Rozbudowa Teatru Wielkiego w Poznaniu

14-06-2005
Kontrowersje wokół projektu rozbudowy opery poznańskiej autorstwa Jerzego Gurawskiego.
10-02-2010
Poznań. Nowe obiekty kulturalne w 2012?
W 2012 roku Poznań nie tylko będzie miał wspaniałe tereny sportowe, ale także wzbogaci się przynajmniej o kilka placówek kulturalnych.
14-08-2007
Cała Polska buduje teatry muzyczne
Za dziesiątki milionów złotych rozbudowują się niemal wszystkie polskie opery i operetki. Chcą podjąć walkę z multipleksami o widza - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej.
01-08-2006
Poznań. Rozbudowa opery za rok?
W tym roku miały rozpocząć się roboty związane z rozbudową Teatru Wielkiego. Projekt niestety, przepadł w konkursie o unijne pieniądze. Być może prace ruszą w przyszłym roku. Na to liczy dyrektor Opery Sławomir Pietras.
11-02-2006
Poznań. Opera się nie rozbuduje
Ani słoniarnia, ani opera. To Aula Uniwersytecka dostała wczoraj unijne miliony na remont i modernizację. Pozostali zwycięzcy to katedra w Gnieźnie i kaliskie muzeum. Opera o pieniądze będzie walczyć w przyszłym roku, a słoniarnia ma szanse za miesiąc, podczas dogrywki o unijne pieniądze na turystykę.
03-02-2006
Poznań. Aida wśród słoni?
Teatr Wielki w Poznaniu rozpoczął przygotowania do rozbudowy. Okazuje się jednak, że to, co miało być na wyciągnięcie ręki, czyli fundusze z Unii Europejskiej, zaczyna się oddalać.
13-01-2006
Poznań. Inwestycja w Operę czy słoniarnię?
Pod koniec stycznia powinniśmy wreszcie poznać odpowiedź na pytanie: opera czy słoniarnia dostanie pieniądze z Unii Europejskiej. Z dwumiesięcznym opóźnieniem w Urzędzie Marszałkowskim spotka się Regionalny Komitet Sterujący, który podzieli pieniądze na kulturę i turystykę.
30-12-2005
Poznań. Pieniądze na rozbudowę Opery za miesiąc?
Opera [na zdjęciu] i poznańskie Zoo muszą uzbroić się w cierpliwość. Dopiero pod koniec stycznia dowiedzą się, czy i ile pieniędzy z unijnych funduszy dostaną na budowlane inwestycje.
02-12-2005
Poznań. Dla kogo unijne pieniądze?
Jeszcze w grudniu tego roku Regionalny Komitet Sterujący powinien podjąć decyzję, do kogo trafią unijne pieniądze przeznaczone na kulturę i turystykę. Do podziału jest tylko 26 milionów złotych. Niewykluczone, że pieniądze dostanie i Teatr Wielki, i Ogród Zoologiczny w Poznaniu.
27-10-2005
Poznań. Nowy marszałek przychylny rozbudowie Opery
Zamek królewski poczeka, rozbudowa opery wciąż ma szansę. Zmiany w wojewódzkim samorządzie wpływają na losy dwóch kontrowersyjnych inwestycji w Poznaniu.
05-10-2005
Poznań. Jest zgoda na rozbudowę Opery
Jest pozwolenie na budowę nowego skrzydła poznańskiej opery. Kontrowersyjna rozbudowa zabytkowego gmachu jest więc już prawie możliwa. Prawie, bo na inwestycję brakuje jeszcze ok. 20 mln zł.
15-09-2005
Poznań. Czy Wielki zdąży z formalnościami?
Nie ma jeszcze pozwolenia na budowę nowego skrzydła opery. Czy teatr zdąży więc z uzupełnieniem złożonego już wniosku o unijną dotację na rozbudowę?
14-09-2005
Poznań. Rozbudowa Opery nie tak szybko
Kiedy rozpocznie się rozbudowa poznańskiego Teatru Wielkiego [na zdjęciu] nie wiadomo jeszcze. - Jerzy Gurawski nanosi zmiany w projekcie, które zasugerowała Rada Konserwatorska przy Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Poznaniu - mówi Jerzy Piotrowicz, zastępca dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu.
12-09-2005
Poznań. Komentarze o rozbudowie Opery
Pytamy dziś osoby współtworzące ład przestrzenny miasta, czy sposób, w jaki doszło do rozbudowy Teatru Wielkiego [na zdjęciu projekt], był najlepszym z możliwych rozwiązań.
07-09-2005
Poznań. Jest zgoda na nowe skrzydło Wielkiego
"Tak" rozbudowie opery powiedziała wczoraj [6 września] Wojewódzka Rada Konserwatorska. Oznacza to, że zgodę na budowę nowego skrzydła wyda miejski konserwator zabytków. Decyzję tę poprzedziły złośliwości, wycieczki osobiste, zmienne nastroje i opinie.
06-09-2005
Poznań. Jeszcze o rozbudowie Opery
Projekt rozbudowy opery [na zdjęciu] budził kontrowersje od czerwca. Na zaproponowaną formę nie zgodziła się Maria Strzałko. Projekt przekraczał określone wcześniej warunki zabudowy - wysokość i powierzchnię gmachu, a także linię zabudowy.
05-09-2005
Poznań. Rada konserwatorska opiniowała rozbudowę Wielkiego
Według ostatnich ustaleń najwyższa, przeszklona część nowego skrzydła Teatru Wielkiego ma mieć nie płaski dach, ale skośny. Zmniejszą się też gabaryty planowanej dobudówki.
01-09-2005
Poznań. Gumkowanie Teatru Wielkiego
Pod gmachem Teatru Wielkiego [na zdjęciu] stanęły rusztowania. To będzie kolejny, po zamku i Collegium Maius, budynek byłej Dzielnicy Zamkowej, który odzyska wygląd sprzed prawie stu lat.
20-08-2005
Poznań. Rozbudowa opery wisi na włosku
Zgodnie z zapowiedzią: Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków, powiedziała "nie" warunkom zabudowy dla nowego skrzydła Teatru Wielkiego [na zdjęciu]. Dyrektor opery będzie się odwoływał od tej decyzji.
11-08-2005
Konflikt o operę
Ważą się losy rozbudowy poznańskiej opery. W magistracie rodzi się spór o to, czy do niej dopuścić. - "Tak" mówi Wydział Urbanistyki i Architektury. - Na pewno nie w tym kształcie - oznajmia konserwator zabytków - pisze Jakub Głaz w Gazecie Wyborczej - Poznań.
22-07-2005
Poznań. Wielki razem z Muzycznym?
Plany dotyczące rozbudowy Teatru Wielkiego w Poznaniu [na zdjęciu] robione były już kilkanaście lat temu. Nie było jednak na to pieniędzy. Teraz fundusze są, a radni mają pomysł, by połączyć Teatr Wielki z Muzycznym i umieścić je oba w jednym gmachu.
19-07-2005
Poznań. Dyrektor Pietras zapłaci złotówkę
Symboliczną złotówkę za teren pod rozbudowę opery zapłaci dyrekcja Teatru Wielkiego w Poznaniu. Rada Miasta podjęła uchwałę, o przekazaniu Operze gruntu, na którym powstanie jej nowa część.
07-07-2005
Poznań. Rozbudowa Wielkiego upadnie?
Plany dotyczące rozbudowy Teatru Wielkiego [na zdjęciu] w Poznaniu robione były już kilkanaście lat temu. Nie było jednak na to pieniędzy. Teraz fundusze są, ale plany mogą upaść.
01-07-2005
Poznań. Można oglądać makietę Opery
- Trzeba dokładnie obejrzeć, by zrozumieć - mówili wczoraj [30 czerwca] architekt Jerzy Gurawski i dyrektor opery Sławomir Pietras podczas konferencji o projekcie rozbudowy Teatru Wielkiego.
17-06-2005
Poznań. Jeszcze o rozbudowie Teatru Wielkiego
Trzydzieści pięć lat temu miała się rozpocząć rozbudowa Opery Poznańskiej. Kilkakrotnie projekty rozbudowy trafiały do kosza i być może podobny los czeka najnowszy - przygotowany przez pracownię ARPA Jerzego Gurawskiego.
14-06-2005
Poznań. Estetyczny zmysł dyrektora Pietrasa
Bardziej obchodzi mnie wielkość niż estetyka - rzucił beznamiętnie Sławomir Pietras, dyrektor poznańskiej opery. Nie mówił wcale o najnowszym przedstawieniu. Komentował w ten sposób projekt nowego skrzydła dla prowadzonego przez siebie teatru.
10-06-2005
Poznań. Będzie konkurs na rozbudowę gmachu opery?
Gorąco namawiam dyrektora Teatru Wielkiego, aby zaryzykował i ogłosił konkurs na rozbudowę gmachu opery - pisze Andrzej Kurzawski, prezes oddziału poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
09-06-2005
Poznań. Kontrowersji wokół rozbudowy Opery ciąg dalszy
Najważniejsze są nowe pomieszczenia, a nie estetyka - mówi Sławomir Pietras, dyrektor opery o kontrowersyjnej rozbudowie Teatru Wielkiego. Dodaje też, że to pośpiech decyduje o tym, w jaki sposób zmieni się teatr. - Inaczej przepadną nam pieniądze - mówi.
08-06-2005
Poznań. Kontrowersje wokół rozbudowy Opery
Ogromne kontrowersje Czytelników i internautów wzbudził projekt rozbudowy poznańskiej Opery [na zdjęciu]. Jak się okazuje, poważne zastrzeżenia ma także Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków. Poniżej jej opinia, a także wypowiedzi prezesa poznańskiego SARP-u i autora projektu.
15-10-2004
Poznań. Rozbudowa i modernizacja Wielkiego
Teatr Wielki stara się o pieniądze unijne na modernizację i rozbudowę gmachu. Specjaliści opracowali dwa projekty, pierwszy z nich, dotyczący remontu gmachu został już wdrożony w życie, drugi, w którym mowa o rozbudowie, jest w fazie przygotowania.
12-10-2004
Poznań. Teatr Wielki do remontu
Teatr Wielki w Poznaniu [na zdjęciu] stara się o unijne fundusze na modernizację i rozbudowę. Już wkrótce znana będzie decyzja o przyznaniu pieniędzy na remont zabytkowego gmachu.
28-09-2004
Poznań. Wieloletni plan inwestycyjny dla instytucji kultury
Ponad 61 mln zł z budżetu województwa i UE ma zostać zainwestowanych w latach 2004-2006 w wojewódzkie instytucje kultury, takie jak Teatr Wielki w Poznaniu [na zdjęciu] czy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.