Trójmiasto. Teatr na plaży i nie tylko

Nadmorskie teatry już nie zamykają drzwi na czas wakacji, ale dodatkowo otwierają sceny na plaży. Pojawiają się liczne letnie festiwale, przeglądy i koncerty. Poniżej oferta dla tych, którym znudzi się morza szum i ptaków śpiew.

«Gdańsk żyje teatrem. Do 3 sierpnia potrwa przegląd ubiegłosezonowych produkcji Teatru Wybrzeże; wśród spektakli jest zarówno dramaturgia polska, jak i zachodnia, klasyka i sztuki współczesne. Przegląd zakończy premiera "Komedii omyłek" Szekspira w reż. Zbigniewa Brzozy, która będzie pomostem do zaczynającego się 3 sierpnia XI Festiwalu Szekspirowskiego.

W Gdyni lato można spędzić na dwa sposoby. Teatralnie - na plaży w Orłowie, która do 19 sierpnia będzie scenografią dla bohaterów produkcji Teatru im. Gombrowicza, który latem przenosi się nad morze: tańczącego Greka Zorby, walczącego z wiatrakami Don Kichota oraz Giacomo Casanovy, bohatera najnowszej premiery teatru, spektaklu wyreżyserowanego przez Jacka Bunscha na podstawie pamiętników legendarnego uwodziciela. Albo literacko i muzycznie - na trwającym od 28 do 29 lipca Globaltica World Culture Festival. Gośćmi festiwalu są artyści w twórczy sposób łączący tradycję ze współczesnością. Pisarze: Nazar Bonczar z Ukrainy, Nenad Velicković z Serbii, Serżuk Minskiewicz z Białorusi i nominowany do Paszportu "Polityki" autor powieści "Niehalo" i "Cud" Ignacy Karpowicz. Oraz muzycy: m.in. Goran Bregović i jego Orkiestra Weselno-Pogrzebowa, Gwinejczyk Ba Cissoko z zespołem, miksujący dźwięki tradycyjnych instrumentów zachodniej Afryki z nowoczesną elektroniką, a na koniec legenda jamajskiego reggae Burning Spear.

Popołudnia i wieczory mamy już zagospodarowane; zostają noce. Te można spędzić na Plaży Śródmieście, która 27 i 28 lipca, podczas 4 edycji Beach Party, powalczy o tytuł Ibizy Bałtyku.

Sopot z kolei da urlopowiczom sposobność Międzynarodowego Spotkania się z Kulturą Żydowską. Do 5 sierpnia w Teatrze Atelier i innych trójmiejskich lokalizacjach odbędą się koncerty (m.in. Bester Ouartet i Andre Ochodlo&The Jazzish Company), wystawy (m.in. Gołdy Tencer "I ciągle widzę ich twarze"), pokaz filmowy "Współczesne kino żydowskie", warsztaty tańców izraelskich, wykłady (np. o kobietach w kulturze żydowskiej), spotkania (m.in. z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem) oraz degustacje przysmaków kuchni żydowskiej.

Na zdjęciu: "Casanova", Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni na plaży w Orłowie, lipiec 2007 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego