powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Peter Brook na inauguracji roku Grotowskiego

UNESCO ogłosiła rok 2009 Rokiem Jerzego Grotowskiego. Swój przyjazd do Wrocławia na inaugurację Roku Grotowskiego zapowiedzieli Peter Brook (na zdjęciu) - światowej sławy reżyser teatralny, antropolog kultury prof. Richard Schechner oraz Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium. Na specjalnym koncercie Songs for Grot wystąpią baulowie - wędrowni śpiewacy z Bengalu.

Zaplanowane na rozpoczęcie Roku Grotowskiego przedsięwzięcia potrwają cztery dni (12-15 stycznia).

12 stycznia (poniedziałek), o godz. 16.00 w Sali Wielkiej Ratusza podczas uroczystej inauguracji Roku Grotowskiego, z udziałem Ministra Kultury. Rena Mirecka, Ludwik Flaszen i Zygmunt Molik odznaczeni zostaną Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Współpracowali oni z Grotowskim od początku istnienia jego teatru, do dziś są czynni - publikują, prowadzą warsztaty.

12 stycznia, o 18.30, na wystawie Proch. "Apocalypsis cum figuris" na fotografiach Maurizia Buscarino pokazana zostanie unikalna, nie publikowana dotąd w całości, dokumentacja fotograficzna ostatniej pracy teatralnej Jerzego Grotowskiego. Wybitny włoski fotografik na osobiste zaproszenie Grotowskiego, który niezmiernie rzadko godził się na dokumentowanie swojej pracy, sfotografował w 1979 roku w Mediolanie próby i spektakl "Apocalypsis cum figuris". Wystawa prezentowana będzie w sali teatralnej (zwanej dziś salą "Apokalipsy"), gdzie w 1968 roku odbyła się premiera tego przedstawienia.

13 stycznia (wtorek), w godz. 10.00-19.00, we wrocławskim Ossolineum rozpocznie się trzydniowa konferencja "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia". Złożą się na nią świadectwa najbliższych współpracowników Grotowskiego oraz naukowe analizy jego twórczości. W konferencji wezmą udział m.in. światowej sławy amerykański antropolog kultury Richard Schechner, wybitny francuski teatrolog Georges Banu oraz Ludwik Flaszen - współzałożyciel Teatru Laboratorium.

13 stycznia, o godz. 21.00, zaprezentowany zostanie jeden z najważniejszych filmów dokumentujących pracę Teatru Laboratorium: Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki... Krzysztofa Domagalika, gdzie o istocie swojej pracy teatralnej mówią Jerzy Grotowski, Ludwik Flaszen, Ryszard Cieślak, Zbigniew Cynkutis, Rena Mirecka i Zygmunt Molik.

14 stycznia (środa), o 21.00, we wrocławskim Muzeum Architektury wystąpią baulowie z Bengalu Zachodniego. Ze sztuką tych wędrownych śpiewaków Jerzy Grotowski zetknął się w latach siedemdziesiątych podczas podróży do Indii. Abani Biswas, założyciel grupy teatralnej Milon Mela, był jego współpracownikiem w latach 1979-1983. Korzenie sztuki baulów sięgają średniowiecza. Nie uznają oni obowiązujących w Indiach podziałów kastowych, uważają, że to, co boskie, wywodzi się z serca człowieka. Samodzielnie konstruują instrumenty, są mistrzami improwizacji, ich pieśni to afirmacja życia.

Koncert Songs for Grot dedykowany jest pamięci Jerzego Grotowskiego w dziesiątą rocznicę jego śmierci (14 stycznia 1999). Jego prochy, zgodnie z testamentem, zostały rozsypane u stóp świętej góry Arunaczala w Indiach.

15 stycznia (czwartek), o 19.00, w Auli Ossolineum przy ul. Szewskiej z publicznością spotka się światowej sławy reżyser Peter Brook, którego przez lata łączyła artystyczna przyjaźń z Jerzym Grotowskim. Jest on autorem książki Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim. Nakładem Instytutu Grotowskiego ukazała się w tym roku także jej angielskojęzyczna wersja With Grotowski. Theatre is Just a Form - pierwsza z serii publikacji Instytutu w języku angielskim.