Starania o teatr musicalowy w Krakowie

18-11-2005
04-04-2016
Lubię energię młodych ludzi
- Teraz będzie prawdziwa erupcja. Premiera za premierą - zapowiada Janusz Szydłowski, dyrektor Krakowskiego Teatru Variete.
03-02-2015
Kraków. "Legally Blonde" na inaugurację działalności Teatru Variete
Premiera musicalu "Legally Blonde" w reż. Janusza Józefowicza zainauguruje w maju działalność Krakowskiego Teatru Variete. Nowa placówka - zdaniem jej twórców - wypełni repertuarową lukę w miejskiej ofercie kulturalnej; prezentować będzie sztuki lekkie, rozrywkowe.
31-01-2015
Teatr Variete z różową blondynką na inaugurację
"Szydłowski, ten od Łaźni Nowej, zakłada teatr musicalowy?" - spytała mnie, nie kryjąc zdziwienia, koleżanka. Chodziło jej oczywiście o Janusza Szydłowskiego, aktora, reżysera, doktora sztuki teatralnej związanego z Wydziałem Wokalno-Aktorskim PWST w Krakowie. Bartosz Szydłowski - "ten od Łaźni" - z Variete nie ma nic wspólnego - pisze Mateusz Borkowski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
08-01-2015
Otwierają teatr, jakiego Polsce jeszcze nie było
W Krakowie wielkie poruszenie. Miastu przybywa nowy teatr. Wszystko za sprawą Janusza Szydłowskiego, zapaleńca i człowieka wielkiej wiary. Aktor wiele lat byt na Zachodzie. Odnosił sukcesy na scenach włoskich i angielskich - czytamy w Życiu na Gorąco.
22-12-2014
Produkcje z Broadwayu na scenie dawnego kina "Związkowiec"
Variete ma być najpiękniejszym teatrem Krakowa i pierwszą sceną musicalową w mieście. Obejrzymy tam przedstawienia znane z najsłynniejszych scen na świecie. Krytyków tego przedsięwzięcia martwią jednak jego koszty a także średnia ceny biletu - ok. 90 zł - pisze Maciej Makówka w Dzienniku Polskim.
14-10-2014
Kraków to (nie) Nowy Jork
- Jak Kraków będzie Nowym Jorkiem, to będziemy mieć takie prywatne teatry. Do warszawskich scen prywatnych też dokładamy z publicznych funduszy - mówi Jackek Majchrowski, prezydent Krakowa, m.in. o (nie)wielkich sumach na kulturę i (nie)potrzebnym teatrze Variete.
29-09-2014
Kraków. Coraz bliżej Teatru Variete
W połowie marca przyszłego roku pierwszą premierę niewystawianego w Polsce musicalu przygotuje Janusz Józefowicz. - To będzie najpiękniejszy teatr w Krakowie - mówi z entuzjazmem Janusz Szydłowski, dyrektor Teatru Variete, którego budowa, po 12 latach zabiegów, dobiega szczęśliwie końca.
13-03-2014
Kraków. Nie chcieli, ale przegłosowali Teatr Variete
Większość radnych uznała w środę, że trzeba powołać teatr Variete, dla którego miasto za prawie 30 mln zł kupiło i remontuje budynek dawnego kina Związkowiec.
12-03-2014
Kraków. W kwietniu powstanie Krakowski Teatr Variete
Z 1 marca na 1 kwietnia radni przesunęli w środę termin utworzenia Krakowskiego Teatru Variete - sceny oferującej lekki repertuar, która ma się mieścić w dawnym kinoteatrze Związkowiec.
10-03-2014
Varietes (nie igrzysk), czyli nie od razu Kraków zbudowano
Równo 11 lat minęło w lutym od powstania koncepcji stworzenia w Krakowie, w gmachu dawnego kinoteatru Związkowiec, teatru. 11 lat trwa walka o teatr w mieście, które mieni się być miastem kultury - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
25-02-2014
Kraków. Variete na wariata
12 marca krakowscy radni zdecydują o powołaniu teatru musicalowego. Budowa, na którą miasto wyłoży na wstępie prawie 30 mln zł, budzi sporo wątpliwości.
21-02-2014
Ciężkie miliony na lekkie Variete
Kraków nie ma już wyjścia. Musi sobie zafundować za prawie 30 mln zł teatr Variete w dawnym kinie Związkowiec. Jego komercyjny repertuar będzie zbliżony do oferty kilku innych krakowskich scen. To kolejna inwestycja, która wymknęła się miastu spod kontroli - pisze Magdalena Kursa w Gazecie Wyborczej- Kraków.
20-02-2014
Kraków. Ile zapłacimy za Broadway? - czyli problem z Teatrem Variete
Radni w głosowaniu mają zdecydować o powołaniu Teatru Variete. Wczoraj debatowali w tej sprawie i mają obawy, czy miasto jest w stanie utrzymać kolejną instytucję kultury. Teatr będzie kosztować budżet Krakowa 2 mln zł rocznie.
29-07-2013
Kraków. Radni przeciwko nowemu teatrowi
Radni planują protest przeciwko wydawaniu pieniędzy na Krakowską Scenę Variete. Za kilkadziesiąt milionów na ten teatr można załatać drogi i usprawnić komunikację, kupić lepsze tramwaje.
12-06-2013
Kraków. Teatr variete w ogniu krytyki radnych
Radni miejscy storpedowali pomysł stworzenia teatru variete w starym kinie Związkowiec. W burzliwej dyskusji starli się z inicjatorem tej idei prof. Januszszem Szydłowskim, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, reżyserem i aktorem.
15-04-2013
Kraków. Powstanie Teatr Variete
Prawie 14 mln zł ma kosztować przebudowa i adaptacja dawnego kina Związkowiec w Krakowie na Scenę Variete - teatr z lekkim repertuarem. W poniedziałek władze miasta podpisały umowę na realizację tej inwestycji z firmą Skanska.
19-01-2013
Biznes media kultura
Już kilka dni po przekazaniu do redakcji "Krakowa" tekstu "Kryzys w kulturze. Kultura w kryzysie" (ukazał się w poprzednim numerze miesięcznika), w którego zakończeniu wyraziłem nadzieję, iż problemy przedstawione podczas październikowego seminarium w Międzynarodowym Centrum Kultury znajdą niebawem rozwinięcie, otrzymałem z Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie zaproszenie do udziału w dorocznym spotkaniu pod hasłem "Biznes - media - kultura" - pisze Wawrzyniec Sawicki w Krakowie.
28-10-2010
Kraków. Miał być teatr, jest magazyn
Niewypałem okazało się poszukiwanie inwestora na kulturalne zagospodarowanie dawnego kinoteatru Związkowiec. Nie zgłosił się nikt.
25-01-2010
Kraków. Zamiast variete jednak kino
Nie teatr variétés, ale ambitne kino prowadzone przez jedną z najmocniejszych organizacji filmowych w Polsce. Miasto ma nowy pomysł na wykorzystanie nieczynnego od lat kinoteatru Związkowiec
01-10-2008
Krakowskich aktorów nie stać na prywatne teatry
Na kulturalnej mapie Warszawy niczym grzyby po deszczu wyrastają prywatne sceny. Tymczasem w Krakowie teatrów prywatnych brak. Jedną alternatywą jest Teatr Scena STU prowadzony od wielu lat przez Krzysztofa Jasińskiego, który działa na zasadzie impresariatu. Ale i on skwapliwie korzysta z pomocy miasta. A przecież w Krakowie nie brak znanych aktorów, którzy mogliby uruchomić własną scenę. Nikt jednak się jakoś nie kwapi - pisze Joanna Weryńska w Polsce Gazecie Krakowskiej.
16-01-2008
Szum piór i błysk cekinów
Kraków to szacowny gród, w którym najlepiej wychodzą jubileusze i pogrzeby. Ale nawet poważny pan mecenas czy profesor ma czasem ochotę zapomnieć o klasyce, Wyspiańskim, Słowackim, Norwidzie i wybrać się na prawdziwą rewię. Jednak w Krakowie wciąż brak miejsca dla podkasanej muzy - pisze Magda Huzarska-Szumiec w Polsce Gazecie Krakowskiej.
14-08-2007
Cała Polska buduje teatry muzyczne
Za dziesiątki milionów złotych rozbudowują się niemal wszystkie polskie opery i operetki. Chcą podjąć walkę z multipleksami o widza - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej.
14-07-2007
Kraków. Teatr variétés za grube miliony
20 mln zł ma kosztować gminę Kraków zagospodarowanie budynku dawnego kina Związkowiec [na zdjęciu], ale to nie koniec wydatków. Powstanie tam kolejna dotowana z miejskiej kasy instytucja kultury.
23-05-2006
Kraków. Miasto funduje prywatny teatr
Gmina Kraków jest o krok od wydania 5 mln zł na siedzibę... prywatnego teatru, którego twórca nie wie nawet, skąd wziąć pieniądze na jego utrzymanie.
18-11-2005
Kraków. Przełom w rozmowach rozmowach o Variete
Jest szansa, że już w przyszłym roku w budynku byłego kina Związkowiec zacznie działać teatr musicalowy.
07-11-2005
Kraków. Poszukiwania miejsca dla Variete
Jeżeli miastu uda się wykupić dawny kinoteatr Związkowiec, to być może już niedługo powstanie w Krakowie nowy teatr - proponujący lekki repertuar, musicalowy Variete.