Kryzys w łódzkiej operze

01-06-2005
20-01-2009
Plan naprawczy łódzkiej opery
- Dzisiaj moglibyśmyle nie mieć części problemów, gdybyśmy byli współfinansowani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tak jak opery w Bydgoszczy, Poznaniu czy Wrocławiu. Uważam, że przez zupełnie absurdalny brak łódzkiej opery na tak zwanej liście instytucji współfinansowanych, straciliśmy w ostatnich latach co najmniej 8-10 mln zł - dyrektor Marek Szyjko o planach Teatru Wielkiego w Łodzi.
08-01-2009
Operowo - muzyczne wzloty i upadki 2008
Mijający rok nie zapisze się w operowych annałach ani spektakularnymi wydarzeniami artystycznymi, ani sensacyjnymi debiutami czy głośnymi klęskami. Choć te ostatnie czasami się zdarzały. Jednym słowem było średnio zarówno na światowych, jak i polskich scenach. Ale jednocześnie było się na co zżymać i o czym dyskutować. Był to rok obchodów 150. rocznicy urodzin Marceliny Sembrich-Kochańskiej, największej śpiewaczki operowej w historii polskiej wokalistyki - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
05-01-2009
Płock. Marszałek Struzik na afiszu "Don Pasquale"
W piątek na scenie teatru wystąpi Polska Opera Kameralna. Rozlepione w mieście afisze już od kilku dni anonsują to wydarzenie. Z daleka w oczy rzuca się wielki napis "Don Pasquale". A nad nim, równie imponujący - "Adam Struzik".
15-12-2008
Opera to fascynujące widowisko
- Mamy duże grono naszych stałych, wiernych bywalców - dystyngowanych znawców muzyki operowej. Z pewnością do miłośników opery należą także młodzi ludzie. Jeśli jednak do tej pory serwowano im repertuar na nie najwyższym poziomie wykonawczym i realizacyjnym albo niespecjalnie rozreklamowany, trudno się dziwić, że nie szturmowali kas - mówi pierwszy dyrygent i kierownik muzyczny łódzkiego Teatru Wielkiego Tadeusz Kozłowski.
27-10-2008
Łódź. Dyrektor Szyjko wycofał rezygnację
15-10-2008
Łódzka opera z polityką w tle
Czy przez odwołanie Kazimierza Kowalskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego, rozpadnie się rządząca województwem koalicja PO i PSL? Już wisi na włosku - pisze Marcin Kwintkiewicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
15-10-2008
Łódź. Kazimierz Kowalski odwołany
Zarząd Województwa łódzkiego odwołał w środę Kazimierza Kowalskiego ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Przyczyną odwołania Kowalskiego był trwający od kilku tygodni konflikt z nowym dyrektorem naczelnym opery Markiem Szyjko.
15-10-2008
Łódź. Marek Szyjko zrezygnował dla dobra Teatru Wielkiego
Marek Szyjko, od trzech miesięcy zajmujący stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi, złożył wypowiedzenie. Napisał, że robi to dla dobra teatru. Wczoraj rano na ręce Włodzimierza Fisiaka, marszałka województwa, wpłynęło pismo od dyrektora Szyjki, w którym prosi on o rozwiązanie trzyletniego kontraktu, zawartego w połowie lipca tego roku.
10-10-2008
Łódź. Kłopot marszałka z Teatrem Wielkim
Zarząd Województwa Łódzkiego obradował wczoraj dłużej niż zwykle, ale o trudnej sytuacji w Teatrze Wielkim nie mówiono w oficjalnych wystąpieniach. W porządku dziennym nie znalazł się wniosek Marka Szyjki, dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi, o odwołanie dyrektora artystycznego opery - Kazimierza Kowalskiego.
10-10-2008
Łódź. Wielka draka w Wielkim
Zawrzało w łódzkiej operze. Teatr Wielki stał się polem konfliktu między jego dwoma dyrektorami: niedawno powołanym dyrektorem naczelnym Markiem Szyjką a Kazimierzem Kowalskim, pełniącym funkcję dyrektora artystycznego od grudnia 2005 roku (a od ponad 30 lat związanego z łódzkim teatrem, którego był także dyrektorem naczelnym) - pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
19-06-2008
Łódź. Zwolniono dyrektora opery
Pół roku zajęło marszałkowi województwa odwołanie Wojciecha Skupieńskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego. Doszło do niego dopiero 18 czerwca. Śródmiejska prokuratura bada niegospodarność w operze.
18-06-2008
Łódź. Dyrektor Teatru Wielkiego odwołany
Zarząd województwa łódzkiego odwołał dziś Wojciecha Skupieńskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego. Decyzję pozytywnie zaopiniowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.
19-01-2008
Łódź. Spór o odwołanie szefa Teatru Wielkiego
16-01-2008
Łódź. Zarzuty wobec dyr. Skupińskiego do prokuratury?
Prawnicy Urzędu Marszałkowskiego przygotowują wniosek do prokuratury w sprawie nieprawidłowości, jakich miał dopuścić się Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi.
11-01-2008
Łódź. Dlaczego marszałek odwołuje dyrektora opery?
Znów głośno o Teatrze Wielkim w Łodzi. Jak pisaliśmy wczoraj, o odwołaniu jego dyrektora naczelnego - Wojciecha Skupieńskiego - zdecydował marszałek województwa Włodzimierz Fisiak. Zarząd województwa, w wyniku kontroli przeprowadzonej w teatrze, zarzucił Skupieńskiemu m.in. niegospodarność i niewłaściwe nagradzanie premiami pracowników.
10-01-2008
Łódź. Dyrektor opery odwołany
Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego, zostanie odwołany. - Być może sprawa trafi do prokuratury - dowiedziała się "Gazeta" po kontroli finansowej w łódzkiej operze.
09-01-2008
Łódź. Próba odwołania dyrektora Teatru Wielkiego
Zarząd województwa łódzkiego wszczął procedurę zmierzającą do odwołania ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi, Wojciecha Skupieńskiego.
12-03-2007
Śpiew z taśmy (produkcyjnej)
Artyści na etatach, wyrabianie norm, obsadzanie stanowisk z klucza politycznego - polskie opery, z warszawską Narodową na czele, to w większości prawdziwe skanseny realnego socjalizmu - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
27-02-2006
Sukcesy łódzkich scen
Pojawiła się w Łodzi kolejna jakość, symbolizująca to, co w teatrze najszczersze: praca pełnych poświęcenia zapaleńców w studenckim Teatrze Studyjnym. Jego szefowa - Urszula Jachimowicz - z zaangażowaniem rymującym się z potencjałem aktorów, zamienia skromny Studyjny w jedną z ciekawszych scen w kraju - półmetek bieżącego sezonu na łódzkich scenach ocenia Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
08-02-2006
Siła starych układów
Spór dyrektorów narodowej sceny wynikał nie tylko z odmiennych wizji programowych. Wywołały go też problemy nękające polskie opery, co potwierdza konflikt w Krakowie i kłopoty Teatru Wielkiego w Łodzi - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
13-01-2006
Łódź. Podwójny dyrektor Kazimierz Kowalski
Śpiewak operowy prowadzi równolegle teatr prywatny i samorządowy. Wszystko jest zgodnie z prawem, ale...
09-01-2006
Trzeba zadbać o widza
- Nie muszę być dyrektorem artystycznym opery w Łodzi. To duży zaszczyt, który mnie spotkał po 30 latach pracy, ale nie mam zamiaru z nikim walczyć - mówi nowy dyrektor KAZIMIERZ KOWALSKI.
05-01-2006
Łódź. Żona nie kontroluje dyrektora Kowalskiego
Związany z PSL Kazimierz Kowalski [na zdjęciu] został dyrektorem artystycznym łódzkiego Teatru Wielkiego. Kto będzie kontrolował poczynania nowego dyrektora?
05-01-2006
Operowy populista
- Nie znam planów artystycznych Kazimierza Kowalskiego, ale sądzę, że chodzi tylko o przetrwanie do kolejnych wyborów i dodatkowe dochody. To nominacja z klucza partyjnego. Zwyciężyło zwyczajne kolesiostwo. Teatr Wielki za rok może być tylko pustym słowem - mówi wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi Zbigniew Macias o powołaniu nowego dyrektora artystycznego.
05-01-2006
Zwiększę frekwencję
- Postaram się zwiększyć frekwencję w pół roku. To będzie jedynym wykładnikiem mojej pracy, a nie recenzje prasowe czy ilość wiader pomyj wylewanych na moją głowę - mówi KAZIMIERZ KOWALSKI, nowy dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.
04-01-2006
Łódź. Zaskoczenie po wyborze dyrektora Opery
Znany śpiewak operowy Kazimierz Kowalski [na zdjęciu], został dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Ten wybór dla większości muzyków i melomanów był zaskoczeniem, bo jego poprzednia dyrektorska kadencja, w latach 1994-97, nie była pochlebnie oceniana.
03-01-2006
Rok kulturalny w Łodzi
Co nam zostanie z roku 2005? Co pozwoli zabrać się w kolejne lata XXI wieku, a przed czym historia zatrzaśnie drzwi? W życiu kulturalnym Łodzi od dawna nie zdarzyło się tyle dobrego, co wcale jednak nie znaczy, że siła tego dobrego była w stanie pokonać całe zło. Ale i tak mijający rok ocenić wypada z satysfakcjonującym zadowoleniem - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
30-12-2005
Łódź. Kazimierz Kowalski znowu dyrektorem Wielkiego
Kazimierz Kowalski [na zdjęciu], znany bas operowy, będzie nowym dyrektorem artystycznym łódzkiego Teatru Wielkiego. Taką decyzję podjął wczoraj [29 grudnia] zarząd województwa łódzkiego, przychylając się tym samym do wniosku Wojciecha Skupieńskiego, dyrektora naczelnego TW, który właśnie Kazimierza Kowalskiego wskazał jako najlepszego kandydata na stanowisko swojego zastępcy.
07-12-2005
Łódź. Polowanie na dyrektorów
W Łodzi trwa "polowanie" na dyrektorów. W Teatrze Wielkim [na zdjęciu] nie ma dyrektora artystycznego (jego nazwisko poznamy może już za tydzień), za niespełna miesiąc powinniśmy dowiedzieć się, kto zostanie nowym dyrektorem Muzeum Sztuki.
30-11-2005
Łódź. Teatr Wielki bez dyrektora
Łódzki Teatr Wielki w środku sezonu stracił dyrektora artystycznego. Decyzja o odwołaniu Tadeusza Kozłowskiego zapadła nagle, choć trudno powiedzieć, że niespodziewanie - pisze Michał Lenarciński.
30-11-2005
Dyrektor Tadeusz Kozłowski odwołany
- Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem. Pracując na stanowisku dyrektora artystycznego zawsze robiłem wszystko dla Teatru Wielkiego, starałem się, żeby poziom był jak najwyższy. Nie znam przyczyn, dla których zostałem odwołany mówi TADEUSZ KOZŁOWSKI, dyrygent i były dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
18-11-2005
Łódź. Soliści przeciw dyrektorowi Kozłowskiemu
Grupa solistów Teatru Wielkiego w Łodzi napisała pismo do Wojciecha Skupieńskiego, dyrektora naczelnego teatru, w którym zasygnalizowała niezadowolenie ze współpracy z dyrektorem artystycznym - Tadeuszem Kozłowskim.
04-06-2005
Łódź. Dużo premier, mało grania w Wielkim
W łódzkiej operze premiera goni premierę. Ale spektakle są rzadko grane. Za to co chwilę robi się nowy tytuł. Dlaczego?
01-06-2005
Łódź. Zredukowana promocja Wielkiego
Dział literacko-wydawniczo-promocyjny łódzkiej opery [na zdjęciu] to od dzisiaj [1 czerwca] jedna osoba.
28-05-2005
Łódź. Marka kultury
Posiadanie silnej marki to nieomal gwarancja sukcesu. W Łodzi trudno dziś dostrzec, by instytucje w sposób spektakularny zabiegały o krajową renomę, nie mówiąc o światowej - pisze Michał Lenarciński.
27-05-2005
Łódź. Skupieński do odwołania?
Niewykluczone, że Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi [na zdjęciu], zostanie odwołany ze stanowiska.
25-05-2005
Kryzys w łódzkiej operze
W łódzkim Teatrze Wielkim od pewnego czasu dzieją się rzeczy trudne do wyobrażenia. Pod wizerunkiem jeszcze do niedawna poważnej, twórczej opery, kryje się konglomerat niekompetencji i nieudolności. Najbardziej żal, że cierpią na tym widzowie i teatralna kasa - pisze Michał Lenarciński.
23-05-2005
Łódź. Opera bez komputerów
Łódzkiej operze grozi paraliż organizacyjny. Po tym, że w Teatrze Wielkim są używane pirackie kopie programów komputerowych, dyrekcja TW skonfiskowała komputery w kilku działach teatru.
07-01-2005
Łódź. Tadeusz Kozłowski o wyjazdach opery
- Gdybyśmy grali walczyki i poleczki Straussa, to moglibyśmy mówić o chałturze. A przecież my jedziemy z "Makbetem", nad którym ciężko pracowaliśmy - mówi Tadeusze Kozłowski, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego [na zdjęciu].
19-10-2004
Łódź. Milion od marszałka na urodziny opery
50 lat sceny operowej w Łodzi podsumowywał sobotni [16 października], jubileuszowy koncert, który zgromadził na widowni Teatru Wielkiego wielu znakomitych artystów Opery Łódzkiej i TW.
09-10-2004
Łódź. 14,5 mln zł dla Teatru Wielkiego to za mało
O fatalnej sytuacji Teatru Wielkiego w Łodzi, z dyrektorem naczelnym Wojciechem Skupieńskim, rozmawia Monika Pietras.
07-10-2004
Łódź. Rośnie dług Teatru Wielkiego
- Jeśli Teatr Wielki w przyszłym roku otrzyma dotację nie większą niż w tym, to nie widzę możliwości prowadzenia opery za taką kwotę - twierdzi Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi. Na zdjęciu: scena ze spektaklu "Moc Przeznaczenia".