Szczecin. Premiera w nowej Pleciudze za rok

Zanim teatr lalek zadebiutuje na pl. Żukowa, przedstawienia będą się odbywały m.in. w Domu Marynarza, Willi Lenza i na mniejszych salach

«Skończyły się targi, negocjacje, rozmowy. Oficjalnie ruszyła budowa. Choć koparki na pl. Żukowa pracują od miesiąca i po asfalcie, który do niedawna był jego wątpliwą ozdobą, nie ma już śladu, wczoraj odbyła się symboliczna uroczystość wbicia pierwszej łopaty.

Precyzyjnie rzecz ujmując, łopat było pięć. Jednocześnie w pryzmę piachu wbili je: Knut Volquardsen, dyrektor generalny ECE Polska, Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi, Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, i jego dwaj zastępcy: Tomasz Jarmoliński i Krzysztof Nowak.

- Na koniec roku chcemy zakończyć budowę - zapowiedział Volquardsen. Poinformował też, że siedziba nowego teatru będzie kosztować firmę 35 mln zł.

- Przy powierzchni użytkowej 3,5 tys. m kw. oznacza to, że koszt w przeliczeniu na jeden metr wyniesie ok. 10 tys. zł. Budowa mieszkania obecnie kosztuje w granicach 3,5-4 tys. za m kw. - wylicza Piotr Hoffman, dyrektor pracowni Dedeco, która projektowała nową Pleciugę.

Zbigniew Niecikowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga, zdradził już nawet, jaką pierwszą premierę wystawi jego zespół w nowej siedzibie.

- "Byliśmy ptakami" [Józsefa Laktosa - red.] to tytuł, który dobrze zobrazuje to wydarzenie - zapowiedział Niecikowski. Chodziło mu o to, że szczeciński teatr lalek przez 55 lat przenosił się w różne miejsca, niczym cygańscy bohaterowie tej opowieści. Pierwsze przedstawienie szczeciński Teatr Lalek pokazał w szkole przy al. Piastów 6.

Zanim Pleciuga przeniesie się do nowej siedziby, czeka ją jeszcze długa tułaczka. Zgodnie z umową pomiędzy miastem i ECE, na cztery miesiące przed oddaniem nowej siedziby inwestor ma prawo przejąć (i zburzyć) starą. - Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli w tym czasie nie wystawiać sztuk - mówi Niecikowski. - Administracja na ten czas przeniesie się do Willi Lenza, tam też będziemy korzystać z małej sceny. Ale podstawową scenę dla nas użyczy w tym czasie Dom Marynarza.

ECE zbuduje nową Pleciugę, aby uwolnić teren, na którym stoi obecna siedziba teatru. Tam jesienią ma rozpocząć się budowa galerii handlowej Kaskada.

***

Liczby dwóch Pleciug

Stara Nowa

Powierzchnia użytkowa (w m kw.) 2076 3517

Powierzchnia działki (w m kw.) 589 2031

Liczba miejsc na widowni 231 298

Powierzchnia sceny (w m kw.) 99 200»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego