Mania z miasta

Nagrała jedną z najlepszych polskich płyt roku 2005. Wcześniej znana głównie z teatru, teraz śmiało wchodzi na rockową scenę. Pierwszy koncert promujący płytę "Miasto mania" Maria Peszek zagra w Bytomiu.

«Maria Peszek jest nie tylko córką słynnego aktora Jana Peszka. Jest już także uznaną, wielokrotnie nagradzaną aktorką teatralną i filmową. Od dwóch lat śpiewa w zespole Elektrolot, gościnnie wystąpiła na płycie "Fru" duetu Fisz & Envee. Jednak dopiero "Miasto mania" - płyta, którą nagrała pod własnym nazwiskiem - przyniosła jej sławę w polskim światku muzycznym. Za rewelacyjną stronę muzyczną albumu odpowiada rodzina Waglewskich: Wojciech, Piotr i Bartek. Nic dziwnego, że w tych utworach pobrzmiewają zarówno echa Voo Voo, jak i Tworzywa Sztucznego. Teksty Peszek napisała z pomocą poety Piotra Lachmanna. Większość powstała na podstawie SMS-ów, które do siebie wysyłali. Stąd tyle tu konkretnych, skompresowanych myśli, w rodzaju "chcę pokochać anioła, który ma na moim punkcie fioła". Śpiewane zmysłowym głosem, czasem szeptem, robią wielkie wrażenie już przy pierwszym przesłuchaniu, a jest to płyta, do której warto wracać.

Jak mówi sama Marysia, "Miasto mania" od początku była pomyślana jako różnorodne zjawisko. Oczywiście najistotniejszym elementem jest płyta, motor całego zamieszania. Jednak to, co dzieje się dalej, jest jej naturalnym przedłużeniem. W warszawskiej Fabryce Trzciny "Miasto mania" funkcjonuje jako rodzaj zdarzenia teatralno-muzycznego, które artystka nazywa "teledyskiem na żywo". Łączy w sobie elementy instalacji multimedialnej, koncertu i spektaklu teatralnego, ale nie ma w nim żywych muzyków.

Pojawią się za to na koncercie w Bytomiu. Marii Peszek towarzyszyć będą: Michał Fox Król (instrumenty klawiszowe), Wojtek Traczyk (kontrabas), Mariusz Wróblewski (gitara) i Marcin Ulanowski (perkusja).

Koncert w Bytomskim Centrum Kultury (ul. Żeromskiego 27) w sobotę o godz. 18,

bilety 25 zł.

zaprasza Maria Peszek

To po prostu koncert. Piosenki z płyty w nieco innych, bardziej energetycznych, żywiołowych aranżacjach. Nie należy więc spodziewać się tu żadnych aktorskich trików ani uatrakcyjnień wizualnych. Nie będzie też Marii Peszek "w roli wokalistki", a po prostu Maria Peszek wokalistka. Bytomski koncert jest absolutnie wyjątkowy,

będzie to bowiem premiera "Miasto manii na żywo". Stąd nie do końca mogę być pewna, czego Państwo (jak i ja sama) mogą się spodziewać...»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego