Koronawirus w Polsce i na świecie

10-03-2020
08-04-2020
A jeśli następnej pracy nie ma?
Wszystkie wady projektowego życia ludzi kultury dzisiaj widać ze zdwojoną siłą: niepewność, brak stabilności, wyzysk, nieprzewidywalność, brak ubezpieczenia zdrowotnego, płatnego urlopu i zabezpieczeń emerytalnych - pisze Arek Gruszczyński w portalu dwutygodnik.com.
08-04-2020
Balkonowy wypad nad morze
"Kocham Bałtyk" Zośki Papużanki w reż. Agnieszki Przepiórskiej z Teatru Furiosa w Warszawie, spektakl pokazany online w Teatrze na Plaży w Sopocie. Pisze Paweł Kluszczyński na blogu ijestemspelniony.pl.
08-04-2020
Białystok. "Baron cygański" online
Po "Brzydkim kaczorku" Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała kolejną transmisję internetową. Będzie to operetka "Baron cygański" w reżyserii Marii Sartovej.
08-04-2020
Cisza przed burzą
W niedzielne wieczory na kanale YouTube udostępniane są rejestracje spektakli znakomitych artystów współtworzących repertuar Starego Teatru na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Na dobry początek, 12 kwietnia o godz. 19.00, "Akropolis" według S. Wyspiańskiego w reż. Łukasza Twarkowskiego - o przedstawieniu pisze Łukasz Maciejewski na stronie AICT.
08-04-2020
Gdańsk. Czytelnia on-line z udziałem aktorów trzech trójmiejskich teatrów
Trójmiejscy aktorzy czytają literaturę dziecięcą oraz książki związane z Pomorzem w czytelni on-line zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną (WiMBP) w Gdańsku. Nagrania wideo prezentowane będą dwa razy w tygodniu.
08-04-2020
Gdynia. "Ożenek" w reż. Piotra Jankowskiego online
W świąteczny poniedziałek, 13 kwietnia, o godz. 20:00 zaprezentujemy "Ożenek" Gogola w reż. Piotra Jankowskiego - informuje Gdyńskie Centrum Kultury.
08-04-2020
Gorzów Wlkp. Teatr szyje maseczki
Teatr im. J. Osterwy w obliczu szerzącej się epidemii postanowił wykorzystać swoje zasoby i wesprzeć Wielospecjalistyczny Szpital w Gorzowie Wlkp.
08-04-2020
Kielce. Kielecki Teatr Tańca udostępnia w internecie spektakl "Pasja"
"Pasja" Kieleckiego Teatru Tańca, czyli opowieśćo męce Pańskiej wyrażona tańcem, od 14 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Tradycyjnie, przed świętami Wielkiej Nocy, spektakl pokazywany byt na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. W tym roku epidemia uniemożliwia wizytę w teatrze, ale teatr tańca zaprasza na spektakl.
08-04-2020
Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprasza do oglądania "BasiaTV"
BasiaTV jest to internetowy program rozrywkowy skierowany do dzieci w wieku powyżej 7 lat. Prowadzi go Basia Niezgodka - dziewczynka, która postanowiła pokonać domową nudę.
08-04-2020
Klimkówka. Live streaming dorosłych w lany poniedziałek
13 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się streaming na żywo koncertu zespołu Dorośli prosto z Beskidu Niskiego. Koncert z udziałem publiczności planowany jest na 1 października w Teatrze WARSawy.
08-04-2020
Kraj. Opera na ekranie
Czas przymusowej izolacji odebrał melomanom szansę kontaktu ze sztuką operową na żywo. Na szczęście poszczególne teatry postarały się o zastąpienie tego braku retransmisjami nagranych wcześniej spektakli, głównie za pośrednictwem platformy YouTube.
08-04-2020
Kraków. Startuje teatralny serial online "Zamknięci w teatrze"
Wspólnie z dyrektorem naszego Teatru - Krzysztofem Głuchowskim zapraszamy Was do współuczestniczenia w tym projekcie.
08-04-2020
Lublin. Transmisja online spektaklu "Parchatka"
Centrum Kultury w Lublinie zaprasza najmłodszych na pokaz online spektaklu "Parchatka" w reżyserii Ilony Zgiet. Przedstawienie zostanie opublikowane na Facebooku Wielokulturowego Lublina w czwartek, 9 kwietnia o godz. 16.
08-04-2020
Lublin. Spektakle Teatru Osterwy online
W ramach akcji "Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!", Teatr im. Osterwy przygotowuje kolejne pokazy online swoich spektakli.
08-04-2020
Łódź. OFF-Północna online wkrótce
Pierwszy weekend OFF/ON - wirtualnej odsłony Festiwalu OFF-Północna - to dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia: "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy" oraz "Być jak Charlie Chaplin".
08-04-2020
Łódź. Teatr Nowy kontynuuje akcję szycia maseczek
Maseczki trafiają do Fundacji Krwinka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej i Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera.
08-04-2020
Olsztyn. e-repertuar Teatru im. Jaracza
Od 12 kwietnia (Wielkanoc) Teatr im. Jaracza chce zaproponować wszystkim Widzom możliwość bezpłatnego oglądania online ( platforma Vimeo) spektakli prezentowanych na swoich scenach. Nie będzie to jednorazowe udostępnienie.
08-04-2020
Piotr Gliński dla "Gazety Polskiej": Całkowita pomoc dla sektora kultury - do 4 mld zł
- Całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość do 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu - powiedział "Gazecie Polskiej" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
08-04-2020
Płock. Teatr Dramatyczny szyje maseczki ochronne i prowadzi działalność online
Teatr Dramatyczny w Płocku im. Jerzego Szaniawskiego rozpoczął szycie maseczek ochronnych. Placówka kontynuuje jednocześnie działalność online poprzez internetowe media społecznościowe; aktorzy czytają baśnie dla dzieci i wiersze płocczanina Władysława Broniewskiego.
08-04-2020
Pomoc dla kultury w cenie rocznego budżetu
- Szacujemy, że całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość nawet do 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu. W tle działań pomocowych toczą się prace nad ustawą o statusie artysty, która systemowo ureguluje część problemów, wobec których dzisiaj stajemy - mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Anną Krajkowską w Gazecie Polskiej.
08-04-2020
Sceny z martwych teatrów
Wielokrotnie bywałem na scenie i pracowniach, które były zamknięty z powodu wolnych dni. Tym razem to co zobaczyłem głęboko mnie dotknęło i zasmuciło - teatralne przestrzenie w czas epidemii dokumentuje teatralny fotografik Greg Noo-wak.
08-04-2020
Słupsk. "Judy" online
Nowy Teatr im. Witkacego udostępni zapis techniczny kolejnego ze swoich przedstawień. Tym razem w sobotę, 11 kwietnia, zobaczymy "Judy", spektakl muzyczny w reżyserii Dominika Nowaka.
08-04-2020
Toruń. Salon Poezji online i transmisja Ostatniej Wieczerzy
Teatr Horzycy przygotował ofertę online wpisującą się w nastrój Wielkiego Tygodnia.
08-04-2020
Warszawa. #CzytelniaDramatuIT. Prezentacje online Instytutu Teatralnego
W ramach aktywności #INSTYTUTwsieci od ponad trzech tygodni Instytut Teatralny prezentuje codziennie swoje najważniejsze (przeniesione do sieci) projekty, nieudostępniane wcześniej materiały wideo, publikacje popularnonaukowe i premiery wydawnicze online. W tym tygodniu w e-ramówce Instytutu pojawia się nowy cykl wideo - #CzytelniaDramatówIT.
08-04-2020
Warszawa. "Irydion" z Teatru Polskiego online
Premiera "Irydiona" odbyła się w 2013 roku na jubileusz 100-lecia Teatru Polskiego w Warszawie. Od 8 do 10 kwietnia teatr udostępni online rejestrację wideo spektaklu. Sprzedaż biletów w cenie 3 zł wyłącznie w dniu 8 kwietnia od godz. 9.00 do północy.
08-04-2020
Warszawa. Poseł Mieszkowski ponownie pyta ministra Glińskiego: Co z artystami?
- Jaka będzie wysokość wsparcia finansowego dla artystów, twórców i animatorów kultury, którzy utracili wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa? - pyta w swojej drugiej już interpelacji ministra kultury poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.
08-04-2020
Warszawa. Premiera online monodramu Krystyny Jandy
W ramach akcji #zostańwdomu, #zostańwpolonii będzie miała premierę rejestracja spektaklu "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego. Jednorazowy wyjątkowy pokaz monodramu Krystyny Jandy odbędzie się w wielkanocny poniedziałek, 13 kwietnia o godz. 18.00 poprzez premierę Facebook Live na fanpage'u Teatru Polonia oraz na Vimeo.
08-04-2020
Warszawa. Teatr Lalka opowiada baśnie
Teatr Lalka rozpoczął wczoraj internetowy cykl "Opowiadamy baśnie".
08-04-2020
Warszawa. Zostań w domu z Ninateką i Włącz teatr!
16 nowych tytułów, w tym spektakle Teatru Narodowego, Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, Teatru Studio, Teatru na Woli oraz klasyki Teatru Telewizji. Adaptacje tekstów Tokarczuk, Masłowskiej, Wyrypajewa, Głowackiego czy Pilcha. To wszystko bezpłatnie w kwietniu i w maju w portalu www.ninateka.pl.
08-04-2020
Włochy. Tenor solo w mediolańskiej katedrze
Włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi solo w Niedzielę Wielkanocną (12 kwietnia 2020) w mediolańskiej katedrze na zaproszenie miasta i arcybiskupa Gianantonio Borgonovo.
08-04-2020
Wrocław. "Trzy wesołe krasnoludki" z Capitolu online
"Trzy wesołe krasnoludki", rodzinny musical według poematu Jana Brzechwy z muzyką Mikromusic, trafi do sieci w najbliższą sobotę, 11 kwietnia w południe.
08-04-2020
MKiDN: pomoc dla sektora kultury może wynieść do 4 mld
Do 4 mld zł może wynieść całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach - podało w środę MKiDN. Obejmuje ona wsparcie w ramach "tarczy antykryzysowej", gwarancje bankowe oraz działania ministra kultury przeznaczone bezpośrednio na wsparcie dla ludzi i instytucji kultury - napisano.
08-04-2020
Opole. Konkurs Modelatornia Online
Dyrekcja i Zespół Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w KONKURSIE NA PROJEKT ARTYSTYCZNY MODELATORNIA ONLINE
07-04-2020
15 mln dla instytucji. Jakie stypendia dla artystów?
Wiadomo już, jak będzie wyglądać "20 mln na kulturę w internecie", które minister Gliński obiecał ludziom kultury. Wnioski w nowym programie można składać do 20 kwietnia. Pieniądze między nie podzieli podległe ministrowi Narodowe Centrum Kultury - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
07-04-2020
Białystok. Odwołane Dni Białegostoku i inne kulturalne imprezy
Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie tegorocznych Dni Miasta Białegostoku, czyli odbywającego się w czerwcu cyklu imprez, na który składają się m.in. koncerty czy wystawy. Najprawdopodobniej nie odbędzie się też Jarmark Świętojański.
07-04-2020
Białystok. Odys online. Do obejrzenia już jutro
Białostocka Akademia Teatralna zaprasza do oglądania online spektaklu dyplomowego z 2017 roku "Odys wracaj do domu". Link do spektaklu zostanie udostępnimy 8 kwietnia na Facebooku oraz na stronie internetowoj Akademii.
07-04-2020
Chorzów. Miejskie instytucje kultury na czas kwarantanny
Chorzowskie instytucje kultury, zamknięte dla publiczności na czas walki z epidemią, prowadzą działalność online. Na ich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych oferują różne formy rozrywki i edukacji kulturalnej.
07-04-2020
Internet. Aplikacje do "Kultury w sieci" do 20 kwietnia
Do 20 kwietnia zbieramy aplikacje, później przez dwa tygodnie będziemy je analizować i wybierać te, które są najlepsze - powiedział o "Kulturze w sieci" dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski. Program ma działać od 1 maja do 30 października br.
07-04-2020
Internet. #Kulturawsieci na platformie Patronite.pl
Na platformie Patronite.pl powstała specjalna kategoria #Kulturawsieci przeznaczona dla twórców - podało w poniedziałek MKiDN, które wspólnie ze Związkiem Cyfrowa Polska zachęca artystów i instytucje kultury do korzystania z tej platformy w obecnej sytuacji.
07-04-2020
Internet. Kwarantaniec podbija sieć. Pomysł jest z Poznania
Ponad 150 polskich choreografów i artystów tańca, pomimo izolacji we własnych mieszkaniach, stworzyło wspólny taniec. Na YouTube ma już on prawie 15 tys. wyświetleń. Na pomysł wpadła poznanianka - Paulina Wycichowska.
07-04-2020
Internet. MKiDN: kultura cyfrowa dostępna dla wszystkich
Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy, platforma z bezpłatnymi audiobookami dla osób niewidomych i dyslektyków - to niektóre z projektów włączających osoby ze szczególnymi potrzebami w kulturę dostępną online, realizowanych dzięki wsparciu MKiDN.
07-04-2020
Internet. Propozycje kulturalne w sieci na dzisiaj
Retransmisja spektakli teatralnych z Warszawy i Krakowa, spotkania wirtualne z pisarzami i pisarkami oraz muzyka dawna na Wielki Tydzień. Polecamy aktywności w sieci na wtorek, 7 kwietnia.
07-04-2020
Kraj. Stowarzyszenia uruchamiają pomoc dla artystów
To trudny czas dla wszystkich, ale artyści, w przeważającej większości nie pracujący na etatach, z dnia na dzień zostali pozbawieni wpływów i środków do życia. Niedawno program wsparcia dla nich ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pomagają również ich Stowarzyszenia.
07-04-2020
Kraków. Bagatela uszyje trzy kilometry kombinezonów dla Szpitala Żeromskiego
Z inicjatywy aktorki Aliny Kamińskiej w pracowniach Teatru Bagatela szyte są kombinezony i fartuchy dla personelu medycznego Szpitala Żeromskiego w Krakowie.
07-04-2020
Kraków. Magistrat uodporni kulturę na kryzys? Są pierwsze propozycje
Miasto postara się zapewnić doraźną opiekę twórcom i branżom ważnym dla polityki kulturalnej Krakowa oraz uodpornić ten sektor na spodziewany kryzys. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował pakiet "Kultura odporna".
07-04-2020
Kujawsko-Pomorskie. Instytucje kultury działają intensywnie w sieci
W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Marszałkowskie instytucje kultury w tym czasie oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce.
07-04-2020
Lublin. "Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.
07-04-2020
Lublin. Musical "Ania z Zielonego Wzgórza" na Facebooku Teatru Muzycznego
Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza widzów na pokaz online musicalu "Ania z Zielonego Wzgórza" w reżyserii Mirosława Siedlera. Pierwszy akt spektaklu jest już dostępny, drugi pojawi się w Wielkanoc.
07-04-2020
Lublin. Repertuar Teatroteki Andersena online
W ramach wirtualnej działalności Teatru Andersena dostępne są kolejne propozycje.
07-04-2020
Łódź. Spektakl o Jacku Kaczmarskim online
W 2018 roku Teatr Nowy pokazał premierowy spektakl "Poczekalnia. Kaczmarski/Tymański" w reż. Jarosława Wojciechowskiego. Teraz będzie można zobaczyć go online.
07-04-2020
Poznań. "Legenda Bałtyku" z Teatru Wielkiego online
Odkryta na nowo "Legenda Bałtyku" to jeden z najciekawszych spektakli ostatnich lat. Teraz można ją obejrzeć w internecie.
07-04-2020
Rzeszów. Teatr im. Siemaszkowej wspiera akcję "Maseczki dla Łańcuta"
Dużo materiału i zdolne ręce wspaniałych krawcowych Moniki, Gabrysi i Madzi, które na co dzień w pracowni krawieckiej tworzą widowiskowe kostiumy sceniczne. W poniedziałek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ruszyła produkcja bawełnianych maseczek wielokrotnego użytku.
07-04-2020
Słupsk. Tęcza i Władca Lalek zapraszają online
Przypominamy o atrakcjach, jakie proponują słupskie teatry lalki. Teatra Lalki Tęcza oferuje spacer po wirtualnym muzeum lalek, a Teatr Władca Lalek odsyła na YouTube. aby obejrzeć ich "Czerwonego Kapturka."
07-04-2020
Sopot. Teatr Boto prosi o wsparcie
W tych trudnych czasach przetrwanie wielu sopockich miejsc stoi pod znakiem zapytania. Z problemami boryka się również Teatr Boto, który założył zbiórkę internetową, na której można go wesprzeć symboliczną złotówką.
07-04-2020
Szczecin. Opera na Zamku w internecie
Opera na Zamku w Szczecinie rozpoczęła emisję cyklu nagrań naszych artystów na Facebooku.
07-04-2020
Warszawa. Balet "Śpiąca królewna" w Wielkanocny Poniedziałek
Teatr Wielki - Opera Narodowa działa cały czas dla publiczności - przede wszystkim poprzez platformę vod.teatrwielki.pl, bezpłatnie i w otwartym dostępie. Od czasu zawieszenia spektakli twórcy związani z teatrem za pośrednictwem Facebooka i Instagrama zapraszają do swoich domów na próby, operowe czytanki, prywatne recitale, autorskie cykle edukacyjne czy przyspieszony kurs języka włoskiego.
07-04-2020
Warszawa. DramatOn czy Teatr Dramatyczny online
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy otwartym czytaniem "Buni" Roberto Cossy rozpoczął onlinowe działania na czas kwarantanny, czyli DramatOn.
07-04-2020
Warszawa. Janda pokaże online "Danutę W."
- Ten spektakl i ta rola z legendarnym przywódcą "Solidarności" i prezydentem Polski w tle to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, lecz także ludzkich i obywatelskich - mówiła Krystyna Janda przed premierą w październiku 2012 r. Teraz, w czasach pandemii, kiedy teatry zamknięte, "Danutę W." zobaczymy 13 kwietnia podczas specjalnego pokazu online.
07-04-2020
Warszawa. Min. Gliński podał planowaną kwotę na odbudowę kultury
50 mln na rekompensaty dla zamkniętych przez kwarantannę instytucji kultury to kolejna zapowiadana przez wicepremiera Glińskiego forma pomocy twórcom. "Ci, którzy gaszą lasy, też potrzebują róż" - mówił minister kultury.
07-04-2020
Warszawa. Premiera pierwszego odcinka cyklu operaOK!
11 kwietnia o godz. 19.00 na fanpage'u i kanale YouTube Warszawskiej Opery Kameralnej będzie można obejrzeć premierowy odcinek operaOK! - opery przyjaznej, dostępnej dla każdego, w każdym miejscu, dowolnym czasie i towarzystwie.
07-04-2020
Warszawa. Program STUDIO online
W czasie powszechnie obowiązującej społecznej izolacji STUDIO teatrgaleria zaprasza do współpracy twórców teatru, tańca i sztuk performatywnych, którzy wraz z zespołem artystycznym STUDIO przygotowują nowe produkcje online.
07-04-2020
Warszawa. Ratusz wprowadza pakiety wsparcia dla instytucji kulturalnych
Warszawski ratusz wprowadza pakiet wsparcia ludzi kultury. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom pomożemy przetrwać instytucjom kultury i NGO w Warszawie. Uruchamiamy także środki na projekty dla ludzi kultury - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
07-04-2020
Warszawa. Teatr Współczesny w kwietniu gra online
Teatr Współczesny zaprasza na cykl pokazów zarejestrowanych spektakli, Pokazy będą odbywać się poprzez streaming na kanale YouTube teatru.
07-04-2020
Wrocław. "Dziennik czasów zarazy", czyli magazyn "Teatru na faktach" na żywo w sieci
We wtorek 7 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się emisja pierwszego odcinka programu będącego naturalną kontynuacją odbywających się w Instytucie Grotowskiego czytań performatywnych. Młodzi reżyserowie, aktorzy i producenci będą prezentowali postępy swoich prac związanych z przygotowaniem premierowych spektakli dokumentalnych realizowanych w ramach projektu "Teatr na faktach".
07-04-2020
Wrocław. "Krzywiryjek" dla dzieci online
12 kwietnia o godz. 15, w ramach cyklu "Rodzinna niedziela z WTL-em", Wrocławski Teatr Lalek udostępni nagranie spektaklu "Krzywiryjek" w reż. Roberta Jarosza dla dzieci od 6. roku życia.
07-04-2020
Wrocław. Teatr Polski przedstawia ofertę online
Organizatorzy zapowiadają cykl aktorskich czytań, emisje archiwalnych nagrań spektakli (m.in. w reżyserii Jerzego Jarockiego i Jana Szurmieja) oraz wideotransmisje z warsztatów teatralnych.
06-04-2020
Co robi Urszula Grabowska? "Staram się szukać sposobności, żeby nie zwariować"
Czym zajmowałaby się pani i gdzie by pani była, gdyby nie koronawirus? I co pani robi teraz? Sprawdzamy, co słychać u aktorki Urszuli Grabowskiej.
06-04-2020
Gdańska kultura w internecie. Polemika po tekście "Wyborczej"
To nie jest czas na debatę, czy wszystko można przenieść do świata online, choć po okresie pandemii to będzie dyskusja o ogromnym znaczeniu dla uczestnictwa i doświadczania kultury - piszą po naszym tekście dyrektorki i dyrektorzy gdańskich instytucji kultury.
06-04-2020
Gliwice. Nowe inicjatywy online Teatru Miejskiego
Pomimo tego, iż Teatr Miejski w Gliwicach musiał czasowo ograniczyć swoje kontakty z widzami w siedzibie, nie rozstajemy się z Wami i tworzymy naszą przestrzeń teatralną w sieci.
06-04-2020
Gorzów Wlkp. Włącz komputer i jesteś w teatrze, a nawet na żużlu
Wczoraj Stal Gorzów na swoim torze miała się ścigać z Unią Leszno, ale - wiadomo - korona wirus. Żeby więc pocieszyć kibiców (i nie tylko kibiców). Teatr Osterwy zaprosił na spektakl "Zapach żużla". Oczywiście w internecie.
06-04-2020
Internet. 157 tancerzy i tancerek stworzyło "Kwarantaniec"
157 polskich tancerek i tancerzy stworzyło wspólnie piętnastominutowy klip pełen energii. "Quarandance" jest pełen życia i energii, choć powstał w zamknięciu. Każdy miał do dyspozycji pięć sekund.
06-04-2020
Internet. Aktorzy czytają w sieci wiersze Wisławy Szymborskiej
"Sto pociech" - pod tym hasłem fundacja nosząca imię noblistki rozpoczęła 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku akcję, w ramach której znani aktorzy czytają wiersze poetki. Każdego dnia inna osoba. - To trochę tak, jakby zapraszali nas do swoich domów na drugie śniadanie i czytali nam Szymborską. Na pocieszenie - mówi Michał Rusinek.
06-04-2020
Internet. Co dziś obejrzeć, czytać, czego słuchać
15 minut z tańcem online, godzina z Gustawem Holoubkiem, pięć godzin z teatrem Lupy, a może chwila z młodym rapem albo polskim realizmem magicznym? Nieważne, ile w ten poniedziałek masz czasu - mamy dla ciebie propozycję. Oczywiście, bez wychodzenia z domu.
06-04-2020
Internet. Kalendarium kulturalne online
"Tatarak" Andrzeja Wajdy, nakręcony w Grudziądzu, można obejrzeć w vod, "Historie bydgoskie" Teatru Polskiego obejrzeć można na www.encyklopediateatru.pl, Spejktakl "Śmierdź w górach" dostępny jest na na stronie Teatru Muzycznego Capitol. Instytucje udostępniają zapis premier i wydarzeń.
06-04-2020
Jacek Poniedziałek: Chciałbym wesprzeć swoją fizjoterapeutkę i fryzjerkę
- Ci ludzie wykonują pracę, której czasem nie dostrzegamy, ale bardzo jej potrzebujemy, bo wszyscy potrzebujemy czuć się zaopiekowani - mówi o branży beauty Jacek Poniedziałek, aktor, reżyser teatralny, w Gazecie Wyborczej.
06-04-2020
Kalisz. Podziękowania dla twórców tworzących online
W tych niełatwych dla twórców i odbiorców kultury czasach należałoby podziękować tym wszystkim instytucjom, które postanowiły przenieść choć niewielką część swojej działalności do Internetu - czytamy w Ziemi Kaliskiej.
06-04-2020
Kraj. Minister Gliński o programie "Kultura w sieci"
W ramach programu "Kultura w sieci" artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np. organizacje pozarządowe, mogą starać się o dotację w wysokości od 5 do 150 tys. zł - poinformował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
06-04-2020
Kraków. Teatr Łaźnia Nowa przygotował kryzysową ramówkę na kwiecień
W poniedziałki projekt "Łaźnia 25 lat", we wtorki transmisje spektakli, w środy i piątki miniserial "W związku z zaistniałą sytuacją", a w czwartki Domowa Akademia Filmu Polskiego. Teatr Łaźnia Nowa przygotował internetową ramówkę na cały kwiecień.
06-04-2020
Kraków. "Było sobie życie" - spektakl familijny online
W Wielkanoc Teatr Nowy Proxima zaprasza na familijny pokaz online spektaklu "Było sobie życie" w reżyserii Piotra Siekluckiego z Tomaszem Schimscheinerem w roli głównej!
06-04-2020
Kraków. Nowy tydzień z Teatrem Barakah online
W tym tygodniu w ramach BARAKAH online! mamy dla Państwa: - Noce Waniliowych Myszy odc. 8 TAJEMNICA ŁASICY - spektakl online w całości ukaże się j 11 kwietnia o 19:00 i Folk Session - jam session online.
06-04-2020
Kraków. Obchody 40-lecia Cricoteki
Planowane na grudzień uroczystości z okazji 40-lecia Cricoteki mają przyjąć formę spotkania starych przyjaciół i wspomnień przypomnienia najważniejszych wydarzeń działalności instytucji - przekazał w poniedziałek Ośrodek Dokumentacji Sztuki Kantora w Krakowie.
06-04-2020
Kraków. Opera Krakowska w ramach cyklu "Muzyka na Wielki Tydzień"
Ze względu na epidemię koronawirusa Opera Krakowska zaprasza cykl koncertów w Internecie - "Muzyka na Wielki Tydzień". Codziennie w okresie od 8 do 13 kwietnia teatr opublikuje nagrania recitali, które muzycy okiestry Opery Krakowskiej zarejestrowali w swoich domach.
06-04-2020
Kraków. Złap Groteskę w sieci. "Gramy dla Groteski"
Kochani Widzowie Groteski! Z ogromną radością zapraszamy Was na wirtualną scenę naszego teatru! Rozpoczynamy niecodzienny konkurs "Gramy dla Groteski", w którym tym razem to Wy zagracie dla nas swoje najpiękniejsze przedstawienia! Do 30 kwietnia czekamy na filmy pokazujące Waszą zabawę w domowym teatrzyku.
06-04-2020
Lublin. Centrum Spotkania Kultur działa w sieci
Centrum Spotkania Kultur prowadzi w internecie szeroką aktywność w ramach akcji #zostańwdomu. Na Facebooku instytucji publikowane są m.in. wirtualne spacery po wystawach, archiwalne koncerty oraz codzienne odcinki Domowego Laboratorium Zabawy.
06-04-2020
Lublin. Konkurs na dyrektora Teatru Andersena odwołany
Z powodu epidemii koronawirusa prezydent Lublina podjął 3 kwietnia decyzję o odwołaniu konkursu na dyrektora naczelnego i artystycznego.
06-04-2020
Lublin. Kultura w czasie epidemii
Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne w całej Polsce zamknięte są do odwołania. To trudna sytuacja także dla lubelskich teatrów, które z dnia na dzień musiały zatrzymać prace nad projektami. Mimo to nie rezygnują z kontaktu z widzami, odkrywając nowe sposoby docierania do odbiorców.
06-04-2020
Łódź. Scena Tańca AOIA online
Scena Tańca działająca w Ośrodku Inicjatyw Artystycznych przeniosła się do sieci i udostępnia międzynarodowe spektakle.
06-04-2020
Łódź. Spektakle z poprzednich edycji Off-Północna w sieci zamiast tegorocznego festiwalu
Z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Off-Północna w Łodzi. W zamian organizujący wydarzenie Teatr Muzyczny zaplanował wirtualny Off/On, w którego ramach zaprezentuje w internecie najciekawsze spektakle z poprzednich edycji imprezy.
06-04-2020
Opole. Teatr Lalki i Aktora na czas epidemii przechodzi do sieci
Opolski Teatr Lalki i Aktora na czas epidemii koronawirusa przygotował specjalną ofertę w internecie. Nie możemy zaprosić naszych widzów do teatru, mamy nadzieję, że widzowie zaproszą nas do siebie - wskazują artyści.
06-04-2020
Podkarpackie. Teatr w sieci/NATENCZAS
Teatr im. Wandy Siemaszkowej będzie realizował trzy projekty przeznaczone dla uczniów szkół/placówek podstawowych i ponadpodstawowych
06-04-2020
Poznań. "Chodź na słówko" Sceny Wspólnej online
Scena Wspólna wystartowała z nowym cyklem "Teatr w domu". Po "Karmelku" Marty Guśniowskiej, przyszedł czas na kultowe już "Chodź na słówko" Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Pokazy spektaklu on-line odbędą się 7 i 11 kwietnia.
06-04-2020
Szczecin. Czwarta, wirtualna scena Teatru Współczesnego
Muzyczne show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie. W teatrze wszystko jest możliwe, nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica mogą "być jak Beata".
06-04-2020
Szczecin. "Lailonia" online. Teatr Kana zaprasza
Teatr Kana ma przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia spektaklu "Laionia" w Internecie. Teraz, w tym wyjątkowym i niełatwym czasie, chcemy podzielić się nim z Wami. Nie ma go już w bieżącym repertuarze, już raczej nie wróci na teatralne deski.
06-04-2020
Szczecin. Muzyczna edukacja z filharmonii
Pojęcia muzyczne, instrumenty i nauka poprzez zabawę. Szczecińska filharmonia będzie transmitować koncerty edukacyjne dla dzieci.
06-04-2020
Tarnów. Kultura w domowym zaciszu
Spektakle, archiwalne filmy o Tarnowie, dawna i współczesna prasa, materiały z wystaw i spotkań z twórcami - to wszystko można zobaczyć dzięki akcji #kulturawdomu. Realizują ją instytucje kultury działające w Tarnowie.
06-04-2020
Teatr po epidemii. Co zmienią sztuki online i Netflix?
- Pamiętam na wpół pustą widownię w latach 90. i obawiam się, że czas wyludnionych teatrów teraz się powtórzy - martwi się Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Ale mówi też, jak odbudować więź z widzami po zarazie. Tylko, czy to się szybko uda? - mówi Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru im. Jaracza Olsztynie w rozmowie z Iwoną Görke w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
06-04-2020
Toruń. E-warsztaty wokalne z #TAKzostanwdomu
06-04-2020
Tychy. Teatr Mały proponuje "Bajki z brodą"
11 kwietnia o godz. 16 Teatr Mały w Tychach rusza z nowym cyklem dla dzieci "Bajki z brodą", w ramach którego najmłodsi tyszanie będą mieli okazję usłyszeć legendarne baśnie braci Grimm w interpretacji Pawła Drzewieckiego, aktora, reżysera, dyrektora Teatru Małego.
06-04-2020
Warszawa. "Halka" przychodzi do domu
Najnowsza opera Mariusza Trelińskiego "Halka", w której jako Jontek wystąpił światowej sławy tenor Piotr Beczała, jest dostępna bezpłatnie na portalu vod.tvp.pl.
06-04-2020
Warszawa. Repertuar online Teatru Żydowskiego na nowy tydzień
Teatr Żydowski przygotował repertuar online na kolejny tydzień 7-10 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube oraz Vimeo teatru.
06-04-2020
Warszawa. Trzaskowski daje milion złotych na kulturę
Milion złotych do rozdzielenia pomiędzy wybranych w konkursie artystów i 40 tys. zł dla trzech księgarń - takie wsparcie dla kultury ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
06-04-2020
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna dla młodego widza
Dziś rusza nowy projekt kulturalny Warszawskiej Opery Kameralnej skierowany do młodszej części widowni #gdyoperadrzwiotwiera.
06-04-2020
Wejście bez biletu. Teatry / internety
Zgoda z Drewniakiem, że w obecnej sytuacji teatru po prostu NIE MA. Nie ma, proszę Państwa, nie ma - nagranie spektaklu jest tylko nagraniem, czyli filmem, nie teatrem - pisze Maciej Stroiński w Przekroju.
06-04-2020
Wrocław. "Idiota" Capitolu online
W poniedziałek 6 kwietnia w południe Teatr Muzyczny Capitol uwalnia online "Idiotę" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Spektakl można oglądać od dziś do wznowienia zwykłej działalności teatru, na oficjalnej stronie Capitolu.
04-04-2020
Gdańsk. Miniserial Teatru Miniatura o pandemii
Teatr Miniatura produkuje serial na czas pandemii koronawirusa. "Papety: z ostatniej chwili" skierowane są do dzieci i opisują sytuację, z którą musimy się mierzyć na co dzień. Pierwszy odcinek opublikowany został 2 kwietnia. Wkrótce kolejne.
04-04-2020
Gdynia. GCK wirtualnie
Gdyńskie Centrum Kultury - Konsulat Kultury udostępnia swoje wydarzenia na kanale YouTube.
04-04-2020
Gorzów Wlkp. Teatr rozpoczyna wirtualnie sezon żużlowy
5 kwietnia Teatr im Osterwy zaprasza wszystkich fanów żużla i sztuki teatralnej na wirtualne rozpoczęcie sezonu żużlowego.
04-04-2020
Jerzy Stuhr: Ukryłem się na wsi i przygotowuję się do zagrania Stalina
Czym zajmowałby się pan i gdzie by pan był, gdyby nie koronawirus? I co pan robi teraz? - w pierwszym odcinku nowego cyklu Gazety Wyborczej na pytania Jacka Szczerby odpowiada Jerzy Stuhr.
04-04-2020
Łódź. Studenci Filmówki stworzą dokument o życiu Polaków w czasie epidemii
Życie Polaków w obliczu pandemii koronawirusa będzie tematem filmowego dokumentu, który zamierzają zrealizować studenci reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego bohaterami mogą być wszyscy, którzy nagrają siebie i swoje otoczenie w czasie trwającej w kraju walki z chorobą.
04-04-2020
Łódź. Zmiana formuły Festiwalu OFF Północna
Organizatora Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna informuje, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną podjęto decyzję o przeniesieniu festiwalu oraz III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty na kwiecień 2021 roku.
04-04-2020
Prof. Gliński w GPC: Kultura przeniosła się do internetu
W nieco wymuszony i przyspieszony sposób będzie się dokonywała zmiana sposobu odbioru kultury - powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej wicepremier prof. Piotr Gliński. Rozmowa pod tytułem "Kultura przeniosła się do internetu" została opublikowana w sobotnio - niedzielnym wydaniu GPC.
04-04-2020
Radom. Nagradzany spektakl "Ferdydurke" w sieci
Kto jeszcze nie widział na żywo "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w reżyserii Aliny Moś-Kerger, będzie miał niebywałą okazję. Powszechny udostępni w sobotni wieczór spektakl w całości bezpłatnie na swoim kanale YouTube.
04-04-2020
Teatr jako dziedzina sztuki przetrwa epidemię, nie mam wątpliwości
- Co do tego, że teatr jako dziedzina sztuki przetrwa epidemię, nie mam wątpliwości. Były już dużo trudniejsze okoliczności, które mogły go wykończyć i jakoś zawsze ta potrzeba bliskiego kontaktu międzyludzkiego wygrywała. Ale pytanie, czy przetrwają ją artyści jest już jak najbardziej zasadne - z Pawłem Sztarbowskim, zastępcą dyrektora ds. programowych Teatru Powszechnego w Warszawie, rozmawia Wiesław Kowalski w Teatrze dla Wszystkich.
04-04-2020
Warszawa. Pokaz online "Innych ludzi" z TR Warszawa
4 kwietnia o godz. 19.00, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru!, odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) rejestracji spektaklu "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
04-04-2020
Kraj. Oświadczenie Gildii Reżyserek i Reżyserów Teatralnych
W trosce o sytuację ekonomiczną artystów, Gildia Reżyserek i Reżyserów Teatralnych rekomenduje dyrekcjom instytucji kultury plan dobrych praktyk systemowych na czas pandemii COVID-19. Chodzi m.in. o uregulowanie kwestii wynagrodzeń i stanu umów w obliczu przerwania pracy nad spektaklami.
03-04-2020
14 tys. zł dla artysty, dotacje dla instytucji. Jak Gliński rozda 20 mln na kulturę w sieci?
Minister kultury Piotr Gliński podpisał rozporządzenie o nowym programie dofinansowania kultury w czasie epidemii. Pieniądze twórcy zobaczą zapewne nie wcześniej niż za trzy miesiące, gdy resort rozstrzygnie konkurs. A jak to wygląda w Europie? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
03-04-2020
Artyści w dobie pandemii: "Walczymy o przetrwanie"
- Nikt z nas nie chce zapomogi, każdy wolałby dostać pieniądze za swoją pracę - mówi Jerzy Snakowski, animator kultury i popularyzator opery.
03-04-2020
Białystok. Bajki online dla maluchów. Zapraszają studenci lalkarstwa i leśnicy
Jak zająć dzieci w czasie narodowej kwarantanny, to dla rodziców spore wyzwanie. Z pomocą przychodzą młodzi lalkarze z Akademii Teatralnej i podlascy leśnicy. Pierwsi zapraszają na dobranockę z misiem, który trafił do pracowni krawieckiej. Drudzy proponują bajki o zwierzakach leśnych. I uczą, jak zrobić bohaterów samemu z tego, co znajdziemy w lesie.
03-04-2020
Częstochowa. Aktorzy Teatru Mickiewicza wirtualnie
27 marca obchodzony był 59. Międzynarodowy Dzień Teatru. To wydarzenie co roku szczególnie fetowane jest również w Teatrze im. Mickiewicza. Ten rok jest jednak inny - z powodu walki z epidemią koronawirusa częstochowski teatr (tak jak i wszystkie instytucje kultury) pozostaje zamknięty dla widzów. Instytucja i aktorzy nie zapominają jednak o publiczności.
03-04-2020
Gdańsk. "Amatorki" w cyklu "Teatr online"
Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online! Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże - zaprezentowane zostaną "Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Prezentacja spektaklu rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 17 i będzie dostępna przez 24 godziny.
03-04-2020
Gdańsk. Papety z Miniatury uczą o pandemii online
Czym jest epidemia koronawirusa? Jak zachować higienę i bezpieczeństwo? Czemu ze sklepów znikał makaron? Na te i wiele innych dziecięcych pytań w czasach pandemii odpowiedzą lalkowi bohaterowie z Teatru Miniatura w Gdańsku.
03-04-2020
Internet. Coraz więcej muzyków klasycznych daje koncerty online
Jak zachwycić publiczność podczas kwarantanny? Tak jak Piotr Beczała w Nowym Jorku, zakażona Anne-Sophie Mutter w Monachium czy muzycy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jak powstają domowe koncerty i czy za niektóre trzeba będzie płacić?
03-04-2020
Internet. Łukasz Bzura w dzisiejszej "Zarazie twórczej"
Szósta "Zaraza twórcza" autorstwa Łukasza Bzury nie odnosi się do wszechpanującej epidemii. Tekst Bzury to wspomnienie i narracyjna refleksja na temat dzieciństwa i mechanizmów społecznych wykluczenia. Autor jest aktorem filmowym i teatralnym na co dzień związanym z Teatrem Pinokio w Łodzi, reżyserem i autorem scenariuszy.
03-04-2020
Internet. Pokaz "Skończyć z sądem bożym" w technologii VR
3, 4 i 5 kwietnia o godz. 19.15 kolektyw Dream Adoption Society zaprezentuje online w technologii VR "Skończyć z sądem bożym :: Antonin Artaud / Sandra Korzeniak" w reż. Canterela
03-04-2020
Internet. Spotkanie z Olgą Tokarczuk, aktorzy poezją w wirusa
Z powodu pandemii koronawirusa kolejny tydzień siedzimy w domu, ale na szczęście ludzie muzyki, teatru, sztuki i literatury starają się, żebyśmy w czasie tej izolacji nie stracili kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi - pokazują spektakle, koncerty, organizują spotkania w internecie.
03-04-2020
Katowice. Obrazkowy teatr kamishibai Miasta Ogrodów
Katowice Miasto Ogrodów, jak wszystkie kulturalne instytucje w kraju, zamknęło swoją siedzibę, ale zajęcia dla dzieci wciąż się odbywają - zdalnie.
03-04-2020
Kraków. Kwiecień z "Komediantką"
Teatr Bagatela od 1 kwietnia 2020 zaprasza codziennie o 12.00 na aktorskie czytanie "Komediantki" (1896) Władysława Stanisława Reymonta na teatralnym Facebooku: www.facebook.com/TeatrBagatela . Przez cały miesiąc - a może i dłużej - aktorzy dają publiczności zasmakować zapomnianej przyjemności śledzenia powieści w odcinkach.
03-04-2020
Kraków. "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy online
Już od 4 kwietnia dostępny online będzie spektakl Iwony Kempy według powieści Vedrany Rudan "Murzyni we Florencji". A w nim między innymi Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska i Juliusz Chrząstowski - śmietanka krakowskiego aktorstwa.
03-04-2020
Kraków. Muzyka na Wielki Tydzień - koncerty online Opery Krakowskiej
W czasie zagrożenia pandemią, gdy jesteśmy zmuszeni do izolacji, a instytucje kultury zawiesiły swoją działalność, życie muzyczne przenosi się do sieci. Opera Krakowska również działa w internecie i proponuje melomanom cykl koncertów pod tytułem "Muzyka na Wielki Tydzień".
03-04-2020
Kraków. Pierwsza premiera kwietnia w Bagateli - HULAJGĘBA
Teatr Bagatela zaprasza na już drugi sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami. Tym razem zaproponuje publiczności "Hulajgębę" wg "Ferdydurke" i "Dzienników" Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.
03-04-2020
Kraków. Rodzina pożegnała Krzysztofa Pendereckiego
W kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie odprawiona została prywatna msza pogrzebowa, podczas której rodzina pożegnała wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.
03-04-2020
Kraków. Stary Teatr Live
Drodzy Widzowie, w związku z zaistniałą sytuacją przygotowaliśmy dla Państwa bogaty, regularny repertuar teatralny, który od drugiej połowy kwietnia będzie realizowany 6 dni w tygodniu i emitowany nieodpłatnie na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live do momentu ustania pandemii.
03-04-2020
Kraków. Teatry szyją kombinezony i fartuchy dla szpitala
2,5 tys. kombinezonów i fartuchów ochronnych z tkaniny hydrofobowej powstaje w pracowniach krawieckich Teatru Bagatela. Trafią one do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Do akcji włączył się także teatr im. Słowackiego.
03-04-2020
Kraków. Video Mapping z Witkacym
Teatr Odwrócony zaprasza na online video mapping na Facebooka już 5.04.2020 o godzinie 21:21.
03-04-2020
Litwa. "Boże Ciało" z nagrodą festiwalu Kino Pavasaris
Film Jana Komasy "Boże Ciało" zdobył nagrodę publiczności w tegorocznej 25. edycji największego litewskiego festiwalu filmowego Kino Pavasaris (Wiosna Filmowa). Z powodu epidemii koronawirusa widzowie oglądali filmy na platformach streamingowych.
03-04-2020
Lublin. Zamknęli sceny, artyści przenieśli się do sieci
To już trzy tygodnie, jak wszystkie teatry, kina, galerie i sale koncertowe w kraju zamknięto na cztery spusty. Szalejący po świecie koronawirus pozbawił nas nie tylko dostępu do kultury, ale uświadomił też, jak ciężko jest bez niej żyć.
03-04-2020
Lublin. "Znak Jonasza" w internecie
Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na transmisję online spektaklu "Znak Jonasza" w reżyserii Pawła Passiniego. Wideo zostanie zaprezentowane w piątek, 3 kwietnia o godz. 20 na Facebooku Centrum Kultury.
03-04-2020
Łomża. Obejrzyj "Magiczny sklep" online
W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zostały wstrzymane do odwołania. Nie oznacza to jednak ograniczenia dostępu do kultury i teatru, z którą można obcować również w domowym zaciszu.
03-04-2020
Łódź. Kino przyjdzie do Ciebie
W związku z pandemią koronawirusa Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi (WFO) zorganizowała akcję "Nie możesz pójść do kina? Kino przyjdzie do Ciebie". Chodzi o projekcje internetowe filmów należących dla kanonu polskiej dokumentalistyki - poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia.
03-04-2020
Łódź. Muzeum Sztuki przeniosło się do internetu
Z powodu sytuacji edpidemiologicznej łódzkie Muzeum Sztuki (MS) przenosi swoją działalność do sieci, głównie na profile społecznościowe. W kwietniu pracownicy muzeum przygotowali sporo atrakcji dla swoich sympatyków - poinformowała Karolina Drożdż z MS.
03-04-2020
Polskie Radio. Rusza II Konkurs Dziecięcych Talentów
Dzisiaj, 3 kwietnia, ogłoszony zostanie długo wyczekiwany przez najmłodszych artystów II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.
03-04-2020
Poznań. Pracownicy Teatru Wielkiego z Białą Pyrą Tygodnia
Po raz kolejny przyznajemy tylko Białą Pyrę tygodnia. Na szczęście jest komu ją dać! Co tydzień przyznajemy Białą Pyrę (tym, którzy zasługują na pochwałę) i Czarną Pyrę (tym, którzy się nie popisali). Na czas pandemii koronawirusa postanowiliśmy ten obyczaj zmienić - przyznajemy tylko Białą Pyrę za przejawy ludzkiej solidarności, większe i mniejsze gesty wsparcia.
03-04-2020
Radom. "Ferdydurke" w sobotę online
Nagradzany na festiwalach teatralnych spektakl "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger będzie można obejrzeć w sobotę na kanale YouTube Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
03-04-2020
Toruń. Pożegnanie "Edypa Tyrana" i czytanie Levina
To powinien być ciekawy weekend dla teatromanów. Nie można pójść do teatru? Teatr przyjdzie do nas.
03-04-2020
Trójmiasto. Teatr i stand-up. Planuj tydzień online
Kolejny tydzień izolacji domowej to kolejne wydarzenia odbywające się w trybie online. Cieszy fakt, że coraz więcej instytucji kultury decyduje się na takie rozwiązanie - wybór jest większy, a wydarzenia różnorodne. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji na nadchodzące dni.
03-04-2020
Warszawa. "Inni ludzie" Masłowskiej będą dostępni w internecie
Szlagier sezonu, spektakl "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, pokaże w sobotę w streamingu TR Warszawa.
03-04-2020
Warszawa. Scena SPATiF rusza z programem online
Scena SPATiF zaprasza na spektakle, czytania, koncerty, przedstawienie lalkowe dla najmłodszych. Po każdym wydarzeniu odbędzie się live chat z twórcami.
03-04-2020
Warszawa. Teatr Dramatyczny uruchamia repertuar online
6 kwietnia Teatr Dramatyczny rusza z repertuarem online.
03-04-2020
"Zemsta" Fredry w czasie zarazy
Pośród morza informacji o koronawirusie rozlewających się w telewizji znalazła się nowa inscenizacja Fredrowskiej "Zemsty". Nie sugeruje to wcale, że jej realizatorzy pozwolili sobie tytuł ten zinterpretować jako odwet kogoś na kimś za pandemię - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
03-04-2020
Kraj. Rusza program MKiDN "Kultura w sieci"
Program ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Kultura w sieci" zakłada wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.
03-04-2020
Kraków. Władze miasta ogłosiły program wsparcia dla sektora kultury
Około 10 mln zł z budżetu Krakowa zostanie przeznaczonych na wsparcie dla sektora kultury, który w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. W piątek władze miasta ogłosiły program "Kultura odporna".
03-04-2020
Legnica. Czytelnia Modrzejewskiej czeka na eksplikacje
Już w poniedziałek 6 kwietnia mija termin nadesłania do legnickiego Teatru Modrzejewskiej eksplikacji reżyserskiej dla chętnych do udziału w konkursie dla młodych reżyserów (do 40. roku życia), którego główną nagrodą będzie możliwość zrealizowania spektaklu na legnickiej scenie. Będą też nagrody finansowe.
03-04-2020
Słupsk. Spektakl "Stan wyjątkowy" przez dobę online
Weekend w domu nie musi być nudny ani pozbawiony obcowania z kulturą. W całej Polsce powstają akcje oglądania spektakli online czy wirtualnego zwiedzania muzeów. Słupsk nie jest pod tym względem gorszy. Podpowiadamy, co w ten weekend dzieje się w sieci.
03-04-2020
Warszawa. U-jazdowski online
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest czasowo zamknięte dla zwiedzających, zachęca więc do kontaktu ze sztuką z domu.
02-04-2020
Białystok. Studencka dobranocka do obejrzenia w internecie
"Nazywam się Miś" to krótkie przedstawienie dla dzieci w wieku od 4 lat w górę. Białostocka Akademia Teatralna udostępni link do wydarzenia w internecie.
02-04-2020
Czuję się oszukana przez instytucje kultury z Gdańska
Koronawirus pokazał, że internet, który daje ogromne możliwości, był przez wiele instytucji traktowany po macoszemu. Teraz te braki i zaniedbania wychodzą na światło dzienne - pisze Małgorzata Muraszko w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
02-04-2020
Gdańsk. Balet "Sen nocy letniej" od kulis
Tancerka Sayaka Haruna-Kondracka, choreograf Gray Veredon, dyrygentka Anna Duczmal-Mróz oraz dyrektor Romuald Wicza-Pokojski w ponad 10-minutowym dokumencie wspominają pracę nad "Snem nocy letniej" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Film można oglądać online, na profilu FB Opery Bałtyckiej.
02-04-2020
Gdańsk. Miniatura rusza z serią lalkowych filmów dla dzieci
Pierwszy odcinek serii "Papety: z ostatniej chwili" można zobaczyć na stronie i w mediach społecznościowych teatru od 2 kwietnia. To krótki poradnik na czas epidemii i element działań online teatru pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci.
02-04-2020
Gdynia. "Ballady osiedlowe" - TGG szuka hstorii
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic.
02-04-2020
guldapoleca: Projekt Kwarantanna
Cykl internetowych performance'ów realizowanych w warunkach izolacji. Z założenia i z konieczności są to proste realizacje, domowe w sensie dosłownym i przenośnym - o "Projekcie Kwarantanna" w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Przemek Gulda na instagramowym koncie guldapoleca.
02-04-2020
Kraków. Kwietniowy repertuar online Teatru Ludowego
Zostajemy w domach i... oglądamy spektakle teatralne! W repertuarze online Teatru Ludowego pojawią się takie tytuły jak: "Rewizor. Będzie wojna", "Krakowskie abecadło", "Syn smoka", czy "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", "Sarenki".
02-04-2020
Kraków. Łaźnia Nowa dba o higienę myślenia online
Teatr Łaźnia Nowa przygotował onlinową ramówkę na cały kwiecień. Od poniedziałku do piątku, w stałym rytmie, będzie można oglądać spektakle, jubileuszowe wspomnienia w związku z obchodzonym przez Teatr 25-leciem, filmy polecane przez Łukasza Maciejewskiego oraz miniserial - antidotum na czas kwarantanny Zośki Papużanki i Agnieszki Przepiórskiej.
02-04-2020
Kraków. Magistrat próbuje ratować kulturę, ale żąda od ministra Glińskiego zmian w specustawie
Miejskie instytucje kultury, nawet tak dochodowe jak Tauron Arena czy ICE, przestały zarabiać. Umiera też kultura lokalna, z której Kraków słynął. Magistrat chce pomóc artystom i twórcom, ale bez zmian w prawie nie może tego robić.
02-04-2020
Kraków. "Tadeusz Kantor. Widma" w oczekiwaniu na ponowne otwarcie drzwi Cricoteki
Otwarcie nowej wystawy stałej "Tadeusz Kantor. Widma" w krakowskiej Cricotece nie odbędzie się w planowanym terminie 3 kwietnia 2020 roku. Ośrodek zawiesił działalność z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2.
02-04-2020
Kraków. "Złap Groteskę w sieci". W najbliższy weekend "Trzy świnki"
"Trzy świnki" w reżyserii Lecha Walickiego to kolejny weekendowy pokaz przygotowany przez Teatr Groteska. W sobotę i niedzielę młodzi widzowie zobaczą spektakl zrealizowany w konwencji maskowo-lalkowej.
02-04-2020
Lekcja wirusa?
No to zamknęli. Uniwersytety, przedszkola i teatry. Odwołali, przesunęli, zawiesili. Dyskusje, konferencje, debaty, spotkania, wystawy. Znaleźliśmy się w trybie przymusowego, dziwnego odpoczynku, który oczywiście nie dla wszystkich oznacza to samo - pisze Kornelia Sobczak w miesięczniku Dialog.
02-04-2020
Lublin. Premiera "Pippi Langstrump" odwołana
Teatr Andersena odwołuje premierę spektaklu "Pippi Langstrump" wg Astrid Lindgren w reż. i Krzysztofa Rzączyńskiego, która miała odbyć się 19 kwietnia.
02-04-2020
Lublin. Teatr Osterwy w akcji szycia maseczek dla służb medycznych
Krawcowe Teatru pomagają w szyciu masek dla pracowników służby zdrowia. Instytucja wspiera oddolną akcję "Pomoc dla Służb Medycznych Lublin".
02-04-2020
Łódź. Kopiszka śpiewa Moniuszkę
Był musical, czas na klasykę w nieoczywistych aranżacjach. Kolejne dwa minikoncerty online Teatru Muzycznego poświęcone zostaną Stanisławowi Moniuszce. W najbliższy piątek o g. 20.00 na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com) premiera recitalu Justyny Kopiszki.
02-04-2020
Miasto bez teatru
Mamy tak wiele masowych przedstawień narodowych, na czele z Marszem Niepodległości i patriotycznymi pielgrzymkami kibiców. Tym bardziej potrzebny jest nam teatr publiczny - pisze Dariusz Kosiński w Tygodniku Powszechnym.
02-04-2020
MKiDN: Minister podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów i instytucji
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji - podało w czwartek MKiDN. Jak poinformowano, "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego".
02-04-2020
Opole. Trudny czas dla aktorów. "Zaciskamy pasa i czekamy"
Opolskie teatry nie wystawiają spektakli, więc aktorzy muszą liczyć każdy grosz. Dla artystów koronawirus to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i dla portfela, w którym niekoniecznie się przelewa.
02-04-2020
Ostatnia wieczerza w Teatrze Modrzejewskiej
"Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana w reż. Łukasza Kosa w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Tomasz Domagała na na stronie DOMAGALAsieKULTURY.
02-04-2020
Poznań. Wirtualne Drzwi Otwarte UAP
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w najbliższy piątek i sobotę 3 i 4 kwietnia zaprasza do bliższego poznania uczelni. Ze względu na sytuację w kraju związaną z w związku zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będą to nietypowe Drzwi Otwarte.
02-04-2020
Radom. #przeszyjtosam - w Powszechnym szyją maseczki
Pracownicy Teatru Powszechnego w Radomiu włączyli się do akcji prowadzonej przez stowarzyszenie "Przeszyj to sam", które swoją akcją wspiera Radomskie Szpitale Specjalistyczne.
02-04-2020
Szczecin. Filharmonia zaprasza dzieci na koncerty online
Cieszący się popularnością cykl koncertów dla dzieci "DoNuta taktuje" szczecińska filharmonia przenosi do internetu. Premierowe odcinki będzie można zobaczyć w poniedziałek i we wtorek.
02-04-2020
Trójmiasto. Nowe spektakle dostępne online
Kolejny tydzień przynosi nowe spektakle, które można zobaczyć online w internecie. Do sieci trafiają kolejne przedstawienia z kraju i Trójmiasta. Przyglądamy się najciekawszym propozycjom na najbliższe dni.
02-04-2020
Warszawa. ASP projektuje i produkuje sprzęt ochronny dla medyków
Projektanci i drukarze z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie włączyli się w akcje tworzenia i produkowania sprzętów chroniących zdrowie medyków - poinformowało MKiDN. Na Wydziale Wzornictwa ASP powstają projekty adapterów do masek dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz przyłbice dla medyków.
02-04-2020
Warszawa. "Carmen" dziś na VOD
Jeszcze dziś o godz. 19.00 na platformie VOD będzie można obejrzeć "Carmen" z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
02-04-2020
Warszawa. Centrum Kultury Filmowej przenosi program do sieci
Rzeczywistość cyfrowa to dzisiaj jedyny sposób komunikacji z publicznością. W czasie kwarantanny są instytucje, które nie zawieszają swojego programu. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ma ofertę dla wszystkich miłośników kina, propozycje edukacyjne dla rodziców i ich dzieci oraz nastolatków zainteresowanych tym, jak wygląda w praktyce praca filmowca.
02-04-2020
Warszawa. Konkurs Choreograficzny w Sieci
Reagując na obecną sytuację pandemii zakaźnej choroby COVID-19, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie ogłasza pilotażową edycję Konkursu Choreograficznego w Sieci, który jest skierowany do tancerzy i choreografów związanych z Warszawą.
02-04-2020
Warszawa. Nowości filmowe w Ninatece
Ninateka zaprasza widzów w sentymentalną podróż z filmami fabularnymi nagrodzonymi na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych.
02-04-2020
Warszawa. Nowy cykl w Biennale Warszawa
Tekstem Jana J. Zygmuntowskiego Biennale Warszawa inauguruje cykl "COVID-19. Jaki świat po pandemii?". Celem projektu jest stworzenie alternatyw politycznych, ekonomicznych czy ekologicznych, które w czasie kryzysu stają się możliwe do uchwycenia.
02-04-2020
Warszawa. Pismo SDT w sprawie rekompensaty za utratę przychodów
Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów zwraca się do ministra kultury Piotra Glińskiego ws. wsparcia systemowego dla twórców i instytucji zagrożonych stratami finansowymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
02-04-2020
Warszawa. Projekt rozporządzenia dot. wsparcia finansowego m.in. dla twórców kultury
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt rozporządzenia, który w związku z epidemią koronawirusa przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury. Zgodnie z projektem wsparcie ma wynieść do 20 mln zł.
02-04-2020
Warszawa. Rusza projekt "Dramaturgie społeczne"
Stefa WolnoSłowa rusza z kolejnym wspólnym projektem z Teatrem Powszechnym.
02-04-2020
Warszawa. Teatr Współczesny z dostawą do domów
W kwietniu Teatr Współczesny będzie grać online. Na początek arcydzieło Sławomira Mrożka - "Tango" w reżyserii Macieja Englerta.
02-04-2020
Warszawska scena tańca
Zanim ogłoszona została pandemia, a w naszym kraju zostały wprowadzone nadzwyczajne środki ostrożności, w Warszawie miało miejsce kilka wydarzeń ważnych dla funkcjonowania środowiska tańca współczesnego - pisze Marta Seredyńska.
02-04-2020
Wrocław. Śniadanie z pantomimą online
Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na wspólne śniadanie "Enjoy your Mime" na żywo 3 kwietnia za pośrednictwem Instagramu.
02-04-2020
Cyfrowy trans (teatr w czasach zarazy)
27 i 29 marca 2020 roku każdy z nas miał możliwość, a przede wszystkim przyjemność, obejrzeć na Facebooku VRperformance Dream Adoption Society. To kolektyw artystyczny, który zainicjował Krzysztof Garbaczewski. Reżyser, tym razem jako Canterel, wykorzystał monolog Sandry Korzeniak ze swego ostatniego spektaklu - "Boskiej komedii" w Teatrze Powszechnym w Warszawie - w którym aktorka mówi tekst Antonina Artauda "Skończyć z sądem Bożym" - pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
01-04-2020
Internet. Co warto nadrobić bez ruszania się z domu
Obowiązkowe pozycje na kwarantannową nudę polecają redaktorzy Polityki
01-04-2020
Internet. Dziś kolejna "Zaraza twórcza"
Piąta "Zaraza twórcza" pt. "Sport uczy nas szacunku" autorstwa Adama Neczyperowicza odbędzie się 1 kwietnia o 18 na wydarzeniu FB. Dzisiejsze wydarzenie to nostalgiczny, pełen ciepła i humoru monolog poświęcony wspomnieniom z czasów grania w piłkę na asfaltowym boisku, niezwiązany z panującą epidemią, jednak w luźny sposób przetwarzający temat zarazy.
01-04-2020
Internet. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego online
Legalny nieograniczony dostęp do blisko 150 utworów wybitnego kompozytora umożliwia muzyczna kolekcja Ninateki.
01-04-2020
Kraj. #wszystkobędziedobrze - Niepodległa i polscy artyści dodają otuchy
Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. W trudnych chwilach potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. Biuro Programu "Niepodległa" wraz z gwiazdami polskiej muzyki przygotowało projekt #wszystkobędziedobrze przypominający, że także w czasie pandemii, kiedy towarzyszy nam niepokój, mimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, cały czas jesteśmy razem i wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile.
01-04-2020
Kraków. W Teatrze Słowackiego rusza serial online
Zespół Teatru Słowackiego przygotował teatralno-serialową produkcję na czas epidemii, w której zaprasza do jego wnętrz - opustoszałych, ciemnych, niepodobnych. Emisja pierwszego odcinka online w najbliższą sobotę, 4 kwietnia.
01-04-2020
Legnica. W próbach "Nowy Dekameron" online
Mimo izolacji aktorzy Teatru Modrzejewskiej rozpoczęli indywidualne próby do spektaklu "Nowy Dekameron" wg nowel Giovanniego Boccaccia. Sztuka pod reżyserskim okiem Jacka Głomba powstanie w wersji sieciowej. Premierę online zaplanowano na sobotę 25 kwietnia o godz. 20. Po odwieszeniu działania teatru przedstawienie będzie miało także swoją wersję sceniczną.
01-04-2020
Legnica. W teatralnych warsztatach szyją maseczki
Pierwszych tysiąc maseczek ochronnych uszytych w pracowni krawieckiej warsztatów legnickiego Teatru Modrzejewskiej przekazano personelowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Legnicy. Część maseczek trafi także do pracowników teatru. Akcja jest kontynuowana.
01-04-2020
Lublin. Repertuar Teatroteki Andersena
Teatr Andersena prezentuje repertuar wydarzeń na najbliższe dni w ramach projektu wirtualnej Teatroteki. Przed nami spektakl i domowe czytanie utworów Andersena.
01-04-2020
Lublin. Spektakl do obejrzenia w internecie, książka do ściągnięcia za darmo
1 kwietnia o godz. 20 Teatr Osterwy w Lublinie udostępnia jednorazowo zapis spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" na podstawie wyróżnionego Nagrodą im. Kapuścińskiego zbioru Piotra Pawła Reszki. Z tej okazji e-book tej książki będzie za darmo do ściągnięcia na platformie Publio.
01-04-2020
Lublin. W Teatrze Muzycznym krawcowe szyją maseczki ochronne
Choć koronawirus wstrzymał działalność wszystkich instytucji kultury, w pracowniach krawieckich Teatru Muzycznego w Lublinie robota idzie pełną parą. To właśnie tam od kilku tygodni powstają maseczki ochronne, które trafiają potem do służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców.
01-04-2020
Łódź. Festiwal OFF-Północna przesunięty na 2021 rok
Recitale, muzodramy, małe formy i pełnoobsadowe spektakle - program Festiwalu OFF-Północna 2020 pokazać miał różnorodność teatru muzycznego poza jego głównym nurtem. I pokaże, ale za rok. Festiwal wraz Konkursem Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w całości przeniesiony zostaje na wiosnę 2021. W tym roku Teatr Muzyczny proponuje wirtualną edycję OFF/ON, w ramach której online zaprezentuje spektakle z ubiegłych edycji festiwalu.
01-04-2020
Łódź. UMŁ przekazał 2 mln zł na wydarzenia kulturalne
Retrospektywy, Letnia Akademia Jazzu i Fortepiany Wolności - to tylko część z 37 wydarzeń kulturalnych, które otrzymały miejskie dotacje na 2020 r. Z powodu koronawirusa rodzą się jednak wątpliwości, czy wszystkie dojdą do skutku.
01-04-2020
Łódź. Zróbmy razem film
Studenci Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej realizują film dokumentalny o życiu Polaków w obliczu pandemii koronawirusa.
01-04-2020
Musimy zwolnić
W masowym udostępnianiu spektakli w internecie widać przede wszystkim zasadę produktywności, konkurencyjności i widzialności, a obecny kryzys tylko tę perspektywę wyostrza - pisze Piotr Morawski w dwutygodniku.com
01-04-2020
Niemcy. Festiwal wagnerowski w Bayreuth odwołany z powodu koronawirusa
Tegoroczna edycja prezentującego twórczość Richarda Wagnera festiwalu muzycznego w Bayreuth w północnej Bawarii została odwołana z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali we wtorek organizatorzy imprezy.
01-04-2020
Poznań. Teatr Wielki szyje maseczki dla szpitali
2,2 tys. maseczek ochronnych powstało do tej pory w pracowniach produkcyjnych Teatru Wielkiego w Poznaniu. W teatrze wykrawane są też materiały dla innych pracowni krawieckich; przygotowano dla nich już 14 tys. wykrojów maseczek.
01-04-2020
Radom. "Ferdydurke" - premiera online
Specjalnie dla naszych widzów aby umilić im trudny czas izolacji w najbliższą sobotę 4 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na premierę online naszego spektaklu "FEDYDURKE", w reżyserii Aliny Moś-Kerger.
01-04-2020
Słupsk. "Stan wyjątkowy" Nowego Teatru online
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku udostępni zapis techniczny kolejnego ze swoich przedstawień. Tym razem w sobotę, 4 kwietnia, zobaczymy "Stan wyjątkowy", czyli historię zamieszek po śmierci kibica Przemka Czai.
01-04-2020
Sopot. Pan.Mruk na żywo do spektaklu Ramayana Ballet Troupe
Teatr na Plaży startuje z nowym, autorskim projektem online pod nazwą VHS DRAMA LIVE. Będzie to cykl prezentacji starych spektakli dramatycznych, teatrów tańca oraz performanców z najdalszych zakątków internetu, uwiecznionych na kasetach VHS a potem ponownie zdigitalizowanych i upublicznionych w światowych archiwach sieci.
01-04-2020
Szczecin. Teatr Współczesny na scenie online
Fragmenty spektakli i premierowe działania artystów - to elementy wirtualnej sceny Teatru Współczesnego w Szczecinie, który podczas pandemii koronawirusa chce pozostać w kontakcie z widzami m.in. przez serwisy społecznościowe. Twórcy zachęcają też do słuchania teatralnego podcastu.
01-04-2020
Toruń. Czytanie dramatu online
Teatr im. Horzycy zaprasza na czytanie "Udręki życia" Hanocha Levina w reżyserii Damiana Josefa Necia.
01-04-2020
Warszawa. Opera Kameralna uruchamia cykl online dla najmłodszych
Warszawska Opera Kameralna rozszerza program #operazfotela o codzienną ofertę dla najmłodszych #gdyoperadrzwiotwiera. Start już w następnym tygodniu.
01-04-2020
Warszawa. Spektakle Teatru Małego Widza w sieci
#ZOSTAŃZTMW #OGLĄDAJONLINE #WSPIERAJKULTURĘ Teatr dla NAJmłodszych w domu? To możliwe. Rozwiązanie przetestowane przez 60 rodzin. Łącznie z zabawą po spektaklu.
01-04-2020
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna dołączyła do akcji #zostańwdomu
Sięgnęliśmy do bogatych zasobów nagrań audio i wideo, zdjęć, wywiadów oraz zarejestrowanych naszych największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń artystycznych po to, by online dostarczyć niezapomnianych emocji wszystkim spragnionym kontaktu ze sztuką - zapowiadają organizatorzy.
01-04-2020
Wilno. Środa Literacka Online
Polskie Studio Teatralne wraz z Radiem Znad Wilii wychodzą z kolejną inicjatywą na czas, gdy teatry pozostają zamknięte.
01-04-2020
Wrocław. Opowieści z kwarantanny - podziel się swoją historią
W ramach prowadzonego w Instytucie Grotowskiego od 2018 roku projektu "Teatr na faktach", zapraszamy wszystkich chętnych do dzielenia się swoimi historiami z czasów pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na ich podstawie reżyserowie, aktorzy i producenci z całej Polski stworzą spektakl dokumentalny.
01-04-2020
Wrocław. Teatr w czasie uwięzienia
4 kwietnia 2020 na kanale YouTube odbędzie się oficjalna premiera filmu "KAIN In Absentia" powstałego na bazie spektaklu "Kain" w reżyserii Diego Pileggi. Spektakl powstał we współpracy z osadzonymi w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu w ramach projektu "Odkluczanie".
01-04-2020
Zabrze. Teatr Nowy online
W tym wyjątkowo trudnym dla nas wszystkim czasie Teatr Nowy w Zabrzu, z myślą o swoich Widzach, przygotował wiele interesujących propozycji, które obejrzeć można on line.
01-04-2020
Życie codzienne w czasach zarazy: Teatr Komedii Valldal
- Jedyne, co możemy teraz robić - to przygotowywać się na czas "po". Wierzymy, że wszyscy będą wygłodniali teatru, rozrywki, śmiechu, zwykłego bycia razem. Zadaniem teatru, naszym zadaniem - będzie to ludziom zapewnić - rozmowa z Tomaszem Valldal Czarneckim, dyrektorem gdyńskiego Teatru Komedii Valldal, aktorem, reżyserem.
01-04-2020
Warszawa. List Zarządu Głównego ZASP do prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.
Reprezentujący Zarząd Główny ZASP prezes Krzysztof Szuster, szukając w tym trudnym czasie wszelkich form pomocy artystom-wykonawcom, wystosował w Międzynarodowym Dniu Teatru pismo adresowane do prezes Zarządu Polskiego Radia, Agnieszki Kamińskiej, w sprawie zwiększenia na antenie radiowej audycji z udziałem aktorów.
31-03-2020
Białoruś. Witebski aktor zmarł z powodu koronawirusa
75-letni białoruski aktor Wiktar Daszkiewicz zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. W poniedziałek media informowały, że mężczyzna od kilku dni znajduje się w reanimacji i był podłączony do respiratora.
31-03-2020
Białystok. Na konsultacje do Akademii Teatralnej przyjdź online
W dobie pandemii osobiście na spotkania z ekspertami przyjść nie można, ale od czegóż jest technologia? Do kandydatów na aktorów, scenografów i reżyserów wykładowcy odezwą się na Skypie. W Akademii Teatralnej zaczynają się nietypowe konsultacje dla kandydatów na studia - online.
31-03-2020
Bolą nas myśli
- Zawalił się porządek, z którego byliśmy tak dumni. Może to rodzaj nauczki dla naszej pychy? - mówi aktor Janusz Gajos.
31-03-2020
Epidemia koronawirusa: Firmy nie zapłacą artystom. Problem w tym, że przepisy są niejasne
Za czas epidemii przedsiębiorcy nie będą odprowadzać tantiem organizacjom takim jak ZAiKS czy STOART. Problem w tym, że przepisy są niejasne i można je interpretować bardzo szeroko - pisze Sławomir Wikariak w Dzienniku Gazecie Prawnej.
31-03-2020
Internet. Teatry na świecie dzielą się spektaklami podczas epidemii
Klasyka nowojorskiej awangardy The Wooster Group, moskiewski Teatr na Tagance, National Theatre w Londynie. Przyjazd każdego z tych teatrów do Polski byłby wielkim wydarzeniem. Nie przyjadą, ale możemy zobaczyć ich spektakle za darmo i legalnie - chociaż na ekranie.
31-03-2020
Jak żyć? Zwierzenia artystki w czasach zarazy
Toczy się wojna i nie jest to najlepszy czas na bycie mecenaską czy mecenasem sztuki. A jeszcze gorszy na bycie jej autorką albo autorem - pisze w liście do redakcji Gazety Wyborczej - Trójmiasto aktorka i wokalista Zofia Bartoś.
31-03-2020
Kielce. Teatr Żeromskiego przekazał maseczki szpitalom
Teatr im. Żeromskiego, przy pomocy Straży Miejskiej, przekazał pierwszą partię maseczek ochronnych dla obsługi medycznej. To nie koniec akcji pomocy, krawcy teatralni szyją dalej!
31-03-2020
Kraj. Min. Gliński: tarcza antykryzysowa adresuje rozwiązania do ludzi kultury
Tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania do grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział też wsparcie dla placówek prowadzonych przez MKiDN.
31-03-2020
Kraj. Nowy fundusz na wypłaty świadczeń dla osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zalecenie
Środki, które będą służyły na wypłaty świadczeń dla osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zalecenie, będą pochodziły z nowego funduszu, który na mocy tej ustawy tworzymy - powiedziała w poniedziałek w Senacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
31-03-2020
Kraków. Dzienniki czasu izolacji. Aktorzy nagrywają "Solaris"
Nigdy wcześniej "Solaris" nie było tak blisko naszego emocjonalnego odczuwania - mówi Marcin Wierzchowski, którego serial "Solaris - dzienniki czasu izolacji" emituje Teatr Ludowy w Krakowie.
31-03-2020
Kraków. Misteria Paschalia przenoszą się do internetu
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkanocy od szesnastu lat. Epidemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku nie będzie możliwe zorganizowanie go w dotychczasowej formule cyklu publicznych wydarzeń. Dlatego organizatorzy zapraszają na jego siedemnastą edycję w przestrzeni cyfrowej - od 5 do 13 kwietnia.
31-03-2020
Kraków. Prezydent Majchrowski apeluje do ministra o wsparcie dla sektora kultury
Z apelem o stworzenie narzędzi umożliwiających samorządom udzielanie realnego wsparcia dla sektora kultury zwrócił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
31-03-2020
Kraków. Teatr Nowy Proxima działa online
Krakowski Teatr Nowy Proxima od 20 marca udostępnił online trzy spektakle ze swojego repertuaru, które obejrzało kilka tysięcy osób! Po "Lubiewie", "Akademii Pana Kleksa" oraz "Macabrze Dolorosie" przyszła pora na "Murzynów we Florencji" - spektakl uwielbiany przez publiczność i doceniony przez krytyków.
31-03-2020
Kraków. "Wałęsa w Kolonos" z Jerzym Stuhrem online
We wtorek, 31 marca, nowohucki Teatr Łaźnia Nowa o godz. 20 zaprasza przed ekrany komputerów do wspólnego obejrzenia, po raz pierwszy w internecie, głośnego spektaklu "Wałęsa w Kolonos" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W roli legendarnego przywódcy Solidarności zobaczymy Jerzego Stuhra.
31-03-2020
Legnica. Dyrektor Głomb do TVP: "Uwolnijcie spektakle na czas epidemii"
"Chcemy umożliwić teatralnej widowni najszerszy z możliwych kontakt ze sztuką sceniczną. Telewizja Polska może tego dokonać" - pisze w swoim liście Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Namawia do tego w związku z epidemią koronawirusa.
31-03-2020
Legnica. Klub Gońca Teatralnego wystartował online
Zawieszone zajęcia edukacyjne w grupach legnickiego Klubu Gońca Teatralnego ruszyły w poniedziałek 30 marca w trybie online przy wykorzystaniu komputerów i smartfonów. Warsztaty w formie wideokonferencji będą zaczynały się od godz. 16.00 i odbywały od poniedziałku do piątku.
31-03-2020
Lublin. "Diabeł i tabliczka czekolady" na ekranie komputera
Choć na czas walki z koronawirusem polskie teatry zawiesiły działalność, wiele z nich poszukuje innych sposobów kontaktu ze swoimi widzami. Z walki tej nie rezygnuje też lubelski Teatr Osterwy, który w środę zaprasza na internetowy pokaz spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady".
31-03-2020
Lublin. Bajki z kliszy ze Skejciołkiem online
W każdą środę i sobotę Teatrzyk Skejciołek zaprasza dzieci i rodziców na bajki z projektora. Historie opowiadane są na żywo przez Skejciołka w materiale na Facebooku Teatru.
31-03-2020
Łódź. Komedia do czytania w domu
Laureatów konkursu "Komediopisanie" można czytać online.
31-03-2020
Łódź. Sukces wirtualnego castingu do "Pretty Woman"
Zgłosiło się ponad dwieście osób, na główne role szansę ma kilkanaście. Prowadzony przez Teatr Muzyczny casting do musicalu "Pretty Woman", chociaż wirtualny i przeprowadzany w trudnym momencie, cieszy się sporym zainteresowaniem artystów z całego kraju.
31-03-2020
Pomorskie. Znajdź kulturę w sieci
Nagrania spektakli teatralnych, relacje z wyjątkowych koncertów czy lekcje języka kaszubskiego online. To tylko niektóre z propozycji, jakie miejskie i wojewódzkie instytucje kultury przygotowały na czas kwarantanny.
31-03-2020
Poznań. Teatr Nowy pokazuje archiwalia i robi zbiórkę
"Stan podgorączkowy" grany na żywo 12 marca w streamingu obejrzało ponad 3 tys. widzów. A nagranie - kolejne 25 tys. osób w ciągu następnych kilku dni. W ostatni piątek Teatr Nowy przypomniał pierwszą ze swoich archiwalnych realizacji. Będą kolejne.
31-03-2020
Poznań. Teatr Polski nieczynny do końca kwietnia
W związku z kolejnymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa w Polsce, Teatr Polski w Poznaniu odwołuje wszystkie wydarzenia w siedzibie Teatru do końca kwietnia. Kasa biletowa Teatru pozostaje zamknięta do odwołania.
31-03-2020
"Spektakli brak, baru nawet pająki nie chcą oblec pajęczyną". Kluby i knajpy proszą o datki, by przetrwać
Kluby i kawiarnie w całej Polce organizują zrzutki, by opłacić czynsz i zapłacić pensje pracownikom. - Wiemy, że wszyscy są w ciężkiej sytuacji. Ale bez tego nie mamy szans przetrwać epidemii - przyznają ich właściciele - pisze Emilia Dłużewska w Gazecie Wyborczej.
31-03-2020
Toruń. Teatr Horzycy prezentuje ofertę online
Mimo konieczności odwołania wszystkich spektakli i wydarzeń w naszym teatrze, działamy dla Państwa online. W planach transmisje spektakli, czytania dramatu, Niedziela w Teatrze, wirtualne zwiedzanie i wiele więcej - informują organizatorzy.
31-03-2020
Tychy. Słuchowisko Teatru Małego na YouTube
Teatr Mały zaprasza 4 kwietnia o godzinie 16, na premierę słuchowiska dla dzieci "Szczególnie małe sny" Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Anny Białoń i Pawła Drzewieckiego.
31-03-2020
Warszawa. Gildia Reżyserów Polskich apeluje do nadawców telewizyjnych
Gildia Reżyserów Polskich zaapelowała do nadawców telewizyjnych, by w okresie epidemii koronawirusa emitowali priorytetowo polskie filmy i autorskie programy telewizyjne. Jak argumentuje zarząd Gildii, emisje te pozwolą twórcom na otrzymanie tantiem w najbliższych miesiącach i są doskonałą okazją do promowania polskiej kultury.
31-03-2020
Warszawa. Teatr Małego Widza działa online
Teatr dla NAJmłodszych w domu? To możliwe. Rozwiązanie przetestowane przez 60 rodzin. Łącznie z zabawą po spektaklu. Teatr Małego Widza rozpoczął transmisję swoich spektakli w sieci - informują organizatorzy.
31-03-2020
Warszawa. Teatr ME/ST zaprasza do wspólnego pisania sztuki
"Kwarantanna" to akcja społecznościowa, której celem jest stworzenie scenariusza wyjątkowej sztuki teatralnej wraz z użytkownikami portali społecznościowych oraz wszystkimi osobami, które będą chciały wziąć udział w akcji.
31-03-2020
Warszawa. Teatr WARSawy zaprasza na koncert online grupy Dorośli
Dorośli zagrają kilka pięknych numerów z pierwszej Epki, żeby dodać Wam trochę ducha. Bądźcie z nimi 4 i 11 kwietnia o 19.00! Będą też wspaniali goście - informują organizatorzy.
31-03-2020
Warszawa. Zmiany w repertuarze #TeatrŻydowskiwdomu
W związku z trudnościami technicznymi Teatr Żydowski odwołuje dzisiejszą transmisję spektaklu "Golem" w reż. Mai Kleczewskiej.
31-03-2020
Wrocław. Propozycje dla najmłodszych w czasie kwarantanny
Magiczny Teatr przygotował bajeczną telewizję dla najmłodszych widzów. W czasie kwarantanny dzieci mogą się nauczyć piosenek po angielsku czy podążać z bohaterami po Wrocławiu pełnym miejskich legend.
31-03-2020
Wrocław. Teatr Lalek na wynos, czyli edukacja domowa
Edukacyjne materiały z programów teatralnych premier udostępnia Wrocławski Teatr Lalek.
31-03-2020
Zakopane. Aktorzy Teatru Witkacego czytają Struga online
"Bądźmy (choć przez chwilę) razem" - namawia Teatr Witkacego, który nie zapomina o swoich fanach także w tych trudnych czasach.
30-03-2020
Białystok. Teatr Dramatyczny wspiera akcję "Szycie ratuje życie"
Krawcowe z pracowni Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pomagają w szyciu masek dla pracowników służby zdrowia. Instytucja wspiera oddolną akcję "Szycie ratuje życie".
30-03-2020
Bielsko-Biała. Banialuka w sieci
Teatr Lalek Banialuka, tak jak wszystkie instytucje kultury w kraju, zawiesił swoją działalność artystyczną. Swoich widzów zaprasza do internetu na cykl dla maturzystów oraz dla najmłodszych widzów.
30-03-2020
Internet. Dziś "Zaraza twórcza" z Maliną Prześlugą
Dziś w sieci czwarta "Zaraza twórcza": "Strzęp" autorstwa Maliny Prześlugi. Zostańcie w domach i bądźcie z nami! - zachęcają inicjatorzy projektu.
30-03-2020
Jak żyć, gdy koronawirus trzyma w czterech ścianach?
Za chwilę minie miesiąc odkąd koronawirus dotarł do Polski. Epidemia spowolniła normalne tempo życia, trzyma nas odizolowanych w domach. Jak w tej sytuacji radzą sobie zielonogórzanie? Jakie mają patenty i jak wytłumaczyć dzieciom, że nie mogą spotykać się z przyjaciółmi? Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru: Codziennie jestem w teatrze i pracuję - muszę być na statku jak każdy kapitan. Komu mogłem, to skróciłem czas pracy, posłałem na urlopy. W każdym dziale pracuje po jednej osobie na zmianę i jakoś sobie radzimy.
30-03-2020
Kraków. "Zamknięci w Teatrze" - serial teatralny online
Teatr Słowackiego zaprasza na teatralny serial online pt. "Zamknięci w Teatrze", we środę 1 kwietnia o 20:00 zapowiedź, 4 kwietnia o 20:00 - pierwszy odcinek, kolejne w każdą środę i sobotę aż do odwołania. Internetowe poszukiwanie teatru w czasach zarazy.
30-03-2020
Kraków. Złap Groteskę w sieci. Trzeci tydzień projektu
Mimo wielu trudności, z jakimi musi zmagać się zamknięty Teatr, projekt "Złap Groteskę w sieci" kontynuujemy już trzeci tydzień!
30-03-2020
Lublin. Wystawy Centrum Spotkania Kultur do zwiedzania w sieci
W ramach akcji #zostańwdomu Centrum Spotkania Kultur zaprasza do wirtualnego zwiedzania swoich wystaw. Wśród nich m.in. prezentowana w ramach Festiwalu Scena w Budowie ekspozycja "Forma-Kolor-Kostium. Zofia de Ines".
30-03-2020
Lublin. Spektakle Teatru Osterwy online
Teatr Osterwy przygotował pokazy online dwóch swoich spektakli "Diabeł i tabliczka czekolady" oraz "Książę i żebrak". Dwie propozycje dla widzów w różnym wieku.
30-03-2020
Lublin. Teatr Andersena online
Domowe czytanie Andersena oraz filmy i słuchowiska w ramach Teatroteki Andersena udostępniane są na Facebooku.
30-03-2020
Łódź. Warsztaty Chorei online
Teatr Chorea zaprasza w kwietniu na Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki online.
30-03-2020
Moje orędzie. Życie i Teatr
Scena przeniosła się do internetu, zawsze to jakieś wyjście - choć przecież, o czym boleśnie zdążyliśmy się już przekonać - to nie to samo. To za mało. Istota teatru to żywy kontakt aktor - widz, człowiek - człowiek. Tymczasem między nimi wyrósł szklany ekran komputera, który w roli teatralnej czwartej ściany został jednak nie do końca szczęśliwie obsadzony. A zatem teatr, chwilowo, przegrał z życiem - pisze Gabriela Pewińska w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
30-03-2020
Olsztyn. Teatr Jaracza wspiera szpital
Nawet dwieście masek dziennie szyje pracownia krawiecka Teatru Jaracza w Olsztynie, by pomóc się chronić przed koronawirusem personelowi medycznemu ze szpitala wojewódzkiego.
30-03-2020
Opera wreszcie przyszła do naszych domów
Jednym z beneficjentów pandemii stała się nieoczekiwanie poczciwa opera, która z różnych zakątków świata zawitała do naszych domów. Stała się sztuką dostępną dla każdego i w każdym momencie, lekceważąc zasady, które dotąd ją obowiązywały - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
30-03-2020
Ostrów Wlkp. XXI Festiwal Teatrów Niezależnych odwołany
W związku z zaistniałym stanem epidemii, Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Pracownia Teatralna odwołuje zaplanowany w dniach 21-23 maja XXI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.
30-03-2020
Poznań. #kulturanawynos - akcja instytucji kultury
Poznańska kultura nadal się rozwija - choć z konieczności - w sieci. Dzięki akcji #kulturanawynos można wziąć udział w wirtualnych odwiedzinach w poznańskich instytucjach kultury i bez wychodzenia z domów zobaczyć projekcje filmowe, posłuchać koncertów czy zwiedzić wystawy.
30-03-2020
Poznań. Słuchowisko "Próba" w Radiu Poznań wsparciem dla aktorów
Telefonicznie i poprzez komunikatory internetowe przebiegają nagrania słuchowiska w odcinkach pt. "Próba", które w poniedziałek będzie miało premierę w Radiu Poznań. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako wsparcie dla aktorów, którzy z powodu koronawirusa pozostają bez pracy.
30-03-2020
Supraśl. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w sieci
Co się dzieje, gdy pokraczna wiejska gromadka zabiera się za wielkanocne misterium? Kto nie widział - powinien zobaczyć koniecznie. Do Teatru Wierszalin w najbliższym czasie z powodu epidemii nie zajrzymy, ale teatr przychodzi do nas. Świetny spektakl z 2016 - "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - zobaczyć można online i za darmo - na stronie: www.wierszalin.pl. A po świętach - e-widowisko "Treny".
30-03-2020
Szczecin. Dzień Teatru aktorzy świętowali w samotności
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie miała się odbyć tradycyjnie gala ale ze względu na pandemię koronawirusa została odwołana.
30-03-2020
Szczecin. Miasto oferuje pakiet pomocowy dla lokalnych artystów
Stypendia twórcze miasta, program małych grantów czy imprezy po szczecińsku - to założenia przygotowywanego przez magistrat pakietu pomocowego dla lokalnych artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji podczas epidemii COVID-19.
30-03-2020
Triumf męskiego szaleństwa?
Fryburg, 13 marca 2020. Teatr w czasie zarazy. Dzień pierwszy - przedstawienie z wieloma prologami. Najpierw długo dyskutowano, czy premiera "Poskromienia złośnicy" w ogóle się odbędzie - pisze Jürgen Reuss w Nachtkritik.
30-03-2020
Warszawa. Niemal 2000 osób obejrzało "Woyzecka" online
Sobotni premierowy pokaz rejestracji spektaklu "Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki oglądało w jednym momencie niemal 2000 osób. 4 kwietnia odbędzie się kolejny pokaz, tym razem "Innych ludzi" w reż. Grzegorza Jarzyny.
30-03-2020
Warszawa. Repertuar online Teatru Żydowskiego na nadchodzący tydzień
Teatr Żydowski przygotował repertuar online na kolejny tydzień: 31 marca - 3 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube teatru.
30-03-2020
Warszawa. Teatr Współczesny online
Teatr Współczesny zaprasza na spotkania online, udostępniając zarejestrowane materiały wideo.
30-03-2020
Wilno. Polski Teatr Studio zaprasza na "Bajkę na dzień dobry"
Portal zw.lt przedstawia nowy projekt "Bajka na dzień dobry!" tworzony we współpracy z Polskim Teatrem "Studio" w Wilnie. Każdego tygodnia nasi najmłodsi czytelnicy zapoznają się ze znaną polską bajką.
30-03-2020
Życie codzienne w czasach zarazy: Sopocki Teatr Tańca
- Czekamy aż pandemia się skończy. Po prostu. Tancerze, jak wszyscy niezależni artyści, stracili na odwołaniu życia społecznego jako pierwsi. To oczywiste. Realizujemy się i żyjemy, wystawiając spektakle dla publiczności, prowadząc zajęcia - rozmowa z Joanną M. Czajkowską - dyrektorką, choreografką, reżyserką i tancerką Sopockiego Teatru Tańca.
30-03-2020
Życie codzienne w czasach zarazy: Teatr Gdynia Główna
- Wykorzystujemy ten czas na pracę koncepcyjną - planujemy, tworzymy i wymyślamy. Podobnie, jak inne placówki kulturalne, jesteśmy teraz w zawieszeniu - rozmowa z Idą Bocian i Ewą Ignaczak, dyrektorkami Teatru Gdynia Główna.
30-03-2020
Toruń. Poznaj aktorów Teatru Muzycznego bez wychodzenia z domu
Teatr Muzyczny podczas pandemii nie zapomina o swoich widzach i zaprasza do oglądania i słuchania video-wywiadów ze swoimi aktorami. - Pytamy o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale, skojarzenia z naszym ukochanym Toruniem.
28-03-2020
Białystok. Weekendowe spektakle w sieci
Kulturalny weekend znów upłynie z Białostockim Teatrem Lalek. Obejrzeć można 2 spektakle - "Karnawał zwierząt" i "Kantatę o kawie" - oczywiście w sieci. Weekendowe spektakle w sieci. Co można obejrzeć nie wychodząc z domu? Fot: Krzysztof Bieliński
28-03-2020
Chorzów. Premiera "Koncert Musicalowy" online
W niedzielny poranek #rozrywkadośniadania zaserwuje Wam kolejny muzyczny przysmak. O godzinie 10.00 spotkajmy się na wirtualnej widowni podczas [video] premiery Koncertu Musicalowego.
28-03-2020
Gdańsk. 700 tys. zł na stypendia dla artystów
Rekompensaty za utracone zarobki z tytuły wynagrodzeń w oparciu o umowy cywilnoprawne, kontynuacja konkursu grantowego, uproszczone zasady przyznawania stypendiów kulturalnych, ulgi w płatnościach czynszowych - Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, podczas internetowej konferencji prasowej Urzędu Miasta w dniu 27 marca 2020 r. wyjaśniał, na jaką pomoc miasta mogą liczyć ludzie kultury.
28-03-2020
Gdańsk. Na jakie wsparcie od miasta mogą liczyć artyści i artystki?
Zawieszenie opłat za użytkowanie lokali miejskich, zabezpieczenie środków na granty i zmiana zasad przyznawania stypendiów kulturalnych. Gdańsk przedstawił działania mające pomóc twórcom w czasie epidemii koronawirusa.
28-03-2020
guldapoleca: Fantazja o Ludwiczku
TEATR: Fantazja o Ludwiczku, reż. Daniel Malchar, Rafał Szumski, Teatr im. Słowackiego w Krakowie online. Pisze Przemek Gulda na swoim koncie instagramowym.
28-03-2020
Jak wygląda Dzień Teatru, kiedy teatr nie gra
Tysiące internetowych widzów, akcje solidarnościowe, bajki i opery. Nieważne, czy w Warszawie na Marszałkowskiej, czy w domu kultury w Kutnie - teatr mimo zamkniętych budynków obchodzi swoje święto - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
28-03-2020
Kraków. 30. Festiwal Kultury Żydowskiej przeniesiony na przyszły rok
30. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który miał rozpocząć się 26 czerwca, został przeniesiony na przyszły rok - podaje jego dyrektor Janusz Makuch. Jak wskazuje, jego zespół nie przerywa pracy, a przyszłość wydarzenia nie jest zagrożona.
28-03-2020
Kraków. Bagatela w Twoim domu - Othello
Teatr Bagatela zaprasza na cosobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami. Na początek zaprezentowany zostanie "Othello" w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Nagranie udostępnione zostanie 28 marca o 20.00 na teatralnym kanale YouTube i będzie do zobaczenia przez miesiąc.
28-03-2020
Kraków. W czasie kwarantanny kultura jest jak tlen
Lekcje aktorstwa z teatrem Groteska, rodzinne muzykowanie na ekranie z Krakowskim Forum Kultury, popisowe tytuły Teatru Ludowego udostępnione online, wspólne opowiadanie o Krakowie z Muzeum Krakowa. Tak krakowska kultura walczy z koronawirusem.
28-03-2020
Łódź. Teatr Nowy włącza się w akcję szycia maseczek
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi włącza się w akcję szycia maseczek. Pracownia krawiecka sceny tworzy je m.in. dla małych pacjentów - podopiecznych Fundacji Krwinka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4.
28-03-2020
Meksyk. Placido Domingo w szpitalu po zakażeniu koronawirusem
Hiszpański tenor Placido Domingo trafił do szpitala w meksykańskim mieście Acapulco po nasileniu się u niego objawów zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę syn 79-letniego artysty.
28-03-2020
Początek czegoś nowego
- W dzisiejszym rozdygotaniu, które przyniosła nie tylko zaraza, ale też emocje społeczne i ekonomia, chyba bym chciał szukać wielkich opowieści - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.
28-03-2020
Rzeszów. "Maskarada" przesunięta na inny termin.
To już pewne. Festiwal "Maskarada", organizowany przez Teatr Maska w Rzeszowie, nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Nowy nie jest jeszcze znany. Święto Paniagi i Europejski Stadion Kultury, póki co, zgodnie z planem.
28-03-2020
Trójmiasto. Co się dzieje w trójmiejskich teatrach?
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający na 27 marca, to bardzo trudny czas dla trójmiejskich teatrów. Instytucje zazwyczaj otwierające swoje placówki dla publiczności tym razem nie mogą zaprosić widzów do środka. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co się dzieje w tych instytucjach. Opublikowano też werdykt kapituły Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego.
28-03-2020
USA. Tom Hanks powrócił do Los Angeles po kwarantannie w Australii
Słynny amerykański aktor Tom Hanks i jego żona Rita Wilson powrócili w piątek do Los Angeles po dwóch tygodniach kwarantanny w Australii z powodu zarażenia się koronawirusem - poinformowały amerykańskie media.
28-03-2020
Warszawa. Pierwsza dama czyta opowiadania Zapolskiej w ramach akcji "Zostań w domu"
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wspiera akcję "Zostań w domu" i zachęca do wspólnego spędzania czasu z literaturą - podaje Kancelaria Prezydenta. Od dziś w trzy kolejne piątki będzie można wysłuchać czytanych przez nią opowiadań Gabrieli Zapolskiej.
28-03-2020
Kraków. Konkurs na dyrektora Bagateli przesunięty
Zaplanowane na poniedziałek pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, która ma wyłonić nowego dyrektora Teatru Bagatela nie odbędzie się - mówi PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
28-03-2020
Sosnowiec. Teatr Zagłębia szyje maseczki, kombinezony i fartuchy dla służby zdrowia
Teatr Zagłębia cały czas działa i wspomaga w tym trudnym okresie miejskie placówki zdrowia. Ponieważ środków ochrony osobistej ciągle brakuje, teatr chce wejść we współpracę z pracowniami krawieckimi z regionu i razem produkować kombinezony oraz fartuchy.
27-03-2020
Artystka w czasach zarazy
- Dziś możemy w końcu się ponudzić, zmienić dramaturgię wydarzeń w naszej codzienności, pomarzyć, spróbować stanąć na głowie lub poruszać się po mieszkaniu z zamkniętymi oczami - mówi Magdalena Chowaniec, polska choreografka i tancerka z Wiednia.
27-03-2020
Berlin. Niemieccy twórcy dostali 50 mld euro
Niemiecki rząd stworzył pakiet także dla mediów i samozatrudnionych. Polski minister kultury Piotr Gliński zapowiedział 20 mln zł pomocy.
27-03-2020
Białystok. Ciekawe spektakle, bajki i warsztaty dla dzieci i rodziców z BTL-u w sieci
Wraz z pandemią koronawirusa kultura przeniosła się do intemetu. To właśnie w wirtualnej przestrzeni zobaczymy interesujące spektakle, czy znajdziemy interesujące zajęcia dla całej rodziny. Taką ofertę przygotował Białostocki Teatr Lalek. Już jutro teatromanów czekają sztuki dla dzieci i dla widzów dorosłych!
27-03-2020
Białystok. Twój Teatr w Twoim domu
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. Widzowie będą mogli dziś obejrzeć nagranie spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie".
27-03-2020
Bydgoszcz. "Poczytaj mi" na żywo w sztafecie online
Już jutro o godz. 11 Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Poczytaj mi", które zapowiada się wyjątkowo. Po pierwsze - odbędzie się online, po drugie - będzie to czytelnicza sztafeta z udziałem wszystkich aktorów, którzy uczestniczyli w dotychczasowych trzech spotkaniach.
27-03-2020
Czy koronawirus zabije polską kulturę? A może ją wzmocni?
Epidemia unaoczniła twórcom, że nie mają żadnych zabezpieczeń. Rynek kultury przestał istnieć, więc zostali na lodzie. Może to będzie bodźcem do zmian instytucjonalnych - pisze Konrad Szołajski w Gazecie Wyborczej.
27-03-2020
Gdańsk. Nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego
Najciekawsze przedstawienie 2019 roku. Wybitna osobowość artystyczna. Najwartościowsze trendy w sztuce. Marszałek przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok.
27-03-2020
Gniezno. List Teatru Fredry na Dzień Teatru
Teatr jest przestrzenią wymiany - wymiany energii, słowa, pozawerbalnej komunikacji, czasu, gestów, w tym także gestów porozumienia, zrozumienia, solidarności, które w tym czasie są szczególnie potrzebne - pisze z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Joanna Nowak, dyrektorka Teatru im. Fredry.
27-03-2020
Internet. Dziś trzecia "Zaraza twórcza" na Facebooku
Zapraszamy na trzecią i zarazem ostatnią w tym tygodniu Zarazę (wrócimy do Was w poniedziałek!). Tym razem będziecie mogli posłuchać tekstu "Powszechny dziennik z kwarantanny" autorstwa pisarki Aleksandry Zielińskiej. Zostańcie w domach i bądźcie z nami! - zachęcają inicjatorzy projektu.
27-03-2020
Internet. W Międzynarodowym Dniu Teatru postawmy na teatr online
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami pomorskich instytucji, które w czasach pandemii przygotowały bogaty program teatralny. Piątek przed monitorem komputera będzie w pełni usprawiedliwiony :)
27-03-2020
Jacek Mikołajczyk: Teatr nie przeniesie się do Internetu, nawet nie powinien
- Syrena traci, kiedy nie gra. Należymy do tych teatrów miejskich, w których dotacja nie pokrywa całości stałych kosztów działalności, musimy więc zwyczajnie zarobić, czy raczej: dorobić na utrzymanie. Koszty eksploatacji wszystkich spektakli Syreny są kształtowane poniżej potencjalnych wpływów z biletów, więc właśnie tracimy, kiedy nie gramy, i to tracimy sporo.
27-03-2020
Katowice. "Himalaje" Teatru Śląskiego na YouTubie
27 marca co roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku przyjdzie go miłośnikom sztuki spod znaku Melpomeny świętować zdalnie. Teatr Śląski proponuje z tej okazji retransmisję spektaklu "Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka na YouTube. I nie będzie to akcja jednorazowa.
27-03-2020
Katowice. Jak teatry prywatne przetrwają w tych trudnych czasach?
Od ponad dwóch tygodni pozamykane są wszystkie instytucje kultury. Jak radzą sobie prywatne i niezależne teatry w Katowicach? Nie liczą na pomoc państwa, bo tej rzadko doświadczają.
27-03-2020
Katowice. Śląskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru
To najsmutniejszy Dzień Teatru, jaki pamiętam - pisze Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
27-03-2020
Kielce. Orędzie i "Bem!" na Międzynarodowy Dzień Teatru
W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem Teatr im. Żeromskiego włącza się w ogólnopolską akcję #zostańwdomu. Nie zamierza jednak rezygnować z obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W programie m.in. nagranie spektaklu "Bem!Powrót człowieka-armaty" Macieja Łubieńskiego w reżyserii Michała Walczaka.
27-03-2020
Kielce. Teatr szyje maski i odzież dla medyków
Teatr im. Żeromskiego włączył się w akcję "Kielce szyją maski dla medyków". Pracownie krawieckie i plastyczne ruszyły do dzieła - szyją maseczki oraz odzież ochronną, które wkrótce zostaną przekazane pracownikom medycznym świętokrzyskich placówek.
27-03-2020
Kraj. Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatry wspierają walkę z koronawirusem
Polskie teatry i opery aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając m.in. swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych. Jednocześnie wspierają akcję #zostańwdomu, udostępniając swoje zasoby w sieci. Pracownicy Teatrów szyjący maseczki w pracowni krawieckiej.
27-03-2020
Kraków. Krakowskie teatry przeszły do sieci
Paskudny wirus zmusił teatry do zawieszenie działalności. Jednak krakowskie sceny się nie dają i przenoszą swoje przedstawienia oraz wszelkie inne aktywności do internetu. Sprawdźcie, gdzie możecie oglądać spektakle, za którymi tęsknicie.
27-03-2020
Kraków. Festiwal Muzyki Filmowej przełożony na 2021 rok
Festiwal Muzyki Filmowej planowany w Krakowie pod koniec maja z powodu epidemii koronawirusa został przeniesiony o rok i odbędzie się między 25 a 30 maja 2021 - poinformowało w piątek Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator wydarzenia.
27-03-2020
Kraków. "Loteria na mężów" z Opery Krakowskiej rozbawi nas w czasach zarazy
Gdyby było normalnie, to dziś publiczność zasiadłaby na widowni Opery Krakowskiej, by zobaczyć "Orfeusza w piekle". Zagrożenie koronawirusem pokrzyżowało plany. W zamian artyści proponują obejrzenie dziś o 18.30 za pośrednictwem kanału YouTube "Loterii na mężów", w reżyserii Józefa Opalskiego.
27-03-2020
Ku pokrzepieniu serc
W domu zrób lalkę, obejrzyj spektakl, napisz jednoaktówkę... Co wymyślił Białostocki Teatr Lalek na czas odosobnienia? Rozmowa z Jackiem Malinowskim dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek.
27-03-2020
Legnica. Apel Teatru Modrzejewskiej do władz TVP
Wnosimy o udostępnienie naszej publiczności na stronie internetowej Teatru Telewizji wszystkich zarejestrowanych spektakli teatralnych pozostających w zasobach TVP, by w trybie VOD dostępne były bezpłatnie publiczności - to fragment apelu "Uwolnić Teatr!", który do zarządu TVP skierował legnicki Teatr Modrzejewskiej w dniu święta ludzi sceny.
27-03-2020
Legnica. Modrzejewska dziękuje medykom i zaprasza
Międzynarodowy Dzień Teatru stał się okazją do specjalnych podziękowań, które do ludzi walczących z wirusową epidemią: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i osób związanych ze służbą zdrowia, skierowali pracownicy legnickiego Teatru Modrzejewskiej.
27-03-2020
List Ministra z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
Mam głęboką nadzieję, że polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia - pisze minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
27-03-2020
Lublin. CSK działa w sieci
Centrum Spotkania Kultur po odwołaniu marcowych i kwietniowych wydarzeń funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej.
27-03-2020
Lublin. "Zobacz się" u Osterwy
Teatr im Osterwy rozpoczyna akcję "Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!".
27-03-2020
Łomża. Spektakle Teatru Lalki i Aktora dostępne online
Teatr Lalki i Aktora w Łomży udostępnia swoje archiwalne nagrania. Na stronie teatru oglądać już można "Sklep z zabawkami" w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka oraz "Ubogiego księcia" w reżyserii Stanisława Ochmańskiego.
27-03-2020
Łódź. Minikoncerty online
- Nie możemy odciąć widza od dostępu do kultury - mówi Piotr Płuska, solista Teatru Muzycznego i zaprasza na drugi już z serii internetowych minikoncertów przygotowanych przez łódzki teatr. Premiera w piątek o g. 20 na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com).
27-03-2020
Łódź. Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przeniesione do Internetu
Z powodu epidemii koronawirusa przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Teatru nie będzie obchodzony przed pomnikiem Leona Schillera w centrum Łodzi - poinformował Wydział Kultury Urzędu Miasta. Obchody przeniesiono do Internetu. Zaplanowano transmisje w ramach projektu "Z Schillerem online".
27-03-2020
Niemcy. Twórcy dostali 50 mld euro
Niemiecki rząd stworzył pakiet także dla mediów i samozatrudnionych. Polski minister kultury Piotr Gliński zapowiedział 20 mln zł pomocy.
27-03-2020
Opole. W Teatrze Kochanowskiego szyją maseczki ochronne
W Teatrze Kochanowskiego szyją maseczki ochronne. Trafią do szpitali w regionie
27-03-2020
Piotr Sieklucki: wyrzuceni poza margines zawirusowanej rzeczywistości
Tak dziwnego, ale przede wszystkim smutnego Międzynarodowego Dnia Teatru nie przewidział chyba nikt. A miało być tak hucznie! Wystrzałowo! Szampańsko! Bo w tym roku 27 marca wystrzelił w piątek. Piątek! Co za słowo iskra! Do niedawna słowo zapłon. Najlepszy dzień do świętowania, bo trwać może i całą sobotę, a zawstydzić niedzielą o poranku. Więc to już? Tak szybko? Już na mszę podążają wszystkie staruszki świata? Być może zawstydzeni, ale z rogalem na gębie, w niedzielę nad ranem wracalibyśmy do domu, obmyślając nowe premiery - pisze Piotr Sieklucki w Life in Kraków.
27-03-2020
Rzeszów. Maska nadaje słuchowiska dla młodych widzów
W Teatrze Maska począwszy od 28 lutego wszystkie spektakle zostały anulowane do odwołania. W tym czasie nie rozstajemy się z naszymi Widzami i zapraszamy ich do odwiedzania nas w sieci. Rozpoczęliśmy nowy cykl Teatr Mask@ w sieci - Słuchowiska dla Młodych Widzów, od wtorku do piątku o godz. 18:00 aktorzy Teatru Maska czytają bajkę pięknie udźwiękowioną i przygotowaną przez Kamila Dobrowolskiego i Jerzego Dowgiałło. S
27-03-2020
Słupsk. "Ulica" z Nowego i "Iwan Karamzow" z Ronda online
Weekend w domu nie musi być nudny ani pozbawiony obcowania z kulturą. W całej Polsce powstają akcje oglądania spektakli online czy wirtualnego zwiedzania muzeów. Słupsk nie jest pod tym względem gorszy. Podpowiadamy, co w ten weekend dzieje się w sieci.
27-03-2020
Szczecin. Warsztaty lalkowe online
Aktorka Teatru Lalek Pleciuga, Marta Łągiewka, zaprasza młodych widzów na warsztaty online.
27-03-2020
Terapia zastępcza w Międzynarodowym Dniu Teatru
Siadłem do pisania tekstu na piątkowe święto i po raz tysięczny zaśpiewał mi w głowie "grecki chór" z Przeglądu Piosenki Aktorskiej. "Co by się nie działo, teatr musi grać (...) i odwagę mieć (...). Pytań masę całą teatr musi dać i odpowiedź na nie znać (...). Co by się nie działo, teatr musi chcieć, teatr musi brzmieć, trafiać w czysty ton. Zakpić - nim uczyni skłon" - pisze Jarosław Wanecki, lekarz, prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.
27-03-2020
Warszawa. Akcja Dekoronacja. Wesprzyj Teatr Soho
Teatr Soho zachęca do wspierania działalności repertuarowej w ramach akcji "Dekoronacja".
27-03-2020
Warszawa. Ankieta ws. strat finansowych środowiska tańca w czasie pandemii koronawirusa
Stowarzyszenie Forum Środowisk Sztuki Tańca utworzyło anonimową ankietę online, która ma na celu doraźne oszacowanie skali strat przedstawicieli/ek środowiska tańca w związku z decyzjami Rządu RP i władz samorządowych wstrzymującymi działalność kulturalną w Polsce, wynikającymi z zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i rozwijającą się pandemią.
27-03-2020
Warszawa. Bilety na "Aidę" w sezonie 2020/2021 już w sprzedaży
Teatr Muzyczny Roma rozpoczął sprzedaż biletów na musical "Aida" w nadchodzącym sezonie teatralnym 2020/2021.
27-03-2020
Warszawa. Opera z fotela
Warszawska Opera Kameralna podobnie, jak inne instytucje kultury, również dołączyła do akcji #zostańwdomu.
27-03-2020
Warszawa. VII Festiwal Teatrów Studenckich START odwołany
Ze względu na obecną sytuację w Polsce i na świecie zawiązaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 oraz wprowadzenie stanu epidemii, Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych zmuszone jest odwołać VII Festiwal Teatrów Studenckich START w Sopocie i Gdańsku w jego pierwotnym terminie 22-25 kwietnia 2020 r.
27-03-2020
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna szyje maseczki
Warszawska Opera Kameralna otwiera swoje pracownie na potrzeby produkcji maseczek ochronnych.
27-03-2020
YouTube. Przedstawienia Teatru Bolszoj online
Z okazji Światowego Dnia Teatru moskiewski Teatr Bolszoj zainauguruje cyfrową premierę swoich najpopularniejszych oper i przedstawień baletowych. Na oficjalnym kanale YouTube Teatru transmitowanych na żywo będzie łącznie 6 występów, które dostępne będą dla publiczności od piątku 27 marca do 10 kwietnia.
27-03-2020
Zarażeni teatrem
Życząc z okazji Dnia Teatru wszystkim artystom i teatromanom wytrwałości, woli przetrwania i, mimo smutnych chwil, łączenia się w naszej wspólnej pasji, która nie raz już w różnych okolicznościach była dla polskiej publiczności wsparciem i podporą, zachęcamy do uczestnictwa w bogatej ofercie teatralnej online - czytamy w tekście nadesłanym przez Agencję Teatru i Dramatu ADiT.
27-03-2020
Zielona Góra. Aktorzy Lubuskiego Teatru z przesłaniem na czasy koronawirusa
Jak przetrwać trudny czas epidemii koronawirusa? Aktorzy Lubuskiego Teatru nie mają wątpliwości, że łatwiej o to z pozytywnym nastawieniem. - Mimo wszystko, uśmiechnij się - zachęcają.
27-03-2020
Warszawa. Wirtualna scena Janka Młynarskiego w Muzeum Warszawy
W ramach programu "BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy" MW wraz z Jankiem Młynarskim przygotowało cykl krótkich koncertów online połączonych z opowieściami o powojennych losach stolicy - poinformowała PAP Anna Ślusareńka z Muzeum. Początek w niedzielę o godz. 18 na Facebooku MW.
27-03-2020
Warszawa. "Woyzeck" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
28 marca odbędzie się pokaz online spektaklu "Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki z TR Warszawa.
26-03-2020
Bydgoszcz. Dołączcie do akcji #trzymambilet
Koronawirus uderzył w instytucje kultury i to w czasie, kiedy zaczyna się dziać w nich najwięcej. Stąd akcja impresariatu Adria Art #trzymambilet. - Zachęcamy widzów, by nie zwracali biletów, lecz zatrzymali je na nowy termin - wyjaśnia Krzysztof Barczewski. W akcję włączył się także m.in. Teatr Polski.
26-03-2020
Gdańsk. Krawcowe z Opery Bałtyckiej szyją maseczki dla Szpitali Pomorskich
Coraz więcej osób włącza się w akcję szycia masek. Pierwsza partia trudno dostępnej na rynku flizeliny medycznej, którą udało się kupić spółce Szpitale Pomorskie, trafiła 25 marca do krawcowych z Opery Bałtyckiej. Także one szyć będą teraz maseczki.
26-03-2020
Gorzów Wlkp. Wirtualna "Kolacja na cztery ręce" na Dzień Teatru
59. Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze im. Osterwy, podobnie jak na innych scenach, będzie obchodzony przy spuszczonych kurtynach i zamkniętych drzwiach. Bez aktorów i bez widzów. Ponieważ nie możemy kontaktować się w realu, spotkajmy się na Facebooku o godz. 19.
26-03-2020
Internet. Najbliższe wydarzenia teatralne
W internecie "uwalnianych" jest coraz więcej rejestracji spektakli teatralnych. Zarówno tych najnowszych, jak i nieco starszych produkcji. Przyglądamy się najciekawszym z nich, nie pomijając trójmiejskich propozycji. Zobacz, jakie premiery online i wydarzenia teatralne czekają nas w najbliższym tygodniu.
26-03-2020
Katowice. Internauci pomogą skomponować utwór dla Filharmonii Śląskiej
#zostańwdomu i twórz! - pod tym hasłem Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach rozpoczęła projekt, którego efektem ma być utwór muzyczny, stworzony przez znanych kompozytorów z pomocą internautów.
26-03-2020
Kraków. Premiera online! Fantazja o Ludwiczku
Kochani, tęsknimy za Wami i mamy nadzieję, że Wy za nami też trochę. Aktorzy Słowaka od początku kwarantanny w domowych sytuacjach nagrywają teksty ze spektakli, publikujemy te materiały na naszych social mediach - Instagramie i Facebook'u. #teatrwczasachzarazy to tagowanie , które towarzyszy naszym aktywnościom. Śledźcie nas, podglądajcie, komentujcie.
26-03-2020
Kraków. Teatr Ludowy "Solaris - dzienniki czasu izolacji"
Teatr Ludowy rozpoczął emisję serialu "Solaris - dzienniki czasu izolacji" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. To opowieść o losach członków załogi stacji Solaris, znanej z powieści Stanisława Lema, którzy utknęli w izolacji.
26-03-2020
Legnica. Święto teatru u Modrzejewskiej online
W Teatrze Modrzejewskiej pracują niemal wszyscy, choć z osobna i zdalnie. Trwają przygotowania do Międzynarodowego Dnia Teatru. W wydarzeniu, zarówno artyści, jak i publiczność, będą mogli uczestniczyć na specjalnie utworzonym profilu facebookowym. Program internetowych transmisji jest już gotowy.
26-03-2020
Lublin. "Kukła. Księga blasku" Pawła Passiniego online
Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na internetową transmisję spektaklu "Kukła. Księga blasku" w reżyserii Pawła Passiniego. Sztukę będzie można zobaczyć 27 marca o godz. 20.
26-03-2020
Lublin. Teatr Andersena na Dzień Teatru
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Andersena proponuje emisję archiwalnej rejestracji wideo spektaklu "Wesele" wg Wyspiańskiego, internetową galerię zdjęć oraz emisję "Domowego czytania Andersena".
26-03-2020
Łódź. W pracowni krawieckiej Teatru Wielkiego zamiast kostiumów szyją maseczki
- Zaczęło się od rozmów ze znajomymi lekarzami. Dowiedziałem się, że maseczek używają tylko do zabiegów, bo do przyjmowania pacjentów już ich nie wystarcza. Zadzwoniłem do zaprzyjaźnionej szwalni, która zgodziła się uszyć pierwsze 2 tys. maseczek - mówi uczestnik akcji "Łódź szyje dla medyków".
26-03-2020
Łódź. Musicalowy master class z Kasią Łaską online
Teatr Muzyczny zaprasza na wokalny e-master class z Katarzyną Łaską, solistką warszawskiego Teatru Roma, znaną również łódzkiej publiczności. Zapisy już ruszyły.
26-03-2020
Olsztyn. Teatr Jaracza szyje maseczki dla szpitala
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, mimo tego, że, całkowicie zrozumiałą, decyzją władz nie może prezentować spektakli - nadal pracuje.
26-03-2020
Pierwsza znana teatralna ofiara koronawirusa
W następstwie powikłań koronawirusa zmarł Terrence McNally, wybitny nowojorski dramatopisarz, rzecznik praw osób LGBT i epidemii HIV/AIDS. Jego sztuki "Maria Callas. Master Class" oraz "Matki i synowie" znamy z teatrów Krystyny Jandy - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
26-03-2020
Poznań. Teatr Wielki dołączył do akcji szycia maseczek
Pracownicy Teatru Wielkiego włączyli się w akcję szycia maseczek ochronnych. Wielkopolska Izba Lekarska dostarczyła im 700 metrów materiału. Od poniedziałku udało się uszyć już blisko 500 maseczek.
26-03-2020
Supraśl. Teatr Wierszalin zaśpiewa "Treny" Jana Kochanowskiego
W związku z wybuchem epidemii Teatr Wierszalin zdecydował o zmianie planów repertuarowych i w warunkach e-pracy w teatrze przygotowuje e-widowisko. Zaśpiewa - JANA KOCHANOWSKIEGO TRENY. NIE MASZ CIĘ ORSZULO MOJA
26-03-2020
Supraśl. Teatr Wierszalin zaśpiewa "Treny" Jana Kochanowskiego
W związku z wybuchem epidemii Teatr Wierszalin zdecydował o zmianie planów repertuarowych i w warunkach e-pracy w teatrze przygotowuje e-widowisko. Zaśpiewa - JANA KOCHANOWSKIEGO TRENY. NIE MASZ CIĘ ORSZULO MOJA
26-03-2020
Szczecin. Kultura w czasie epidemii
Koncerty, wystawy, spotkania z pisarzami, spektakle i warsztaty teatralne. Szczecińskie instytucje kultury przygotowały ofertę zajęć i atrakcji online, które pomogą kreatywnie spędzić wolny czas w domu.
26-03-2020
Śląskie. Pierwsze wiosenne festiwale odwołane
W związku z epidemią choroby wywoływanej przez koronawirusa pierwsze duże wiosenne festiwale w regionie przesuwane są na późniejsze terminy lub odwoływane.
26-03-2020
Teatralny rok niebezpiecznych marzeń
Wiadomo już, że Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca nie będzie w tym roku radosnym świętem. Koronawirus ujawnił tkwiące w systemie teatralnym problemy, podsumowując dyskusje o działaniu instytucji i społeczeństwa, pod znakiem których upłynął czas od ostatniego święta. Zarówno w kuluarach, jak i na scenie - pisze Katarzyna Niedurny w Przeglądzie.
26-03-2020
Toruń. Instytucje kultury podczas epidemii
W związku z epidemią zamknięto kina, muzea, teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i eventy. Marszałkowskie jednostki kultury oferują m.in. wirtualny spacer po teatrze i muzeach, audycje poświęcone wystawom, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.
26-03-2020
USA. Ceremonia rozdania nagród Tony odwołana przez koronawirusa
Tegoroczna ceremonia rozdania nagród Tony, uważanych za teatralny odpowiednik Oscarów, została odłożona na czas nieokreślony z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia.
26-03-2020
USA. Dramaturg Terrence McNally nie żyje
Na Florydzie zmarł z powodu komplikacji związanych z koronawirusem nazywany legendą Broadwayu amerykański dramaturg Terrence McNally. Miał 81 lat.
26-03-2020
Warszawa. Apel Teatru 6.piętro do widzów w obliczu pandemii
Wiele instytucji w tym trudnym dla nas wszystkich czasie skierowało ogromną prośbę do odbiorców kultury pod hasłem #zmienterminnieodwoluj. Teatru 6.piętro również kieruje komunikat do widzów.
26-03-2020
Warszawa. Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych online
4 kwietnia rozpoczną się zajęcia online w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W module dramaturgicznym odbędą się zajęcia i wykłady poświęcone dramaturgii instytucji sztuki, kreatywnemu pisaniu oraz aktorom jako współtwórcom spektakli.
26-03-2020
Warszawa. Nowe terminy międzynarodowych konferencji w IT
Planowane na maj i czerwiec dwie międzynarodowe konferencje organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - 33. Kongresie SIBMAS "Performing the future. Institutions and politics of memory" (pierwotny termin: czerwiec 2020) oraz konferencja "Cyrk: genealogie, imaginaria, translacje" (pierwotny termin: maj 2020) - zostały przeniesione na inne terminy.
26-03-2020
Warszawa. Piotr Gliński: będziemy wspierać działalność artystyczną, którą można realizować w sieci
Wszelka działalność artystyczna, związana z kulturą, którą można realizować w wirtualnej rzeczywistości, będzie wspierana z programu MKiDN dot. działań kulturalnych w internecie - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. MKiDN na program przeznaczy 20 mln zł.
26-03-2020
Warszawa. Poseł Mieszkowski pyta min. Glińskiego: Co z artystami?
Epidemia koronawirusa. Pandemia i związane z nią ograniczenia od początku uderzają w kulturę i ludzi z nią związanych. - Jak wyglądają plany wsparcia tego środowiska? - pyta ministra kultury w swojej interpelacji poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieczkowski.
26-03-2020
Warszawa. Teatr Młyn udostępnia bezpłatne słuchowiska na czas przymusowej izolacji
27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, Fundacja Artystyczna Młyn udostępni na swojej stronie internetowej słuchowisko teatralne dla dzieci "Boluś i Jeż".
26-03-2020
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna online
Warszawska Opera Kameralna otworzyła cykl "Opera z fotela".
26-03-2020
Warszawa. Wirtualne Podróże z Teatrem Lalek Guliwer
Teatr Lalek Guliwer wystartował z projektem Wirtualnych Podróży w sieci. W ramach projektu proponuje rozmaite cykle, dzięki którym spotkanie z kulturą staje się możliwe bez wychodzenia z domu.
26-03-2020
Wrocław. WTL familijnie online
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na cykl "Rodzinne niedziele z WTL-em" przygotowany specjalnie na czas kwarantanny.
26-03-2020
Sopot. Teatr na Plaży zaprasza na Dzień Teatru online
Międzynarodowy Dzień Teatru w sopockim Teatrze na Plaży, to cały dzień z wydarzeniami online naszych zaprzyjaźnionych artystów i rezydentów - informują organizatorzy.
26-03-2020
Internet. Dzień Teatru z teatrem online
W piątek 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak go uczcić, kiedy wszystkie teatry są zamknięte z powodu koronawirusa? Możemy obejrzeć spektakl w sieci.
25-03-2020
Białystok. Opera szyje maseczki. Widzów zaprasza do internetu
Krawcowe Opery i Filharmonii Podlaskiej zaczęły szycie maseczek ochronnych. To teraz towar deficytowy, który trafi do najbardziej potrzebujących.
25-03-2020
Bydgoszcz. Cykl "Poczytaj mi" Teatru Kameralnego w internecie
Teatr Kameralny od stycznia zaprasza najmłodszych na comiesięczne spotkania w ramach cyklu "Poczytaj mi". Tym razem aktorzy będą czytać dzieciom poprzez transmisję online.
25-03-2020
Bydgoszcz. Krawcowe z Teatru Polskiego szyją maseczki
Teatr Polski przyłącza się do akcji "Bydgoszcz szyje maski dla medyków". Ponad 100 maseczek uszytych przez krawcowe bydgoskiego teatru trafi do szpitali w regionie. Ty też możesz pomóc.
25-03-2020
Gdynia-Sopot. Międzynarodowy Dzień Teatru w internecie
W piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Gdyńskie Centrum Kultury pokaże spektakl "Zacznijmy jeszcze raz". Atrakcje na cały dzień zaplanował również sopocki Teatr na Plaży.
25-03-2020
Internet. Dziś druga "Zaraza twórcza" na Facebooku
Zapraszamy na drugą "Zarazę twórczą". Po zaperformowaniu tekstu tegorocznej laureatki Paszportu Polityki Dominiki Słowik "Mikrokronika...", tym razem zmierzymy się z tekstem tegorocznego finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Piotra Rowickiego pt. "Widzisz co się dzieje..." - informuje Tomasz Kaczorowski.
25-03-2020
Katowice. "El Nino. Miłość w czasach niepokoju" A Partu w sieci
"El Nino. Miłość w czasach niepokoju" to jedno z plenerowych widowisk, w których specjalizuje się katowicki Teatr A Part pod wodzą Marcina Hericha. Rejestracja spektaklu jest dostępna w internecie.
25-03-2020
Kraj. Jak wspierać twórców podczas epidemii?
Odwołane spektakle, zdjęcia czy spotkania autorskie i zamknięte instytucje kultury dla ich pracowników i twórców oznaczają ciężkie czasy. Podpowiadamy, jak wspierać polską kulturę bez wychodzenia z domu.
25-03-2020
Kraków. 20. Dni Tischnerowskie odwołane
20 Dni Tischnerowskie, które miały się odbyć w Krakowie między 22 a 25 kwietnia, zostały odwołane. "W obliczu nasilającej się epidemii oraz decyzji podjętych przez rząd RP zmuszeni jesteśmy zrezygnować z ich organizacji" - poinformował we wtorek wieczorem dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera Zbigniew Stawrowski.
25-03-2020
Kraków. Festiwal Młodych Reżyserów odwołany
Szanowni Państwo, W związku z obecną sytuacją jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Festiwalu Młodych Reżyserów - informuje Teatr Ludowy.
25-03-2020
Kraków. Rząd obiecuje pomoc, ale na razie artyści muszą sobie radzić sami
Twórcy i artyści mogą już ubiegać się o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury, ale zanim program zostanie rozstrzygnięty, muszą sobie radzić sami. Dlatego Polskie Radio obniża ceny płyt polskich artystów, a Teatr Nowy Proxima udostępnia spektakle w internecie w zamian za darowizny dla pozaetatowych pracowników.
25-03-2020
Kraków. Teatr Ludowy emigruje do internetu
Teatr Ludowy zaprasza do teatru online. Poniżej nasze propozycje na nadchodzące dni.
25-03-2020
Kraków. Teatr Nowy Proxima zaprasza na "Macabra Dolorosa" online
"Macabra Dolorosa" to archiwalny spektakl w reżyserii Pawła Szarka w którym Katarzyna Chlebny w mroczny i rockowy sposób wyśpiewuje historię szaleństwa, upadku człowieka i przemocy, dziejących się na tle reżimu i ideologii totalitarnych.
25-03-2020
Lublin. Kolejna oferta Teatru Andersena online
Teatroteka Andersena rozbudowuje się o kolejne propozycje audio i wideo. Teatr zaprasza na swoją stronę oraz na profil facebookowy.
25-03-2020
Od jutra nie mam pracy
- Jest w tym gorzka ironia - mówi Łukasz Chotkowski, dramaturg i reżyser - że w czasie epidemii ludzie nagle przypomnieli sobie o artystach. - Wszędzie spektakle online, odczyty, książki, koncerty, filmy. Okazało się, że Polska nas potrzebuje! Tylko oczywiście za darmo.
25-03-2020
Poznań. "Baśń o trzech konikach" na iTeatr.tvp
Teatr Animacji zachęca dzieci i dorosłych do pozostania w domach i obejrzenia w internecie swojej zeszłorocznej premiery "Baśń o trzech konikach".
25-03-2020
Poznań. Rozmównica "Tańce książek" w internecie
W najbliższą sobotę 28 marca o 17 Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil na Facebooku. Będziemy odkrywać kolejny nieoczywisty aspekt tańca i choreografii - będzie to związek sztuki ruchu i sztuki książki - czytamy w zapowiedzi.
25-03-2020
Słupsk. "Tlen" Nowego Teatru w internecie
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku udostępni zapis techniczny kolejnego ze swoich przedstawień. Tym razem w środę, 25 marca, zobaczymy "Tlen."
25-03-2020
Szczecin. Filharmonia odwołuje kwietniowe koncerty
Koncerty i wydarzenia zaplanowane w szczecińskiej filharmonii na kwiecień nie odbędą się - poinformowała w środę rzeczniczka instytucji. Filharmonia zapewnia, że można zwrócić bilety na organizowane przez nią koncerty.
25-03-2020
Toruń. Teatr Baj Pomorski w czasie kwarantanny
Teatr Baj Pomorski, podobnie jak większość instytucji kultury w czasie kwarantanny, przenosi swą aktywność do mediów społecznościowych. Głównym środkiem komunikacji Teatru z widzami stanowić będzie fanpage.
25-03-2020
Tychy. Teatr Mały zaprasza na spektakl online
W Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca, o godz. 19 na kanale YouTube Teatru Małego, obejrzeć będzie można spektakl "Opowieść Wigilijna" w wykonaniu tyszan: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
25-03-2020
Warszawa. Michał Janicki śpiewa dla sąsiadów na balkonie w czasie kwarantanny
- Podczas koncertu kilkadziesiąt osób wyszło na balkon lub siedziało w oknach, kilkanaście zebrało się na chodniku. Nawet sąsiedzi z bloków obok wyglądali. Dowiedziałem się od bliskich, że transmisja dotarła również za granice, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Francji, Anglii, Turcji - opowiada baryton Michał Janicki.
25-03-2020
Warszawa. Odwołanie spektakli w Teatrze Powszechnym
Dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie odwołuje spektakle w terminie od 25 marca do 13 kwietnia.
25-03-2020
Warszawa. TR Warszawa odwołuje spektakle do 13 kwietnia
W ślad za kolejnymi wytycznymi przekazanymi przez władze Miasta Stołecznego Warszawy, związanymi z zabezpieczeniem mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz odwiedzających stolicę gości przed rozszerzeniem się koronawirusa w Polsce, TR Warszawa odwołuje wydarzenia zaplanowane na okres między 26 marca a 13 kwietnia.
25-03-2020
Warszawa. Zmiana terminu 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych
Z względu na obecne zagrożenie epidemiologiczne, mając na uwadze dobro publiczności, twórców, współdziałających teatrów oraz pracowników, po intensywnych konsultacjach organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych z maja na późną jesień.
25-03-2020
Warszawa. Zmiany w repertuarze Teatru Dramatycznego
W związku z wprowadzeniem rozporządzenia Ministra Zdrowia o ogłoszeniu stanu epidemii obowiązuje do odwołania ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury. Niniejszym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy nie odbędą się spektakle zaplanowane na 27-30 marca oraz 1-30 kwietnia.
25-03-2020
Wilno. Środa Literacka online
Polskie Studio Teatralne wraz z Radiem Znad Wilii wychodzą z kolejną inicjatywą na czas, gdy teatry pozostają zamknięte. W okresie kwarantanny proponujemy powrót do tradycji wileńskich spotkań wokół poezji.
25-03-2020
Wrocław. Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius przeniesiona na jesień
Wrocławski Dom Literatury zdecydował, że Silesius w tym roku odbędzie się wraz z wydarzeniami związanymi z wręczeniem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zatem laureatów obu nagród poznamy 17 października. Towarzyszący tradycyjnie Silesiusowi Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się w dniach 12-18 paźdzernika.
25-03-2020
Wrocław. Gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej online
Przegląd Piosenki Aktorskiej uwalnia online koncerty galowe z lat 2010 i 2016: "...rewolucyjną!" Agaty Dudy-Gracz i "Budorigum" Formacji Chłopięcej Legitymacje.
25-03-2020
Bielsko-Biała. Teatr Lalek Banialuka dla maturzystów: Bruno Schulz online
Bielski teatr Banialuka podczas epidemii pomoże maturzystom. Od środy aktorzy będą czytali opowiadania Brunona Schulza, a naukowcy z Akademii Techniczno-Humanistycznej przeprowadzą uczniów przez meandry jego twórczości. Wszystko będzie transmitowane w Internecie - podał teatr.
25-03-2020
Inna wojna?
To przecież nie mogło być tak, że nagle, z dnia na dzień, przestawimy plan dnia i plan życia. Z opcji: aktywność na opcję wyciszenie - pisze Łukasz Maciejewski na łamach "Kalejdoskopu - Łódzkiego Magazynu Kulturalnego".
25-03-2020
Węgry. Ogłoszono konkurs na jednoaktówkę o życiu w czasie pandemii koronawirusa
Konkurs na jednoaktówkę poświęconą szczególnym warunkom życia podczas pandemii koronawirusa ogłosiły powstały niedawno Pierwszy Węgierski Teatr Kwarantannowy oraz portal literacki Litera.
24-03-2020
Białystok. "Świętoszek" na trudne czasy, czyli Akademia Teatralna schodzi do sieci
Do białostockich teatrów i opery udostępniających online swoje spektakle dołącza Akademia Teatralna. Od wtorku (24 marca) w sieci będzie można zobaczyć spektakl dyplomowy studentów IV roku - "Świętoszek". Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny - jak słusznie określił go sam reżyser Paweł Aigner.
24-03-2020
Białystok. Wszystkie instytucje kultury zamknięte do odwołania
Wiadomo już, że muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery czy kina będą nieczynne dłużej, niż zakładano. Wynika to z rozporządzenia wydanego przez resort zdrowia.
24-03-2020
Bielsko-Biała. Zmiana terminu Festiwalu Sztuki Lalkarskiej
Teatr Banialuka informuje, że 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, nie odbędzie się w zaplanowanym wcześniej terminie, tj. 26-30 maja 2020 r.
24-03-2020
Bydgoszcz. Wielkiego święta melomanów w tym roku nie będzie
27. Bydgoski Festiwal Operowy nie odbędzie się - taką informację przekazał wczoraj dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Odwołane zostały także kwietniowe spektakle.
24-03-2020
Częstochowa. Filmowiec udostępnia swoje filmy w sieci i proponuje "kino domowe"
Szef wytwórni Kas Film Krzysztof Kasprzak słynie z filmów dokumentalnych o historii Częstochowy. Teraz, gdy większość z nas powinna przebywać w domu, codziennie udostępnia w sieci kolejny obraz.
24-03-2020
Gdynia. "Zacznijmy jeszcze raz" na Dzień Teatru online
W piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Gdyńskie Centrum Kultury pokaże spektakl "Zacznijmy jeszcze raz". To uzupełnienie dostępnej online oferty instytucji.
24-03-2020
Gliński chce dać 20 mln na kulturę w internecie w czasie koronawirusa. Wybory? Muszą być
Ile pójdzie na inne działania pomocowe dla kultury i jak będą działać zapowiadane programy - tego wciąż nie wiemy. W poniedziałek w Polsat News Gliński mówił też: "Wybory czasem muszą być w jakichś specyficznych okolicznościach realizowane" - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
24-03-2020
Kraj. #Zostańwdomu. Kultura w czasach pandemii
W czasach, gdy wszystkie instytucje kultury są zamknięte, kultura zeszła do internetu. Spektakle, koncerty, a nawet wystawy można oglądać bez wychodzenia z domu, online.
24-03-2020
Kraków. Fantazja online, o premierze, która się nie odbyła
"Fantazja o Ludwiczku (z chórem końcowym do słów Ody do radości Friedricha von Schillera)" - fantazja online o premierze, która się nie odbyła. Teatr im. Słowackiego zaprasza 27 marca o godz.20.
24-03-2020
Kraków. Tegoroczna edycja Nocy Tańca odwołana
Nie odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Tańca - poinformował we wtorek Urząd Miasta Krakowa. Odwołanie imprezy, którą zaplanowano na 6 czerwca, wynika z zakazu organizowania widowisk i zgromadzeń.
24-03-2020
Legnica. Startuje Czytelnia Modrzejewskiej w kwarantannie
Legnicki teatr postanowił wesprzeć młodych reżyserów (do 40. roku życia), którzy najbardziej ucierpieli na zawieszeniu działalności teatrów z powodu epidemii. Ogłasza dla nich konkurs nawiązujący do zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej. Nagrodą dla laureata będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w Teatrze Modrzejewskiej.
24-03-2020
Lublin. Aktorzy Teatru Andersena przeczytają baśnie swojego patrona
Teatr Andersena w Lublinie zaprasza widzów na wirtualne spotkania z prozą swojego patrona. Baśnie Hansa Christiana Andersena będą czytać aktorzy teatru, a nagrania będą dostępne na stronie internetowej oraz Facebooku instytucji w każdą środę od godz. 18 do 21.
24-03-2020
Łomża. Festiwal Walizka przeniesiony na wrzesień
Ze względu na wprowadzony stan epidemii i zawieszenie przez MKiDN działalności instytucji kulturalnych do odwołania Teatr Lalki i Aktora w Łomży odwołuje wszystkie zaplanowane spektakle w dniach 25 marca - 14 kwietnia. Podjęto też decyzję o przeniesieniu 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka z czerwca na 3-6 września 2020 r.
24-03-2020
Łódź. "Fabryka muchołapek" online do 3 kwietnia
Teatr Nowy w związku z dużym zainteresowaniem spektaklem "Fabryka muchołapek" w wersji online, przedłuża jego dostępność do 3 kwietnia do godz 21.
24-03-2020
Łódź. Teatr Wielki uszyje maseczki
Teatr Wielki przyłącza się do wspaniałej inicjatywy - udostępnia swoje pracownie i zgłasza gotowość do szycia maseczek i kombinezonów ochronnych.
24-03-2020
Niemieckie instytucje kultury w okresie pandemii koronawirusa
Błyskawiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa na całym świecie sprawiło, że w wielu państwach zaczęto podejmować nadzwyczajne środki ostrożności celem zahamowania tempa jego rozwoju i niedopuszczenia do dalszego wzrostu liczby zachorowań. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia, w tym także kultury. Tego rodzaju środki zapobiegawcze podjęto również w Niemczech, a zwłaszcza w stolicy - Berlinie - pisze Maria Wagińska-Marzec w Biuletynie Instytutu Zachodniego.
24-03-2020
Płock. Placówki kultury w czasie pandemii
- Świat działa wirtualnie i my również przeszliśmy na tryb online - mówi Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej. - Myśleliśmy nad tym, czy nie puszczać spektakli w internecie. To wszystko wiąże się z prawami autorskimi - zastanawia się Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego.
24-03-2020
Polskie Radio. #ZostańWDomu ze słuchowiskami
Wszystkie anteny Polskiego Radia zmieniają ramówkę i w ramach akcji #zostańwdomu oferują słuchaczom najlepszą kulturę zarówno w polskim, jak i zagranicznym wydaniu. Również w postaci słuchowisk opartych na klasycznych oraz współczesnych tekstach - jak zawsze w mistrzowskich interpretacjach rodzimych gwiazd kina, telewizji, estrady i teatru radiowego.
24-03-2020
Półtora roku był w areszcie domowym. Dziś radzi, jak siedzieć w domu i nie zwariować
Czym możemy się zająć się w okresie przymusowego odosobnienia z powodu koronawirusa? Rosyjski reżyser Kiriłł Sieriebriennikow spędził w areszcie domowym półtora roku. Reżyserował wtedy zdalnie spektakle, kończył film "Lato" i pracował z aktorami. Miał też jednak bardzo dużo wolnego czasu - pisze Wiktoria Bieliaszyn w Gazecie Wyborczej.
24-03-2020
Słupsk. Monodram wg Dostojewskiego z Ronda online
Międzynarodowy Dzień Teatru w czasie kwarantanny? Ośrodek Teatralny Rondo znalazł na to sposób. Monodram Michała Studzińskiego pt. "Iwan Karamazow zwraca bilet" w reżyserii Stanisława Miedziewskiego będzie można obejrzeć online.
24-03-2020
Śląskie. Teatry zapraszają do sieci
W tych trudnych dla nas wszystkich czasach zamknięte na cztery spusty teatry nie zapominają o swoich widzach. Chcąc być z nimi w kontakcie, oferują różne kulturalne aktywności głównie poprzez media społecznościowe.
24-03-2020
Toruń. 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt odwołany
Będziemy się starali o przeniesienie 25. edycji na późniejszy termin. Mam nadzieję, że spotkamy się w Toruniu w niedalekiej przyszłości - informuje Andrzej Churski, Dyrektor Festiwalu.
24-03-2020
Warszawa. "Carmen" na VOD
Marcowe spektakle zostają odwołane, jednak Teatr Wielki - Opera Narodowa gra dla publiczności bez przerwy - poprzez platformę vod, bezpiecznie i w otwartym dostępie. #zostańwdomu, wpuść do niego operę i balet.
24-03-2020
Warszawa. Kolektyw United Limbs w sieci
W związku z trwającą kwarantanną kolektyw artystów UNITED LIMBS przystąpił do akcji zachęcenia odbiorców do pozostania w domach i codziennego oglądania twórczości polskich jak i zagranicznych choreografów/reżyserów współczesnych, związanych z szeroko pojętą dziedziną tańca.
24-03-2020
Warszawa. Piotr Gliński o programie dot. działań kulturalnych w internecie
Przygotowujemy (...) specjalny program ministra dot. działań kulturalnych, artystycznych w internecie; drugi program będzie rekompensować straty już po okresie epidemii - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
24-03-2020
Warszawa. Repertuar na maj w Teatrze Kwadrat i spektakle w internecie
Majowy repertuar trafił właśnie na stronę internetową. Teatr Kwadrat zaprasza również na spotkania online z aktorami.
24-03-2020
Życie codzienne w czasach zarazy: Teatr 3.5
Uprawiać ambitny, niezależny teatr w głębokim interiorze to zuchwałe rzemiosło. Druga prezentacja w ramach cyklu prezentującego położenie ludzi kultury w czasach zarazy. Rozmowa z Markiem Kurkiewiczem, liderem Teatru 3.5 z Dzierzgonia.
24-03-2020
Warszawa. "Dybuk" zainauguruje dziś repertuar online Teatru Żydowskiego
Spektakl "Dybuk" według sztuki Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej zainauguruje we wtorek wieczorem repertuar on-line Teatru Żydowskiego wprowadzony ze względu na to, że wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte ze względu na stan epidemii.
24-03-2020
Warszawa. Teatr Dramatyczny odwołuje spektakle do końca kwietnia
Teatr odwołuje również kwietniowe premiery: "Jezioro" w reżyserii Darii Kopiec i "Psy ras drobnych" w reżyserii Iwony Kempy. Zakupione bilety można wymienić na spektakle w późniejszych terminach.
23-03-2020
Białystok. Spacer po gmachu Opery i teatr online
Instytucje kulturalne wcale nie próżnują w czasie pandemii koronawirusa. Przygotowują kolejne propozycje.
23-03-2020
Bydgoszcz. Odwołany 27. Bydgoski Festiwal Operowy i spektakle
Komunikat Dyrekcji Opery Nova w sprawie odwołania 27. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, premiery musicalu "Bulwar Zachodzącego Słońca", która miała odbyć się 25 kwietnia, na inaugurację BFO oraz spektakli repertuarowych.
23-03-2020
Bydgoszcz. Wirtualna oferta Teatru Polskiego i innych
Spektakle, zwiedzanie wystaw, relacje na żywo, koncerty, warsztaty, a nawet show wirtualnie proponują bydgoskie muzea, teatr, filharmonia i inne instytucje kultury, które choć tymczasowo nieczynne, wychodzą ze sztuką do naszych domów.
23-03-2020
Francja. Koronawirus mocno uderzył w kulturę
Pandemia uderzyła we Francji w sektor zatrudniający 2 mln ludzi, o zysku większym niż produkcja samochodów.
23-03-2020
Hiszpania. Placido Domingo zakażony koronawirusem
Hiszpański śpiewak operowy Placido Domingo poinformował w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że wykryto u niego obecność koronawirusa. Dodał, że wraz z rodziną poddał się kwarantannie.
23-03-2020
Internet. Spektakle Chorei w sieci
Teatr Chorea udostępnia pełne nagrania wybranych spektakli i koncertów na kanale na You Tube.
23-03-2020
Internet. "Zarazy twórcze" na Facebooku od dziś
"Zaraza twórcza" powstała z potrzeby chwili i ciekawości tego, w jaki sposób nasza wyobraźnia, emocje i myśli radzą sobie z otaczającym nas stanem epidemii. Co drugi dzień, zaczynając od poniedziałku 23 marca o godz. 18, ludzie teatru będą performować w przestrzeni sieci swoje "zarazy twórcze" - informuje Tomasz Kaczorowski.
23-03-2020
Kielce. Odwołane spektakle w Teatrze Kubuś
W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii i zawieszeniem działalności instytucji kulturalnych do odwołania, Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach odwołuje wszystkie zaplanowane spektakle w dniach: 26 marca - 14 kwietnia 2020.
23-03-2020
Kraj. Kultura w czasie kwarantanny
Koncerty, spacery, joga, spektakle, warsztaty, wykłady - a wszystko bez wychodzenia z domu. Wielbiciele kultury oraz jej twórcy realizują swoje pasje dzięki facebookowej grupie "Kultura w kwarantannie".
23-03-2020
Kraj. Kulturalne TOP 5 online
To zestawienie wyglądałby inaczej - podium należałoby do jubileuszu 75-lecia Filharmonii Częstochowskiej, na liście byłyby też m.in. "Literacki piątek" promujący nową książkę Marcina Dudzińskiego i wernisaż fotograficznej wystawy "Witkacy" w muzeum. Skoro jednak z powodu koronawirusa do filharmonii czy galerii nie pójdziemy - zainteresowań nie musimy odkładać na półkę. Oto propozycje na czas spędzany w domu.
23-03-2020
Kraków. Teatr Barakah online 23-29 marca
W tym tygodniu w ramach BARAKAH online! teatr zaprasza Noce Waniliowych mysz odc. 3 "Wyborowo" gra z warsztaty grania na bębnach.
23-03-2020
Kraków. "Złap Groteskę w sieci" cd.
Teatr Groteska w sieci uczy śpiewu i dykcji! Internetowe lekcje gimnastyki, śpiewu i poprawnego mówienia ruszają już dzisiaj!
23-03-2020
Lublin. Zwrot biletów za odwołane wydarzenie w Teatrze Starym
W trosce o zdrowie naszych Widzów, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii, ze skutkiem natychmiastowym Teatr Stary odwołuje wydarzenia zaplanowane do 13 kwietnia br. oraz informuje o trybie zwrotu biletów.
23-03-2020
Radom. Teatr Powszechny w sieci codziennie o 19.00
W tych trudnych czasach epidemii nie możemy spotkać się w teatrze ale możemy spotykać się w Internecie.
23-03-2020
Słupsk. Teatr Tęcza też chce zostać w kontakcie z publicznością
Tęcza z propozycjami na czas kwarantanny dla widzów w każdym wieku. Zamiast premiery dla dzieci - czytanie, w miejsce "Króla Dawida" dorośli widzowie zobaczą "Osobliwe zdarzenie", jest też konkurs na grę planszową dla całej rodziny oraz wirtualne zwiedzanie muzeum lalek.
23-03-2020
Szczecin. Maseczki ochronne od Opery już w stacji pogotowia
Opera na Zamku w Szczecinie przekazała Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie pierwszą partię blisko 400 jednorazowych maseczek ochronnych, uszytych z powierzonych przez tę stację atestowanych materiałów. Krawcowe Opery pracują nadal, szyjąc kolejne partie dla potrzebujących. Pomagamy, bo chcemy i możemy!
23-03-2020
Toruń. Festiwal Kontakt jesienią, czy w przyszłym roku?
W związku z epidemią koronawirusa w całej Polsce odwoływane są wydarzenia kulturalne. Co będzie z największymi imprezami kulturalnymi w Toruniu?
23-03-2020
Warszawa. Krajowy teatralny rekord streamingowy
10 tysięcy widzów miał w sobotę pokazywany w formie streamingu spektakl "Cząstki kobiety" TR Warszawa w reżyserii Kornela Mundruczo.
23-03-2020
Warszawa. Teatr Współczesny zaprasza na spotkania online
Maciej Englert prosi widzów, aby nie zwracali biletów i zaprasza na spotkania w sieci.
23-03-2020
Warszawa. #TeatrŻydowskiWDomu - inauguracja repertuaru online
Już jest repertuar warszawskiego Teatru Żydowskiego online na pierwszy tydzień. Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na kanale YouTube teatru.
23-03-2020
Wrocław. WTP zagra online
Wrocławski Teatr Pantomimy informuje, że 3, 4 i 5 kwietnia przedstawienie "Pustka. Pustynia. Nic." w reżyserii Leszka Bzdyla grane będzie zgodnie z planem, z tą różnicą, że spotykamy się przed monitorami.
23-03-2020
Życie codzienne w czasach zarazy: Gdańska Szkoła Artystyczna i Teatr Znak
Jak radzi sobie kultura w czasach zarazy na Pomorzu? Rozpoczynamy prezentacje instytucji, osób, grup twórczych. Jako pierwsza rozmowa z Januszem Gawrysiakiem, szefem Teatru Znak i właścicielem Gdańskiej Szkoły Artystycznej.
23-03-2020
Bielsko-Biała. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej przesunięty na jesień
29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, jedno z ważniejszych wydarzeń światowej sceny lalek, został przesunięty na jesień - podał w poniedziałek bielski magistrat.
23-03-2020
Polskie Radio. Akcja #zostań w domu z dobrą literaturą
Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje literatury krajowej i światowej - to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i - z myślą o słuchaczach - stale poszerza swoją ofertę kulturalną.
23-03-2020
Szczecin. 55. festiwal Kontrapunkt odroczony
Planowany na 8-16 maja 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt został odroczony ze względu na stan epidemii - poinformował w poniedziałek rzecznik festiwalu. Nowy termin nie został jeszcze podany.
23-03-2020
Warszawa. Kultura w czasach epidemii, czyli #ZostańwDomuzNinateką
Film o sile fantazji umożliwiającej podróżowanie bez opuszczania domu oraz dokument o kontaktowaniu się z najbliższymi wyłącznie przez internet. Ninateka kontynuuje akcję #ZostańwDomuzNinateką.
23-03-2020
Warszawa. Teatr Wielki - Opera Narodowa prezentuje ofertę online
#zostańwdomu, wpuść operę i balet - zachęca Teatr Wielki - Opera Narodowa. Instytucja zaprasza do skorzystania z oferty online a w niej: "Carmen" w reżyserii Andrzeja Chyry, lekcje baletowe, wirtualne wystawy, kolorowanki i operowe czytanki.
21-03-2020
Katowice. Domowe Podwieczorki Teatralne w sieci
Teatr Gry i Ludzie zaprasza dzieci i rodziców do odwiedzania profilu teatru na facebooku w każdą sobotę i niedzielę w okolicach godziny 16.
21-03-2020
Kraków. Spektakle, koncerty i wystawy online
Spektakle teatrów Ludowego, Nowego Proxima dostępne online, fragment nadchodzącej premiery "Słowaka" bez wychodzenia z domu, retransmisja koncertu festiwalu Misteria Paschalia, wirtualna wycieczka po Wawelu czy MOCAK-u. W obliczu zagrożenia koronawirusem krakowska kultura przenosi się do internetu.
21-03-2020
Rybnik. Instytucje kultury biorą udział w akcji #teatrwdomu
Nieczynne instytucje kultury to jeden ze skutków pandemii koronawirusa i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego. Teatry, domy kultury, biblioteki i inne tego typu miejsca, które do tej pory zapraszały widzów do siebie, teraz oferują sposoby na spędzenie wolnego czasu przez internet.
21-03-2020
Sosnowiec. Pracownice Teatru Zagłębia szyją maseczki
Pracownice sosnowieckiego Teatru Zagłębia - garderobiane oraz krawcowe, które na co dzień przygotowują kostiumy do spektakli - zajmują się szyciem maseczek ochronnych.
21-03-2020
Szczecin. Krawcowe z Polskiego i Opery szyją maseczki
Na produkcję dla personelu medycznego przestawiają się pracownie krawieckie Teatru Polskiego i Opery na Zamku w Szczecinie. Pierwsze partie materiału, z którego uszyte będą maseczki, jeszcze w piątek miały trafić do krawcowych opery.
21-03-2020
Warszawa. Życzenia od Baja w Światowym Dniu Lalkarstwa
Może nie uda nam się świętować w pełni radości i niestety nie będziemy świętować na scenie, jednak - jakby nie było - to nasze święto: teatru lalek i jego Widzów - pisze Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj w Warszawie, wraz zespołem.
21-03-2020
Zróbmy "tarczę antykryzysową", nie czekajmy na rząd
Przez koronawirusa teatry odwołały spektakle i zwracają pieniądze za bilety. Ale może nie należy się o nie upominać? Niech to będzie nasz wkład do "tarczy antykryzysowej" - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
21-03-2020
Białystok. Życzenia dla lalkarzy od Prezydenta POLUNIMA
Życzę wszystkim wspaniałym twórcom lalkarzom nieustającej inwencji, miłości do materii i do drugiego człowieka oraz nieśmiertelnego poczucia humoru nawet w tak trudnych chwilach, gdy Teatr rozumiany jako realne spotkanie aktora z widzem przestał funkcjonować - pisze dr hab. Jacek Malinowski, Prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.
21-03-2020
Śląsk. Instytucje muzyczne z ofertą na kwarantannę
Koncerty, zajęcia edukacyjne czy lekcje baletu - takie sposoby na uczestnictwo w kulturze oferują odbiorcom za pośrednictwem internetu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach i Opera Śląska w Bytomiu.
21-03-2020
Warszawa. "Nancy.Wywiad" z Nowego w sieci
W ramach akcji #Zostanwdomu, #niewychodzzteatru w 8 lat po premierze po raz pierwszy prezentujemy zapis spektaklu - informuje na swoim koncie profilowy Nowy Teatr.
21-03-2020
Chorzów. Premiera koncertu online "Franek śpiewa Grechutę"
Już w najbliższą niedzielę, 22 marca o godz. 10 na kanale YouTube i Facebooku Teatru Rozrywki odbędzie się premiera recitalu "Franek śpiewa Grechutę", zarejestrowanego 19 marca przy pustej widowni, wśród ograniczonej do minimum ekipy Rozrywki.
21-03-2020
Warszawa. Po ogłoszeniu stanu epidemii ograniczenie działalności instytucji kultury przedłużone
Ograniczenie działalności instytucji kultury zostaje przedłużone do odwołania zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
20-03-2020
Artyści i ludzie kultury w dramatycznej sytuacji. Jaką otrzymają pomoc?
Ogłoszona w środę przez rząd "tarcza antykryzysowa" ma też pomóc artystom i ludziom kultury, spośród których wielu straciło przez epidemię koronawirusa jakiekolwiek źródło utrzymania. Co zapowiada minister kultury Piotr Gliński?
20-03-2020
Bydgoszcz. Teatr Polski zaprasza na spektakl online
W sobotę (21 marca) o godz. 11 Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do obejrzenia spektaklu "Wycinanki" bez wychodzenia z domu. Sztukę online będzie można oglądać do 29 marca.
20-03-2020
Częstochowa. Filharmonia przełożyła koncert jubileuszowy na koniec sezonu artystycznego
W piątek 20 marca Filharmonia Częstochowska koncertem jubileuszowym miała uczcić swoje 75-lecie. Z powodu walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte do odwołania. To wydarzenie, podobnie jak wszystkie organizowane w najbliższym czasie, nie odbędzie się więc w pierwotnym terminie. Filharmonia przełożyła swoje święto na 19 czerwca. Koncert odbędzie się na zakończenie 75. sezonu artystycznego.
20-03-2020
Ćwiczę jogę, oglądam "Czarnobyl". O tym, jak artyści wykorzystują czas kwarantanny
Agata Buzek, Karolina Czarnecka i Karol Radziszewski opowiadają nam, jak sobie radzą w domu, kiedy z powodu koronawirusa odwołane są koncerty i spektakle, a wystawy zamknięte.
20-03-2020
Internet. Spektakl i koncert na facebooku, joga online - praktyczny przewodnik
Skoro są zamknięte teatry, muzea i galerie, odwołane spektakle i koncerty, to przenieśmy się do internetu. Oto nasz przewodnik po kulturalnych wydarzeniach, które czekają nas w sieci.
20-03-2020
Jelenia Góra. Aktorzy w czasie kwarantanny
Aktorzy jeleniogórskich teatrów spędzają czas w domu na zajęciach rodzinnych, ale także zawodowych.
20-03-2020
Koronawirus pozbawia ich pracy. Z dnia na dzień okazało się, że nie mają z czego żyć
Płaczą artyści, restauratorzy, właściciele biur podróży, freelancerzy, mali przedsiębiorcy i ci zatrudnieni na "śmieciówkach". Właściwie nie ma branży, która nie notowałaby strat spowodowanych koronawirusem. Niektórzy zadają sobie pytanie: Z czego żyć? Jak utrzymać rodzinę? I póki co. nie znajdują na nie odpowiedzi. Nie wiedzą, jak rozwinie się pandemia, nie wiedzą, co będzie z nimi dalej - pisze Dorota Kowalska w Polsce Metropolii Warszawskiej.
20-03-2020
Kraj. Akcja #zostańwdomu: Muzea, teatry i biblioteki otwarte są online cz.2
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do korzystania z bogatego wachlarza możliwości kontaktu z kulturą online.
20-03-2020
Kraj. Teatralne nowości online. Co, gdzie, kiedy?
Kultura po szoku, jakim było zamknięcie instytucji kultury, dostosowuje się do nowych okoliczności. W najbliższym czasie czeka nas kilka premier online lub unikalnych teatralnych wydarzeń, dostępnych w internecie. Zobacz, jakie teatralne atrakcje czekają nas w najbliższym czasie w Trójmieście i poza nim.
20-03-2020
Kraków. Weekendowe propozycje online Teatru Barakah
W najbliższy (wiosenny już!) weekend Teatr Barakah zaprasza swoich Widzów na spotkanie z Maciejem Gorczyńskim.
20-03-2020
Legnica. "Made in Poland" odnalezione w Internecie
Trwa przeszukiwanie sieci w celu udostępniania publiczności telewizyjnych nagrań legnickich spektakli. Po "Zabijaniu Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba i "Placu Wolności" Lecha Raczaka na profilach Teatru Modrzejewskiej udostępniono głośny sceniczny debiut wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka. To zapis transmisji live dla TVP Kultura z legnickiej Sceny na Piekarach z 2005 roku.
20-03-2020
Legnica. Przygotowują sieciowy "Nowy Dekameron"
Mimo zawieszenia działalności Teatr Modrzejewskiej przystąpił do przygotowania premiery, której nie było w jego planach. Zarówno temat spektaklu, jak i sposób jego realizacji, odpowiadać będą sytuacji, w jakiej znalazł się kraj, teatr i jego twórcy. "Nowy Dekameron" wg tekstu Boccaccia powstanie w wersji sieciowej, a po odwieszeniu działalności także scenicznej.
20-03-2020
Lublin. Propozycje dla młodzieży w ramach projektu Grarantanna
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca młodzież do pozostania w domach w trakcie kwarantanny poprzez wykorzystanie pozytywnych aspektów gier i grywalizacji. Lubelska Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży "Teatrikon" odpowiada za stronę merytoryczną projektu Grarantanna i przygotowuje dla młodzieży wiele internetowych propozycji.
20-03-2020
Lublin. Teatr Andersena w sieci
"Teatroteka Andersena" to nowy projekt powstały z nagłej potrzeby prowadzenia działalności teatru oraz kontaktu z w czasie kwarantanny.
20-03-2020
Łódź. Spektakle, koncerty i spacery bez wychodzenia z domu
Premiera spektaklu "Fabryka Muchołapek", koncerty łódzkich filharmoników i spacery wideo po Ogrodzie Botanicznym - to kilka propozycji, jakie instytucje w Łodzi przygotowały dla odbiorców przed komputerami, którzy - zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi - powinni pozostać w domu.
20-03-2020
Łódź. Bajki "Szeptanki" online od Arlekina
"#ArlekinwDomu!" to akcja, jaką Teatr Lalek Arlekin prowadzi dla swoich widzów online od początku ogłoszenia stanu epidemicznego. Rodzice, którzy siedzą z dziećmi w domu, mogą codziennie na dobranoc wysłuchać "Szeptanek" - profesjonalnego słuchowiska przygotowanego z domu przez aktora Teatru, który jest jednym z bardziej znanych audiobookowych głosów.
20-03-2020
Łódź. "Fabryka muchołapek" dziś online
Teatr Nowy zaprasza dziś o godz. 21 do obejrzenia premiery online spektaklu "Fabryka muchołapek" w reżyserii Andrzeja Barta.
20-03-2020
Łódź. Osoba z obsługi bileterskiej Filharmonii Łódzkiej zakażona koronawirusem
"Informujemy, że 8 marca (niedziela) jedna z osób obsługi bileterskiej była osobą zakażoną koronawirusem, choć nie miała jeszcze tej świadomości" - podaje na swoim Facebooku Filharmonia Łódzka.
20-03-2020
Pandemia koronawirusa. Kultura umiera pierwsza
- To jest ciężka sytuacja. Najbardziej dlatego, że nie wiemy, ile potrwa. Nie jest tak, że zamknęli nam wszystko na dwa tygodnie i za chwilę będziemy działać normalnie. Nie będziemy - mówi Zuza Szmidt z bydgoskiego klubu Mózg. - Nie wierzę w to, że za dwa tygodnie otworzymy teatry. Musimy przygotować się na dłuższą przerwę - dodaje Dagmara Mrowiec-Matuszak, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
20-03-2020
Poznań. Instytucje kultury zapraszają do sieci
Co najchętniej wypożyczali poznaniacy w minionym roku? Jak podróżować w czasach kwarantanny? Czego nie wiedzieliście o Czerwcu '56? Coraz więcej inicjatyw poznańskich instytucji i animatorów można znaleźć w internecie.
20-03-2020
Poznań. Spędź czas online z Polskim Teatrem Tańca
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Widzów w okresie zagrożenia koronawirusem, Polski Teatr Tańca intensyfikuje swoją działalność w przestrzeni Internetu.
20-03-2020
Poznań. Zostań w domu i zobacz "Czarodziejską górę"
Do akcji #zostanwdomu dołącza festiwal Malta i sięga do swoich archiwów - w niedzielę 22 marca o godz. 20 na kanale YouTube będzie można zobaczyć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.
20-03-2020
Słupsk. Nowy Teatr udostępnia spektakle w sieci
Nowy Teatr w Słupsku nie chce rozstawać się ze swoją publicznością i dlatego proponuje obejrzenie spektakli online. Na pierwszy ogień idzie sztuka "Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku" na podstawie książki Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Będzie można ją obejrzeć już w sobotę, 21 marca.
20-03-2020
Szczecin. Działalność kulturalna miasta przenosi się do internetu
Szczecińskie instytucje zawiesiły swoją działalność co najmniej do 25 marca, a niektóre do końca marca. Jednak niektórzy już proponują różne formy aktywności w internecie.
20-03-2020
Tarnów. Familijna oferta Teatru Solskiego
Kolejne propozycje artystyczne online na czas kwarantanny przygotował Teatr Solskiego w ramach akcji " #kulturawdomu".
20-03-2020
Teatr w czasach zarazy przenosi się do internetu
- Planujemy udostępniać jeden spektakl co 3-4 dni, bo okazało się, że po zapowiedzi pierwszego spektaklu otrzymaliśmy ogromny odzew - mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.
20-03-2020
Twórcy kultury przenieśli się do internetu. Działają, ale nie zarabiają
Zamknięte instytucje kultury, odwołane koncerty i festiwale. Stan zagrożenia epidemicznego dotyka mocno twórców kultury. Najgorzej mają ci, którzy są inicjatywą prywatną lub nie mają stałych umów - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.
20-03-2020
Warszawa. Tarcza Antykryzysowa obejmie ludzi i instytucje kultury
Wsparcie państwa dla twórców i artystów, wzrost środków na pomoc socjalną, wspieranie rozwoju nowych form udostępniania kultury w sieci i aktywizację po przywróceniu działalności - zakłada przygotowana przez rząd Tarcza Antykryzysowa, która obejmie ludzi i instytucje kultury.
20-03-2020
Warszawa. Akademia Sztuki i Kultury rozpoczyna warsztaty online
Akademia Sztuki i Kultury wychodząc naprzeciw nudzie związanej z kwarantanną oraz dostosowując się do dynamicznie zmieniającej sytuacji w kraju i na świecie, uruchomiła warsztaty w formie online.
20-03-2020
Warszawa. Aktorzy Teatru Polskiego czytają dramaty stulecia
Teatr Polski zachęca do oglądania online nagrań wideo czytań zrealizowanych razem z Programem 2 Polskiego Radia w cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
20-03-2020
Warszawa. Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada!
Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl.
20-03-2020
Warszawa. Min. Gliński: nie pozostawimy ludzi kultury bez wsparcia
Nie pozostawimy ludzi kultury bez wsparcia. Od początku uczestniczymy w pracach nad tarczą antykryzysową - zadeklarował w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Poinformował m.in. o zwiększeniu zasiłków dla ludzi kultury oraz o "elastycznym" podejściu do realizacji Programów Ministra.
20-03-2020
Warszawa. Noc Muzeów przełożona na drugą połowę września
Z powodu pandemii koronawirusa planowana na 16 maja 17. edycja Nocy Muzeów w stolicy nie odbędzie się. Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w maju, dlatego postanowiliśmy go przełożyć na drugą połowę września - informuje PAP Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy.
20-03-2020
Warszawa. Poranki filozoficzne przenoszą się do internetu
Teatr Polski w Warszawie zachęca do udziału w Porankach filozoficznych, które odbywać się będą online.
20-03-2020
Warszawa. Posłuchaj utworów z musicalu "Aida"
Teatr Muzyczny Roma udostępnił online kolejną piosenkę z musicalu "Aida".
20-03-2020
Warszawa. Premiera teledysku "Ja tak umiem" Pawła Domagały
W serwisie YouTube pojawił się teledysk do piosenki "Ja tak umiem" promujący nową płytę Pawła Domagały "Wracaj", której premiera zapowiadana jest na 20 listopada.
20-03-2020
Warszawa. Wystawa online w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Otwarcie wystawy "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany" nie odbędzie się. W piątek, 20 marca o godz. 19.00 uruchomiona zostanie jednak strona wystawy wiekpolcienia.artmuseum.pl.
20-03-2020
Cieszyn. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" przesunięty na sierpień
Organizatorzy 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przesunęli termin tegorocznej edycji. Poinformowali, że odbędzie się między 21-26 sierpnia. Decyzja ma związek z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i Czechach.
20-03-2020
Gdańsk. Teatr Wybrzeże online - "Ruscy"
Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania online wybranych tytułów z repertuaru Teatru. Dzisiejszego wieczoru Teatr Wybrzeże wyemituje "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl można oglądać do jutra do godziny 21.00.
20-03-2020
Szczecin. Maseczki dla szpitali i pogotowia od Opery na Zamku
Opera na Zamku w Szczecinie uruchamia swoją pracownię krawiecką i rozpoczyna pracę na rzecz szpitali i pogotowia. Krawcowe będą szyły maseczki z atestowanych materiałów przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego.
20-03-2020
Warszawa. TR Warszawa online - "Cząstki kobiety" i "Woyzeck"
Już jutro, 21 marca 2020 roku o godzinie 19:00, w ramach akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!", odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa) rejestracji spektaklu "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó, jednego z najnowszych przedstawień TR Warszawa - informują organizatorzy.
19-03-2020
Białystok. "Halka" online. Ten spektakl był grany w Operze Podlaskie
W zeszłym roku na dużej scenie zabrzmiała "Halka" - wersja wileńska jednej z najpopularniejszych oper Stanisława Moniuszki. Spektakl można bezpłatnie obejrzeć w internecie.
19-03-2020
Bytom. Opera Śląska z nowymi cyklami na social media
Transmisje spektakli operowych, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieciaków czy film-spacer po operze. Wszystko online, wszystko bezpłatnie i - co najważniejsze - integrujące melomanów z Operą Śląską w Bytomiu jeszcze bliżej, jeszcze mocniej, zgodnie z hasłem #OperaBliskoCiebie i wpisując się w obecną sytuację z zaleceniem #zostanwdomu.
19-03-2020
Chiny. Otwarto jedno z kin. Nikt nie przyszedł
Zhongying Golden Palm w chińskim mieście Urumczi to pierwsze kino, które ponownie otworzyło swoje podwoje od wybuchu pandemii koronawirusa. Choć właściciele kina oferowali wszystkim widzom darmowe seanse, nikt nie dał się skusić.
19-03-2020
Internet. Rusza Ostatni Dzwonek
W czwartym tygodniu zamknięcia ruszam z partyzanckim podcastem kulturalno-politycznym - informuje Witold Mrozek, dziennikarz, krytyk teatralny, od niedawna dramaturg.
19-03-2020
Internet. Teatr na życzenie. Co oglądać w dobie epidemii?
Istniał kiedyś na Facebooku fanpage pt. "Nie wierzę w życie pozateatralne". Tym, którym rzeczywiście trudno w nie uwierzyć, serdecznie polecamy konsumowanie widowisk w bezpiecznych zaciszach domostw. Oto pięć zupełnie różnych spektakli, które możemy legalnie i bezpłatnie obejrzeć podczas odosobnienia.
19-03-2020
Internet. Wagner i Mozart na czas kwarantanny
"Tristan i Izolda" z Berlina, "Łucja z Lammermooru" z Piotrem Beczałą z Nowego Jorku i symfoniczne emocje z Filharmonikami Berlińskimi. Siedząc w domu z powodu koronawirusa można zobaczyć wybitne inscenizacje oper i posłuchać niezwykłych koncertów. Oto wybrane propozycje.
19-03-2020
Jelenia Góra. Koncerty, wernisaże i premiery przeniesione na inne terminy
Koronawirus i zamknięcie wszystkich instytucji kultury spowodowały zmianę terminów wielu imprez. Niektóre z nich udało się przenieść na inne dni. Innych widzowie już nigdy nie zobaczą.
19-03-2020
Katowice. Autorskie e-spotkania z pisarzami
Odwołane wydarzenia kulturalne i koncerty, zamknięte kina czy teatry nie oznaczają, że bezpośredni kontakt z kulturą jest niemożliwy. Empik, który na co dzień organizuje spotkania autorskie w salonach stacjonarnych w całej Polsce, przenosi wybrane z nich do sfery online i zaprasza do aktywnego uczestnictwa w transmisjach na żywo.
19-03-2020
Łódź. Apel do widzów Teatru Jarcza ws. zagrożenia koronawirusem
"Przejęci i zmartwieni informujemy, że Inspektor Sanitarny w Łodzi wydał komunikat stwierdzający, że koronawirus dotarł także do naszego teatru" - czytamy na stronie Teatru Jaracza w Łodzi. Choruje widz, który był na spektaklach 8 i 11 marca (niedziela i środa).
19-03-2020
Łódź. "Dusza śpiewa" online
Bez biletu i bez wychodzenia z domu. Już w ten piątek Teatr Muzyczny w Łodzi po raz pierwszy zaprosi do wirtualnego spotkania z muzyką w ramach cyklu "Dusza śpiewa". Jako pierwsza w tej nowej formule spotka się z publicznością uznana solistka - Emilia Klimczak. Jej występ opublikowany zostanie w blogu tmlodz.com punktualnie o g. 20.
19-03-2020
Nie występują, nie zarabiają
- Bądźmy dobrej myśli. To czego jestem pewien dziś to świadomość, że publiczność na pewno nas nie opuści - mówi Krzysztof Szuster, aktor, reżyser, nowy prezes Związku Artystów Scen Polskich.
19-03-2020
Poznań. #kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!
Instytucje kultury w Poznaniu czasowo zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Wiele z nich przygotowało bogatą ofertę wydarzeń, w których można wziąć udział bez wychodzenia z domu. Wirtualne wycieczki po wystawach, projekcje filmowe online czy podcasty, to tylko niektóre z nich. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach www, który będziemy na bieżąco aktualizować.
19-03-2020
Rzeszów. Teatr "Maska" zaprasza na... słuchowiska
- Nie mogąc zaprosić widzów do teatru, zaproponowaliśmy cykl wydarzeń artystycznych stworzonych przez aktorów i edukatorów "Maski"- mówi Monika Szela, dyrektor Teatru "Maska" w Rzeszowie.
19-03-2020
Sosnowiec. Spacer po Teatrze Zagłębia online
Zdalne warsztaty plastyczne, fotograficzne i artystyczne, zajęcia z dykcji, interaktywny pokój zagadek, czytanie bajek i lektur oraz wspólna podróż po wystawie wielkanocnej. Miasto Sosnowiec zaprasza do projektu Zdalna Kultura, który już wystartował na Facebooku.
19-03-2020
Warszawa. #KulturaZdalnie - Culture.pl na czas kwarantanny
Instytut Adama Mickiewicza włącza się w akcję #ZostańWDomu. Od środy, 18 marca, dostępne jest specjalne wydanie Culture.pl (https://culture.pl/pl), #KulturaZdalnie. To przewodnik po najbardziej wartościowych i często nieoczywistych zasobach polskiej kultury dostępnych online - bez wychodzenia z domu.
19-03-2020
Warszawa. Powieść improwizowana "Na zarazę Zarazek"
Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski opublikowali w internecie pierwsze odcinki improwizowanej powieści "Na zarazę Zarazek". To pisana na zmianę historia "fascynujących i dziwnych przygód detektywa Zdzisława Zarazka". Nie wiemy, gdzie nas to poprowadzi - zaznaczają pisarze.
19-03-2020
Warszawa. Spektakle operowe i baletowe na platformie vod.teatrwielki.pl
Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z platformę vod.teatrwielki.pl, na której zostały udostępnione online przedstawienia operowe oraz baletowe.
19-03-2020
Warszawa. Teatr Soho gra online
Teatr Soho rusza z akcją #TeatrSohoOnline i udostępnia na czas kwarantanny nagrania archiwalnych spektakli, które można oglądać na ich Facebooku.
19-03-2020
Warszawa. Teatr Ochoty udostępnia ofertę online
Zostań w domu, nie wychodź z teatru! - zachęca Teatr Ochoty startując z akcją #TeatrOchotyOnline. W ofercie wirtualne spektakle i zajęcia kreatywne.
18-03-2020
Białystok. Lejtnat Zubow w piątek online
W czasie, kiedy pandemia koronawirusa zamknęła wszystkie placówki kultury, a z domu najlepiej nie wychodzić, pomysł Teatru Dramatycznego w Białymstoku docenią teatromani. W sieci zobaczyć można będzie spektakl, który ma już status kultowego. Nic dziwnego - "Zapiski oficera Armii Czerwonej" grane są już od 28 lat.
18-03-2020
Białystok. OiFP online. Transmisja bajki "Brzydki Kaczorek"
Tym razem Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do wspólnego obejrzenia bajki muzycznej "Brzydki Kaczorek" bez wychodzenia z domu. Transmisja odbędzie się na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube już w najbliższy czwartek.
18-03-2020
Częstochowa. "10 Tenorów" wystąpi 15 czerwca
W piątek 13 marca w Filharmonii Częstochowskiej miał się odbyć zapowiadany od dawna koncert "10 Tenorów". Agencja Brussa, która organizuje wydarzenie, zmieniła termin na 15 czerwca na godz. 19. Bilety zachowują ważność (także te wygrane w konkursie organizowanym przez częstochowską "Wyborczą").
18-03-2020
Częstochowa. "Pikantnych" zobaczymy 19 września
W niedzielę 15 marca na scenie Klubu Politechnik miał odbyć się spektakl "Pikantni". Organizator wydarzenia - Impresariat Artystyczny Adria Art - przełożył termin przedstawienia. Annę Muchę i pozostałych aktorów grających w tej komedii zobaczymy 19 września. Bilety zachowują ważność.
18-03-2020
Gdynia. Konsulat Kultury online
Gdyńskie Centrum Kultury - Konsulat Kultury nie zapomina o swoich widzach i w najbliższych dniach udostępni bardzo ciekawe materiały na swoim kanale YouTube. Będzie tam można obejrzeć m.in. debaty i spektakle.
18-03-2020
Internet. Reportaż o koronawirusie i dokumenty o epidemiach za darmo w VOD ARTE
Bezpłatna platforma VOD ARTE po polsku, należąca do europejskiej TV ARTE, przygotowała cztery filmy dokumentalne traktujące o koronawirusie, epidemiach i światowej polityce zdrowotnej. Są to: "Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie", "Epidemie: niewidzialne zagrożenie", "WHO w szponach lobbystów?" i "Bakterie antybiotykoodporne".
18-03-2020
Internet. Rusza akcja #WspieramKulture
Portal www.ewejsciowki.pl na swoim fanpage'u Weź mnie. Do teatru na Facebooku i Instagramie wystartował z akcją #WspieramKulture.
18-03-2020
Internet. "Sala samobójców. Hejter" w Player.pl
Nowy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter" wszedł na ekrany 6 marca. Przez pierwszy weekend obejrzało go 143 tys. widzów. Kilka dni później kina zostały zamknięte.
18-03-2020
Internet. Spektakle, które możesz obejrzeć w domu
Z uwagi na zagrożenie koronawirusem placówki kulturalne w całym kraju zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że od kultury wyższej i teatru jesteśmy odcięci. Podpowiadamy, gdzie legalnie oglądać rejestracje spektakli teatralnych, oper czy spektakli baletowych, nie wychodząc z domu.
18-03-2020
Kalisz. Kaliskie Spotkania Teatralne przeniesione na wrzesień
Jubileuszowe 60. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej odbędą się w dniach 19-26 września 2020 r.
18-03-2020
Koszalin. Centrum Kultury 105 aktywne w sieci
W Internecie trwa akcja "Zostań w domu". Namawiają do tego sportowcy, artyści, dziennikarze. Jednocześnie część szkół i uczelni organizuje wirtualne zajęcia, z domu można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Również koszalińskich!
18-03-2020
Kraj. Zamiast teatralnego fotela własna kanapa
Choć w najbliższym czasie nie możemy się wybrać do teatru, nie oznacza to, że jesteśmy odcięci od tej dziedziny sztuki. Z pomocą przychodzi nam oczywiście Teatr Telewizji, ale też różne instytucje, które swoje spektakle zamieszczają w internecie.
18-03-2020
Kraków. Niepubliczne kina i teatry pozbawione gotówki. Jak poradzą sobie bez sprzedaży biletów?
Dla niezależnych teatrów i prywatnych kin studyjnych zawieszenie działalności jest odcięciem wszystkich zarobków. Dyrektorzy nieinstytucjonalnych placówek, które utrzymują wyłącznie ze sprzedaży biletów, liczą straty w dziesiątkach tysięcy.
18-03-2020
Kraków. Teatr Ludowy online w sobotę i środę
Drodzy Widzowie w tym trudnym czasie mamy dla Was DOBRĄ WIADOMOŚĆ! Zapraszamy do Teatru! Online, oczywiście! - informuje Teatr ludowy.
18-03-2020
Kultura z dostawą do domu
Dzięki technologii, bez wychodzenia z domu, mamy dostęp do szerokiej oferty kulturalnej. Muzyki słuchamy na Spotify albo Deezer, filmy oglądamy na Netfliksie i HBO GO, a rozkoszy czytania oddajemy się dzięki e-bookom. W tych trudnych chwilach szukajmy więc pocieszenia w innych ludziach i światach przez nich wykreowanych - pisze Mike Urbaniak w Vogue.
18-03-2020
Legnica. Teatr zaprasza do szperania w sieci
Teatr Modrzejewskiej zawiesił swoją publiczną działalność. Większość pracowników jest na dobrowolnej kwarantannie domowej. Część pracuje zdalnie utrzymując kontakt z widzami głównie za pośrednictwem internetowych komunikatorów. Teatr oferuje jednak możliwość oglądania wybranych spektakli w Internecie.
18-03-2020
Próba na Skypie, premiera na YouTubie. Teatr przenosi się do internetu
Reżyserowanie na Skypie, granie przed pustą salą - i widzami w internecie, otwarte rejestracje wideo czy czytanie książek przed kamerką. Teatry starają się radzić sobie z czasem kwarantanny. Niektóre z wydarzeń można obejrzeć tylko o określonej porze, inne zostaną w sieci na dłużej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
18-03-2020
Słupsk. Odwiedź Teatr Tęcza i Władcę Lalek wirtualnie
Słupskie teatry dla dzieci proponują kulturalną rozrywkę online. Tęcza oferuje spacer po wirtualnym muzeum lalek, a Władca Lalek odsyła na YouTube.
18-03-2020
Słupsk. Spektakle Nowego Teatru dostępne online
W związku z koniecznością odwołania wszystkich imprez z udziałem publiczności spowodowaną epidemią koronawirusa, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku przechodzi do sieci! - W okresie przymusowej izolacji nie chcemy tracić kontaktu z naszymi widzami. Rozpoczynamy akcję udostępniania online wybranych tytułów z naszego repertuaru - informuje Dominik Nowak, dyrektor słupskiej sceny.
18-03-2020
Szczecin. Opera na Zamku w internecie
W tym trudnym dla nas wszystkich momencie Opera na Zamku w Szczecinie włącza się do akcji #zostańwdomu.
18-03-2020
Świat. Filmowcy apelują do Komisji Europejskiej i rządów o nadzwyczajne wsparcie
Fundusze ratunkowe i pożyczki, poluzowanie już zawartych umów, zwolnienie z podatków i państwowe ubezpieczenie produkcji - to niektóre z 10 postulatów europejskich filmowców mających na celu choć trochę załagodzić skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
18-03-2020
Toruń. Dyrektor Paszta oprowadza po Teatrze Horzycy
W poniedziałek chętni mieli zwiedzić niedostępne na co dzień dla widzów zakamarki Teatru Horzycy. Z powodu zamknięcia do odwołania sceny dramatycznej w Toruniu to wydarzenie się nie odbyło. Teatr można zwiedzać w internecie.
18-03-2020
USA. Bezpłatne streamingi spektakli z Metropolitan Opera
Nowojorska Metropolitan Opera uruchamia cykl "Nightly Met Opera Streams", w ramach którego zaprezentuje powtórki przedstawień, które w ubiegłych sezonach były transmitowane do kin.
18-03-2020
Warszawa. "BEM! Powrót Człowieka-Armaty" dostępny online
Teatr Syrena udostępnia online zapis spektaklu "BEM! Powrót Człowieka-Armaty" w reż. Michała Walczaka.
18-03-2020
Warszawa. #INSTYTUTwsieci, czyli program Instytutu Teatralnego online
Instytut Teatralny przygotował ofertę programową na najbliższe dwa tygodnie, z której będzie można skorzystać, nie wychodząc z domu.
18-03-2020
Warszawa. Powszechny online. Teatr minimum
Teatr Powszechny wychodzi z inicjatywą "Powszechny online. Teatr minimum".
18-03-2020
Warszawa. Teatr Żydowski przygotował wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie
Teatr Żydowski przygotował regularny, wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie. Decyzja spowodowana jest tym, że obowiązuje stan epidemiologiczny i placówki kulturalne od 12 marca są zamknięte dla widzów.
18-03-2020
Włochy. Timothee Chalamet solidaryzuje się z mieszkańcami Cremy w Lombardii
Amerykański aktor Timothee Chalamet zapewnił o swej bliskości mieszkańców miejscowości Crema na północy Włoch, w którym rozgrywa się głośny film "Tamte dni, tamte noce" z nim w głównej roli, nominowanej do Oscara. Film wyreżyserował Włoch Luca Guadagnino.
18-03-2020
Wrocław. Archiwalne spektakle Capitolu online
Teatr Muzyczny Capitol uwalnia online spektakle archiwalne. Od dziś można oglądać "Śmierdź w górach", czyli "pewien rodzaj musicalu" Konrada Imieli i Cezarego Studniaka.
18-03-2020
Wrocław. Zrób sobie teatr w domu
Wrocławski Teatr Lalek od 17 do 25 marca udostępnia na swojej stronie oraz na Facebooku jeden rozdział z książki "Zrób sobie teatr. Zabawy domowe".
18-03-2020
Kraj. Tarcza Antykryzysowa obejmie ludzi i instytucje kultury - informuje MKiDN
MKiDN w ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadza specjalne rozwiązania w obszarze kultury, które mają pomóc artystom i instytucjom kultury w czasach kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
17-03-2020
Australia. Zarażony koronawirusem słynny aktor Tom Hanks opuścił szpital
Słynny amerykański aktor Tom Hanks i jego żona Rita Wilson, którzy pięć dni temu poinformowali, iż są zarażeni koronawirusem, opuścili szpital w australijskim stanie Queensland - pisze w poniedziałek magazyn "People".
17-03-2020
Białystok. "Zapiski oficera Armii Czerwonej" online
Teatr Dramatyczny zaprasza widzów do obejrzenia spektaklu online. Internauci będą mogli obejrzeć kultowe "Zapiski oficera Armii Czerwonej".
17-03-2020
Bydgoszcz. Próby do Festiwalu Operowego trwają. Muzycy boją się o zdrowie
Niemal wszyscy namawiają do kwarantanny, a my mamy próby przed premierą. Boimy się - piszą do "Wyborczej" muzycy z Opery Nova. Dyrektor Maciej Figas chciał, żeby jego zespół był gotowy z premierą do Bydgoskiego Festiwalu Operowego.
17-03-2020
Częstochowa. Jak oddać bilety do teatru, filharmonii czy kina?
Sztab kryzysowy zarządził, że do 25 marca (termin ten może ulec zmianie) odwołane są wszystkie wydarzenia organizowane w instytucjach kultury. To znaczy, że w tym okresie imprezy zaplanowane w Teatrze im. Mickiewicza, Filharmonii Częstochowskiej czy Ośrodku Kultury Filmowej - Kinie Studyjnym "Iluzja" nie odbędą się. Rodzi to pytania, jak zwrócić bilet i odzyskać pieniądze. Na szczęście nie trzeba się z tym bardzo spieszyć.
17-03-2020
Gdańsk. Jak odzyskać pieniądze za bilety na odwołane wydarzenia kulturalne
Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości, wszystkie instytucje kultury w mieście są tymczasowo zamknięte. Ich przedstawiciele informują, jak odzyskać pieniądze za zakupione bilety na spektakle czy koncerty, które zostały odwołane.
17-03-2020
Koronawirus. Zapaść w kulturze. "Czas szukać innej pracy"
Olsztyńskie Spotkania Teatralne odwołane. Zamknięte kina i teatry. Rząd w środę zdecydował o zawieszeniu przynajmniej do 25 marca funkcjonowania instytucji kultury z powodu zagrożenia koronawirusem. Jak pisaliśmy na łamach "Wyborczej Olsztyn", zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie. Odwołano wiele koncertów, festiwali i wydarzeń. Wszystko po to, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
17-03-2020
Kultura odwołana
Instytucje kultury są miejscami, które mogą odegrać ważną społecznie rolę w kryzysowych sytuacjach. Są miejscem, w którym w czasie dla wielu trudnym, wiele osób może znaleźć oparcie - pisze Paulina Ilska w e-kalejdoskopie.
17-03-2020
Legnica. Obejrzyj "Plac Wolności" na YouTube
Teatr im. Modrzejewskiej zaprasza do oglądania w sieci spektaklu "Plac Wolności" wg scenariusza i w reżyserii Lecha Raczaka.
17-03-2020
Lublin. Festiwale pod znakiem zapytania
Pod dużym znakiem zapytania ogłaszane są gwiazdy tegorocznego festiwalu Inne Brzmienia, który ma się odbyć pod koniec czerwca, o ile do tego czasu ustanie zagrożenie koronawirusem. Odwołane są za to koncerty planowane na Arenie Lublin, w tym czerwcowa Rock Arena, której gwiazd nawet nie zaanonsowano.
17-03-2020
Łódź. "Flis" Akademii Muzycznej w VOD
Piosenka jest dobra na wszystko, a opera... jeszcze lepsza. Akademia Muzyczna zaprasza do oglądania jednoaktowej opery "Flis" Stanisława Moniuszki wyprodukowanej przez , która swoją premierę miała rok temu w marcu, a zarejestrowana została w dniach 18-19 marca 2019 roku.
17-03-2020
Łódź. Szkoła Filmowa udostępnia filmy online
W ramach akcji #zostanwdomu będzie można zobaczyć etiudy filmowe oraz filmy ze zbiorów Archiwum Filmowego Szkoły Filmowej.
17-03-2020
Łódź. Teatr Muzyczny wirtualnie
Minikoncerty online, zajęcia z teatralnymi edukatorami, treningi taneczne i wokalne. Teatr Muzyczny zachęca, by odwiedzić go wirtualnie poprzez blog www.tmlodz.com i spędzić wolny czas z muzyką lub aktywnie na warsztatach.
17-03-2020
Małopolskie. Teatry przenoszą swą działalność do internetu
Decyzją władz ze względu na epidemię korona wirusa polscy artyści zostali odcięci od możliwości prezentowania swej sztuki publiczności. Oczywiście wykazują zrozumienie dla tej sytuacji, ale nie zamierzają pozwolić odciąć się całkowicie od widzów. Stąd inicjatywa prezentacji swego dorobku w internecie. Jako pierwsze podjęły ją teatry.
17-03-2020
Szczecin. Teatr Gwitajcie zaprasza na dobranocki online
Szczeciński Teatr Gwitajcie od poniedziałku do piątku proponujemy swoim widzom coś na kształt dobranocki. Codziennie o godz. 19 zaprasza na spotkanie z Wujkiem Jakubem, który na żywo przeczyta kolejne rozdziały swojej ulubionej książki z dzieciństwa "Kubusia Puchatka".
17-03-2020
Szczecin. Teatr Kana prezentuje swoje projekty online
Teatr Kana zaprasza do oglądania na Facebooku swoich projektów.
17-03-2020
Śląskie. Teatry w kontakcie z widzami
Teatry w całej Polsce, podobnie jak inne instytucje kultury, są pozamykane z powodu zagrożenia, jakie niesie koronawirus. W ten niełatwy dla nich czas chcą pozostać w kontakcie ze swoją publicznością i proponują różne aktywności w internecie.
17-03-2020
Twórcy tracą środki do życia. Minister pisze do nich list
Po odwołaniu wydarzeń artystycznych byt wielu osób zależny będzie od bezpośredniej pomocy państwa - pisze Radosław Korzycki w Dzienniku Gazecie Prawnej.
17-03-2020
Warszawa. Czytania performatywne na kanale YouTube Teatru Dramatycznego
Teatr Dramatyczny zachęcą do odwiedzania swojego kanału na YouTube, na którym można obejrzeć m.in. nagrania z czytań performatywnych.
17-03-2020
Warszawa. Dyrektor Teatru Studio Buffo boi się bankructwa
Janusz Józefowicz zamieścił na Instagramie specjalne oświadczenie, w którym apeluje do widzów, żeby nie prosili o zwrot pieniędzy za bilety na odwołane spektakle.
17-03-2020
Warszawa. "Kosmos" z Teatru Narodowego do obejrzenia online
Teatr Narodowy zachęca widzów do zostania w domu i obejrzenia spektaklu "Kosmos" wg Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego. Spektakl dostępny jest na stronie Ninateki.
17-03-2020
Warszawa. "Krawiec Niteczka" na TVP VOD
Teatr Lalka zachęca do pozostania w domach i obejrzenia spektaklu online "Krawiec Niteczka" na platformie TVP VOD.
17-03-2020
Warszawa. Teatr Żydowski - pierwszy teatr z e-repertuarem
Teatr Żydowski przechodzi do świata on-line i jako pierwszy teatr w Polsce proponuje regularny wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie - #TeatrŻydowskiwDomu/ #TeatrwDomu.
17-03-2020
Wrocław. Instytucje kultury przygotowały ofertę online
Zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem wrocławskie instytucje kulturalne przygotowały specjalną ofertę online. Muzeum Narodowe proponuje cykl prezentacji dzieł sztuki ze swojej kolekcji, NFM - transmisję koncertów, a Teatr Capitol uruchamia telewizję festiwalową 41. PPA.
17-03-2020
Wrocław. Rusza telewizja fetiwalowa PPA
Telewizja festiwalowa 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej rusza w piątek, 20 marca. Kolejne odcinki będzie można oglądać w mediach społecznościowych codziennie przez dziesięć dni.
17-03-2020
Kraj. Akcja MKiDN: #Zostańwdomu - sztuka przyjdzie do Ciebie! cz.1
Instytucje kultury - prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości - zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.
17-03-2020
Kraj. Muzea, filharmonie, opery, teatry i biblioteki ze specjalną ofertą na czas epidemii
Muzea, filharmonie, opery, teatry, biblioteki i instytuty, prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Specjalną ofertę przygotowały m.in. Muzeum Historii Polski oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa.
16-03-2020
Austria. Wiedeńska Staatsoper rusza z bezpłatnymi streamingami!
Z powodu epidemii koronawirusa nie działają m.in. szkoły i instytucje kulturalne, na ulicach pustki, większość ludzi nie wychodzi z domu. W tej trudnej sytuacji wiele teatrów operowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i nieodpłatnie otwiera swoje archiwa z popularnymi nagraniami spektakli bądź oferuje streamingi wydarzeń odbywających się bez udziału publiczności.
16-03-2020
Białystok. Kasy biletowe Opery Podlaskiej nieczynne do 25 marca
W trosce o wspólne bezpieczeństwo, kasy biletowe OiFP będą nieczynne do 25 marca. Bilety na wydarzenia odwołane w dniach 12-25 marca można zwrócić do 30 czerwca.
16-03-2020
Francja. Premiera Warlikowskiego w Operze Paryskiej odwołana
Z powodów oszczędności Opera Paryska postanowiła zrezygnować z wystawienia "Jenufy", którą miał reżyserować Krzysztof Warlikowski.
16-03-2020
Internet. 10 najlepszych spektakli do obejrzenia za darmo w sieci
Zostajemy w domach i... oglądamy najlepsze spektakle teatralne! Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych spektakli z wybitnymi aktorami scen całej Polski, które są dostępne w internecie za darmo (...)
16-03-2020
Koronawirus. Kultura zeszła do internetu. Wybierz się do muzeum, teatru, kina - online
Skoro już wszystkie placówki kultury w kraju są zamknięte, skoro jesteśmy uziemieni i muzeów - ani tych w pobliżu, ani tych na drugim końcu świata - na razie nie zobaczymy, poszukajmy kultury w internecie. Zwiedzaj wirtualnie, zanurz się w obrazy, oglądaj spektakle, słuchaj koncertów. Wybór materiałów online za darmo jest olbrzymi.
16-03-2020
Kraków. Oświadczenie Teatru Barakah
Oświadczenie Teatru Barakah w sprawie sytuacji teatrów nieinstytucjonalnych, kin studyjnych, galerii sztuki.
16-03-2020
Kraków. Teatr Groteska rusza z internetowym projektem dla dzieci
Od poniedziałku w każde południe krakowski Teatr Groteska będzie zamieszczał na swojej stronie internetowej najpopularniejsze piosenki z granych przez siebie spektakli, a w dwa najbliższe weekendy - transmitował "Brzydkie kaczątko".
16-03-2020
Lublin. Kultura przeniosła się do internetu
Obawa przed koronawirusem całkowicie sparaliżowała życie kulturalne w kraju. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się transmitowane przez internet koncerty bez publiczności. Zdecydowali się na nie także lubelscy artyści. Pomysłów na onlinową aktywność nie brakuje też w instytucjach kultury.
16-03-2020
Łódź. Muzea, teatry i domy kultury przygotowały ofertę online
Nieczynne z powodu zagrożenia koronawirusem łódzkie instytucje kulturalne - muzea, teatry, domy kultury - przygotowały ofertę online. Bez wychodzenia z domu będzie można m.in. zwiedzić nową wystawę w Muzeum Tradycji Niepodległościowej i obejrzeć spektakle Teatru Nowego.
16-03-2020
Łódź. Teatry przenoszą się do internetu
Jak radzi sobie kultura w cieniu koronawirusa? - Forma transmisji internetowej odpada, bo śpiewacy, muzycy i tancerze nie mogą się z sobą kontaktować. Niektóre osoby są w kwarantannie. Nie powinniśmy wpadać w panikę, ale zdrowy rozsądek nie zaszkodzi.
16-03-2020
Szczecin Praca kasy Opery na Zamku
Drodzy Widzowie, w związku z podejmowanymi w kraju działaniami profilaktycznymi, w trosce o wspólne bezpieczeństwo kasa biletowa opery do 25 marca będzie nieczynna.
16-03-2020
Warszawa. MKiDN pracuje nad pakietem wspierającym ludzi i instytucje kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad pakietem wsparcia instytucji kultury oraz twórców i artystów, którzy ponieśli straty w związku z odwołaniem wydarzeń artystycznych i rozrywkowych wynikającym z zagrożenia epidemicznego.
16-03-2020
Warszawa. Wydłużony termin składania wniosków w Programie "Kultura"
W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydłużyło do 30 marca termin składania wniosków w Programie "Kultura" - poinformował w niedzielę resort.
16-03-2020
Internet. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" udostępnia archiwa
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. St. Hadyny, który tak jak inne instytucje kultury zawiesił działalność artystyczną, udostępnia w swoich oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych ciekawostki i archiwalia.
16-03-2020
Warszawa. Jednorazowy pokaz "Cząstek kobiety" online
W ramach akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" zapraszamy naszą publiczność, a także wszystkich, którzy nas jeszcze nie znają, na specjalny, jednorazowy pokaz rejestracji najnowszego spektaklu "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó - zachęca TR Warszawa.
14-03-2020
Artyści vs. pandemia. Będzie pomoc socjalna dla twórców
Koronawirus zbiera żniwo niemal w każdej dziedzinie życia, w tym publicznego. Jedną z największych grup społecznych, która głośno domaga się pomocy od rządu, są artyści. Jednak problem jest zakorzeniony dużo głębiej, ponieważ w tej sytuacji są wszyscy, którzy muszą pracować na własny rachunek - samozatrudnieni czy freelancerzy - pisze Patryk Gochniewski w portalu trojmiasto.pl.
14-03-2020
Internet. Teatr Papahema zaprasza na spektakl "Poskromienie złośnicy" online!
Teatr Papahema pragnie umilić widzom czas kwarantanny, dzieląc się z nimi nagraniem jednego ze swoich spektakli.
14-03-2020
Kraków. Odwołane imprezy zaplanowane na kwiecień
Od 12 marca w całym kraju odwołane lub zawieszone są imprezy kulturalne, które miały odbyć się w tym miesiącu. Krakowski magistrat wspólnie z KBF podjął w piątek decyzję o odwołaniu dwóch imprez z początku kwietnia, przed świętami wielkanocnymi. To festiwal Misteria Paschalia oraz Jarmark Wielkanocny. Z 13. edycji festiwalu zaplanowanego na majówkę wycofała się też Off Camera.
14-03-2020
Łódź. Kultura w czasach epidemii
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza 15 marca o godz. 11.00 na spotkanie "Kultura w czasach epidemii".
14-03-2020
Nie zagrają i nie zarobią. Koronawirus zuboży artystów. Czy Gliński pomoże?
Dla setek aktorów z zamkniętych teatrów koronawirus to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i dla portfela. Artyści, związkowcy i politycy opozycji apelują do ministra kultury o wsparcie. Wicepremier Gliński na razie analizuje możliwości pomocy i przypomina o istniejących już kanałach pomocy socjalnej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
14-03-2020
Podsiadło, Wieniawa, Gessler w walce z koronawirusem. "Polki i Polacy, do dzieła, będziemy najczystszym narodem świata!"
Koronawirus zamknął w Polsce instytucje kultury, kina i teatry. Część polskich artystów i celebrytów postanowiła wykorzystać idące w miliony zasięgi w mediach społecznościowych i zaapelować do fanów o to, by zachowali spokój i myli ręce - pisze Marta Górna w Gazecie Wyborczej.
14-03-2020
Trójmiasto. Kultura w dobie pandemii przenosi się do internetu
Wernisaż online, koncert Nagrobków w streamingu, spektakle i pokazy filmowe - kultura w dobie koronawirusa przeniosła się do internetu.
14-03-2020
Węgry. Powstał pierwszy teatr "kwarantannowy"
Pierwszy Węgierski Teatr Kwarantannowy został otwarty w Budapeszcie w klubie TRIP, który działa na cumującym przy nabrzeżu Dunaju statku. Chętni będą mogli oglądać przedstawienia na żywo przez internet.
13-03-2020
Białystok. Oświadczenie prezydenta Polunima
Oświadczenie Jacka Malinowskiego Prezydenta Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA, odnośnie sytuacji, jak dotknęła artystów teatralnych, w związku z odwołaniem wydarzeń artystycznych w Polsce.
13-03-2020
Częstochowa. Lista odwołanych imprez kulturalnych
W zaplanowanym terminie nie obędą się m.in. wernisaż wystawy "Witkacy", jubileusz 75. Filharmonii Częstochowskiej, spektakle "Ludzie inteligentni" i "Pikantni". Wszystko przez podjętą w związku z koronawirusem decyzję o czasowym zawieszeniu imprez artystycznych i rozrywkowych w instytucjach kultury.
13-03-2020
Gdańsk. Odwołany Tydzień Chorwacki w GTS
Decyzją dyrekcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz zarządu Fundacji Theatrum Gedanense, a także Ministerstwa Kultury Chorwacji - Tydzień Chorwacki w GTS, w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, nie odbędzie się w planowanym terminie (7-13 maja). Trwają rozmowy dotyczące przeniesienia wydarzenia na drugą połowę 2020 roku.
13-03-2020
Gniezno. Przeunięta premiera w Teatrze Fredry
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, premiera spektaklu "I tak nikt mi nie uwierzy" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina zapowiadana na 14 marca, została przełożona na późniejszy termin.
13-03-2020
Kraj. Petycja do Ministra Kultury
W portalu Petycjeonline.com pojawił się "List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tragiczna sytuacja artystów w czasie pandemii koronawirusa".
13-03-2020
Litwa. Polski Teatr Studio odwołuje Idy Teatralne 2020
Zgodnie z zaleceniem Rządu RL oraz Samorządu miasta Wilna, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo widzów informujemy, że odwołujemy Idy Teatralne 2020 - informuje wileńska scena.
13-03-2020
Lublin. Teatr Osterwy nie gra i nie próbuje
Zawieszona działalność artystyczna, przesunięta premiera, a pracownicy pracują zdalnie to obecna sytuacja w Teatrze Osterwy w związku z zagrożeniem koronawirusem.
13-03-2020
Lublin. Teatry, muzea, placówki kultury zamknięte do odwołania
Zgodnie z zaleceniami polskiego rządu także lubelskie placówki kulturalne zawieszają działalność. Przez co najmniej dwa tygodnie nie pójdziemy do teatru, muzeum czy do kina.
13-03-2020
Lubuskie. Filharmonia, teatry, muzea zamknięte
Decyzją lubuskiej marszałek Elżbiety Polak tymczasowo zamknięte zostaną m.in. zielonogórska filharmonia czy teatry w Zielonej Górze i Gorzowie. Powodem jest koronawirus.
13-03-2020
Minister Gliński: artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc MKiDN
Artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel - napisał w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w liście do twórców i ludzi kultury w Polsce.
13-03-2020
MKiDN. #Koronawirus: informacja dla dyrektorów instytucji kultury
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związanymi z czasowym zawieszeniem organizacji imprez artystycznych i rozrywkowych, informujemy, że obecnie celem nadrzędnym jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.
13-03-2020
MKiDN. #Koronawirus: List ministra do twórców, artystów i ludzi kultury w Polsce
Szanowni Państwo, Decyzja o odwołaniu wydarzeń artystycznych w nadchodzących dwóch tygodniach była konieczna - dla dobra jednostek i całego społeczeństwa.
13-03-2020
Na zdrowie!
Dawno, dawno temu, kiedy dyrektorem warszawskiego Teatru Polskiego był Kazimierz Dejmek, przyszła rano nagła wiadomość o chorobie kolegi, grającego niezbyt wielką, ale ważną rolę w wieczornym spektaklu - pisze Jarosław Komorowski w portalu Teatrologia.info.
13-03-2020
Praca w czasach zarazy
Teatry przestają grać. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało, że od czwartku zamknięte będą filharmonie, teatry, muzea i galerie. Do końca marca, do połowy kwietnia - przez kilka tygodni nikogo nie będzie na widowniach teatrów; nikt też nie wyjdzie na sceny - pisze Piotr Morawski w Dialogu.
13-03-2020
Rzeszów. Alarmujące wpisy aktorek
W Polsce stale przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem. Rząd Mateusza Morawieckiego zadecydował o odwołaniu wszystkich imprez, koncertów, a nawet spektakli. Aktorzy teatralni są zrozpaczeni, pozbawieni źródła dochodu. Nie wiedzą, za co opłacą rachunki, jak przeżyją najbliższe tygodnie.
13-03-2020
Śląskie. Instytucje kultury zawiesiły działalność
Z powodu koronawirusa odwoływane lub przekładane są wydarzenia kulturalne na całym świecie. W Polsce zamknięto do odwołania muzea, teatry, opery, kina, sale koncertowe, biblioteki oraz inne instytucje kultury. Wyjątkiem są prywatne teatry i kluby muzyczne, które zwlekały z odwoływaniem imprez.
13-03-2020
Tarnów. #kulturawdomu
Teatr Solskiego proponuje na czas zawieszenia działalności akcję #kulturawdomu.
13-03-2020
Teatry zamknięte z powodu koronawirusa. Aleksandra Popławska: Wielu moich kolegów zostało bez środków do życia
Z powodu epidemii koronawirusa decyzją rządu zostały zamknięte wszystkie placówki kulturalne w Polsce: teatry, muzea i kina, koncerty są odwołane. "Artyści, którzy pracują tylko w teatrze, nie grają spektakli, nie będą mieli za co żyć" - napisała Barbara Kurdej-Szatan. Część środowiska zapowiada, że będzie występować o rekompensatę od ministra Glińskiego - piszą Marta Korycka i Justyna Bryczkowska w portalu kultura.gazeta.pl.
13-03-2020
Warszawa. Teatr Powszechny odwołuje spektakle
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, a także zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego oraz zaleceniami Urzędu m.st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie odwołuje spektakle i inne wydarzenia artystyczno-edukacyjne od 12 do 25 marca.
13-03-2020
Warszawa. Teatr Współczesny zawiesza działalność
W związku z decyzją RP o zawieszeniu działalności instytucji kultury i artystycznych wszystkie spektakle Teatru Współczesnego do 25 marca są odwołane.
13-03-2020
Warszawa. ZZAP: Pandemia postawiła aktorki i aktorów w arcytrudnym położeniu
Zarząd Główny Związku Zawodowego Aktorów Polskich opublikował stanowisko w odniesieniu do zamknięcia wszystkich instytucji kultury zgodnie z decyzją rządu. Związek apeluje o konkretnie działania ze strony pracodawców, ministra kultury i premiera.
13-03-2020
Wrocław. Co dalej z PPA?
Organizatorzy Przeglądu Piosenki Aktorskiej planują dokończenie Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz Konkursu Off w najbliższym możliwym terminie, a 20 marca zapraszają na pierwszy odcinek Telewizji Festiwalowej.
13-03-2020
Wrocław. Wrocławski Kongres Kultury odwołany z powodu epidemii koronawirusa
Wrocławski Kongres Kultury miał odbyć się 20 marca. Niedawno organizatorzy ogłosili, że ze względu na duże zainteresowanie środowiska i szybkie wyczerpanie limitu miejsc zostanie przeniesiony do Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia.
13-03-2020
Internet. Masłowska i Mrożek na czas kwarantanny
Teatry zostały zamknięte w obawie przed koronawirusem, ale mnóstwo dobrego polskiego teatru znajdziemy w internecie.
13-03-2020
Kraków. Specjalna internetowa oferta Teatru Groteska
Teatr Groteska uruchamia internetową prezentację spektakli w ramach dwutygodniowego programu "Złap Groteskę w sieci". Składać się nań będą wybrane piosenki z najpopularniejszych spektakli oraz wyjątkowa inscenizacja "Brzydkiego Kaczątka".
12-03-2020
Australia. Aktor Tom Hanks zarażony koronawirusem
Słynny amerykański aktor Tom Hanks poinformował w czwartek na Twitterze, że on i jego żona Rita Wilson są zakażeni koronawirusem. Oboje przebywają obecnie w Australii, gdzie aktor pracuje przy nowym filmie.
12-03-2020
Białystok. Opera i teatry zwracają za bilety
W ciągu najbliższych dwóch tygodni w Operze i Filharmonii Podlaskiej, jak i w innych placówkach kulturalnych w Polsce nie odbędą się zaplanowane wydarzenia. OIFP informuje o możliwościach zwrotów za bilety. W przypadku tej największej podlaskiej instytucji kulturalnej dotyczy to kilku tysięcy osób. Bilety zwracać można też w białostockich teatrach.
12-03-2020
Bydgoszcz. Koronawirus paraliżuje kulturę
W środę (11 marca) wicepremier Piotr Gliński zawiesił działalność instytucji kultury. Odwoływane są spektakle, koncerty i festiwale.
12-03-2020
Częstochowa. Nie będzie spektakli, filharmonia przesuwa jubileusz
Sztab kryzysowy obwieścił, że od 12 marca wszelkie instytucje kultury zostają czasowo zamknięte. Dotyczy to filharmonii, teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki. Nie będzie organizowanych koncertów, wystaw, spektakli. Decyzja dotyczy także Częstochowy. Sytuacja jest dynamiczna, powstaje wiele znaków zapytania. Organizatorzy odwołują kolejne wydarzenia, gdy tylko jest to możliwe próbują zaś znaleźć dla nich nowy termin.
12-03-2020
Hiszpania-Portugalia. Znani twórcy wśród ofiar koronawirusa
Wśród ofiar epidemii koronawirusa znalazło się kilku mieszkających na Półwyspie Iberyjskim pisarzy i muzyków, w tym rezydujący w Hiszpanii argentyński saksofonista Marcelo Peralta. Jego śmierć po zakażeniu Covid-19 potwierdziły w środę wieczorem służby medyczne.
12-03-2020
Katowice. Odwołane wszystkie wydarzenia kulturalne
Najważniejsza jest profilaktyka i spokój - apeluje prezydent Katowic Marcin Krupa. Z obawy przed zakażeniami koronawirusem zamknięto biblioteki, domy kultury i teatry. W mieście odwołano wszystkie wydarzenia.
12-03-2020
Kraj. Największe kina w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa
Środowe rozporządzenie MKiDN o zwieszeniu działalności instytucji kulturalnych weszło w życie. O zamknięciu poinformowały sieci kin Cinema City, Helios i Multikino.
12-03-2020
Kraj. Rozporządzenie ministra kultury ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni artystycznych
Od 12 do 25 marca zawieszone zostaje kształcenie na studiach, na studiach podyplomowych i w innych formach na uczelniach artystycznych. Rozporządzenie ministra kultury w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 opublikowano w Dzienniku Ustaw.
12-03-2020
Kraj. Takiego kryzysu w polskiej kulturze jeszcze nie było
Zamknięte kina, teatry, muzea i biblioteki, odwołane koncerty, festiwale i premiery. Dla artystów i ludzi z branży kulturalno-rozrywkowej najbliższe tygodnie zapowiadają się czarno. Kto ucierpi najmocniej?
12-03-2020
Kraków. Dyrektorzy instytucji kultury: Zamykamy placówki do końca marca
Sztaby kryzysowe w krakowskich instytucjach kultury po ministerialnej decyzji o odwołaniu imprez i zamknięciu placówek. - Bezwzględnie podporządkujemy się nakazowi. Już odwołujemy rezerwacje - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
12-03-2020
Kwarantanna w sztuce. "Sytuacja porównywalna do tej po Smoleńsku"
Trudna sytuacja kin, teatrów, muzeów, bibliotek. Epidemia uderzyła w rosnącą frekwencję - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-03-2020
Legnica. Teatr bez spektakli, prób i innych wydarzeń
- Zgodnie z zarządzeniem wojewody do 25 marca publiczna działalność naszego teatru jest zawieszona. W porozumieniu z aktorami zawiesiliśmy też próby do planowanej premiery, którą przesuniemy na okres po wakacjach - poinformował w czwartek 12 marca dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.
12-03-2020
Lublin. Teatr Stary odwołuje wydarzenia
W trosce o zdrowie widzów, w oparciu o Zarządzenie Wojewody Lubelskiego z dnia 11 marca ze skutkiem natychmiastowym Teatr Stary odwołuje wydarzenia zaplanowane do 25 marca br.
12-03-2020
Łódź. Teatr Nowy odwołuje wydarzenia
W związku z decyzją Prezydent Hanny Zdanowskiej o zamknięciu instytucji kultury oraz obiektów sportowych, spowodowaną kolejnymi zarażenia koronawirusem COVID-19 w Polsce oraz coraz bardziej prawdopodobnego pojawienia się pierwszego przypadku w Łodzi, Teatr Nowy odwołuje na tę chwilę wszystkie spektakle i wydarzenia zaplanowane między 11 a 25 marca.
12-03-2020
Łódź. Zajęcia dydaktyczne i wydarzenia w Szkole Filmowej odwołane
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, stosując się do wytycznych rządowych, dotyczących zawieszenia zajęć dydaktycznych w uczelniach publicznych, Łódzka Szkoła Filmowa od czwartku 12 marca, do środy 25 marca odwołuje wszystkie zajęcia dydaktyczne (tj. wykłady, ćwiczenia, warsztaty, spotkania i inne formy zajęć).
12-03-2020
Olsztyn. Zamknięte kina i teatry. Zwroty biletów
Instytucje kultury w całym kraju, także w Olsztynie, dołączyły do placówek zamkniętych z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa. Odwołane zostały tak lubiane przez mieszkańców Olsztyńskie Spotkania Teatralne.
12-03-2020
Opole. Odwołane spektakle. Zobacz jak zwrócić bilet
Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, teatrów, muzeów, kin. Powodem jest zagrożenie koronawirusem. Rozporządzenie obowiązuje od dziś przez dwa tygodnie.
12-03-2020
Płock. Teatr Szaniawskiego, POKiS i POS nieczynne
W środę podczas konferencji prasowej minister kultury Piotr Gliński poinformował, że w związku z zagrożeniem koronawirusem od czwartku zostają zamknięte instytucje kultury. Nie pójdziemy więc do kina, teatru, muzeum czy galerii sztuki.
12-03-2020
Poznań. Aktorzy Teatru Nowego zagrają spektakl do kilku kamer
Spektakl będzie można było zobaczyć tylko na ekranach komputerów, bo podobnie jak inne teatry w Polsce scena przy Dąbrowskiego jest zamknięta dla widzów. Dla aktorów to sytuacja szczególnie trudna.
12-03-2020
Słupsk. Festiwal Teatrów Tańca Sfera Ruchu przełożony
Z uwagi na sytuację panującą w naszym kraju (koronawirus) zmuszone jesteśmy przesunąć termin naszego festiwalu z 2-4 kwietnia na 24-26 września - informują organizatorki Festiwalu Teatrów Tańca Sfera Ruchu w Słupsku.
12-03-2020
Szczecin. Dwa tygodnie bez imprez
W związku z zagrożeniem koronawirusem wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea, będą niedostępne przez dwa tygodnie. Od 12 do 25 marca wszystkie instytucje kultury będą nieczynne - tak postanowił premier.
12-03-2020
Śląskie. Życie kulturalne czasowo zawieszone
Niemal wszystkie instytucje kultury w województwie śląskim zostały już czasowo zamknięte.
12-03-2020
Toruń. Festiwale Klamra i Kontakt w późniejszym terminie?
Toruń jest miastem festiwali. Najbliższe to Afryka Reggae Festival i Alternatywne Spotkania Teatralne "Klamra". Obydwa odbywają się w klubie "Od Nowa". Pierwszy zaplanowano na najniższy weekend 20 i 21 marca, drugi na przełom marca i kwietnia. Czy się odbędą?
12-03-2020
Toruń. Teatr Muzyczny odwołuje spektakle
W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa oraz kierując się zaleceniami Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury Piotra Glińskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu odwołuje wszystkie zaplanowane wydarzenia do 4 kwietnia 2020 roku.
12-03-2020
Trójmiasto. Odwołane spektakle. Jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilety
Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałek województwa pomorskiego odwołali wydarzenia artystyczne i zawiesili działalność podlegających im placówek kultury. W tej sytuacji widzowie, którzy nabyli bilety, powinni zwrócić się do teatrów po zwrot kosztów biletów. Podpowiadamy jak to zrobić.
12-03-2020
Warszawa. Muzea będą działać przez internet, a BUW notuje rekord
W związku z decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego od czwartku 12 marca zawieszona zostaje działalność m.in. bibliotek, kin, teatrów i muzeów. Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik zapowiadają jednak, że zorganizują fanom czas przez internet.
12-03-2020
Warszawa. Stołeczne teatry operowe odwołują spektakle
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawska Opera Kameralna i Polska Opera Królewska, powołując się na decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zawiesiły organizację wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności od czwartku do 25 marca.
12-03-2020
Warszawa. Teatr Współczesny odwołał pokazy spektakli
W związku z zawieszeniem działalności instytucji kultury i instytucji artystycznych decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, począwszy od czwartku 12 marca na okres 14 dni czyli do środy 25 marca włącznie, Teatr Współczesny odwołuje wszystkie spektakle.
12-03-2020
Warszawa. Warszawska Opera Kameralna zawiesza wydarzenia
Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego (Dz. U. 2020 poz. 374) Warszawska Opera Kameralna informuje o bezterminowym odwołaniu od dnia 12 marca wszystkich działań artystycznych. Od dnia 14 marca kasa Teatru jest nieczynna a pracownicy świadczą pracę w trybie zdalnym w godzinach 9-17 od poniedziałku do piątku.
12-03-2020
Węgry. Koncerty przy pustej sali dostępne przez internet
Część instytucji kultury na Węgrzech wprowadziła możliwość śledzenia na żywo przez internet niektórych wydarzeń kulturalnych, odbywających się przy pustej sali z powodu zakazu zgromadzeń ponad 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych.
12-03-2020
Wrocław. Odwołane spektakle w Teatrze Polskim
W związku z komunikatem ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego, w dniach 12-25 marca br. wszystkie spektakle z repertuaru Teatru Polskiego zostają odwołane.
12-03-2020
Wrocław. Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany
Na środowej konferencji rządu minister Gliński ogłosił decyzję o zamknięciu wszystkich instytucji kultury. Odwołane są koncerty i wydarzenia, zamyka się NFM. Wiadomo też już, że nie odbędzie się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
12-03-2020
Kraj. Stanowisko Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich
Decyzja Prezesa Rady Ministrów o zamknięciu szkół, uczelni, kin, teatrów etc. spowodowana panującą na świecie pandemią koronawirusa postawiła także aktorki i aktorów w całej Polsce w arcytrudnym położeniu - pisze przewodniczący ZG ZZAP.
12-03-2020
Łódź. Teatry zamknięte. Aktorka: Głód nas zabije, nie koronawirus!
Teatry są zamknięte ze względu na zagrożenie koronawirusem. Odwołane spektakle to straty finansowe dla teatrów, a dla aktorów - goła pensja, bez dodatków za granie spektakli. - Dla nich to prawdziwa tragedia, zostają na lodzie - słyszymy.
12-03-2020
Warszawa. Premiera "Oszustów" przeniesiona na kwiecień
W związku z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, odwołane zostają wszystkie spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru do 25 marca włącznie.
12-03-2020
Warszawa. TR odwołuje spektakle
Zgodnie z wytycznymi przekazanymi 11 marca 2020 roku przez władze Miasta Stołecznego Warszawy, związanymi z zabezpieczeniem przed rozszerzeniem się koronawirusa w Polsce, wszystkie wydarzenie z repertuaru TR Warszawa zaplanowane między 12 a 25 marca 2020 roku zostały odwołane - informują organizatorzy.
11-03-2020
Białystok. Koronawirus. Kto gra a które imprezy są odwołane?
W związku z zagrożeniem koronawirusem spektakle odwołała Akademia Teatralna. Natomiast koncerty w klubie Zmiana Klimatu - póki co - odbędą się. Wydarzeń nie odwołuje również Opera Podlaska.
11-03-2020
Białystok. Teatr im. Węgierki zawiesza działalność
Teatr im. Węgierki czasowo zawiesza działalność artystyczną.
11-03-2020
Białystok.Odwołane wszystkie imprezy kulturalne i sportowe organizowane przez miasto
Władze Białegostoku zdecydowały o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych i sportowych, które w najbliższym czasie miały zaplanowane miejskie placówki - poinformował w środę prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
11-03-2020
Bielsko-Biała. Z powodu koronawirusa zamknięte teatry, BCK, czytelnie, kluby, odwołane targi
W Bielsku-Białej po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego poświęconego epidemii koronawirusa prezydent Jarosław Klimaszewski zdecydował o podjęciu szeregu działań i charakterze profilaktycznym. Odwołane zostały także popularne targi budowalne.
11-03-2020
Bytom. Komunikat ws. zmian repertuarowych w Operze Śląskiej,
Szanowni Państwo, w trosce o zdrowie i wspólne bezpieczeństwo oraz zgodnie z zaleceniami Marszałka Województwa Śląskiego działalność artystyczna Opery Śląskiej w Bytomiu zostaje zawieszona z dniem 10.03.2020 r.
11-03-2020
Chorzów. Teatr Rozrywki odwołuje spektakle
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych widzów i widzek oraz w związku z zaleceniami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zdecydowaliśmy się odwołać wszystkie wydarzenia do 14 kwietnia 2020 roku.
11-03-2020
Gdańsk. Komunikat GTS ws. odwołanych wydarzeń i zamknięcia teatru
Decyzją Dyrekcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wszystkie wydarzenia w GTS (spektakle, koncerty, działania edukacyjne oraz zwiedzanie teatru) zostają odwołane do dnia 20 kwietnia włącznie. Natomiast od dnia 11 marca do 25 marca zamknięty zostaje budynek Teatru.
11-03-2020
Gliwice. teatr Miejski odwołuje spektakle
Szanowni Państwo, przykro nam poinformować, że wszystkie wydarzenia organizowane przez Teatr Miejski w Gliwicach są zawieszone do odwołania na skutek decyzji Ministra Kultury.
11-03-2020
Grudziądz. Odwołana Grudziądzka Wiosna Teatralna
Z powodu koronawirusa odwołana została Grudziądzka Wiosna Teatralna oraz szereg innych wydarzeń - informuje PAP.
11-03-2020
Kielce. Teatr Kubuś odwołuje spektakle
W związku z decyzją Rządu o zawieszeniu działalności placówek kulturalnych do odwołania, spowodowaną zagrożeniem epidemiologicznym (koronawirus), Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach w dniach 12-29 marca odwołuje wszystkie spektakle.
11-03-2020
Kraj. Imprezy kulturalne: rząd przerzucił decyzje na samorząd i instytucje
Premier, informując, że odwołane są imprezy masowe, wywołał chaos wśród organizatorów, artystów i odbiorców, ponieważ ustawa o imprezach ma wiele wyjątków.
11-03-2020
Kraj. Rozporządzenie ministra kultury ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni artystycznych
Od 12 do 25 marca zawieszone zostaje kształcenie na studiach, na studiach podyplomowych i w innych formach na uczelniach artystycznych. Rozporządzenie ministra kultury w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 opublikowano w Dzienniku Ustaw.
11-03-2020
Kraków. Komunikat Opery Krakowskiej - zmiany w repertuarze
Komunikat Opery Krakowskiej w sprawie zmian w marcowym repertuarze, wprowadzonych na skutek zagrożenia epidemiologicznego, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Widzów.
11-03-2020
Kraków. Zmiana terminów w Teatrze Barakah
Szanowni Państwo, w związku z zarządzeniem dot. zamknięcia placówek kulturalnych z powodu wirusa uprzejmie informuję, że od jutra, czyli 12 marca do końca miesiąca Teatr BARAKAH i ArtCafe BARAKAH są nieczynne.
11-03-2020
Lubelskie. Wojewoda zarządził zawieszenie imprez artystycznych i rozrywkowych
Wojewoda lubelski Lech Sprawka zarządził do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa. Polecił też samorządowcom zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków.
11-03-2020
Lublin. Teatr Andersena zawiesza działalność
W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zawieszeniu w dniach 12 - 25 marca organizacji wydarzeń kulturalnych oraz zamknięciu instytucji kultury informujemy, iż Teatr im. Andersena zawiesza działalność repertuarową i edukacyjną zarówno w siedzibie teatru, jak i poza nią.
11-03-2020
Łódź. Premiera w Teatrze Arlekin odwołana
Premiera "Jak zostałam wiedźmą" oraz próba medialna tego spektaklu nie odbędzie się z powodu zagrożenia koronawirusem.
11-03-2020
Łódź. Prezydent miasta zamyka teatry, muzea, zoo, domy kultury, obiekty sportowe
Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała o zamknięciu od środy wszystkich miejskich basenów, teatrów, muzeów, domów kultury, lodowisk, hal i innych obiektów sportowych. Nieczynne będą także EC1, zoo i palmiarnia.
11-03-2020
Łódź. Teatr Wielki odwołuje spektakle
Dyrekcja Teatru Wielkiego podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich wydarzeń artystycznych do końca marca 2020 roku.
11-03-2020
Opole. Strach przed koronawirusem. Szkoły odwołują wizyty w teatrze
W tym tygodniu w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora odwołano prawie 40 proc. repertuaru. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki już odnotowano spadek sprzedaży biletów na koncerty.
11-03-2020
Opolskie. Wojewoda odwołał wszystkie imprezy kulturalne i rozrywkowe
Ze względu na zagrożenie koronawirusem wojewoda opolski w środę podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie regionu. Jednocześnie polecił burmistrzom i wójtom zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków.
11-03-2020
Pomorskie. Instytucje kultury zawieszają działalność
12 instytucji kulturalnych, w tym Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny, Opera Bałtycka oraz muzea, podległe marszałkowi województwa pomorskiego zawiesza od środy swoją działalność do odwołania z powodu zagrożenia koronawirusem.
11-03-2020
Poznań. Teatry i domy kultury zawieszają działalność
Na czas od 11 do 25 marca działalność zawieszają m.in. CK Zamek, domy kultury, Teatr Animacji, Biblioteka Raczyńskich, miejskie pływalnie i lodowiska.
11-03-2020
Rzeszów. Komunikat dyrektora Teatru im. Siemaszkowej
Działalność artystyczna Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zostaje zawieszona do 14 kwietnia 2020 r.
11-03-2020
Rzeszów. "Siemaszka" gra dalej, Filharmonia Podkarpacka odwołuje koncerty
Koncerty w Filharmonii Podkarpackiej odwołane. Powodem koronawirus. Spektakle Teatru im W. Siemaszkowej mają być grane zgodnie z planem.
11-03-2020
Rzeszów. Teatr Maska aktualizuje komunikat ws zamknięcia teatru
Informujemy, że w związku z wiadomością podaną przez rząd o zawieszeniu pracy instytucji kultury, Teatr Maska w Rzeszowie odwołuje wszystkie spektakle i Festiwal Źródła Pamięci Szajna - Grotowski - Kantor.
11-03-2020
Śląskie. Koronawirus krzyżuje plany koncertów, premier, wernisaży
Wszystkie instytucje, których organizatorem jest województwo śląskie, odwołują lub przekładają zaplanowane na najbliższe tygodnie wydarzenia do 13 kwietnia włącznie.
11-03-2020
Warszawa. Czasowe zamknięcie dla publiczności obiektów FINA
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zamyka swoje obiekty od 12 marca do odwołania.
11-03-2020
Warszawa. Festiwal Nowe Epifanie odwołuje wydarzenia
W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego, organizatorzy Festiwalu Nowe Epifanie odwołują wydarzenia od 12 marca.
11-03-2020
Warszawa. Instytut Teatralny odwołuje wydarzenia
W związku z zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 11 marca dotyczącym zatrzymania szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 od 12 do 26 marca Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zawiesza organizację wszystkich wydarzeń z udziałem publiczności, a także pracę księgarni "Prospero", biblioteki i możliwość zwiedzania galerii.
11-03-2020
Warszawa. Muzeum POLIN zamknięte do 25 marca; obiekty FINA do odwołania
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostaje zamknięte do 25 marca włącznie, a obiekty Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, w tym kino Iluzjon od czwartku do odwołania - poinformowały PAP instytucje. To efekt decyzji rządu o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury w związku z koronawirusem.
11-03-2020
Warszawa. Odwołane wydarzenia w Teatrze Żydowskim
Teatr Żydowski odwołuje wszystkie spektakle oraz zajęcia odbywające się w siedzibie Centrum Kultury Jidysz.
11-03-2020
Włochy. Zawieszono działalność Instytutu Polskiego w Rzymie z powodu koronawirusa
Instytut Polski w Rzymie poinformował we wtorek o zawieszeniu działalności do 3 kwietnia, to znaczy do czasu, gdy w całych Włoszech obowiązywać będą zaostrzone przepisy w ramach walki z koronawirusem.
11-03-2020
Wrocław. Czasowe zamknięcie Wrocławskiego Teatru Lalek
Z powodu zagrożenia koronawirusem od 12 do 25 marca Wrocławski Teatr Lalek zawiesza spektakle i warsztaty.
11-03-2020
Wrocław. Premiera spektaklu dyplomowego w AST odwołana
Premiera "Udając ofiarę", spektaklu dyplomowego IV roku Wydziału Aktorskiego oraz pokazy popremierowe zostają odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.
11-03-2020
Wsola. Odwołane wydarzenia w Muzeum Gombrowicza
zgodnie z zaleceniami rządu, odwołujemy zaplanowane na najbliższą niedzielę, 15 marca, spotkanie z Justyną Bargielską. Mamy nadzieję wkrótce poinformować Państwa o nowym terminie tej rozmowy.
11-03-2020
Zabrze. Komunikat Teatru Nowego
Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie! Informujemy, że w trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie oraz zgodnie z zaleceniami Rządu, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działalność artystyczna Teatru Nowego w Zabrzu zostaje zawieszona z dniem 11.03.2020 r. Tym samym odwołane zostają wszystkie zaplanowane spektakle i imprezy.
11-03-2020
Zachodniopomorskie. Wojewoda zarządził odwołanie imprez artystycznych
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zarządził w środę odwołanie na Pomorzu Zachodnim imprez artystycznych i rozrywkowych m.in. w instytucjach kultury. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.
11-03-2020
Dolnośląskie. Nieczynne instytucje kultury i przełożone wydarzenia kulturalne
Ossolineum, Muzeum Narodowe, teatry to cześć z instytucji kultury we Wrocławiu, które wstrzymały działalność w związku z zagrożeniem koronawirusem. Przełożono m.in. organizację Wrocławskiego Kongresu Kultury oraz odwołano wydarzenia organizowane przez Strefę Kultury Wrocław.
11-03-2020
Dolny Śląsk. Wojewoda zarządził zawieszenie funkcjonowania instytucji kultury na terenie województwa
W związku z decyzją rządu zarządziłem zawieszenie funkcjonowania instytucji kultury na terenie województwa, w tym teatrów, filharmonii, oper, kin, domów kultury czy galerii sztuk - poinformował w środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
11-03-2020
Francja. Lescure: Jeżeli w kwietniu nie minie szczyt epidemii koronawirusa - odwołamy festiwal w Cannes
- Mamy nadzieję, że szczyt epidemii koronawirusa minie do końca marca i w kwietniu będziemy mogli nieco lżej oddychać, ale nie jesteśmy lekkomyślni. Jeśli tak się nie stanie, odwołamy festiwal - powiedział prezes festiwalu w Cannes Pierre Lescure francuskiemu dziennikowi "Le Figaro"
11-03-2020
Gdańsk. Teatr Wybrzeże odwołuje wydarzenia
Drodzy widzowie, uprzejmie informujemy, że zgodnie z zaleceniem Marszałka Województwa Pomorskiego wszystkie spektakle Teatru Wybrzeże zaplanowane na marzec zostały odwołane - piszą organizatorzy.
11-03-2020
Kalisz. Odwołane spektakle w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego
Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo widzów, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zawiesza działalność od 12 do 25 marca - informują organizatorzy.
11-03-2020
Kraków. Cricoteka zawiesza organizację wydarzeń
Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zwiedzających, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, od 12 marca do 25 marca 2020 r. Cricoteka zawiesza organizację wydarzeń kulturalnych, włączając w to wystawy stałe i czasową, a także funkcjonowanie archiwum - informują organizatorzy.
11-03-2020
Lublin. Odwołane wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur
W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i w nawiązaniu do dzisiejszego zarządzenia Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uprzejmie informujemy, że planowane w dniach 12-25 marca 2020 roku wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostają odwołane! - piszą organizatorzy.
11-03-2020
Olsztyn. Teatr im. Jaracza odwołuje XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne
Teatr im. Jaracza w Olsztynie poinformował w środę, że nie odbędą się XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które miały się rozpocząć 27 marca. Odwołane zostały także inne spektakle z repertuaru teatru.
11-03-2020
Podkarpackie. Wojewoda zarządziła odwołanie imprez artystycznych
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zarządziła w środę odwołanie na Podkarpaciu imprez artystycznych i rozrywkowych m.in. w instytucjach kultury. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.
11-03-2020
Pomorskie. Wojewoda zarządził zawieszenie imprez artystycznych i rozrywkowych
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zarządził w środę zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na Pomorzu do 25 marca.
11-03-2020
Warmińsko-mazurskie. Pozamykane teatry, baseny i biblioteki
Miejskie instytucje kultury w Olsztynie, takie jak teatr lalek, biblioteki, planetarium i baseny będą zamknięte - takie działania podjął w środę magistrat w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zamknięte zostają także dzienne domy pomocy społecznej.
11-03-2020
Warszawa. Teatr Powszechny odwołuje wydarzenia
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, a także zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego oraz zaleceniami Urzędu m.st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie odwołuje spektakle i inne wydarzenia artystyczno-edukacyjne od 12 do 25 marca 2020 roku - informują organizatorzy.
11-03-2020
Wrocław. Instytut Grotowskiego odwołuje wydarzenia
W związku z decyzją władz państwowych dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce informujemy, że wszystkie wydarzenia organizowane przez Instytut Grotowskiego w dniach 11-31 marca 2020 zostały odwołane - informują organizatorzy.
11-03-2020
Wrocław. Nie odbędzie się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej
W związku z decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego dot. ograniczenia organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności nie odbędzie się zaplanowany na 20-29 marca we Wrocławiu 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej.
11-03-2020
Kraj. Dyrektorzy teatrów o wstrzymaniu działalności w związku z profilaktyką koronawirusa
Nie gramy do odwołania, odwołujemy przedstawienia, zwracamy pieniądze za bilety, Mamy jednak nadzieję, że ten okres nie będzie dla nas zupełnie martwy - mówią PAP dyrektorzy polskich teatrów w związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem.
11-03-2020
Minister Gliński: Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury
Rząd zdecydował o zawieszeniu o czwartku funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli - poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
11-03-2020
Warszawa. MKiDN: Sztab kryzysowy zdecydował o czasowym zamknięciu od czwartku instytucji kultury
Sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od czwartku instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego - poinformowało w środę MKiDN.
10-03-2020
Białystok. Koronawirus. komunikat Opery i Filharmonii Podlaskiej
W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem Opera i Filharmonia Podlaska wydała specjalny komunikat.
10-03-2020
Białystok. Odwołano pokazy w Akademii Teatralnej i Jarmark Wielkanocny
Z powodu koronawirusa Akademia Teatralna odwołuje pokazy "Śmierci porucznika", Muzeum Podlaskie rezygnuje z organizacji Białostockiego Jarmarku Wielkanocnego, wydarzenia odwołuje także Książnica Podlaska - informuje PAP.
10-03-2020
Bielsko-Biała. Zawieszono działalność Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek "Banialuka"
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski we wtorek zawiesił do odwołania działalność Bielskiego Centrum Kultury, Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek "Banialuka".
10-03-2020
Cieszyn. Odwołano imprezy w miejskich instytucjach kultury do 22 marca
Władze Cieszyna odwołały do 22 marca wszystkie imprezy organizowane przez miejskie instytucje kultury - podał we wtorek cieszyński magistrat. Decyzja ma związek z dwoma potwierdzonymi przypadkami koronawirusa w mieście.
10-03-2020
Katowice. Odwołano Fryderyk Festiwal 2020 z powodu zagrożenia koronawirusem
Organizatorzy Fryderyk Festiwal podjęli decyzję o odwołaniu wręczenia statuetek, planowanego na 14 i 15 maja. Powodem jest zagrożenie epidemią koronawirusa i decyzja administracyjna o odwołaniu imprez masowych, podjętą 10 marca br. przez premiera Mateusza Morawieckiego.
10-03-2020
Kraj. Premier: podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd podjął decyzję o odwołaniu imprez masowych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że takie działanie daje szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa.
10-03-2020
Kraj. Wirus niszczy sztukę
Organizatorzy boją się o los imprez. Jeśli dojdzie do odwołania kolejnych koncertów i spektakli, polską kulturę czekają straty porównywalne do tych lub większe, jakie były związane z okresem żałoby po katastrofie prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 r.
10-03-2020
Legnica. Odwołane spektakle i inne wydarzenia
Teatr Modrzejewskiej odwołał wszystkie trzy przedpołudniowe spektakle "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" dla zorganizowanych grup dzieci z podstawówek i przedszkoli zaplanowane na 11-13 marca. W mieście odwoływane są także inne wydarzenia kulturalne.
10-03-2020
Lublin. Koronawirus. Co z imprezami masowymi?
Choć koronawirus dotarł już do Polski, a główny inspektor sanitarny rekomenduje odwoływanie wydarzeń masowych, większość lubelskich instytucji wciąż nie zdecydowała się na taki krok. - Monitorujemy sytuację na bieżąco - słyszymy od organizatorów imprez. Tylko nieliczni szukają nowych terminów.
10-03-2020
Łódź. Teatr Wielki odwołał najbliższe spektakle, koncert w Filharmonii w internecie
Teatr Wielki w Łodzi przełożył na późniejszy termin zaplanowane w tym tygodniu spektakle "Grek Zorba" oraz "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Z kolei piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się bez publiczności, ale będzie transmitowany w internecie.
10-03-2020
Poznań. Festiwal Teatrów Marcinek odwołany
Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną, dla zachowania środków ostrożności XX Poznański Festiwal Teatrów Marcinek zostaje odwołany - informują organizatorzy.
10-03-2020
Poznań. Organizatorzy odwołują imprezy. W teatrach bez zmian
Ze względu na szerzące się ryzyko zakażenia konronawirusem, w niedzielę późnym wieczorem Główny Inspektor Sanitarny wydał oświadczenie, w którym rekomenduje odwołanie imprez powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Jaka jest sytuacja w teatrach? Wygląda na to, że w Poznaniu wszystko przebiega bez zmian.
10-03-2020
Poznań. Teatr Polski odwołuje spektakle i spotkania
Zgodnie z zaleceniami władz Miasta Poznania związanych z profilaktyką koronawirusa, odwołane zostają wszystkie wydarzenia w Teatrze Polskim w Poznaniu do końca marca 2020.
10-03-2020
Szczecin. Filharmonia odwołała koncerty i wydarzenia z powodu zagrożenia koronawirusem
Szczecińska filharmonia przez zagrożenie koronawirusem odwołała wszystkie koncerty i wydarzenia pomiędzy 11, a 31 marca bieżącego roku.
10-03-2020
Świętokrzyskie. Z powodu koronawirusa zakazywane będą imprezy masowe
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zapowiedział, że imprezy masowe będą odwoływane. Z najbliższych wydarzeń rezygnuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalne zalecenia dla szkół wydał prezydent Kielc Bogdan Wenta.
10-03-2020
Warszawa. Odwołano wszystkie imprezy na Torwarze
Jak poinformował PAP dział marketingu i sprzedaży Centralnego Ośrodka Sportu (COS) w Warszawie Torwar, wszystkie koncerty i inne wydarzenia kulturalne w hali COS Torwar zostają odwołane. Powodem jest zagrożenie epidemią koronawirusa.
10-03-2020
Dolny Śląsk. Wojewoda odwołuje wszystkie imprezy masowe z powodu koronawirusa
Wojewoda Jarosław Obremski podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych, w tym koncertu The Dire Straits Experience i Pezeta. Wyjątkiem są wydarzenia sportowe, które mogą być organizowane bez udziału publiczności.
10-03-2020
Kraj. Wydarzenia w instytucjach kultury mogą odbywać się zgodnie z harmonogramem
Wydarzenia organizowane w teatrach, operach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach nie są imprezami masowymi i mogą odbywać się zgodnie z harmonogramem - przypomniało we wtorek MKiDN.
09-03-2020
Irlandia. Z powodu koronawirusa odwołano parady w Dublinie i Cork
W Dublinie i Cork, dwóch największych miastach Irlandii, nie odbędą się tegoroczne parady z okazji Dnia św. Partyka - przypadającego 17 marca święta narodowego tego kraju, ogłosiły w poniedziałek władze. Przyczyną jest epidemia koronawirusa.
09-03-2020
Sosnowiec. Odwołano imprezy z powodu koronawirusa
Koncert chóru z Rosji, dwa festiwale taneczne i wystawę miniaturowych kolejek odwołały w związku z zagrożeniem koronawirusem władze Sosnowca - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.
07-03-2020
Warszawa. MKiDN wydało rekomendacje dla instytucji kultury w związku z zagrożeniem koronawirusem
"Na dzień dzisiejszy MKiDN nie rekomenduje zamykania lub znaczącego ograniczenia działalności instytucji kultury pod warunkiem zachowania niezbędnych środków ostrożności" - napisano w ogłoszonych w piątek profilaktycznych zaleceniach resortu dla instytucji kultury w związku z zagrożeniem koronawirusem.
06-03-2020
Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy odwołuje spektakle
Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa spektakle Teatru Osterwy zostają odwołane do 18 marca.
06-03-2020
Zielona Góra. Odwołane liczne wydarzenia kulturalne
W Zielonej Górze z powodu zagrożenia koronawirusem odwołano przedstawienia w Lubuskim Teatrze, koncerty w Filharmonii Zielonogórskiej oraz liczne wydarzenia kulturalne.
06-03-2020
Zielona Góra. Teatr odwołuje spektakle z powodu koronawirusa. Aktorzy zrozpaczeni
Lubuski Teatr w Zielonej Górze z powodu koronawirusa odwołał wszystkie spektakle zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie. Decyzję krytykują aktorzy i pracownicy teatru - martwi ich perspektywa utraty honorariów.
05-03-2020
Rzeszów. Wszystkie spektakle i festiwal w Masce odwołane
W Teatrze Maska począwszy od piątku, 28 lutego wszystkie spektakle i Festiwal Źródła Pamięci Szajna - Grotowski - Kantor, zostały anulowane do odwołania.
28-02-2020
Rzeszów. Prezydent odwołuje imprezy, Maska nie gra, Siemaszkowa tak
W czwartek prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc odwołał wszystkie imprezy w Rzeszowie, organizowane przez miejskie placówki. Mimo apelu do innych organizatorów o podjęcie takiej samej decyzji, nikt nie zamierza odwoływać zaplanowanych wydarzeń kulturalnych.
24-04-2019
Częstochowa. "Królowej Śniegu" nie zobaczymy teatrze, ale posłuchamy domu
W dobie epidemii koronawirusa częstochowski Teatr im. Mickiewicza pozostaje zamknięty dla widzów. Tym samym, póki co, nie zobaczymy tam premierowej "Królowej Śniegu". Mimo to, teatr zaprasza do świata Andresena, publikując nagrania, na których fragmenty baśni czyta Teresa Dzielska.