Lublin. Festiwal flamenco i opowiadaczy na lato

W środę [30 czerwca] rozpoczął się festiwal flameco Fiesta Alegria, zaś w czwartek zacznie się w Lublinie zjazd opowiadaczy, czyli festiwal "Daję słowo".

«To dwa nowe pomysły na ożywienie Lublina latem. Oba festiwale odbywają się po raz pierwszy. Fiesta Alegria rozpoczęła się wczoraj koncertem zespołu Kar Ma Pa i filmem "Iberia" Carlosa Saury. Dziś o godz. 21 w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco z Warszawy wystawi spektakl "Carmen Concierto" [na zdjęciu plakat do spektaklu], który miał premierę w czerwcu tego roku. Jest to teatralizowany koncert flamenco oparty na motywach opowiadania Prospera Merimee "Carmen" z 1845. Tytułową Carmen kilkadziesiąt lat później Georges Bizet uczynił sławną na cały świat obsadzając w roli bohaterki swej opery, kilkadziesiąt razy ekranizowanej, ostatnio m.in. przez Carlosa Saurę. W spektaklu udział biorą najlepsi polscy tancerze i muzycy flamenco, z Małgorzatą Matuszewską i Magdaleną Navarrete. Z kolei w piątek odbędą się (również prawie pod wieczór) koncerty Por Fiesta i La Pasion, w sobotę - tria flamenco Familia 3/3, Saca Veneno, Contratiempo.

Natomiast w różnych miejscach Starego Miasta od jutra rozgrywać się będą wydarzenia trzydniowego festiwalu "Daję słowo". Publiczność witana będzie taka frazą: "Ludzie, ludzie, przybywajcie - opowieści, baśni, legend wysłuchajcie! Mieszczanie lubelscy i wy przybysze z krain bliskich i dalekich! Kto ma uszy do słuchania, kto ma oczy do patrzenia, kto ma głowę do myślenia, kto ma serce do kochania!". O godz. 15 Witek Dąbrowski zaprezentuje "Opowieści z Bramy", oczywiście - w okolicach Bramy Grodzkiej. Od godz. 17 opowiadacze przeniosą się na plac Po Farze: najpierw bajki arabskie opowiadać będzie Sonia Usarek, potem bajki polskie - Michał Malinowski, a o godz. 19 - Agnieszka Aysen Kaim i Grupa Studnia O przywołają postać tajemniczego Dumrula. To nie koniec: o godz. 20 na placu przy Teatrze Andersena ponownie pojawi się Michał Malinowski z bajkami afrykańskimi, a o godz. 21.30 w wirydarzu dominikanów Jarek Kaczmarek i Grupa Studnia O podzielą się ze słuchaczami "opowieściami bluesowymi".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego