Kraków. Lato teatralne

Na ulicy, przy Pompie [na zdjęciu], w ogrodach, ogródkach, piwnicach i salach. ¦piewaj±co, tanecznie, rozrywkowo, poważnie. Indywidualnie i zespołowo. Letni sezon teatralny prezentuje się całkiem obficie.

«Już w przyszłą środę rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Jubileuszowa, 20. edycja trwać będzie sześć dni, a przedstawienia grane będą na Rynku Głównym, Małym Rynku, placu Szczepańskim.

Głównym bohaterem festiwalu został Don Kichot - to jemu teatry z Polski, Anglii, Włoch, Hiszpanii poświęciły swoje spektakle. Ale zobaczymy też przedstawienia dla dzieci czy występy klaunów. Następny festiwal w plenerze to sierpniowy (5-12 sierpnia) VIII Festiwal Tańców Dworskich; motywem przewodnim będzie historia Krakowa, a zobaczymy m.in. widowisko "Kraków - narodziny miasta".

W Śródmiejskim Ośrodku Kultury do 28 lipca panuje Nina Repetowska i jej goście, czyli aktorzy w monodramach. Repetowska wystąpi ze swoimi przedstawieniami o Poli Negri, Gabrieli Zapolskiej i teatrzyku Hefajstos, a wśród gości są Joanna Rawik, Zdzisław Wardejn czy Wiesław Komasa. Na Scenie Moliere do 27 lipca oglądać można m.in. "Hienę" z Elżbietą Karkoszką, spektakl muzyczno-poetycki "Kern świeżo malowany", kabaretowy wieczór Aldony Jankowskiej czy "Entertain the Dragon", kabaret po angielsku. Na Scenie pod Ratuszem Teatru Ludowego również grają po angielsku - Krystyna Podleska "Mój boski rozwód", a Tomasz Obara "Wbijając czołem gwoździe w podłogę". A po polsku m.in. "Gąskę", "Wszystko o kobietach" czy "Zwierzenia pornogwiazdy". Scena działa do 5 sierpnia.

Do 4 sierpnia w weekendy na Scenie przy Pompie Teatru im. Słowackiego oglądać można w ogródkowo-kawiarnianych warunkach recitale - wystąpią m.in. Anna Treter, Basia Stępniak-Wilk, Alosza Awdiejew. Przy Pompie w lipcu (11-13 i 26-29) występować będzie międzynarodowy zespół Teatro Ronda z "Dell'arte show". Przez całe wakacje w ogrodach Dworku Białoprądnickiego w poniedziałki grane są kameralne przedstawienia i recitale. Przez całe wakacje czynny jest również Teatr Nowy - gra własne spektakle: "Pan Jasiek", "Amok moja dziecinada", "Griga" i "Historie Petra Zelenki". Odbędzie się też kilka koncertów zespołu Frittata oraz wystawy malarstwa, fotografii i grafiki. W sierpniu (3-19) na scenie na Starego Teatru Bagatela zagości Letni Festiwal Małych Form. Wystąpią m.in. Joanna Szczepkowska, Anna Seniuk, Zofia Saretok, Joanna Trzepiecińska, Piotr Cyrwus.

Opera Krakowska proponuje do 17 sierpnia we wtorki i piątki koncerty przebojów operowych i operetkowych w Barbakanie. Przedstawienia operowe oglądać można natomiast w Krakowskiej Operze Kameralnej (do 11 sierpnia) - m.in. "Zaide" Mozarta, "Don Pasquale" Donizettiego czy "Satiro e Corisca" Meruli. Jedynym teatrem, który latem działa pełną parą, na wszystkich scenach i z pełnym repertuarem, jest tradycyjnie zakopiański Teatr Witkacego, który zaprasza widzów od 20 lipca do końca sierpnia.

A jeżeli ktoś miałby ochotę na nieco egzotyki - w krakowskim Muzeum Etnograficznym czynna jest wystawa poświęcona tradycyjnemu teatrowi jawajskiemu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego