Wrocław. Dziś sesja "Artyści a SB" w Polskim

W Teatrze Polskim rozpoczyna się dzisiaj dwudniowa sesja naukowa poświęcona działalności komunistycznego aparatu represji wobec pisarzy, artystów, plastyków, muzyków, ludzi teatru i filmu. Organizatorami konferencji przebiegającej pt. "Artyści a Służba Bezpieczeństwa; aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych" są: wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Urząd Miejski i Teatr Polski.

«W referatach przygotowanych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, oddziałów IPN z Warszawy, Szczecina, Krakowa, Łodzi i Wrocławia przedstawione zostaną nieznane dotąd materiały związane m.in. z inwigilacją mediów literackich, uczelni artystycznych z Krakowa i Wrocławia. W pierwszym dniu obrad m.in. o umocowaniu twórcy w systemie komunistycznym mówić będzie prof. Jacek Łukasiewicz, o kształtowaniu się opozycji w środowisku literackim w latach 1956-1968 opowie Konrad Rokicki, a o polskich twórcach w materiałach niemieckiej STASI - dr Ewa Makowska. Metody inwigilacji środowiska plastycznego stosowane wobec pracowników krakowskiej ASP przedstawi dr Krystyna Samsonowska, a to samo zagadnienie w przypadku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu - dr Krzysztof Popiński. Pierwszy dzień sesji zakończy dyskusja panelowa o inwigilacji artystów przez SB prowadzona przez prof. Stanisława Beresia z udziałem: Joanny Siedleckiej, Ryszarda Krynickiego, Marka Nowakowskiego i Antoniego Pawlaka.

W drugim dniu konferencji m.in. o rozpracowywaniu przez SB środowisk skupionych wokół wrocławskiego miesięcznika "Odra" i łódzkiego kwartalnika literackiego "Puls" mówić będą Joanna Hryciuk i Leszek Próchniak, a o kontroli operacyjnej festiwali teatralnych organizowanych na Dolnym Śląsku - dr Sebastian Ligarski. Sesji towarzyszyć będzie prezentowany dwukrotnie w dniach 19 i 20 kwietnia br. głośny spektakl "Teczki" [na zdjęciu] w wykonaniu poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego