Kontrowersyjny film Marcina Koszałki o Jerzym Nowaku

24-08-2005
26-03-2013
Jerzy Trela o Jerzym Nowaku: Ogromny żal, że nie będzie go już z nami
- JERZY NOWAK zagrał setki ról. On nie wyobrażał sobie w życiu niczego innego niż być aktorem i grać. Kochał to. Kiedy ludzie oglądali spektakl "Ja jestem Żyd z Wesela", mówili, że takiego teatru, takiego aktorstwa już nie ma, bo on nie grał, Jerzy Nowak był tą postacią - mówi Tadeusz Malak. W ciągu 20 lat Jerzy Nowak wystąpił w roli Hirsza Singera, 633 razy.
10-02-2010
Wrocław. "Istnienie" Koszałki z Nowakiem w klubie Capitolu
"Istnienie" [na zdjęciu], dokument Marcina Koszałki, można zobaczyć w środę we wrocławskim klubie Ośrodek.
23-10-2008
Kraków. "Istnienie" z Jerzy Nowakiem nagrodzone
27-10-2007
Marcina Koszałki lekcja anatomii
Wiele hałasu wywołał ogłoszony przed kilku laty projekt filmu Marcina Koszałki, w którym znany krakowski aktor, Jerzy Nowak, wielki epizodysta, pamiętany m.in. z ról Żydów w "Ziemi obiecanej" i "Liście Schindlera" - dziś 84-letni - miał ofiarować swoje ciało Akademii Medycznej do badań naukowych. Pomysł takiego dokumentu wydał się podejrzany - Tadeusz Sobolewski recenzuje w Gazecie Wyborczej film Marcina Koszałki "Istnienie".
27-10-2007
Telewizja HBO. Premiera "Istnienia" Koszałki
Telewizja HBO pokaże dziś (27 października) film "Istnienie" w reż. Marcina Koszłki z Jerzym Nowakiem w roli głównej [na zdjęciu].
06-06-2007
Nic ponad to, co robię
- "Istnienie" traktuję jak każdy inny film. W swoim zawodzie nie widzę nic ponad to, co robię. Aktorstwo nie jest dla mnie misją. Niczego nie chcę zmieniać czy udowadniać. Do grania potrzebny jest po prostu dobry warsztat. Wielu wybitnych aktorów nie należy do zbyt mądrych ludzi, mówiąc oględnie - mówi Jerzy Nowak w Tygodniku Powszechnym.
05-06-2007
Anatomia końca istnienia
Takiej frekwencji krakowianinowi Marcinowi Koszałce mogłoby pozazdrościć wielu kolegów, a nawet producenci hollywoodzkich hitów. Tuż przed prapremierą nowego dokumentu reżysera pt. "Istnienie" podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego duża sala kina Kijów pękała w szwach. Film przyciągnął tłumy, które chciały sprawdzić, w jaki sposób Koszałka przedstawił na ekranie krakowskiego aktora Jerzego Nowaka - pisze Rafał Stanowski w Dzienniku Polskim.
28-02-2007
Umieranie starego aktora
- Przywołam fragment starej piosenki: "Celikowski robi trumnę, a ja jemu gówno umrę. A grabarz mi grób muruje, niech mnie w dupę pocałuje" - mówi Jerzy Nowak, aktor, bohater obrazu "Istnienie" Marcina Koszałki, który od marca będzie można oglądać w kinach.
20-07-2006
Istnienie śmierci
Projekt filmowca Marcina Koszałki i aktora Jerzego Nowaka wywołał rok temu medialne trzęsienie ziemi. Mimo to Koszałka kończy tamten i kręci kolejny film o śmierci - pisze Jolanta Gajda-Zadworna w Życiu Warszawy.
15-11-2005
Kraków. Film o życiu i śmierci Jerzego Nowaka
Jako aktor przez całe życie doskonaliłem się w udawaniu. Na koniec chcę być sobą. Iść tak daleko, jak tylko można. Zagrać siebie aż do końca - opowiada Jerzy Nowak (82). I to nie jest przenośnia. Aktor mówi jak najbardziej dosłownie, w jego prywatnym domu w Krakowie kilka dni temu ustawiono kamerę.
05-10-2005
Śmierć do oglądania
W XVIII wieku panowała moda na wycieczki do prosektorium albo domu wariatów. Dzisiaj wystarczy pójść do teatru - pisze Łukasz Drewniak w Przekroju.
25-08-2005
Za-"Istnienie" mistyfikacji
We mnie niesmak, by nie powiedzieć obrzydzenie, wywołuje marketing, w którym stosuje się nieprawdziwe informacje o nieuleczalnej chorobie, zmuszając aktora, by tłumaczył się ze stanu swego zdrowia. Podobnie, jak niesmak budzi fakt, że "Gazeta Wyborcza", która uczyniła z tego sensację, nie umie teraz jasno powiedzieć - podaliśmy nieprawdę - pisze Wacław Krupiński.
24-08-2005
Nowak gra siebie
- Śmierć i choroba to sprawy bardzo intymne. Publiczne debatowanie na temat mojego zdrowia i mojej śmierci na pewno nie pomaga nam w pracy - mówi JERZY NOWAK, bohater filmu Marcina Koszałki "Istnienie".
23-08-2005
Istnienie medialne
Marcin Koszałka (na zdjęciu) kręci dokument o przemijaniu, starości i umieraniu. Skandalizujący młody filmowiec i operator dopiero zaczął zdjęcia do "Istnienia". Media jednakże zdążyły już prawie uśmiercić bohatera dokumentu - aktora Jerzego Nowaka. Film Koszałki nie wyszedł właściwie z fazy początkowej, a już o nim głośno. Za sprawą dwóch artykułów w poważnych dziennikach, z których kolejny dyskredytuje informacje zawarte w poprzednim.
23-08-2005
Aktor pogrzebany na wesoło
- Zrobiłem to, mówiąc ordynarnie, dla sławy i pieniędzy. Jestem aktorem, istnieję, gdy gram. Ten film to dla mnie możliwość zawodowego spełnienia - mówi krakowski aktor JERZY NOWAK, o swoim udziale w filmie Marcina Koszałki "Istnienie".
22-08-2005
Kraków. Jerzy Nowak o pogłoskach
"Gazeta Wyborcza" bez podstaw podała informację o "nieuleczalnej chorobie" Jerzego Nowaka. - Pogłoski o mojej śmierci są mocno przesadzone - że odwołam się do znanego cytatu z Marka Twaina - powiedział nam aktor Jerzy Nowak [na zdjęciu], do którego zadzwoniliśmy po sobotnich doniesieniach "Gazety Wyborczej".
21-08-2005
Jerzemu Nowakowi życzę 100 lat
Niech Koszałka zrobi film o sobie. Niech poświęci coś z siebie. Życzę panu, panie Marcinie, po przyjaźni, połóż się pan sam do tej trumny w ramach psychoterapii. Może to pana wyleczy z lęku, który jest udziałem każdego człowieka i każdego zwierzęcia? - medialne zamieszanie wokół filmu Marcina Koszałki "Istnienie" komentuje Tadeusz Sobolewski (na zdjęciu).
18-08-2005
Jerzy Nowak: Na koniec chcę być sobą
Osoby są dwie - Jerzy Nowak i Marcin Koszałka. Kończący swoje życie wybitny krakowski aktor i młody reżyser na początku kariery próbujący śmierć aktora zamienić w dzieło sztuki, film "Istnienie". - Nowak mówi, że robi to dla sławy, chce zagrać rolę życia, ja mam szansę na zrobienie filmu, jakiego nie zrobił przede mną nikt wcześniej. Jesteśmy przygotowani na zarzuty, pretensje. Nie boimy się - mówi reżyser.