Odwołanie dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku

23-06-2005
28-10-2015
Maciej Nowak o Gdańsku w książce "Mnie nie ma"
Niespełna tydzień temu ukazała się książka "Mnie nie ma" Olgi Święcickiej. To wywiad-rzeka z postacią doskonale w Gdańsku znaną - Maciejem Nowakiem. Były szef Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Teatru Wybrzeże, a obecny dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, dzieli się przemyśleniami na temat teatru, kuchni czy homoseksualizmu, opisując swoje życie. Oczywiście nie brakuje też wielu nawiązań do 15 lat, które Nowak spędził w Gdańsku, bo "tu wszystko się zaczęło", jak mówi bohater książki - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
10-10-2013
Maciej Nowak jest jeden
- Słabych aktorów nie ma. Aktor to taki preparat człowieka, że jak się będzie go kochać i otaczać opieką, to zacznie kwitnąć - mówi dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
19-07-2011
List Inicjatywy Indeks 73 do Mieczysława Struka - marszałka województwa pomorskiego
Szanowny Panie Marszałku, Inicjatywa Indeks 73 wyraża zaniepokojenie ostatnimi publicznymi wypowiedziami Władysława Zawistowskiego, dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na temat Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
18-07-2011
Zawód: dyrektor
Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury urzędu marszałkowskiego, udowodnił, że swoich decyzji bronić będzie wszelkimi metodami, używając retoryki nie pasującej zupełnie do przedstawiciela demokratycznie wybranych władz - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
15-07-2011
Zawistowski odpowiada Abramowiczowi
- Nie mam złej pamięci. Wręcz przeciwnie. Tyle że pamiętamy co innego, gdyż ja wspominam realne zdarzenia, a Mieczysław Abramowicz ich wersję zmitologizowaną - pisze Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dalszy ciąg polemiki wokół artykułu "Dyrektor Wybrzeża z przedłużoną umową". Dwa teatry".
09-07-2011
Abramowicz odświeża pamięć Zawistowskiemu
Krótka pamięć (przez niektórych złośliwców zwana fałszowaniem historii) jest okropną, chorobliwą przypadłością wielu Polaków. Nigdy nie pomyślałbym, że może ona dotknąć Władysława Zawistowskiego, poetę, człowieka teatru i dyrektora. Z niedowierzaniem i zdumieniem przeczytałem więc wynurzenia Dyrektora w czwartkowej Gazecie Wyborczej - Trójmiasto - pisze Mieczysław Abramowicz, pisarz i historyk.
19-08-2009
Łódź wzięta
Zbigniew Brzoza straci posadę dyrektora w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tak zadecydował prezydent miasta po wczorajszym referendum. Teatr, który właśnie zaczął się podnosić z artystycznej zapaści, ponownie został bez kierownictwa i bez planów na przyszły sezon - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
11-07-2009
Naści, piesku, kiełbaski
- To, co wydarzyło się w Jeleniej, dziś dzieje się w innych miejscach w Polsce. Takie miasta jak Koszalin czy Łódź pozbywają się dyrektorów artystycznych, używając argumentu, że ich program jest zbyt elitarny Znaczy to tyle, że lokalnym politykom zależy na ogłupianiu swoich wyborców - żądają więc od teatru rozrywki. Chleb i igrzyska to skuteczne narzędzie kontroli. Bezmyślność jest bezpieczna - z reżyserem Wojciechem Klemmem rozmawia Joanna Wichowska w portalu dwutygodnik.strona kultury.
19-05-2009
Dziesięć powodów, dla których władza nie powinna recenzować spektakli
Coś się zmieniło w naszym krajobrazie. Niby ciągle te same wojny, a kule na nich jakby innego kalibru. Wydaje się (nawet zostało udowodnione), że polityk, kiedy chce zmienić dyrektora, ma potężną liczbę własnych narzędzi. Może wysyłać kolejne kontrole (czy zachowane są zasady finansowania, wydawania i BHP) i ujawnić później raporty (zawsze będzie co ujawnić). Może ogłosić konkurs (i wcześniej ustalić jego zasady). Może w trosce o podatki podliczyć miejsca na widowni i następnie podliczyć widzów na widowni (na końcu wyciągając wniosek). Pewnie narzędzi jest jeszcze oho, ho, o wiele więcej. A wszystko to w ramach jego kompetencji, ba!, obowiązku - pisze Marzena Sadocha w Notatniku Teatralnym
02-04-2009
Polityka gry karcianej
Gust władzy nie jest kłopotem - niech władza będzie sobie miłośnikiem teatru rapsodycznego, teatru kostiumowego z perspektywiczną scenografią czy klasycznego baletu. Kłopot zaczyna się w momencie, kiedy urzędnicy chcą równać repertuar teatru do swoich zamiłowań. Nie mają do tego prawa - pisze Paweł Demirski w Notatniku Teatralnym.
24-02-2009
Gorąca rozmowa o teatrze Wybrzeże
Czego, jeśli nie naginania faktów, należy się spodziewać po Jarosławie Zalesińskim, który swój tekst pisał pod z góry przyjętą tezę? W końcu jest on - pozwolę sobie użyć zwrotu profesora Andrzeja Żurowskiego - jednym z urzędniczych "akolitów, podpowiadaczy i akuszerów" zwolnienia Macieja Nowaka i przyjęcia na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego - Mirosław Baran z Gazety Wyborczej - Trójmiasto polemizuje z tekstem Jarosława Zalesińskiego z Dziennika Bałtyckiego, w debacie o kondycji artystycznej Teatru Wybrzeże.
24-02-2009
Manowce bezpiecznego teatru
Choć intencją Mirosława Barana było podsumowanie półmetka dyrekcji Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże, debata przerodziła się w porównanie obecnego dyrektora i jego poprzednika, Macieja Nowaka. Kolejni dyskutanci przeważnie ograniczali się do opowiedzenia "za" lub "przeciw" obecnemu i poprzedniemu dyrektorowi Wybrzeża. Gdzie wnioski, spostrzeżenia, przemyślenia dotyczące kondycji tej sceny? - Łukasz Rudziński z portalu trojmiasto.pl zabiera głos w debacie o Teatrze Wybrzeże.
24-02-2009
Nie tylko Nowak umie robić teatr
Nie zależało mi wcale na tym, by katapultować z Gdańska Nowaka, byleby tylko usatysfakcjonować niechętnych mu urzędników. Ale gdy kompromis okazał się niemożliwy, nie rozdzierałem szat, ponieważ - w przeciwieństwie do mojego Polemisty - nie jestem zakładnikiem mitu, że tylko Maciej Nowak lub ktoś z jego środowiska potrafi tworzyć wartościowy teatr - Jarosław Zalesiński z Polski Dziennika Bałtyckiego odpowiada na polemikę Mirosława Barana w niekończącej się debacie o Teatrze Wybrzeże pod dyrekcją Adama Orzechowskiego.
21-02-2009
Sceny pod ostrzałem
Zamiast myśleć kategoriami społecznymi, lokalni politycy traktują teatry jak przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk. Partia, która wygrała dzięki głosom młodych Polaków, zwalcza teraz teatr będący głosem tej generacji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-02-2009
Wiele hałasu po coś
Zamykamy debatę o kondycji Teatru Wybrzeże. Niestety, udziału w niej odmówił dyrektor Adam Orzechowski. Szkoda. Zatem zamiast "rozmowy" z nieobecnym, spróbujmy spojrzeć w przyszłość. Czego bym sobie życzył? Lepszych tekstów i lepszych reżyserów. W efekcie - lepszych przedstawień - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
13-02-2009
Quo vadis elito?
Bardzo to smutne, że trójmiejska elita nie chce toczyć sporów w ważnych sprawach. To znaczy spierają się, nieraz ostro, ale tylko w swoim kółku, przy wódce (przepraszam, przy winie). Brak publicznej debaty [o Teatrze Wybrzeże za dyrekcji Adama Orzechowskiego] to cecha prowincji. A prowincja to miejsce, gdzie elitę udaje towarzystwo splątane siecią wzajemnych zależności, które publicznie mówi o sobie tylko dobrze - pisze Marek Wąs w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
11-02-2009
Spokojnie, to tylko awaria
- Wierzę, że dobrych przedstawień będzie więcej. W gruncie rzeczy Adam Orzechowski realizuje bardzo podobny repertuar do Nowaka, zapraszając podobnych reżyserów. Wydaje mi się jednak, że na razie Orzechowskiemu brakowało szczęścia. Bo jego wybory w większości uważam za trafne - o kondycji artystycznej Teatru Wybrzeże mówi Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego, w rozmowie z Mirosławem Baranem z Gazety Wyborczej - Trójmiasto.
09-02-2009
Wiele hałasu o nic
Teatr Wybrzeże za dyrekcji Adama Orzechowskiego coraz bardziej przypomina słynną orkiestrę z Titanica - choć statek coraz szybciej idzie na dno, to zespół, jak gdyby nic złego się nie działo, gra dalej - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
04-12-2007
Karuzela z dyrektorem
Czy sprawy finansowe są jedynie pretekstem, by pozbyć się dyrektora, który jeszcze jako redaktor "Notatnika Teatralnego" drażnił wrocławskie środowisko i urzędników swoją niezależnością? I jakie mogą być skutki nagłego odwołania? Takie jak po równie nagłych odwołaniach Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Remigiusza Brzyka z Teatru Powszechnego w Warszawie - chaos i marginalizacja teatru - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
29-11-2007
Gdańsk. Bezzasadność zarzutów wobec Macieja Nowaka
Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście umorzyła śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy realizacji inwestycji pod tytułem "Modernizacja sali widowiskowej teatru Wybrzeże".
04-09-2007
Ojciec dyrektor
W spisie zawodów figuruje dyrektor cyrku, ale dyrektora teatru nie ma. Płynne są jego status i pozycja. Tylko w Warszawie pięć teatrów rozpocznie sezon pod nowym kierownictwem. Kim dziś jest dyrektor teatru? - pyta Aneta Kyzioł w Polityce.
23-05-2007
Polityka na scenie
Gdy piszę te słowa, w czwartek, jest już ponad trzy tysiące głosów poparcia dla Węgierki. Pytanie - do ilu się musi lista wydłużyć, by Schabieński się wycofał? I czy to w ogóle możliwe. I tylko czekać, jak inny komisarz na wniosek innego stowarzyszenia przemianuje inny teatr... Ileż to roboty znaleźć patronowi coś w życiorysie?! - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
01-02-2007
Kultura w Trójmieście
- Chciałbym doprowadzić do tego, żeby billboardy w Londynie czy Monachium, zamiast zachęcać do wycieczki do Gdańska na wódkę czy śledzia, bo tu najtaniej, kusiły by przyjechać do Gdańska na Festiwal Szekspirowski czy na inną znaczącą imprezę. Potrzebny jest nam inny wizerunek Trójmiasta - mówi marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.
25-01-2007
Gdańsk. Śledztwo po kontroli w Wybrzeżu
Rozpoczęły się przesłuchania w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy remoncie widowni Teatru Wybrzeże [na zdjęciu].
24-01-2007
Gdańsk. Wątpliwości w sprawie zarzutów wobec dyr. Nowaka
- Po zgromadzeniu niezbędnego materiału dowodowego podejmiemy decyzję co do przebiegu dalszego śledztwa i przesłuchaniu Macieja Nowaka. Na razie o zarzutach wobec byłego dyrektora i jego zastępczyni nie ma mowy - mówi prokurator badająca sprawę nieprawidłowości przy realizacji inwestycji pod tytułem "Modernizacja sali widowiskowej teatru Wybrzeże".
11-12-2006
Gdańsk. Urząd Marszałkowski o wszystkim wiedział
O milionowe nadużycie przy budowie widowni oskarża Macieja Nowaka - byłego dyrektora Teatru Wybrzeże - Urząd Marszałkowski. - Przygotowywany był pozew przeciwko firmie, by chronić interes teatru - mówi Maciej Nowak. - Byłem w ciągłym sporze z Miteksem i teraz nie można mnie za to obciążać. O wszystkich moich posunięciach był informowany Urząd Marszałkowski, który dobrze znał problem.
05-12-2006
Gdańsk. Ciąg dalszy kontrowersji wokół remontu w Wybrzeżu
W minioną środę do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście wpłynęło zawiadomienie marszałka województwa pomorskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora teatru Wybrzeże [na zdjęciu] Macieja Nowaka oraz jego zastępczynię do spraw finansowych.
01-12-2006
Gdańsk. Jeszcze o raporcie pokontrolnym marszałka
Do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście wpłynęło zawiadomienie marszałka województwa pomorskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora teatru Wybrzeże Macieja Nowaka oraz jego zastępczynię do spraw finansowych. O sprawie pisaliśmy we wczorajszym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".
30-11-2006
Gdańsk. Po kontroli marszałka w Wybrzeżu
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone zostało wczoraj [29 listopada] w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście. Dotyczy byłego dyrektora teatru Wybrzeże Macieja Nowaka oraz zastępcy dyrektora d. s. finansowych. Straty na jakie narazili teatr to prawie milion złotych.
26-07-2006
Gdańsk. Czystka w Teatrze Wybrzeże?
Adam Orzechowski, nowy dyrektor teatru Wybrzeże, zwolnił z pracy kolejne osoby. - Nie chcę robić żadnej czystki, nie planuję też zmian w zespole artystycznym - zapowiada jednak.
14-07-2006
Teatr polski, nie gdański
Największym jego sukcesem jako dyrektora jest stworzenie w Gdańsku jednego z najlepszych, najbardziej plastycznych zespołów teatralnych. Jest to zespół bez gwiazd, bardzo wyrównany. Spora grupa młodych aktorów plus weterani. Nowak wyspecjalizował ich w repertuarze współczesnym, a raczej uwspółcześnionym. Chciał, by byli ikonami nowej Polski, co w paru przypadkach się udało - dyrekcję Macieja Nowaka [na zdjęciu] w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku podsumowuje Łukasz Drewniak w Dzienniku.
05-07-2006
Źle się czuję na bankietach
- Robienie teatru w Gdańsku jest naprawdę trudne. Nastąpiła ostra polaryzacja środowiska kulturalnego. Dwa obozy się zebrały i ja należę do tego obozu, który na razie przegrywa, ale na razie! Są środowiska, które obskurantyzm mają na swoich sztandarach. Dzisiaj w całej Polsce triumfują, jestem jednak przekonany, że to musi minąć - mówi MACIEJ NOWAK, były dyrektor Teatru Wybrzeże.
01-07-2006
Gdańsk. Wierzba płacząca dla dyrektora
Na parkingu koło teatru Wybrzeże aktorzy posadzili wczoraj [30 czerwca] wierzbę płaczącą, pod którą wdzięcznie upozował się dyrektor Maciej Nowak. Od dziś były dyrektor, bowiem nowym szefem gdańskiej sceny jest już Adam Orzechowski.
30-06-2006
Gdańsk. Dyrektor Orzechowski bardzo tajemniczy
Adam Orzechowski [na zdjęciu] odebrał w czwartek [29 czerwca] nominację na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeża, funkcję tę pełnić będzie już od jutra. Na razie o przyszłości gdańskiej sceny mówi niczym Paweł Janas o taktyce swoich piłkarzy - niechętnie i operując ogólnikami.
30-06-2006
Gdańsk. Pożegnanie dyrektora Nowaka z Wybrzeżem
Dziś [30 czerwca] Maciej Nowak żegna się z teatrem Wybrzeże i Gdańskiem - od jutra funkcję dyrektora sceny pełnić będzie już Adam Orzechowski.
30-06-2006
Gdańsk. Maciej Nowak pożegnał się z Teatrem Wybrzeże
Sześćdziesiąt cztery premiery teatralne miały miejsce w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w trakcie ponad pięcioletniej kadencji dyrektora Macieja Nowaka, który w piątek pożegnał się z kierowaną przez siebie placówką.
29-06-2006
Gdańsk. Adam Orzechowski dyrektorem Teatru Wybrzeże
Adam Orzechowski (na zdjęciu) odebrał w czwartek (29 czerwca) nominację na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Swoje obowiązki nowy dyrektor zacznie pełnić od 1 lipca. Umowa z nim będzie obowiązywać przez pięć lat.
29-06-2006
Odchodzę z tarczą
- Jestem po prostu kolejnym gdańskim banitą. Jakoś tak się dzieje, że Trójmiasto radykalnie obchodzi się z artystami promującymi nowoczesną sztukę. W Gdańsku rządzą gusta mieszczańskie - mówi Maciej Nowak, były dyrektor Teatru Wybrzeże.
28-06-2006
Krwawy Tytus żegnał dyrektora
"Tytus Andronikus" w reż. Moniki Pęcikiewicz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-06-2006
Bydgoszcz. Ostatnie dni Orzechowskiego w Polskim
Od 1 lipca Adam Orzechowski [na zdjęciu], dyrektor Teatru Polskiego będzie kierował Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. - Wezmę ze sobą dwie, może trzy osoby, ale Festiwal Prapremier zostanie w Bydgoszczy - uspokaja.
27-06-2006
Gdańsk. Pożegnanie dyrektora Nowaka w Wybrzeżu
Przy dźwiękach piosenki Beatlesów "Żółta łódź podwodna" żegnano w niedzielę [25 czerwca] w Teatrze Wybrzeże Macieja Nowaka. Tylko do końca czerwca pełni on funkcję dyrektora gdańskiej sceny, potem opuszcza Gdańsk i wraca do Warszawy.
09-06-2006
Lipy i wierzby
- Jak miałbym wytłumaczyć dziecku, co to jest Polska? Że to są lipy i wierzby, a moim ulubionym kompozytorem jest Chopin, tak? Bo całej reszty nie znam albo się o niej nie mówi? Nie wiem, w jakim kraju żyję - mówi PAWEŁ DEMIRSKI, dramaturg, autor sztuki "Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw", której prapremiera odbędzie się 11 czerwca w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
08-05-2006
Spektakl w złym stylu
Maciej Nowak w ciągu wielu lat - najpierw jako szef Nadbałtyckiego Centrum Kultury, potem Teatru Wybrzeże - zrobił dla Gdańska wiele dobrego. To za jego dyrekcji ta scena wyraźnie ożyła: pojawił się współczesny, interesujący repertuar, kilka naprawdę wybitnych premier, Wybrzeże zaczęło liczyć się na teatralnej mapie Polski. Mimo wszystko szkoda, że marszałek Kozłowski "oddaje" go tak chętnie Warszawie. I to w takim stylu - pisze Mirosław Baran. W Gazecie Wyborczej - Trójmiasto także inne komentarze dotyczące odejścia Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże.
04-05-2006
Gdańsk. Orzechowski po Nowaku w Wybrzeżu
Adam Orzechowski [na zdjęciu] został nowym dyrektorem gdańskiego Teatru Wybrzeże. Od 1 lipca zastąpi na tym stanowisku Macieja Nowaka.
02-05-2006
Gdańsk. Orzechowski nowym dyrektorem Wybrzeża
Nowym dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku będzie Adam Orzechowski (na zdjęciu), obecnie dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy - zdecydował we wtorek (2 maja) zarząd województwa pomorskiego.
29-04-2006
Gdańsk. Nominacja dla Orzechowskiego
W środku długiego weekendu Adam Orzechowski [na zdjęciu] może zostać nowym dyrektorem Teatru Wybrzeże. Marszałek Jan Kozłowski chce w ekspresowym trybie skierować sprawę pod obrady zarządu województwa.
26-04-2006
Gdańsk. Opinie o kandydacie Orzechowskim już u ministra
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że nadeszły już opinie na temat kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego [na zdjęciu].
19-04-2006
Gdańsk. Kto zostanie Człowiekiem Roku 2005?
Piąty raz "Dziennik Bałtycki" organizuje plebiscyt na Człowieka Roku, osobę, która naszym zdaniem najlepiej zasłużyła się dla regionu w 2005 roku. Człowieka Roku wybierze Kapituła Nagrody, złożona z osób zaproszonych przez kolegium redakcyjne "Dziennika".
14-04-2006
Warszawa. Kumor zastąpił Gogolewskiego
Krzysztof Kumor, dotychczasowy wiceprezes stowarzyszenia aktorów, został wczoraj [13 kwietnia] jego nowym szefem.
13-04-2006
Jestem inny
- Czuję, że muszę wykonać kolejny krok. Oddłużyłem bydgoski teatr, poprawiłem jego artystyczny wizerunek. Gdy pojawiła się propozycja z Wybrzeża, przemyślałem wszystko i zdecydowałem się - mówi ADAM ORZECHOWSKI, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, kandydat na szefa gdańskiej sceny.
10-04-2006
Poszukiwany dyrektor teatru
Przeciągające się poszukiwania szefa największej dolnośląskiej sceny i innych teatrów w Polsce pokazują, że równie trudno znaleźć dobrego szefa teatru, co koalicjanta do rządu - pisze Tomasz Wysocki w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
07-04-2006
Bydgoszcz. Kto w Polskim po odejściu Orzechowskiego?
Choć na spekulacje o nowych władzach bydgoskiej sceny jest jeszcze za wcześnie, nazwiska następcy Adama Orzechowskiego [na zdjęciu] już krążą po kuluarach. - To zwykłe "korytarzowe" plotki, nie można im wierzyć - komentuje Krystyna Krężałowska, przewodnicząca TOZ Związków Zawodowych Polskich Teatrów w Bydgoszczy.
27-03-2006
Odpowiadamy za to, co robimy na scenie
- Najważniejsze są nie pieniądze, tylko ludzie, ich pomysły, kreatywność, to, do jakiego stopnia są w stanie zaangażować się w teatr, który zaproponuję - mówi ADAM ORZECHOWSKI, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, kandydat na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
27-03-2006
Gdańsk. Demirski nie przyjął nagrody marszałka
Paweł Demirski [na zdjęciu], młody dramaturg i kierownik literacki Teatru Wybrzeże, nie przyjął nagrody teatralnej marszałka województwa pomorskiego. Jest to jego sprzeciw wobec zwolnienia przez Jana Kozłowskiego Macieja Nowaka, dyrektora gdańskiej sceny.
24-03-2006
Bydgoszcz. Dyrektor Orzechowski wybiera Gdańsk
Dyrektor Teatru Polskiego Adam Orzechowski [na zdjęciu] odchodzi z Bydgoszczy do gdańskiego Wybrzeża. Stanowisko ma objąć od lipca. - Zgodziłem się, bo to interesująca propozycja; większy teatr, większy ośrodek, trzy sceny, większe możliwości rozwoju - wylicza atuty dyrektor.
23-03-2006
Gdańsk. Orzechowski kandydatem na dyrektora Wybrzeża
Adam Orzechowski [na zdjęciu], dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, jest kandydatem na dyrektora gdańskiego teatru Wybrzeże - potwierdził wczoraj [22 marca] Władysław Zawistowski, szef departamentu kultury w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.
22-03-2006
Gdańsk-Bydgoszcz. Orzechowski dyrektorem w Wybrzeżu?
Adam Orzechowski [na zdjęciu], dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, jest kandydatem na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.
20-03-2006
Gdańsk. Marszałek ma kandydata na dyrektora Wybrzeża
- Mamy już kandydata na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże. Czekamy jeszcze na opinię ministra - mówi marszałek Jan Kozłowski (na zdjęciu) w odpowiedzi na list zespołu.
20-03-2006
Marszałek mówi nie
Zespół Teatru Wybrzeże ciągle broni dyrektora Macieja Nowaka, wysłał w tej sprawie list do marszałka Jana Kozłowskiego. - Już na to za późno. Pracownicy teatru dostali palec, a teraz chcą całej ręki - odpowiada Kozłowski.
09-03-2006
Legnica. Jacek Głomb nie będzie dyrektorem Teatru Wybrzeże
Dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Jacek Głomb (na zdjęciu), poinformował 8 marca PAP, że nie zostanie dyrektorem gdańskiego Teatru Wybrzeże. Niektóre media podały, że prawie na pewno Głomb od lipca obejmie tę funkcję po odwołanym Macieju Nowaku.
08-03-2006
Legnica. Dyrektor Głomb do Gdańska?
Prawie na pewno wiadomo już, że Jacek Głomb [na zdjęciu] zastąpi dyrektora Teatru Wybrzeże Macieja Nowaka.
07-03-2006
Gdańsk-Wrocław. Wybrzeże i Polski czekają na nowych dyrektorów
Dwa najważniejsze polskie teatry dramatyczne, poza Warszawą i Krakowem, współprowadzone przez resort kultury, nie mają dyrektorów. Tymczasem kończy się czas podpisywania umów z aktorami i reżyserami na następny sezon.
02-03-2006
Huelle do gazu!
Nie tylko aktorzy domagali się od Huellego odstąpienia od dyrektorskich ambicji. Nagle wyszło na jaw, że miłośnikami Nowaka są niemal wszyscy gdańszczanie: od publicystów po barmankę z Klubu Aktora - pisze Wojciech Wencel w Ozonie.
02-03-2006
Legnica-Gdańsk. Głomb w Wybrzeżu?
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Jacek Głomb [na zdjęciu], dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, jest kandydatem na dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
01-03-2006
Gdańsk. Kandydat na dyrektora Wybrzeża ściśle tajny
Wczoraj [28 lutego] w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku trwały rozmowy z kandydatem na nowego dyrektora Teatru Wybrzeże.
28-02-2006
Gdańsk. Komisja rewizyjna dobrze o dyrektorze Nowaku
Komisja rewizyjna sejmiku województwa przeprowadziła kontrolę w teatrze Wybrzeże i... wystawiła laurkę dyrektorowi Maciejowi Nowakowi [na zdjęciu]. Doceniono, że sytuacja ekonomiczna teatru się poprawiła, a długi uznano za niewielkie. Marszałka Jana Kozłowskiego to jednak nie przekonuje.
25-02-2006
Gdańsk. Odpowiedź TVG na oświadczenie Pawła Huellego
Zastępca dyrektora gdańskiego ośrodka TVP Joanna Strzemieczna-Wielczyk oczekuje od Pawła Huellego wskazania, jakie informacje w programie ośrodka ocenił jako "haniebną i kuriozalną w formie - przypominającą rok sześćdziesiąty ósmy - nagonkę". - Jestem zbulwersowana i porażona wypowiedzią Pawła Huellego - stwierdza Strzemieczna.
24-02-2006
Gdańsk. List zespołu Teatru Wybrzeże
List zespołu Teatru Wybrzeże do działu kultury Dziennika Bałtyckiego w odpowiedzi na oświadczenie Pawła Huellego.
24-02-2006
Gdańsk. Urzędnicy mają nowego kandydata na dyrektora
Paweł Huelle, kandydat marszałka na dyrektora teatru Wybrzeże zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko. Wystosował niezwykle emocjonalne oświadczenie w tej sprawie. Urzędnicy prowadzą intensywne rozmowy z kolejnym kandydatem.
23-02-2006
Gdańsk. Oświadczenie Pawła Huellego
Paweł Huelle wyjaśnia swą decyzję o rezygnacji z kandydowania na fotel dyrektora Teatru Wybrzeże w specjalnym oświadczeniu.
23-02-2006
Gdańsk. Paweł Huelle zrezygnował
Paweł Huelle [na zdjęciu] nie będzie dyrektorem Teatru Wybrzeże.
22-02-2006
Gdańsk. Spotkanie urzędników z aktorami Teatru Wybrzeże
Wczoraj [21 lutego] odbyło się spotkanie Władysława Zawistowskiego, dyrektora departamentu kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego z przedstawicielami zespołu artystycznego teatru Wybrzeże. Zawistowski zaproponował utworzenie rady artystycznej przy dyrektorze naczelnym teatru. Aktorzy uznali to za niedopuszczalne.
17-02-2006
Gdańsk. Zastanowią się wspólnie nad losem Wybrzeża?
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego są już opinie Związku Zawodowego Aktorów Polskich oraz ZASP, negatywnie oceniające kandydaturę Pawła Huellego na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże.
15-02-2006
Gdańsk. Związki zawodowe o kandydacie Huelle
Związki zawodowe działające w gdańskim teatrze Wybrzeże, zgodnie z procedurą wyboru nowego dyrektora tego typu placówek, przygotowują opinię dotyczące kandydata na to stanowisko Pawła Huelle [na zdjęciu].
14-02-2006
Gdańsk. Urząd Marszałkowski czeka na opinie związków
Zespół artystyczny teatru Wybrzeże mówi "nie" Pawłowi Huelle. Urząd Marszałkowski czeka na oficjalne opinie teatralnych związków zawodowych w tej sprawie. Żadna ze stron konfliktu nie była wczoraj [13 lutego] dostępna dla dziennikarzy.
13-02-2006
Gdańsk. Zespół Wybrzeża przeciwko kandydaturze Pawła Huellego
Zespół artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku odrzucił w głosowaniu kandydaturę pisarza Pawła Huellego (na zdjęciu) na dyrektora tej placówki, popieranego na to stanowisko przez marszałka pomorskiego Jana Kozłowskiego.
08-02-2006
Gdańsk. Paweł H. stanie przed sądem
Znany pisarz Paweł H. [na zdjęciu], kandydat na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże odpowie przed gdańskim sądem grodzkim za zakłócanie ciszy nocnej. Grozi za to nawet kara aresztu od pięciu do 30 dni. Na razie nie wyznaczono terminu rozprawy.
07-02-2006
Gdańsk. Rozmowa w trosce o Teatr Wybrzeże i jego dorobek
Mimo konfliktu wokół obsady stanowiska dyrektora teatru Wybrzeże niedzielne [5 lutego] spotkanie Pawła Huellego z zespołem gdańskiej sceny przebiegło w spokojnej atmosferze. Huelle podtrzymuje swoją chęć objęcia fotela dyrektorskiego, zespół nie wycofał poparcia dla własnego kandydata Piotra Kruszczyńskiego.
07-02-2006
Gdańsk. Spotkanie zespołu Wybrzeża z Jarosławem Sellinem
W poniedziałek [6 lutego] przedstawiciele zespołu artystycznego Teatru Wybrzeże spotkali się z Jarosławem Sellinem [na zdjęciu], sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem spotkania była sytuacja teatru i problem obsady fotela dyrektora placówki.
04-02-2006
Huelle nieobecny
- Nie poszedłem na premierę specjalnie. Nie dlatego, że nie interesuję się sprawami Teatru Wybrzeże. Premiery są zawsze bardzo snobistyczne. Wolę pójść jako zwykły widz na trzeci lub czwarty spektakl. I wysłuchać opinii normalnych widzów, a nie krytyki. Bo krytyka zawsze ma swoją politykę - Paweł Huelle, kandydat na nowego dyrektora gdańskiej sceny, tłumaczy swą nieobecność na ostatniej premierze.
30-01-2006
Trójmiasto. Wybierz Sztorm Roku 2005
W kategorii teatr nominuję Jana Kozłowskiego, Macieja Nowaka i zespół teatru Wybrzeże za sztorm, jaki wywołali w świecie teatru. Bez względu na to, jakie będą jego ostateczne skutki, już dziś warto zauważyć, że dzięki niemu wszyscy mówią o teatrze Wybrzeże i teatrze w ogóle - o swoich faworytach w plebiscycie Artysta Roku 2005, mówi Małgorzata Kaliszewska, dziennikarka Radia Gdańsk.
27-01-2006
Wałbrzych. Szaniawski bez Kruszczyńskiego?
Czy dyrektor Piotr Kruszczyński [na zdjęciu] opuści wałbrzyski teatr i wyjedzie pracować do Gdańska?
25-01-2006
Gdańskie piekło
Piszę ten list do Państwa jako gdańszczanin, który z coraz większą troską patrzy na swoje rodzinne miasto. Jako człowiek od wielu lat pracujący w Gdańsku, obserwujący otaczającą go rzeczywistość i coraz bardziej się jej dziwiący. Ostatnio moje zdziwienie budzi proces powoływania nowego dyrektora Teatru Wybrzeże na miejsce kończącego (zgodnie z zapisem kontraktu) swoją pracę Macieja Nowaka - pisze Jaśko Pawłowski, szef Cotton Clubu w liście otwartym do Dziennika Bałtyckiego.
24-01-2006
Gdańsk. Huelle spotkał się ze związkowcami z Wybrzeża
W poniedziałek, 23 stycznia, Paweł Huelle [na zdjęciu] spotkał się z częścią zespołu Teatru Wybrzeże. Pisarz przestawił zarys swojej koncepcji prowadzenia gdańskiej sceny, przedstawiciele teatralnej "Solidarności" zadali szereg szczegółowych pytań na temat jego planów.
24-01-2006
Gdańsk. Wizje i deklaracje Pawła Huellego
Günter Grass i James Joyce, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch i Wisława Szymborska - tego formatu twórczość i postacie chciałby do gdańskiego teatru przyciągnąć Paweł Huelle [na zdjęciu]. Swój pomysł na Teatr Wybrzeże pisarz przedstawił wczoraj [23 stycznia] na spotkaniu ze związkami zawodowymi teatru. - Liczę na dotacje na poziomie nieco ponad 10 mln rocznie - mówił pisarz.
24-01-2006
Gombrowicz to pisał
- Nie chcę się angażować w całą tę sprawę, gdyż rozstrzygnięcie i tak należy do władz. Wiem tylko, że nie da się prowadzić teatru, bardziej niż jakiegokolwiek innego przedsiębiorstwa, w konflikcie z zespołem. Jeżeli nie zostanie znaleziony kandydat, który zyska zaufanie zespołu, to teatr wiele na tym straci. Nie rozumiem natomiast, dlaczego obsada stanowiska dyrektora teatru stała się przedmiotem kalkulacji politycznych - mówi Maciej Nowak, dyrektor Teatru Wybrzeże. O konflikcie wokół gdańskiej sceny pisze Przemysław Szubartowicz w Przeglądzie.
24-01-2006
Ukradziono nam sztukę
- Przestał mnie interesować teatr, który jest skupiony na subtelnych drgnieniach duszy artysty i grzebie sobie, za przeproszeniem, w dupie. Mamy misję i obowiązki wobec świata, dlatego nie chcę, aby scena oraz widownia były jedynie azylem przed otaczającą rzeczywistością. Publiczność nienawidzi ryzyka i oczekuje, że za każdym razem będzie ubawiona po pachy. Teatr traktuje trochę jak sitcom na żywo. A scena powinna służyć do rzeczy istotniejszych - mówi MACIEJ NOWAK, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku w wywiadzie dla Odry.
21-01-2006
Gdańsk. Mediacja w Teatrze Wybrzeże
Paweł Huelle [na zdjęciu] w poniedziałek [23 stycznia] spotka się z przedstawicielami "Solidarności" gdańskiego Teatru Wybrzeże. Spotkanie będzie otwarte dla całego zespołu artystycznego.
20-01-2006
Sukces medialny
Maciej Nowak skutecznie dał zespołowi poczucie sukcesu, a za takim dyrektorem aktorzy pójdą na koniec świata. Nikt nie będzie pytał, czy to, w czym gra, jest dobre czy złe, jeśli skutek bywa zawsze podobny: medialny rozgłos - Tadeusz Nyczek zabiera głos w debacie dotyczącej przyszłości Teatru Wybrzeże.
19-01-2006
Gdańsk. Prośba Piotra Kruszczyńskiego do mediów
Proszę media o zaniechanie spekulacji wiążących moją osobę z trudną sytuacją w gdańskim teatrze, którego zespołowi szczerze kibicuję - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Piotr Kruszczyński, reżyser, kierownik artystyczny Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, kandydat zespołu Teatru Wybrzeże na stanowisko dyrektora gdańskiej sceny.
19-01-2006
Historia ogromnie przez to smutna
Dowcip polega na tym, że dyrekcja Macieja Nowaka w gdańskim teatrze Wybrzeże (2000-2006) - jakby nie patrzeć - należy bodaj do najważniejszych w dziejach trójmiejskiej sceny. Porównywalna, jak mi się wydaje, z dyrekcjami Lidii Zamkow, Zygmunta Hübnera czy Stanisława Hebanowskiego. Nowakowi udało się bowiem w ciągu tego pięciolecia zbudować na Wybrzeżu bardzo dobry teatr, często bez świetnych przedstawień - pisze prof. Jan Ciechowicz z Uniwersytetu Gdańskiego w odpowiedzi na ankietę Dziennika Bałtyckiego.
18-01-2006
Teatr jak dyrektor
Następny dyrektor teatru Wybrzeże powinien kontynuować linię programową Macieja Nowaka, obecnego dyrektora. Myślę, że najlepszym kontynuatorem programu Macieja Nowaka byłby Maciej Nowak, bo kto lepiej jak nie Nowak będzie wcielał w życie idee artystyczne Nowaka? - pisze Krzysztof Mieszkowski, redaktor naczelny Notatnika Teatralnego, w odpowiedzi na ankietę Dziennika Bałtyckiego.
17-01-2006
Gdańsk. Poseł Strąk przeciwko kandydaturze Huellego
Robert Strąk, lider Ligi Polskich Rodzin na Pomorzu, protestuje przeciwko procedurze wyboru znanego pisarza Pawła Huelle [na zdjęciu] na dyrektora gdańskiego Teatru Wybrzeże. - Huelle to postać kontrowersyjna, nie do zaakceptowania przez środowisko konserwatywne - twierdzi Strąk.
16-01-2006
Zachować równowagę
W półmilionowym Gdańsku jest tylko jeden teatr dramatyczny, co siłą rzeczy powoduje, że ma on monopol na tutejszą publiczność teatralną. Daje to ludziom w nim pracującym pewien luksus działania, ale także - nakłada szczególną odpowiedzialność. Jeśli tę publiczność stracą albo odstraszą od teatru, to nie znajdą innej (podobnie jak ona nie pójdzie do innego teatru) - pisze Władysław Zawistowski, wydawca, poeta, dramaturg, który od dzisiaj (16 stycznia) zaczyna pełnić obowiązki dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
16-01-2006
Gdańsk. LPR przeciw kandydaturze Huellego na dyrektora Wybrzeża
Pomorska LPR protestuje przeciwko propozycji marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego, aby pisarz Paweł Huelle [na zdjęciu] został dyrektorem Teatru Wybrzeże. Krytykuje też wiceministra kultury Jarosława Sellina, który ustnie zaaprobował kandydaturę pisarza.
16-01-2006
Wojna o młody teatr
Na narodowych scenach dokonuje się estetyczna i pokoleniowa zmiana. Nie bez napięć. Mikołaj Grabowski, szef Starego Teatru, był niedawno atakowany przez opozycję w zespole, której nie podoba się nowy repertuar. Podobna rozgrywka o przyszłość dyrekcji miała miejsce niedawno w Operze Narodowej przed premierą "Wozzecka" Krzysztofa Warlikowskiego. W obu przypadkach ministerstwo nie popełniło błędu władz województwa pomorskiego, które odwołało Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże. Resort nie dał się uwikłać w wewnątrzśrodowiskowe rozgrywki. Zwyciężył nowy teatr - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-01-2006
Dokąd zmierzamy?
Ufam, że zmiana - jak każda zmiana w systemie demokratycznym - jest nadzieją na przywrócenie pewnych racjonalnych proporcji. Paweł Huelle musi się tłumaczyć przed dziennikarzami i częścią zespołu, dlaczego chce zostać dyrektorem. Pan Maciej Nowak, kiedy obejmował Teatr Wybrzeże, nie miał takiego dyskomfortu. Dlaczego nikt w tym momencie nie zapyta, jaki jest dorobek artystyczny p. Macieja Nowaka? Co napisał, co wyreżyserował, czego dokonał w sztuce? - pisze scenograf Alina Afanasjew w liście otwartym do Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego.
12-01-2006
Gdańsk. Huelle o swojej wizji Teatru Wybrzeże
- Wiem, że wiele osób podchodzi do mojej kandydatury z życzliwością, bo otrzymuję sporo głosów poparcia. Słyszałem, że przeciwnicy są nieliczni, ale krzykliwi - mówi Paweł Huelle [na zdjęciu], kandydat marszałka województwa pomorskiego na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
12-01-2006
Gdańsk. Kandydat Kruszczyński oficjalnie nic nie wie
- Teatr w Wałbrzychu jest w jakimś sensie sceną siostrzaną Wybrzeża - mówi Piotr Kruszczyński, kierownik artystyczny Teatru im. Szaniawskiego, kandydat zespołu Teatru Wybrzeże na stanowisko dyrektora gdańskiej sceny.
12-01-2006
Z Wałbrzycha do Gdańska?
- Cenię wizję teatru Macieja Nowaka. Uważam, że obecnie jest to najciekawsza scena w Polsce. Aktorzy zapowiedzieli mi, że chcą posłużyć się moim nazwiskiem w rozmowach z tamtejszym marszałkiem województwa. Tego nie mogłem im zabronić - mówi kandydat zespołu na dyrektora Teatru Wybrzeże Piotr Kruszczyński.
11-01-2006
Gdańsk. Huelle liczy na kredyt zaufania
Dziś [11 stycznia] Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego, spotka się z zespołem Teatru Wybrzeże, by oficjalnie przedstawić mu kandydaturę Pawła Huellego [na zdjęciu] na nowego dyrektora. - Jeżeli cały zespół wystąpi przeciwko mojej kandydaturze, to zrezygnuję, liczę jednak na kredyt zaufania i wierzę, że dam sobie radę - mówi pisarz.
11-01-2006
Gdańsk. Kruszczyński kandydatem zespołu Wybrzeża
Aktorzy Teatru Wybrzeże poszli na konfrontację z marszałkiem Janem Kozłowskim. We wtorek [10 stycznia] wybrali swojego kandydata na dyrektora teatru. To Piotr Kruszczyński [na zdjęciu], dyrektor artystyczny teatru w Wałbrzychu. W środę [11 stycznia] mają tę kandydaturę przedstawić marszałkowi.
11-01-2006
Gdańsk. Dwóch kandydatów na dyrektora Teatru Wybrzeże
Nadal nie jest rozstrzygnięte, kto po Macieju Nowaku obejmie funkcję dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Kandydatami na to stanowisko są popierany przez marszałka pomorskiego pisarz Paweł Huelle oraz wspierany przez środowisko aktorów gdańskiej sceny dyrektor artystyczny teatru w Wałbrzychu Piotr Kruszczyński.
10-01-2006
Gdańsk. Huelle sobie poradzi
- Co to znaczy, że nie byłem związany z teatrem? Że nie piłem wódki z aktorami? W Teatrze Wybrzeże jestem obecny od wielu lat, współpracowałem w życiu z wieloma teatrami, w tym z Teatrem Telewizji (...) Jeśli ktoś ma obawy, czy poradzę sobie na tym stanowisku, niech zapyta pracowników gdańskiej telewizji. Zarządzałem tą instytucją, dużo większą niż teatr - mówi kandydat na dyrektora Teatru Wybrzeże Paweł Huelle [na zdjęciu].
10-01-2006
Gdańsk. Konfliktu wokół Wybrzeża ciąg dalszy
Protestując przeciwko trybowi mianowania Pawła Huellego dyrektorem Teatru Wybrzeże, teatralne związki zawodowe wysłały list do wiceministra kultury Jarosława Sellina.
09-01-2006
Gdańsk. Związkowcy Wybrzeża piszą do Sellina
07-01-2006
Huelle dyrektorem Wybrzeża?
Ten pomysł wywołuje w mojej głowie wielki znak zapytania. Z jednej strony nie mam najmniejszych wątpliwości, że Paweł Huelle to niezwykle inteligentny człowiek i dobry pisarz. Ale z drugiej, jeśli chodzi o jego związki z teatrem... No cóż, Huelle napisał kilka sztuk, które spotkały się ze zmiennym powodzeniem. Nie mam zielonego pojęcia, jak miałoby się to przełożyć na praktykę lidera dużego zespołu teatralnego. Nie wiem, co z tego wyniknie - uważa krytyk teatralny Jacek Sieradzki. Entuzjastyczne poparcie pomysłu deklarują natomiast niektórzy przedstawiciele środowiska gdańskiego w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
07-01-2006
Gdańsk. Aktorzy zaskoczeni wyborem Huellego na dyrektora Wybrzeża
Paweł Huelle [na zdjęciu], znany gdański pisarz, jest kandydatem na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże. - To już pewna kandydatura - deklaruje marszałek województwa Jan Kozłowski. Decyzją marszałka zaskoczeni są aktorzy gdańskiej sceny.
06-01-2006
Gdańsk. Dyrektor Huelle będzie miał zastępcę?
O tym, że Paweł Huelle był faworytem marszałka Jana Kozłowskiego, mówiło się nieoficjalnie już kilka miesięcy temu. Od nowego szefa Teatru Wybrzeże marszałek oczekuje zmiany podejścia do pieniędzy. Będzie namawiał Pawła Huelle, by dobrał sobie do współpracy zastępcę do spraw finansowych.
05-01-2006
Gdańsk. Huelle za Nowaka
Paweł Huelle, znany gdański pisarz, zostanie dyrektorem teatru Wybrzeże - dowiedziała się "Gazeta". - Sprawę Macieja Nowaka uważam już za zakończoną - mówi marszałek Kozłowski, który wierzy, że nowy dyrektor rozwiąże kłopoty finansowe teatru.
04-01-2006
Zależało od gustu
- Ale ja się nie zmienię - bezradnie rozkładał ręce Maciej Nowak, gdy mu perswadowano, że ze swoimi występami staje się coraz trudniejszym do przełknięcia kąskiem dla lokalnego establishmentu. Upór w byciu sobą kosztował go ostatecznie stanowisko dyrektora teatru - pisze Jarosław Zalesiński w Dzienniku Bałtyckim.
03-01-2006
Gdańsk. Zawistowski dyrektorem departamentu kultury
Władysław Zawistowski [na zdjęciu] zostanie dyrektorem departamentu kultury, sportu i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. Po raz kolejny marszałek Jan Kozłowski mianuje na to stanowisko osobę, która nie startowała w konkursie.
31-12-2005
Trójmiasto. Bunsch i Nowak o mijającym i nowym roku
O tym, co było największym sukcesem w tegorocznej działalności i o planach na rok 2006 mówi Jacek Bunsch, dyrektor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni oraz Maciej Nowak, dyrektor gdańskiego teatru Wybrzeże.
23-12-2005
Teatr niemoralnego niepokoju
Jaki był 2005 rok w teatrze? Ciekawy, choć trudny. Świetnym premierom klasyki i dramaturgii współczesnej towarzyszyła atmosfera wrogości wobec nowych zjawisk w teatrze. Najważniejsze, że mamy w końcu w Polsce teatr wielopokoleniowy, różnorodny, o wyraźnie ideowej twarzy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-12-2005
Sny o potędze
Z pamiętnika Łukasza Drewniaka - rok 2005 w teatrze.
15-11-2005
Naganne zachowanie
Szanowny Panie Marszałku! W pełni solidaryzuję się ze stanowiskiem Pana Jacka Zembrzuskiego, który zaprotestował przeciw bezprecedensowemu zachowaniu pracowników pańskiego Urzędu organizujących konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże. Zadrwili sobie oni z prawa i upokorzyli uczestników konkursu - pisze Stanisław Brejdygant, jeden z uczestników konkursu.
12-11-2005
Bezkompromisowo o Polsce
"Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" to jeden z najważniejszych spektakli, przygotowanych przez teatr Wybrzeże w ostatnich latach. Historyczne wydarzenia mają być w nim pretekstem do krytycznego spojrzenia na dzisiejszą Polskę. Dzisiejsza prapremiera może wpłynąć na dalsze losy Macieja Nowaka, jako dyrektora tej sceny - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
08-11-2005
Gdańsk. Wałęsa nie wysłał listu do marszałka
Lech Wałęsa po sobotnim (5 listopada) spotkaniu z marszałkiem województwa pomorskiego Janem Kozłowskim zdecydował się nie wysyłać do niego listu z poparciem dla dyrektora teatru Wybrzeże Macieja Nowaka. Zadecydowały o tym informacje na temat sytuacji finansowej teatru.
05-11-2005
Gdańsk. Wałęsa broni dyrektora Nowaka
Lech Wałęsa napisał do marszałka pomorskiego list z poparciem dla dyrektora gdańskiego Teatru Wybrzeże Macieja Nowaka.
02-11-2005
Jedzmy tę żabę
W Gdańsku wybrano rozwiązanie najgłupsze: ogłoszono fikcyjnie konkurs otwarty, przyjęto wszystkie zgłoszenia, postanowiono tolerować kumoterstwo i zorganizowano przesłuchania, złamano własny regulamin, wykazano się arogancją wobec artystów i publiczności udzielając sprzecznych informacji i odmawiając uzasadnienia dla podejmowanych decyzji - pisze Jacek Zembrzuski, jeden z kandydatów w nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w liście do e-teatru.
02-11-2005
Pięć pytań
W sprawie konfliktu wokół Macieja Nowaka pojawia się co najmniej kilka znaków zapytania. Po pierwsze: jakie były przyczyny odwołania dyrektora? Po drugie: co dalej z Teatrem Wybrzeże i jego dorobkiem, wypracowanym za czasów ostatniego dyrektora? Po trzecie: jaki pomysł na teatr mają władze województwa? Po czwarte: co z nieudanym, nieskutecznym konkursem na dyrektora? I wreszcie po piąte: co dla Trójmiasta oznacza odejście Nowaka? - pyta Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
28-10-2005
Gdańsk. Kompromis marszałka Kozłowskiego
Maciej Nowak [na zdjęciu] będzie dyrektorem Teatru Wybrzeże do końca czerwca 2006 r., a po tym terminie złoży rezygnację - takie są najnowsze propozycje marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego. Zespół teatru i sam zainteresowany zaakceptowali ofertę.
27-10-2005
Gdańsk. Dyrektor Nowak zostaje w Wybrzeżu
Maciej Nowak (na zdjęciu) pozostanie dyrektorem artystycznym i naczelnym Teatru Wybrzeże w Gdańsku do końca sezonu 2005/2006.
26-10-2005
Gdańsk. Protest Andrzeja Pawłowskiego w sprawie konkursu w Wybrzeżu
Andrzej Pawłowski, kolejny uczestnik konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże, protestuje w liście otwartym do Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego.
26-10-2005
Gdańsk. Protest Jacka Zembrzuskiego w sprawie konkursu w Wybrzeżu
Kandydat na dyrektora Teatru Wybrzeże Jacek Zembrzuski (na zdjęciu) pisze do Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego.
25-10-2005
Gdańsk. Sprostowanie dyrektora Macieja Nowaka
22-10-2005
Gdańsk. Protesty odrzucone
Konkurs na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże w Gdańsku nie został rozstrzygnięty. Po ogłoszeniu decyzji dwaj kandydaci na to stanowisko - Andrzej Pawłowski i Jacek Zembrzyski protestowali, zarzucając komisji stronniczość. - Prawnicy postanowili, że protesty należy odrzucić - powiedział dyrektor generalny Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Kosakowski.
19-10-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora Wybrzeża oprotestowany
Jacek Zembrzuski i Andrzej Pawłowski, uczestnicy nierozstrzygniętego konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże, w oficjalnych pismach oprotestowali pracę komisji konkursowej. Zarzucili komisji manipulację, brak obiektywizmu i działanie niezgodne z prawem.
17-10-2005
Ryba psuje się na Wybrzeżu
Gazecie Wyborczej (Trójmiasto, 21 września 2005) należą się podziękowania za mimowolne obnażenie destrukcyjnej strategii, według której konkurs na dyrektora Teatru Wybrzeże miał zostać "nierozstrzygnięty" po to, aby ruch następny nie musiał być poddany jakiejkolwiek kontroli - pisze w liście otwartym Jacek Zembrzuski.
17-10-2005
Warszawa-Gdańsk. Protest Jacka Zembrzuskiego
15-10-2005
Gdańsk. Pawłowski protestuje w sprawie konkursu na dyrektora Wybrzeża
Protest Andrzeja Pawłowskiego w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
15-10-2005
Patriotyzm wg Klaty
- Mój spektakl jest według dramatu Słowackiego, który nie nadał mu ostatecznej formy. Uznałem też, że pokazując zrujnowany polski dworek z krzywym płotem, wywołałbym w polskich sercach jedynie nostalgię - mówi reżyser JAN KLATA przed niedzielną (16 października) premierą "Fantasy" w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
11-10-2005
Gdańsk. Kandydaci na dyrektora przesłuchani
Komisja konkursowa, która obradowała wczoraj [10 października], nie wybrała nowego dyrektora Teatru Wybrzeże. Żaden z kandydatów nie przedstawił wiarygodnego planu finansowego. W przyszłym tygodniu zarząd województwa podejmie decyzję, co dalej z obsadą tego stanowiska.
11-10-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora nierozstrzygnięty
W poniedziałek, 10 października, komisja konkursowa przesłuchiwała kandydatów na dyrektora Teatru Wybrzeże [na zdjęciu]. Piotr Łazarkiewicz, o którym w kulisach szeptano, że ma spore szanse, aby zostać nowym dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, nieoczekiwanie wycofał się z konkursu.
10-10-2005
Gdańsk. Komisja konkursowa wybiera dyrektora
W poniedziałek 10 października odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej, której zadaniem jest wybór nowego dyrektora Teatru Wybrzeże [na zdjęciu].
03-10-2005
Demirskiego skok przez mur
- Myślę, że te zarzuty trochę wynikają ze specyfiki Gdańska. Żeby jakiś teatr krytykować, może warto byłoby zacząć do niego chodzić - mówi PAWEŁ DEMIRSKI, kierownik literacki Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
30-09-2005
Marszałek obstaje przy swoim
Zespół aktorów Teatru Wybrzeże w Gdańsku broni swojego dyrektora. Marszałek Kozłowski oświadczył, że w związku z tym, iż odwołany dyrektor nie spełnił przedstawionego przez marszałka warunku, konkurs na stanowisko dyrektora jest aktualny.
30-09-2005
Gdańsk. Zespół Wybrzeża walczy o swój teatr
Arogancja oraz cynizm: tak jedynie można nazwać to, czego marszałek Jan Kozłowski i podlegli mu włodarze dopuścili się w ostatnim czasie - przekonywał Jacek Labijak na wczorajszej [29 września] konferencji prasowej, zwołanej przez aktorów Teatru Wybrzeże w obronie dyrektora Macieja Nowaka.
29-09-2005
Gdańsk. Oświadczenie zespołu Teatru Wybrzeże
Dziś (29 września) w Teatrze Wybrzeże odbyła się konferencja prasowa zwołana przez aktorów, którzy chcą bronić swego dyrektora Macieja Nowaka przed ponowną próbą odwołania go ze stanowiska.
27-09-2005
Gdańsk. Konferencja oszukanych aktorów Wybrzeża
24-09-2005
Gdańsk. Jest komisja wybierająca dyrektora Wybrzeża
W piątek [23 września] na posiedzeniu zarządu województwa pomorskiego zatwierdzony został skład komisji konkursowej, która ma wybrać nowego dyrektora teatru Wybrzeże. Zgodnie z przepisami, w jej składzie znalazły się osoby delegowane przez lokalne władze, Ministerstwo Kultury oraz związki zawodowe działające w teatrze.
23-09-2005
Gdańsk. Łazarkiewicz za Nowaka?
Znamy już kandydatów, którzy ubiegają się o stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W kuluarach mówi się, że duże szanse ma Piotr Łazarkiewicz [na zdjęciu].
23-09-2005
Koniec radości z odzyskanego śmietnika
- Skończył się czas schylania głowy i pokory. Czas przepraszania, że żyjemy. Także czas przepraszania, że tworzymy teatr. Nowoczesne społeczeństwo, jakim chcemy być, musi mieć tego świadomość. Traktowanie wytworów ducha jako drugorzędnych, albo nieważnych jest barbarzyństwem - mówi Maciej Nowak [na zdjęciu], dyrektor Teatru Wybrzeże i Instytutu Teatralnego w Warszawie.
21-09-2005
Gdańsk. Siedmioro chętnych do objęcia Wybrzeża
We wtorek 20 września zakończono przyjmowanie zgłoszeń kandydatów startujących w konkursie na nowego dyrektora gdańskiego teatru Wybrzeże. Zgłosiło się siedem osób. Komisja konkursowa 10 października spróbuje wybrać spośród nich następcę odwołanego w czerwcu dyrektora Macieja Nowaka.
20-09-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora Teatru Wybrzeże
We wtorek 20 września o godz. 15 upływa termin składania kandydatur na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże [na zdjęciu]. Komisja konkursowa zbierze się na początku października.
20-09-2005
Gdańsk. Kandydaci na dyrektora Wybrzeża
Dzisiaj o godz. 15 minął termin składania ofert w konkursie na dyrektora Teatru Wybrzeże.
07-09-2005
A miało być tak pięknie...
Miało być dobrze, a wyszło, jak zawsze. Naprawdę miało być dobrze, choć zaczęło się źle. "Niezwykłą ale prawdziwą historię Macieja Nowaka, artysty teatralnego" pisze Jacek Rakowiecki w Foyer.
05-09-2005
Dyrektor, redaktor, obywatel
Nie wierzyłem, że się uda ocalić Nowaka. I podejrzewam, że Nowak też za bardzo nie wierzył w swoje pozostanie w Gdańsku. Raczej myślał o pozostawieniu jakiegoś wyrazistego testamentu artystycznego. Zostawić po sobie legendę człowieka, który wprowadził prowincjonalny teatr do ekstraklasy. Zostawić pamięć po bojowym repertuarze, centrum młodego teatru - pisze Łukasz Drewniak w Foyer.
17-08-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora Teatru Wybrzeże aktualny
Marszałek Jan Kozłowski nie wycofał się - konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże pozostaje aktualny. Termin składania ofert przedłużono do 20 września.
17-08-2005
Gdańsk. Marszałek ponownie zmienia zdanie
Wczoraj [16 sierpnia] marszałek Jan Kozłowski - dość nieoczekiwanie - podtrzymał decyzję o zwolnieniu Macieja Nowaka z funkcji dyrektora Teatru Wybrzeże, jaką podjął 22 czerwca. - Do końca września tego roku zostanie wybrany nowy dyrektor Teatru Wybrzeże - zadeklarował.
09-08-2005
Marzy mi się farma sztuki
- Polski teatr jedną nogą tkwi w socjalu, razem z jego etatami i bezpieczeństwem, a z drugiej chce być żywy, teraźniejszy. To znalazło wyraz w konflikcie o Teatr Wybrzeże, dokąd zostałam zaproszona na dyskusję i pewnie oczekiwano, że wypowiem się po stronie artystów przeciw urzędnikom. A to nie takie proste - mówi Joanna Szczepkowska w rozmowie z Danielem Passentem.
08-08-2005
Publiczność festiwalowa ma głos
W dyskusji wokół gdańskiego Teatru Wybrzeże, która wybuchła po zapowiedzi odwołania dyrektora Macieja Nowaka zabrakło jednego, za to bardzo ważnego uczestnika - publiczności. Dopiero teraz udzielono im głosu, podczas Festiwalu Teatru Wybrzeże, który się właśnie zakończył - pisze Roman Pawłowski.
04-08-2005
Wybrzeże w długach tonące
W powszechnym mniemaniu z zajmowanymi stanowiskami najtrudniej żegnają się politycy. O niektórych wręcz mówi się, że są "przyspawani" do swych stołków. Tymczasem życie dowodzi, że najtrudniej jest odwołać... dyrektora teatru - konflikt w Teatrze Wybrzeże komentuje Zdzisław Kościelak.
29-07-2005
Gdańsk. Festiwal Teatru Wybrzeże
Maciej Nowak zostaje. Roczny repertuar teatru do obejrzenia w kilka dni - w środku lata.
27-07-2005
Gdańsk. Wybrzeże chwali się repertuarem
Podróż do noclegowni dla bezdomnych i stocznia zmieniona w Elsynor to tylko niektóre festiwalowe propozycje Teatru Wybrzeże. Przegląd rozpocznie się dziś [27 lipca] od ryzykownego eksperymentu - premiery Szekspira w wersji one-man-show.
24-07-2005
Bez rewolucji
1. Rzadko w teatrze zdarzają się sezony rewolucyjne. Jeśli się zdarzają, ich rewolucyjność nie wynika z kalkulacji twórców, bo przecież ci nie planują sezonów, tylko robią kolejne spektakle budując swój teatr i jego język. Ten sezon nie był rewolucyjny. Ale był barwny i ciekawy - Piotr Gruszczyński podsumowuje w Tygodniku Powszechnym sezon teatralny 2004/2005.
21-07-2005
Cud gdański
Dzięki krótkiej rozmowie Trójmiasto będzie miało jeszcze lepszy teatr. Artyści jeszcze lepiej działające laboratorium sztuki. A urzędnicy więcej powodów do dumy i spokój. "Dziennik Bałtycki" nazwał to "Cudem nad Motławą". Obecni mieli na ogół podobne wrażenie. Jeżeli było ono słuszne, to recepta na cud jest dziecinnie prosta i w Gdańsku znana od ćwierć wieku. Wystarczy dobrze chcieć i uczciwie rozmawiać. Czy gdański fenomen da się kiedyś przenieść w głąb kraju? - po debacie o relacjach ludzi sztuki z samorządem, pisze Jacek Żakowski.
18-07-2005
Swojskie klimaty
Nie mam nastroju do żartów. Wręcz smutek mnie zalewa. Życie teatralne zapatrzyło się na świat polityki i uległo takim podziałom, że zamazały one i racje, i prawdziwy obraz, i zdrowy rozsądek, niestety, też. Powstał jeden wielki teatr wojny - pisze w "Kulturałkach" Wacław Krupiński.
16-07-2005
Gdańsk. Marszałek czeka na rozmowę z ministrem Dąbrowskim
Marszałek Jan Kozłowski spotkał się z przedstawicielami zespołu Teatru Wybrzeże. Przedstawili oni Kozłowskiemu projekt budżetu instytucji na przyszły rok, który zakłada spłatę zadłużenia teatru. To właśnie ono było oficjalnie powodem zwolnienia z funkcji dyrektora Macieja Nowaka [na zdjęciu].
15-07-2005
Śledziki po kaszubsku
Jako zespół tworzący Teatr Wybrzeże, teatr ważny artystycznie i społecznie, mamy prawo oczekiwać, że nasze potrzeby finansowe zostaną dostrzeżone, że nasza działalność programowa będzie traktowana poważnie. Że będziemy mogli konkurować z ulubionymi przez władze śledzikami po kaszubsku - Maciej Nowak, dyrektor Teatru Wybrzeże odpowiada Arkadiuszowi Rybickiemu, dyrektorowi Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku na jego artykuł "Wolność artystyczna i finansowa".
14-07-2005
Gdańsk. Nowe decyzje marszałka Kozłowskiego
12-07-2005
Gdańsk. Teatr Wybrzeże narodową instytucją kultury?
Minister kultury lada dzień zainicjuje procedurę nadania gdańskiemu Teatrowi Wybrzeże statusu narodowej instytucji kultury. Oznacza to większy prestiż i dofinansowanie z ministerstwa. Pracownicy teatru przygotowują plan finansowy, dzięki któremu Maciej Nowak nadal będzie mógł być dyrektorem.
12-07-2005
Gdańskie trawniczki
- Maciej Nowak pobudzał jednak miasto - komentuje pisarz Stefan Chwin. - Wcześniej pobudzał Nadbałtyckie Centrum Kultury, które żyło, gdy tam działał przed przejęciem teatru. Nie chciałbym nikogo urazić, ale teraz to jakby popielisko. - Gdańsk nie potrafi utrzymać takich ludzi. Zostają po nich równo przystrzyżone trawniczki - śmieje się Aneta Szyłak.
11-07-2005
Wolność artystyczna i finansowa
To tylko dzięki wsparciu i zaufaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Maciej Nowak mógł realizować swój program artystyczny. Sam fakt, iż mógł realizować autorski program, dla wielu kontrowersyjny, świadczy o otwartości na nową sztukę zarówno marszałka, jak i podległego mu urzędu - pisze Arkadiusz Rybicki, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
11-07-2005
Cud na Motławą
Aktorzy Teatru Wybrzeże przyszli na debatę z marszałkiem Kozłowskim jak grupa fanatycznych kibiców - z czerwono-białymi szalikami. Po spotkaniu jeden taki szalik zawiesili na szyi marszałka - pisze Jarosław Zalesiński.
11-07-2005
Gdańsk. Nowak zostanie w Wybrzeżu?
Marszałek Jan Kozłowski zadeklarował możliwość wycofania się z decyzji o odwołaniu dyrektora Teatru Wybrzeże, Macieja Nowaka [na zdjęciu]. Stało się to podczas niedzielnej [10 lipca] debaty na temat sytuacji instytucji kulturalnych podległych samorządom, która odbyła się w Nadbałtyckim Centrum Kultury.
11-07-2005
Gdańsk. Szansa dla Wybrzeża
Marszałek pomorski Jan Kozłowski zapowiedział w niedzielę [10 lipca] w Gdańsku, że jest gotowy pozostawić Macieja Nowaka na stanowisku dyrektora Teatru Wybrzeże, jeśli do środy wraz ze swoim zespołem przedstawi on wiarygodny budżet i plan oddłużenia placówki.
09-07-2005
Gdańsk. Dziś debata twórców kultury z urzędnikami
Sprawa odwołania dyrektora Teatru Wybrzeże od kilkunastu dni wywołuje duży rezonans: strony wymieniają się oficjalnymi dokumentami, powstają listy otwarte, petycje, mnożą się wypowiedzi na forach internetowych.
09-07-2005
Teatr Nowaka
Jaki był teatr Wybrzeże pod rządami Macieja Nowaka? Czy, jak twierdzi dyrektor był jedną z najlepszych scen w kraju? Czy mają rację jego przeciwnicy twierdząc, że był efekciarski i powierzchowny? Na co poszły pieniądze ze sprzedanych nieruchomości. I dlaczego Marszałek stracił cierpliwość - zastanawiają się Przemysław Gulda, Mirosław Baran i Sławomir Sowula.
09-07-2005
Wyprowadzam się stąd jesienią
- Wydawało mi się, że Gdańsk jest miastem na tyle wielkim, dumnym i posiadającym tak ogromne tradycje, że powinno mieć liczący się teatr - mówi MACIEJ NOWAK, dyrektor Teatru Wybrzeże.
07-07-2005
Sprzeciw środowiska jest bardzo silny
- Apeluję do władz województwa, żeby cofnęły tę pochopną decyzję, sprzeciw wobec niej ze strony środowiska teatralnego jest bardzo silny. To co uderza w nas, może uderzyć i was - mówi IGNACY GOGOLEWSKI, prezes ZASP, po wizycie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
07-07-2005
Gdańsk. Prezes Gogolewski w Teatrze Wybrzeże
W piątek [1 lipca] w Gdańsku przebywał Ignacy Gogolewski [na zdjęciu], prezes Związku Artystów Scen Polskich. Wizyta nie miała bezpośredniego związku z niedawnym odwołaniem przez władze województwa pomorskiego dyrektora Teatru Wybrzeże Macieja Nowaka, ale ta sprawa oczywiście zdominowała spotkanie.
07-07-2005
Masa krytyczna parówek
Gdy Thomas Ostermeier został w 1999 r. dyrektorem artystycznym Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, przywitał publiczność robiąc sobie zdjęcie przed budynkiem teatru z wypiętą do obiektywu gołą dupą, był to początek jego wielkiej kariery. Gdy Maciej Nowak, dyrektor Teatru Wybrzeże, dał się sfotografować w redakcji magazynu "Laifstyle" w bokserkach, owinięty parówkami, był to koniec jego kariery w Gdańsku - pisze Waldemar Kuchanny.
06-07-2005
Gdańsk. Debata ludzi kultury i urzędników
Miały być radykalne działania, na razie skończy się na dyskusji. Zespół Teatru Wybrzeże, protestujący przeciw odwołaniu dyrektora Macieja Nowaka wzywa urzędników do dyskusji.
06-07-2005
Gdańsk. List zespołu Wybrzeża na stronie petycje.pl
04-07-2005
Gdańsk. Będzie dyskusja o Teatrze Wybrzeże
Jacek Żakowski będzie próbował godzić strony konfliktu wokół Teatru Wybrzeże. Znany dziennikarz poprowadzi w najbliższą niedzielę [10 lipca] dyskusję, w której udział zapowiedziało już wiele znanych postaci życia publicznego.
04-07-2005
Jest sprawa czy jej nie ma?
Sprawa Nowaka trwa już dziesięć dni. Protestujący przeciw odwołaniu dyrektora teatru zwierają szyki i pozyskują nowych zwolenników - w piątek [1 lipca] do walki o dyrektora przyłączył się ZASP. Urzędnicy pozostają głusi na apele i petycje: nie zamierzają zmienić decyzji - pisze Przemysław Gulda.
04-07-2005
Gdańsk. Panel o twórcach i urzędnikach w Teatrze Wybrzeże
W niedzielę 10 lipca o godz. 16 na dużej scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się ogólnopolski panel dyskusyjny poświęcony relacjom między instytucjami kultury a władzami samorządowymi.
04-07-2005
Zakneblować teatr
Sprawa Nowaka to również kolejny sygnał, że w wojnie o kształt polskiego teatru został otwarty nowy front. To już nie jakieś tam potyczki krytyków, kłótnie, który reżyser lepszy, to próba założenia teatrom kagańca przez polityków prawicy. Dopiero co z podobnej opresji uszedł cało Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor teatru w Opolu, Jackowi Głombowi z Legnicy lokalne władze zrzucały, że teatr za mało gra w siedzibie - pisze Łukasz Drewniak.
02-07-2005
Teatr odważny
Nowak proponuje teatr odważny, który stawia nam drażniąco niewygodne pytania o współczesność i także o przyszłość. Dlatego budzi takie kontrowersje. Bo czy może nie drażnić na przykład polityka człowieka, który wpuszcza do teatru bezdomnych (za złotówkę) i w dodatku robi przedstawienie, w którym oni są aktorami? - list Henryki Dobosz, dziennikarki, wiceprezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w sprawie odwołania Macieja Nowaka ze stanowiska dyrektora Teatru Wybrzeże.
01-07-2005
Gdańsk. Związki zawodowe za dyrektorem Wybrzeża
Złożenie wniosku o wstrzymanie procedur odwołania dyrektora Teatru Wybrzeże zapowiadają działające w teatrze związki zawodowe. Ich przedstawiciele chcą się spotkać w tej sprawie z sejmikową komisją kultury oraz z marszałkiem województwa.
01-07-2005
Nowak zrobił swoje
- Nasze przedstawienia mówią o społecznych bolączkach w sposób, przy którym trudno się zrelaksować - mówi MACIEJ NOWAK, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Za teatr budzący emocje dałby się posiekać. Trzeba mu oddać, że w ciągu pięciu lat kierowania Wybrzeżem udawało mu się to doskonale.
01-07-2005
Gdańsk. List otwarty dyrektora Teatru Wybrzeże
List otwarty dyrektora Teatru Wybrzeże
30-06-2005
Gdańsk. Konkurs na dyrektora Teatru Wybrzeże
Zarząd województwa pomorskiego podjął w środę [29 czerwca] uchwałę o rozpisaniu konkursu na nowego dyrektora naczelnego teatru Wybrzeże. Ma on zastąpić odwołanego kilka dni temu Macieja Nowaka.
30-06-2005
Gdańsk. Komunikat zespołu Teatru Wybrzeże
Komunikat przedstawicieli związków zawodowych działających przy Teatrze Wybrzeże oraz zespołu teatru.
29-06-2005
Gdańsk. Na kłopoty Gogolewski
Środowisko teatralne Gdańska od tygodnia żyje sprawą Macieja Nowaka, zdjętego ze stanowiska dyrektora Teatru Wybrzeże przez Jana Kozłowskiego, marszałka województwa.
29-06-2005
Gdańsk. Spotkanie aktorów Wybrzeża z urzędnikami
W środę [29 czerwca] delegacja aktorów protestujących przeciwko zwolnieniu dyrektora teatru Wybrzeże Macieja Nowaka spotka się Arkadiuszem Rybickim, dyrektorem departamentu kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
29-06-2005
Polskie Radio. Wybrzeże w Klubie Trójki
Dzisiejszy Klub Trójki (g. 21 - III Program) poświęcony będzie konfliktowi: Urzędnicy - dyrektor Nowak w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
28-06-2005
Spór o Niego czy o wybrzeżową kulturę?
Czy w Gdańsku może powtórzyć się "łódzki scenariusz"? Konflikt w tamtejszym Teatrze Nowym o przyniesionego w teczce dyrektora tak mocno rozkołysał niegdyś tą sceną, że do dzisiaj Nowy nie może wrócić do równowagi. Tak, możemy zafundować sobie podobny konflikt w Gdańsku - pisze Jarosław Zalesiński.
24-06-2005
Warszawa-Gdańsk. Le Madame w obronie dyrektora Macieja Nowaka
List otwarty dyrekcji warszawskiej Galerii Le Madame do Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego.
24-06-2005
Kolega Bunsch koledze Nowakowi na pożegnanie
Jacek Bunsch, dyrektor gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Gombrowicza uważa, że sytuacja finansowa w jakiej znalazł się Teatr Wybrzeże jest porażająca i niedopuszczalna. - Wszyscy powinni grać według tych samych reguł - twierdzi. - Ta i inne opinie dyrektorów trójmiejskich instytucji kulturalnych w portalu Trójmiasto.pl.
24-06-2005
"Ścięta" głowa Nowaka nie jest rozwiązaniem
Decyzja marszałka Jana Kozłowskiego o zwolnieniu Macieja Nowaka z funkcji dyrektora Teatru Wybrzeże była według mnie posunięciem złym. Dlaczego? Znaleźć można przynajmniej cztery ważne argumenty uzasadniające to twierdzenie - pisze Mirosław Baran.
23-06-2005
Gdańsk. Bilans 5 sezonów dyrektora Nowaka
Maciej Nowak został dyrektorem Wybrzeża 1 grudnia 2000 r. Przed nim siedem lat dyrektorem generalnym była Ewa Bonk-Woźniakiewicz. Dług teatru pojawił się już w okresie jej pracy, na koniec 2000 r. wynosił ok. 650 tys. zł.
23-06-2005
Gdańsk. Kara za aktywność
- Nie chcę nikogo obrażać, ale do głosu dochodzi zaścianek - powiedział Ignacy Gogolewski, prezes ZASP. - Mówi się o finansach, a wszyscy wiedzą, że w tle jest sprawa jakichś zdjęć. I to ma przekreślać zasługi artystyczne dyrektora, który uczynił z Wybrzeża jedną z najważniejszych scen w Polsce?
23-06-2005
Gdańsk. Zespół Wybrzeża murem za dyrektorem
List otwarty w sprawie decyzji Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego o odwołaniu Macieja Nowaka ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
23-06-2005
Chmury zbierały się od dawna
Choć o jego odejściu przesądziły sprawy finansowe, Nowak wpisał się w ciąg podobnych gdańskich historii: zdymisjonowania przed laty duetu Tomaszuk-Słobodzianek w Teatrze Miniatura, zdymisjonowania Ryszarda Ziarkiewicza, dyrektora Państwowej Galerii Sztuki, zdymisjonowania Anety Szyłak w CSW Łaźnia - pisze Jarosław Zalesiński.
23-06-2005
Nie do końca się udało
Obawiam się, że marszałek Jan Kozłowski ma rację, mówiąc, że proponowana przez Nowaka formuła teatru już się wyczerpała. Wygląda na to, że wyczerpała się formuła teatru nowoczesnego podejmującego artystyczne ryzyko - pisze Roman Pawłowski.
23-06-2005
Sam sobie winien
Głupi ten Nowak, że aż strach. Robiłby, jak jego poprzednicy, trzy premiery w roku, to by pracy szukać nie musiał. Sam sobie winien, bo w teatrze nie było spokoju, tylko premiera goniła premierę. W tym roku chyba ich z dziesięć zrobili. Ludzie tylko do teatru łazili i parkingi blokowali - pisze Marek Sterlingow w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto. Odwołanie Macieja Nowaka ze stanowiska dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku komentują także ludzie kultury i dziennikarze.
22-06-2005
Gdańsk. "Aksamitne" rozstanie marszałka z dyrektorem?
Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski poprosił dyrektora Teatru Wybrzeże Macieja Nowaka o rezygnację ze stanowiska, głównie z powodu zadłużenia placówki. Kozłowski przyznał, że docierały do niego niepochlebne opinie na temat repertuaru. - Docierała do mnie opinia, że zaczął dominować nurt offowy. Częściowo się z tym zgadzam - powiedział.
22-06-2005
Gdańsk. Dyrektor Teatru Wybrzeże u marszałka
Dziś [22 czerwca] marszałek Jan Kozłowski i dyrektor Teatru Wybrzeże Maciej Nowak [na zdjęciu] w bezpośredniej rozmowie wrócą do ustaleń dżentelmeńskiej umowy, jaką zawarli między sobą na początku tego roku.
22-06-2005
Gdańsk. Dyrektor Maciej Nowak odwołany
Marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski, podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z dyrektorem Teatru Wybrzeże, Maciejem Nowakiem. Konkurs na nowego dyrektora zostanie rozpisany w trybie natychmiastowym.