Warszawa. Przewodnik po wakacyjnym repertuarze

Na warszawskich scenach sezon urlopowy w pełni, ale są miejsca, gdzie można zobaczyć dobry spektakl. Oto nasz przewodnik po wakacyjnym repertuarze.

«Na ostatnie w tym sezonie przedstawienie w Teatrze Powszechnym "Albośmy to jacy, tacy..." [na zdjęciu] można się wybrać dziś o godz. 19.30. Reżyser Piotr Cieplak fragmenty "Wesela" Wyspiańskiego połączył z tekstami publicystycznymi, wierszami Miłosza, Herberta, Świetlickiego. Pierwsza część grana jest na dziedzińcu teatru, więc to doskonała propozycja na lato.

Scena Prezentacje zaprasza widzów jeszcze tylko dziś i jutro o godz. 19.30. W repertuarze spektakl przede wszystkim dla młodej publiczności z młodymi aktorami - komedia Clementa Michela "Karton" o przyjaciołach, którzy przy okazji przeprowadzki dyskutują i żartują o swoich poważnych oraz błahych problemach.

Nie mają wakacyjnej przerwy sceny niezależne. Montownia w czwartki organizuje kolejne prezentacje w cyklu Alternatywna Scena Promocyjna. W sierpniu czekają nas recitale młodych śpiewających aktorek. Agnieszka Grochowicz podczas wieczoru zatytułowanego "Skąd jestem" przypomni utwory Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury i Jonasza Kofty. Anna Sroka zaśpiewa piosenki Ewy Demarczyk. Natomiast Ewa Szawłowska z Leszkiem Zduniem wystąpią w muzycznym spektaklu "Kocham, więc jestem".

Zaglądać warto także na ulicę Magazynową, gdzie po występach na festiwalu w Awinionie powrócili aktorzy Teatru Druga Strefa. Dziś można ich zobaczyć w spektaklu "Ja, Feuerbach", a w weekend w "Pętli" według Marka Hłaski. 30 lipca zaplanowali prapremierę sztuki Leszka Leona Szkutnika "Sceny na zamku", którą reżyseruje Sylwester Biraga.

26 lipca wznowi działalność Teatr Kwadrat. Tu w repertuarze zabawne komedie: "Perfect Day", "Okno na parlament", "Szalone nożyczki" i "Ośle lata". Na teatralnej mapie w te wakacje nie zabraknie także znanego przeglądu "Komedie lata" w Teatrze Na Woli. Na jego inaugurację 2 sierpnia szykowana jest premiera "Krzywej wieży" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej z Ewą Konstancją Bułhak i Krzysztofem Pluskotą w rolach głównych. Później podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu scenę przy Kasprzaka opanują artyści pantomimy i miłośnicy sztuki bez słów.

Także 2 sierpnia wakacyjną przerwę zakończy Teatr Ochoty. W Żydowskim, który zacznie działać dzień później, na afiszu ponownie pojawi się "Skrzypek na dachu" i widowisko muzyczne "Tradycje", a pod koniec sierpnia zorganizowane zostaną przedpremierowe pokazy "Strasznej gospody". 10 sierpnia znów można się będzie wybrać do Teatru Współczesnego - w repertuarze "Udając ofiarę", "Teremin", "Napis". 17 sierpnia z urlopu wrócą aktorzy Teatru Polonia.

Na pozostałych artystów, w tym tych związanych ze sceną narodową, poczekać musimy aż do września.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego