powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Słupsk. Tęcza żegna Michała Milczarka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 31 lipca 2007 r. w wieku 64 lat, zmarł wybitny aktor Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku - ś.p. Michał Milczarek.

MICHAŁ MILCZAREK (ur. 11.06.1943 r w Warszawie) - aktor i reżyser teatru lalkowego. W kwietniu 2007 roku obchodził jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Po wojnie wraz z rodzicami przeniósł się do Olsztyna. W roku 1961 ukończył Liceum Ogólnokształcące i wkrótce podjął pracę w Olsztyńskim Teatrze Lalek "Czerwony Kapturek" (1962 - 1971) na prawach adepta. 16 lipca 1968 roku zdał egzamin aktorski przed Państwową Komisją Egzaminacyjną Ministra Kultury i Sztuki.

Po latach przeniósł się do Torunia i zaczarował swoich widzów w Teatrze Lalek "Baj Pomorski" (1971 - 1980), który doskonale ukształtował jego aktorskie umiejętności. W roku 1980 Michał Milczarek związał się ze słupskim Teatrem Lalki "Tęcza" i tu odnalazł swoje miejsce na ziemi. Dorobek artysty jest przebogaty i obejmuje ponad 100 ról, asystentur i prac reżyserskich. Wrodzony talent aktora, poparty ogromną pracą i doświadczeniem sprawiały, że był on niekwestionowanym liderem zespołu artystycznego PTL "Tęcza". Również z tych powodów często powierzano mu obowiązki asystenta reżysera. Grane przez Michała Milczarka główne role wymagały największego wysiłku w przygotowanie. Wszystko to świadczy o autentycznym, wrodzonym talencie aktorskim oraz wysokich umiejętnościach animacyjnych i interpretacyjnych. O popularności Michała Milczarka świadczą listy widzów, które pełne są autentycznego, dziecięcego zachwytu dla jego dokonań scenicznych. Warto tez podkreślić talent pedagogiczny aktora, który niejednokrotnie udzielał cennych wskazówek młodym adeptom sztuki lalkarskiej oraz prowadził kursy dla nauczycieli - animatorów szkolnych zespołów "żywego słowa".

Oprócz pracy w teatrze Michał Milczarek w latach 1992 - 2002 pracował jako instruktor teatralny w Domu Pomocy Społecznej w Machowinie k/Słupska, prowadząc tam zespół "Kubuś". Spektakle, które przygotowywał z niepełnosprawnymi podopiecznymi zadziwiały swym profesjonalizmem na przeglądach twórczości. Aktor przez szereg lat aktywnie uczestniczył w imprezach na rzecz dzieci z ubogich rodzin, w domach dziecka, na oddziałach szpitalnych i dla dzieci zagrożonych patologiami społecznymi.

W okresie zatrudnienia w PTL "Tęcza" Michał Milczarek pełnił funkcję Prezesa Słupskiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich oraz Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki, działającego przy PTL "Tęcza".

Od września 2002 r. aktor przebywał na emeryturze. Nie stracił jednakże kontaktu z zawodem i w miarę zapotrzebowania był angażowany do poszczególnych ról.

Cześć Jego pamięci!

Na zdjęciu: Michał Milczarek jako Profesor Burasi w spektaklu "Misie ptysie", Teatr Tęcza, Słupsk 1997 r.