powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Letni projekt teatralny dla dzieci i młodzieży

Białystok, Gdynia, Jelenia Góra, Olsztyn. Rusza zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego letni projekt teatralny dla dzieci i młodzieży.

Lato w teatrze to atrakcyjna teatralna oferta wakacyjna dla młodzieży i dzieci, które z różnych przyczyn w okresie wakacji pozostają w mieście. W projekcie biorą udział cztery: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr im. Jaracza w Olsztynie oraz Teatr Jeleniogórski. Między 7 lipca a 3 sierpnia 2008 roku w czterech miastach Polski odbędą się turnusy teatralnych półkolonii. Codziennie przez 14 dni trzydzieścioro dzieci pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej, a także technicznej pracować będzie nad spektaklem, który na koniec "turnusu" zostanie co najmniej dwa razy zaprezentowany w teatrze albo/ (i) w innym miejscu w przestrzeni danego miasta.

Wspólna aktywność twórcza jest dla młodych ludzi szansą na poznanie swoistego rodzaju "alfabetu sztuki teatru", na samodzielne zastosowanie w praktyce języka teatru i, co najważniejsze, na wyrażenie siebie poprzez akt twórczy. Natomiast profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się swoimi zawodowymi kompetencjami, mają szansę zaprezentować swoje dotychczasowe projekty, mogą poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr w sezonie wakacyjnym może stać się prężnym i atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy być może w ciągu sezonu z różnych przyczyn nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

Projekt Lato w teatrze jest szansą na pokazanie, że działania edukacyjne w teatrze mogą być realizowane w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Jest to wprowadzenie do systematycznej pracy na polu edukacji teatralnej, kontynuowanej przez Instytut Teatralny, który z początkiem nowego sezonu rozpoczyna realizację rocznego projektu skierowanego do pracowników teatrów instytucjonalnych.

Terminy turnusów:

Białystok: (7-20.07), (21.07-3.08)

Gdynia: (7-20.07), (21.07-3.08)

Jelenia: Góra (7-20.07), (21.07-3.08)

Olsztyn: (14-27.07)

Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Kontakt:

Magdalena Szpak

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa

tel. 22 501 70 20, fax 22 501 70 26

e-mail: mszpak@instytut-teatralny.pl,