Łódzkie. Opera w plenerach

W takie tournee Teatr Wielki nie wyruszał dawno, a rozpoczyna je już dziś, w Łęczycy. Kolejnymi miastami, w których pojawią się artyści łódzkiej opery będą: Poddębice, Wieluń i Piotrków Trybunalski.

«Na serię letnich koncertów i spektakli zaprasza w imieniu Teatru Wielkiego Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa łódzkiego, który występom tym patronuje.

- Bardzo się cieszę, że możemy wystąpić dla mieszkańców miast, którym niejednokrotnie trudno jest wybrać się do teatru do Łodzi - mówi Kazimierz Kowalski, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego. - Dołożymy wszelkich starań, by widzowie mieli jak najwięcej satysfakcji, a wierzę, że tak się stanie, bo repertuar przygotowaliśmy piękny.

I rzeczywiście: dziś na zamku w Łęczycy i jutro w Poddębicach, o godz. 20 rozpoczną się przedstawienia jednej z najwybitniejszych oper komicznych w literaturze muzycznej - "Don Pasquale" Gaetana Donizettiego [na zdjęciu scena z przedstawienia]. Stawiana na równi z genialnym "Cyrulikiem sewilskim" Rossiniego, niewielkich rozmiarów opera - pełna lekkości i beztroskiego humoru, z efektownymi ariami i pięknymi scenami zespołowymi - powstała zaledwie w dziesięć dni, a w jeden wieczór stała się przebojem, który nie schodzi z teatralnych afiszów od ponad 160 lat.

"Don Pasquale"opowiada historię podstarzałego i złośliwego kawalera, który pragnie umilić sobie jesień życia, spędzając ją u boku atrakcyjnej, młodej żony. Chce również znaleźć sposób, aby wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta, który niebawem sam szykuje się do ślubu - oczywiście wbrew woli wuja. Sprawna intryga przyjaciela rodziny - doktora Malatesty - powoduje splot zabawnych zdarzeń i zwrotów akcji, a także - co przecież jest podstawą - szczęśliwe zakończenie.

W opowieści o amorach starego kawalera i perypetiach zakochanych występować będą m. in: Małgorzata Kulińska, Dorota Wójcik, Krzysztof Dyttus, Andrzej Jurkiewicz, Zenon Kowalski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Niemierowicz i Kazimierz Kowalski w roli tytułowej. Orkiestrę od dyrygenckiego pulpitu poprowadzi Kazimierz Wiencek.

28 lipca w Wieluniu oraz 29 lipca w Piotrkowie Trybunalskim ci sami soliści z dołączającą Agnieszką Makówką, chór i orkiestra Teatru Wielkiego przedstawią koncert galowy zatytułowany "W krainie opery, operetki i musicalu". W programie obu wieczorów będzie można usłyszeć najpopularniejsze przeboje takich dzieł operowych i operetkowych, jak "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego, "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Carmen" Georges'a Bizeta, "Wesoła wdówka" Franza Lehara czy "Skrzypek na dachu" Jerry'ego Bocka i Josepha Steina. Również koncerty prowadzić będzie Kazimierz Wiencek. I jeszcze jedna dobra informacja: na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego