Oskarżenia o molestowanie w krakowskim Teatrze Bagatela

08-11-2019
15-11-2019
Kobiety z Bagateli: Mamy dosyć upokorzeń i strachu
Przez lata znosiły obściskiwanie, dotykanie, przytulanie, lizanie po szyi, klepanie w pośladki, wciskanie języka do ucha. O tym, co je spotyka, w końcu powiedziały głośno. Machina procedur ruszyła, ale wolno, mało empatycznie, nie dając ofiarom szans na anonimowość - piszą Aleksander Gurgul i Małgorzata Skowrońska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
14-11-2019
Kraków. List otwarty środowiska teatralnego. Można się podpisać
Jako reprezentanci środowiska teatralnego stanowczo potępiamy wszelkie sytuacje noszące znamiona molestowania seksualnego i mobbingu w miejscu pracy - piszą twórcy, pracownicy i osoby związane ze Starym Teatrem w Krakowie.
14-11-2019
Superbohaterki z Teatru Bagatela w Krakowie
Sprawa Teatru Bagatela jest absolutnie priorytetowa. Od jej rozwiązania zależy, w jaki sposób traktowane będą pracownice i pracownicy w sytuacjach molestowania i mobbingu. A także szerzej - czy będą mogli decydować o tym, jak wygląda kultura w Polsce. Czy będzie kulturą samoorganizacji i wsparcia, czy kulturą wyzysku i gwałtu - pisze Maja Staśko w Krytyce Politycznej.
14-11-2019
System się chwieje
Bunt kobiet w Bagateli to z pewnością nie ostatnia taka sprawa w polskim teatrze repertuarowym. Ma na to pewnie wpływ zmiana pokoleniowa - dla części młodych pracownic teatrów znoszenie poniżenia i milczenie są po prostu niewyobrażalne - pisze Witold Mrozek w Dwutygodniku.
14-11-2019
Warszawa. Wciąż nowe nazwiska pod Listem otwartym środowiska teatralnego ws. Teatru Bagatela
Ten list jest wyrazem solidarności z pracowniczkami teatru, które zdecydowały się zabrać głos w sprawie molestowań i mobbingu. Ten list nie jest osobistym rozrachunkiem. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność.
13-11-2019
Kraków. Dyrektor S. na urlopie z zakazem wstępu do teatru
Renata Derejczyk oficjalnie przejęła obowiązki dyrektora Teatru Bagatela, oskarżanego o molestowanie i mobbing kobiet.
13-11-2019
Warszawa. Stanowisko redakcji Dialogu ws. Bagateli
12-11-2019
Kraków. Prokuratura przesłuchała pierwszą z kobiet oskarżających dyrektora Bagateli
We wtorek w krakowskiej prokuraturze przesłuchano pierwszą z kobiet, która oskarżyła dyrektora Teatru Bagatela Henryka Jacka S. o molestowanie i mobbing - dowiedziała się w PAP. Z zeznań kobiety wynika, że do nadużyć dochodziło od ok. 20 lat.
12-11-2019
Kraków. Zastępczyni dyrektora Teatru Bagatela oraz zespół zabierają głos
Nie nam oceniać, czy zarzuty ws. dyrektora są słuszne; poprosiliśmy go, aby na czas ich wyjaśnienia nie pełnił funkcji - poinformowała we wtorek c ds. literackich i organizacyjnych Teatru Bagatela w Krakowie Renata Derejczyk.
12-11-2019
Poznań. Aktorzy "28 dni" solidaryzują się z kobietami z Teatru Bagatela
Napis "Solidarni" pojawił się podczas premiery "28 dni" Olgi Szylajew, ułożyli go na scenie aktorzy Teatru Polskiego. - Ten spektakl jest manifestem przemocy wobec kobiety. Chcielibyśmy wykorzystać tę sytuację i wyrazić solidarność z pracowniczkami Teatru Bagatela - mówiła podczas premiery "28 dni" Kamila Siwińska, reżyserka przedstawienia.
12-11-2019
Maciej Konopiński, aktor Teatru Wybrzeże: "Nasze środowisko zachowuje się tak, jak księża"
- Przemocowość, przekraczanie granic intymności, nawet łamanie prawa w naszym środowisku nie ma płci ani orientacji seksualnej. Robią to mężczyźni i kobiety, heteroseksualni i homoseksualni, o ile tylko znajdują się wyżej w hierarchii - mówi Maciej Konopiński, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, który zaapelował o samooczyszczenie środowiska.
09-11-2019
Kraków. Dyrektor Teatru Bagatela uda się na urlop
Oskarżony o molestowanie i mobbing Henryk Jacek S. złożył do magistratu wniosek o urlop, na który uda się od wtorku. O tymczasowe odsunięcie dyrektora od obowiązków apelował w piątek zespół Teatru Bagatela.
09-11-2019
Kraków. Prezydent Majchrowski tłumaczy, dlaczego ujawnił nazwiska ofiar molestowania w Teatrze Bagatela
Prezydent Krakowa musi się tłumaczyć, dlaczego udostępnił dyrektorowi Teatru Bagatela nazwiska kobiet, które oskarżają go o molestowanie i mobbing.
08-11-2019
Dziwny jest ten świat. Kompromitacja prezydenta
Od lat dziwiłem się, jak to możliwe, że w Bagateli rządzi wciąż ten sam dyrektor. Przecież każdy szef teatru (korporacji, klubu piłkarskiego etc.) w końcu się wypala i potrzeba świeżej krwi, by ruszyć na nowo energią zespołu - pisze Marek Kręskawiec w Dzienniku Polskim.
08-11-2019
Kraj. Komisje zakładowe OZZ Inicjatywa Pracownicza ws Teatru Bagatela
Oświadczenie komisji zakładowych OZZ Inicjatywa Pracownicza w związku z sytuacją w Teatrze Bagatela.
08-11-2019
Kraków. Kolejne oskarżenia o molestowanie. Poparcie dla pracownic Bagateli
Już 16 kobiet podpisało się pod oskarżeniami dyrektora teatru Bagatela o molestowanie i mobbing. To aktorki i pracownice teatrów z całej Polski, z miast, w których Henryk Jacek S. reżyserował spektakle.
08-11-2019
Kraków. Oświadczenie redakcji Didaskaliów
Redakcja "Didaskaliów. Gazety Teatralnej" wyraża solidarność z pracownicami Teatru Bagatela oraz kobietami z innych teatrów, które do nich dołączyły, oskarżającymi dyrektora Henryka Jacka S. o mobbing i molestowanie seksualne.
08-11-2019
Kraków. Oświadczenie w sprawie Bagateli
Jako osoby współtworzące krakowskie środowisko teatralne, praktycy i teoretycy teatru, pedagożki i pedagodzy, studentki i studenci chcemy okazać wsparcie i solidarność z Aktorkami i innymi Pracownicami Teatru Bagatela, które odważyły się przerwać milczenie i stanąć w obronie własnej godności.
08-11-2019
Kraków. Oświadczenie zespołu Teatru Bagatela
W związku z oskarżeniami, jakie pojawiły się pod adresem Dyrektora Henryka Jacka S., Teatr Bagatela znalazł się w bardzo trudnej sytuacji.
08-11-2019
Kraków. Prezydent Majchrowski odwołał spotkanie z dyrektorem Bagateli
Do magistratu wpłynęło pismo od dyrektora Teatru Bagatela, oskarżanego przez pracownice o molestowanie. - Przesłaliśmy pismo prokuraturze. Teraz nie ma już powodu, aby spotykać się z dyrektorem S. - poinformowała rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.
08-11-2019
Kraków. Realizatorzy "Żyda z Wesela" odpowiadają na pismo dyrektora
Dyrektor S. zaprasza ekipę realizującą w Teatrze Bagatela spektakl "Żyd z Wesela" na rozmowę. Twórcy odpowiadają: "Zgadzamy się na obecność na naszych próbach wicedyrektor Renaty Derejczyk".
08-11-2019
Kraków. Urlop czy zawieszenie dyrektora Bagateli
#Metoo w Bagateli. Oskarżany o molestowanie seksualne i mobbing dyrektor Bagateli ma od 8 listopada być na urlopie. Zapowiedział to na czwarkowym zebraniu z pracownikami. Na razie jednak ani miasto, ani administracja teatru nie mają potwierdzenia, że taki wniosek wpłynął.
08-11-2019
Prawnik kobiet oskarżających dyrektora Bagateli: "Mamy mocne dowody"
- Wydaje się, że akcja #MeToo w Bagateli otwiera puszkę Pandory. Zwróćmy bacznie uwagę na to, jaka będzie reakcja opinii publicznej. Za chwilę wyleje się na moje klientki fala hejtu internetowego - mówi mec. Wojciech Nartowski, który reprezentuje pracownice Teatru Bagatela.
08-11-2019
Szczecin. Współczesny solidarny z kobietami pracującymi w Teatrze Bagatela
Oświadczenie Zespołu Artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie i twórców spektaklu "Kaspar Hauser" w związku z wydarzeniami w Teatrze Bagatela w Krakowie.
08-11-2019
Trupy z teatralnej szafy
Przez lata teatr Bagatela uchodził za wzór dobrego zarządzania i udanego pomysłu na funkcjonowanie w trudnym świecie kultury. Owszem, artystyczny Kraków tradycyjnie kręcił nosem na repertuar zbudowany przede wszystkim ze spektakli lekkich i zyskownych - pisze Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
08-11-2019
Warszawa. TR Warszawa: solidarność z pracownicami Teatru Bagatela
07-11-2019
Kraków. Dyrektor Bagateli odwołuje próbę ekipy, która wsparła kobiety oskarżające go o molestowanie
#metoo w Bagateli. Kobiety oskarżające Henryka Jacka S. o molestowanie wsparła m.in. ekipa realizująca w Bagateli spektakl "Żyd z Wesela". Zaraz po tym, jak twórcy przedstawienia wydali oświadczenie, ich kolejną próbę odwołano, kostiumografowi kazano zwrócić zaliczkę, a reżyserkę wezwano do gabinetu dyrektora.
07-11-2019
Kraków. Dyrektor Teatru Bagatela idzie na urlop
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie molestowania i mobbingu w teatrze Bagatela. Sprawa dotyczy dyrektora Henryka Jacka S., który miał molestować pracownice swoje pracownice. Dyrektor ogłosił, że idzie na urlop. Nie wiadomo jeszcze na jak długo.
07-11-2019
Kraków. Kulisy pracy z dyrektorem Teatru Bagatela
Alina Kamińska, aktorka Teatru Bagatela, jako pierwsza pod nazwiskiem opowiedziała o pracy w krakowskim Teatrze Bagatela. Jej relacja jest wstrząsająca. - W moim przypadku było to całowanie w usta, język w uchu, dotykania, propozycje przyjścia do domu - opowiedziała w dziennikarzowi RMF FM.
07-11-2019
Kraków. Oświadczenie dyrektora Teatru Bagatela
Oświadczenie dyrektora Teatru Bagatela w związku z realizacją "Żyda z Wesela".
07-11-2019
Kraków. Po #metoo w Bagateli radna chce szkoleń i pyta o procedury antydyskryminacyjne
Jak działa system zgłaszania molestowania lub mobbingu w pracy? Czy we wszystkich miejskich jednostkach są regulaminy z klauzulą antydyskryminacyjną? Kto w Urzędzie Miasta Krakowa zajmuje się tymi, którzy zgłaszają nadużycia? Pyta o to w interpelacji radna Nina Gabryś i zapowiada stworzenie specjalnej uchwały.
07-11-2019
Relacje kobiet z teatru Bagatela. Mobbing i molestowanie
Kobiety, które oskarżają S., mówią o latach przemocy. - W ramach odreagowania i terapii powinniśmy zrobić sztukę "9 kobiet na 100-lecie teatru" [Bagatela obchodzi w tym roku 100. urodziny - przyp. red.]. Tyle że jest nas więcej - mówi jedna z kobiet, która oskarża dyrektora o molestowanie.
07-11-2019
Kraków. Aktorka Bagateli: byłyśmy w całkowitej zależności od dyrektora
- Byłyśmy w całkowitej zależności od dyrektora; ofiara molestowania ma natychmiast poczucie winy - mówiła podczas czwartkowego briefingu prasowego Alina Kamińska, jedna z grupy kobiet, które zarzucają dyrektorowi Teatru Bagatela Henrykowi Jackowi Schoenowi molestowanie.
07-11-2019
Kraków. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. molestowania w Teatrze Bagatela
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo ws. molestowania, którego miał się dopuszczać dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek S. - dowiedziała się PAP. O nadużycia oskarżyło go grupa kobiet, które o sprawie zawiadomiły prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.
06-11-2019
Kraków. Dyrektor Bagateli odpowiada na oskarżenia o molestowanie
Dyrektor Bagateli Henryk Jacek S. zaprzecza, jakoby dopuszczał się molestowania seksualnego wobec kobiet pracujących w placówce. - Nigdy nie molestowałem seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z Teatrem, a także nie dopuszczałem się mobbingu - napisał w oświadczeniu.
06-11-2019
Kraków. Dziewięć aktorek oskarża dyrektora Teatru Bagatela o molestowanie i mobbing
To lata upokorzeń. Ale wreszcie odważyłyśmy się powiedzieć o tym głośno - mówią aktorki krakowskiego Teatru Bagatela. Oskarżają dyrektora S. o molestowanie i mobbing. Zawiadomiły też prezydenta Jacka Majchrowskiego, a ten uznał zarzuty kobiet za poważne i zgłosił sprawę do prokuratury.
06-11-2019
Kraków. Oświadczenie realizatorów spektaklu "Żyd z "Wesela" w Teatrze Bagatela
06-11-2019
Kraków. Prezydent Majchrowski chce zawieszenia dyrektora S.
Prezydent Jacek Majchrowski wysłał do prokuratury pismo, w którym prosi o zawieszenie Henryka S. w funkcji dyrektora Bagateli. Sprawę molestowania i mobbingowania pracownic ma na wniosek magistratu zbadać też Państwowa Inspekcja Pracy. "Stanowczo zaprzeczam zarzutom" - napisał dyrektor w oświadczeniu.