Literacki Nobel 2005 dla Harolda Pintera

13-10-2005
25-12-2008
Noblista Harold Pinter nie żyje
Zmarł Harold Pinter, brytyjski dramaturg laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2005 roku. O śmierci pisarza poinformowała jego żona Antonia Fraser.
10-05-2006
Urodzony libertyn
Wygląda na to, że Harold Pinter nie zamierza wracać do dramaturgii. - Napisałem 29 sztuk - mówi. - I wystarczy. O Haroldzie Pinterze [na zdjęciu], dramaturgu i nobliście, pisze Tomasz Miłkowski w tygodniku Przegląd.
21-02-2006
Pinterlandia
Nobel dla Harolda Pintera zwalnia z potrzeby uzasadniania powodu ukazania się pierwszego tomu jego "Dramatów". Ale warto nadmienić, że prace nad publikacją zbioru wydawca rozpoczął pół roku przed werdyktem Akademii Szwedzkiej. Sześć najwcześniejszych sztuk Pintera otrzymaliśmy pod wspólnym tytułem "Komedie zagrożeń" - o pierwszym polskim tomie dramatów ubiegłorocznego noblisty pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
31-01-2006
Warszawa. Pinter w trzech tomach
W teatrach Krakowa i Kielc wydawnictwo ADiT zaprezentowało pierwsze polskie wydanie książkowe sztuk Harolda Pintera. Na razie ukazała się pierwsza część antologii: "Dramaty 1. Komedie zagrożeń" zawierająca najwcześniejsze utwory. - Kolejne dwa tomy będą w kwietniu i we wrześniu. Wydamy 27 spośród 31 sztuk Pintera - mówi Elżbieta Mantey z Agencji Dramatu i Teatru ADiT.
27-01-2006
Kielce. Dwa jubileusze u Żeromskiego
Teatr im. Żeromskiego [na zdjęciu] ma 60 lat! Wielki finał jubileuszowych obchodów już jutro [28 stycznia]. Złoży się nie niego spektakl z fragmentami najbardziej znanych sztuk noblisty Harolda Pintera, otwarcie wystawy prezentującej historię teatru oraz promocja pierwszego tomu dramatów Pintera. Wieczór zakończy uroczysty bankiet.
27-01-2006
Kraków. Czytanie i promocja dramatów Pintera
Stary Teatr w Krakowie i Agencja ADiT zapraszają na promocję pierwszego w Polsce książkowego wydania wybranych sztuk Harolda Pintera [na zdjęciu].
26-01-2006
Kielce. Pinter na jubileusz Teatru Żeromskiego
Fragmenty najbardziej znanych sztuk Harolda Pintera [na zdjęciu], ubiegłorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla, złożą się na wyjątkowy spektakl przygotowany na finał obchodów 60-lecia Teatru im. Żeromskiego. Sobotni [28 stycznia] wieczór uświetni także otwarcie jubileuszowej wystawy oraz promocja pierwszej części antologii dramatów Pintera.
23-12-2005
Teatr niemoralnego niepokoju
Jaki był 2005 rok w teatrze? Ciekawy, choć trudny. Świetnym premierom klasyki i dramaturgii współczesnej towarzyszyła atmosfera wrogości wobec nowych zjawisk w teatrze. Najważniejsze, że mamy w końcu w Polsce teatr wielopokoleniowy, różnorodny, o wyraźnie ideowej twarzy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
10-12-2005
Sztuka, prawda i polityka
Co stało się z naszą moralną wrażliwością? Czy ją kiedykolwiek mieliśmy? Co w ogóle te słowa znaczą? Czy dotyczą czegoś, czym bardzo rzadko się dziś posługujemy - sumienia? Sumienia, które każe myśleć nie tylko o własnych czynach, ale i o wspólnej odpowiedzialności za cudze czyny? Czy to wszystko umarło? Spójrzmy na zatokę Guantanamo. Setki ludzi przetrzymuje się tam od ponad trzech lat bez postawienia zarzutu. (...) Oburzającą zbrodnię popełnia kraj chcący "przewodzić wolnemu światu" - mówił noblista Harold Pinter w odczycie nagranym na wideo [na zdjęciu]. Ciężko chory dramaturg nie mógł przyjechać na ceremonię wręczania Nagród Nobla w Sztokholmie.
01-12-2005
Sztokholm. Pinter nie przyjedzie po Nobla
Pisarza Harolda Pintera (na zdjęciu) nie będzie w Sztokholmie. 73-letni laureat literackiej Nagrody Nobla jest zbyt chory, by po nią przyjechać.
23-11-2005
Sztokholm. Pinter nie odbierze osobiście Nobla
Angielski dramaturg i poeta Harold Pinter z powodu złego stanu zdrowia nie odbierze osobiście 10 grudnia przyznanej mu w październiku literackiej Nagrody Nobla - podała w środę Fundacja Nobla. Pinter od czterech lat walczy z rakiem gardła.
09-11-2005
Gdańsk. Czytanie Pintera w Wybrzeżu
W środę 9 listopada o godz. 18 w Teatrze Wybrzeże rozpocznie się trzecia edycja cyklu "Słuchajcie". Jej bohaterem będzie tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Harold Pinter [na zdjęciu]. Aktorzy teatru przedstawią kilka nowych utworów pisarza, m.in. dramat "Rocznica".
28-10-2005
Gdańsk. Czytanie Pintera w Wybrzeżu
8 listopada o godz. 19, aktorzy gdańskiej sceny przedstawią jeden z nowszych dramatów Harolda Pintera - "Rocznicę" z 1999 roku, zestaw wierszy z lat 2000-2005 oraz fragmenty utworów publicystycznych.
28-10-2005
Z Pinterem we Włoszech
JERZY STUHR o swojej pracy z tegorocznym laureatem literackiego Nobla: PINTER potrafił jednego dnia ustawić dwadzieścia pięć minut spektaklu i kazał nam to powtarzać - by uzyskać napięcie. Aktor jest bardziej napięty, gdy musi powtórzyć długą sekwencję niż mały fragment. I to napięcie zostaje w spektaklu.
27-10-2005
Praga. Nagroda Kafki dla Pintera
Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Harold Pinter [na zdjęciu] uhonorowany został w środę (26 października) w Pradze doroczną prestiżową Nagrodą Franza Kafki.
25-10-2005
Laureat z lamusa
Jako dramatopisarz Harold Pinter jest już passé. Literacką Nagrodę Nobla dostał głównie za atakowanie polityki Stanów Zjednoczonych - pisze Rafał Węgrzyniak w Ozonie.
19-10-2005
Z przepaści
Harold Pinter jest jednym z ostatnich przedstawicieli dawnego, dobrego teatru. Na scenę wprowadził nowych bohaterów i absurdalne poczucie humoru - pisze Jerzy Koenig w Polityce.
17-10-2005
Toruń. Nie ma Pintera w księgarniach
Nazwisko Pintera [na zdjęciu] nie pojawiało się w przednoblowskich spekulacjach. Dla ludzi teatru jest postacią wciąż obecną, dla czytelników i księgarzy - mniej.
15-10-2005
Szwecja. Nobel nie bez kontrowersji
Niewielu ludzi kultury reaguje na werdykt Akademii Szwedzkiej przyznający literacką Nagrodę Nobla Haroldowi Pinterowi [na zdjęciu] z takim entuzjazmem jak Thomy Berggren, reżyser, który wystawił dwie sztuki noblisty. - Cholera, ale się cieszę! - powtarzał dziennikarzom, którzy tłumnie zebrali się przedwczoraj [13 października] w ogrodzie jego willi.
14-10-2005
Jak z Pintera, jak z Mrożka
HAROLD PINTER, 75-letni dramaturg brytyjski, dostał w czwartek literacką Nagrodę Nobla. Szwedzka Akademia nagrodziła go jako autora, "który w swoich sztukach odkrywa przepaść pod codzienną paplaniną i wyważa drzwi do dołujących zamkniętych pokoi".
14-10-2005
Komentarze na temat literackiego Nobla dla Pintera
Wśród pierwszych komentarzy na temat przyznania w czwartek literackiej Nagrody Nobla Haroldowi Pinterowi przeważają opinie, że tegoroczny wybór jury jest właściwy i uzasadniony. Pojawiły się jednak również głosy zaskoczenia, że tą prestiżową nagrodą uhonorowano autora, który odgrywał dużą rolę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, a dziś nie jest już tak popularny i niewiele wnosi do współczesnej literatury.
14-10-2005
Londyn. Harold Pinter: Inwazja się zaczęła
Podejrzewam, że wzięli pod uwagę moją działalność polityczną - uważa Harold Pinter.
14-10-2005
Łódź. Poczekamy na lekturę noblisty
W Łodzi na lekturę sztuk i poezji Harolda Pintera [na zdjęciu], który został wczoraj [13 października] laureatem literackiej Nagrody Nobla, musimy poczekać. Dzieł brytyjskiego dramatopisarza nie można było wczoraj kupić w żadnej z większych łódzkich księgarni.
14-10-2005
Nobel dla dramaturga
Harold Pinter jest przede wszystkim jednym z najważniejszych żyjących brytyjskich dramaturgów. Słynie z tego, że potrafi w teatrze operować po mistrzowsku ciszą i milczeniem, budując w ten sposób niesamowitą dramaturgię - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
14-10-2005
Światowe odgłosy nagrody Nobla
- Jeszcze jeden lewak! I w dodatku świetny autor! - powiedziała dla "Kleine Zeitung" Elfriede Jelinek, laureatka z 2004 r.
14-10-2005
Zdaniem tłumaczy
W przeciwieństwie do ubiegłorocznej laureatki Harold Pinter należy do autorów, którzy na Nobla zasłużyli. Jego twórczość to jeden z kamieni milowych współczesnej dramaturgii. Komentarze Małgorzaty Semil i Bolesława Taborskiego.
14-10-2005
W poszukiwaniu źródeł zła
- Pisał o hipokryzji i ucisku w państwach totalitarnych. W ostatnim czasie bardzo się zaangażował w zdecydowaną opozycję wobec wojny w Iraku. Odwołał nawet przyjazd do Polski organizowany przez British Council. Uważał, że nie może przyjechać na zaproszenie oficjalnej instytucji brytyjskiej, bo sprzeciwia się polityce rządu w sprawie Iraku - o Haroldzie Pinterze mówi Bolesław Taborski, polski tłumacz tegorocznego noblisty, poeta, teatrolog.
13-10-2005
Awantura przed literackim Noblem
W czwartek [13 października] dowiemy się, kto w tym roku dostanie najbardziej prestiżową nagrodę literacką. Tymczasem w Akademii Szwedzkiej skandal goni skandal, a sami jej członkowie obrzucają się błotem. W Szwecji mówi się, że może wygrać syryjsko-libański poeta Adonis. Za krytykę islamu - pisze Katarzyna Tubylewicz w Gazecie Wyborczej.
13-10-2005
Londyn. Krytyk Blaira i Busha, obrońca Miloszevicia
Tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Harold Pinter jest nie tylko cenionym dramaturgiem, ale także zaangażowanym działaczem społecznym. W ostatnich latach częściej nawet niż jako pisarz pojawiał się w mediach jako krytyk polityki brytyjskiej wobec Iraku - piszą zachodnie agencje.
13-10-2005
Łódź. Grają Pintera w Teatrze Nowym
Tylko jeden teatr w Polsce ma w swoim repertuarze sztukę tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, brytyjskiego dramaturga Harolda Pintera. "Urodziny Stanleya" w łódzkim Teatrze Nowym (na zdjęciu) wyreżyserował Ryszard Kotys. W latach 70. Pinter był w Polsce bardzo często grany.
13-10-2005
Niemcy. Marcel Reich-Ranicki: To dobra decyzja
Wyróżnienie Harolda Pintera literacką Nagrodą Nobla wywołało zróżnicowane reakcje niemieckich krytyków. Część z nich, jak Marcel Reich-Ranicki [na zdjęciu], chwaliła decyzję Szwedzkiej Akademii, inni nazwali ją dziwacznym wyborem - informuje Spiegel online.
13-10-2005
Noblista Pinter: więcej polityki, mniej sztuki
Tegoroczny laureat literackiego Nobla Harold Pinter powiedział we czwartek, że porzucił już pisanie dramatów, a realizuje się obecnie w poezji. Zadeklarował też, że nadal będzie angażował się w obronie świata, który "jest w niebezpieczeństwie, powoli stacza się do rynsztoka".
13-10-2005
Sztokholm. Noble dla dramaturgów
Tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla, brytyjski autor Harold Pinter jest dwunastym dramaturgiem nagrodzonym tą nagrodą. Od 1901 roku Noblem nagrodzono następujących twórców dramatów:
13-10-2005
Sztokholm. Teatralne thrillery Pintera
Literacka Nagroda Nobla w 2005 roku trafi do Harolda Pintera. W laudacji Akademicy wskazali, że "jego sztuki odkrywają głębię skrywającą się pod powierzchnią zwykłej rozmowy".
13-10-2005
Warszawa-Sztokholm. Radość w redakcji Dialogu
Z literackiej nagrody Nobla przyznanej Haroldowi Pinterowi cieszy się w Polsce wiele środowisk. Najbardziej redakcja - poświęconego dramaturgii współczesnej teatralnej, radiowej, telewizyjnej - miesięcznika "Dialog".
13-10-2005
Harold Pinter: komedia ludzka czy dramat istnienia
Młodzi gniewni pochodzili z klas niższych (robotniczej i drobnomieszczańskiej) nieobecnych do tej pory na teatralnej scenie, byli pierwszym pokoleniem, które w wyniku obudzenia się świadomości społecznej w Wielkiej Brytanii, pokończyło studia wyższe, ale nie było dla nich pracy. Można ich nazwać zbuntowanymi frustratami, ale problemy przeżywane przez postacie ich sztuk były autentyczne - o pokoleniu Młodych gniewnych i należącym do nich Haroldzie Pinterze pisze Bolesław Taborski na łamach "Kwartalnika Artystycznego", poświęconego niemal w całości twórczości autora "Urodzin Stanleya".
13-10-2005
Londyn. Brytyjscy dramaturdzy o Pinterze
Brytyjscy dramaturdzy, aktorzy i pisarze uznają tegoroczną nagrodę literacką dla 75-letniego Harolda Pintera (na zdjęciu) za w pełni zasłużoną. Przypominają, że jest pisarzem, który szedł pod prąd opinii i że jest osobowością, która zaznaczyła się nie tylko w teatrze, ale także w filmie i poezji.
13-10-2005
Pinter - pisarz z prawdziwego zdarzenia
- W sztukach Harolda Pintera przerażenie światem i tajemnica łączy się z fantastycznym poczucie humoru - powiedział o tegorocznym laureacie literackiego Nobla pisarz Janusz Głowacki. Dodał, że to kolejny dramaturg-noblista w ostatnich latach, tylko "o wiele sensowniejszy niż Dario Fo".
13-10-2005
Pinter o Bushu i Blairze
Tyranizowanie innych to rzecz jasna wieloletnia amerykańska tradycja - mówił w październiku 2002 roku w Izbie Gmin Harold Pinter.
13-10-2005
Sztokholm. Szwedzcy księgarze rozkładają ręce
Decyzja Szwedzkiej Akademii o przyznaniu literackiej nagrody Nobla Haroldowi Pinterowi kompletnie zaskoczyła obserwatorów i zwykłych czytelników. W szwedzkich mediach po ogłoszeniu werdyktu zapadła chwila ciszy. Joern Lindel, prezes szwedzkiego PEN Clubu, obecny przy ogłoszeniu nazwiska laureata, nie potrafił wymienić przed mikrofonem ani jednego tytułu sztuki Pintera.
13-10-2005
Sztokholm. Nobel dla Harolda Pintera
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobył Anglik Harold Pinter [na zdjęciu].
12-10-2005
Sztokholm. Afera z Noblem dla Jelinek
Wieloletni członek Szwedzkiej Akademii, prof. Knut Ahnlund, wycofał się z dalszego uczestnictwa w jej pracach. Jako powód podał przyznanie ubiegłorocznej literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek [na zdjęciu], co - jak uważa - "zrujnowało tę nagrodę".
11-10-2005
Dramatopisarz, aktor, pacyfista
Harold Pinter uważany jest za najbardziej reprezentatywnego współczesnego brytyjskiego dramaturga drugiej połowy XX wieku. W ostatnich latach częściej jednak gościł na wiecowym podium niż na scenie. Jest przeciwnikiem wojny w Iraku, wcześniej sprzeciwiał się inwazji NATO w Kosowie i procesowi Slobodana Miloševića - podaje PAP. Na zdjęciu: Indria Varma i Harold Pinter w spektaklu "One For The Road", ACT Productions & Gate Theatre, Dublin 2001 r.