Zagrożony byt Teatru TV

10-06-2005
04-11-2013
Teatr TV. Minimum 10 premier teatralnych w roku
Prezentację "nie mniej niż dziesięciu spektakli premierowych rocznie" w Teatrze Telewizji zapowiedział dziś członek zarządu TVP Marian Zalewski, podczas debaty "Teatr Telewizji i teatr w telewizji".
21-01-2013
Falk o dzisiejszej premierze w Teatrze TV
- Wielu ludzi popełnia błędy. Szczególnie jeśli są podatni na wpływ jakiejś ideologii. Gorzej, jeśli ta ideologia zabija ich talent i zniekształca ich twórczość. Jeszcze gorzej, jeśli sami stają się tubą tej ideologii - Feliks Falk przed dzisiejszą emisją "O banalności miłości" w Teatrze TV.
04-10-2012
TVP. Jesienią bez Teatru TV na żywo
W jesiennej ramówce TVP1 nie znajdzie się żaden spektakl Teatru Telewizji realizowany na żywo - przyznaje Piotr Radziszewski, szef Jedynki. Powodem jest kryzys finansowy TVP. Nadawca chce zacząć szerszą dyskusję o przyszłości telewizyjnej sceny.
17-05-2012
TVP i Polskie Radio. Spółki są w katastrofalnej sytuacji finansowej
TVP i Polskie Radio są w katastrofalnej sytuacji finansowej - alarmowali w środę prezesi spółek na posiedzeniu senackiej komisji kultury. Polskie Radio rozważa zaprzestanie nadawania na falach długich, a TVP ograniczenie produkcji, zwłaszcza w ośrodkach regionalnych.
08-12-2011
Ten teatr zgwałciły politruki
- Kolejni władcy TVP zniszczyli nie tylko Teatr TV, ale w ogóle kulturę w telewizji. Ta telewizja przez kilka dziesięcioleci wchodziła pod strzechy z najlepszymi jakościowo produktami. Gdyby to trwało, w Polsce nie byłoby dzisiaj tyle chamstwa, brzydoty, agresji, zapiekłej nienawiści. Zmarnowanie tego dorobku to niewyobrażalne barbarzyństwo. Gwałt na kulturze! - mówi w Angorze Kazimierz Kutz.
08-12-2011
Warszawa. Konieczna zmiana finansowania mediów publicznych
TVP i Polskie Radio to jedyne w Europie media publiczne, których finansowanie ze środków publicznych maleje. Zmiana sposobu zbierania środków na ich funkcjonowanie jest niezbędna - przekonywali uczestnicy czwartkowej debaty w Collegium Civitas.
05-12-2011
Teatr Telewizji: reaktywacja
Teatr Telewizji już dziś ogłasza sukces, ale odniesie go dopiero wtedy, kiedy na dobre odzyska zaufanie publiczności. Kierunek obrał dobry, ale nie bałbym się podniesienia poprzeczki - pisze Jacek Wakar w Przekroju.
10-10-2011
Raport z misji
Po latach jarmarcznej degrengolady do telewizji publicznej wróciła kultura. Na razie jednak za próby przywrócenia misji TVP płaci spadkiem oglądalności - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
05-10-2011
TVP. Jaka jest oglądalność Teatru TV
Spektakle Teatru Telewizji od września br. nadawane są w Jedynce godzinę wcześniej niż rok temu. Ich oglądalność jest jednak taka sama jak jesienią ub.r., a udział w rynku nawet zmalał.
23-08-2011
TVP. Więcej kultury w jesiennej ramówce
Na antenę Jedynki wraca Teatr Telewizji, będzie też więcej filmów dokumentalnych oraz pasmo edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nowością w Dwójce mają być programy o tematyce kulturalnej. TVP przedstawiła w poniedziałek jesienną ramówkę.
01-06-2011
Bruksela. Abonament ma finansować tylko misję TVP
Zdaniem Komisji Europejskiej nasz system jest niezgodny z unijnym prawem. Skargę w tej sprawie złożył m.in. TVN. Czy abonament może być nielegalną pomocą publiczną?
01-06-2011
TVP. Kłopoty z misją
Abonament powinien służyć finansowaniu wyłącznie misji TVP - uznała Komisja Europejska. Wydawałoby się to oczywiste, bo właśnie taka jest idea tego podatku. Ale widocznie nie jest.
11-02-2011
TVP chce 5 mln zł za mecenat nad Teatrem Telewizji
Telewizja Polska szuka sposobów finansowania misyjnego Teatru Telewizji. Jednym z nich ma być znalezienie sponsorów dla spektakli nadawanych w TVP 1.
29-01-2011
Warszawa. TVP nie reaguje na apel o ratunek dla Teatru TV
Pod naszym apelem podpisało się w piątek kolejne tysiąc osób. A władze TVP nadal milczą. Nasze ponowne próby skontaktowania się z władzami telewizji publicznej okazały się nieudane - telefony milczały.
28-01-2011
TVP. Ratujmy Teatr Telewizji
Apel "Rz" o przywrócenie rangi telewizyjnej scenie podpisało ponad 2 tysiące osób. TVP nie reaguje - pisze Małgorzata Piwowar w Rzeczpospolitej.
28-01-2011
Zagubieni na Woronicza
Nadszedł czas, by sprawą realizacji misji zapisanej w ustawie zajęła się wreszcie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tymczasem absorbują ją przepychanki personalne w wyborach do rad nadzorczych mediów publicznych, a milczy w sprawie tak ważnej dla Polaków, jak obecność wartościowej kultury na małym ekranie - o akcji ratowania Teatru TV pisze Jacek Lutomski w Rzeczpospolitej.
12-01-2011
TVP 1 bez kultury
Nowa publicystyka zamiast "Warto rozmawiać", premierowe dokumenty o katastrofie pod Smoleńskiem i Czesławie Miłoszu, jednocześnie agonia Teatru TV, brak produkcji artystycznych dokumentów, oferty dla dzieci i programów kulturalnych. Z anteny schodzi ostatni program literacki - "Hurtownia książek". Dlaczego tak wygląda "Jedynka"? Rozmowa z Iwoną Schymallą, dyrektor TVP 1.
27-12-2010
Andrzej Łapicki: Grajmy Teatr Telewizji na żywo
Proponuję zamiast pięciu czy dziesięciu przedstawień zrobionych metodą filmową, byle tanio, dać dwa przedstawienia na żywo. Aktorów brać tylko z najwyższej półki - nazwijmy ją "półką Gajosa" - bez głupich eksperymentów. Aktor niech dostaje za rolę względnie duże pieniądze, jakieś 30 000 zł, za to próby przez miesiąc codziennie. Żadnych zwolnień. Próby, jak w teatrze. Kto nawali, zostaje skreślony. Żadnych ulg - postuluje Andrzej Łapicki w Rzeczpospolitej..
20-12-2010
Warszawa. Ratujemy Teatr Telewizji
Opublikowany w sobotę w Rzeczpospolitej list otwarty "Ratujmy Teatr TV" spotkał się z gorącym odzewem czytelników. Do niedzielnego popołudnia podpisało się pod nim prawie 500 osób.
18-12-2010
Podpisz się pod apelem przeciwko stopniowej likwidacji Teatru TV
Teatr Telewizji istnieje od 1953 roku. Nie jest własnością władz telewizyjnych tylko dobrem narodowym, którego tradycję budowali najwybitniejsi polscy reżyserzy, aktorzy, scenografowie. Podpisz się pod apelem przeciwko jego stopniowej likwidacji.
17-12-2010
TVP. Koniec Teatru TV?
Jeszcze w październiku zdawało się, że poniedziałkowa scena odbije się od dna. Dziś nie wiadomo, czy przetrwa.
17-12-2010
Teatr TV już niepotrzebny
Poprzednie ekipy na Woronicza traktowały instytucję, z której byliśmy dumni w świecie i Europie, jako listek figowy skrywający całkowitą indolencję w realizacji misji. W czasach odmóżdżonej telewizji nawet listek nie jest potrzebny - sytuację Teatru TV komentuje Jacek Lutomski w Rzeczpospolitej.
05-04-2007
Warszawa. Wzrasta oglądalność Teatru TV
Regularne premiery, reaktywacja Sceny Faktu - cyklu spektakli opartych na dokumentach, w tym wypadu najczęściej znalezionych w aktach IPN, oraz stałe godziny nadawania spowodowały powrót publiczności.
07-06-2006
Wildstein o teatrze w TVP
Realizacja spektakli Teatru TV to konieczność, telewizja musi się borykać na nowo z klasyką, stawiać jej czoło, na nowo ją odczytywać. Ale nie tylko: poważne filmy czy spektakle to rzecz fundamentalna, to w telewizji jest obecne i być musi - mówi Bronisław Wildstein, prezes TVP.
05-06-2006
TVP - komercja zamiast misji
- Jako widz telewizji publicznej wzywam jej kierownictwo do zaprzestania mydlenia nam oczu i udawania, że jakaś misja kulturotwórcza jest realizowana. Publiczna, czyli nasza wspólna telewizja nie może być traktowana wyłącznie jako maszynka do robienia pieniędzy za wszelką cenę - apeluje Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
02-06-2006
Misja nie ma sensu
- To właśnie Teatr TV przyniósł telewizji polskiej rozgłos. I słusznie, bo przez długi czas był on najlepszy na świecie. Jednak uważam, że za 40 lat nie będzie już istniał - mówi TADEUSZ NYCZEK, jeden z jurorów VI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie.
01-06-2006
Musimy odzyskać zaufanie widzów
- Niestety, Teatr Telewizji promowany jest marnie i nie bardzo wiadomo, gdzie go szukać. To zniechęca nawet tych, którzy kiedyś go oglądali - mówi WANDA ZWINOGRODZKA, szefowa Teatru Telewizji.
26-05-2006
Co dalej z Teatrem TV?
- Niezwykle istotna jest kwestia honorariów, które możemy zaoferować. W tej chwili przegrywamy z filmem na każdym polu. Uciekają nam autorzy, reżyserzy i aktorzy, nawet producenci. Trudno ich za to potępiać, ale Teatr Telewizji często jest traktowany przez twórców jako ostatnia deska ratunku albo miejsce na przeczekanie przy braku bardziej intratnych propozycji - z dyrektor Wandą Zwinogrodzką o pogłębiającym się kryzysie Teatru TV rozmawia Krzysztof Feusette z Rzeczpospolitej.
23-01-2006
Pierwsze skrzypce znowu w Warszawie
Grzegorz Jarzyna, zmieniając nazwę Teatru Rozmaitości na TR Warszawa, "wykrakał". TeRaz Warszawa, po okresie zabłąkania i niepewności, wysunęła się na czoło teatralnej Polski - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
11-01-2006
Warszawa. Nowa szefowa Teatru TVP o swoich planach
Wanda Zwinogrodzka, która od lutego obejmie stanowisko szefa redakcji Teatru Telewizji, zapowiedziała, że będzie dążyć do rozszerzenia repertuaru artystycznego.
10-01-2006
Odzyskać utraconą widownię
- Nie zajmuję się wielką polityką. Wierzę, że jakkolwiek ułożą się losy telewizji, wartość, jaką jest Teatr TV, nie zostanie zagubiona - mówi WANDA ZWINOGRODZKA, od lutego dyrektor Teatru Telewizji.
10-01-2006
Warszawa. Wanda Zwinogrodzka dyrektorem Teatru TV
Wanda Zwinogrodzka przejęła wczoraj [9 stycznia] Teatr Telewizji w sytuacji, gdy poniedziałkowa Scena Jedynki gości na antenie tylko dwa razy w miesiącu.
04-01-2006
Perły i plewy 2005
W teatrze panuje okupacja współczesnego bezguścia. Doszło do homoseksualizowania teatru, bo krytyka i reżyserzy są odmieńcami i tworzą zorganizowaną energię, opanowali główne pisma i tak nam wbijają w głowę, że to jest współczesny wielki teatr. Nie są to jednak sztuki, które można by było grać po 100 przedstawień, i na które trudno się dostać. Z tej perspektywy nie jest w Polsce najlepiej - uważa reżyser Kazimierz Kutz. Twórcy i publicyści oceniają miniony rok kulturalny w Przeglądzie.
17-10-2005
Komedia niełatwa
- Teatr Telewizji padł właśnie ofiarą dyktatu oglądalności, uznano, że ponad milion ludzi, którzy oglądali poniedziałkowe przedstawienia, to zbyt mała liczba - reżyser OLGA LIPIŃSKA nie tylko o tarnowskim Festiwalu Komedii Talia.
10-10-2005
Galimatias
Powołano zatem nowy skład Kolegium Teatralnego. "Kolegium ma dopilnować (...) by Teatr Telewizji odzyskał swój blask". Prezes Dworak jest człowiekiem doświadczonym i wie, że kolegium niczego nie upilnuje, bo w kolegium panuje odpowiedzialność zbiorowa - pisze Stanisław Tym w felietonie w Rzeczpospolitej.
06-09-2005
Poniedziałek bez Teatru Telewizji
Wczoraj teatromani nie obejrzeli premierowego spektaklu w Jedynce, a wrzesień i październik będą pierwszymi od lat miesiącami z jednym tylko poniedziałkowym spektaklem. Można liczyć na cotygodniowe, sobotnie powtórki. Tymczasem zarząd TVP odnowił skład Kolegium Teatralnego, które ma pomóc w odzyskaniu przez Teatr TV dawnej świetności - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
04-08-2005
Czy teatr jest "happy"?
W polskim teatrze do głosu dochodzi nowa generacja, sama stawia diagnozy i opowiada o swoim zagubieniu. Sezon zakończył się optymistycznie "Happy endem" Brechta-Weila w Teatrze Narodowym. Ale czy teatr może być "happy"? Czy publiczność jest "happy"? Miniony sezon przyniósł sporo symptomów ożywienia, nowego ducha - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
25-07-2005
Teatr Telewizji w trzech aktach
Jeszcze nie tragedia, ale już dramat. Tego lata trwa gorący spór o coraz bardziej okrojony Teatr Telewizji.
04-07-2005
Kultura w kanale
Zaczęło się lato, które zwykło się w TVP nazywać wakacjami, jakbyśmy wszyscy byli latem na urlopach, a świat zamierał. A w "wakacje" TVP czuje się najwidoczniej zwolniona z obowiązku promowania tzw. kultury wysokiej i stawia na rozrywkę masową, lekką, łatwą, choć nie zawsze przyjemną - pisze Artur D. Liskowacki.
28-06-2005
Scena Jedynki zamiast Teatru TV?
Znów cięcia w Teatrze TV. Latem Jedynka rezygnuje ze spektakli poniedziałkowych, a od nowego sezonu będzie prawdopodobnie tylko jedna premiera w miesiącu. Czy Teatr TV to wizytówka telewizji publicznej, czy kamień u nogi? - zastanawia się Roman Pawłowski.
17-06-2005
Kto ma decydować o Teatrze Telewizji
"Nie będziemy wyrabiać stachanowskich norm" - powiada Piotr Dejmek w tekście opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej" 10.06. Pragnę poinformować, że wypowiedź dyrektora Piotra Dejmka zawiera wiadomości nieścisłe, a także w fałszywy sposób przedstawiające naturę relacji między dyrekcją Programu 1 TVP, a innymi komórkami TVP odpowiedzialnymi za programowanie i produkcję Teatru TV - Paweł Konic odpowiada Piotrowi Dejmkowi.
17-06-2005
Thriller z Woronicza
Jak twierdzi prezes Dworak, deklaracje telewidzów mocno rozmijają się z ich prawdziwymi preferencjami: choć w ankietach domagają się oni teatru telewizji, to potem go nie oglądają. Nieco większą uwagą cieszą się jedynie spektakle wyraźnie dotykające współczesności - pisze Monika Luft.
15-06-2005
Pogoda dla oglądaczy
Przed nami dwa miesiące letniej ramówki. Co z poniedziałkowym Teatrem TV? Inny termin? Na razie na Woronicza nie ma ostatecznej decyzji. Poprzednimi laty w wakacje zazwyczaj pokazywano sztuki nieco lżejsze - komedie, farsy, kryminały, a wobec malejącej liczby premier na poniedziałkowy repertuar i tak składają się powtórki. Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza że archiwum Teatru TV jest bogate i nawet jeśli trzymamy się stereotypu, iż latem widz chce intelektualnie odpocząć, to można coś wybrać - o letniej ramówce TVP pisze Katarzyna Wajda.
10-06-2005
Czy Teatr Telewizji zostanie zlikwidowany?
TVP1 ograniczy od września ofertę teatralną do jednej lub dwóch premier miesięcznie, w poniedziałki o 20.15 i powtórek w piątki o 13.40 - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
10-06-2005
TVP nie może przypominać harlequinów
- Może warto sobie uzmysłowić, że telewizja publiczna nie powinna być jedynie kioskiem dworcowym, gromadzącym wszystko, co niezbędne do zabicia nudy w podróży, od tzw. wiadomości z pierwszych stron gazet do łamigłówek, krzyżówek, konkursów, pisemek do oglądania, porad praktycznych i "Harlequina" - mówi MACIEJ ENGLERT, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie.
08-06-2005
Sopot. Teatr Telewizji zwija się powoli
Wiktor Zborowski [na zdjęciu] nie bardzo już pamięta, co to jest teatr telewizji. Pesymistycznie zapewnia: Jest to dziedzina, która się zwija powoli.
06-06-2005
Sopot. Dwa Teatry - bal nad trumną?
Podobno telewizja zdecydowała, że będzie od przyszłego sezonu już tylko jedna premiera teatralna w miesiącu, powtórki raz w tygodniu w południe ktoregoś dnia, a w wakacje w ogóle teatru, powtórek też nie. To jest więc koniec Teatru Telewizji w ogóle, powolny koniec. A ten festwal to bal nad trumną - pisze Krystyna Janda w swoim dzienniku internetowym.
03-06-2005
Szukamy gorących tematów
- Planujemy nowe poniedziałkowe pasmo, w którym zamierzamy prezentować przedstawienia poruszające problemy z pierwszych stron gazet - kwestie społeczne, związane z bezrobociem, przekształceniami ustrojowymi, zmianami w mentalności Polaków - mówi JAN DWORAK, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.
31-03-2005
TVP. Programy misyjne dla wszystkich i dla każdego
TVP prezentuje program dla wszystkich i dla każdego, co oznacza obecność w jej ofercie zarówno audycji dla widowni masowej, jak i mniejszościowej - wynika z dokumentu "Zasady realizowania przez Telewizję Polską misji publicznej" W środę [30 marca] dokument ten prezes TVP Jan Dworak przekazał Radzie Programowej telewizji.
16-02-2005
Teatr Telewizji: żywy czy umarły?
Moja odpowiedź na zagrożenia Teatru TV to po prostu robić jak najlepsze spektakle, które przyciągną widzów. Bo jedynie widzowie mogą obronić Teatr TV. Jeśli ludzie w ciągu ostatnich lat przestali oglądać spektakle, to jest to nasza wina - twórców. O swój byt walczy polskie kino i teatr, Teatr TV też musi taką walkę podjąć, ale nie wygra jej pustosłowiem - mówi Łukasz Barczyk w dyskusji o Teatrze Telewizji.
18-11-2004
Warszawa. Konkurencyjny Teatr TV?
Tylko jedna premiera w miesiącu, ale zrealizowana z rozmachem - to pomysł dyrekcji "Jedynki" na zwiększenie oglądalności poniedziałkowego Teatru TV.
03-07-2004
Smętny bełkot
Artykuł p. Melchiora nosi tytuł Teatr pasożytów, co świadczy o tym, że p. Melchiorowi nie została dana wiedza o różnicy między pisaniem wprost a prostactwem - z opinią Jacka Melchiora nt. misji Teatru TV polemizuje Michał Komar w Tygodniku Powszechnym.
17-06-2004
Dla kogo Teatr Telewizji?
Komu potrzebny jest dziś Teatr Telewizji? Widzom czy może samym realizatorom? Nie ma już powrotu do formuły telewizyjnego widowiska teatralnego tworzonego przez wielkich mistrzów teatru. Teatr na ekranie wyrusza w plener, bo chce za wszelką cenę nadążyć za współczesnością - ale tę lepiej opisują filmowe seriale, fabularyzowane dokumenty i reality show - uważa Jacek Melchior.