powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn-Koszalin. Zmarł Krzysztof Ziembiński

4 stycznia w Olsztynie zmarł Krzysztof Ziembiński, aktor, pedagog i reżyser teatralny.

Krzysztof Ziembiński ur. 29.07.1935 w Warszawie, w 1957 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (dziś Akademię Teatralną im. Zelwerowicza). Był wychowankiem Aleksandra Zelwerowicza i Zofii Małynicz. Debiutował w 1958 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Związany aktorsko z teatrami im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Horzycy w Toruniu, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Osterwy w Lublinie, Teatrami: Nowym i Polskim w Poznaniu, Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, Słupskim Teatrem Dramatycznym, a od 1992 roku z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

W latach 1984-1990 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w latach 1990-1992 był kierownikiem literackim Słupskiego Teatru Dramatycznego. W połowie lat 70-tych wraz z Krzysztofem Rauem zakładał białostocką filię warszawskiej PWST. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Zasłużonego Działacza Kultury oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1997 roku założył wraz z żoną Haliną Studio Artystyczne Poezji i Piosenki przy Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie (dziś Centrum Kultury 105), które na przestrzeni 12 lat działalności, wykształciło blisko 50 absolwentów. Wielu z nich jest dziś aktorami scen dramatycznych i muzycznych, dziennikarzami, animatorami kultury w kraju i za granicą.