Wrocław. Polski i Opera nie będą współfinansowane przez ministerstwo

Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], minister kultury oraz były prezydent gościł wczoraj we Wrocławiu.

«Bogdan Zdrojewski na spotkaniu z szefami wrocławskich instytucji kultury poinformował o zmianach organizacji ministerstwa. Zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że do końca listopada Ministerstwo Kultury przestanie współprowadzić pięć wrocławskich instytucji. Status narodowy zachowa jedynie Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ministrowi podlegać będą też wyższe szkoły artystyczne.

Natomiast Teatr Polski, Opera Wrocławska, Muzeum Narodowe oraz Wratislavia Cantans i Filharmonia Wrocławska będą prowadzone przez samorządy - miejski i wojewódzki. I choć nowe umowy zakładające współfinansowanie instytucji powinny zostać podpisane do 30 listopada, to dyrektorzy o zmianie dowiedzieli się dopiero na poniedziałkowym spotkaniu. Przekształcenie nie było także uzgadniane z samorządowcami.

Minister zapewniał, że na nowych umowach nikt nie straci. Placówki dostawać będą takie same dotacje, ale za to otworzy się przed nimi szansa korzystanie z programów europejskich.

Zapewnił też, że nie będzie decydował już o obsadzie stanowisk dyrektorskich, która zależeć będzie od samorządów i stawianych przez nie warunków.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego