Finansowanie instytucji kultury w 2006 roku

24-11-2005
09-12-2010
Łódź. Inwentaryzacja kultury
W Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego trwają prace nad przygotowaniem ''Diagnozy do programu rozwoju kultury województwa łódzkiego''.
28-10-2008
Wrocław. Polski i Opera nie będą współfinansowane przez ministerstwo
Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], minister kultury oraz były prezydent gościł wczoraj we Wrocławiu.
12-03-2008
Warszawa. Inwestycje ministerstwa kultury
Z inwestycji resortu kultury w ciągu ostatnich dwóch lat najwięcej środków poszło na remont Zamku Królewskiego w Warszawie - wynika z raportu przedstawionego dziś Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
01-12-2006
Warsaw City Residence
Władze Warszawy zamiast wspierać inicjatywy artystów, zniechęcają do aktywności, wygodniej jest bowiem nic nie robić, niż tracić czas i oszczędności życia na budowanie zamków na piasku. Sprawa Kamińskiego jest modelowym przykładem, jak się w Warszawie niszczy nowe inicjatywy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
14-11-2006
Koszalin. Remont BTD wcześniej?
Miasto bez teatru? Taki może być tymczasowy efekt niespodziewanej decyzji ratusza w sprawie przyspieszenia remontu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego [na zdjęciu]. Prace miały się zacząć w czerwcu przyszłego roku, ale ruszą już w styczniu.
14-11-2006
Łódź. "Europejski teatr bez barier" do realizacji
Unijne projekty kulturalne zostały podpisane przez wojewodę łódzką. Mogą już ruszyć prace nad scenami regionalnymi Teatru Jaracza i filią Muzeum Sztuki w Manufakturze.
07-11-2006
Lublin. Duża kasa na kurs i fortepian
Teatr Muzyczny otrzyma od Urzędu Marszałkowskiego na pierwszą ratę za fortepian oraz... kurs śpiewu dla amatorów operetkowo-musicalowego repertuaru 195 tys.zl!
09-10-2006
Warszawa. Finansowanie kultury z funduszy UE
217 projektów i inwestycji kulturalnych zostało wybranych do realizacji w latach 2004-2006 w ramach finansowania z funduszy unijnych. Na ten cel przeznaczono ze środków unijnych 321 mln euro - poinformował minister kultury.
29-09-2006
Dolny Śląsk. Dramatu z dotacjami ciąg dalszy
Teatry w Legnicy, Wałbrzychu i w Jeleniej Górze nie mają pieniędzy na nowe przedstawienia. Minister kultury odrzucił prawie wszystkie ich wnioski o dofinansowanie. Dyrektorzy dolnośląskich scen zapowiadają: - Bez tych pieniędzy popadniemy w długi.
20-09-2006
Koszalin. Remont BTD za unijne pieniądze
Są pieniądze na wielki remont Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W poniedziałek [18 września] w Warszawie zapadła decyzja o przekazaniu Koszalinowi na ten cel 1,179 mln euro.
18-09-2006
Warszawa-Kraków. 350 mln euro dla kultury
350 mln euro z unijnych funduszy zostanie w latach 2007-2013 przeznaczonych na realizację najważniejszych w Polsce projektów kulturalnych - poinformował w Krakowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta.
01-09-2006
Płock. Awantura o pieniądze na kulturę
Prezydent Płocka Mirosław Milewski [na zdjęciu] odwołuje dziesięć jesiennych koncertów i imprez. Nie przyjedzie Krzysztof Penderecki, nie będzie kabaretonu ani otwarcia amfiteatru.
31-08-2006
Białystok. Urzędnicy z ministerstwa mało konkretni
Można sobie obiecywać wiele po tak głębokim. dole, który został wykopany - tak postępy w budowie Opery Podlaskiej oceniła we wtorek [29 sierpnia] Barbara Raczyńska, dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Ministerstwa Kultury. Równie niekonkretne były jej deklaracje dotyczące spraw finansowych.
30-08-2006
Wrocław. 5 mln zł od ministra dla opery
5 mln zł dotacji obiecał przekazać Operze Wrocławskiej minister Kazimierz Michał Ujazdowski.
29-08-2006
Białystok. 14 mln od marszałka na budowę Opery Podlaskiej
14 mln zł chce w przyszłorocznym budżecie województwa zagwarantować marszałek województwa podlaskiego na dalsze prace przy rozpoczętej w lipcu budowie Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku.
28-08-2006
Legnica. Dyrektor Głomb nie składa broni
Co się stało, że w roku największych sukcesów nie wsparło nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? - pyta Jacek Głomb j, dyrektor teatru. - Wnioski przepadły bez merytorycznego uzasadnienia.
25-08-2006
Płock. Modernizacja Szaniawskiego opóźniona
Przesunął się termin zakończenia przebudowy, modernizacji i remontu budynku płockiego teatru [na zdjęciu - projekt]. Już wiadomo, że nie będzie to jesień tego roku, ale prawdopodobnie wiosna 2007. Zmiana spowodowana została późniejszym niż przewidywano otrzymaniem pozwolenia na rozbudowę.
24-08-2006
Legnica. Teatr im. Modrzejewskiej bez pieniędzy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło większość wniosków o dofinansowanie projektów Teatru im. Modrzejewskiej. - Zostaliśmy ukarani za sukcesy w momencie, w którym powinniśmy dostać największe wsparcie - mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiej sceny.
24-08-2006
Warszawa. Dramat z dotacjami
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieli pieniądze na premiery teatralne uznaniowo. Niektórzy dostają, inni nie. Tak się składa, że wśród odrzuconych są głównie polskie sztuki współczesne.
10-08-2006
Opole. Rozbudowa Teatru Lalek na półmetku
Warta ponad 6 mln zł rozbudowa Teatru Lalki i Aktora jest na półmetku. Dużo wcześniej, bo już we wrześniu, oddana zostanie do użytku zmodernizowana Galeria Sztuki Współczesnej. Ale to dużo tańszy projekt, bo za niespełna 2 mln zł.
04-08-2006
Normalna przedsiębiorczość
- Wiemy, że kultury nie da się robić bez pieniędzy. Ale jeżeli chce się na kulturze tylko zarabiać, to trzeba obniżać poziom, żeby widzowie chodzili do teatru. Jeśli jednak poziom spektakli ma być wyższy, literatura wzięta za podstawę spektaklu też musi być z najwyższej półki. A to na pewno nie przyciągnie masowego widza - o finansach w teatrze z Mikołajem Grabowskim rozmawia Puls Biznesu.
22-07-2006
Łódź. Pieniądze na Festiwal Czterech Kultur i dla Nowego
20-07-2006
Pierś niezgodna z zasadami
Nie gaśnie wrzawa wokół Teatru Wierszalin z Supraśla. Tłem całej sprawy jest konflikt o spektakle, a zwłaszcza "Ofiarę Wilgefortis". Zdaniem posła Fedorowicza z LPR nie powinno się finansować publicznymi pieniędzmi przedstawień, które nie są zgodne z zasadami życia społecznego. To, że teatr zdobył wiele międzynarodowych nagród, posła nie przekonuje: - Przyznawały je środowiska liberalne, a te zdobyte w Nowym Jorku zbliżone są do środowisk niekoniecznie heteroseksualnych - czytamy w Polityce.
20-07-2006
Wierszalin. Minister przychylny teatrowi
Na państwowe współfinansowanie najbardziej znanego teatru Podlasia trzeba będzie poczekać przynajmniej do jesieni.
18-07-2006
Lublin. Gardzienice współfinansowane
Dziś, 18 lipca, po wielu miesiącach niepewności, w Warszawie zostanie podpisana umowa o współfinansowaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice przez dwie strony: skarb państwa i województwo lubelskie.
18-07-2006
Lublin. Gardzienice już z ministerialną dotacją
Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" będzie finansowany przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa lubelskiego. Dziś w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas podpisali umowę w sprawie prowadzenia "Gardzienic" jako wspólnej instytucji kultury.
17-07-2006
Sceny szyte na miarę
Przez lata równocześnie z wakacjami szkolnymi zaczynały się teatralne. Dziś wprawdzie teatry państwowe i samorządowe nadal zamykają się na lato, ale coraz bogatsza jest oferta tych prywatnych. Za każdym stoją niezwykli ludzie, którzy postanowili odciąć się od skostniałego systemu teatrów państwowych i samorządowych, by zrealizować swoją wizję - pisze Ewa Rogowska w tygodniku Przegląd.
14-07-2006
Nowe (lepsze?) życie opery
Opera na Zamku jest jedyną sceną muzyczną w Zachodniopomorskiem. Bliskość Berlina, niebagatelne przecież tradycje teatralne i muzyczne, wszystko to - wydawać by się mogło - winno sprzyjać rozwojowi tutejszej sceny operowej. Tymczasem od lat należy ona do najmniejszych i najsłabiej dotowanych w kraju, zaś informacje o tutejszych (jakże rzadkich) premierach docierają do melomanów w kraju w wymiarze nader skromnym - pisze Maciej Deuar w Kurierze Szczecińskim.
04-07-2006
Supraśl. Minister nie dał na "Ofiarę"...
Pieniędzy jak nie było tak nie ma. Minister kultury obiecał 250 tys. złotych Teatrowi Wierszalin z Supraśla, ale nie dał ani złotówki. I wiele wskazuje na to, że pieniędzy nie będzie wcale.
23-06-2006
Łódź. Ostatnia bitwa o fundusze z UE
Zaczął się ostatni etap oceny wniosków kulturalnych dotyczących unijnych pieniędzy.
23-06-2006
Toruń. Magistrat daje pieniądze na kulturę
Toruński magistrat rozda 314 tys. zł dla organizatorów imprez kulturalnych w mieście. W konkursie na dotacje w drugiej połowie roku wygrało 10 instytucji, stowarzyszeń i fundacji.
05-06-2006
Legnica. Rewitalizacja Teatru im. Modrzejewskiej
Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy (na zdjęciu) uzyskał 1,5 mln zł ze środków unijnych na rewitalizację swojej zabytkowej siedziby mieszczącej się w centrum miasta - poinformował wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Artur Paprota.
01-06-2006
Łódź. Dodatkowe pieniądze dla kultury
Instytucje kultury zarządzane przez samorząd wojewódzki w Łodzi mają duże szanse na finansowe "zastrzyki". Podczas najbliższej sesji (w poniedziałek, 5 czerwca) radni głosować będą uchwały dotyczące poprawy ich warunków finansowych.
30-05-2006
Gdańsk. Artyści operowi chcą podwyżek
Pracownicy Opery Bałtyckiej zorganizowali w poniedziałek [29 maja] pikietę, domagając się 30-procentowych podwyżek pensji. Urząd Marszałkowski odpowiada: podwyżki będą, jak opera stanie się instytucją współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury.
23-05-2006
Wrocław. Opera właściwie gotowa
W Operze Wrocławskiej [na zdjęciu] nie zainstalowano windy dla niepełnosprawnych. Dlatego budynek po raz kolejny został tylko warunkowo dopuszczony do użytku. Nadzór budowlany nie wyda zgody na dopuszczenie gmachu do użytku, bo choć winda dla niepełnosprawnych widnieje w projekcie, to fizycznie jej nie ma. I dopóki jej nie będzie, opera nie będzie dostępna dla widzów.
15-05-2006
Wrocław. Opera także narodowa
Minister kultury, prezydent Wrocławia i marszałek województwa dolnośląskiego podpiszą dziś, 15 maja umowę o współprowadzeniu trzech wrocławskich instytucji kultury. Jest wśród nich Opera Wrocławska.
15-05-2006
Wrocław. Porozumienie o współprowadzeniu Opery
Dodatkowe wsparcie finansowe zakłada podpisane dziś, 15 maja, porozumienie o współprowadzeniu Opery Wrocławskiej [na zdjęciu] oraz Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Wratislavia Cantans przez ministra kultury, prezydenta Wrocławia i marszałka województwa.
05-05-2006
Lublin. Ministerialne pieniądze dla kultury
4 miliony złotych otrzymają lubelskie instytucje kultury z pierwszej transzy tegorocznych programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po pieniądze występują wciąż niemal te same, aktywne instytucje, których jest w regionie dosłownie kilkanaście.
04-05-2006
Wrocław. Opera narodowa?
Opera i Filharmonia we Wrocławiu oraz Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans mogą być współprowadzone przez ministra kultury.
24-04-2006
Olsztyn. Remonty za unijne pieniądze
Pieniądze unijne to ogromna szansa dla instytucji kultury. Skorzystał z nich już Teatr im. Jaracza w Olsztynie, który w ubiegłym otrzymał 13 mln ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
24-04-2006
Wałbrzych. Pieniądze dla kultury
Rozdzielono pieniądze w otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Do stowarzyszeń i jednostek kultury trafi blisko 120 tys. zł złotych.
14-04-2006
Ratujmy unijne miliony na kulturę
Opóźnia się kilka wielkich inwestycji kulturalnych realizowanych w Polsce za unijne pieniądze. Z powodu biurokracji możemy stracić dziesiątki milionów złotych! Do lutego 2006 roku zrealizowano od 0 proc. inwestycji (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu) do 20 proc. (Teatr Wielki w Poznaniu). Dlaczego tak się dzieje? - pyta Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej.
13-04-2006
Wrocław. Więcej pieniędzy dla kultury
Ponad 22 mln zł więcej niż w ubiegłym roku dostaną jeszcze w tym roku dolnośląskie instytucje kulturalne, w tym 16,5 mln z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
06-04-2006
Łomża. Minister kultury docenił Teatr Lalki
W dobre ręce idzie 300 tys. zł od Ministerstwa Kultury. Łomżyński teatr rozwija się prężnie, czarować (nie tylko dzieci) potrafi aż miło. Warto wpaść tam, nie raz i nie dwa, na bajeczne historie.
06-04-2006
Łódź. Wsparcie z Ministerstwa Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę instytucji, którym chce pomóc finansowo. Są wśród nich placówki z Łodzi i okolic.
04-04-2006
Kielce. Minister dał, ale nie wszystkim
Wojewódzki Domu Kultury nie dostanie dodatkowych pieniędzy z programu "Mecenas", choć się o nie starał i przygotował dobry projekt. Dlaczego? Tak naprawdę nie wiadomo.
22-03-2006
Łódź. Pustki w kasie kultury
Dyrektorzy łódzkich instytucji artystycznych myślą tylko o jednym - o pieniądzach. Nie są zachłanni, ale brakuje im na przetrwanie. Fundusze unijne niewiele poprawią sytuację - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
09-03-2006
Koszalin. Marszałek da dwa miliony na remont BTD
- W czerwcu Bałtycki Teatr Dramatyczny [na zdjęciu] powinien dostać dwa miliony złotych na remont - zadeklarował w poniedziałek [6 marca] w Koszalinie marszałek województwa zachodniopomorskiego Zygmunt Meyer.
07-03-2006
Supraśl. Wierszalin bez ministerialnej dotacji?
Przypomnijmy, że od 1 lutego Teatr Wierszalin uzyskał status wojewódzkiej samorządowej placówki kultury. Pomimo protestów radnych LPR, Sejmik województwa podlaskiego przekazał 250 tys. zł na działalność teatru.
06-03-2006
Łódź. Unia nie da Muzycznemu na remont
Łódzki Teatr Muzyczny nie dostanie pieniędzy na remont z funduszy unijnych. Tymczasem straż pożarna znalazła osiem powodów, dla których jego siedziba powinna zostać zamknięta.
04-03-2006
Kraków. Dotacje marszałka
Zarząd Województwa Małopolskiego rozdzielił dotacje w ramach pierwszego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury na rok 2006.
03-03-2006
Łódź. Dwa miliony dla Jaracza
Jeśli radni zaakceptują pomysł marszałka, to będziemy mieli filię muzeum w Manufakturze oraz sceny dramatyczne w czterech miastach regionu: Skierniewicach, Piotrkowie, Radomsku i Sieradzu. Wczoraj marszałek Stanisław Witaszczyk spotkał się z prezydentami tych miast i zadeklarował 2 mln zł z budżetu województwa na projekt Jaracza.
01-03-2006
Wałbrzych. Nowa scena u Szaniawskiego
W Teatrze im. Szaniawskiego powstanie scena kameralna.
23-02-2006
Białystok. UE zmodernizuje Teatr Dramatyczny?
Lustrzana elewacja, nowa sala kameralna i zaplecze gastronomiczne - już niedługo tak może wyglądać Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Teraz razem z magistratem artyści przygotowują wniosek, aby zdobyć pieniądze na modernizację z Unii Europejskiej.
23-02-2006
Wrocław. Dodatkowe pieniądze dla kultury
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał wczoraj [21 lutego] dodatkowe pieniądze dla czterech instytucji.
18-02-2006
Łódź. Jaracz się remontuje
Będą nowe magazyny, fotele i kawiarnia
17-02-2006
Łódź. Szanse Jaracza na unijne fundusze
Który z kandydatów do unijnych dotacji ma szanse na ich otrzymanie - ze Stanisławem Witaszczykiem, marszałkiem województwa łódzkiego, rozmawia Krzysztof Kowalewicz.
16-02-2006
Lublin. Kultura bez dodatkowych funduszy?
Lubelskie instytucje kultury nie mogą dostać dodatkowych 4 milionów złotych, bo radni sejmiku popełnili błąd, uchwalając budżet. Wytknęła to Regionalna Izba Obrachunkowa. Ale to niejedyna wpadka naszych polityków.
16-02-2006
Łódź. Unijne wnioski idą do kosza
Na razie nie będzie ani filii Muzeum Sztuki w Manufakturze, ani regionalnych scen Teatru Jaracza. We wtorek [14 lutego] zarząd województwa wstrzymał przyznanie środków unijnych.
16-02-2006
Podzielono trzy miliony złotych na kulturę
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa rozdzielił dotacje na wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w roku 2006. Do podziału była kwota trzech milionów złotych i niemal w całości została ona zagospodarowana; zostało 40 tys. zł. - czytamy w Dzienniku Polskim.
16-02-2006
Warszawa. 140 mln zł na inwestycje dla kultury
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział podczas środowego [15 lutego] posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że jego resort będzie zachęcał narodowe instytucje kulturalne "do wielorakiego rodzaju inwestycji". W roku 2006 na ten cel resort przeznaczy 141 mln zł.
16-02-2006
Bydgoszcz. W Operze Nova wrze
W Operze Nova [na zdjęciu] wrze. Związkowcy nie wykluczają protestów. Poszło o obiecane podwyżki i dotacje powalające na rozszerzenie repertuaru. Obietnicę zwiększenia dotacji złożył przebywający jesienią w Bydgoszczy ówczesny minister kultury, Waldemar Dąbrowski. Słowa dotrzymał. Przekazał na konto opery 3 mln zł.
14-02-2006
Płock. Teatr negocjuje z Grupą Polimeni
Wejście do Podkowy i teatru powinno się znaleźć we wspólnej strefie wejściowej. Ale galeria musi odsunąć się od teatru i schodkowo obniżyć fragment budynku bezpośrednio sąsiadujący ze sceną, tak by odsłonić jej elegancką architekturę.
13-02-2006
Szczecin. Pieniądze z konkursów
Konkursy na wykonanie przewidzianych w budżecie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadań to sposób na przyznawanie dotacji organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom kulturalnym. Wczoraj [9 lutego] o blaskach i cieniach tej metody dyskutowała Komisja Edukacji i Kultury szczecińskiej Rady Miasta.
11-02-2006
Bydgoszcz. Artyści Opery Nova ślą protest do marszałka
Prawie 100 pracowników opery podpisało się pod protestem do marszałka regionu. - Minister kultury i marszałek obiecali, że od stycznia, gdy opera znajdzie się pod opieką ministerstwa, dostaniemy więcej pieniędzy, tymczasem dotacja jest niższa od ubiegłorocznej - narzekają.
08-02-2006
Warszawa. 100 dni nowego rządu w dziedzinie kultury
O prawie osiem procent zostały zwiększone wydatki na kulturę w budżecie państwa na 2006 rok. Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego [na zdjęciu], jest to sukces jego resortu w pierwszych 100 dniach funkcjonowania. rządu Kazimierza Marcinkiewicza.
03-02-2006
Łódź. Operetka do remontu?
Teatr Muzyczny szykuje się do remontu, ale nie wiadomo, czy do niego dojdzie.
03-02-2006
Poznań. Aida wśród słoni?
Teatr Wielki w Poznaniu rozpoczął przygotowania do rozbudowy. Okazuje się jednak, że to, co miało być na wyciągnięcie ręki, czyli fundusze z Unii Europejskiej, zaczyna się oddalać.
02-02-2006
Łódź. Miliony dla Wielkiego, nic dla Czterech Kultur
Radni określili budżet łódzkich instytucji kultury na rok 2006. Największą dotację otrzyma Teatr Wielki, wydatków na Festiwal Dialogu Czterech Kultur nie przewidziano.
28-01-2006
Płock. Ostatnie dni starego teatru
Zapraszamy na pożegnalny spacer po płockim teatrze. To już ostatnia szansa, bo w poniedziałek rozpoczyna się wielki demontaż sceny.
26-01-2006
Łódź. Teatr Jaracza i Muzeum Sztuki walczą o unijne pieniądze
Tak niezręcznej sytuacji, w jakiej znalazł się Zarząd Województwa Łódzkiego, jeszcze nie było. O wielkim kłopocie marszałków świadczy odwlekanie podjęcia decyzji i "przekładanie" posiedzeń zarządu na kolejne tygodnie. Kiedyś jednak trzeba będzie zadecydować, czy miliony złotych dostanie łódzkie Muzeum Sztuki, czy Teatr im. Jaracza.
25-01-2006
Warszawa. Budżet w ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski (na zdjęciu) wyraził swoje zadowolenie z kształtu uchwalonego wczoraj (24 stycznia) przez Sejm budżetu państwa na 2006 rok w części "Kultura i ochrona i dziedzictwa narodowego".
24-01-2006
Wrocław. Granty na projekty teatralne
Wrocławscy radni podzielili fundusze na kulturalne projekty w pierwszym kwartale.
20-01-2006
Na wiecznym minusie
Nawet kultura musi umieć liczyć. Bez równowagi w kasie nie wyżyje żaden teatr. Sytuacja jest trudna, bo i sponsorów, i widzów coraz mniej. Instytucjom kultury pomaga nawet Unia Europejska. Czy w Olsztynie można zarobić na kulturze? - zastanawia się Adam Pietrzak w Gazecie Olsztyńskiej.
17-01-2006
Kasa kultury
To bez wątpienia była kulturalna wiadomość tygodnia: aż czterech artystów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem odebrało Paszporty "Polityki". Czy to oznacza, że jesteśmy potęgą kulturalną na skalę kraju? I co mają do tego publiczne finanse? - Tomasz Wysocki ze Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej liczy budżet nie tylko dolnośląskiej kultury.
13-01-2006
Poznań. Inwestycja w Operę czy słoniarnię?
Pod koniec stycznia powinniśmy wreszcie poznać odpowiedź na pytanie: opera czy słoniarnia dostanie pieniądze z Unii Europejskiej. Z dwumiesięcznym opóźnieniem w Urzędzie Marszałkowskim spotka się Regionalny Komitet Sterujący, który podzieli pieniądze na kulturę i turystykę.
13-01-2006
Warszawa. Priorytety min. Ujazdowskiego i sprawa Opery Narodowej
Minister kultury Kazimierz Ujazdowski powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że większość inicjatyw jego poprzednika, Waldemara Dąbrowskiego, pozostanie utrzymana. "Będę natomiast wspierać dziedziny w ostatnich latach nieco zaniedbane, jak ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego" - zapowiedział minister.
12-01-2006
Warszawa. W kolejce po dotacje z PISF-u
Już od jutra [13 stycznia] filmowcy i ludzie kina mogą ustawiać się w kolejce po dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
11-01-2006
Warszawa. Więcej pieniędzy na polskie filmy
Promocja polskiej kinematografii na świecie i wspieranie finansowe produkcji filmowej - to główne zadania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na nowe filmy przewidziano w budżecie instytutu ok. 78 mln zł.
10-01-2006
Warszawa. 15 mln zł mniej dla kina?
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, wbrew stanowisku rządu, przegłosowała poprawki do ustawy budżetowej zgłoszone przez dwóch posłów Platformy Obywatelskiej - Jarosława Urbaniaka i Pawła Arndta, zabierające 15 mln zł na wspieranie produkcji filmowej. - Takie cięcie grozi destabilizacją całego systemu - twierdzi Agnieszka Odorowicz [na zdjęciu], dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
06-01-2006
Miód na spółkę
Od 1 stycznia oprócz urzędu miasta drugą instytucją współodpowiedzialną za legnicki teatr jest urząd marszałkowski. Obie strony podpisały uroczyście umowę, zasiadając do stołu, który służył za rekwizyt w "Mersi, czyli przypadki Szypowa". Ten spektakl legnickiego teatru to komedia. Umowa między lewicowym prezydentem a prawicowym marszałkiem jest jednak jak najbardziej poważna - pisze Paweł Jantura w Konkretach.
05-01-2006
Łódź. Unijne pieniądze dla kultury
Wczoraj [4 stycznia] zarząd województwa zdecydował się na dofinansowanie unijnymi pieniędzmi jednego z wniosków w dziedzinie rozwój kultury i turystyki.
04-01-2006
Legnica. Dyrektor Głomb bardzo zadowolony
Przedstawiciele zarządu województwa podpisali z prezydentem Legnicy porozumienie, na mocy którego Teatr im. Modrzejewskiej stał się jednocześnie placówką miejską i wojewódzką (tzw. współkierowanie dla marszałka).
03-01-2006
Łódź. Kultura liczy na UE
Czego oczekują od Nowego Roku dyrektorzy łódzkich instytucji kultury? Jak przystało na miasto przyzwyczajone do ograniczeń - nikt z pytanych nie przekroczył granicy skromności
30-12-2005
Bielsko-Biała. Będą pieniądze na remonty teatrów
Bielscy radni przyjęli wczoraj [29 grudnia] uchwałę budżetową. Dzieki niej teatry dostaną pieniądze na konieczne remonty.
30-12-2005
Legnica. Umowa o współprowadzeniu teatru podpisana
Umowę, zgodnie z którą samorząd województwa będzie od stycznia 2006 roku współprowadzić wraz z samorządem Legnicy tutejszy Teatr im. Modrzejewskiej, podpisano w piątek (30 grudnia) w siedzibie teatru.
28-12-2005
Kraków. Szanse na unijne pieniądze dla Łaźni
Prawie 10 mln złotych na remont, wyposażenie teatru i organizację olbrzymiej interaktywnej wystawy poświęconej życiu w socjalizmie ma szansę pozyskać nowohucka Łaźnia Nowa.
28-12-2005
Sopot. Kameralny do końca sezonu
Niemożliwe stało się faktem. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Scena Kameralna teatru Wybrzeże nie zakończy swojej działalności z dniem 31 grudnia.
23-12-2005
Łódź. Fundusze dla projektu Jaracza
Walka o wielkie unijne pieniądze w województwie łódzkim weszła w decydująca fazę. Do wydania w kulturze jest ok. 27 mln zł. O dofinansowanie wystąpiło osiem instytucji, m.in. Teatr Jaracza[na zdjęciu] z projektem scen regionalnych.
23-12-2005
Warszawa. Więcej pieniędzy dla Teatru Żydowskiego
Dzięki umowie między Urzędem Marszałkowskim a Ministerstwem Kultury Teatr Żydowski [na zdjęciu] będzie miał prawie o połowę większy budżet.
22-12-2005
Warszawa. Poprawki posłów do budżetu kultury
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła dziś (22 grudnia) rządowy projekt przyszłorocznego budżetu resortu kultury, wprowadzając w nim dwie poprawki dotyczące dofinansowania Archiwów Państwowych oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.
22-12-2005
Białystok. Awantura radnych o Wierszalin
Radni podlaskiego LPR szykowali się do wczorajszej [21 grudnia] sesji sejmiku wojewódzkiego, jak do poważnej bitwy. Wrogiem miał być jeden z najsłynniejszych polskich teatrów. A orężem obywatelski donos i blokowanie obrad.
20-12-2005
Warszawa. Projekt budżetu ministerstwa kultury
Wzrost budżetu resortu kultury o 8 proc., ograniczenie cięć w wydatkach, dofinansowanie ochrony zabytków - takie propozycje na temat przyszłorocznego budżetu ministerstwa kultury przedstawił sekretarz stanu Jarosław Sellin (na zdjęciu) podczas wtorkowego (20 grudnia) posiedzenia Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
15-12-2005
Wielkopolska. Złote lata dla kultury
Ponad 22 miliony zł z budżetu wojewódzkiego mają otrzymać w latach 2006-2009 na inwestycje samorządowe instytucje kultury. Pomoże to w odrabianiu sporych zaniedbań i poprawę bazy materialnej.
12-12-2005
Kraków. Władze starają się o pieniądze dla Łaźni
Władze Krakowa starają się o dofinansowanie ze środków zagranicznych dwóch kolejnych projektów: modernizacji i wyposażenia teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie i budowy pawilonu wystawienniczo-informacyjnego Wyspiański 2000 na pl. Wszystkich Świętych.
07-12-2005
Warszawa. Minister poprze Wierszalin
Wzrost wydatków państwa na kulturę o prawie 8 proc. przewiduje projekt budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przedstawił wczoraj minister Kazimierz Ujazdowski.
06-12-2005
Warszawa. Minister kultury o budżecie na 2006 rok
Wzrost wydatków na kulturę o prawie 8 proc. zakłada projekt ustawy budżetowej na 2006 rok. - To początek realnego wzrostu wydatków na kulturę - zapowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski (na zdjęciu).
05-12-2005
Wrocław. Minister Ujazdowski obiecuje więcej pieniędzy
Kazimierz Ujazdowski [na zdjęciu], minister kultury i dziedzictwa narodowego, zachwalał w sobotę [3 grudnia] we Wrocławiu plan wydatków państwa na 2006 rok.
02-12-2005
Kraków. Budżet Łaźni w nagrodę obcięty o 50%
Po niespełna roku działalności artystycznej nowohucki teatr Łaźnia Nowa jest rozpoznawalny w Krakowie i Polsce. Wyrobił sobie wśród odbiorców markę nie mniejszą niż za czasów, gdy funkcjonował na Kazimierzu.
02-12-2005
Poznań. Dla kogo unijne pieniądze?
Jeszcze w grudniu tego roku Regionalny Komitet Sterujący powinien podjąć decyzję, do kogo trafią unijne pieniądze przeznaczone na kulturę i turystykę. Do podziału jest tylko 26 milionów złotych. Niewykluczone, że pieniądze dostanie i Teatr Wielki, i Ogród Zoologiczny w Poznaniu.
01-12-2005
Legnica. Teatr Modrzejewskiej bogatszy o pół miliona?
W przyszłym roku legnicki teatr będzie bogatszy co najmniej o pół miliona. Pieniądze najlepszej polskiej scenie dołoży zarząd województwa. Teatr Modrzejewskiej jest szesnastą placówką na Dolnym Śląsku, która będzie współfinansowana z budżetu województwa. Ale muszą się na to zgodzić najpierw radni legniccy, a potem sejmiku.
30-11-2005
Białystok. Minister dofinansuje Operę Podlaską i Wierszalin
Nowy minister kultury Michał Ujazdowski dotrzyma obietnic złożonych przez swego poprzednika i będzie współfinansował budowę i utrzymanie Opery Podlaskiej - poinformował wracając ze spotkania w Warszawie marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski.
28-11-2005
Legnica. Marszałek chce współfinansować Teatr Modrzejewskiej
Zarząd województwa dolnośląskiego zamierza współprowadzić wraz z miastem Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy - poinformował w poniedziałek (28 listopada) na konferencji prasowej w Legnicy Andrzej Pawluszek, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
28-11-2005
Wielkopolska. Miliony dla kultury
Zły stan techniczny obiektów kulturalnych i ich wieloletnie niedoinwestowanie sprawia, że nie mogą one funkcjonować tak jak powinny. Aby przywrócić im świetność, w wieloletnim planie inwestycyjnym województwa wielkopolskiego na lata 2006-2009 przewidziano 22,2 mln złotych.
26-11-2005
Poznań. Więcej pieniędzy na wielkopolską kulturę
Są do wydania duże pieniądze. Duże pieniądze na wielkopolską kulturę. Ponad 22 miliony złotych chce w ciągu czterech lat przeznaczyć na ten cel sejmik wojewódzki. Wszystko w ramach wieloletniego plany inwestycyjnego.
24-11-2005
Kraków. Szansa na wielkie pieniądze dla Łaźni Nowej
Kompletnie wyremontowany i wyposażony teatr, a w jego podziemiach wyjątkowa na skalę polską interaktywna wystawa ukazująca absurdy życia w Peerelu. Tak za trzy lata ma wyglądać mocno zaniedbana dziś siedziba Łaźni Nowej w Nowej Hucie. To efekt wczorajszej decyzji rady miasta.
24-11-2005
Radom. Mało, ale więcej na kulturę
Rosną wydatki miasta na kulturę. Mimo to wydajemy na nią wciąż mniej niż inne polskie miasta podobnej wielkości.
15-11-2005
Kalisz. Unijne pieniądze na modernizację teatru
Na przełomie lutego i marca ruszą prace modernizacyjne Sceny Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku, dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.