powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. "Stacyje Jerozolimskie..." jadą do Francji

Aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni - Tomasz Podsiadły i Aleksy Perski wystąpią z misterium "Stacyje Jerozolimskie, czyli Droga Krzyża Świętego" specjalnie dla francuskiej Polonii.

Misterium zostanie zaprezentowane dwukrotnie: W sobote 8 marca o godz. 19 w Calonne Ricouart - Marles les Mines w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz w niedzielę 9 marca o godz. 18 w Lens (kościół Millenium).

Trójmiejska publiczność, będzie miała okazję obejrzeć Misterium w Wielką Środę, 19 marca, o godz. 20.15 w Kościele Rektorskim pod wezwaniem św. Elżbiety Ojców Pallotynów w Gdańsku. Organizatorem jest Biuro Promocji Kultury.

"Stacye Jerozolimskie..." to teatralna inscenizacja Drogi Krzyżowej. Tekst Misterium oparty jest na opisie oryginalnej Drogi Krzyżowej znalezionej w modlitewniku z 1902 roku. Jest to takie samo nabożeństwo, jakie obecnie słyszymy w kościołach, jednak napisane językiem bardziej obrazowym i dosłownym, co czyni je dużo bardziej realnym i wstrząsającym.

Ciekawy i niebanalny jest pomysł inscenizacyjny. Całość rozpoczyna śpiew średniowiecznych pieśni w kościele pogrążonym w ciemnościach. Dwóch zakonników, odprawiających nabożeństwo, z czasem zaczyna utożsamiać się z postaciami misterium. Wypowiadany tekst modlitwy staje się ich własnymi słowami. Tracą dystans i popadają w pewien rodzaj obłędu, który prowadzi do konfliktu i kończy misterium śmiercią Chrystusa na krzyżu. Opamiętanie przychodzi wraz z głęboką refleksją o wartościach, o tym, co dobre, co złe, co ważne a co nieistotne.

Oprawą misterium jest poruszająca muzyka - fragmenty "Requiem" Mozarta i "Stabat Mater" Dworzaka, oraz gra świateł, które czynią wnętrze Kościoła naturalną scenerią i idealną przestrzenią dramatu.