Artyści na Podzamczu

VIII Elbląskie Noce Teatru i Poezji. Pisze Jarosław Grabarczyk w Dzienniku Elbląskim.

«Tegoroczne, ósme już Elbląskie Noce Teatru i Poezji były pod kilkoma względami wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii festiwalu zaprezentowany został koncert, przygotowany specjalnie na jego potrzeby. To właśnie ten koncert, złożony z piosenek Jana Wołka, obejrzała bodaj rekordowa liczba widzów.

VIII Elbląskie Noce Teatru i Poezji przeszły już do historii, ale w pamięci tych, którzy przez trzy kolejne noce gościli na Podzamczu, wsłuchując się w to, co mają do powiedzenia i wyśpiewania artyści, z pewnością pozostaną na długo. Jak słusznie zauważył po sobotnim koncercie Andrzej Ryński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, elbląska impreza, to kolejne ważne wydarzenie kulturalne w naszym regionie.

Kabaret na dobry początek

Już czwartkowa inauguracja nocy była mocnym uderzeniem, zarówno w najczulsze struny dusz publiczności, jak i w struny wywołujące naturalny, niczym niepohamowany śmiech. Setkom elblążan i gościom, którzy przyjechali tu z różnych zakątków Polski, najbardziej podobał się kabaret Łowcy B. - Obok Ani Mru Mru jest to obecnie jeden z najlepszych polskich kabaretów - wyznał nam Krzysztof Kukliński z Elbląga. - Cieszę się, że mogłem obejrzeć występ tych chłopaków na żywo. Jak mało kiedy ubawiłem się do łez.

Obok Łowców B. podczas pierwszej nocy przed publicznością zaprezentował się także inny kabaret- Limo. Zgromadzeni na Podzamczu widzowie mieli też okazję wysłuchać na żywo koncertu Formacji Chłopięcej Legitymacje w wykonaniu Sambora Dudzińskiego, Konrada Imieli i Cezarego Studniaka, który to koncert już wcześniej okazał się prawdziwą sensacją XXV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Na zakończenie inauguracyjnej nocy najbardziej wytrwali widzowie obejrzeli dość specyficzny i nieco kontrowersyjny spektakl Tlen w reż. Pawła Ni-czewskiego, w wykonaniu artystów Piwnicy przy Krypcie ze Szczecina. Spektakl ten zdobył główną nagrodę, Offeusza 2004, na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta 2004 w Poznaniu.

Najlepsi z najlepszych

Piątkowa noc, czyli Festiwal Piosenki Wartościowej, należała przede wszystkim do laureatów największych ogólnopolskich festiwali, przeglądów i konkursów piosenki. Na scenie wystąpili tak utytułowani już artyści, jak: Wojciech Brzeziński, Kinga Ilgner, Malwina Koteluk, Mariusz Orzechowski, Kamila Pieńkoś, Mateusz Ławrynowicz, kwartet muzyczny B. A. Ch, Ewa Zgoda, Beata Lerach, Anna Ozner, zespół Trzy dni później czy Piotr Rogucki. To właśnie Piotr Rogucki zyskał największe uznanie publiczności, otrzymując tym samym Księżycową Statuetkę.

- Ta impreza jest o tyle wspaniała, że nie trzeba jeździć po wszystkich festiwalach, jakie odbywają się w kraju, ale wystarczy przyjechać do Elbląga i można tu zobaczyć wszystkich najlepszych - powiedziała nam Emilia Tołwińska z Trójmiasta. - Jestem tu już po raz czwarty i za rok z pewnością też będę.

Kolejną atrakcją piątkowej nocy był koncert 13 poetów - projekt krakowskiego festiwalu, będący przypomnieniem twórczości trzech pokoleń polskich bardów. Piosenki śpiewali m.in. Iwona Loranc, Krystyna Świątecka, Marek Andrzejewski, Trzy dni później, Piotr Rogucki i Wojciech Brzeziński.

Sztuk-mistrz spod Lublina

Trzeci, ostatni dzień festiwalu, który zgromadził rekordową liczbę widzów, to głównie koncert pt. J. W. sztuk-mistrz spod Lublina, przygotowany specjalnie na elbląski festiwal z okazji 50-tych urodzin Jana Wołka, a wyreżyserowany przez Jerzego Satanowskiego. Wśród wykonawców jego piosenek znalazło się wielu znakomitych artystów: Hanna Banaszak, Wiktor Zborowski, Stanisława Celińska [na zdjęciu], Marian Opania, Katarzyna Groniec, Magdalena Kumorek, Justyna Szafran, Konrad Imiela, Jacek Bończyk i Mariusz Kiljan. Towarzyszyła im zaś orkiestra w składzie: Włodzimierz Nahorny- fortepian, Janusz Strobel - gitara, Wojciech Zieliński - instrumenty klawiszowe, Zbigniew Wegehaupt - kontrabas, Cezary Konrad - perkusja i Mariusz FaziMielczarek- saksofon.

Jak mówili artyści, choć mają napięte kalendarze i mnóstwo obowiązków, dla tak wspaniałego mistrza słowa, jakim jest Jan Wołek, zaśpiewali z prawdziwą przyjemnością. Sam jubilat nie ukrywał swego wzruszenia, ale nie opuszczało go także i poczucie humoru. Przyznał się, że w Elblągu gościł po raz pierwszy, ale zauroczony festiwalem, publicznością i starówką, zapewnił, że teraz będzie tu przyjeżdżał dużo częściej. Oprócz owacji otrzymał też urodzinowy tort.

Publiczność opuszczała zaś Podzamcze usatysfakcjonowana. - Prawdę mówiąc, idąc tu, spodziewałem się czegoś innego, ale jestem bardzo mile zaskoczony tym, co usłyszałem - wyznał nam Piotr Maciejewski z Elbląga. - To był naprawdę dobry koncert.

Organizatorzy i patroni.

Gtówni organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu to: Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid oraz Od-dziat Okręgowy Towarzystwa Kultury Teatralnej w Elblągu. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Wydziat Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, Biblioteka Elbląska oraz Muzeum w Elblągu. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: minister kultury Waldemar Dąbrowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Andrzej Ryński oraz prezydent Elbląga Henryk Słonina.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego