Białystok-Supraśl. Dodatkowe środki dla Wierszalina

Samorząd województwa podlaskiego przyznał Teatrowi Wierszalin z Supraśla 180 tys. zł, które przeznaczone zostaną m.in. na zainstalowanie klimatyzacji i wymianę foteli na widowni. Zmiany będą wprowadzane od nowego roku.

«Zarząd województwa podlaskiego w piątek zatwierdził ostateczną listę inwestycji, które zostaną zrefundowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z rezerwy budżetu państwa. Wśród nich znalazła się też dotacja dla Wierszalina na zakup wyposażenia i sprzętu. Jak powiedział dyrektor teatru, Piotr Tomaszuk, za te środki placówka m.in. zainstaluje klimatyzację i kupi nowoczesny projektor multimedialny. Dotychczasowe drewniane siedziska na widowni bez oparć zastąpią wygodne, numerowane fotele.

Tomaszuk podkreślił, że dodatkowe środki przyznane przez marszałka (teatr otrzymuje na działalność dwie stałe subwencje z budżetu województwa i ministerstwa kultury - po 250 tys. zł każda) świadczą o tym, że nie traktuje on placówki "po macoszemu". Placówka co roku stara się pozyskiwać dodatkowe środki na poprawę warunków pracy aktorów (w tym roku za ponad 30 tys. zł z dotacji ministerstwa kultury m.in. wyremontowano garderoby), ale budynek potrzebuje gruntownego remontu.

Chodzi m.in. o renowację dachu i części konstrukcji żebrowej budowli, a także jej ocieplenie. Zdaniem Tomaszuka, ewentualny remont mógłby się rozpocząć najwcześniej w 2010 roku. Wierszalin działa w zabytkowym, drewnianym budynku wzniesionym w latach 30. ubiegłego wieku. Budynek oraz działka, na którym stoi, należą do gminy Supraśl.

Jak poinformował Jan Kwasowski, rzecznik prasowy Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, nie jest do końca przesądzone, czy samorząd wojewódzki będzie się starał o przejęcie tych obiektów, ponieważ istnieje możliwość przeniesienia Wierszalina do budującego się w Białymstoku gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Teatr Wierszalin został założony w 1991 roku, jego współtwórcą był Piotr Tomaszuk, który kieruje nim do dzisiaj. Wierszalin jest kilkukrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First, przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu, był też m.in. nagradzany przez ministra kultury.

Spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" (na zdjęciu) według Włodzimierza Pawluczuka został uznany w tym roku za najlepsze przedstawienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Najbliższa premiera w Wierszalinie będzie miała miejsce pod koniec listopada. Teatr wystawi dramat Petera Weissa "Męczeństwo i śmierć Jeana Paula Marata, przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierunkiem pana De Sade" w reżyserii Piotra Tomaszuka, muzyką Piotra Nazaruka i scenografią Evy Farkasovej. W rolach głównych wystąpią Rafał Gąsowski i Karol Smaczny.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego