Działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

11-07-2005
12-06-2015
Warszawa. Sroka i Hoflik wśród kandydatów na nowego dyrektora PISF
Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka oraz szef działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej Wojciech Hoflik są wśród kandydatów na nowego dyrektora PISF, który będzie wyłoniony w konkursie.
15-07-2013
Minister Zdrojewski dla Stopklatki: mogliby mnie zagrać De Niro i Więckiewicz
- Oglądam trzy czwarte nakręconych filmów polskich, a tych zagranicznych trochę mniej, niż dawniej. Postawiłem sobie za cel być na bieżąco z praktycznie całą polską kinematografią, która pojawia się na ekranach. Od czasu do czasu oglądam także to, co do kina nie trafiło - minister kultury Bogdan Zdrojewski opowiada Stopklatce o swojej fascynacji kinem.
28-03-2011
Sztuka, kołtunie!
- W Polsce nie ma problemu finansowej niedostępności kultury. To mit, że kultura jest droga, że ludzie nie chodzą do filharmonii, nie czytają, nie chodzą do teatru, bo ich na to nie stać - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Rozmowa z Piotrem Najsztubem we Wprost.
16-07-2010
Warszawa. Agnieszka Odorowicz ponownie dyrektorem PISF-u
Agnieszka Odorowicz (na zdjęciu) została ponownie dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na pięcioletnią kadencję po raz drugi została wybrana w otwartym konkursie. W piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył Odorowicz nominację.
21-01-2009
Warszawa. Plany Ministerstwa Kultury na 2009 rok
Zorganizowanie wakacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci z całego kraju oraz prace nad nowoczesnym ogólnopolskim systemem komputerowego zarządzania zbiorami bibliotek - to niektóre z planów resortu kultury na 2009 r.
16-12-2008
Warszawa. Trwa konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill 2009
Już tylko przez miesiąc można zgłaszać prace na Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrill 2009. Konkurs został objęty patronatem Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszki Odorowicz oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika. Szkoła Wajdy po raz 4. jest organizatorem Polskiej Edycji Konkursu. Zgłoszenia do 15 stycznia 2009.
13-09-2008
Warszawa. Seweryn i Krauze w nowej Radzie PISF
Aktor Andrzej Seweryn i reżyser Krzysztof Krauze zasiądą w nowej Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, której skład ogłosił wczoraj (12 września) minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
10-01-2008
Wrocław. Galeria szklanych aktorek
Szklane Anioły, czyli zbiór odlanych w szkle figur znanych europejskich aktorek, to jedyny taki projekt na świecie. Stworzy je wrocławski artysta. Pierwszych 10 rzeźb będzie kosztowało 1,2 mln euro. Dlaczego tak drogo? Każdą z nich Konrad Tomaszewski [na zdjęciu] uformuje w naturalnej wielkości.
12-04-2007
Warszawa. Powstanie miasteczko filmowe?
O korzyściach płynących z funkcjonowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej rządowych planach obciążenia honorariów autorskich podatkiem VAT i zamiarze stworzenia w okolicach Warszawy profesjonalnego miasteczka filmowego rozmawiali dziś (12 kwietnia) z premierem Jarosławem Kaczyńskim reżyserzy - Jacek Bromski, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi [na zdjęciu].
17-10-2006
Warszawa. "Dzwonnika z Notre Dame" nakręcą w Polsce
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił kolejne decyzje o dofinansowaniu projektów filmowych. Tym razem postanowiono dofinansować 8 filmów fabularnych, 18 filmów dokumentalnych (w tym trzy debiuty) oraz dwa filmy animowane (w tym jeden debiut).
06-09-2006
Warszawa. Pieniądze na filmy zostały rozdane
Polski Instytut Sztuki Filmowej po raz trzeci dofinansował zgłoszone projekty filmowe.
02-09-2006
Wrocław. Greenaway zaczyna kręcić
Znakomity brytyjski reżyser Peter Greenaway [na zdjęciu] 4 września rozpoczyna kręcić w Wytwórni Filmów Fabularnych swój najnowszy film "Nightwatching" ("Nocna Straż").
10-05-2006
Warszawa. 6 mln dla filmu Wajdy
Andrzej Wajda otrzyma 6 milionów dofinansowania na film o Katyniu. To najwyższa kwota przyznana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej.
01-03-2006
Wrocław. Peter Greenaway chce kręcić w Polsce
Słynny brytyjski reżyser Peter Greenaway [na zdjęciu] chce realizować w Polsce swój najnowszy film "Straż nocna". Wkrótce ma przyjechać do Wrocławia na dokumentację
01-02-2006
Los Angeles. Oscar nie dla Polaków
Bardzo polski i może niewystarczająco perfekcyjny "Komornik" nie mógł wytrzymać konkurencji tak znanych filmów, jak choćby kontrowersyjna, ale bardzo interesująca "Sophie Scholl ostatnie dni" czy ogromnie ważna opowieść o terrorystach-zamachowcach "Paradise Now".
26-01-2006
Los Angeles. Promocja polskiego kina
Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazał nowy styl propagowania polskiego kina i przemysłu filmowego. Okazją był koncert muzyki Jana A.P. Kaczmarka w Los Angeles oraz promocja "Komornika", polskiego kandydata do Oscara.
20-01-2006
Los Angeles. Promocja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
W Los Angeles odbędzie się prezentacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla amerykańskiego środowiska filmowego.
13-01-2006
Warszawa. Priorytety min. Ujazdowskiego i sprawa Opery Narodowej
Minister kultury Kazimierz Ujazdowski powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że większość inicjatyw jego poprzednika, Waldemara Dąbrowskiego, pozostanie utrzymana. "Będę natomiast wspierać dziedziny w ostatnich latach nieco zaniedbane, jak ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego" - zapowiedział minister.
12-01-2006
Warszawa. W kolejce po dotacje z PISF-u
Już od jutra [13 stycznia] filmowcy i ludzie kina mogą ustawiać się w kolejce po dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
11-01-2006
Warszawa. Więcej pieniędzy na polskie filmy
Promocja polskiej kinematografii na świecie i wspieranie finansowe produkcji filmowej - to główne zadania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na nowe filmy przewidziano w budżecie instytutu ok. 78 mln zł.
10-01-2006
Łódź. Co się kręci
W kolejce do kin stoi kilka tytułów wyprodukowanych w łódzkich studiach. Przygotowywane są też następne, jednak nie wszystkie znajdują się w produkcji. Niektóre scenariusze czekają na finansową pomoc z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
10-01-2006
Warszawa. 15 mln zł mniej dla kina?
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, wbrew stanowisku rządu, przegłosowała poprawki do ustawy budżetowej zgłoszone przez dwóch posłów Platformy Obywatelskiej - Jarosława Urbaniaka i Pawła Arndta, zabierające 15 mln zł na wspieranie produkcji filmowej. - Takie cięcie grozi destabilizacją całego systemu - twierdzi Agnieszka Odorowicz [na zdjęciu], dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
29-12-2005
Kultura polska w 2005 roku
Sukces Rafała Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina należał do najgłośniejszych polskich wydarzeń kulturalnych 2005 roku w mijającym roku.
07-12-2005
Los Angeles. Nagroda dla filmu Celińskiego i Polak
Film dokumentalny "Dzieci z Leningradzkiego" [na zdjęciu] w reżyserii Andrzeja Celińskiego i Hanny Polak otrzymał prestiżową nagrodę International Documentary Association (tzw. IDA Award). Film dwójki Polaków został doceniony już wcześniej - w tym roku nominowany był do Oskara w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego - podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
15-10-2005
Łódź. Łódzcy aktorzy u Saniewskiego
Troje łodzian: Marietta Żukowska, Sambor Czarnota i Bronisław Wrocławski [na zdjęciu] zagra w "Bezmiarze sprawiedliwości", nowym filmie Wiesława Saniewskiego.
07-10-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii zgodna z konstytucją
Nowa ustawa o kinematografii jest zgodna z konstytucją - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz (na zdjęciu).
04-10-2005
Nie jestem protegowaną Dąbrowskiego
- Polska kinematografia potrzebuje sprawnego menedżera - mówi Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w rozmowie z Jolantą Gajdą-Zadworną na łamach Życia Warszawy.
03-10-2005
Warszawa. Łodzianie w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej
Władysław Pasikowski [na zdjęciu] będzie oceniał scenariusze. Obrazami dokumentalnymi zajmą się m.in. Jacek Bławut (wybitny dokumentalista - "Nienormalni", "Born Dead") i Leszek Dawid (autor głośnego "Baru na Victorii"), natomiast animacje zrecenzują Jadwiga Wendorff (dyrektor Anima-Pol) i Zbigniew Żmudzki (szef SE-MA-FORA).
03-10-2005
Warszawa. Odorowicz szefem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
3 października minister Waldemar Dąbrowski powołał Agnieszkę Odorowicz (na zdjęciu) na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - poinformowała rzeczniczka ministra kultury Anna Godzisz.
30-09-2005
Warszawa. Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Minister kultury Waldemar Dąbrowski powołał wczoraj (29 września) Radę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz 150 ekspertów tej placówki, którzy będą oceniać projekty filmów ubiegających się o dofinansowanie z instytutu.
23-09-2005
Kto postawi na kulturę
Co będzie z polską kulturą po zwycięstwie PO i PiS? Czy znajdzie się między młotem moralnej cenzury a kowadłem wolnego rynku? Liderzy przedwyborczych sondaży sprawę obsady Ministerstwa Kultury traktują po macoszemu. PO zdaje się oddała resort walkowerem PiS-owi. PiS z kolei na razie nie informuje, kto miałby objąć to stanowisko - o obsadzie stanowiska Ministra Kultury w przyszłym rządzie pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2005
Warszawa. Agnieszka Odorowicz dyrektorem PISF?
Była wiceminister kultury Agnieszka Odorowicz (na zdjęciu) została uznana przez komisję konkursową za najlepszą kandydatkę na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - poinformowała rzeczniczka ministra kultury Anna Godzisz.
20-09-2005
Warszawa. 10 kandydatów na dyrektora Instytutu Sztuki Filmowej
Do konkursu na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zgłosiło się 10 osób. Komisja konkursowa odbyła pierwsze posiedzenie i zapoznała się z kandydaturami.
10-09-2005
Sztuka wydawania pieniędzy
- Uważam, że na 10 filmów siedem-osiem powinno być komercyjnych. Polskiego społeczeństwa nie stać na kręcenie filmów dla nikogo. Nie będzie mogło być tak, że nagle wszystkie pięknoduchy otrzymają pieniądze i zrobią filmy, z których żaden nie wejdzie do kin, bo żaden dystrybutor ich nie weźmie - mówiła Agnieszka Odorowicz [na zdjęciu] przed swą rezygnacją z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury w rozmowie z Katarzyną Długosz z Przeglądu.
06-09-2005
W Łodzi tylko pracuję
- Lubię polifonię, ale dwa festiwale, teatr i zakładanie instytutu filmowego na raz - tak można żyć ostatecznie przez miesiąc - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur MICHAŁ MERCZYŃSKI o łódzkiej imprezie i o swoich licznych obowiązkach.
19-08-2005
Warszawa. Merczyński tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Michał Merczyński [na zdjęciu], od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie został tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Instytut powstaje na mocy ustawy o kinematografii, która wchodzi w życie w piątek.