Kraków. Piaf i Zapolska na Przglądzie monodramów

W sobotę o godz. 19 w ramach VII Przeglądu Teatrów Jednego Aktora Joanna Rawik przedstawi "Edith Piaf - ptak smutnego stulecia", autorski monodram z piosenkami. Towarzyszył jej będzie Paweł Bieńkowski - fortepian.

«Rawik, przypomnijmy, jest też autorką książki o Piaf pod takim właśnie tytułem, drugiej już - po "Hymnie życia i miłości". Bo też Joanna Rawik, znakomita piosenkarka, niegdyś osiadła w Krakowie, fascynuje się postacią i twórczością legendarnej pieśniarki paryskiej od lat. "Ptak smutnego stulecia" to przede wszystkim opowieść o życiu Piaf, o jej licznych romansach i małżeństwach, o zachłanności na wciąż nowe przeżycia i doświadczenia. Oczywiście będą i piosenki, bo przecież wykonawczyni z nich słynie od dekad. Kto był na jej niedawnym recitalu w Krakowie, kiedy przedstawiła fragmenty monodramu - pewnie przyjdzie i teraz. Innym - podpowiadamy.

Dwa dni później, 16 bm, także o 19 - "Geniale Frau - Zapolska", monodram Niny Repetowskiej, nagrodzony przed laty przez Wiesława Myśliwskiego podczas Festiwalu Teatrów Jednego Aktora. Tę opowieść o życiu i twórczości autorki Moralności pani Dulskiej niezwykle chwalił też na naszych łamach Władysław Cybulski. "Artystka nie robi żadnych pauz, nie stawia cenzur pomiędzy opisem różnych stanów ducha pisarki. Pohamowała swą ekspresyjną rzeczywistość, przecież szkic psychologiczny mieni się barwami, faluje dumą, histerią, rozpaczą, pogardą i egocentryzmem. Nina Repetowska daje recital nastrojów" - pisał.

Bilety - 15 zł - u organizatora czyli w ŚOK (Mikołajska 2).»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego