Warszawa. 45 mln zł na inwestycje w w teatry

Miasto wyda w 2009 r. na inwestycje w w teatry - 45 mln zł (głównie na zakup budynku dla Nowego Teatru od MPO).

«Ponad 160 milionów ratusz chce w przyszłym roku zarobić na prywatyzacji miejskich spółek, m.in. GGKO. To firma, którą samorządowcy z Ochoty już raz sprzedawali.

To budżet "trudnego pieniądza", ale wciąż proinwestycyjny - tak podział finansów Warszawy na 2009 r. określa skarbnik miasta Mirosław Czekaj. W piątek przekazał opasłe księgi (prawie 5 tys. stron) do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wkrótce nad tysiącami tabelek pochylą się radni. My już znamy podział dochodów i wydatków.

Nie jest optymistyczny. Urzędnicy założyli, że do kasy miasta ma wpłynąć w przyszłym roku 10,5 mld zł (choć wiele z tych założeń nie wygląda realistycznie). Wydatki zaplanowano o 2,3 mld zł większe.

3,1 mld zł pójdzie na inwestycje: 2,1 mld zł na duże ogólnomiejskie budowy i 800 tys. zł na dzielnicowe. Ale nie ma fajerwerków. Pierwszy raz od 25 lat w wydatkach na metro będzie tylko 52 mln zł. Z powodu trudnej sytuacji finansowej zrezygnowano też z kilkudziesięciu inwestycji drogowych (np. Czerniakowskiej-bis).

Najdroższą inwestycją ma być most Północny (369 mln zł) i stadion Legii (252 mln zł). Na inwestycje w transport i drogi miasto wyłoży prawie 2 mld zł, w szpitale -110 mln zł, w administrację - 43 mln zł, a w teatry - 45 mln zł (głównie na zakup budynku dla Nowego Teatru od MPO). I miliard zł trzeba będzie oddać do budżetu państwa tzw. janosikowego.

A skąd dochody? Oprócz 1,5 mld zł z emisji obligacji i 700 mln zł kolejnego kredytu pierwszy raz ratusz zaplanował ponad 160 mln zł ze sprzedaży

udziałów i prywatyzacji spółek. Radni nie wierzą, że to się uda.

- To tylko papierowe łatanie budżetu - mówią nieoficjalnie.

Pod młotek ma iść m.in. GGKO zarządzająca nieruchomościami na Ochocie. Już raz w 2002 r. była sprzedana w atmosferze skandalu (za niecałe 500 tys. zł), ale prezydent Lech Kaczyński odzyskał ją niemal siłą. Teraz ratusz liczy, że uzyska ok. 3 mln zł. Chce sprzedać też Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zarządzające cmentarzami. Za 80 mln zł wyzbyć się udziałów w Sedeco i za kolejne 80 min prywatyzować PBU Warszawa-Północ. Ratusz zaplanował nawet sprzedaż 0,01 proc. udziałów w Zakładach Mięsnych Ostrołęka za... 10 tys. zł, choć do tej pory nie znalazł na ten kąsek kupca. A 70 tys. zł dochodu ratusz wpisał ze sprzedaży parasoli dla ulicznych handlarzy, choć w tym roku sprzedał raptem... kilka.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego