powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Jutro II etap Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki PPA

Jutro, 8 kwietnia, w Teatrze Współczesnym rozpoczną się przesłuchania II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki tegorocznego PPA.

Do II etapu zakwalifikowani zostali:

Eliza Banasik

Talent piętnastoletniej Elizy odkrył sam Jacek Kaczmarski. W 2003roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, był gościem programu "Od przedszkola do Opola" w którym debiutowała 10-letnia wówczas Eliza. Po programie bard pochwalił występ dziewczynki i poprosił, żeby nie rozstawała się z jego piosenkami. Tak też się stało. Repertuar Jacka Kaczmarskiego przyniósł jej szczęście podczas występów w całej Polsce. Na Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki wykona "Balladę żebraczą" i "Bal u Pana Boga" jego autorstwa. Od dwóch lat z niemałymi sukcesami bierze udział w konkursach dla osób dorosłych. Występowała w wielu programach telewizyjnych, gdzie śpiewała m.in. z Mieczysławem Szczęśniakiem, Mariuszem Lubomskim, Jackiem Wójcickim, Maciejem Maleńczukiem i Jackiem Bończykiem. Można ją było zobaczyć w Teatrze Wybrzeże i Operze Bałtyckiej. Od niedawna pasjonuje się twórczością Czesława Niemena. Obok dwóch piosenek autorstwa Jacka Kaczmarskiego wykona "Nim przyjdzie wiosna" ze słowami Jarosława Iwaszkiewicza.

***

Dominika Buczek

Jest absolwentką wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Urodziła się 26 wiosen temu w Rzeszowie, ale od 3 lat na stałe mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie próbuje swych sił w serialach i filmach. W czasie studiów współpracowała z Piwnicą po Baranami i krakowską Operą Kameralną. Jej dyplomowy spektakl "Człowiek Ogromny" przez rok nie schodził z afisza teatru PWST i zebrał bardzo dobre recenzje.

Do pracy inspirują ją ludzie, ich energia i poczucie humoru. W sobie samej ceni profesjonalizm i kreatywność. Autorką tekstu jak i muzyki do obydwu piosenek, które wykona podczas Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki jest Anda Kitschman- polska dyrygentka, aktorka i śpiewaczka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku. Bohaterkami obu utworów są kobiety i, jak mówi sama Dominika, to jedyna cecha, która ją z nimi łączy. Pierwsza to zagorzała feministka, a druga morderczyni swoich siedmiu mężów.

***

Piotr "Charry" Charczuk

Urodził się 30 stycznia 1983 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Jest studentem ostatniego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. W II etapie PPA zaśpiewa "Ruchome piaski" z repertuaru zespoły Varius Manx i autorski utwór Szymona Turkiewicza "Jedno kliknięcie".

Piotr Charczuk zainteresowany jest włączeniem się w aktywne tworzenie sztuki w Polsce. - Chciałbym udowodnić, że teatr plastyczny (lalkowy) jest nie tylko teatrem dziecięcym, ale może być genialnym nośnikiem emocji, problemów dorosłego życia. Zagrał w spektaklu "Spot" Teatru Zakład Krawiecki. Zdobył nagrodę "Młode talenty" na festiwalu w Belgii oraz nominację do nagrody na festiwalu w Rzymie (Roma Teatro Festiwal). Lubi lody czekoladowe. Od niedawna ćwiczy tzw. "6 Weidera".

***

Anna Gorajska

Jest studentką III roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przed podjęciem nauki na Wydziale Aktorskim uczęszczała do Szkoły Muzycznej w Jaśle, gdzie doskonaliła swą umiejętność gry na skrzypcach. Zaczynała od muzyki klasycznej, którą dzisiaj często porzuca dla soulu i jazzu. Mimo dopiero rozwijającej się kariery, może pochwalić się zdobyciem I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w St. Petersburgu. Artystka marzy o tworzeniu dobrego teatru, który porusza i oczyszcza, stąd jej duże zainteresowanie twórczością Krystiana Lupy: "Mam okazje pracować z nim nad dyplomem i przekonuję się, że prawda której on uczy jest nie tylko efektem scenicznym, ale również terapią na życie". Do udziału w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki zachęciła ją Beata Fudalej, która pokazała jej w jaki sposób ze zwykłej piosenki można wycisnąć interesującą dramaturgię. Zaśpiewa "Bang, Bang" N. Sinatry, "Nie ma mowy" M. Hemara, oraz piosenkę A. Osieckiej "Wariatka tańczy", o której Ania wypowiada się najcieplej: "to piosenka, którą po prostu lubię śpiewać, która w jakiś sposób jest mi bardzo bliska".

***

Agata Klimczak

Jest tegoroczną maturzystką. Muzyką interesuje się, odkąd pamięta, czyli od bardzo wczesnego dzieciństwa. Pierwsze kroki na scenie stawiała w salkach Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. Swoich sił próbowała także w lokalnych chórach i zespołach wokalnych. Okres gimnazjum był dla niej czasem poszukiwań inspiracji artystycznych. To właśnie wtedy zainteresowała się poezją śpiewaną, piosenką aktorską oraz teatrem i postanowiła rozwijać swoje zdolności zapisując się na zajęcia Teatru Młodzieżowego ,,Panopticum". Na koncie ma już pierwsze sukcesy. Od dwóch lat jest stypendystką Urzędu Marszałkowskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. Dwukrotnie w jej ręce wpadła Nagroda Grand Prix na Wojewódzkim Konkursie Herbertowskim i również dwukrotnie została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Prozy Ukraińskiej. Do udziału w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki Agatę przygotowywał ją pan Tadeusz Krukowski, który skomponował wszystkie trzy piosenki jakie usłyszymy w jej wykonaniu. Wystąpi także w roli akompaniatora. Wspólnie zaprezentują: "Ballady i romanse", "Tą Polskę" i "Bezradność". Młodziutka artystka marzy, by po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpocząć naukę w PWST na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

***

Gabriela Kulka

Uwodząca delikatność Tori Amos i charyzma Kate Bush w jednej, dynamicznej kobiecie? Zagorzała fanka Iron Maiden , która czasem zdradza idoli dla dźwięków Danny'ego Elfmana. Gabriela Kulka łączy w sobie dużo więcej. Jej twórczość to kocioł pełen różnych stylistyk i unikalnych brzmień, z których wokalistka komponuje niezwykłe, wyrafinowane dzieła. Pochodzi z rodziny znanych skrzypków: "wspólnie tworzyliśmy prawdziwy skrzypiący dom" - żartuje artystka, która od dziecka uczyła się gry na skrzypcach. Przy tak długim stażu muzycznym jej pierwsze doświadczenia związane ze sceną teatralną pojawiły się stosunkowo niedawno. Rok temu debiutowała na deskach teatru Krystyny Jandy w spektaklu "Rafalala Show", do którego sama skomponowała muzykę. W tym roku na Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki Gabriela Kulka będzie walczyć o Złotego Tukana piosenkami z jej autorskiej płyty "Out", która zajęła wysokie miejsce w rankingu wydarzeń kulturalnych 2007 tygodnika "Polityki". "Album to opowieść o współczesnych rozterkach ludzkich przepuszczona przez filtr żywej, bajkowej wyobraźni" - komentuje artystka.

***

Joanna Kulig

Piosenką "Między ciszą a ciszą" Grzegorza Turnaua wyśpiewała sobie wygraną w "Szansie na sukces", programie który odkrył niejedną polską gwiazdę. To było 10 lat temu. W tym czasie została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na kierunku aktorstwo dramatyczne. Od 2007 jest etatową aktorką krakowskiego Teatru Starego. Ludzie mówią o niej tytan pracy. Oprócz gry w teatrze występuje także w serialach i filmach. Za rolę Teresy w obrazie "Środa, czwartek rano" w reżyserii Grzegorza Packa otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutu aktorskiego na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Energiczna, żywiołowa, wciąż walczy z nadmierną gestykulacją. Jej największym marzeniem jest nagranie solowego albumu. Kocha Kraków i twórczość tamtejszych kompozytorów. Do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki przygotowywała się pod okiem Jana Kantego Pawluśkiewicza, który jest autorem muzyki do wszystkich piosenek, które usłyszymy w jej wykonaniu.

***

Gabriela Lencka

Urodziła się 18 sierpnia 1987 roku w Żyrardowie. Uczy się w Szkole Muzycznej II st. na Wydziale Piosenki w Warszawie, studiuje lingwistykę stosowaną hiszpańsko-angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W II Etapie Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zaprezentuje autorskie utwory: "Emesis", "Chora piosenka" oraz "Diagnoza". Zagrała główną rolę w musicalu "Tajemniczy Ogród" (reż. Janusz Szydłowski) w Teatrze Komedii w Warszawie. Zdobyła Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację piosenki z tekstem Jonasza Kofty w konkursie wokalistów MUFKA 2005 w Warszawie. W 2005 r. zajęła I miejsce w konkursie "Piosenka w Teatralnej Masce" w Zamościu. W 2007 roku została finalistką konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" oraz laureatką Złotej Piątki na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Zdobyła Nagrodę Autorską i Grand -Prix na Biłgorajskim Spotkaniu z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską oraz wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki Poetyckiej Olesno. Brała udział w II etapie 28 PPA. Zupełnie nieoficjalnie przyznaje, że "jest okropnie owłosionym facetem, przeraźliwie boi się kur i wszelkiego drobiu oraz ma słabość do rudych kobiet."

***

Anna Łaniewska

Urodziła się 4 lutego 1963 w Lublinie. Od 1989 roku pracuje w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Zadebiutowała w spektaklu poetyckim "Stachuriada". Ważniejsze role teatralne to: Anna Putnam ("Czarownice z Salem"), Azazello ("Mistrz i Małgorzata"), Lady Makbet ("Makbet)", Sowa i Demon ("Dziady"), Claire ("Pokojówki"). Do II Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki przygotowała trzy utwory: "Milord" z repertuaru Edith Piaf (sł. Georges Moustaki, tł. Andrzej Ozga), "Jeszcze w zielone gramy"

Wojciecha Młynarskiego ( muz. Jerzy Matuszkiewicz) oraz "Sztuczny miód" Agnieszki Osieckiej. Konkurs Piosenki Aktorskiej to dla artystki odskocznia od szarej codzienności i spełnienie wieloletnich marzeń - Śpiew to coś, co towarzyszy mi od bardzo dawna - przyznaje aktorka. Swoją przygodę z piosenką realizuje również pisząc piosenki do bajek dla dzieci w gorzowskim Teatrze. W swoim dorobku ma już piosenki do "Tygryska Pietrka", "Dziwaczki", "Koziołka Matołka", "Pinokia", "Księżniczki o zielonych włosach" oraz "Malutkiej Czarownicy". Planuje wydać płytę dla dzieci, nagraną wspólnie z nimi. Jest miłośniczką zwierząt i kwiatów, hoduje storczyki, interesuje się motoryzacją. Pracuje w fundacji "Mam marzenie" na rzecz chorych dzieci.

***

Tomasz Łupak

Urodził się 5 kwietnia 1979 roku w Głogowie. Tam też chodził do szkoły podstawowej i średniej, na studia wyjechał do Zielonej Góry. Jest członkiem kabaretu "Słuchajcie" oraz działaczem klubu studenckiego "Gęba". W II etapie PPA zaśpiewa utwory: "Tom Narcyz Jones", "Roman Siwiec" i "Byłaś taka mała".

Zdobywca nagród: "Eurydyki" za twórczy rozwój talentu i osiągnięcia artystyczne w sezonie 2000/2001, Grand Prix na Lubuskim Festiwalu Piosenki "Wiolinowe spotkania" w Zielonej Górze (2001) oraz Nagroda Publiczności na Festiwalu im. Anny German "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze (2003). Laureat konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Lubi wyzwania, a śpiewanie, jak sam przyznaje - jest dla niego ogromną przyjemnością.

***

Zuzanna Motorniuk

Jest aktorką teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na wydziale lalkarskim. Od 2000 do 2005r. współpracowała z wrocławskim Teatrem Zakład Krawiecki. Mówi o sobie obywatelka Polski, bo bardzo często zmienia miejsce zamieszkania. W wolnych chwilach majsterkuje i pilnie uczy się języków obcych. Bohaterem który nieustannie ją inspiruje jest Czesio, postać z kreskówki Władcy Much, może to właśnie z jego powodu marzy, aby w przyszłości pracować w dubbingu. Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki będzie pierwszym takim wyzwaniem w jej aktorskim dorobku. "Chce pokazać własne możliwości i poszerzyć horyzonty" -mówi o swoim udziale. W walce o Złotego Tukana zmierzy się z "Czekaj no, Higgińszczaku" z musicalu My Fair Lady, "Wiosną" Siergieja Babkina i Andrieja "San" Zaporożca oraz "Monologiem królowej Małgorzaty" Witolda Gombrowicza z muzyką Łukasza Matuszyka.

***

No Limits

To jedyny zespół, który weźmie udział w tegorocznych zmaganiach o Złotego Tukana. Wrocławska publiczność będzie miała okazję rozsmakować się w intensywnym brzmieniu Trójmiasta. Zespół to muzyczna wizytówka Gdyni, miasta z którego pochodzą. Ich początki sięgają lat 90., a przez grupę przewinęło się już wielu znakomitych muzyków. Do współpracy zapraszane były takie postacie jak: Ala Rączy, Tomek Bonarowski, Ania Męczyńska , Ania Bakun oraz Marcin Iszora. Po latach milczenia, No Limits ponownie wkroczyli na rynek muzyczny albumem "Angela", ale w nieco zmienionym składzie. Na festiwalu wystąpią w siedmioosobowej grupie (Czy liczba przyniesie im szczęście? zobaczymy!): Agnieszka Rassalska - wokal, Maciek Łyszkiewicz - fortepian, Tomek Przyborowicz - bas, Maciek Dombrowski - perkusje, Krzysztof Paul - gitara, Robert Dobrucki - saksofon, Adam Skrzypkowski - trąbka. No Limits to brak ograniczeń stylistycznych i gatunkowych, to wszechstronność muzyczna i mieszanka różnorodnych osobowości. Na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki przygotowali między innymi piosenkę "Drzewo mojej matki", kompozycję Maćka Łyszkiewicza z nieznanym tekstem Agnieszki Osieckiej, który jest jednym z ostatnich utworów jakie napisała poetka. Oprócz tej perełki literackiej wysłuchamy piosenkę "Ten taniec" Jana Pospieszalskiego i "Ta noc, ten dzień" autorstwa lidera zespołu.

***

Kamila Pieńkoś

Urodziła się 19 maja 1987, mieszka we Wrocławiu. Jest uczennicą Studium Musicalowego CAPITOL. Pierwsze kroki na scenie stawiała, uczestnicząc w konkursie piosenki angielskiej. W 2001 roku rozpoczęła naukę gry na klarnecie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. W międzyczasie zakwalifikowała się do udziału we wrocławskiej Akademii Piosenki prowadzonej przez Jerzego Satanowskiego i Grażynę Łobaszewską. Od tego momentu swoje doświadczenie wokalne i artystyczne pogłębia uczestnicząc w międzynarodowych warsztatach - "Podróże z pieśnią. Wertyński, Okudżawa", Warsztaty z Pieśnią Wysockiego oraz w projekcie "Sztuka bez cła" (Elbląg 2004-2006). Do swoich największych sukcesów zalicza I miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie?" (Elbląg 2003), Nagrodę Prezydenta Warszawy w VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej" (Warszawa 2004), Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagrodę Dziennikarzy w warsztatach w Teatrze Atelier związanych z Festiwalem "Pamiętajmy o Osieckiej" (Sopot 2004). Kamila zdobyła również wyróżnienie w XXXI Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy poezję" (Olsztyn 2004) oraz wzięła udział w 41. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jej pierwsze recitale były następstwem uczestnictwa w projekcie "Z młodej piersi się wyrwało" pod dyrekcją Jerzego Satanowskiego.

W wolnym czasie komponuje, chodzi na długie spacery i jak mówi - napada na wszystkie antykwariaty i sklepy z antykami. W II Etapie zaśpiewa "Na brzozowej korze" (słowa A. Osiecka, muzyka M. Małecki), "Kochankowie z ulicy Kamiennej" (słowa A. Osiecka, muzyka W. Solarz) oraz "Dziewczęce marzenia" (słowa J. Górzański, muzyka J. Satanowski).

***

Lena Piękniewska

Urodziła się 25 lipca 1980 w Poznaniu. Jest absolwentką tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych - otrzymała dyplom z wyróżnieniem z rysunku. W 2007 została nagrodzona stypendium twórczym im. Marka Grechuty. Lena jest laureatką 41. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (2005) i laureatką konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" (Warszawa 2006). Zdobyła także I miejsce na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2006). Jej talent doceniła Barbara Hanuszkiewicz w Praniu za piosenkę "Kochankowie z ulicy Kamiennej". W repertuarze Leny znajduje się recital "To jest historia. Prawdziwa historia". - Są to wspomnienia opowiedziane piosenkami, pomiędzy którymi snują się "prawdziwe historie" - mówi Lena. Recital powstał w wyniku współpracy i przyjaźni z wieloma autorami i kompozytorami: Agnieszką Grochowicz, Aleksandrem Brzezińskim, Mirosławem Czyżykiewiczem, Januszem Grzywaczem, Robertem Kasprzyckim, Pawłem Lucewiczem, Szymonem Muchą i Grzegorzem Tomczakiem.

Mając 8 lat Lena przemycała do RFN sztangi Marlboro. Obecnie uważa się za kobietę spełnioną, choć "w drodze pod wiatr". Jak mówi o sobie - cała jest muzyką. W II Etapie konkursu zaśpiewa "Miłość to za mało" (słowa i muzyka Grzegorz Tomczak), "Jente" (słowa Szymon Mucha, muzyka Aleksander Brzeziński) oraz "Fusy w kawie" (słowa Grzegorz Tomczak, muzyka Janusz Grzywacz).

***

Danuta Rondzisty

Rodowita wrocławianka o góralskich korzeniach. To właśnie góralska krew jest przyczyną jej szalonego charakteru i miłości do muzyki. Swoje wokalne możliwości doskonali w Studium Musicalowym Capitol. Namiętnie słucha muzyki, oczywiście tylko tej dobrej. Uwielbia głęboki sound Elli Fitzgerald, delikatność Evy Cassidy i szaloną improwizację Johna Pizzarelli. Dwie z trzech piosenek, które artystka wykona podczas Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zostały napisane specjalnie dla niej przez Grzegorza Żesławskiego. Artystka tak tłumaczy dobór konkursowego repertuaru: - Pierwszy utwór "Grzech śmiertelny" jest dokładnym odzwierciedleniem mojej osoby w warunkach domowych, drugi "Parasol nie chroni od łez" będący zarówno bujającym swingiem jak i przyjemną, słodką bossanovą pokazuje, że jestem również delikatną osóbką, która ku zdziwieniu niektórych ludzi potrafi czasami zapłakać. Jako ostatnią piosenkę zaśpiewam "Wariatka tańczy" Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej. Jest ona dla mnie taką emocjonalną eksplozją.

**

Łukasz Rostkowski

Łukasz Rostkowski jest, jak podaje, MC, producentem, pseudoreżyserem, paraperformerem, międzynarodowym weterynarzem i laryngologiem. Urodził się 16 października 1981. Poród odbył się nagle, a sama ciąża trwała tylko kilkanaście sekund. Jak mówi - zaskoczył swoją matkę, która właśnie wymieniała żarówkę w mikrofalówce JAREK 6. Pochodzi z Zielonej Góry, a obecnie studiuje we Wrocławiu - warzywologię penitencjarną. Zwykle przebywa nigdzie, a w 2005 roku, nie wiadomo jak, zdobywa tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Kończąc edukację otrzymuje złotą tarczę. Ta rok później chroni go przed odłamkiem meteorytu, z którego nagle wyskakuje 43 rycerzy krzyżackich i atakuje go średniowiecznym uzbrojeniem. Siła uderzenia i przewaga liczebna miażdży harmonię jego umysłu, powodując obecne do dziś chrząkanie nosem i błędne wodzenie wzrokiem. W 2006 roku, w wyniku kilkunastominutowego porwania ludzi, zostaje w pustej aglomeracji. Zainspirowany tym wydarzeniem nagrywa "Haelucenogenoklektyzm", łącząc świat amatorów z profesjonalnymi producentami takimi jak Leszek Możdżer, Magiera czy Smolik. W II Etapie zaśpiewa "Puka gastrofazy godzina" (słowa Łukasz Rostkowski, muzyka Leszek Możdżer, Igor Pudło, Łukasz Rostkowski), "Chwile ulotne" (słowa Sebastian Salebert, Wojtek Walszer, Piotr Łuszcz, muzyka Paktofonika) oraz "Rotę" Marii Konopnickiej.

***

Anna Smołowik

Anna Smołowik urodziła się 8 lipca 1985 w Iłży pod Radomiem. Od 2004 studiuje na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie jest na IV roku i gra spektakle dyplomowe. Wśród nich są m.in. "Wiśniowy Sad" A. Czechowa w reżyserii Jefgienii Safonowej i "Lokatorzy" według Harolda Pintera w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Fascynują ją teatr i dramat rosyjski. Za swojego mistrza uznaje Zbigniewa Zapasiewicza. W ubiegłym roku z wzięła udział w konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej". Jej udział zakończył się wielkim sukcesem i został zwieńczony aż trzema nagrodami. Anna zdobyła Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy i II Nagrodę Jury. Podczas 28. Przeglądu Piosenki Aktorskiej brała udział w Międzynarodowym Dniu Szkół Teatralnych. W II Etapie konkursu zaśpiewa "Komu Ja" (słowa Grzegorz Ciechowski, muzyka ludowa), "Nalej mi wina" (słowa Agnieszka Osiecka, muzyka Włodzimierz Korcz) oraz "Niewinną Balladę" Bertolta Brechta.

***

Agata Wątróbska

ur. 21 maja 1981 w Przemyślu. W 2007 ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Od tamtej pory jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Pierwsze kroki na scenie stawiała w konkursie dla dzieci Mini Playback Show. Miała 8 lat, kiedy wystąpiła na scenie jako Sabrina w piosence Boys. Od tamtej pory zaczęła się jej przygoda z muzyką. Jak podkreśla - śpiewu uczyła się sama, z kasety. Agata interesuje się tańcem, jednak lubi także sport - zwłaszcza siatkówkę i wschodnie sztuki walki. Dziewięć lat ćwiczyła karate. W II Etapie konkursu zaśpiewa "Tak, tak" Republiki (słowa i muzyka Grzegorz Ciechowski), "Jesteś Szalona" zespołu Boys (słowa Marcin Miller, muzyka Boys) oraz "List do" (tekst oparty o wiersze A. Achmatowej i S. Jesienina, z muzyką Igora Przebindowskiego z zespołem). Piosenki te nie zostały wybrane przypadkowo. Agata Republiki słuchała od zawsze. "List do.." natomiast wzięło się z jej uwielbienia do literatury rosyjskiej". - Z kolei Boysów lubię, bo są wyluzowani - mówi Agata.

***

Małgorzata Wojciechowska

ur. 6 stycznia 1980 i jak twierdzi - odbyło się to za późno. Mieszka w Warszawie, jednak miejsce jej pobytu może podlegać negocjacjom. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Małgorzata jest także autorką, kompozytorką, piosenkarką i aktorką. Występuje co jakiś czas na deskach Teatru Rampa, w sztuce "Jajokracja" w reżyserii J. Szurmieja i belfruje w klasie teatralnej jednego z warszawskich liceów. Wystąpiła w spektaklach dyplomowych "Wieczór Trzech Króli" w reżyserii J. Stuhra, "Wizja Mozarta" w reżyserii R. Gancarczyka. Na swoim koncie ma sporo znaczących nagród, począwszy od Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej "Łykend" (Wrocław 2000) na Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej - OAPPA. Nagrody zdobywała również na FAMIE (2003 i 2004), na festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" (2002) i Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2002 i 2004). Ponadto zdobywała też pierwsze nagrody na festiwalach w Oleśnie, Grudziądzu, Łodzi, Radomiu, Kwidzynie, Lublinie, Gorlicach i Sieradzu. W 2005 roku otrzymała stypendium miasta Krakowa dla młodych twórców w dziedzinie sztuki estradowej. Obecnie toczy potyczki o wydanie pierwszej autorskiej płyty. Jak mówi - interesuje się za bardzo, waży tyle ile trzeba, mierzy daleko. W II Etapie konkursu Małgorzata zaśpiewa piosenki "Cholerna ślepa Julia" (słowa Miłka Malzahn, muzyka Michał Jacaszek), "Jak pięknie jest umierać" (słowa A. Osiecka, muzyka. A. Zieliński) oraz piosenkę "Kujawiak żałobny", do której sama napisała słowa i skomponowała muzykę.

***

Mikołaj Woubishet

Mikołaj Woubishet urodził się 6 grudnia 1983 w Krakowie. Wychował się w Warszawie, a studiuje - we Wrocławiu. W połowie jest Etiopczykiem. Obecnie Mikołaj jest studentem III roku Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Brał udział w Teatrze Telewizji "Poczta", grał też epizody w serialach. Muzyką interesował się od zawsze - na początku był to tylko hip-hop, a obecnie słucha repertuarów bardzo różnych wykonawców. Z piosenką aktorską po raz pierwszy zetknął się w szkole. Najbardziej zafascynowały go ogromne możliwości, jakie daje ten gatunek. Oprócz muzyki Mikołaj interesuje się także tańcem nowoczesnym, akrobatyką, piłką nożną i oczywiście - teatrem. Ma cudowną żonę (także przyszłą aktorkę), a za kilka miesięcy zostanie szczęśliwym tatą. W II etapie konkursu zaśpiewa piosenkę Nicka Cave'a "Stagger Lee" i Mirosława Czyżykiewicza "Giną ludzie". Piosenki Cave'a, a szczególnie płyta "Ballady morderców", to według niego mocny i ciekawy materiał, dotykający istoty i przyczyn powstawania zła. - To zafascynowało mnie w tych utworach, dlatego jedną z nich wybrałem na konkurs - mówi. Natomiast piosenka Czyżykiewicza chodzi mu po głowie od paru lat. Mówi o naszej obojętności na zło, które dzieje się wokół nas. - Lubię, kiedy ktoś ze sceny mówi o sprawach, które go bolą, których nie rozumie, na które się nie zgadza i które go obchodzą. I tak będę się starał podejść do moich konkursowych piosenek - podkreśla Mikołaj.

***

Justyna Woźniak

Justyna Woźniak urodziła się 27 września 1986. Jest rodowitą wrocławianką, śpiewającą z zamiłowania. Od trzech lat studiuje na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Występ na PPA jest jej pierwszym tego typu wyzwaniem. Śpiew od dłuższego czasu, to dla niej nieodłączny element codzienności, a muzyka - lekarstwo na różne dolegliwości. Poza muzyką i zajęciami związanymi ze szkołą, które jak mówi - pochłaniają ją w dużym stopniu, Justyna lubi usiąść czasem w parku na Wolności i poczytać książkę. Na jej liście zdecydowanie króluje Topor. Nie ukrywa, że uzależniła się od jazdy na rowerze. Jest osobą pogodną i uśmiechniętą, a przyjemność czerpie z drobnych rzeczy. W sferze marzeń do realizacji ma jeszcze zrobienie recitalu. Twierdzi bowiem, że jest w tym momencie drogi, w którym odczuwa nieodpartą chęć dzielenia się swoimi przemyśleniami z ludźmi. Pomysły bytują, ale czasu na ich realizację jeszcze nie znalazła. W II Etapie konkursu zaśpiewa "Mein Jiddishe Mame" (słowa Julian Tuwim, muzyka J. Yellen, L. Pollack), "Proszę sądu" (słowa Agnieszka Osiecka, muzyka Jacek Mikuła) oraz "Twoja Marylin Monroe" (słowa Marek Grechuta, Jacek Janczarski, muzyka Marek Grechuta). Justyna w swoim przesłaniu pozdrawia z miłością wszystkich widzów.

***

Jarosław Zawadko

Jarosław Zawadko urodził się 5 maja 1980 w Wałbrzychu. Wychował się w małym śląskim miasteczku, Mikołowie. Ukończył studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, (informatyka i ekonometria). Jego przygoda z muzyką zaczęła się już w przedszkolu. Usłyszał wtedy po raz pierwszy utwór "The Final Countdown" zespołu Europe. Wtedy też postanowił zostać rockmanem. Z czasem jego plany się zmieniły. Postanowił zostać aktorem i póki co z tych planów nie rezygnuje. Obecnie jest studentem III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. W II Etapie konkursu zaśpiewa piosenki "Dlaczego właśnie ja?" (słowa Aleksander Jelin, muzyka Władysław Dan), "Krzesło łaski" w przekładzie Romana Kołakowskiego i Andrzeja Kołakowskiego (słowa Nick Cave, muzyka Nick Cave słowa Claude Nougaro, muzyka Michel Legrand).