Więcej narodowych instytucji kultury

14-07-2005
17-09-2015
Wrocław. Jubileuszowy sezon Teatru Polskiego
Teatr Polski świętuje jubileuszowy sezon symbolicznym hasłem "Wyzwolenie" i walczy o unarodowienie. Slogan ma także znaczenie symboliczne. - Czas na wyzwolenie spod dyktatu ekonomii, pracy twórczej z ciasnych tabel urzędników, sztuki z pęt komercji - deklaruje zespół.
09-09-2009
Wrocław. Opera nie podda się kryzysowi
Siedem premier, w tym jedną superprodukcję planuje Opera Wrocławska na najbliższy sezon 2009/2010 r. - pisze Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
01-07-2009
Wrocław. Inne zasady współpracy ministra z instytucjami kultury
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wypowiedział umowę o współprowadzeniu Filharmonii Wrocławskiej. To znaczy, że od przyszłego roku przestaje nią zarządzać razem z marszałkiem i miastem.
28-10-2008
Wrocław. Polski i Opera nie będą współfinansowane przez ministerstwo
Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], minister kultury oraz były prezydent gościł wczoraj we Wrocławiu.
29-12-2006
Ważniejsze wydarzenia kulturalne w 2006 r.
Wręczenie nagród Europejskiej Akademii Filmowej w Warszawie podczas najważniejszej imprezy filmowej jaka miała kiedykolwiek miejsce w Polsce, polskie pokazy obrazów: "Jan Paweł II" i "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" - to przykłady wydarzeń kulturalnych, które swą rangą wykraczają poza 2006 rok. Rok ten przyniósł też niepowetowane straty dla polskiego teatru, filmu i literatury - odeszli tacy twórcy, jak: ks. Jan Twardowski, Stanisław Lem, Jerzy Ficowski, Igor Śmiałowski, Lucjan Kydryński.
18-07-2006
Lublin. Gardzienice współfinansowane
Dziś, 18 lipca, po wielu miesiącach niepewności, w Warszawie zostanie podpisana umowa o współfinansowaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice przez dwie strony: skarb państwa i województwo lubelskie.
18-07-2006
Lublin. Gardzienice już z ministerialną dotacją
Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" będzie finansowany przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa lubelskiego. Dziś w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas podpisali umowę w sprawie prowadzenia "Gardzienic" jako wspólnej instytucji kultury.
20-06-2006
Lublin. Gardzienice narodowo-samorządowe
Już niedługo, na przełomie czerwca i lipca podpiszę z Urzędem Marszałkowskim umowę o współprowadzeniu Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice [na zdjęciu] - zadeklarował wczoraj [19 czerwca] na konferencji prasowej w Lublinie Kazimierz Ujazdowski.
15-05-2006
Wrocław. Opera także narodowa
Minister kultury, prezydent Wrocławia i marszałek województwa dolnośląskiego podpiszą dziś, 15 maja umowę o współprowadzeniu trzech wrocławskich instytucji kultury. Jest wśród nich Opera Wrocławska.
15-05-2006
Wrocław. Porozumienie o współprowadzeniu Opery
Dodatkowe wsparcie finansowe zakłada podpisane dziś, 15 maja, porozumienie o współprowadzeniu Opery Wrocławskiej [na zdjęciu] oraz Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Wratislavia Cantans przez ministra kultury, prezydenta Wrocławia i marszałka województwa.
04-05-2006
Wrocław. Opera narodowa?
Opera i Filharmonia we Wrocławiu oraz Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans mogą być współprowadzone przez ministra kultury.
20-02-2006
Łódź. Teatr Wielki nie będzie instytucją narodową
Teatr Wielki nie zyska statusu instytucji narodowej - tak wynika z wypowiedzi ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego.
04-02-2006
Warszawa. Kolekcja arcydzieł w PWA
Promocja ambitnych przedsięwzięć artystycznych, dokumentacja najważniejszych wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, ale też kreowanie nowych zjawisk to główne założenia startującego właśnie PWA.
03-02-2006
Warszawa. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne rozpoczyna działalność
Rejestracja wydarzeń artystycznych w kraju, ale także ich organizacja i promocja - także za granicą - to najważniejsze zadania Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA), które rozpoczyna w lutym swoją działalność - poinformował dyrektor tej placówki na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.
02-02-2006
Warszawa. Cyfrowa audioteka
Koncertem muzyki Krzysztofa Komedy z udziałem Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta 28 lutego w Sali Kongresowej rozpocznie oficjalnie działalność Państwowe Wydawnictwo Audiowizualne.
04-01-2006
Legnica. Dyrektor Głomb bardzo zadowolony
Przedstawiciele zarządu województwa podpisali z prezydentem Legnicy porozumienie, na mocy którego Teatr im. Modrzejewskiej stał się jednocześnie placówką miejską i wojewódzką (tzw. współkierowanie dla marszałka).
31-12-2005
Trójmiasto. Bunsch i Nowak o mijającym i nowym roku
O tym, co było największym sukcesem w tegorocznej działalności i o planach na rok 2006 mówi Jacek Bunsch, dyrektor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni oraz Maciej Nowak, dyrektor gdańskiego teatru Wybrzeże.
23-12-2005
To był trudny rok
- Przyszedł czas na wykazanie naszego potencjału artystycznego i promocyjnego - mówi JANUSZ KIJOWSKI, dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie o mijającym, jubileuszowym roku teatralnym.
28-11-2005
Legnica. Marszałek chce współfinansować Teatr Modrzejewskiej
Zarząd województwa dolnośląskiego zamierza współprowadzić wraz z miastem Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy - poinformował w poniedziałek (28 listopada) na konferencji prasowej w Legnicy Andrzej Pawluszek, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
24-11-2005
Łódź. Czy minister chce Teatru Wielkiego narodowego?
Zapytaliśmy ministra kultury, czy będzie kontynuował, zapoczątkowany przez poprzedniego ministra, pomysł powiększania grupy instytucji narodowych. I czy w związku z tym po Muzeum Sztuki w Łodzi także Teatr Wielki i Filharmonia im. Rubinsteina mają szansę stać się instytucjami narodowymi, współprowadzonymi przez samorząd i ministerstwo?
23-11-2005
Łódź. Teatr Wielki narodowy?
Urząd Marszałkowski w Łodzi ma zamiar prosić nowego ministra kultury, by na listę instytucji narodowych wpisał - oprócz Muzeum Sztuki - także Teatr Wielki [na zdjęciu] i Filharmonię Łódzką im. Rubinsteina.
18-11-2005
Dziedzictwo i wolność
- Potępiałbym rugowanie z kultury zarówno Zygmunta Krasińskiego, jak i Stefana Żeromskiego. Jestem uczniem Stefana Kisielewskiego, który mając konserwatywne poglądy, przepadał jednocześnie za książkami socjalisty Andrzeja Struga. Budowanie modelu kultury w oparciu o ideologiczne schematy szalenie zubaża nasze życie umysłowe - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
07-11-2005
Wrocław. Minister Ujazdowski za autonomią kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski [na zdjęciu] powiedział we Wrocławiu, że jest rzecznikiem autonomii w kulturze i będzie wspierał każdą cenną inicjatywę, bez względu na to, czy będzie to inicjatywa lewicowa, czy prawicowa.
28-10-2005
Wrocław. Więcej kasy dla kultury?
Dobra wiadomość dla dolnośląskiej kultury - będzie na nią więcej pieniędzy. Dziś [27 października] radni sejmiku wojewódzkiego będą głosować nad zmianami w budżecie. Jeśli przyjmą propozycję zarządu, portfel kulturalny jeszcze w tym roku wzbogaci się o 2 miliony złotych.
24-10-2005
Warszawa-Gdańsk. Teatr Wybrzeże sceną narodową
Rzutem na taśmę w wyborczą niedzielę 23 października 2005 roku o godz. 17 podpisana została umowa między Zarządem Województwa Pomorskiego a Ministrem Kultury o współprowadzeniu Teatru Wybrzeże (na zdjęciu). Tym samym gdański teatr stał się sceną narodową.
13-10-2005
Lublin. Gardzienice znowu samorządowo-ministerialne
Minister kultury i samorząd województwa będą współfinansować Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice . Dzisiaj [13 października] zarząd województwa zatwierdzi umowę z ministerstwem.
04-10-2005
Teatr na kartki
W polskim teatrze mamy obecnie podobną sytuację jak w handlu mięsem pod koniec lat 80. Jedne teatry funkcjonują na kartki (dotacje z budżetu państwa, bądź samorządów), inne są w pełni urynkowione. Ale ta ich samodzielność nie jest w żaden sposób premiowana - pisze Wanda Potz w tygodniku "Wprost".
27-09-2005
Bydgoszcz. Opera Nova współfinansowana przez ministra
Minister kultury będzie współprowadził Operę Nova [na zdjęciu]. To specjalny "znak jakości" wystawiony bydgoskiej instytucji.
23-09-2005
Kto postawi na kulturę
Co będzie z polską kulturą po zwycięstwie PO i PiS? Czy znajdzie się między młotem moralnej cenzury a kowadłem wolnego rynku? Liderzy przedwyborczych sondaży sprawę obsady Ministerstwa Kultury traktują po macoszemu. PO zdaje się oddała resort walkowerem PiS-owi. PiS z kolei na razie nie informuje, kto miałby objąć to stanowisko - o obsadzie stanowiska Ministra Kultury w przyszłym rządzie pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2005
Łódź pod skrzydła ministra
- Widziałbym współodpowiedzialność ministra kultury za Teatr Wielki i Filharmonię Łódzką. Uważam, że powinno tak się stać - mówił minister Waldemar Dąbrowski podczas wizyty w Łodzi.
20-09-2005
Gardzienice już nie marszałkowskie?
Muzem na zamku trafi pod mecenat państwowy i zyska 2 miliony złotych. Dotychczasową dotację z ministerstwa mogą stracić Gardzienice, a to oznacza koniec słynnego ośrodka teatralnego - piszą Grzegorz Józefczuk, Paweł Reszka i wa w Gazecie Wyborczej - Lublin.
10-09-2005
Białystok. Ministerstwo będzie współfinansować operę
Ministerstwo Kultury i samorząd województwa podlaskiego będą wspólnie prowadzić i finansować od początku 2006 roku Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
10-09-2005
Olsztyn. Fetowanie sceny narodowej
Goście zamku świętowali wczoraj [9 września] sukces Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który zyskał rangę narodowej instytucji kultury. A gospodarze z Muzeum Warmii i Mazur żałowali, że minister kultury Waldemar Dąbrowski nie docenił także ich...
09-09-2005
Olsztyn. Umowa ministra z Jaraczem podpisana
Umowę o współprowadzeniu i współfinansowaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie podpisali w piątek w Olsztynie minister kultury Waldemar Dąbrowski i marszałek województwa Andrzej Ryński [na zdjęciu].
08-09-2005
Wrocław. Teatr Polski już "ministerialny"
Minister Dąbrowski [na zdjęciu] podpisał dziś (w (8 września) umowę o współfinansowaniu Teatru Polskiego i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W przyszłym roku teatr ma otrzymać dodatkowo 4,5 mln zł, a muzeum 3 mln zł. Samorząd Województwa na działalność obu instytucji przeznaczy po 4,5 mln zł.
05-09-2005
Pan na kulturze
Jakim ministrem kultury był Waldemar Dąbrowski? Bon vivant i bywalec salonów, jak pisały brukowce, okazał się skutecznym politykiem - zreformował finanse i strukturę publicznych instytucji kultury. W przededniu końca misji ministra Dąbrowskiego efekty jego rządów podsumowuje Roman Pawłowski.
25-08-2005
Poznań. Prestiżowy Teatr Wielki
Pieniądze z ministerstwa mogą spowodować, że na deskach Teatru Wielkiego zobaczymy przedstawienia jeszcze lepsze niż "Andrea Chénier" [na zdjęciu] Umberta Giordano.
24-08-2005
Poznań. Teatr Wielki współfinansowany przez ministra
Ministerstwo Kultury będzie współfinansować działalność Teatru Wielkiego w Poznaniu [na zdjęciu], to efekt porozumienia samorządu wojewódzkiego z resortem.
18-08-2005
Łódź. Nie chcą być narodowi
Z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi do ministerstwa nie wpłynął ani jeden wniosek o współprowadzenie którejkolwiek instytucji podległej samorządowi, a są nimi: Muzeum Sztuki, Teatr Wielki, Filharmonia Łódzka, Teatr im. Jaracza. Podobne umowy ministerstwo podpisało już z samorządami wszystkich województw w Polsce. Poza łódzkim.
17-08-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora Teatru Wybrzeże aktualny
Marszałek Jan Kozłowski nie wycofał się - konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże pozostaje aktualny. Termin składania ofert przedłużono do 20 września.
17-08-2005
Gdańsk. Marszałek ponownie zmienia zdanie
Wczoraj [16 sierpnia] marszałek Jan Kozłowski - dość nieoczekiwanie - podtrzymał decyzję o zwolnieniu Macieja Nowaka z funkcji dyrektora Teatru Wybrzeże, jaką podjął 22 czerwca. - Do końca września tego roku zostanie wybrany nowy dyrektor Teatru Wybrzeże - zadeklarował.
10-08-2005
Mocne uderzenie legnickiego teatru
Pojawiła się wielka szansa, by legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej po raz pierwszy od wielu lat miał gwarancję przetrwania kolejnego sezonu. Brzmi to niewiarygodnie, ale jest to możliwe. Wszystko przez diametralną zmianę polityki Ministerstwa Kultury.
10-08-2005
Poznań. Bogatsze teatry?
06-08-2005
Czy ministerstwo doceni Legnicę?
Legnica chce, by Teatr im. Modrzejewskiej współfinansowało ministerstwo kultury. O pomoc finansową dla teatru poprosił ministra prezydent miasta Tadeusz Krzakowski.
05-08-2005
Loteria ministra
- Niestety, nie za bardzo rozumiem ten pomysł ministra kultury na pośpieszne tworzenie narodowych instytucji. Mam wrażenie, że to jest łatanie jakichś dziur, być może jeden z przedwyborczych ruchów. Jeśli dobrze słyszałem, przy nadawaniu przydomka "narodowy" obowiązuje raczej kryterium geograficzne, a nie artystyczne - mówi Jacek Sieradzki w rozmowie z Beatą Waś.
03-08-2005
Powrót kultury centralnej
Sześć lat po wprowadzeniu reformy samorządowej, która uwolniła kulturę od opieki państwa, wracamy do punktu wyjścia. Ministerstwo Kultury ma od przyszłego roku współfinansować 20 muzeów, filharmonii i teatrów, które w 1999 r. skreślił z listy państwowych dotacji centroprawicowy rząd. Czy teraz pod hasłem ratowania kultury w regionach powraca upiór centralnego zarządzania?
03-08-2005
Legnica. Ministerstwa Kultury będzie współfinansować teatr?
Prezydent Legnicy wystąpił do ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego, aby w uznaniu dotychczasowych osiągnięć Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy objął go stałą formułą współfinansowania.
23-07-2005
Gdańsk. Aktorzy na parkingu
W gdańskim Teatrze Wybrzeże [na zdjęciu] - wkrótce jednej z pięciu scen narodowych w Polsce - aktorzy pracują jako stróże na parkingu samochodowym. Za 300-500 zł naprawdę się poświęcają: jeden wskoczył nawet na maskę kradzionego audi.
21-07-2005
Olsztyn. Narodowy Jaracz w blokach startowych
Teatr Narodowy im. Stefana Jaracza - czy tak wkrótce będzie się nazywał olsztyński teatr? - Mam nadzieję, że już od 1 stycznia - mówi Janusz Kijowski [na zdjęciu], dyrektor jeszcze Teatru im. Stefana Jaracza. - Właśnie pracujemy nad statutem i projektem.
21-07-2005
Bydgoszcz. Narodowa Opera Nova?
Minister kultury chce, aby bydgoska Opera Nova [na zdjęciu] stała się instytucją narodową. Jeśli się tak stanie - oznacza to prestiż i dodatkowe pieniądze na jej działalość.
14-07-2005
Białystok. Opera i Filharmonia narodowe
Świetne wieści dla muzyków: Opera i Filharmonia Podlaska jako jedna placówka znajdzie się na liście instytucji narodowych Ministerstwa Kultury. To ostatnie dało już też 5 mln zł na projekt wykonawczy i budowlany opery, a także 300 tys. zł na Studium Operowo-Musicalowe, które powstanie w dawnej sali kameralnej filharmonii.
12-07-2005
Gdańsk. Teatr Wybrzeże narodową instytucją kultury?
Minister kultury lada dzień zainicjuje procedurę nadania gdańskiemu Teatrowi Wybrzeże statusu narodowej instytucji kultury. Oznacza to większy prestiż i dofinansowanie z ministerstwa. Pracownicy teatru przygotowują plan finansowy, dzięki któremu Maciej Nowak nadal będzie mógł być dyrektorem.
11-07-2005
Olsztyn. Jaracz narodowy?
Janusz Kijowski otwierając festiwal teatralny "Na pomostach" ogłosił, że jego Teatr im. Jaracza wkrótce może zostać wpisany na prestiżową listę narodowych instytucji kultury.
09-07-2005
Narodowa odpowiedzialność
Każde województwo w Polsce będzie miało przynajmniej jedną instytucję narodową. Ministerstwo Kultury bierze pod opiekę muzea, filharmonie i teatry. Kolejne placówki zyskają rangę Zamku Królewskiego w Warszawie czy Wawelu.
27-06-2005
Wrocław. Teatr Polski prawie narodowy
W sobotę 25 czerwca minister kultury podpisał porozumienie z marszałkiem województwa o współfinansowaniu Teatru Polskiego [na zdjęciu] i Muzeum Narodowego, a od 2007 roku ministerialnym prowadzeniu Muzeum Narodowego.
24-06-2005
Wrocław. Rozmowy ministra kultury w sprawie współprowadzenia Teatru Polskiego
Minister kultury Waldemar Dąbrowski [na zdjęciu] wraz z wiceminister Agnieszką Odorowicz odwiedzą jutro (25 czerwca) Wrocław. Wizyta ma na celu omówienie problemów związanych z przygotowywanym porozumieniem o współprowadzeniu Teatru Polskiego oraz Muzeum Narodowego. Umowa w sprawie wspólnego prowadzenia obydwu instytucji będzie obowiązywała od 1 stycznia 2006 roku.