powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Srebrna Góra. Inauguracja Teatru w Internecie

15 grudnia o 19:00 po raz pierwszy będzie można oglądać przedstawienie teatralne na żywo w Internecie. Projekt reżysera Pawła Passiniego i Stowarzyszenia Teatralnego Chorea zainaugurowany zostanie w Teatrze Chorea w Srebrnej Górze k. Wrocławia. Pierwsza internetowa scena teatralna będzie dostępna na www.nettheatre.pl oraz mobilnie przez wap.nettheatre.pl.

Pokaz odbędzie się jednocześnie fizycznie w Srebrnej Górze i wirtualnie w Internecie. Debiut w sieci jako pierwszy będzie miał spektakl "Odpoczywanie", pokazany niedawno na festiwalu "Wyspiański Wyzwala" w Krakowie. Przedstawienie wybrane nieprzypadkowo, bo Wyspiańskiego uważa się za największego reformatora teatru, który dostrzegał, że teatr powinien rozwijać się z duchem czasów. Jako pierwszy chciał wprowadzić na scenę m.in. projekcje filmowe.

Scena neTTheatre to poligon doświadczeń nowych mediów w teatrze. Autorzy projektu dostrzegają w internecie ogromny inspirujący potencjał do tworzenia nowych terytoriów ekspresji. W najbliższej przyszłości chcą umożliwić eksplorowanie w spektaklu interaktywnych środków takich jak czat, wizualizator ludzkiego głosu, sterowanie na żywo aktorem. Pragną badać obszary obecności, współobecności i wciągać widza, by na różne sposoby "mieszkał" w spektaklu.

Siedzibą neTTheatre i Stowarzyszenia Teatralnego Chorea jest piękny budynek w centrum Srebrnej Góry, który przez sto lat był protestanckim kościołem [na zdjęciu], a trzydzieści ostatnich - domem uciech.

Projekt powstaje dzięki funduszom programu eVita Fundacji Wspomagania Wsi.

Partnerem technologicznym jest Grupa ITTV, krajowy lider w dziedzinie transmisji na żywo do sieci www i wap.