Sztuka o Lechu Wałęsie w gdańskim Teatrze Wybrzeże

27-07-2005
23-02-2011
Casting na Wałęsę
Na razie wiemy niewiele. Andrzej Wajda szykuje filmową biografię legendarnego przywódcy Solidarności - w tygodniku Przekrój kandydaci do roli Lecha Wałęsy.
08-07-2008
Z punktu widzenia aktora
Uwielbiam Wałęsę! Szarpanie nogawek pozostawiam historykom szarpiącym nogawki. Pieski to rozumieją, bo mają taką potrzebę. Ja nie - mówi Marek Bargiełowski, przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich
03-06-2008
Wałęsa niepoprawny
- Pamiętam z dzieciństwa moment przełomu: najpierw mówiło się o Lechu wyłącznie dobrze, a niedługo potem wyłącznie źle. Przygotowując się do napisania sztuki o Lechu Wałęsie, zwróciłem uwagę, jak mocno język ubeckich fałszywek wszedł w polskie życie publiczne po 1989 r. - mówi Paweł Demirski, dramaturg, autor sztuki "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna", której prapremiera, w reżyserii Michała Zadary, odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w 2005 roku.
16-11-2005
Spektakl na trzy z plusem
- Myślę, że dobrze się stało, że spektakl taki w ogóle powstał. Jednak to, co zobaczyłem w teatrze, nie jest do końca tym, czego się spodziewałem. Szczególnie, że jest to w dużym stopniu moja historia. W skali od jednego do pięciu oceniam ten spektakl na trzy z plusem - powiedział Lech Wałęsa Mirosławowi Baranowi z Gazety Wyborczej - Trójmiasto, po obejrzeniu sztuki Pawła Demirskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
14-11-2005
Kraków-Gdańsk. Wałęsa w Ha!arcie
Korporacja Ha!art wydała dramat "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna"
14-11-2005
Wałęsa bez wąsów
- Brakuje nam wzorów. Jaką tradycję przekażę dzieciom? Przepis na spaghetti z "Wysokich Obcasów"? A Wałęsa, jak Piłsudski, to dla mnie bohater. Dziś nie ma nikogo tak odważnego. Choć łamane są prawa pracownicze, króluje hasło: "Radź sobie sam!" - mówi Paweł Demirski, autor sztuki "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna".
14-11-2005
Gdańsk. Wałęsa obejrzał spektakl w Wybrzeżu
Lech Wałęsa obejrzał w niedzielę [13 listopada] wieczorem w gdańskim Teatrze Wybrzeże sztukę pt. "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" (na zdjęciu). - Mam nadzieję, że na tym spektaklu nie zbankrutujecie - żartował, dziękując aktorom były prezydent.
12-11-2005
Bezkompromisowo o Polsce
"Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" to jeden z najważniejszych spektakli, przygotowanych przez teatr Wybrzeże w ostatnich latach. Historyczne wydarzenia mają być w nim pretekstem do krytycznego spojrzenia na dzisiejszą Polskę. Dzisiejsza prapremiera może wpłynąć na dalsze losy Macieja Nowaka, jako dyrektora tej sceny - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
12-11-2005
Solidarność znów potrzebna
"- Solidarność" była piękną rzeczą, bezprecedensową w skali świata, a tak wielkie postaci jak Wałęsa, zdarzają się raz na kilka pokoleń - mówi Paweł Demirski. - Dziś nie mniej niż przed laty potrzebujemy związków zawodowych, godnych warunków pracy, które muszą uszanować pracodawcy i rządzący. - 25 lat temu ludzie wspólnie potrafili się o to upomnieć. Dziś wspólnie jeździmy co najwyżej na zakupy. O dramacie "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
10-11-2005
Historia Wałęsy zagrana bez wąsów
W sobotę [12 listopada] w gdańskim Teatrze Wybrzeże prapremiera spektaklu "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna". Euforia i strach pierwszych dni protestu w Sierpniu '80, potem stan wojenny, delegalizacja "Solidarności", internowanie.
10-11-2005
Premiera sztuki o Lechu Wałęsie
- Muszę powiedzieć, że parę rzeczy, które tam wychwycono, to rzeczywiście tak one wyglądały. Natomiast pozostaje kwestia, jak zawodowo to ubrać i wmontować w sztukę. Zobaczymy, co z tego zrobią. Mam nadzieję, że szczególnie młodzież coś z tego zrozumie - mówi Lech Wałęsa o przygotowywanej w Teatrze Wybrzeże sztuce "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna".
10-11-2005
Jak Wałęsa stał się Wałęsą
- Masłem tak smaruję chleb dzieciom, że Warszawę widać - mówi w dramacie Pawła Demirskiego Danuta Wałęsowa do męża. Był rok 1982 r. Jest 2005. Inny system, inne władze. Problemy te same. W sobotę, 12 listopada w Teatrze Wybrzeże premiera spektaklu "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna".
08-11-2005
Gdańsk. Wałęsa nie wysłał listu do marszałka
Lech Wałęsa po sobotnim (5 listopada) spotkaniu z marszałkiem województwa pomorskiego Janem Kozłowskim zdecydował się nie wysyłać do niego listu z poparciem dla dyrektora teatru Wybrzeże Macieja Nowaka. Zadecydowały o tym informacje na temat sytuacji finansowej teatru.
08-11-2005
Skupiamy się na historii
- Jak spotkałem Lecha Wałęsę, to powiedział mi, że podjąłem się dużego wyzwania. Wiem o tym. Ale cieszę się z tego, bo na Hamleta jestem już za stary - mówi ARKADIUSZ BRYKALSKI, aktor Teatru Wybrzeże, obsadzony w roli przywódcy Solidarności.
05-11-2005
Gdańsk. Wałęsa broni dyrektora Nowaka
Lech Wałęsa napisał do marszałka pomorskiego list z poparciem dla dyrektora gdańskiego Teatru Wybrzeże Macieja Nowaka.
04-11-2005
Wałęsa miał nosa, dużo intuicji i szczęścia
Lech Wałęsa - wielka postać: Przywódca "Solidarności", prezydent, najczęściej rozpoznawany Polak na świecie. Lech Wałęsa - bohater najnowszego spektaklu teatru "Wybrzeże".
17-10-2005
Gdańsk. Lech Wałęsa na próbie w Wybrzeżu
Premiera przygotowywanego przez Teatr Wybrzeże spektaklu "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" już 12 listopada. W czwartek 13 października próbie przyglądał się sam bohater.
05-10-2005
Nie mam wąsów
- Nie mam wąsów i jestem wyższy - mówi ARKADIUSZ BRYKALSKI, który zagra tytułową rolę w spektaklu "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
01-08-2005
Kto zagra legendę "Solidarności"?
W teatrze Wybrzeże powstaje spektakl o Lechu Wałęsie. Tekst pisze młody dramaturg Paweł Demirski. Nie wiadomo jeszcze, kto zagra tytułową postać. Proponujemy aby Czytelnicy podpowiedzieli reżyserowi Michałowi Zadarze, kto byłby najlepszy w tej roli. Oto nasi kandydaci - ósemka aktorów teatru Wybrzeże.
27-07-2005
Gdańsk. Kto zagra Wałęsę?
W Teatrze Wybrzeże powstaje spektakl o Lechu Wałęsie. Premiera w listopadzie. Sztuka nie ma jeszcze tytułu. Nie wiadomo jeszcze który z aktorów zagra legendarnego przywódcę Solidarności. Być może rozstrzygną to widzowie i internauci.
17-06-2005
Gdańsk. Kto zagra Wałęsę w Wybrzeżu?
To naprawdę autentyk. Tak to wyglądało - mówił z przejęciem Lech Wałęsa do aktorów Teatru Wybrzeże [na zdjęciu]. Wczoraj [16 czerwca], za pięć dziesiąta zjawił się na próbie sztuki Pawła Demirskiego.
17-06-2005
Gdańsk. Sierpień '80 na deskach Teatru Wybrzeże
Lech Wałęsa obejrzał w czwartek 16 czerwca w Teatrze Wybrzeże próbę sztuki, której jest głównym bohaterem.
17-06-2005
From stocznia with love
- Wierzę, że właśnie to pokolenie potrafi podejść do tej historii we właściwy sposób: bez emocji, chociaż z czułością, z dbałością o szczegóły, ale bez przesady - mówi Maciej Nowak, dyrektor teatru Wybrzeże. - Bo nie chodzi o to, w którym miejscu ktoś przeskoczył przez płot, ale o to, że dzięki tym ludziom i tamtym zdarzeniom Polska odzyskała niepodległość. O twórcach sztuki o Lechu Wałęsie piszą Marek Sterlingow i Mark Wąs.
16-05-2005
Gdańsk. Prezydent Wałęsa będzie na premierze
Lech Wałęsa [na zdjęciu] będzie bohaterem sztuki teatralnej. Przedstawienie o byłym prezydencie powstaje w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
01-05-2005
Bohater na miarę Szekspira
Najpierw miał być film. Hollywoodzki. Do roli Lecha Wałęsy przymierzał się sam Robert de Niro. Gwiazdor nawet kilka razy spotkał się z byłym prezydentem w tej sprawie. Ale amerykański sen filmowy nie ziścił się. Teraz Lech Wałęsa ma być bohaterem sztuki teatralnej.
22-04-2005
Gdańsk. Będzie sztuka o Lechu Wałęsie
Powstaje pierwsza sztuka teatralna, której jedną z głównych postaci ma być były prezydent Lech Wałęsa [na zdjęciu].