Zielona Góra. Sopockie "Drapacze chmur" na Festiwalu Off Teatr

Tego, o czym rozprawiają Polacy bez pracy będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego spektaklu Festiwalu Off Teatr. 21 lipca na Scenie Na Strychu (ul. Fabryczna 13) Teatr Zielony Wiatrak z Sopotu zagra "Drapacze chmur" [na zdjęciu].

«Teatr Zielony Wiatrak powstał w 1994 r. dzięki staraniom Marka Branda, autora wszystkich tekstów do spektakli teatru, reżysera i aktora, animatora działań teatralnych. Od 2005 roku teatr rozpoczął ścisłą współpracę z Bartoszem Frankiewiczem, młodym gdańskim aktorem i poetą, który stał się współtwórcą scenariusza do spektaklu "Drapacze chmur", jak dotąd największego sukcesu artystycznego teatru, nagrodzonego Grand Prix na ubiegłorocznych Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.

Pierwotnie "Drapacze chmur" miały być monodramem. Tekst napisał Frankiewicz (rocznik 1979) - Traktowałem to trochę jak eksperyment - opowiada. Wolałem wiersze, są krótsze, a ja jestem leniwy. Poza tym teatr, mimo swej elitarności, jest bardziej popularny niż poezja, a ja miałem coś ważnego do powiedzenia. Tekst zacząłem pisać w Londynie, gdzie przez cztery miesiące pracowałem jako pomocnik kucharza - opowiada.

Po ukończeniu tekstu Bartosz Frankiewicz dał go do przeczytania Markowi Brandowi, założycielowi i reżyserowi Wiatraka. - "Drapacze chmur" dotyczą otaczającej nas rzeczywistości, opowiadają o mechanizmach, przede wszystkim politycznych i społecznych, które sprawiają, że Polacy uciekają z kraju - mówi Brand.

Po rozmowach Frankiewicz i Brand zdecydowali się rozpisać dramat na dwie role i dodać fragmenty starszych tekstów założyciela Zielonego Wiatraka. W efekcie powstał dwugłos dotyczący emigracji, widzianej oczyma dwóch pokoleń: rocznika '65 i '79. - Mój tekst był opowieścią o poszukiwaniu swojego kawałka nieba na ziemi i o problemach, które to uniemożliwiają - mówi Bartosz Frankiewicz. - Razem z Markiem zdecydowaliśmy się skupić na wątkach ekonomicznych i politycznych, które skłaniają Polaków do wyjazdu. Teatr Zielony Wiatrak powstał w Gdańsku w 1994 roku. Obecnie współpracuje z Sopocką Sceną Off de BICZ. Jego założycielem, autorem wszystkich (do czasu "Drapaczy chmur") tekstów, aktorem i reżyserem jest Marek Brand - jedna z najważniejszych postaci trójmiejskiego teatru niezależnego.

"Drapacze chmur" to "opowieść o poszukiwaniu swojego kawałka nieba na ziemi i o problemach, które to uniemożliwiają". To społeczno-polityczna tragifarsa, oparta na osobistych doświadczeniach jej twórców, "opowiadająca o mechanizmach, które sprawiają, że Polacy uciekają z kraju". Przykład szczerego, mądrego teatru politycznego, nawiązującego zarówno stylistyką, jak również siłą i bezkompromisowością przekazu, do najlepszych tradycji "klasycznego", społecznego teatru alternatywnego lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Spektakl do zobaczenia w sobotę godz. do zobaczenia na Scenie Na Strychu (ul. Fabryczna 13). Bilety po 5 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego