Białystok. Kasa od ministra na kulturę

Nowy dach na XIX-wiecznym kościele w Suwałkach i internacie Liceum Plastycznego w Supraślu. Zakup obrazów do kolekcji. Spektakl o Herbercie w Węgierce. Przyjazd ikon z najlepszego muzeum sztuki staroruskiej na świecie... Na to wszystko i kilkadziesiąt innych inicjatyw pójdzie ponad 2 mln zł od ministra kultury.

«Resort rozdzielił kolejną pulę pieniędzy na inicjatywy kulturalne w ramach tzw. programów operacyjnych. Jakiś czas temu informowaliśmy o kwocie półtora miliona złotych, jakie ministerstwo rozdało pomiędzy rozmaite podlaskie instytucje. Już wtedy wiadomo było, że na tej kwocie się nie skończy - urzędnicy powoli rozpatrywali wnioski i nie ogłosili wszystkich beneficjentów. Teraz wreszcie uporali się z podziałem kasy w ramach wszystkich 12 programów, ogłosili też listę tych wnioskodawców, którzy startowali w tzw. drugim naborze. I już wiadomo - na Podlasie płynie dodatkowo ok. 2,3 mln. zł. Łącznie to niecałe 4 mln. zł, spora kwota, zważywszy, że w ub.r. dostaliśmy średnio o milion mniej. Ale też w tym roku pozytywnie rozpatrzono dwa razy więcej wniosków niż w przed rokiem - około 80.

Gaśnica do meczetu

To też oznacza, że coraz więcej podlaskich instytucji pisze coraz lepsze projekty do ministra i coraz lepiej je dokumentuje, z czym jeszcze niedawno było bardzo marnie. A i instytucje są najróżniejsze: od malutkich, nieznanych, po duże, o ugruntowanej pozycji. To fundacje, stowarzyszenia, muzea, ale także gminne ośrodki kultury i parafie. Korzystają odbiorcy - rosnące cyfry przekładają się na remonty, zakupy, organizację przedsięwzięć, poprawia się też artystyczna infrastruktura.

I właśnie na rozmaite remonty resort przyznał najwięcej pieniędzy. 300 tys. zł dostało Liceum Plastyczne w Supraślu na II etap termomodernizacji oraz wymianę pokrycia dachowego budynku internatu, który mieści się w neoklasycystycznym, zbudowanym przed 1866 r. zespole fabrycznym Jansena. 170 tys. zł wesprze też remont ścian, sufitów i dachu jednej z najbardziej znanych świątyń Suwałk - kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Aż 270 tys. zł ministerstwo dało Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej w Kruszynianach na montaż urządzenia gaśniczego i sygnalizacji przeciwpożarowej tamtejszego meczetu z XIX w. - absolutnie unikalna perełka w skali całego kraju.

Później już z kwotami bywa różnie - parę z nich to 150-100 tys. zł, reszta oscyluje średnio w granicach 25 tys. zł i niżej. Nie wszyscy wnioskodawcy dostali tyle, ile chcieli, często przypadły im mizerne pieniądze i grantów muszą szukać z innych źródeł.

Muzea stoją najlepiej

Najwięcej na imprezę okazjonalną otrzymało Muzeum Podlaskie - 150 tys. zł na organizację wystawy "Królowa Nieba i Ziemi. Rosyjskie ikony Matki Bożej od XIV do pocz. XX w.". Gra warta jest świeczki - do supraskiego oddziału muzeum w październiku przyjadą bowiem ikony z muzeum, które nie ma sobie równych w świecie w kolekcjonowaniu sztuki staroruskiej. - Centralne Muzeum Staroruskiej Kultury i Sztuki im. Rublowa w Moskwie to absolutna pierwsza liga - mówi Andrzej Lechowski, szef Muzeum Podlaskiego. - A wystawa tym bardziej jest niezwykła, że pokażemy ikony już z XIV wieku, rzecz absolutnie niespotykaną w Polsce. Wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik, współpraca z moskiewskim muzeum układa się wspaniale, zachwyceni byli zresztą naszym Muzeum Ikon. Pieniędzy też wystarczy [cały budżet wystawy to 250 tys. zł - red.], jeszcze tylko trwają rozmowy ze stroną rosyjską.

Nasze muzea zresztą w drugim rozdaniu najlepiej wypadają - Podlaskie dostało drobniejsze pieniądze na pięć wniosków (m.in. na konserwację ikon z kolekcji i archeologiczne badania wykopaliskowe rezydencji Sapiehów w Dubnie), Okręgowe w Suwałkach - też na pięć (kwotą łącznie ponad 130 tys. zł resort wspiera m.in. zakup obrazów "Huculi" Józefa Zarzeckiego i "Zaloty" Zygmunta Ajdukiewicza, tworzenie kolekcji cyfrowej dokumentów archiwalnych i muzealnych czy wreszcie druk książki Zbigniewa Fałtynowicza o związkach Zbigniewa Herberta z Suwalszczyzną).

Ministerialne pieniądze wspierają jeszcze m.in. letnie warsztaty ikonograficzne dla dzieci, zajęcia edukacyjne w galerii Arsenał, Podlaskie Dni Bajramowe, Wasilkowskie Klimaty Akordeonowe, festiwal bluesowy w Siemiatyczach.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego