Kontrowersyjna ustawa o kinematografii

16-05-2005
12-10-2005
Jestem optymistą
- Nowa ustawa o kinematografii daje, a nie zabiera i to jest jej podstawowy atut - mówi reżyser PIOTR TRZASKALSKI.
08-10-2005
Żywię się resztkami
- Robię to, co chcę robić, płacą mi za to całkiem niezłe pieniądze, więc dlaczego miałbym narzekać, że jest do dupy, skoro jest bardzo fajnie - mówi PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK o swoich filmach i scenariuszach.
07-10-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii zgodna z konstytucją
Nowa ustawa o kinematografii jest zgodna z konstytucją - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz (na zdjęciu).
10-09-2005
Sztuka wydawania pieniędzy
- Uważam, że na 10 filmów siedem-osiem powinno być komercyjnych. Polskiego społeczeństwa nie stać na kręcenie filmów dla nikogo. Nie będzie mogło być tak, że nagle wszystkie pięknoduchy otrzymają pieniądze i zrobią filmy, z których żaden nie wejdzie do kin, bo żaden dystrybutor ich nie weźmie - mówiła Agnieszka Odorowicz [na zdjęciu] przed swą rezygnacją z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury w rozmowie z Katarzyną Długosz z Przeglądu.
19-08-2005
Warszawa. Merczyński tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Michał Merczyński [na zdjęciu], od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie został tymczasowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Instytut powstaje na mocy ustawy o kinematografii, która wchodzi w życie w piątek.
19-08-2005
Wchodzi w życie ustawa o kinematografii
Dziś, 19 sierpnia wchodzi w życie ustawa o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005r. Dlaczego zapisy nowej ustawy budzą kontrowersje? Jakie są jej plusy i minusy? - pyta Jacek Szczerba w Gazecie Wyborczej.
27-07-2005
Szansa dla kina artystycznego
- Czekamy na inaugurację Instytutu Sztuki Filmowej. Liczę, że już wkrótce będzie szansa na wyprodukowanie w Polsce rocznie dwudziestu kilku filmów - mówi reżyser filmowy JANUSZ ZAORSKI.
13-07-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii zatwierdzona i zaskarżona
Podpisana przez prezydenta i już zaskarżona przez UPC ustawa o kinematografii i tak wkrótce wejdzie w życie.
10-07-2005
Kultura zaniedbana
Właśnie kultura była pod koniec lat 80. tą dziedziną, która była najbliżej standardów europejskich. Bo cokolwiek by powiedzieć o tamtym czasie, Polska nie była krajem zamkniętych ust i zniewolonych umysłów - to był epizod lat 50. Życie kulturalne było bardzo bogate, poziom niezależności twórczej wyższy niż w którymkolwiek kraju tej części Europy. I przyszedł rok 1990, a nam, ludziom kultury, się wydawało, że jesteśmy wreszcie we własnym domu, że wystarczy zrobić tylko pół kroku do przodu i sprawy się uporządkują. Zaniedbaliśmy proces niezbędnych reform - uważa minister kultury Waldemar Dąbrowski [na zdjęciu].
09-07-2005
Warszawa. Prezydent podpisał ustawę o kinematografii
W piątek [8 lipca] prezydent Aleksander Kwaśniewski [na zdjęciu] podpisał ustawę o kinematografii, która w ostatnich miesiącach wzbudziła wiele kontrowersji na forum Sejmu i Senatu. Ustawa wejdzie w życie 22 lipca.
30-06-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii czeka na podpis prezydenta
Sejm przyjął dziś (30 czerwca) zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy o kinematografii. Wersja senacka ustawy nie różniła się zasadniczo od wersji ustawy przyjętej w maju przez niższą izbę parlamentu. Obecnie ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.
16-06-2005
Warszawa. Senat przyjął ustawę o kinematografii
W czwartek (16 czerwca) Senat przyjął ustawę o kinematografii w kształcie nie różniącym się zasadniczo od wersji ustawy przyjętej w maju przez Sejm. Za przyjęciem ustawy głosowało 65 senatorów z 75 biorących udział w głosowaniu.
03-06-2005
Kraków. Milion dla młodych filmowców
1 mln zł - taki budżet mają mieć do dyspozycji młodzi twórcy krótkich filmów fabularnych. Nowy program wspierania debiutantów, którego założenia przedstawiono dziś (3 czerwca) w Krakowie, chcą realizować wspólnie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura, Ministerstwo Kultury oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
02-06-2005
Warszawa. Senat o ustawie o kinematografii
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek 49 poprawek do ustawy o kinematografii, niemal wszystkie z nich miały charakter redakcyjny. Ustawa trafi pod obrady Senatu w połowie czerwca.
31-05-2005
Warszawa. Senatorowie pracują nad ustawą o kinematografii
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu, która na wtorkowym [31 maja] posiedzeniu rozpoczęła prace nad ustawą o kinematografii, nie zakwestionowała artykułów ustawy, dotyczących finansowania polskiego kina m.in. przez telewizje prywatne i operatorów kablówek.
30-05-2005
Kto gardzi widzem?
Zdumiewa mnie, ile miłości do człowieka - prostego podatnika - przebija z krytycznych komentarzy, jakie pojawiły się w prasie po uchwaleniu ustawy o kinematografii - pisze Tadeusz Sobolewski.
23-05-2005
Wrocław. Właściciele kin przeciw ustawie o kinematografii
Według ustawy kina mają płacić półtora procent przychodu z biletów i reklam na rzecz nowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Instytut ma się zająć "tworzeniem warunków do rozwoju polskiej produkcji i koprodukcji filmowej". Tyle samo zapłacą m.in. nadawcy programu telewizyjnego, operatorzy platform cyfrowych i kablówek. Wszyscy boją się, że będą musieli podnieść ceny swoich usług i biletów. Szefowie małych kin zapowiadają walkę
21-05-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii zgodna z prawem europejski
- Sejm przyjął europejską definicję filmu - powiedziała nam wiceminister kultury Agnieszka Odorowicz [na zdjęciu].
20-05-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii - wątpliwości Unii
Byłoby ostrożnie z polskiej strony, gdyby skonsultowała z Komisją Europejską ustawę o kinematografii. Powiedział w czwartek Jonathan Todd, rzecznik komisarza ds. konkurencji Neelie Kroes.
18-05-2005
Warszawa. Sejm przyjął ustawę o kinematografii
Sejm uchwalił w środę [18 maja] ustawę o kinematografii, przewidującą utworzenie Instytutu Sztuki Filmowej finansowanego z 1,5-procentowego podatku od emisji reklam płaconego przez nadawców programów telewizyjnych.
16-05-2005
Warszawa. Ustawa o kinematografii - propozycje nadawców prywatnych
Wojciech Kostrzewa (na zdjęciu), prezes nadawcy telewizyjnego ITI, będącego właścicielem TVN, przedstawił w poniedziałek, 16 maja alternatywne wobec poselskiego projektu nowej ustawy o kinematografii propozycje finansowania polskiego kina.
05-05-2005
Warszawa. Sejmowe boje o ustawę o kinematografii
Większość sejmowych klubów parlamentarnych, m.in. SLD, PiS, PSL, Samoobrona i kół poselskich zadeklarowała, że poprze projekt ustawy o kinematografii. Przeciwny projektowi jest Ruch Katolicko-Narodowy. Projekt krytykuje też Platforma Obywatelska. W Sejmie odbyła się w środę (4 maja) debata nad projektem ustawy.