powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Już po raz trzeci opowiadacze z różnych zakątków świata przybędą do Warszawy na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania.

Tym razem festiwal rozgrywa się w przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Organizatorzy zapraszaja do podróży przez różne tradycje, różne języki i style, podróży będącej odzwierciedleniem naszego świata, w którym to, co archaiczne, zderza się ze współczesnością, motywy się przenikają, kultury krzyżują.

Zaproszono artystów, którzy pracują zarówno z historiami lokalnymi i lokalną pamięcią (Witek Dąbrowski z Teatru NN z Lublina, Patrick Ewen z Bretanii), jak i takich, którzy sięgają do wielkich tradycji epickich (mitologiczna opowieść sumeryjska, epos hinduski) i nadają im własną indywidualną formę (Martine Tollet z Belgii, Vayu Naidu z Indii/Wielkiej Brytanii).

Współcześni opowiadacze są kulturowymi i geograficznymi nomadami - dlatego wraz z nimi będziemy wędrować na skraju różnych światów: z wierzchołka północnego lodowca (Heidi Dahlsveen z Norwegii) przeniesiemy się na rozgrzaną słońcem Gwadelupę (Serge Tamas), by za chwilę znaleźć się w samym sercu wielkomiejskiego buszu (Jarek Kaczmarek i Gwidon Cybulski).

Tegoroczny repertuar ma wyraźną dominantę muzyczną - będzie wiele żywej muzyki, ale i muzyczności żywego słowa: Patrick Ewen porwie nas do tańca, grając do swych opowieści na skrzypcach, akordeonie i gitarze, Magda Lena Górska opowie demoniczne historie o muzyce i muzykach z różnych kultur, a zwieńczeniem festiwalu będzie gorący afrykańsko-bluesowy koncert ("Miejscy BuszMeni").

To będzie podróż przez wszystkie zmysły - dla odważnych historie wywołujące gęsią skórkę ("W Krainie Strraszydeł"), dla smakoszy - historie "Podniebienne" Grupy Studnia O.

Nie zabraknie repertuaru dla dzieci, tych najmniejszych, od roku do trzech lat ("Turli, turli jajeczko"), i tych trochę starszych, które mają ochotę podróżować z nami po całym świecie czarodziejskim wehikułem opowieści ("Bajki dla dzieci z bliska i z daleka").

W programie festiwalowym znajdzie się również projekt, którego współautorami i wykonawcami są artyści niepełnosprawni fizycznie i intelektualnie - uczestnicy warsztatów prowadzonych przez opowiadaczy ze Studni O. w Wiązownie w 2008 roku ("Skarb z Malcanowa")

Dla nocnych marków przygotowano jak zwykle upojną Noc opowieści, dla intelektualistów, badaczy i ludzi ciekawych tajemnic sztuki opowiadania - debatę wszystkich gości festiwalu nad magią słowa żywego ("Opowiadać dzisiaj").