Znowu cenzura w teatrze?

24-11-2005
25-03-2020
Warszawa. TVP odpowiada ws. benefisu Andrzeja Seweryna
Andrzej Seweryn zrezygnował w ubiegłym roku z udziału w swoim benefisowym programie na antenie TVP Kultura. Stacja miała się nie zgodzić, by wziął w nim udział Aleksander Smolar. O komentarz w sprawie potencjalnej "czarnej listy" gości TVP poprosił Adam Bodnar, którego nowy prezes stacji poinformował o ponowieniu zaproszenia do nagrania programu - Andrzej Seweryn stanowczo temu jednak zaprzecza.
25-10-2019
Dzień dobry, tu policja. Czy są gołe d***?
Tak wyobrażam sobie interwencję mundurowych w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. To smutne, że polska policja musi dziś służyć ekstremistom - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
25-10-2019
TVP Kultura. Zamieszanie ws. benefisu Andrzeja Seweryna
Aleksander Smolar miał być gościem na benefisie przyjaciela Andrzeja Seweryna. Ale TVP odmówiła zaproszenia go. Dziś zapewnia, że "czarna lista gości" w telewizji nie istnieje.
24-10-2019
Gdańsk. Policja wkroczyła do Teatru Wybrzeże po donosie o demoralizacji
Od wizyty policji zaczął się spektakl "Śmierć białej pończochy" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Wszystko za sprawą anonimowego donosu. Zdaniem jego autora sztuka prezentuje treści niestosowne, obsceniczne i demoralizujące młodzież. Jednak funkcjonariusze nie znaleźli podstaw do interwencji.
25-09-2019
Warszawa. Pogotowie prawne Kultury Niepodległej
- Polskie władze są na wojnie z kulturą. Próbują cenzurować dzieła, instytucje i wydarzenia. Stosują urzędowe naciski, szantaż finansowy, przejęcia instytucji, obsadzanie stanowisk ideologami - powiedziała Agnieszka Holland podczas Festiwalu w Gdyni. I odczytała list od Kultury Niepodległej, która uruchamia Pogotowie Prawne.
02-04-2019
Toruń. Licealiści nie obejrzą spektaklu u Horzycy
Uczniowie IX LO w Toruniu nie obejrzą spektaklu "Wróg się rodzi" o fenomenie Radia Maryja. Zakaz miał przyjść z kuratorium oświaty, ale kurator Marek Gralik zaprzecza.
18-03-2019
Taką mamy demokrację, na jaką nas stać
Ostatnio stać nas na więcej - pisze Alina Czyżewska w nowym felietonie dla e-teatru.
08-03-2019
Paweł Passini: Należałoby przeprosić za odwołanie spektaklu
- Myślę, że prezydent Ferenc nie docenił mieszkańców Rzeszowa i swoich wyborców. Słyszeliśmy często w Rzeszowie głosy zawodu: "Kurczę, a ja na niego głosowałem". Powinno to skłonić prezydenta i jego doradców do namysłu - mówi Paweł Passini w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
07-03-2019
Rzeszów. Ponad 100 twórców napisało do prezydenta Ferenca
Ponad setka polskich twórców podpisała się po listem do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca: "Pana działania są wyrazem jawnego naruszenia prawa" - napisano w nim.
05-03-2019
Warszawa. List otwarty do Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca
List otwarty do Prezydenta Rzeszowa, zainicjowany przez Forum Przyszłości Kultury, w sprawie powstającego w rzeszowskim Teatrze Maska spektaklu "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego.
04-03-2019
Rzeszów. Stanowisko Kurii Diecezjalnej ws "#chybanieja"
"Kuria Diecezjalna docenia troskę władz Miasta Rzeszowa o pokój społeczny oraz o to, aby miejski teatr nie stał się uczestnikiem kampanii ideologicznej" - napisał w specjalnym oświadczeniu ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii. I podejrzewa, że skandal to sposób na lansowanie spektaklu.
01-03-2019
Rzeszów. Rebelianty Podkarpackie przeciwko blokowaniu "#chybanieja"
W czwartek grupa aktywistów Rebelianty Podkarpackie zebrała się pod rzeszowskim ratuszem, by protestować przeciwko decyzji Tadeusza Ferenca, który po tajemniczych telefonach postanowił zablokować prace nad spektaklem "#chybanieja" w Teatrze Maska.
28-02-2019
Cicho bądź, gdy trzeba. Cenzura w teatrze i umowy na gębę
Próba odwołania spektaklu "#chybanieja" w Rzeszowie nie mówi tylko o bezczelnej cenzurze lokalnych włodarzy, ale o patologiach teatralnego rynku pracy, którym twórcy stawili opór. "Dostałam tylko przeprosiny", "umowę antydatowaliśmy dopiero po premierze" - opowiadają artyści o pracy w różnych miastach Polski. Pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
27-02-2019
Rzeszów. Rzecznik prezydenta dwuznacznie o decyzji dyrektor Maski
Po oświadczeniu rzecznika prezydenta, przyszła odpowiedź ze strony twórców spektaklu "#chybanieja". "Budzą niepokój słowa rzecznika prezydenta, który zapytany, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec Pani Dyrektor Teatru Maska z powodu jedynej możliwej prawnie decyzji, odpowiada groźnie; >Na razie trudno powiedzieć" - napisali.
26-02-2019
Wielka odwaga małego teatru
Niby nic wielkiego się nie stało - ot, teatr będzie grał i wywiąże się z umowy z artystami i warszawskim festiwalem Nowe Epifanie, który spektakl zamówił i współfinansował. Tak, to po prostu zachowanie zgodne z prawem - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
25-02-2019
Rzeszów. Agnieszka Holland wspiera twórców odwołanego spektaklu
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował o przerwaniu prac nad spektaklem "#chybanieja" w miejskim Teatrze Maska na dwa tygodnie przed premierą.
25-02-2019
Rzeszów. Dziennikarze obejrzeli fragmenty zdjętego "#chybanieja"
Paweł Passini, reżyser odwołanego przez prezydenta Tadeusza Ferenca spektaklu "#chybanieja", zaprosił dziennikarzy na próbę składającą się ze scen, które do tej pory przygotowali twórcy.
25-02-2019
Rzeszów/Warszawa. "#chybanieja" - Centrum Myśli JP II analizuje sytuację
Władze Rzeszowa odwołały premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego, "bo może obrażać uczucia religijne". Chodzi m.in. o wątek pedofilii w Kościele.
25-02-2019
Warszawa. List SDT do prezydenta Rzeszowa
Zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o głębszą refleksję nad zaistniałą sytuacją, natychmiastowe zaprzestanie działań zmierzających do wstrzymania prac nad spektaklem "#chybanieja" oraz o przestrzeganie obowiązującego prawa.
25-02-2019
Rzeszów. Prace nad spektaklem "#chybanieja" będą kontynuowane
Prace nad spektaklem "#chybanieja" będą kontynuowane - zapowiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Rzeszowie dyrektorka Teatru Maska Monika Szela. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, któremu podlega placówka, kilka dni temu nakazał wstrzymanie prac nad przedstawieniem.
22-02-2019
Rzeszów. Prezydent miasta kazał odwołać spektakl po telefonie z kurii
Władze Rzeszowa odwołały premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego, "bo może obrażać uczucia religijne". Poszło m.in. o wątek pedofilii w Kościele.
22-02-2019
Polscy politycy bardziej papiescy niż papież - po odwołaniu spektaklu "#chybanieja" w Rzeszowie
Prezydent Rzeszowa odwołał niewystawiony jeszcze spektakl "#chybanieja" Pawła Passiniego i Artura Pałygi. Przygotowywali go w miejskim teatrze Maska - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-02-2019
Rzeszów. Oświadczenie twórców spektaklu "#chybanieja"
Dwa tygodnie przed planowaną premierą spektaklu "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie poinformowano nas, że do premiery nie dojdzie, ponieważ nie pozwolił na to prezydent Rzeszowa. Zespół i realizatorzy zostali poinformowani przez dyrekcję Teatru, że decyzja zapadła po interwencji Kurii.
22-02-2019
Warszawa. Oświadczenie Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów
Oświadczenie Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w sprawie odwołania premiery spektaklu #chybanieja w Teatrze Maska w Rzeszowie
11-12-2018
Teatr to nie cenzura na Mysiej
Rozumiem, że radny Dariusz Laskowski przed świętami chciałby ocenzurować miejskie teatry. Dziwne, bo wydawało mi się, że jego partia jest przeciwna takim praktykom - pisze Wojciech Karpieszuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-10-2017
Poznań. Grupiński: Piotr Gliński jest pierwszym politycznym cenzorem po '89 roku
Mamy do czynienia z coraz wyraźniejszym cenzurowaniem ze względów ideologicznych, wydarzeń kulturalnych w Polsce; minister kultury Piotr Gliński jest po '89 roku pierwszym wyraźnym politycznym cenzorem - uważa poseł PO Rafał Grupiński.
27-12-2016
Subiektywny Alfabet 2016 roku Szymona Spichalskiego
Miniony rok okiem Szymona Spichalskiego w Teatrze dla Was.
19-12-2016
Smoleńskie drwiny za niemieckie pieniądze
Uważam, że ten spektakl jest po prostu niesmaczny. Zresztą sam Teatr Gorkiego nie pierwszy raz pokazuje, że jest instytucją, która chce za wszelką cenę prowokować - mówi w rozmowie z "Codzienną" ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski. Niemiecka Polonia zapowiedziała już oficjalny protest w sprawie skandalicznego spektaklu, który został wystawiony w berlińskim Teatrze Maksima Gorkiego. "Mity rzeczywistości: O dwóch takich, co ukradli księżyc" bowiem to nic innego, jak kolejna próba wyszydzenia ofiar katastrofy smoleńskiej i ośmieszenia ekipy rządzącej nad Wisłą. Pytanie, komu na tym zależy?
06-12-2016
Białystok. Radny chce zabronić oglądania "Białej siły..."
Uczniowie nie powinni oglądać spektaklu "Biała siła, czarna pamięć" - uważa radny klubu prezydenckiego Dariusz Wasilewski. Białostocki magistrat odpowiada stanowczo, że nie zamierza reagować na takie wezwania.
07-10-2016
Warszawa. Protest "Nie oddamy wam kultury"
Chcemy pokazać, że ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa - piszą organizatorzy protestu. I zapraszają 8 października na plac Defilad.
30-09-2016
Kto za, kto przeciw Polskiemu
Pozwolę tu sobie na komentarz. Wchodząc w buty recenzenta i grożąc, Całbecki nie tylko się ośmiesza, ale także stwarza niebezpieczny precedens. Teatr publiczny opiera się na paradoksie - ma nie tylko dostarczać rozrywki i pielęgnować tożsamość, ale też krytykować i prowokować swojego mecenasa, czyli obywateli, podatników, za jego własne pieniądze. Dziś jest to możliwe dzięki niezależności instytucji kultury od urzędników. System ten, jak każdy, ma swoje słabe punkty - ale działa. Zniszczenie go byłoby wielką stratą dla kultury narodowej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
01-09-2016
Kraków. Prokuratura umorzyła postępowanie ws. spektaklu z "Nocy Poezji"
Krakowska prokuratura z powodu braku znamion przestępstwa umorzyła postępowanie w sprawie naruszenia uczuć religijnych podczas przedstawienia plenerowego "Neomonachomachia" podczas ubiegłorocznej "Nocy Poezji" na Rynku Głównym w Krakowie.
01-09-2016
Kraków. Umorzone śledztwo ws. "Neomonachomachii" na Rynku
Przedstawiciele prawicy w "Neomonachomachii" widzieli sceny kopulacji mnichów i anioły o twarzach prostytutek. Prokuratura nic takiego nie zauważyła, a śledztwo w sprawie przedstawienia umorzyła.
22-08-2016
Jelenia Góra. List otwarty ws. wstrzymania przygotowań do premiery w Teatrze im. C.K.Norwida
Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie okolicznościami wstrzymania przygotowań do premiery spektaklu "Hanno Reitsch, kochamy cię/nienawidzimy cię" w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - pisze do Rady Miasta Jelenia Góra poseł Krzysztof Mieszkowski
18-08-2016
Jelenia Góra. Urząd miasta zablokował premierę sztuki o niemieckiej pilotce
Para dramaturgów na zlecenie Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze napisała sztukę o niemieckiej pilotce, pupilce Hitlera. Premierę zablokował urząd miasta.
16-06-2016
Kraków. Biegły religioznawca ocenia "Neomonachomachię" Teatru KTO
Krakowscy śledczy znaleźli religioznawcę, któremu zlecili ocenę, czy zeszłoroczny spektakl "Neomonachomachia" obrażał uczucia religijne, jak twierdzi prawica. Opinia już jest, ale prokuratura nie chce jej zdradzić.
08-06-2016
Białystok. Znowu interwencja radnego przed premierą
Nie cichnie zamieszanie wokół Teatru Dramatycznego. Tym razem o "dobry" wizerunek chrześcijan "zatroszczył się" wojewódzki radny Bogusław Dębski. I zaprotestował przeciw najnowszemu spektaklowi - "Cudowna" według reportażu Piotra Nesterowicza. Premiera spektaklu - w sobotę (11.06)
13-04-2016
Białystok. Marszałek nie będzie cenzorem. Dramatyczny wystawi Kąckiego
Spektakl "Biała siła, czarna pamięć" na podstawie tekstu Marcina Kąckiego w najbliższą sobotę (16.04) zostanie wystawiony w Teatrze Dramatycznym. Marszałek nie zamierza blokować premiery. A apelowali do niego o to przedstawiciele organizacji katolickich i narodowych.
12-04-2016
Białystok. Katolicki protest przed premierą "Białej siły, czarnej pamięci"
- Zawarte w scenariuszu treści nie mają nic wspólnego ze sztuką. Są szyderstwem z naszego chrześcijaństwa, patriotyzmu, tradycji, tych wartości, które są nam drogie i których będziemy bronić - czytamy.
02-04-2016
Białystok. Dramatyczny odwołuje część spektakli "Białej siły, czarnej pamięci"
Na premierę biletów już kupić nie można, w kolejny weekend spektakle zostały odwołane. Czy "Biała siła, czarna pamięć" będzie później jeszcze grana, zważywszy na to, że budzi kontrowersje jeszcze przed wystawieniem na scenie Teatru Dramatycznego? - pyta czytelnik.
24-03-2016
Białystok. List otwarty posła Mieszkowskiego ws. spektaklu "Biała siła, czarna pamięć"
Politycy w żadnym wypadku nie są uprawieni do recenzowania sztuki i interweniowania w jej treść - pisze poseł i dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego.
24-03-2016
Białystok. Nowoczesna broni Dramatycznego i Kąckiego
Podlascy działacze Nowoczesnej Ryszarda Petru protestują przeciwko próbom cenzurowania sztuki "Biała siła, czarna pamięć" na podstawie książki Marcina Kąckiego. Cenzorami chcą być radni Prawa i Sprawiedliwości.
23-03-2016
Marcin Kącki: - Radni dopisują do książki kolejne rozdziały
W tym samym dniu, w którym radni PiS ogłosili, że chcą blokować spektakl - dyrektorkę poprosił do siebie wicemarszałek Maciej Żywno. - Usłyszałam, że spotkanie jest po to, by przekazać mi pewne wątpliwości i obiekcje, jakie pojawiają się wokół planowanego spektaklu. Pan marszałek pytał m.in. o wymowę spektaklu oraz personalia bohaterów. Które w sztuce z założenia i tak się nie pojawiają. O próbie zablokowania premiery w Teatrze im. Wegierki w Białymstoku piszą Monika Żmijewska i Andrzej Kłopotowski.
22-03-2016
Ciemnogród na sesji. Radni PiS chcą cenzurować sztukę
- To próba cenzury prewencyjnej - tak o apelu radnych PiS mówią działacze Platformy Obywatelskiej. A radnym PiS nie podoba się pomysł, by na deskach Dramatycznego wystawiać sztukę na kanwie książki "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego.
21-03-2016
Białystok. Radni miejscy przeciw spektaklowi, który dopiero powstaje
Czy teatr w Białymstoku powinien wystawić spektakl o rasizmie i nacjonalizmie w mieście - dyskutowali o tym na zakończenie poniedziałkowej sesji białostoccy radni. Przedstawienie dopiero powstaje, część radnych już uważa, że szkodzi wizerunkowi miasta.
09-03-2016
Kaczka jaskółką nie poleci
- W ustawowe wprowadzenie cenzury nie wierzę, ale już w pokazowy proces o obrazę wartości - tak. Taka pokazówka może służyć temu, żeby przestraszyć artystów i pokazać im, że każde ich słowo czy gest mogą być zinterpretowane i wykorzystane przeciwko nim. To powoduje gorsze rzeczy niż formalna cenzura: wyprzedzający oportunizm i cenzurę wewnętrzną - mówi Bronisław Maj. Poeta został przesłuchany w sprawie swojej "Neomonachomachii". Rozmowa w Gazecie Wyborczej.
07-03-2016
Kraj. List ws. Bronisława Maja i Jerzego Zonia, autorów widowiska "Neomonachomachia"
Jesteśmy świadkami niebezpiecznego zjawiska. Podjudzane przez polityków obskuranckie ataki na ludzi sztuki zaczynają zatruwać polską kulturę. Politycy zaczynają oceniać treść sztuki, a nawet intencje autorów. Cel jest jasny: chodzi o zastraszenie opinii publicznej
05-03-2016
Kraków. Protest ws. "Neomonachomachii"
W tym tygodniu prokuratorzy przesłuchali twórców spektaklu "Neomonachomachia". Śledczy sprawdzają, Czy nie doszło do obrazy uczuć religijnych. Przeciwko takim działaniom protestuje krakowska fundacja Zygmunta Starego. - Nękanie poetów nie jest moralne - pisze prezes fundacji w liście do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
02-03-2016
Kraków. Bronisław Maj i Jerzy Zoń przesłuchani ws "Neomonachomachii"
Po doniesieniu krakowskich prawicowców Bronisław Maj i Jerzy Zoń zostali przesłuchani w sprawie satyrycznego spektaklu "Neomonachomachia". Prokuratura sprawdza, czy widowisko obraziło uczucia religijne i patriotyczne.
26-11-2015
Poznań. Ruszył proces o naruszenie praw autorskich Małgorzaty Musierowicz
Małgorzata Musierowicz, autorka popularnego cyklu powieści dla młodzieży "Jeżycjada", walczy przed poznańskim sądem z twórcami spektaklu "Teren badań: Jeżycjada", którym zarzuca naruszenie praw autorskich. W czwartek strony spotkały się na pierwszej rozprawie.
27-10-2015
Gdynia cenzuruje, Gdańsk pozwala?
Była "Maja naga" i "Maja ubrana", no to mamy "Kumernis gołą" i "Kumernis przyodzianą", operując słownictwem bliższym poetyce spektaklu. Decyzja pani Naczelnik Pilarczyk, o ile była to jej decyzja, to forma cenzury - zamieszanie wokół kampanii promocyjnej najnowszej premiery Teatru Muzycznego w Gdyni komentuje Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
27-10-2015
Gdynia. Miasto ubrało aktorów Dudy-Gracz
Zdjęcia kilkunastu roznegliżowanych aktorów miały reklamować w Gdyni spektakl "Kumernis" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Po interwencji urzędników aktorzy zostali przedstawieni w ubraniach. Miasto zapewnia, że nie ma mowy o cenzurze.
23-10-2015
Gdynia-Gdańsk. Różne plakaty spektaklu "Kumernis"
30 października odbędzie się premiera wyczekiwanego spektaklu "Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła" w Teatrze Muzycznym. W Trójmieście pojawiły się reklamy promujące sztukę, lecz te z Gdańska i Gdyni zdecydowanie różnią się od siebie.
17-10-2015
Kłodzko. Protestowali podczas "Męczenników"
Protesty wywołał w Kłodzku obsypany nagrodami spektakl "Męczennicy". Zaatakował go miejscowy ksiądz, a poseł PiS próbował przedstawienie wstrzymać. Za słowa: "Jezus jest gejem i może pieprzyć trzech króli".
16-10-2015
Dozorcy kultury
Przed wyborami komitety wyborcze, poza lewicą, rzadko o kulturze debatują albo w ogóle o kulturze milczą. A jeśli mówią, to nie wiadomo, czy sią cieszyć, czy bać - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
12-10-2015
I jak tu nie śpiewać balladki
Na Rynku Głównym pojawiła się jakaś czereda uzbrojona w gwizdki i niechęć, by gwizdami i okrzykami "Precz z komuną" zakłócać widowisko "Neomonachomachia", w którym dzieło Ignacego Krasickiego Bronisław Maj na współczesność przełożył, czym przyłożył satyrycznie współczesnym. Historia się powtórzyła; wszak powstałe w XVIII w. dzieło Krasickiego też wywołało skandal niemały - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
10-10-2015
Kłodzko. Protest przeciwko "Męczennikom" w reż. Anny Augustynowicz
Mieszkańcy Kłodzka organizują protest przeciwko bluźnierczemu spektaklowi pt. "Męczennicy". - Jestem wstrząśnięty, czegoś takiego nie doświadczyłem w życiu, takiego bluźnierstwa - mówi nam Jerzy Motyka, mieszkaniec Kłodzka. Pisze Zenon Baranowski w Naszym Dzienniku.
08-10-2015
Kraków. Sprzeciw prawicowych radnych wobec spektaklu Teatru KTO
Spektakl plenerowy "Neomonachomachia" Teatru KTO wystawiony w sobotę w ramach Nocy Poezji na Rynku Głównym wzbudził sprzeciw prawicowych radnych.
08-10-2015
Kraków. Sprzeciw prawicowych radnych wobec spektaklu Teatru KTO
Spektakl plenerowy "Neomonachomachia" Teatru KTO wystawiony w sobotę w ramach Nocy Poezji na Rynku Głównym wzbudził sprzeciw prawicowych radnych.
31-08-2015
List do Małgorzaty Musierowicz
Trudno o lepsze potwierdzenie znaczenia dzieła niż wprowadzenie go w obieg kultury na zasadzie polemik, trawestacji, parafraz, parodii, czy - jak w przypadku "Terenu badań: Jeżycjady" - koncertu inspirowanego Pani melodiami - pisze Joanna Krakowska w Dwutygodniku.com.
17-07-2015
Tata Borejko przewraca się w grobie
Szczerze mówiąc, uważam, że jest to uczciwsza sytuacja, kiedy swój stosunek do czyjegoś dzieła wyrażamy, wpisując się w to samo pole literackie - proza, dramat to rodzaje literackie. Jeśli przy okazji nie obraża się personalnie autora ani nikogo innego, możemy tu mówić przede wszystkim o ożywczej fali, z której każdy autor powinien się cieszyć, bo wprawia jego dokonania w ruch. Nawet jeśli w grę wchodzi ironia, satyra czy pastisz - sprawę wstrzymania wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada" wg Małgorzaty Musierowicz komentuje Kinga Dunin w Dzienniku Opinii - Krytyce Politycznej.
10-07-2015
Spektakl z Jeżyc zaaresztowany
- Jeszcze przed premierą przedstawiciele pani Musierowicz próbowali wprowadzić cenzurę prewencyjną i zmusić zarówno CK Zamek, jak i Komunę Warszawa do odwołania spektakli, również poprzez próby stosowania nacisków politycznych - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek w Poznaniu. Sąd Okręgowy w Poznaniu na wniosek Małgorzaty Musierowicz zakazał wystawiania spektaklu "Teren badań: Jeżycjada" - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
09-07-2015
Zakazane piosenki z Jeżyc
Sąd zakazał wystawiania spektaklu Weroniki Szczawińskiej "Teren badań: Jeżycjada". Na wniosek pisarki Małgorzaty Musierowicz, by zabezpieczyć jej roszczenia. W Niemczech po interwencji prawników pisarki spektakl grany był pod zmienionym tytułem "Teren badań: Zastrzeżony znak towarowy" - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
27-10-2014
Hrubieszów. Diabeł zdjęty z afisza
"Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" - spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie przekazuje kontrowersyjne treści, które zdaniem niektórych mogą obrażać uczucia religijne (mówi o pedofilii w Kościele). Bilety na niego sprzedają się jednak jak świeże bułeczki. Ale nie w Hrubieszowie. Bo tam spektakl został odwołany.
13-10-2014
Hrubieszów-Lublin. "Polak..." ocenzurowany prewencyjnie
Dyrektorka domu kultury w Hrubieszowie odwołała spektakl "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" lubelskiego Teatru Osterwy. Występuje w nim postać biskupa, który usprawiedliwia pedofilię. - To ze względu na słabą frekwencję - mówi pani dyrektor. - Ale nie chcę też wkładać kija w mrowisko.
03-07-2014
Rabka. Kabaret Limo na cenzurowanym
Dyrektorka Ośrodka Kultury w Rabce odwołała występ kabaretu "Limo" Artyści tam nie wystąpią, bo kiedyś opowiedzieli żart o papieżu.
26-06-2014
Poznań. Komunikat artystów latynoamerykańskich przeciwko cenzurze
Dzisiaj atakuje się sztukę kwestionującą, z filozoficznej i poetyckiej perspektywy, myśl katolicką, a jutro atak może zostać skierowany przeciwko dowolnemu zagadnieniu, które nie ma poparcia grupy fanatyków - piszą w komunikacie artyści Idiomu "Ameryka Łacińska: Mieszańcy przeciwko cenzurze" XXIV Festiwalu Malta.
25-06-2014
Zniżka cywilizacyjna
Po 1989 roku, po euforii wolności, wiek XXI przyniósł eskalację mentalnej i politycznej cenzury, której ofiarą padł spektakl "Golgota Picnic" Rodriga Garcii - pisze Krystyna Duniec w Dwutygodniku.com.
23-06-2014
Kraj. Obywatele Kultury piszą do Prezydenta RP ws. "Golgoty"
Obywatele Kultury napisali list do Prezydenta RP w sprawie odwołania w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii: Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!
31-05-2012
Nauczyciel nie zawsze ma rację
W Tarnowie cenzura ma się dobrze, bo na jej straży stoją licealne nauczycielki. Ostatnie lata uczą, że protesty towarzyszące kontrowersyjnym pod względem obyczajowym przedstawieniom, filmom, książkom i wystawom tylko się im przysłużyły. Dlatego tarnowskiemu przedstawieniu wróżę dłuższą karierę niż w przypadku braku interwencji obrończyń moralności, a dyrekcji teatru podpowiadam, by z wdzięczności wysłała paniom kwiaty - pisze Małgorzata Iskra w Polsce Gazecie Krakowskiej.
30-05-2012
Tarnów. Młodzież gorszona w teatrze
Dwie matematyczki z tarnowskiego I Liceum Ogólnokształcącego broniąc moralności swoich uczniów zakazały im wyjścia do teatru. Nauczycielki dopatrzyły się w sztuce znanego szkockiego dramaturga Davida Harrowera (wystawianej z powodzeniem w Krakowie i w Warszawie) nadmiernego erotyzmu i promocji pedofilii.
21-05-2012
Olsztyn. Chotkowski vs Kijowski
Oświadczenie odczytane po premierze spektaklu "Matki/Błagalnice. Koncert Śmierci" w Teatrze Jaracza w Olsztynie, dnia 19 maja 2012 roku.
18-05-2012
Felieton dla cenzora
Władze miast, politycy i dyrektorzy instytucji kultury w całej Polsce wypracowują ostatnio nową jakość. Tworzą typ cenzury, który jest nie tylko krzywdzący dla artystów i odbiorców, ale też nikomu niepotrzebny - nie broni się nawet jakimkolwiek pokrętnym sensem ideologicznym - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
27-04-2012
Coś drgnęło
Przerażająco łatwo jest u nas dostać łatkę skandalisty. A z taką łatką wcale łatwo nie jest. Ona jest męcząca i przeszkadza. A także realnie utrudnia i blokuje - pisze Artur Pałyga.
17-04-2012
Kto płaci, ten wymaga
Wystawianie sztuk teatralnych to robota ciężka i często niewdzięczna. Przekonali się o tym twórcy spektaklu "Nieskończona historia", którego dyrekcja po premierze otrzymała trzy ostre w tonie maile. Piszący wzywali do ocenzurowania przedstawienia, a nadawczyni jednego z maili oświadczyła, że naruszone zostały jej prawa konsumenckie, gdyż na premierze nie dostała tego, za co zapłaciła. W myśl zasady, że klient ma zawsze rację, dyrekcja teatru poleciła dokonanie zmian w spektaklu - pisze Sławomir Mizerski w Polityce.
12-04-2012
Jak się skończy ta historia?
Trwa wyjątkowo jak na polskie warunki poważna dyskusja nad kształtem teatru i kultury w ogóle, a przede wszystkim zakresem i rozmiarami ingerencji władzy w funkcjonowanie polskich teatrów i co za tym idzie w kwestie artystyczne. Tymczasem za sprawą premiery sztuki "Nieskończona historia" Artura Pałygi w reżyserii Uli Kijak, która miała miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu, uwaga, 1 kwietnia (!), mamy swego rodzaju postscriptum do tej społecznej debaty - pisze na swoim blogu Dariusz Jezierski.
12-04-2012
Zabierz brzuch dziewczynie księdza - jeszcze o "Nieskończonej historii"
W dwóch parafiach zbierają podpisy pod apelem o zdjęcie spektaklu. Protestuje miejscowy adwokat i przedsiębiorca - sponsor teatru. Kilku oburzonych widzów przysłało listy do teatru. Ula Kijak odpowiada na zarzuty z listów: - W moim spektaklu stoję po stronie sensu, nadziei, wartości. Dyrektor Makselon: - Zmiany nie miałyby najmniejszego wpływu na formę, wymowę, przesłanie, czy wyraz artystyczny spektaklu. O konflikcie w Teatrze Nowym w Zabrzu pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
11-04-2012
Szkoda, że nie ma cenzury
Pod wpływem listów trójki oburzonych widzów dyrekcja teatru w Zabrzu nakazała artystom ocenzurować własny spektakl - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
07-04-2012
Teatr poprawny to teatr o niczym
Wreszcie mamy spektakl, który prowokuje do myślenia! Bez umiejętności interpretacji niemożliwe jest nawet zdanie matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Człowiek dojrzały powinien mieć umiejętność interpretacji metafor. Inaczej pozostanie na zawsze prostakiem - pisze na swoim blogu Dr - Katasza, na marginesie ostatnich wydarzeń w Teatrze Nowym w Zabrzu.
06-04-2012
Śmierć urzędnika, czyli anatomia lęku
Antoni Czechow popełnił niegdyś opowieść o wylęknionym, zachowawczym koniunkturaliście urzędniku Czerwiakowie, którego imperatywem kategorycznym była obawa przed utratą pozycji. Wyobraźmy sobie, że ów urzędnik z Czechowa jest dyrektorem publicznego Teatru w średniej wielkości mieście - w Zabrzu na przykład - pisze Michał Centkowski z Nowej Siły Krytycznej.
06-04-2012
Zabrze. List otwarty twórców spektaklu "Nieskończona historia"
Wobec zarzutów formułowanych pod adresem przedstawienia w zabrzańskim teatrze oraz prób ingerencji w kształt przedstawienia pod groźbą ściągnięcia go z afisza zdecydowaliśmy się publicznie zająć stanowisko i przedstawić wydarzenia, które spotkały nas po premierze - piszą twórcy spektaklu w Teatrze Nowym.
05-04-2012
Cenzura jest przestępstwem
Cenzura jest przestępstwem przeciwko wolności, przeciwko państwu, przeciwko dobru publicznemu i tak naprawdę chyba każdy to wie, acz zwykle tak się tego nie formułuje. Półgębkiem się o tym mówi, półsłówkami, robiąc porozumiewawcze oko, dokładnie tak jak łapówkarze - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
11-03-2009
Bydgoska krucjata antymusicalowa
W Bydgoszczy i okolicach trwa wielka mobilizacja w obronie Jezusa Chrystusa oraz fundamentów katolickiej wiary. Tym, co zagraża katolicyzmowi na Kujawach, jest spektakl teatralny "Superstar with Jesus Christ" - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-03-2009
Artyści: Nie chcemy nikogo obrazić
Dlaczego striptiz Matki Bożej w sennej wizji chrześcijanina i SMS-owy sąd nad Jezusem gorszą bardziej niż Maryja z odkręcaną główką? Twórcy debatowali w Bydgoszczy o tym, czy teatr może obrażać uczucia religijne - piszą Aleksandra Lewińska i Emilia Iwanciw w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
03-03-2009
Nie myślą o Bogu, szukają sposobu
Striptiz Matki Boskiej Fatimskiej? Esemesowy sąd nad Jezusem Chrystusem? Współczesna sztuka uwielbia szokować. Ale gdy napotyka opór, sama bywa zszokowana. Ile jest w stanie znieść odbiorca sztuki współczesnej, zanim trzaśnie drzwiami? - zastanawia się Jarosław Jakubowski w Expressie Bydgoskim.
24-02-2009
Bydgoszcz. List biskupa w sprawie musicalu o Jezusie
Bydgoski ordynariusz krytykuje kontrowersyjny musical "Superstar with Jesus Christ".
15-02-2009
Jezus w dżinsach? Nie u nas!
Twórcy "Superstar with... Jesus Christ" przerwali próby. Do Wielkanocy nie zdążą przygotować przedstawienia. I nie wiadomo, czy w ogóle pokażą je w naszym mieście - piszą Marta Krygier i Aleksandra Lewińska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
11-02-2009
Kto rządzi kulturą?
Kiedy porównamy dzisiejszą cenzurę z tą sprzed 30 lat, widzimy, że inne są cele i metody działania. Z administracyjnej - oficjalnego kontrolowania widowisk i publikacji - zmieniła się w ekonomiczną. Wybiera się i promuje twórczość zgodną z obowiązującą ideologią i estetyką. Cenzura żyje i ma się dobrze - twierdzą twórcy Indeksu 73
03-02-2009
Bydgoszcz. Nie mają gdzie próbować musicalu o Jezusie
Głosowanie sms-ami nad losem Jezusa Wyższa Szkoła Gospodarki uznała za pomysł zbyt kontrowersyjny. Uczelnia odmówiła reżyserowi spektaklu "Superstar with Jesus Christ" użyczenia sali do prób. Reżyser Jakub Jaworski chce teraz pracować nad projektem poza Bydgoszczą.
23-12-2008
Bydgoszcz. Nie wystawią kontrowersyjnego musicalu?
Bydgoskie kościoły protestanckie, prawosławny i polskokatolicki protestują przeciwko musicalowi "Superstar with Jesus Christ". Tak jak katolicy, nie chcą, by odbył się na Starym Rynku. Wszystko wskazuje na to, że ratusz tych próśb posłucha.
13-09-2008
Wygrał paskudnie banalny mit Westerplatte
- Rozumiem te protesty. Każda z osób, która przeżyła wojnę, ma swoją pamięć, która nie musi zgadzać się z pamięcią twórców. Ale ja miałem swój cel: chciałem powiedzieć moją i Różewicza prawdę o wojnie, tego samego chcieli pewnie twórcy "Tajemnicy Westerplatte". Różewicz pisał swój dramat [Do piachu] 17 lat. Potem sztuka czekała siedem lat na realizację, Łomnicki wystawił ją w 1979 r., ale przedstawienie zostało zdjęte. Do mojej realizacji doszło dziesięć lat później. Ciężko w Polsce napisać i wystawić taki dramat -opowiada Kazimierz Kutz na marginesie sporów o scenariusz filmu o Westerplatte.
08-05-2008
Sąd wydał recenzję, czyli wyrok
Zapadł wyrok w precedensowej sprawie o naruszenie praw autorskich w spektaklu "Honor samuraja" w teatrze w Jeleniej Górze. Tłumaczka wygrała z reżyserką. Czy to wstęp do sądowego zakazu interpretowania sztuk teatralnych? - zastanawia się Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-04-2008
Jelenia Góra. Wyrok w sprawie o naruszenie praw autorskich
Tłumaczka Hanna Szczerkowska wygrała proces przeciwko Teatrowi Jeleniogórskiemu o naruszenie praw autorskich.
14-03-2008
Teatr na cenzurowanym
Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy tekst Tomasza Pluty, dotyczący niektórych aspektów działalności artystycznej Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Tydzień później zamieściliśmy odpowiedź dyrekcji instytucji. Dziś w dyskusję włączają się środowiska katolickie. Zamieszczamy ich stanowisko i list, przesłany na ręce Marszałka Województwa Dolnośląskiego, licząc na to, że jest to ostatni "akt" w tej polemice - pisze Tygodnik Wałbrzyski.
25-10-2007
Genitalia Kaczyńskich do prokuratury
W czasie przedstawienia w bydgoskim teatrze artyści dorysowali tekturowym postaciom braci Kaczyńskich genitalia. Radny PiS chce zawiadomić prokuraturę o znieważeniu głowy państwa - piszą Michalina Łubecka i Krzysztof Aładowicz w Gazecie Wyborczej.
06-08-2007
Konflikt w sprawie betanek wkroczył w sferę sztuki
Abp Życiński krytykuje pomysł wystawienia spektaklu o betankach. Uważa, że gorzowski teatr powinien zrezygnować z jego pokazania. Reżyser spektaklu: - To próba cenzury i ingerencja w wolność sztuki. Nie zamierzamy rezygnować.
06-08-2007
Kto się boi sztuki?
Czy można ukrzyżować na scenie nagiego mężczyznę? Zdaniem aktorów z grupy artystycznej "Tomasz Cebo & companieros" - tak, zdaniem senatora LPR, Janusza Kubiaka - nie. Polityk LPR zarzucił aktorom obrazę uczuć religijnych i inne czynności seksualne. Sprawę bada złotowska prokuratura - pisze Witold Poczajowiec w Głosie Wielkopolskim.
03-07-2007
Każdy może być cenzorem
W czasach PRL cenzurę w Polsce wprowadzali despoci z najwyższych kręgów władzy. Dziś podobną drogą idą drobni konformiści lub ludzie ogarnięci prywatnymi fobiami i mający dość wpływów, by je zrealizować - piszą Piotr Bratkowski i Tomasz Wojciechowski w Newsweeku Polska.
26-06-2007
Szczecin. Brak komentarza po występie Suki Off
Urząd Morski wbrew zapowiedziom nie wydał stanowiska w tej sprawie. - Nikt do mnie nie zadzwonił, nie dostałem żadnego pisma - powiedział nam wczoraj po południu Bartosz Sawicki, współwłaściciel klubu Alter Ego, gdzie w piątek Suka Off wystąpiła z przedstawieniem "Pain Box" [na zdjęciu].
25-06-2007
Nie zależy nam na skandalu, ale na dyskusji
- Nie zależy nam na skandalu, ale na dyskusji. Nigdy nie było moim zamiarem korzystanie z tej "popularności" - mówi PIOTR WĘGRZYŃSKI, szef katowickiej grupy Suka Off.
25-06-2007
Szczecin. Klub na indeksie
W Szczecinie wolności sztuki broni przed miejscowym LPR-em dawny działacz opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój. - Trzy lata temu występowaliśmy w szczecińskim Teatrze Kana ze spektaklem "deuSEXmachina", nie było żadnych protestów. Dlaczego urzędnicy zareagowali dopiero teraz? - pyta szef grupy [Suki Off] Piotr Węgrzyński.
25-06-2007
Szczecin. Skandalu w klubie Alter Ego nie było
Mimo wielkiego zamieszania i protestów urzędników z partii Romana Giertycha w piątek w klubie Alter Ego wystąpiła grupa teatralna Suka Off. Medialny szum nie przyciągnął tłumów - przyszło zaledwie ok. 40 osób.
20-06-2007
Propagatorzy zła?
Grzegorz Jasiński, dyrektor administracji budynków Urzędu Morskiego w Szczecinie na pytanie, czy widział przedstawienie "Pain Box", odpowiedział, że nie, ale słyszał od osoby ze swojego otoczenia, która co prawda też nie widziała inscenizacji, że grupa wykorzystuje w spektaklu oba wymienione zjawiska. O konflikcie związanym z występami Suki Off pisze Aneta Dolega w Kurierze Szczecińskim.
19-06-2007
Szczecin. Występ Suki Off albo likwidacja klubu
Przed kilkoma dniami Bartosz Sawicki, współwłaściciel szczecińskiego klubu Alter Ego, otrzymał pilną przesyłkę pocztą kurierską. Gdy ją otworzył i przeczytał znajdujący się w środku list, aż usiadł z wrażenia.
19-05-2007
Opole. Piasecki i Rewiński wśród gwiazd Kabaretronu
Krzysztof Piasecki i Janusz Rewiński znajdą się wśród gwiazd Kabaretronu", który odbędzie się w ramach tegorocznego 44. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
19-05-2007
Opole. Rosiewicz i Pietrzak na tegorocznym Kabaretonie
"Wystarczy cztery Ziobra, a Polska będzie dobra" oraz "Jan Pietrzak, Jan Pietrzak, jest lepszy od powietrza" - zaśpiewa w Opolu w czasie kabaretonu Andrzej Rosiewicz.
18-05-2007
Naprawdę jest cenzura
- Co tu dużo mówić - naprawdę jest w Polsce cenzura, tylko wszyscy rżną głąba, że jej nie ma. Z sugerowaniem, by nie mówić o polityce stykam się już od półtora roku - mówi KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ, satyryk, artysta kabaretu, poeta.
17-05-2007
Opole. Kabareciarzom zabroniono krytykować władzę
"Nowa Trybuna Opolska": niektórzy satyrycy zrezygnowali z występu na festiwalu w Opolu, gdy zakazano im śmiać się z władzy.
17-05-2007
TVP: Nie ma cenzury na festiwalu w Opolu
Organizatorzy "Kabaretronu", odbywającego się 16 czerwca w ramach Festiwalu Opole 2007 oświadczają, że nie cenzurują ani nie zamierzają cenzurować twórców kabaretowych - napisała TVP S.A. w oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP.
26-07-2006
Polskie Radio. "Notatnik" o wolności w Trójce
26-07-2006
Zaocznie urażone uczucia
LPR mogłaby wreszcie ułatwić pracę swym cenzorom amatorom, zaopatrując ich w gotowy tekst standardowego protestu. Trzeba by tam tylko wpisać datę, miejscowość, okoliczności profanacji, nazwiska obrazoburców. I wybrać którąś z możliwych represji: zdjęcie sztuki z afisza, obcięcie dotacji teatrowi czy galerii, odwołanie koncertu, donos do prokuratury, niepotrzebne skreślić - Dorota Zielinska pisze w Nie o protestach przeciwko "Podróży do wnętrza pokoju" w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.
26-07-2006
Notatnik Teatralny na usługach lobby reżyserskiego?
Dostałam policzek od redakcji Notatnika Teatralnego. Najnowszy numer zrobił ze mnie jedną z bohaterek artykułu pt. "Kronika wypadków cenzorskich". Okazało się, że nie dość, iż jestem cenzorem, to na dodatek cenzorem wielokrotnym i niepoprawnym, ingerującym nie tylko w przetłumaczony przez siebie (sic!) tekst, ale również w kształt spektaklu - oświadcza tłumaczka Hanna Szczerkowska.
20-07-2006
Pierś niezgodna z zasadami
Nie gaśnie wrzawa wokół Teatru Wierszalin z Supraśla. Tłem całej sprawy jest konflikt o spektakle, a zwłaszcza "Ofiarę Wilgefortis". Zdaniem posła Fedorowicza z LPR nie powinno się finansować publicznymi pieniędzmi przedstawień, które nie są zgodne z zasadami życia społecznego. To, że teatr zdobył wiele międzynarodowych nagród, posła nie przekonuje: - Przyznawały je środowiska liberalne, a te zdobyte w Nowym Jorku zbliżone są do środowisk niekoniecznie heteroseksualnych - czytamy w Polityce.
18-07-2006
O sztuce i wolności w Notatniku Teatralnym
W Polsce nie ma cenzury - przekonują politycy. Wolność słowa wisi na włosku - alarmują artyści. Skomplikowane relacje sztuki i wolności w Polsce i w Rosji bada ostatni numer Notatnika Teatralnego. Jubileuszowy numer nie przypadkiem nazywa się "Sztuka i wolność", a nie na przykład "Wolność w sztuce". Zebrane w nim teksty pokazują, że zmiany polityczne i ekonomiczne muszą doprowadzić w końcu do rewolucji w środkach wyrazu - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
15-07-2006
Sztuka o sprawie Indesitu na cenzurowanym?
Teatr Wybrzeże z Gdańska przygotował spektakl na motywach tragedii, do której doszło w łódzkiej fabryce lodówek Indesit. Nie wiadomo jednak, czy przedstawienie będzie można obejrzeć na którejś z łódzkich scen. W kuluarach mówi się, że władze miasta nie patrzą przychylnie na sztukę - piszą (k, w) w Dzienniku Łódzkim.
13-07-2006
Wrocław. Prowokacyjny Notatnik Teatralny
Na okładce jubileuszowego numeru "Notatnika teatralnego" prowokacyjnie pokazano dwie pływające kaczki. Aż dziw bierze - redaktorzy nie obawiali się, że decydenci za śmiały żarcik przytną kawałek dotacji. Tym bardziej że na tym prowokacji nie dosyć.
08-07-2006
List otwarty do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego
Szanowny Panie Marszałku, Z dużym zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o zapytaniu, jakie skierował do Pana Marszałka radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bogdan Nowacki domagając się wyjaśnienia motywów wystawienia w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie sztuki Michała Walczaka "Podróż do wnętrza pokoju" w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa - w imieniu 44 osób związanych ze środowiskiem kulturalnym Olsztyna pisze Mariusz Sienkiewicz w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
04-07-2006
Supraśl. Minister nie dał na "Ofiarę"...
Pieniędzy jak nie było tak nie ma. Minister kultury obiecał 250 tys. złotych Teatrowi Wierszalin z Supraśla, ale nie dał ani złotówki. I wiele wskazuje na to, że pieniędzy nie będzie wcale.
28-06-2006
Olsztyn. Obrażone uczucia kolejnego radnego LPR
Radny sejmiku województwa Bogdan Nowacki (LPR) poprosił marszałka Andrzeja Ryńskiego o wyjaśnienie motywów, którymi kierował się dyrektor Teatru Jaracza Janusz Kijowski, zgadzając się na wystawienie spektaklu "Podróż do wnętrza pokoju".
22-06-2006
Katowice. Fakt szkaluje Sukę OFF
To był prawie doskonały artykuł w środowym [21 czerwca] "Fakcie". Perwersyjni aktorzy z katowickiej grupy teatralnej Suka Off pokazali w poniedziałek obsceniczny spektakl "Clone Factory" [na zdjęciu]. Dziennikarka gazety poszła ze zdjęciami tego okropieństwa do prezydenta Piotra Uszoka.
22-06-2006
Postępowanie umorzone, ale...
Kończy się dziesięcioletnia historia Teatru Brama w Goleniowie. Najprawdopodobniej po wakacjach teatru już nie będzie. Jego twórca i przez 10 lat reżyser - Daniel Jacewicz - z całą pewnością wyjedzie z miasta. Mówi, że ma dość - pisze Cezary Martyniuk w Kurierze Szczecińskim.
22-06-2006
Katowice. List otwarty w sprawie publikacji w Fakcie
Marcin Herich, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów A PART, prostuje insynuacje dziennika Fakt po występie Teatru Suka OFF na katowickim festiwalu.
19-06-2006
Protest na zapas
Dla nas ważne jest, żeby pokazana była cała prawda historyczna dotycząca wysiedleń. Tak samo my zostaliśmy skrzywdzeni, jak i oni. Ale najpierw uciemiężeni byli Polacy - i od tego trzeba zacząć - pisze przedstawiciel Stowarzyszenia Wysiedlonych Gdynian w proteście przeciw spektaklowi "Transfer" w reż. Jana Klaty planowanemu w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Komentuje Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
19-06-2006
Katowice. Suka Off gra bez przeszkód
Od zeszłorocznego skandalu w Warszawie i Łodzi kontrowersyjna grupa teatralna Suka Off tylko na Śląsku może oficjalnie prezentować swoje ostre spektakle. - Nigdy nie spotkałem się tu z oficjalną niechęcią np. ze strony władzy - mówi jej założyciel Piotr Węgrzyński.
17-06-2006
Wrocław. Protest Wysiedlonych Gdynian przeciw "Transferowi"
Stowarzyszenie Wysiedlonych Gdynian protestuje przeciw przedstawieniu "Transfer", które we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przygotowuje Jan Klata [na zdjęciu].
16-06-2006
Sztuki zakazane
Cenzorów jest już więcej niż w PRL. Zaczęło się zaraz po wyborach jesienią 2005 r. - pisze Waldemar Kuchanny w tygodniku Nie.
06-06-2006
Gdynia. Radny LPR cenzuruje Teatr Muzyczny
Gdyński radny związany z LPR Andrzej Czaplicki chce wstrzymania gminnych dotacji na spektakl "Klatka wariatek" [na zdjęciu]. Uważa, że jest "dyskusyjny moralnie" a on sam nie jest zwolennikiem spektakli o homoseksualistach.
23-05-2006
Gdynia. Prawica przeciwko "Klatce wariatek" w Muzycznym
Cofnięcia pół miliona złotych dotacji z budżetu Gdyni na działalność Teatru Muzycznego chcieliby prawicowi radni miasta. Nie podoba im się jeden z granych w tej placówce spektakli - "Klatka wariatek", który ich zdaniem, promuje postawy gejowskie.
23-05-2006
Gdynia. Rezolucja LPR w sprawie Teatru Muzycznego
Gdyński zarząd Ligi Polskich Rodzin przygotował rezolucję, w której wzywa władze Gdyni do wycofania się ze współfinansowania musicalu Teatru Muzycznego "Klatka wariatek" [na zdjęciu].
08-05-2006
Etos alternatywy
Jeszcze o XIV Łódzkich Spotkaniach Teatralnych pisze Dagmara Gumkowska w Opcjach.
04-05-2006
Bardzo gorąca dyskusja o niebezpiecznym spektaklu
Burmistrz Środy Wielkopolskiej zaproponował zorganizowanie w Środzie dyskusji wokół spektaklu "Apokalipsis", którego wystawiania zakazał. To efekt sobotniej, burzliwej debaty zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą", "Gazetę Średzką" i Teatr Ósmego Dnia - pisze Jolanta Brózda w Gazecie Wyborczej - Poznań.
04-05-2006
Wrocław. Dewiacje w Capitolu
Poseł LPR Janusz Dobrosz twierdzi, że za dyrekcji Wojciecha Kościelniaka w teatrze Capitol nie powstała wielka sztuka. Ale nie był w tym czasie na żadnym spektaklu. Z posłem Januszem Dobroszem i Konradem Imielą, kandydatem na dyrektora Capitolu, rozmawia Tomasz Wysocki z Gazety Wyborczej - Wrocław.
29-04-2006
Wrocław. Poseł Dobrosz krytykuje Capitol
W Teatrze Muzycznym gloryfikuje się narkotyki, erotyzm, dewiację nazywaną eksperymentem, stek wulgaryzmów i dziwactw. Wszystko to Capitol serwuje swoim widzom zamiast klasycznego repertuaru - takie zarzuty stawia dolnośląski poseł LPR Janusz Dobrosz.
28-04-2006
Polityka nie ma prawa ingerować w sztukę
Na okładce macie kaczki, a w środku m.in. rozdział o granicach wolności w sztuce i kronikę wypadków cenzorskich. Obfita ta kronika? - 20 stron przykładów głupoty i ciasnego światopoglądu ludzi władzy. Autor nie mógł skończyć tekstu, bo każdy dzień przynosił coś nowego - mówi Krzysztof Mieszkowski o najnowszym numerze Notatnika Teatralnego w rozmawie z Iwoną Kłopocką w Nowej Trybunie Opolskiej.
28-04-2006
Poznań. Zakazany spektakl w Ósemkach
Wspólnie z Teatrem Ósmego Dnia i "Gazetą Średzką" w najbliższą sobotę [29 kwietnia] o godz. 19 zapraszamy na spektakl "Apokalipsis" teatru IT [na zdjęciu].
27-04-2006
Najlepsza jest kontrola oddolna
Nikomu nie można odmawiać prawa do wypowiadania opinii na temat sztuki, także politykom. A pani senator ma prawo próbować wyrobić sobie opinię na temat przedstawienia Jana Klaty, ponieważ jest szczególnie zainteresowana drażliwymi kwestiami sygnałów niemieckich dotyczących tzw. kwestii wypędzonych - Marek Mutor, dyrektor Narodowego Centrum Kultury przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o liście senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk do dyrektor Krystyny Meissner.
26-04-2006
Nieznośna wolność słowa?
- Trudno robić z sytuacji z Madzią Buczek sztandarową historię o obronie wolności słowa. To absurd - mówiła na spotkaniu w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia Kazimiera Szczuka. Razem w Ewą Wanat, szefową radia TOK FM, dyskutowały o wolności słowa, wolnych mediach i wolnej sztuce. Relacja ze spotkania w portalu Tutej.pl.
26-04-2006
Poznań. "Apokalipsis" ze Środy Wlkp. w Ósemkach
29 kwietnia o godzinie 19 w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się spektakl "Apokalipsis" Teatru IT ze Środy Wielkopolskiej [na zdjęciu]. Po przedstawieniu zaplanowano debatę o cenzurze.
26-04-2006
Wrocław. Pani senator prześwietla teatr
Gdyńska senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk [na zdjęciu] chce poznać jeszcze przed premierą scenariusz sztuki, która traktuje o Polakach i Niemcach. Dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyna Meissner uważa, że to cenzura.
25-04-2006
Warszawa. Senator Szafraniec a obrażanie uczuć religijnych w sztuce
W Warszawie odbyła się konferencja prasowej, w której udział wzięli m.in. członkowie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Spotkanie towarzyszyło konferencji naukowej "Sacrum i profanum a współczesna kultura". Tematami konferencji były m.in.: ochrona religii przed zakusami profanum w świetle prawa polskiego i standardów europejskich, profanum w polskim teatrze.
24-04-2006
Łodź. Suka Off nie zszokowała
Ilekroć zapowiadany jest występ grupy teatralnej Suka off, budzi to żywe zainteresowanie. Nie inaczej było podczas piątkowych i sobotnich [21 i 22 kwietnia], nocnych prezentacji artystów w łódzkim kinie Cytryna.
21-04-2006
Wojna z kołtunem
- Teatr nie może uciekać od rzeczywistości. Spycha się wtedy na elitarny margines. Zamyka się w kulturze pop lub kulturze mieszczańskiej rozrywki - mówi Łukasz Chotkowski, kurator Festiwalu Teatralnego EXPRESS EC 47 Polska-Niemcy od-cienie polityki w rozmowie z Małgorzatą Borkowską z Trybuny.
19-04-2006
Łódź. Suka Off od lat 18
W Łodzi ponownie gościć będzie grupa teatralna Suka Off. Jej pojawienie się wywołuje zwykle emocje; tym razem artyści występować będą nie w teatrze, a w kinie Cytryna.
14-04-2006
Eksmisja spektaklu
Zdarzenie we Środzie Wlkp. to nie pierwszy przypadek ingerowania administracji i polityków w sztukę. Tendencja ta nasiliła się jesienią 2005 r, po wygranych przez PiS wyborach. Partia braci Kaczyńskich podjęła prawdziwą krucjatę na rzecz wprowadzenia cenzury obyczajowej - pisze Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
11-04-2006
Poznań. "Apokalipsis" ze Środy Wlkp. w Ósemkach
Poznański Teatr 8 Dnia pozwoli wystawić na swojej scenie spektakl "Apokalipsis" [na zdjęciu] teatru IT z domu kultury w Środzie Wlkp., któremu występów zakazały miejscowe władze.
10-04-2006
Warszawa. Plakat teatralny w wersji hard
Nagie kobiece ciało jakby rozszarpane, zranione, przedstawia plakat do nowego festiwalu teatralnego Express EC 47. Jeszcze nie ukazał się na mieście, a już wywołał kontrowersje. AMS - jedna z firm zajmujących się reklamą zewnętrzną - uznała, że plakat nie może znaleźć się ani na ich citylightach, ani na ich billboardach, bo jest zbyt ostry i może obrażać uczucia religijne.
08-04-2006
Środa Wlkp. Burmistrz zdjął z afisza "Apokalipsis"
Spektakl "Apokalipsis" [na zdjęciu] już nie będzie wystawiany na scenie Ośrodka Kultury w Środzie. Taką decyzję wydał burmistrz miasta. Tomasz Tański, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Środzie wyjaśnił, iż ta decyzja jest podyktowana negatywnymi głosami o odbiorze sztuki.
08-04-2006
Ocenzurowana Apokalipsa św. Jana
Burmistrz Środy Wielkopolskiej zakazał grania w tamtejszym ośrodku kultury spektaklu "Apokalipsis". Choć go nie widział, uważa, że propaguje on treści satanistyczne. A nastoletni aktorzy mówią: - Chcieliśmy pokazać, jak dobro zwycięża nad złem. Wierzymy w Boga. Ten spektakl ma pozytywne przesłanie. Zapraszamy na spektakl, którego nie można zobaczyć w Środzie Wielkopolskiej. Zapraszamy do rozmowy o nim - pisze Ewa Obrębowska-Piasecka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
23-03-2006
Teatr, prawo i zdrowy rozsądek
- Dyskusja, którą sprowokowała Szczerkowska może pokazać wszystkie problemy prawne, które na co dzień się ignoruje. Nie tylko nie zaszkodzi to teatrowi, ale może mu pomóc - mówi dramaturg TADEUSZ SŁOBODZIANEK.
20-03-2006
Skandal? Zgubiliśmy wątek
- Sprawa skandalu powraca do nas jak bumerang, jednak jakiś czas temu straciliśmy już wątek - co, kto i po co? Wszyscy urzędnicy, którzy wypowiadali się w naszej sprawie, wykazywali się brakiem odpowiednich kompetencji - mówi PIOTR WĘGRZYŃSKI, twórca katowickiego Teatru Suka Off.
14-03-2006
Gorzów Wlkp. Rozhin w sprawie "gorszącej" fotografii
Reżyser "Wyzwolenia" w Teatrze im. Osterwy Andrzej Rozhin zabiera głos w sprawie "gorszącego" zdjęcia w skasowanym programie teatralnym.
06-03-2006
Gorzów Wlkp. Gorszące zdjęcia z historii teatru
Ze względu na jedno zdjęcie dyrekcja Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zadecydowała o wymianie programów. Powód: na fotografii widać nagich chłopców - pisze Renata Ochwat w Gazecie Lubuskiej.
06-03-2006
Warszawa. Interewencja policji podczas spektaklu "Madryt '03"
W niedzielę [5 marca] policja przerwała Kompanii Primavera prezentację fragmentów najnowszego spektaklu "Madryt '03" poświęconego zamachowi na pasażerów madryckich kolei podmiejskich.
04-03-2006
Cenzura politycznej poprawności
- Czy artystę też obowiązuje poprawność? Artyści będą zawsze robić to, co uważają. Prowokacja w sztuce ma długą tradycję. Ale Polska znajduje się w apogeum populistycznego katolicyzmu. To jest swoisty terroryzm. W białostockim teatrze Wierszalin artyści wykorzystali katolickie motywy na scenie. I wywołało to straszliwą burdę kręgów radiomaryjnych i Ligi Polskich - mówi senator RP i reżyser Kazimierz Kutz [na zdjęciu] w rozmowie z Rafałem Jabłońskim z Życia Warszawy.
22-02-2006
Tło przesłania samą sztukę
Prokuratura uznała, że podczas wystawiania "Flesh Forms" na scenie M25 nie doszło do przestępstwa. O tym, dlaczego w Polsce majtki lub ich brak mogą przesądzić o odbiorze sztuki, opowiada w Activiście dyrektor artystyczna scen Le Madame i M25, Katarzyna Szustow.
22-02-2006
Chciałbym stąd uciec
- Marzy mi się wolność, ale rzeczywista, a nie tylko zapisana na papierze. Brakuje mi kontrowersyjnych filmów, których w Polsce praktycznie nie ma. Teatr sobie jakoś radzi, ale też ma problemy, bo byle urzędnik może zdjąć z afisza jakąś nieprawomyślną sztukę. Nie mamy, wbrew pozorom, pełnej wolności - mówi reżyser Feliks Falk w Przeglądzie.
17-02-2006
Bez trudu myślenia
- Demokracja ma to do siebie, że każdy czuje się w obowiązku, by zaprezentować swoje myśli. Tylko że nie każdy myśli. I dlatego jest, jak jest. Głupota istniała zawsze, ale teraz można powiedzieć, że jest szczególnie medialna - mówi reżyserka i satyryk Olga Lipińska w Przeglądzie.
13-02-2006
Déja vu
Nie ma tygodnia, by nie objawiał się gdzieś kolejny powiatowy inkwizytor. Czy limitowanie artystycznej wypowiedzi nie było tylko wstępem do bardziej generalnych ograniczeń w naszym życiu społecznym? - zastanawia się Maciej Nowak, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie na łamach Rzeczpospolitej.
08-02-2006
Białystok. Podlaska LPR, Wierszalin i karykatury Mahometa
Granice wolności, a szacunek dla wiary i religii - tak zatytułowali wczorajszą konferencję prasową poseł LPR Andrzej Fedorowicz i senator tej partii Jan Szafraniec. Odnieśli się na niej zarówno do publikacji karykatur proroka Mahometa przez prasę europejską, w tym dziennik "Rzeczpospolita", jak i do Teatru Wierszalin Piotra Tomaszuka, który ostatnio zyskał status placówki samorządowej.
27-01-2006
LPR w imieniu podatnika
Nasze stanowisko jest twarde. Uważamy, że nie wolno wydawać pieniędzy podatnika na wątpliwe przedsięwzięcia, czy wątpliwą sztukę, a taką właśnie reprezentuje Stowarzyszenie Wierszalin. Dlatego też nie dopuścimy, aby teatr otrzymywał ministerialne dotacje - mówi Kurierowi Porannemu poseł LPR Andrzej Fedorowicz.
26-01-2006
Wrocław. Szef teatru Ad Spectatores zatrzymany przez policję
Maciej Masztalski z grupy artystycznej Ad Spectatores może trafić na pięć lat do więzienia za organizację nielegalnych projekcji filmowych
25-01-2006
Supraśl. Wierszalin u siebie i w Białymstoku?
Piotr Tomaszuk może się już brać do pracy. Wczoraj [24 stycznia] marszałek województwa zdecydował, że podpisze z nim umowę na zarządzanie Teatrem Wierszalin.
24-01-2006
Opera czyli przedsiębiorstwo
Najlepszym systemem, w jakim można produkować spektakle wysokiej jakości, jest tzw. stagione. Do tego typu produkcji wynajmuje się konkretnych solistów, którzy grają w cyklach po kilka przedstawień, po czym dzieło znika z afisza na jakiś czas, by znów, w serii przedstawień, powrócić. Tak pracują m.in. nowojorska Metropolitan Opera i londyńska Covent Garden. U nas funkcjonuje system etatowy: lepszy czy gorszy zespół gra i śpiewa, co mu każą - piszą Marta Sawicka i Marta Nadzieja w tygodniku Wprost.
19-01-2006
Warszawa. Spotkanie o wolności w sztuce
Czy istnieje dziś cenzura czy nie? - to jedno z pytań, które powracało podczas spotkania "Wolność w sztuce i jej ograniczenia" 18 stycznia z cyklu "Rozmowy na parterze".
18-01-2006
Warszawa. Dyskusja o wolności w sztuce
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 18 stycznia o godzinie 19 do Traffic-Clubu (ul. Bracka 25, III piętro) na spotkanie z cyklu Rozmowy na parterze pod hasłem: "Wolność w sztuce i jej ograniczenia".
14-01-2006
Cenzura ziemska i niebiańska
Czy naprawdę wraca cenzura? Trwożne szepty na ten temat słychać ze wszystkich kątów artystycznego salonu. Trudno wszak oprzeć się wrażeniu, że niektórzy młodsi (ciałem albo duchem) obserwatorzy zdają się jej wręcz wyczekiwać - pisze Jacek Sieradzki w Rzeczpospolitej - Plus Minus.
14-01-2006
Co się stało z naszym teatrem?
Najkrócej mówiąc dzisiejszy teatr się zdemoralizował. Tak pod względem estetyki, prezentowanych treści, ładunku myślowego, jak i poziomu artystycznego, profesjonalizmu, warsztatu reżyserskiego, aktorskiego, etyki zawodowej, właściwie pod każdym względem - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
14-01-2006
Nagie sceny
Nagość w sztuce obecna jest od chwili, gdy człowiek po raz pierwszy dokonał aktu kreacji. Dlaczego więc w XXI wieku wciąż jeszcze rozbudza emocje? Polaków cechuje brak rozeznania czy bigoteria? - refleksje Michał Lenarcińskiego z Dziennika Łódzkiego.
13-01-2006
Afera "Wozzeckowa"
13-01-2006
Bój w operze
- Nie ma o co walczyć. Kompetencje kierownictwa są wyraźnie określone. Należy ich tylko przestrzegać, a nie bezpardonowo domagać się dominowania i akceptowania wszystkiego bezdyskusyjnie - mówi SŁAWOMIR PIETRAS, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego - Opery Narodwej o konflikcie w teatrze.
11-01-2006
Naga prawda
11-01-2006
Cenzura wraca
Cenzura, jak słusznie zauważył kiedyś Ryszard Marek Groński, w tzw. wolnej Polsce przeniosła się z urzędu przy ulicy Mysiej do ludzkich głów. Stamtąd pobożnym okiem obserwuje galerie, teatry, kina, szukając nieczystości, które trzeba wywabić: donosem, rozgłosem, a często i kopniakiem. Dziś bez przesady możemy już mówić o swoistej krucjacie, której cel jest jasno określony - ograniczyć wolność słowa tak, by służyła tylko jednej opcji. Tej prawomyślnej, czyli prawicowej - pisze Przemysław Szubartowicz w Przeglądzie.
10-01-2006
Ubiór w operze
Zmasowane siły ciemnogrodu, wsparte przez lobby homofobów, odniosły kolejny sukces. Tym razem w operze. W warszawskim Teatrze Wielkim zablokowano inscenizację "Wozzecka", w której artysta miał wystąpić tak, jak go Pan Bóg i pan reżyser stworzyli - pisze Marcin Wolski w tygodniku Wprost.
10-01-2006
W majtkach. Ale bez beretu
08-01-2006
Nowe szaty Warlikowskiego
Czeka nas kolejna awantura obyczajowa wywołana przez środowisko artystyczne.
05-01-2006
Le Madame Sans-Gene
Szustow wie, że polska publiczność nie jest jeszcze gotowa na wiele rzeczy, które za granicą są już powszechne i oczywiste (polski widz nie oswoił się jeszcze nawet z nagością w teatrze, a cóż dopiero z "bezpłciowością") - pisze Karolina Krawczyk w miesięczniku Teatr.
03-01-2006
Kultura Ligi i opery
Budowa opery i ekscesy Ligi Polskich Rodzin - oto bieguny, pomiędzy którymi ulokowało się białostockie życie kulturalne Anno Domini 2005. Pomiędzy tymi dwoma maksimami zmieściło się kilka doskonałych wystaw w Galerii Arsenał, projekt artystyczny Białysztuk, wojny i roszady na teatralnych stoikach i jedna "importowana" afera o wydźwięku międzynarodowym - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
03-01-2006
Suka Off tylko na eksport
Co współczesna cywilizacja robi z ludzkim ciałem? Do czego doprowadzi inżynieria genetyczna? Dlaczego ciało stało się przedmiotem, który się odmładza, fałszuje i fetyszyzuje? Dlaczego społeczeństwo konsumpcyjne udaje, że nie istnieje starość i deformacja fizyczna? Co wreszcie robią z drugim człowiekiem żołnierze na wojnach? Dla nas to istotne pytania i zadajemy je posługując się własną estetyką. Widz może ją odrzucić, ale nikt nie może jej nam administracyjnie zakazać - mówi Piotr Węgrzyński [na zdjęciu], lider katowickiego Teatru Suka Off w rozmowie z Henryką Wach-Malicką.
03-01-2006
Warszawa. Nie będzie śledztwa w sprawie Suki Off
Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia burmistrza Pragi-Południe, który twierdził, że przy spektaklu grupy teatralnej "Suka Off" doszło do przestępstwa narzucania treści pornograficznych bądź też prezentowania ich dzieciom.
03-01-2006
Warszawa. W "Wozzecku" nie pojawi się nagi mężczyzna
W operze "Wozzeck" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, której premiera odbędzie się w czwartek [5 stycznia] w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, nie pojawia się nagi mężczyzna - poinformowała w poniedziałek, 2 stycznia kierownik biura prasowego teatru, Ola Wojciechowska, nawiązując do dotyczącego tej sztuki krytycznego artykułu zamieszczonego w poniedziałek w "Naszym Dzienniku".
03-01-2006
Rok kulturalny w Łodzi
Co nam zostanie z roku 2005? Co pozwoli zabrać się w kolejne lata XXI wieku, a przed czym historia zatrzaśnie drzwi? W życiu kulturalnym Łodzi od dawna nie zdarzyło się tyle dobrego, co wcale jednak nie znaczy, że siła tego dobrego była w stanie pokonać całe zło. Ale i tak mijający rok ocenić wypada z satysfakcjonującym zadowoleniem - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
28-12-2005
List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Kazimierza Ujazdowskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Janusza Krzyżewskiego
W związku z deklaracjami Pana Ministra i Pana Marszałka dotyczącymi dofinansowania Teatru Wierszalin sumą 500 000 złotych, co ma być uznaniem statusu tego teatru jako instytucji narodowej - przekazuję Panom garść informacji i związanych z nimi refleksji odnośnie do przesłania, jakie przekazują swoją sztuką twórcy tego teatru - pisze Jan Szafraniec, senator RP.
27-12-2005
Wierszalin wygrał z Ligą
W Sejmiku województwa 21 grudnia było jak w Sejmie - mównicę okupowali radni Ligi Polskich Rodzin. - Zrobię wszystko, żeby zablokować Wierszalin - grozi poseł Ligi Polskich Rodzin Andrzej Fedorowicz. Burzliwą sesję Sejmiku Podlaskiego opisuje Zbigniew Nikitorowicz w Kurierze Porannym.
27-12-2005
LPR widzi co chce
- Pan Szafraniec jest w bardzo głębokim lesie, jeśli chodzi o rozumienie funkcji sztuki, natury dzieła literackiego i teatralnego. Bardzo smutne jest to, że przed nami rozgrywa się taki spektakl. Ta niewiedza kompromituje Podlasie. Zamiast skupić się na tym, że mamy szansę na powołanie nowej narodowej instytucji kulturalnej w regionie, to wszystko odbywa się w paranoicznym kontekście wystąpień radnych LPR. Jest to przerażające - mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin w Kurierze Porannym.
23-12-2005
Teatr niemoralnego niepokoju
Jaki był 2005 rok w teatrze? Ciekawy, choć trudny. Świetnym premierom klasyki i dramaturgii współczesnej towarzyszyła atmosfera wrogości wobec nowych zjawisk w teatrze. Najważniejsze, że mamy w końcu w Polsce teatr wielopokoleniowy, różnorodny, o wyraźnie ideowej twarzy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
23-12-2005
Hity teatralne 2005
Dziesięć najważniejszych wydarzeń teatralnych w 2005 roku typuje Aneta Kyzioł w Polityce.
22-12-2005
Białystok. Awantura radnych o Wierszalin
Radni podlaskiego LPR szykowali się do wczorajszej [21 grudnia] sesji sejmiku wojewódzkiego, jak do poważnej bitwy. Wrogiem miał być jeden z najsłynniejszych polskich teatrów. A orężem obywatelski donos i blokowanie obrad.
22-12-2005
To był piekielny, nieprzyjemny dzień
- Zdaję sobie sprawę z tego, że teraz, gdy teatr należy niejako do województwa, będę musiał czasami składać różne wyjaśnienia, również radnym z LPR. Ale mam nadzieję, że jako dyrektor będę mógł skoncentrować się na twórczości, a nie na nieustannych wyjaśnieniach - mówi PIOTR TOMASZUK, dyrektor teatru Wierszalin.
14-12-2005
Cenzor idzie!
Gdyby spektakl Teatru Wierszalin z Supraśla obejrzał fachowiec, załatwiłby po cichu, co trzeba, i nie byłoby skandalu. A tak białostocki radny Puksza, któremu doniesiono, że na scenie pojawiła się ukrzyżowana kobieta z brodą, osobiście musiał się domagać zawiadomienia prokuratury, cofnięcia subwencji dla tego teatru i przepędzenia go kijami. Wszak Puksza jest zorientowany, że na Podlasiu brodate baby nie występują - pisze Janusz Anderman w Gazecie Wyborczej.
14-12-2005
Szacunek dla ciała
- Czuję, że środowisko znalazło we mnie kozła ofiarnego. Okazało się, że po fiasku rozmów koalicyjnych PiS i PO to Suka Off stała sie najważniejszym tematem mediów polskich - mówi Tomasz Bieszczad, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, który zamknął drzwi przed Teatrem Suka Off, w rozmowie z Leszkiem Karczewskim.
13-12-2005
Bitwa z cenzurą
Kontekst polityczny wywołany burzą wokół teatru Suki Off spowodował, że widzowie Łódzkich Spotkań Teatralnych 2005, nawet przyglądając się prezentacjom niewinnym, mieli poczucie uczestnictwa w zdarzeniach nieprawomyślnych - pisze Leszek Karczewski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
13-12-2005
Polityka czy sztuka?
Dlaczego alternatywny Teatr Suka Off wypadł z programu Łódzkich Spotkań Teatralnych? Organizatorzy imprezy tłumaczą się brakiem pieniędzy i koniecznością cięć. Mnie brakuje jednak opinii, że z Suki Off i jej przedstawienia "Clone Faktory" zrezygnowano, by nie narażać się rządzącej Łodzią prawicy - uważa KP w Trybunie.
12-12-2005
Czy artyści są naprawdę wolni
Ostatnie tygodnie pokazały, że być może dla kultury nadchodzi czas zakazów. Nieskrępowana swoboda twórcza staje pod znakiem zapytania - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
12-12-2005
Łodź. Pokaz Suki Off
Postacie ubrane od stóp do głów w lateksowe czarne stroje z maskami przeciwgazowymi na twarzy. Sceny ukazujące obcinanie penisa, wydłubywanie oczu czy wieszanie ludzkiego mózgu na haku. Tak wyglądała trwająca 24 minuty projekcja akcji teatralnej z gatunku tzw. sztuki ciała grupy Suka Off z Katowic, która odbyła się w Łódzkim Domu Kultury.
12-12-2005
Wolność dla ciała
Uczestnicy byli zgodni, że o granicach w sztuce dyskutowano już wielokrotnie i sprawa jest jasna - żadnych granic nie ma - pisze Łukasz Biskupski w portalu www.reymont.pl o debacie "Granice wolności w sztuce" na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.
12-12-2005
Granica wolności w sztuce
Sprawa Teatru Suka Off, na który doniósł do prokuratury - po artykule w brukowcu - burmistrz jednej z dzielnic Warszawy, zdominowała zakończone wczoraj [11 grudnia] Łódzkie Spotkania Teatralne - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
10-12-2005
Bez Suki nie ma sztuki
- Jest gorzej niż za czasów komuny. Wtedy cenzura była jawna i można się było jej przeciwstawić. Boję się, że dojdzie do tego, iż tylko niektóre offowe teatry będą grać na festiwalach, a inne będą musiały zejść do piwnicy - mówi Piotr Węgrzyński z Suki Off. Nad tym, czy dyskusja wokół Łódzkich Spotkań Teatralnych może uratować sztukę, zastanawiają się Justyna Kowalewska i Dariusz Pawłowski na łamach Dziennika Łódzkiego.
10-12-2005
Ignoranci atakują
- Jest tylko jedna rzecz gorsza od cenzury - autocenzura. Jeśli miałbym stosować autocenzurę, to ucieknę do Czech - mówi PIOTR TOMASZUK, reżyser, dramatopisarz, szef Teatru Wierszalin w Supraślu.
09-12-2005
Łódź. Spotkania Teatralne od dziś
Od piątku do niedzieli [9 - 11 grudnia] w Łódzkim Domu Kultury trwają Łódzkie Spotkania Teatralne 2005.
07-12-2005
Białystok. Groźby posła LPR w prokuraturze
Do białostockiej prokuratury trafiło wczoraj [6 grudnia] zawiadomienie o przestępstwie, którego jakoby dopuścił się radny podlaskiego sejmiku samorządowego Zbigniew Puksza.
07-12-2005
Do organizatorów Łódzkich Spotkań Teatralnych
07-12-2005
Łódź. Kompromis w sprawie Suki Off
Łódzkie Spotkania Teatralne mają kłopoty. Konflikt wokół Suki Off rozwiązano: teatr przyjedzie do Łodzi. Ale festiwal ma także problemy finansowe.
06-12-2005
Czestochowa. Suka Off tylko dla dorosłych
Do Teatru From Poland (Zaułek Wieluński 2) przyjeżdża w czwartek [8 grudnia] katowickie przedstawienie, które w Warszawie narobiło wielkiego zamieszania.
06-12-2005
Kto sieje wiatr...
Przyznam szczerze, że cała ta sprawa budzi moje zakłopotanie. Zawsze działaliśmy poza polityką, w sferze kultury. I chciałbym, żeby tak zostało. Jestem reżyserem, a nie politrukiem - mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin, komentując protesty radnych LPR przeciwko dotacji dla teatru i wywołaną tym medialną burzę .
06-12-2005
Łódź. Spotkania z Suką OFF na ekranie
Kontrowersyjna grupa teatralna Suka Off z Katowic jednak pojawi się w Łodzi. Oskarżeni o szerzenie pornografii artyści pokażą swoje przedstawienie na... ekranie.
06-12-2005
Z kijami na artystów
Działacze białostockiej Socjaldemokracji Polskiej zamierzają dziś złożyć doniesienie do prokuratury na radnego Ligi Polskich Rodzin Zbigniewa Pukszę, który zagroził, że "przegoni kijami" z Podlasia Teatr Wierszalin. Ludzie pokroju radnego Pukszy byli zawsze, ale ich uaktywnienienie się to wyraz nastroju, jaki stwarza nowa władza swoim upodobaniem do restrykcji - pisze Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
03-12-2005
Białystok. Wierszalin pod sąd
Niewielki, ale słynny na całym świecie teatr Wierszalin z podbiałostockiego Supraśla stał się zupełnie mimo woli przyczyną politycznej burzy w województwie. Radni LPR chcieliby, żeby trafił przed oblicze prokuratora. Tymczasem przynajmniej jeden z nich może trafić tam wcześniej. Właśnie za bój z Wierszalinem.
02-12-2005
LPR lobbuje za Wierszalinem
Białostoccy radni Ligi Polskich Rodzin włączyli się w promocję sztuki wyższej w woj. podlaskim. Nareszcie! Na wczorajszej sesji Sejmiku województwa w sposób oryginalny, ale i spektakularny stanęli po stronie Teatru Wierszalin. "Nie pozwalamy na bluźnierstwa" - wykrzykiwał dwuznacznie radny Zbigniew Puksza, choć wszyscy obecni doskonale zdawali sobie sprawę, że jest to przewrotnie prowadzony lobbing na rzecz Wierszalina - pisze Kola Holidej w Portalu Szukamy Polski.
01-12-2005
Łódź. Chcą, czy nie chcą Suki Off?
Przyjazdu Suki Off na rozpoczynające się 9 grudnia Łódzkie Spotkania Teatralne domaga się pięć zespołów, które zagroziły wycofaniem swoich przedstawień z przeglądu. Szef artystyczny Spotkań deklaruje, że chciałby sprowadzić teatr do Łodzi. - Sytuacja wymaga rozmowy na temat granic wolności w sztuce i taką debatę na festiwalu na pewno urządzimy - mówi Marian Glinkowski. Problem w tym, że teatr nie będzie miał gdzie wystąpić. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, w którym planowano spektakl Suki Off, odmówił bowiem udostępnienia sali.
01-12-2005
Cichy powrót cenzury
Gdyby ktoś mi dziesięć lat temu powiedział, że do teatru powróci cenzura, wyśmiałbym go. Dzisiaj nie jest mi do śmiechu. Cenzura - już nie polityczna jak w PRL, ale obyczajowa - próbuje wrócić tylnymi drzwiami pod pretekstem dbania o publiczną moralność. Pojawiły się sprawy Teatru Wierszalin z Podlasia oraz Suka Off w Warszawie i Łodzi. Są one nieco inne, ale wielce pouczające - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
30-11-2005
Łódź. Spotkania teatralne z Suką Off?
Wkrótce, 9 grudnia, rozpoczną się Łódzkie Spotkania Teatralne - najstarszy w Polsce festiwal teatrów alternatywnych. Imprezie towarzyszy gorąca atmosfera. Tym razem temperaturę wrzenia spowodowało wycofanie przez organizatorów z programu festiwalu katowickiej grupy Suka Off [na zdjęciu]. Ale klamka jeszcze nie zapadła.
30-11-2005
Warszawa-Katowice. Suka Off w prokuraturze
Stołeczna prokuratura sprawdzi, czy przy pokazie spektaklu grupy teatralnej "Suka Off" z Katowic mogło dojść do przestępstwa: bądź narzucania treści pornograficznych osobom, które mogły sobie tego nie życzyć, bądź też do prezentowania takich treści dzieciom.
29-11-2005
Białystok. Krucjata radnych LPR przeciwko Wierszalinowi
- Niech ich sobie nagradzają w Nowym Jorku i Brukseli, my doskonale wiemy, o co tutaj chodzi. - To robaczywy rodzynek, który trzeba wykreślić z budżetu. Poinformujemy Ministerstwo Kultury, co tu się wyprawia. A Zarząd Województwa powinien zawiadomić prokuraturę. Radni LPR biorą się za Wierszalin.
29-11-2005
Rzut siekierą w swoją nogę
- Myślę, że partia ludzi zdrowego rozsądku jest mimo wszystko większa niż partia ignorancji i ciemnogrodu - mówi PIOTR TOMASZUK, dyrektor Teatru Wierszalin w Supraślu komentując sesję białostockich radnych.
28-11-2005
Mleko już się rozlało
Burmistrza zgubiła naiwna wiara w fakty podawane przez "Fakt". Erotyczne fantazje dziennikarki wziął za rzeczywistość i nadał sprawie bieg urzędowy. A mógł się chłop chwilę wstrzymać, zastanowić, popytać, nie byłoby dzisiaj problemu. Bo spektakl Teatru Suka Off ma tyle wspólnego z pornografią, co zdjęcia nagich więźniów Auschwitz - pisze Roman Pawłowski w cotygodniowym felietonie "Kocham teatr" w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
26-11-2005
A co z wolnością słowa?
Portal lewica.pl komentuje wydarzenia w ełckiej szkole, gdzie uczniowski kabaret spariodował postać o. Tadeusza Rydzyka
25-11-2005
Katowice-Warszawa. Donos na Teatr Suka Off
Awantura wokół katowickiego Teatru Suka Off. Zawierające drastyczne sceny przedstawienie "Flesh Forms" [na zdjęciu] stało się przedmiotem donosu, jaki burmistrz warszawskiej dzielnicy Praga Południe złożył do prokuratury. Jednocześnie odrzucono zgłoszenie Suki Off do Łódzkich Spotkań Teatralnych.
25-11-2005
Manipulacja sztuką
Czy przypadkiem Suka Off nie stała się bezwiednie narzędziem za pomocą, którego zostały podjęte działania mające na celu przypomnieć, kto ma władzę w Warszawie, a kto tej władzy już nie ma? - Maciej Dziaczko z Teatru Suka Off komentuje awanturę wywołaną przez dziennik Fakt.
25-11-2005
Relacja wyssana z palca
Rozpętata się burza po dwóch spektaklach śląskich performerów w klubie M25. Afera wybuchła za sprawą relacji zamieszczonej w gazecie Fakt, gdzie obok zdjęć pojawiły się zarzuty o pornografię i wyuzdanie. - Żeby było śmieszniej, dziennikarka Faktu, która wywołała aferę, też nie widziała spektaklu, do czego przyznała mi się w rozmowie telefonicznej - mówi Jerzy Lach, autor projektu Alternatywna Scena Promocyjna, w ramach którego grupa SUKA OFF wystąpiła w Warszawie.
25-11-2005
Toruń. Teatr Wiczy też protestuje
Teatr Wiczy wysłał do organizatorów Łódzkich Spotkań Teatralnych list piętnujący ograniczenia wypowiedzi artystycznej. Protest dotyczy nie nie tylko sprawy Teatru Suka Off.
24-11-2005
Katowice-Łódź. SUKA OFF zdjęta z afisza
Grupa SUKA OFF została usunięta z programu tegorocznych Łódzkich Spotkań Teatralnych (bez podania konkretnych powodów). Prawdopodobnie jest to konsekwencja prezentacji w Warszawie w Klubie M25 (a właściwie artykułu w "Fakcie") akcji CLONE FACTORY - pisze do e-teatru Piotr Węgrzyński, założyciel grupy.
24-11-2005
Warszawa. Klub M25 oskarżony o szerzenie pornografii
Burmistrz Pragi Południe złożył w prokuraturze doniesienie, że pokazywany w klubie Mińska 25 spektakl grupy teatralnej Suka Off to pornografia. Burmistrz sztuki nie widział. - O pornografii nie ma mowy - uważa recenzentka "Gazety", która na przedstawieniu była.
24-11-2005
Nie przeciw nietolerancji
Koalicja artystów, dziennikarzy, naukowców i polityków. W weekend [26-27 listopada] polskie miasta zamienią się w jeden wielki wiec, który będzie głośnym "nie" przeciw nietolerancji.
24-11-2005
Sopot. Do organizatorów Łódzkich Spotkań Teatralnych
24-11-2005
Protest a nie porno
Chłopak i dziewczyna rozbierają się, po czym zapraszają widzów do wspólnej zabawy. Porno? Tak, jeśli pozostać przy tym upraszczającym opisie. Nie - jeśli uwzględnić rzeczywisty przebieg wydarzeń - o spektaklu SUKI OFF "Flesh Forms" pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
23-11-2005
Ełk. Uczniowski kabaret sparodiował ojca Rydzyka
"To nie był atak na księdza" - powiedzieli uczniowie ze szkolnego kabaretu Normal w Ełku, którzy w swym programie sparodiowali ojca Tadeusza Rydzyka [na zdjęciu]. Broni ich dyrektor szkoły.
22-11-2005
Porno zamiast sztuki
W głowie się nie mieści, by tę porno sztukę nazwać teatrem! Postacie w lateksowych kostiumach ze sztucznym penisem udają seks oralny, potem już nadzy i wygoleni w dzikim szale wyrywają sobie zęby obcęgami, spijają mocz. Wszystko w mrocznej atmosferze - takie obrzydliwe przedstawienie wystawiono w Warszawie - donosi Małgorzata Germak-Błachnio w Fakcie o wstępie katowickiego Teatru Suka Off.
21-11-2005
W obronie Suki Off
Suka Off jest w najlepszym tego słowa znaczeniu ambitnym teatrem alternatywnym, posiadającym wszystkie podstawowe cechy tego nurtu, więc niezależnym od oficjalnych instytucji i struktur, poszukującym własnej, oryginalnej formy wyrazu, dążącym do perfekcji w jej realizacji - pisze dla e-teatru Marcin Herich, prezes Stowarzyszenia Teatralnego A PART w Katowicach.
19-11-2005
Warszawa. Sztuka czy klub porno?
Gmina Praga Południe wycofuje dotacje dla kontrowersyjnego klubu. Ratusz dotował występy SUKI OFF w klubie M25. Miejsce, w którym odbywały się pokazy tej kontrowersyjnej grupy, radni uważają za klub porno - pisze WE w Życiu Warszawy.
19-11-2005
Warszawa. Sztuka czy klub porno?
Gmina Praga Południe wycofuje dotacje dla kontrowersyjnego klubu. Ratusz dotował występy SUKI OFF w klubie M25. Miejsce, w którym odbywały się pokazy tej kontrowersyjnej grupy, radni uważają za klub porno - pisze WE w Życiu Warszawy.
17-11-2005
Warszawa. Suka Off w cieniu Kaczyńskiego
Pierwszy w Polsce teatr niezależny prezentujący kontrowersyjne sztuki zainauguruje dziś, 17 listopada swoją działalność w warszawskim Klubie M 25 przy ul. Mińskiej 25. Na pierwszy ogień pójdzie sztuka "Flesh Forms" w wykonaniu grupy Suka Off z Sosnowca.
09-11-2005
Jacek i Placek na cenzurowanym
Afisze słupskiego Teatru Lalki Tęcza wciąż zapowiadają premierę sztuki "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Spektakl od wielu tygodni próbują zablokować dwaj radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy uważają, że to próba ośmieszenia braci Kaczyńskich. Sztuka Makuszyńskiego znajduje się w repertuarze bodajże pięciu teatrów w Polsce i tylko w Słupsku wybuchła z jej powodu awantura - piszą Tomasz Rogowski i Tymoteusz Iskrzak w Trybunie.
05-11-2005
Słupsk. Lalki przeciw władzy?
Sztuka teatralna o Jacku i Placku to zamach na nową władzę - grzmią radni ze Słupska. Żądają, by podczas wyborów nowego rządu i nominacji Lecha Kaczyńskiego na Prezydenta RP spektakl... odwołać - pisze Krzysztof Olszewski w Metrze.
03-11-2005
Seks, fetysz, teatr w M25
Na warszawskim Grochowie powstaje najodważniejsza scena teatralna w Polsce. Wkrótce będzie wystawiać radykalne spektakle, epatujące przemocą i perwersyjnym seksem - pisze Wiktor Ferfecki w Życiu Warszawy.
22-09-2005
Legnica. Z afisza nie znikną spektakle "gorszące" LPR
Prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski powiedział w czwartek, 22 września dziennikarzom, że nie zamierza nakazywać zdjęcia z afisza spektakli teatralnych, przeciwko którym protestują legniccy radni Ligi Polskich Rodzin.
20-09-2005
Legnica-Wrocław. LPR przeciw partiom intymnym na scenie
Protest przeciw wystawieniu w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy spektaklu na podstawie "Monologów waginy" Eve Ensler oraz drugiego opowiadającego historię gwiazdy porno, skierowali dziś (20 września) do prezydenta Legnicy, któremu podlega teatr, radni z Ligi Polskich Rodzin.
29-12-2004
Cnoty i grzechy kultury w 2004 roku
Postanowiliśmy nieco inaczej podsumować kończący się rok w kulturze, dokonując swego rodzaju rachunku sumienia. Choć zestawiliśmy fakty i wydarzenia kulturalne różnej rangi, wszystkie one poruszyły publiczność w Polsce. Z przewagi liczebnej cnót nad grzechami nie należy wyciągać zbyt optymistycznych wniosków, bo rok był dla polskiej kultury przeciętny - autorzy Rzeczpospolitej przytaczają czternaście cnót, trzy prowokacje i dwanaście grzechów polskiej kultury w kończącym się roku.
29-09-2004
Ocenzurowane "Zszywanie"
"Zszywanie" w reż. Anny Augustynowicz w Teatrze Rozmaitości Warszawie. Pisze Agnieszka Korytkowska-Mazur w Gentlemanie.