Nowy konflikt w łódzkim Nowym

16-06-2005
22-05-2010
Łódź. Janusz Michaluk odwołany z Teatru Nowego
Janusz Michaluk nie jest już dyrektorem Teatru Nowego. W piątek odwołał go pełniący funkcję prezydenta Tomasz Sadzyński.
18-05-2010
Łódź. Marsz Żałobny "Śp. Łódzka Kultura"
Na portalu społecznościowym Facebook ukazała się informacja o wydarzeniu.
27-08-2009
Wycinanie Brzozy
Pech Teatru Nowego w Łodzi polega na tym, że obecny I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Kropiwnicki lubi teatr. Co gorsza - uważa, że się na nim zna. Ceni teatr prosty, respektujący wartości i szanujący gusta masowej widowni. Co prawda musiał zgodzić się na zatrudnienie jako dyrektora artystycznego bezpartyjnego reżysera, ale to nie znaczy, że pogodził się z jego niesłusznymi poglądami na sztukę. Na szczęście partia ma jeszcze coś do powiedzenia - pisze Jacek Sieradzki w Przekroju.
26-08-2009
I po Brzozie. I po Teatrze Nowym
Być może najbardziej przerażającą sprawą w tragedii Nowego jest zrównanie w postawie prezydenta statusu "teatr miejski" z myśleniem "teatr mój". To zresztą charakterystyczne dla Jerzego Kropiwnickiego, że traktuje miasto jak prywatny folwark - pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
25-08-2009
Łódź. Radni przepytają Kropiwnickiego
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni będą przepytywać prezydenta Łodzi w sprawie odwołania Zbigniewa Brzozy. Chcą poznać prawdziwe powody tej decyzji, bo zdaniem radnych merytorycznych nie ma.
25-08-2009
Łódź. Teatr Nowy bez imienia Dejmka?
Czy imię Kazimierza Dejmka zniknie z nazwy Teatru Nowego? Żąda tego Piotr Dejmek, syn słynnego reżysera, w proteście przeciw decyzji prezydenta Jerzego Kropiwnickiego o zwolnieniu Zbigniewa Brzozy, dyrektora artystycznego Nowego.
25-08-2009
Łódź-Warszawa. Będzie zapis o kontrakcie dyrektorskim w ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej?
Piotr Dejmek zwrócił się do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego "ze stanowczym życzeniem wykreślenia nazwiska mego Ojca Kazimierza Dejmka z nazwy Teatru Nowego".
24-08-2009
Teatr dla ludzi czy wbrew ludziom
Odwołanie Zbigniewa Brzozy ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi ma wymiar nie tylko lokalny. Dowodzi bowiem niebezpiecznych związków między światami kultury i polityki. Pokazuje wszechwładzę urzędników i i przekonuje, że obiecywana niezależność i decentralizacja to nic niewarte mity - pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
22-08-2009
Łódź. Radni odbiorą Kropiwnickiemu Teatr Nowy?
Aktorka Mirosława Marcheluk [na zdjęciu] została p.o. dyrektora do spraw artystycznych Teatru Nowego. Tak zdecydował prezydent Jerzy Kropiwnicki. Radni PO chcą ograniczyć wpływ prezydenta na teatr.
21-08-2009
Radni bronią teatru
Nie służą dobrze rozwojowi ciągłe zmiany na stanowisku dyrektorskim, nie ułatwia to integracji zespołu i jego dobrej współpracy z dyrekcją. Jako Komisja Kultury RM przyjęliśmy stanowisko, w którym apelujemy do Pana o przedłużenie umowy pracy dla Zbigniewa Brzozy na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego na kolejne pięć lat. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi... Odwołując dyrektora Brzozę, wyrządzi Pan krzywdę instytucji kultury - Teatrowi Nowemu i sprawi Pan, ze placówka ta szybko nie podniesie się z upadku - Radni Rady Miejskiej w Łodzi Klub Platformy Obywatelskiej RP: Agnieszka Nowak, Bartosz Domaszewicz i Mateusz Walasek piszą w liście do redakcji Polski Dziennika Łódzkiego.
21-08-2009
Teatr Nowy jest Kropiwnickiego
Prezydent Łodzi tak długo szukał sposobu, by zwolnić dyrektora artystycznego Teatru Nowego, aż go znalazł. W czwartek zwołał kuriozalne referendum, w którym przeciwko Zbigniewowi Brzozie głosowali bufetowe, kasjerki i pracownicy techniczni. W referendum uczestniczyła tylko nieco ponad połowa zespołu teatru, a zdecydowana większość aktorów je zbojkotowała - piszą Jędrzej Słodkowski, Monika Wasilewska i Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
19-08-2009
Łódź wzięta
Zbigniew Brzoza straci posadę dyrektora w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tak zadecydował prezydent miasta po wczorajszym referendum. Teatr, który właśnie zaczął się podnosić z artystycznej zapaści, ponownie został bez kierownictwa i bez planów na przyszły sezon - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
19-08-2009
Cyrk zwany Teatrem Nowym
Teatr Nowy od lat jest w światłach reflektorów. Nie dlatego, że powstają tam wybitne dzieła. Na łódzkiej scenie rozgrywa się spektakl "Władza absolutna". W rolach głównych występują tu urzędnicy miejscy, którzy sterują losami placówki tak, by regularnie rozbijała się i tonęła - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
19-08-2009
Łódź. Oświadczenie zespołu artystycznego Teatru Nowego w sprawie referendum
Do Pracowników Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka
21-07-2009
Wyniszczający konflikt w łódzkim Teatrze Nowym
W Nowym wrze. Jeden wyrok może na powrót pogrążyć teatr w niebycie. Nie sądzę, by Łukaszewicz chciał wejść w szyte mu buty. Ale obawiam się, że i to nie powstrzyma prezydenta Kropiwnickiego. Byłby to groźny precedens - dowód, że ręcznym sterowaniem można poważnie zaszkodzić nie tylko lokalnej kulturze - o sytuacji w Teatrze Nowym pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
10-07-2009
Łódź. Teatr prezydenta Jerzego Kropiwnickiego
- Nie wiem, czy wezmę pod uwagę opinię komisji, która oceniała dyrektora Teatru Nowego - mówi Jerzy Kropiwnicki, prezydent miasta, pytany o dalsze losy Zbigniewa Brzozy. Na razie miejsce najbliższego współpracownika Brzozy ma zająć popierająca Kropiwnickiego radna PiS-u.
08-07-2009
Łódź. Nie zwalniajcie dyrektora Teatru Nowego
Zbigniew Brzoza w ciągu roku postawił na nogi najsłabszą łódzką scenę, ale grozi mu zwolnienie. Dyrektor Teatru Nowego nie podoba się prezydentowi Kropiwnickiemu.
25-06-2008
Nie ma o czym rozmawiać
Jerzy Zelnik pożegnał się z Teatrem Nowym. Chciałem na koniec kadencji z nim porozmawiać. Nie zgodził się. Powiedział, że nie ma o czym. Niestety, to prawda - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
21-04-2006
Sukcesy włodarza kultury
- Moim sukcesem jest sprawa Teatru Nowego, którą wielu wymienia moją porażkę. Rozwiązanie tego problemu stało się przykładem tego, jak powinny wyglądać normalne relacje między samorządem a podległymi instytucjami kultury - mówi Mirosław Orzechowski, łódzki wiceprezydent do spraw kultury w rozmowie z Krzysztofem Kowalewiczem z Gazety Wyborczej - Łódź.
11-04-2006
Co zrobił dla kultury?
Mirosław Orzechowski, który od trzech i pół roku jako wiceprezydent Łodzi zajmował się sprawami kultury, został posłem LPR w miejsce Ewy Sowińskiej, którą wybrano na rzecznika praw dziecka. Co wiceprezydent podczas sprawowania władzy w Łodzi zrobił dla łódzkiej kultury? - pyta Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
03-01-2006
Rok kulturalny w Łodzi
Co nam zostanie z roku 2005? Co pozwoli zabrać się w kolejne lata XXI wieku, a przed czym historia zatrzaśnie drzwi? W życiu kulturalnym Łodzi od dawna nie zdarzyło się tyle dobrego, co wcale jednak nie znaczy, że siła tego dobrego była w stanie pokonać całe zło. Ale i tak mijający rok ocenić wypada z satysfakcjonującym zadowoleniem - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
27-06-2005
Bilans łódzkiego sezonu
Próżno szukać w Łodzi na teatralnych afiszach nazwisk takich twórców jak Jan Klata, Zbigniew Brzoza, Maja Kleczewska, Łukasz Kos, Anna Augustynowicz, nie mówiąc o Pawle Miśkiewiczu, Grzegorzu Jarzynie czy Krzysztofie Warlikowskim. Pomyśleć, że kiedyś w Łodzi swoje spektakle tworzyli między innymi Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Bradecki, Jerzy Zegalski i Kazimierz Dejmek - Michał Lenarciński podsumowuje mijający sezon artystyczny.
23-06-2005
Łódź. W Nowym pokojowo
Do łódzkiego Teatru Nowego wraca spokój.
21-06-2005
Łódź. Okrągły stół w Nowym?
Wyjaśnienie Jerzego Zelnika, dyrektora artystycznego Teatru Nowego.
20-06-2005
Łódź. Koniec konfliktu w Nowym
Jerzy Zelnik [na zdjęciu] pozostanie dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. Ponad tydzień trwał jego spór z prezydentem miasta Jerzym Kropiwnickim.
17-06-2005
Burzliwe losy Teatru Nowego
Choć najnowocześniej wyposażony i położony w sercu miasta, Teatr Nowy ma pecha. Personalnego - o niespokojnych sezonach w łódzkim Teatrze Nowym pisze Leszek Karczewski.
17-06-2005
Łódź. Trwa burza w Teatrze Nowym
W skonfliktowanym Teatrze Nowym sytuacja jeszcze się nie wyjaśniła.
16-06-2005
Łódź. Dyrektor Zelnik kontra prezydent Kropiwnicki
Jerzy Zelnik, dyrektor artystyczny łódzkiego Teatru Nowego, jest w ostrym sporze z Jerzym Kropiwnickim [na zdjęciu], prezydentem miasta. Zelnik nie rezygnuje ze stanowiska, ale nie chce współpracować z urzędem miasta
16-06-2005
Konflikt jak bumerang
- Przyglądając się konfliktowi w Nowym nie sposób pozbyć się wrażenia, że oto wraca sytuacja sprzed dwóch i pół roku, kiedy to Jerzy Kropiwnicki na siłę ustanowił szefem artystycznym teatru Grzegorza Królikiewicza. Finał tego kroku okazał się dramatyczny w skutkach, co owocuje do dziś - pisze Michał Lenarciński o nowym konflikcie w Teatrze Nowym w Łodzi.
15-06-2005
Łódź. Zelnik odchodzi z Nowego?
Jerzy Zelnik [na zdjęciu], dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi, rezygnuje z pracy.
15-06-2005
Łódź. Znowu wojna w Teatrze Nowym
Jerzy Zelnik, który w lutym tego roku objął funkcję dyrektora artystycznego tej sceny, wystosował list protestacyjny do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Ten uznał jego pismo za równoznaczne z chęcią podania się do dymisji.
15-06-2005
Łódź. Pat w Teatrze Nowym
Dyrektor artystyczny łódzkiego Teatru Nowego Jerzy Zelnik poinformował w środę [15 czerwca], że nie zamierza podać się do dymisji. Jednocześnie nie zgodził się z warunkami pozostania w Nowym, które postawił mu prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
15-06-2005
Zelnik od poniedziałku do czwartku
Jerzy Zelnik, dyrektor artystyczny Teatru Nowego, nie może samodzielnie podejmować decyzji, dlatego postawił prezydentowi Łodzi ultimatum. "Stwarzam Panu warunki dla opracowania planu pracy artystycznej teatru i jego repertuaru - pisze prezydent Kropiwnicki. - Za żalem i rozczarowaniem stwierdzam, iż nie w tym celu wykorzystał Pan dany mu czas." O kolejnym konflikcie w łódzkim Teatrze Nowym piszą Leszek Karczewski i Krzysztof Kowalewicz.