powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Wystawa Jadwigi Mydlarskiej-Kowal w CSP

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach w dniu 4 czerwca o godz. 14 zaprasza na wernisaż wystawy lalek, kukieł, projektów scenograficznych i rysunków Jadwigi Mydlarskiej-Kowal "Maski rzeczywistości".

O godz. 15 obejrzeć będzie można spektakl "Przemiana" wg Franza Kafki ze scenografią Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, w reżyserii Jacka Bunscha, w wykonaniu zespołu Teatru bez Sceny. "Przemiana" znajduje się w repertuarze teatru od roku 1999 i jest jednym z trzech spektakli granych do dzisiaj w teatrach, pomimo 6 lat, które upłynęły od nagłej śmierci artystki. Spektakl odbędzie się na scenie Teatru Korez w Górnośląskim Centrum Kultury (wstęp wolny).

Jadwiga Mydlarska-Kowal (1943-2001), artystka o wielu talentach i niezwykłej wyobraźni, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki uzyskała u prof. Franciszka Bunscha) uprawiała różne dziedziny plastyki. Współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, projektowała modę, rysowała. Ostatnie dwadzieścia lat swojego życia związała z Wrocławskim Teatrem Lalek. Zaproszona do współpracy przez ówczesnego dyrektora i reżysera Wiesława Hejno, w scenografii projektowanej dla teatrów lalkowych i we współpracy z nim rozwinęła swój talent najpełniej. Ten niezwykły artystyczny tandem rozpoczął eksperymenty nie tylko w sferze plastycznej, ale i w odmiennych sposobach prowadzenia lalki i łączenia planu lalkowego z tzw. planem żywym (zarówno w sferze działań aktorskich, jak i rozwiązań plastycznych). Aktor, lalka, kukła i maska, ich wzajemne relacje ściśle ze sobą sprzęgnięte tworzyły autonomiczny świat, rozpoznawalny i im tylko przypisany.

We Wrocławskim Teatrze Lalek rozwijała się bodaj najtrudniejsza z form sztuki lalkarskiej - teatr dla dorosłych. Wiesław Hejno i Jadwiga Mydlarska-Kowal sięgali po repertuar kontrowersyjny, niebanalny, wymagający niekonwencjonalnej wyobraźni. Goethe, Witkacy, Kafka, Schulz, Szekspir - intrygowały widzów i recenzentów. Z premiery na premierę grono zwolenników tej formy teatru stawało się większe. Szekspir, Brecht, Miller, Ionesco, Bułhakow interesował również Jadwigę Mydlarską-Kowal we współpracy z Jackiem Bunschem - premiery te realizowane były w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, teatrach: Kalisza, Katowic, Sosnowca.

Projektowała rysując, rysując porozumiewała się ze swoimi artystycznymi partnerami. Szkicowała, rysowała lalki, kukły sytuacje sceniczne i najdrobniejsze detale. Najczęściej na papierze. Powstały setki rysunków; szczęśliwym trafem zachowało się bardzo wiele z nich w archiwach prywatnych i teatralnych, zwłaszcza we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Ta niezwykła umiejętność puentowania myśli i wyobrażeń Artystki stanęła u podstaw koncepcji wystawy.

Radosny i kolorowy świat, pełen przyjaznych wyobraźni dziecka postaci, stworów, smoków i wróżek ( w postaci kompozycji złożonych z fragmentów "Córki króla mórz", Dzikich łąbędzi", "Legendy o Juliannie i Aleksandrze", czy "Komedii dla Mamy i Taty"), skontrastowany został w opozycji do fundamentalnych, ostatecznych problemów egzystencji i kondycji ludzkiej ( "Faust", "Oni", "Niedokonania", "Xięga bałwochwalcza", "Ryszard III"). Lalki, kukły, rekwizyty, rysunki i ich plastyczne powiększenia stanowią materię ekspozycji i budują jej kształt aranżacyjny.

"Objąć świat jednym spojrzeniem i pokazać go w wizji za pomocą określonych środków wyrazu artystycznego, przylegających do niepowtarzalności artysty, to marzenie każdego, kto tworzy. Scenografa również" - napisała na rok przed śmiercią.

Dorobek życia Jadwigi Mydlarskiej-Kowal świadczy o tym, że marzenie o niepowtarzalności swojego dzieła spełniła.

Autorzy wystawy:

Scenariusz: Ewa Moroń, projekt przestrzeni ekspozycyjnej; Krystian Banik, komisarz: Joanna Kunysz, realizacja techniczna: Krystian Banik, Henryk Dubis, powiększenia plastyczne: Anna Gwiździłł, Katarzyna Machalica, współpraca realizacyjna; Jolanta Mężyk.

Wernisaż wystawy Jadwigi Mydlarskiej-Kowal odbywa się w czasie trwania VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Katowice - Dzieciom". Z okazji Dnia Dziecka, od 1 do 5 czerwca, Centrum Scenografii Polskiej zaprasza dzieci i gości festiwalowych do bezpłatnego zwiedzania wystawy. Wystawa czynna będzie do 30 września br.

Zwiedzanie wystawy przez grupy uczniów i studentów - zgodnie ze zwyczajem - powiązane zostanie z programem zajęć i warsztatów adresowanych do poszczególnych grup widzów. Informacje o formach proponowanych zajęć przekazane zostaną zainteresowanym wystawą.