powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Werdykt jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

W dniach 16 i 17 czerwca 2008 roku odbyło się końcowe posiedzenie Jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, powołanego przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, w następującym składzie: Jarosław Gajewski - przewodniczący, Ewa Kwiecień- sekretarz, Anna Burzyńska, Izabela Dąbrowska, Bożena Sawicka, Tomasz Kulikowski, Aleksander Maksymiak - członkowie.

Między 5 maja a 16 czerwca 2008 roku Jury obejrzało dwanaście następujących przedstawień, rekomendowanych do Finału przez Komisję Artystyczną:

"Lament na Placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio z Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury (Teatru Polonia) w Warszawie, adaptacja i opieka artystyczna Krystyna Janda; "Trumna nie lubi stać pusta" Andrzeja Dziurawca z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, reżyseria Piotr Dąbrowski; "W beczce chowany" Roberta Jarosza z Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku Białej, reżyseria Bogusław Kierc; "W beczce chowany" Roberta Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu, reżyseria Janusz Ryl-Krystianowski; "Lustracja" Krzysztofa Kopki z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reżyserii Autora; "Zabawy pod kocykiem" pilgrima / majewskiego ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury SMAK ([:] scena witkacego.wro) we Wrocławiu, reżyseria Sebastian Majewski; "Nic co ludzkie" Artura Pałygi, Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witt-Michałowskiego z Centrum Kultury (Scena Prapremier InVitro) w Lublinie, reżyseria: Paweł Passini, Piotr Ratajczak i Łukasz Witt-Michałowski; "Odpoczywanie" Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, w reżyserii Autora; "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" Włodzimierza Pawluczuka z Teatru Wierszalin w Supraślu, reżyseria Piotr Tomaszuk; "Śmierć Człowieka Wiewiórk" Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk z Teatru Jeleniogórskiego Sceny: Animacji i Dramatyczna im. C.K. Norwida, reżyseria Natalia Korczakowska; "Łemko" Roberta Urbańskiego z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, reżyseria Jacek Głomb; "Ja jestem Zmartwychwstanie" Przemysława Wojcieszka z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reżyserii autora.

Ponadto Jury przeczytało wybrane do Finału przez Komisję Artystyczną następujące teksty dramatyczne: "Szklana góra" Bogumiły Rzymskiej i "Ostatni tatuś" Michała Walczaka.

Jury rekomenduje Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanie następujących Nagród i Wyróżnień:

zespołową nagrodę za najlepsze przedstawienie Konkursu, w wysokości 30.000 złotych, dla twórców i wykonawców przedstawienia "Wierszalin. reportaż o końcu świata" Włodzimierza Pawluczuka, Teatr Wierszalin w Supraślu;

indywidualną nagrodę za rolę żeńską, w wysokości 15.000 złotych, dla Marii Seweryn za rolę Justyny w przedstawieniu "Lament na placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio, Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Teatru Polonia w Warszawie;

indywidualną nagrodę, w wysokości 20.000 złotych, dla Pawła Passiniego twórcy autorskiego spektaklu "Odpoczywani", Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie;

indywidualną nagrodę, w wysokości 12.000 złotych, dla Piotra Nazaruka za muzykę do spektaklu "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" Włodzimierza Pawluczuka, Teatr Wierszalin w Supraślu;

indywidualne wyróżnienie za rolę żeńską, w wysokości 8.000 złotych, dla Lidii Schneider za rolę Ulrike Meinhof w przedstawieniu "Śmierć Człowieka-Wiewiórki" Małgorzaty Sikorskiej- Miszczuk, Teatr Jeleniogórski Sceny: Animacji i Dramatyczna im. C. K. Norwida;

indywidualne wyróżnienie za rolę męską, w wysokości 8.000 złotych dla Zbigniewa Walerysia za rolę Oresta w przedstawieniu "Łemko" Roberta Urbańskiego, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy;

indywidualne wyróżnienie za rolę męską, w wysokości 5.000 złotych dla Bogdana Grzeszczaka za rolę Arcyurzędnika w przedstawieniu "Łemko" Roberta Urbańskiego, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy;

indywidualne wyróżnienie, w wysokości 7.000 złotych, dla Krystyny Jandy za koncepcję ulicznej realizacji przedstawienia Teatru Polonia w Warszawie "Lament na placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio, Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury;

indywidualne wyróżnienie, w wysokości 7.000 złotych, dla Jacka Zagajewskiego za scenografię przedstawienia "W beczce chowany" Roberta Jarosza, Teatr Animacji w Poznaniu;

indywidualne wyróżnienie, w wysokości 7.000 złotych, dla Pawła Passiniego za muzykę do spektaklu "Nic co ludzkie" Artura Pałygi, Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witt-Michałowskiego z Centrum Kultury (Scena Prapremier InVitro) w Lublinie;

zespołowe wyróżnienie w wysokości 11.000 złotych dla twórców przedstawienia "Nic co ludzkie" Artura Pałygi, Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witt-Michałowskiego, Centrum Kultury w Lublinie, Scena Prapremier InVitro.

Jury rekomenduje do Nagrody im. Jana Świderskiego, przyznanej przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich w wysokości 3.000 złotych, Olgę Sarzyńską za rolę Ani

w przedstawieniu Teatru Polonia w Warszawie "Lament na placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio, Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

Jury proponuje do pokazania na scenach Teatru Narodowego w Warszawie (bądź w innej przestrzeni, jeżeli wymaga tego inscenizacja) następujące spektakle:

- "Lament na placu Konstytucji" Krzysztofa Bizio, Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Teatr Polonia w Warszawie;

- "Odpoczywanie" Pawła Passiniego, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie;

- "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" Włodzimierza Pawluczuka, Teatr Wierszalin w Supraślu.

Jury rekomenduje zarejestrowanie przez TVP Kultura spektaklu Wierszalin. "Reportaż o końcu świata" Włodzimierza Pawluczuka, Teatr Wierszalin w Supraślu.