Finansowanie kultury w 2020 roku

09-10-2019
02-06-2020
Kina i teatry wrócą, ale czy przetrwają w nowej rzeczywistości? Będzie trudno
Do kin w maseczkach, w teatrach z płaszczem na kolanach, na koncertach z zachowaniem dystansu. Czy placówki kulturalne mogą się utrzymać przy takiej widowni? - zastanawia się Miłosz Węglewski w Newsweeku.
02-06-2020
Lubuskie. Unijny zastrzyk kasy w budynki kultury
Filharmonia Zielonogórska oraz Teatr im. Osterwy i Muzeum Lubuskie w Gorzowie otrzymają dodatkowe pieniądze na modernizację i rozbudowę. Mowa o łącznie 4 mln zł. Właśnie podpisano aneksy do umów.
02-06-2020
Warszawa. Wnioski po pierwszym posiedzeniu zespołu przy IT
W czwartek 28 maja odbyło się pierwsze spotkanie zespołu eksperckiego ds. sytuacji teatrów, który został powołany przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
01-06-2020
Częstochowa. Teatr Mickiewicza przygotowuje się do powrotu
Dyrektor Robert Dorosławski apeluje do widzów, aby wspomogli teatr kupując specjalny Voucher Teatralny.
01-06-2020
Szczecin. Teatry i kina teraz zbyt szybko się nie otworzą
Od 6 czerwca mogą działać kina, teatry czy sale koncertowe. W Szczecinie jednak organizatorzy podchodzą ostrożnie do takiej możliwości. Przedstawienia zobaczymy raczej po wakacjach. Rozrywki będziemy szukać na imprezach plenerowych.
29-05-2020
Katowice. 300 tys. zł z Katowickiego Pakietu dla Kultury dla artystów pozbawionych pracy przez koronawirusa
Rozpoczęła się wypłata nagród dla artystów i organizacji wybranych w konkursie Lokata w Kulturę. Katowice przeznaczyły 300 tys. zł dla tych, którym pandemia COVID-19 pozbawiła możliwości koncertowania, grania w teatrze czy prowadzenia warsztatów.
29-05-2020
Kielce. Remont Teatru Żeromskiego jeszcze w tym roku?
Wiele wskazuje na to, że po wielu staraniach udało się skleić budżet na remont Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Źródeł finansowania będzie kilka.
29-05-2020
Natalia Dzieduszycka o otwieraniu teatrów od 6 czerwca
- Podczas spotkania zespołu eksperckiego ds. teatru rozmawialiśmy o tym, że wytyczne MKiDN dot. udostępniania teatrów od 6 czerwca mają charakter zaleceń, a nie aktów prawnych. Dlatego instytucje i organizacje kultury mogą z nich korzystać w celu usprawnienia swojej działalności, ale nie muszą - mówi dyrektorka TR Warszawa Natalia Dzieduszycka.
28-05-2020
Wałbrzych. Teatr z dotacją NCK
Teatr Lalki i Aktora otrzymał 68 000 zł na działania online. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, które w drodze konkursu pozytywnie rozpatrzyło wniosek wałbrzyskich Lalek.
27-05-2020
Bydgoszcz. Bryła nowego teatru widoczna jak na dłoni
Praktycznie gotowa jest bryła Teatru Kameralnego. Można teraz już sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał Rybi Rynek po ukończeniu budowy.
27-05-2020
Katowice. Ruszyły wypłaty w ramach konkursu Lokata w Kulturę
W Katowicach rozpoczęto wypłaty nagród dla artystów i organizacji wybranych w konkursie Lokata w Kulturę. Miasto przeznaczyło 300 tys. zł dla tych, których epidemia COVID-19 pozbawiła możliwości działalności artystycznej.
27-05-2020
Krajobraz czasu epidemii
Eksperci są zgodni: kultura będzie jedną z dziedzin, które najbardziej ucierpią wskutek epidemii COVID-19. Trudny czas izolacji pokazał słabości sektora kultury, a straty w tej dziedzinie nie będą miały charakteru wyłącznie ekonomicznego - pisze Katarzyna Kamińska w portalu kultura.poznan.pl.
27-05-2020
Radom. Dotacje dla Teatru Powszechnego
Teatr Powszechny znalazł się w gronie beneficjentów trzech ministerialnych programów: Edukacja Kulturalna 2020, Infrastruktura kultury 2020 oraz Kultura w sieci.
26-05-2020
Pandemia i kultura. Jak uratować polskich artystów?
Artyści potrzebują dziś najbardziej nie finansowej kroplówki, lecz prawnego uregulowania ich statusu - pisze Małgorzata Skowrońska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
25-05-2020
Białystok. 6 młodych twórców ze stypendiami
Kolejnych sześciu młodych twórców otrzyma stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na drugie półrocze 2020 r. Łączna wartość grantów to 86 tys. zł. 6 młodych twórców ze stypendiami
25-05-2020
Czytanie sztuki teatralnej za 90 tysi
Wsparcie dla kultury pozainstytucjonalnej jest odbiciem podziału nie tylko w polskiej kulturze. Być artystą w polskim interiorze to zuchwałe rzemiosło, większość gmin w Polsce nie przewiduje takiego gatunku nawet na liście gatunków zagrożonych. Z jednej strony słuszne są postulaty decentralizacji władzy, ale w Polsce korzystają na tym najbardziej tłuste koty. Przy braku współpracy władz samorządowych z władzą centralną i odwrotnie tracimy wszyscy. By to się zmieniło, potrzebni są po obu stronach politycy koncyliacyjni - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
25-05-2020
Lublin. Artyści otrzymają stypendia artystyczne
Prawie 192 tys. zł rozdzielono w Ratuszu na kolejne stypendia prezydenta miasta dla artystów.
25-05-2020
Poznań. Teatr Muzyczny zagra dla INEA
W odpowiedzi na przedłużający się czas zamknięcia instytucji kultury, INEA wspiera poznański Teatr Muzyczny. Firma wykupiła wszystkie bilety na spektakl "Księga Dżungli" i przekaże je wychowankom domów dziecka.
23-05-2020
Gliński rozdał artystom 20 mln zł. Co się w jego programie udało, a co prowadzi do dalszych absurdów?
2223 artystów dostanie trzymiesięczne stypendia od ministra kultury. Program "Kultura w sieci" powstał w odpowiedzi na zamknięcie instytucji kulturalnych przez pandemię - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
23-05-2020
Poznań. Zamów muzyczną przesyłkę. Wesprzyj Teatr
Nie masz pomysłu na oryginalny prezent z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, imienin czy urodzin? Teatr Muzyczny ma dwie propozycje godne rozważenia.
23-05-2020
Macie dość kultury w sieci? Artyści i publiczność też
Kultura w czasach pandemicznych przeniosła się do sieci. Ogrom propozycji wszystkich nas oszołomił. Artyści, spragnieni kontaktu z widzami, odbiorcami, chętnie pokazywali się w internecie - pisze Małgorzata Skowrońska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
22-05-2020
Podkarpacie. Konkurs na granty dla kultury wygrali strażacy i wystawa o kard. Wyszyńskim
Władze województwa podkarpackiego ogłosiły konkurs na granty kulturalne. Zgłosiło się 131 chętnych - z pomysłami na m.in. inicjatywy teatralne, warsztaty fotograficzne, e-przewodniki. Które projekty dostały pieniądze? "Pierwszeństwo miały wydarzenia związane z kardynałem Stefanem Wyszyńskim" - czytamy.
22-05-2020
Śląskie. Instytucje dostały pieniądze na "Kulturę w sieci"
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło w połowie maja konkurs dotacyjny "Kultura w sieci" finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
22-05-2020
Trójmiasto. Program "Kultura w sieci" rozstrzygnięty
W ramach pomocy instytucjom kultury uruchomiono rządowy projekt "Kultura w sieci", organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Trójmiejskie instytucje w sumie otrzymały około miliona złotych.
22-05-2020
Warszawa. Minister Sellin o nakładach na kulturę
Jeszcze nigdy takich pieniędzy nie było na kulturę, jak teraz, jak w czasie naszych rządów; osiągnęliśmy poziom, gdy więcej niż 1 proc. PKB jest przeznaczane na kulturę - powiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
22-05-2020
Warszawa. Ministerialny konkurs stypendialny "Kultura w sieci" rozstrzygnięty
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu "Kultura w sieci". Ogłosił w piątek, że trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości 9 tys. zł - otrzyma 2223 artystów i twórców. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.
21-05-2020
Kraków. Władze wycofują się z realizacji Centrum Muzyki
Miasto Kraków wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zdecydowało o wycofaniu się z realizacji Centrum Muzyki - podał w środę Urząd Miasta. Jak wyjaśniono władze samorządowe uznały, że nie mogą finansować inwestycji ze względu na nieprawidłowości przy konkursie na zaprojektowanie obiektu.
20-05-2020
Dyrektor Capitolu we Wrocławiu: Rząd nie ma żadnych planów dla teatrów. Nie wiemy, co robić
- Ministerstwo miało w pierwszej połowie maja przedstawić plan wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, ale minister mówi, że "nic nie wiemy" - mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. Plany mają już za to teatry w innych krajach. Rozmowa Rafała Zielińskiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
20-05-2020
Niepoważny zawód
- Nie może umrzeć coś, co jest już martwe. Krytyce teatralnej złego może już stać się niewiele - rozmowa krytyków o pracy w warunkach pandemii. Ze Stanisławem Godlewskim, Katarzyną Waligórą i Witoldem Mrozkiem rozmawia Katarzyna Niedurny w Dwutygodniku.
20-05-2020
Poznań. 50 tys. zł dla artystów w ramach konkursu "Kultura na wynos"
W ramach konkursu "Kultura na wynos" Miasto Poznań przeznaczy łącznie 50 tys. zł dla autorów najciekawszych inicjatyw kulturalnych w czasie pandemii. W ten sposób Miasto chce wspomóc artystów, a także podziękować im za twórczą mobilizację w trudnym dla nich czasie.
20-05-2020
Wrocław. Wsparcie finansowe dla TPL
Teatr Polski złożył dwa wnioski w oparciu o tzw. "fundusze norweskie" i otrzymał dofinansowanie międzynarodowych projektów teatralnych, które będą powstawały we współpracy z artystami z Norwegii.
19-05-2020
Częstochowa. Instytycje kultury bez wsparcia z MKiDN
W puli programu "Kultura w sieci" do rozdania było 60 mln zł. Swoje wnioski zgłosiły niemal wszystkie instytucje kultury w Częstochowie. Niestety, wszystkie trafiły na listę dla odrzuconych. Powód do radości w naszym mieście mają jedynie Fundacja "Oczami Brata" i Stowarzyszenie "Wspólnota Gaude Mater".
19-05-2020
Kraj. Organizatorzy festiwali apelują o ich "odmrożenie" i o wsparcie
O odmrożenie festiwali w kolejnym etapie znoszenia restrykcji oraz finansowe i prawne wsparcie apelują do rządu organizatorzy prawie 100 tego typu wydarzeń, które odbywają się w Polsce, a z powodu pandemii koronowirusa zostały w tym roku odwołane lub przeniesione do internetu.
19-05-2020
Kraj. W czasie pandemii sztuka pod ochroną
Samorządy starają się chronić budżety kultury i przesuwają dotacje z imprez na pomoc dla artystów Priorytetem jest ratowanie miejsc pracy.
19-05-2020
MKiDN. Debata państw członkowskich UE nt. pomocy dla sektora kreatywnego
Minister kultury Piotr Gliński wziął udział w nieformalnej debacie ministrów kultury państw Unii Europejskiej, zorganizowanej w formie wideokonferencji przez prezydencję chorwacką, na temat pomocy dla sektora kreatywnego - poinformował we wtorek MKiDN w komunikacie opublikowanym na stronie.
19-05-2020
Warszawa. 150 tys. dla projektu ZASP-u
Wniosek przygotowany przez ZASP otrzymał największą liczbę punktów zajmując pierwsze miejsce na liście dotowanych projektów w programie "Kultura w sieci".
19-05-2020
Warszawa. MKiDN: ruszył nabór do nowego programu dla artystów - "Art House - oswajając nową normalność"
Ruszył nabór do nowego programu dla artystów - "Art House - oswajając nową normalność" - podało MKiDN. Dwumiesięczny program ma pozwolić dwudziestu artystom rozwijać koncepcje nowych prac we współpracy ze światowej klasy kuratorami. Termin składania aplikacji upływa 31 maja - dodano.
18-05-2020
Gdańsk. Remont w Teatrze Wybrzeże zgodnie z planem
Tuż po majówce miał się rozpocząć ostatni i zarazem najtrudniejszy etap wieloletniego programu modernizacji Teatru Wybrzeże - remont Dużej Sceny przy Targu Węglowym. Sprawdzamy, jak wygląda stan inwestycji teatru.
18-05-2020
Gliwice. "Mamo! Tato! Włącz Teatr!"
Projekt Teatru Miejskiego w Gliwicach zatytułowany "Mamo! Tato! Włącz Teatr!" otrzymał dofinansowanie w wysokości 75 tyś. zł w ramach programu "Kultura w sieci", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
18-05-2020
Kraj. 60 mln złotych dla 1200 projektów
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu "Kultura w sieci". O dotacje ubiegało się prawie 6 tys. wnioskodawców.
18-05-2020
Warszawa. "Art House" - program rezydencji artystycznych online
"Art House" to program online'owych rezydencji artystycznych skierowany do polskich twórców sztuk cyfrowych i wizualnych. Artyści we współpracy ze światowej klasy kuratorami będą rozwijać koncepcje nowych prac.
16-05-2020
Gorzów Wlkp. "Mała Reduta Osterwy" w ramach Kultury w sieci
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim znalazł się na liście beneficjentów, którzy otrzymali dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach działań Kultura w sieci.
16-05-2020
Kraków. Kosiniak-Kamysz i artyści zaapelowali o pomoc do rządu
O natychmiastowe rozmowy rządu ze środowiskiem artystycznym i nakreślenie planu realnej pomocy dla instytucji kultury zaapelował w sobotę w Krakowie kandydat na prezydenta, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Również przedstawiciele artystów apelowali o wsparcie.
16-05-2020
Lublin. Przyznano dofinansowanie na "Kulturę w sieci"
Kilkanaście instytucji z Lublina może liczyć na ministerialne pieniądze w ramach programu "Kultura w sieci". 80 tys. zł otrzymają np. organizatorzy internetowo-telewizyjnego Koncertu Chwały poświęconego Janowi Pawłowi II, z kolei na wsparcie nie mogą liczyć Centrum Kultury, Warsztaty Kultury i CSK.
16-05-2020
Śląskie. Ministerstwo wspomoże instytucje kultury
Znane są już wyniki konkursu dotacyjnego "Kultura w sieci" ogłoszonego z powodu wybuchu pandemii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W województwie śląskim największe kwoty trafią m.in. do Teatru Śląskiego, Filharmonii Śląskiej, Muzeum Historii Katowic czy Miasta Ogrodów.
16-05-2020
Trójmiasto. Ministerstwo wspomaga tworzenie kultury w sieci
Znane są już wyniki ministerialnego konkursu dotacyjnego "Kultura w sieci". Najwięcej pieniędzy spośród pomorskich instytucji dostaną: Muzeum Miasta Gdyni, Polska Filharmonia Bałtycka i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.
16-05-2020
Wojtyła VR, Steczkowska i Cyber ZASP. Gliński rozdał 60 mln zł w specjalnym programie dla artystów
6 tys. wniosków, 1,2 tys. przyznanych dotacji - to pierwsza i główna partia wyników programu "Kultura w sieci" ogłoszonego, by wesprzeć artystów i instytucje kultury. Kto dostał pieniądze na przeniesienie twórczości do internecie? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
16-05-2020
Wrocław. Kto we Wrocławiu otrzymał dotacje od rządu?
"Kultura w sieci" to program rządowy, która ma wspomóc instytucje kultury w realizowaniu projektów na czas pandemii. Przeznaczono na to 60 mln zł. Które wrocławskie galerie, teatry i muzea się załapały?
16-05-2020
Zabrze. Wakacyjne warsztaty "Lato z teatrem online" w Teatrze Nowym
Teatr Nowy w Zabrzu otrzymał dotację w ramach programu "Kultura w sieci" na realizację warsztatów wakacyjnych LATO Z TEATREM ONLINE.
16-05-2020
Zielona Góra. Teatr Lubuski bez dotacji w ramach "Kultury w sieci"
Biuro Wystaw Artystycznych dostało 43 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury, ze specjalnej puli na czas pandemii. Za te pieniądze powstanie wirtualna mapa sztuki w Zielonej Górze. 61 tys. zł trafiło do diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
15-05-2020
Kielce. Teatr Kubuś ponownie doceniony przez MKiDN
Wniosek "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" uplasował się na 7 pozycji wykazu wniosków rozpatrzonych pozytywnie w ramach budzącego ogromne zainteresowanie programu "Kultura w sieci" (zostało złożonych prawie 6000 wniosków). Wniosek Teatru Kubuś uzyskał ponad 89 punktów na 100 możliwych i tym samym otrzymał dofinansowanie w wysokości 94 tys. zł na internetowy projekt czytania sztuk.
15-05-2020
Łomża. Teatralna "Rekwizytornia Online" z dotacją MKiDN
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci. Projekt Teatru Lalki i Aktora w Łomży zdobył 87 punktów i znalazł się na 19 miejscu wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków, kwota przyznanej dotacji wyniesie 53 000,00 zł.
15-05-2020
Łódź. 90 000 zł dla Powszechnego w ramach "Kultury w sieci"
Narodowe Centrum Kultury ogłosiło dzisiaj wyniki naboru do programu "Kultura w sieci". Teatr Powszechny otrzymał 90 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację kolejnych odcinków teatralnego serialu "Pomoc domowa radzi".
15-05-2020
Warszawa. 60 mln zł wsparcia w ramach programu Kultura w sieci
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.
15-05-2020
Warszawa. Audioteka przeznacza 4 mln zł na program "Usłysz kulturę"
Audioteka wesprze pomysły na projekty audio. W ramach programu "Usłysz kulturę" chce zaprosić twórców i instytucje do współpracy, przeznaczając na ten cel 4 mln złotych i oferując wsparcie merytoryczne. To odpowiedź na kryzys w branży kultury wywołany epidemią koronawirusa.
15-05-2020
Warszawa. Teatr Baj z dotacją w ramach programu "Kultura w sieci"
Warszawski Teatr Baj otrzymał dofinansowanie w ramach rozstrzygniętego dzisiaj, przez Narodowe Centrum Kultury, naboru do programu dotacyjnego "Kultura w sieci", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach dotacji Teatr zrealizuje projekt "Muzeum skarbów".
14-05-2020
Gdańsk. Miasto zamraża budżet na wydatki kulturalne
Od 7 maja ze skutkiem natychmiastowym dziewięciu miejskim instytucjom zamrożono środki na wydatki kulturalne. Ten stan ma obowiązywać do 30 września. Nie ma jednak pewności, że te środki zostaną odblokowane.
14-05-2020
Na nowej scenie, na dachu, w aucie
- Jeśli nic złego po drodze się nie wydarzy, to we wrześniu zaprosimy widzów już do nowej siedziby. Największą niewiadomą stanowi dziś koronawirus, który może nagle zablokować wszystko. Tak budowę, jak i otwarcie sceny - mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, kolejny bohater cyklu "Artyści w czasie zarazy".
14-05-2020
Odmrożenie z poślizgiem
Władza odmroziła muzea. Inne gałęzie kultury patrzą teraz na muzealników i zastanawiają się, jak działać, gdy nie wiadomo, co wróci szybciej: wirus czy widzowie - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
14-05-2020
Warszawa. Zmiany w programie dotacyjnym "Niepodległa" na 2020 rok
Możliwość wprowadzenia przez beneficjentów zmian w zakresie realizowanych projektów zarówno merytorycznych, jak i finansowych - to jedno z ułatwień w zasadach realizacji projektów programu dotacyjnego "Niepodległa" na 2020 rok, które wprowadził minister kultury Piotr Gliński.
14-05-2020
Warszawa. List GPRiRT do samorządów w sprawie finansowania teatrów w latach 2020/2021
Związek Zawodowy Reżyserów Polskich - Gildia Reżyserów Polskich skierował list do wszystkich jednostek samorządowych prowadzących teatry, w którym pytają o niezbędne z punktu widzenia artystów freelancerów decyzje podejmowane w najbliższym czasie.
13-05-2020
Łódź. Wyłoniono projekty w ramach programu Kultugranty
Podcasty, słuchowiska, seriale on-line, koncerty na żywo i spektakle teatralne dla dzieci - to tylko niektóre z projektów dofinansowanych przez Łódzkie Centrum Wydarzeń w ramach programu Kultugranty 2.0.
13-05-2020
Warszawa. MKiDN: 54 projekty z dofinansowaniem na wizyty studyjne w Programie Kultura
54 projekty otrzymały dofinansowanie na wizyty studyjne w Programie Kultura. Środki z Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i tzw. funduszy norweskich na lata 2014-21 otrzyma m.in. Dom Literatury w Łodzi, Teatr Polski we Wrocławiu, Muzeum Warszawy.
13-05-2020
Warszawa. MKiDN: Przedłużenie terminu składania wniosków o stypendium dla dyplomantów
Do 5 czerwca został przedłużony termin składania wniosków o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla dyplomantów szkół artystycznych kształcących w zawodzie artystycznym - podał resort we wtorek.
12-05-2020
Gdynia. Programy wsparcia kultury
Indywidualne podejście do proponowanych działań, konsultacje i wsparcie prawne od miasta w zakresie realizowanych projektów, tworzenie zupełnie nowych projektów online. Gdynia pomaga swoim artystom w czasie pandemii.
12-05-2020
Sosnowiec. "Zapełnij widownię, wspomóż teatr" zachęca Zagłębie
Teatr Zagłębia wprowadził dwa nowe typy biletów: bilet cegiełkę i bilet otwarty. To odpowiedź na zapytania widzów, którzy chcą wesprzeć teatr w trudnym dla wszystkich okresie.
12-05-2020
Zygmunt Miłoszewski: ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego będzie przewrotem kopernikańskim w Polskiej kulturze
Wprowadzenie przygotowywanej przez MKiDN w porozumieniu ze środowiskami twórców ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego może być przewrotem kopernikańskim w polskiej kulturze, która wreszcie zyska system ubezpieczeń - powiedział pisarz Zygmunt Miłoszewski.
11-05-2020
Miejskie instytucje kultury liczą straty - są to już setki tysięcy złotych
Dochody miejskich placówek kulturalnych spadły o dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Ratują się czym mogą, ale w tworzeniu planów przeszkadza im niepewność sytuacji i brak jasno wyznaczonych dat stopniowych powrotów do normalności - pisze Kinga Siwiec w Głosie Pomorza.
11-05-2020
Warszawa. NCK do środy czeka na rekomendacje dot. dalszego funkcjonowania domów i ośrodków kultury
Pracujemy nad projektem rekomendacji dalszego funkcjonowania domów, ośrodków i centrów kultury w czasie epidemii - napisał w poniedziałek na Twitterze dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski. NCK czeka na opinie do środy, do godziny 10.
08-05-2020
Bydgoszcz. Teatr Polski wsparty przez MKiDN
Festiwal Prapremier, tłumaczenie spektakli na język migowy, nowa produkcja teatralna dla dzieci i młodzieży, promowanie polskiej kultury za granicą czy zakup wyposażenia - to zadania, na które bydgoski Teatr Polski otrzymał niemal 300 tysięcy ministerialnego wsparcia.
08-05-2020
Koszalin. Powiat wspiera Bałtycki Teatr Dramatyczny
Zarząd powiatu koszalińskiego podjął decyzję o wsparciu lokalnych instytucji kultury - Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz kina Zorza w Sianowie, pozbawionych możliwości normalnego funkcjonowania w warunkach epidemii.
08-05-2020
Warszawa. 10 mln zł dla beneficjentów programu Kultura - Interwencje na realizację lokalnych inicjatyw
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura - Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. 10 mln zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury - podało w piątek NCK.
07-05-2020
Bydgoszcz. Bardzo Młoda Kultura. Znów można składać wnioski
Wznowiono nabór wniosków do tegorocznego programu Bardzo Młoda Kultura. Zgłaszane projekty muszą dotyczyć edukacji kulturowej, a granty wyniosą od 4 do 10 tys. zł. Pandemia koronawirusa spowodowała kilka istotnych zmian w sposobie oceny.
07-05-2020
Francja. Macron obiecał ludziom kultury program zamówień publicznych
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wideokonferencji z przedstawicielami świata kultury obiecał im w środę uruchomienie "dużego programu zamówień publicznych". Podkreślił, że państwo musi wspierać sektor kultury: literaturę, show-biznes, sztuki plastyczne.
07-05-2020
Krzysztof Szuster: Boimy się, czy widzowie do nas wrócą
- Najbardziej boimy się tego, czy widzowie do nas szybko wrócą; czy w chwili ogłoszenia końca pandemii i rozluźnienia rygorów wróci widownia, bo to jest warunek wychodzenia wszystkich teatrów z kryzysu - powiedział PAP prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster.
07-05-2020
Poznań. #poznanwspiera ludzi kultury
Docenienie kultury udostępnianej w internecie to pierwszy etap interwencyjnych działań miasta, skierowanych do środowiska kulturalnego pod hasłem #poznanwspiera. Miasto planuje również dodatkowe małe granty i stypendia bez ograniczeń wiekowych dla twórców kultury, solidarnościowe programy dla instytucji kultury oraz badanie poznańskiego środowiska kulturalnego.
07-05-2020
Trójmiasto. Granty MKiDN przyznane wraz z odwołaniami
Poznaliśmy wyniki grantów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z odwołaniami. Wprawdzie Trójmiasto nie może pochwalić się imponującymi wynikami, ale bywało znacznie gorzej. Tym razem największe trójmiejskie festiwale i inicjatywy zostały dofinansowane.
06-05-2020
Kraj. Akcje wspierające polską kulturę
W związku z sytuacją panującą w kraju, kultura nie ma teraz najłatwiejszego czasu. Teatry i kina są zamknięte, a koncerty odwołane, nawet te, które miały odbyć się w sierpniu. Na szczęście gwiazdy pomagają polskiej kulturze, organizując różnorodne akcje, prowadząc fundacje czy chociażby kupując bilety. I ty możesz dołożyć swoją cegiełkę - sprawdź jak to zrobić i do jakich akcji możesz się przyłączyć!
06-05-2020
Kraków. 250 tys. zł na zakup prac lokalnych artystów i twórców
250 tys. zł przeznaczą 4 miejskie instytucje kultury: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury oraz Nowohuckie Centrum Kultury na zakup dzieł lokalnych twórców, którzy z powodu epidemii utracili źródła dochodu.
06-05-2020
Nowy Teatr liczy straty...
Zamknięty teatr to nie tylko problemy organizacyjne i artystyczne. Odwołanie imprez z udziałem publiczności wpłynęło w niebagatelny sposób na kondycję finansową i organizacyjną naszej instytucji - pisze Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.
06-05-2020
Poznań. Artyści czekają na wsparcie
O depresji. Dla seniorów i osób niewidomych. Ale też wykorzystujące... sztukę brzuchomówstwa. Poznańskie instytucje, animatorzy i artyści złożyli wnioski w konkursie "Kultura w sieci". To część tzw. tarczy antykryzysowej.
06-05-2020
Włochy. Państwo wesprze kulturę kwotą 1 mld euro
Miliard euro wsparcia dla kultury we Włoszech, pogrążonej w kryzysie z powodu pandemii, zapowiedział w środę minister kultury Dario Franceschini. Większość tej kwoty zostanie wyasygnowana w najbliższym czasie.
05-05-2020
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier jednak z ministerialnym wsparciem
Teatr Polski odwołał się od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które kolejny raz nie przyznało dofinansowania jednej z flagowych imprez kulturalnych w Bydgoszczy. Po odwołaniu Prapremiery otrzymały 60 tys. zł wsparcia.
05-05-2020
Jacek Dehnel: kryzys uderza również w pisarzy
- Kryzys uderza w nas wszystkich - wydawców, księgarzy, ale także pisarzy - mówi Jacek Dehnel, pisarz, prezes Unii Literackiej, który uczestniczył w spotkaniu Zespołu Antykryzysowego przy MKiDN. Sektor kultury w Polsce generuje 3,5 proc. PKB, czyli więcej niż rolnictwo czy górnictwo - przypomniał.
05-05-2020
Paweł Szkotak: klucz do rozwiązania kryzysowej sytuacji jest w rękach rządu
- Liczymy teraz na duże wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i władzy centralnej; klucz do rozwiązania kryzysowej sytuacji jest w rękach rządu - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, reżyser Paweł Szkotak.
05-05-2020
Toruń. Żydowicz pisze list do marszałka
Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu EnergaCamerimage, zwrócił się o pomoc finansową do marszałka kujawsko-pomorskiego. - Proszę Pana, by Urząd Marszałkowski pilnie stworzył specjalny fundusz bezzwrotnego dofinansowania prywatnych instytucji kultury, podobnie jak proponuje Pan to przedsiębiorcom - napisał w liście.
05-05-2020
Warszawa. 4 mld zł na ratowanie polskiej kultury
- 4 mld zł - tyle może wynieść kwota, którą polski rząd przeznaczy w tym roku na ratowanie kultury podczas pandemii - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, przedstawiając we wtorek senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu sytuację w kulturze w czasach epidemii.
04-05-2020
Internet. Film "Rok, w którym porzuciłem sztukę"
"Nie stać mnie było na bilet, żeby dojechać do twojego muzeum" - ponad 50 polskich artystów i artystek w projekcie "Rok, w którym porzuciłem sztukę" upomina się o systemowe wsparcie twórców.
04-05-2020
Młyn
- Nasz teatr opiera się na bliskim kontakcie. Na tym, że aktor stoi parę metrów od widza, że patrzy mu w oczy, że widać każde drgnienie powieki i słychać szept. Jak zastąpić ten kontakt relacją online? - pyta Natalia Fijewska-Zdanowska, twórczyni Teatru Młyn w Warszawie, w rozmowie z Katarzyną Flader-Rzeszowską w Teatrze.
02-05-2020
Kraj. Rady Kultury apelują o pomoc
O dostosowanie przepisów tarczy antykryzysowej do specyfiki działania instytucji kultury apelują przedstawiciele Rad Kultury z całego kraju w liście skierowanym w czwartek do ministrów kultury i dziedzictwa narodowego oraz rozwoju.
02-05-2020
Szczecin. Rozpoczyna się wielka rozbudowa Teatru Polskiego
Zmiany widać na razie w najbliższym otoczeniu budynku przy ul. Swarożyca. Ze skarpy usunięta została roślinność, trwa niwelowanie terenu. Za dwa i pół roku Szczecin będzie miał zupełnie nowy, efektowny teatr.
30-04-2020
Emilian Kamiński: To lekcja. Natura pogroziła palcem
To już nie jest czas próby. To czas doświadczenia. Próby już były. Przyszedł czas poważnego zastanowienia się. Premiera tego spektaklu już się odbyła. Spektaklu pod tytułem "pandemia". Każdy z nas musiał tę sztukę w taki czy inny sposób odczuć. Mądrzy ludzie muszą z tego wyciągnąć wnioski. Tego świata nie da się już w ten sposób tłamsić - mówi aktor Emilian Kamiński, założyciel Teatru Kamienica.
30-04-2020
Europa. Kryzys wywołany koronawirusem - pomoc dla sektora kultury
Ogólne pakiety pomocowe wprowadzane w krajach europejskich z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 obejmują też sektor kultury. Poza tymi pakietami wiele państw wypracowało też dodatkowe narzędzia pomocy ludziom kultury; wśród nich są dodatkowe fundusze, zapomogi czy większa elastyczność w rozliczaniu wydarzeń kulturalnych.
30-04-2020
Janusz Józefowicz: Z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni środków do życia
- Nasz teatr musi przetrwać ten koszmar, aby spłacić naszym widzom dług wdzięczności - mówi Janusz Józefowicz, aktor, reżyser i dyrektor Teatru Studio Buffo w Warszawie.
30-04-2020
Kraj. Gildia Reżyserów Polskich ws projektu usuwającym luki w oskładkowaniu nadawców VOD
Wzywamy wszystkie siły parlamentarne do głosowania za projektem ustawy usuwającej luki w oskładkowaniu podmiotów czerpiących korzyści z obrotu polskimi filmami - podkreśliła Gildia Reżyserów Polskich. Drugie czytanie projektu noweli tarczy antykryzysowej, z zapisami zmieniającymi ustawę o kinematografii, ma odbyć się w czwartek w Sejmie.
30-04-2020
Kraj. Koalicja Miast dla Kultury z apelem do szefa MKiDN
Koalicja Miast dla Kultury, skupiająca m.in. dziewięć polskich metropolii, zwróciła się z apelem do ministra kultury o to, aby podczas "ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach".
30-04-2020
Poznań. Nie będzie cięć w kulturze
- Absolutnie nie mam zamiaru ciąć [dotacji] w kulturze, bo uważam, że jest zbyt ważna - zadeklarował Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim na portalu Gazeta.pl.
30-04-2020
Toruń. Artyści przygotują atrakcje w sieci
Poznaliśmy wyniki konkursu "Daj sztukę", który ogłosiła Toruńska Agenda Kulturalna. 15 toruńskich twórców i animatorów kultury otrzyma pieniądze na realizację swoich akcji artystycznych w sieci.
30-04-2020
Warszawa-Kraków. List otwarty studentów reżyserii i dramaturgii
List otwarty studentek i studentów reżyserii i dramaturgii Akademii Teatralnych w Polsce do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
29-04-2020
Kraków. Jak teatr przetrwa czasy zarazy? "Szykuje się pół roku bez grania"
Spektakle online, seriale internetowe, próby, które odbywają się na platformach do komunikacji, a nawet castingi przez internet - tak krakowskie teatry podejmują próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości i utrzymania kontaktu z widzami. W kwestii finansów balansują na krawędzi i z coraz większym niepokojem patrzą w przyszłość.
29-04-2020
Warszawa. Min. Gliński: będziemy jeszcze poprawiali wsparcie dla ludzi kultury
Będziemy jeszcze poprawiali wsparcie dla ludzi kultury i realizowali inne postulaty - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po pierwszym posiedzeniu zespołu antykryzysowego ds. kultury.
29-04-2020
Warszawa. Minister kultury przedstawił środowiskom twórczym rozwiązania na czas kryzysu
Podczas wtorkowego spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przedstawił reprezentantom stowarzyszeń twórczych zakres pomocy dla ludzi kultury przygotowanej przez resort i rząd. Dyskutowano też o rozszerzeniu już funkcjonujących rozwiązań.
29-04-2020
Warszawa. Zmiany w zasadach realizowania projektów w Programach MKiDN 2020
Wsparcie wnioskodawców w realizacji projektów, które uzyskały dotację, a ze względu na sytuację epidemiologiczną muszą zostać w nich poczynione korekty - to cel zmian wprowadzonych w programach ministra kultury realizowanych w 2020 roku. O zmianach poinformowało w środę MKiDN.
28-04-2020
Kraj. Apel ministra kultury do Marszałków Województw, Prezydentów Miast, Burmistrzów, Starostów i Wójtów
Inwestycja w kulturę jest inwestycją długoterminową w potencjał społeczeństwa, w poziom jego rozwoju, w jego konkurencyjność w każdym wymiarze, także gospodarczym - pisze Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w apelu do Marszałków Województw, Prezydentów Miast, Burmistrzów, Starostów i Wójtów.
28-04-2020
Kraków. Instytucje kultury ograniczyły swoją działalność
Połowa podmiotów prowadzących działalność kulturalną wstrzymała realizację swoich programów, a jedna trzecia znacząco ją ograniczyła - wynika z ankiety dotyczącej funkcjonowania sektora kultury w Krakowie w czasie pandemii. Badani wskazywali, że zarówno od rządu, jak i samorządu najbardziej oczekują pomocy finansowej.
28-04-2020
Kultura może liczyć na państwo
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy 4 mld zł na dofinansowanie artystów oraz instytucji kulturalnych poszkodowanych przez epidemię. Przewidywany budżet sztandarowego programu rządowej pomocy "Kultura w sieci" zwiększono z 20 do 80 min zł, a pieniądze z niego będą wypłacane już w maju. Powołano także Zespół Antykryzysowy do spraw Kultury - pisze Maria Kobylińska w Gazecie Polskiej Codziennie.
27-04-2020
Minister kultury odpowiada pisarzowi Zygmuntowi Miłoszewskiemu
Wielomilionowa pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów; program "Kultura w sieci" z budżetem 80 mln zł; większa pomoc socjalna MKiDN - to część działań MKiDN na rzecz ludzi kultury przypomnianych przez ministra Piotra Glińskiego w odpowiedzi pisarzowi Zygmuntowi Miłoszewskiemu.
27-04-2020
Toruń. Marszałek przyzna stypendia dla artystów i animatorów kultury
Urząd marszałkowski po raz drugi w tym roku przyzna stypendia kulturalne. Dzięki stypendiom artyści będą mogli m.in. zorganizować wystawy, opublikować książki, nagrać płyty i filmy lub podjąć dodatkową edukację.
27-04-2020
Warszawa. MKiDN Minister pisze do samorządowców
O zapewnienie instytucjom kultury bezpiecznego stabilnego funkcjonowania, także w wymiarze finansowym - apeluje w wystosowanym w poniedziałek liście do samorządowców minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
27-04-2020
Warszawa. Pierwsze spotkanie Zespołu Antykryzysowego w MKiDN
We wtorek odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym udział zapowiedzieli przedstawiciele środowisk artystycznych - poinformował resort w poniedziałek.
25-04-2020
Kielce. Minister bierze Teatr Żeromskiego. Zapewnia, że ingerować nie będzie
- To 32. instytucja kultury, którą ministerstwo będzie współprowadzić. Uważamy, że Państwo Polskie powinno wspierać instytucje kultury. Do współprowadzenia wybieramy instytucje o wysokim poziomie artystycznym i kulturalnym - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
25-04-2020
Warszawa. Narodowe Centrum Kultury: w maju wypłata pieniędzy z programu "Kultura w sieci"
Już w maju do ludzi kultury dotrą pieniądze z uruchomionego przez wicepremiera i szefa MKiDN Piotra Glińskiego programu "Kultura w sieci"- poinformował w piątek dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Zapewnił, że rozpatrywanie wniosków trwa 24 godz. na dobę przez 7 dni w tygodniu.
24-04-2020
Co jest nie tak z pomocą dla artystów
Minister kultury zapowiedział, że na program "Kultura w sieci" mający pomóc bezrobotnym artystom i zamkniętym instytucjom pójdzie cztery razy więcej pieniędzy. Wpłynęło 12 tys. wniosków o dofinansowanie.
24-04-2020
Kielce. Teatr im. Żeromskiego instytucją MKiDN
Wicepremier, Minister Kultury prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wicemarszałek Marek Bogusławski podpisali umowę dotyczącą współprowadzenia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Świętokrzyskie.
24-04-2020
Warszawa. Michał Żebrowski liczy na pomoc finansową państwa
Michał Żebrowski, dyrektor Teatru 6. piętro, w jednym z ostatnich wywiadów opowiedział o swojej trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, że jeden z najbardziej znanych polskich aktorów jest obecnie na utrzymaniu swojej żony Aleksandry.
24-04-2020
Warszawa. wspieraMY, czyli pakiet dla artystów muzyków i tancerzy
Instytut Muzyki i Tańca do swoich priorytetowych zadań zalicza wszechstronne wspieranie artystów muzyków i tancerzy. Obecna sytuacja związana z pandemią może być trudna pod względem ekonomicznym, zawodowym, społecznym, a także psychicznym.
24-04-2020
Wilno. Apel Polskiego Teatru Studio: Nie bądź obojętny! Przekaż 1,2 proc. na kulturę!
Ogłoszenie kwarantanny w związku z ogólnoświatową pandemią, wywołaną COVID-19 szczególnie odbija się na placówkach kulturalnych. Od 60 lat Polski Teatr Studio upowszechnia polską kulturę, język polski, trafiając ze swoimi działaniami do szerokiego grona odbiorców. Obecnie jak nigdy dotąd potrzebujemy każdego wsparcia finansowego, aby móc realizować naszą misję, dlatego prosimy o Wasz 1,2 proc. podatku dochodowego!
23-04-2020
Katowice. Pakiet dla Kultury na czas epidemii
0,5 mln zł na projekty artystów, zwolnienia z opłat, umożliwienie działań online lub w późniejszym terminie - to elementy przedstawionego w czwartek Katowickiego Pakietu dla Kultury, który ma wesprzeć artystów w czasie epidemii.
23-04-2020
Rafał Wiśniewski: Twórcy wspierają Polaków, a sami potrzebują pomocy. Reagujemy
- Wicepremier Piotr Gliński zwiększył budżet programu "Kultura w sieci" z 20 mln do 80 mln zł - mówi Rafał Wiśniewski, szef Narodowego Centrum Kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpospolitej.
22-04-2020
Warszawa. IMiT uruchomił pakiet skierowany do artystów muzyków i tancerzy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska, Instytut Muzyki i Tańca (IMiT) uruchamia bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy - poinformowała PAP kierownik ds. promocji IMiT Agata Szymczak.
22-04-2020
Warszawa. PISF przyznało 187 stypendiów twórcom filmowym
187 stypendiów zostało przyznanych twórcom filmowym znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W ciągu 10 dni funkcjonowania programu wsparcia zawodów filmowych wpłynęło łącznie 281 wniosków.
22-04-2020
Wieszające się serwery i kasa dla garstki szczęśliwców. Tak rząd pomaga ludziom kultury
Minister Gliński nie ustaje w zapewnieniach, że państwo w dobie epidemii spieszy kulturze na pomoc. Pomoc ta wydaje się jednak nieadekwatna, zbyt powolna i nietrafiona. Zamiast programów socjalnych są konkursy grantowe. A tym, którzy je wygrają, na przelew przyjdzie czekać tygodniami - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-04-2020
Wrocław. Mikrogranty Strefy Kultury Wrocław
Wydłużone terminy realizacji, elastyczna i dostosowana do naszej zmiennej codzienności formuła, a przede wszystkim chęć wspólnego działania dla lokalnej społeczności - za tydzień rozpocznie się nabór do wyjątkowej za względu na warunki edycji Mikrograntów.
22-04-2020
Kraj. 80 mln zł na "Kulturę w sieci"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował o zwiększeniu budżetu programu "Kultura w sieci" do 80 mln zł.
22-04-2020
Kraj. Apel Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych do wicepremier Emilewicz
Wzywamy o dopuszczenie przedstawicieli pracowników kultury i branży kreatywnej do pracy w zespołach kryzysowych oraz o powołanie zespołu kryzysowego dla sektora kultury - napisano w apelu m.in. Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych do wicepremier Jadwigi Emilewicz.
21-04-2020
Kraków. Kultura odporna również po pandemii?
Artyści, twórcy i organizacje działające w sektorze kultury wciąż będą mogli liczyć na wsparcie miasta. - Taki pakiet pomocowy po pandemii jest już przygotowany. Będzie opublikowany w programie "Kultura odporna" - mówi prezydent Jacek Majchrowski.
21-04-2020
Pobiedziska. Monodram na pandemię Andrzeja Pieczyńskiego
O grant z Narodowego Centrum Kultury na realizację monodramu pt. "Salon sukni ślubnych" stara się pochodzący z Pobiedzisk, związany z teatrami aktor i dramaturg Andrzej Pieczyński.
21-04-2020
Warszawa. Teatr Kamienica potrzebuje wsparcia finansowego
Mimo zamknięcia Teatru Kamienica, wciąż generuje koszty. Emilian Kamiński otrzymał wsparcie od Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
20-04-2020
Kultura dla polityków wciąż jest tylko kosztem
Konferencja premiera zmroziła ludzi kultury: mało znaczą dla gospodarki. W dwunastominutowym otwarciu konferencji premier nie wypowiedział się na temat kultury, choć znalazł czas, by wspomnieć o salonach tatuażu i piercingu - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
20-04-2020
Warszawa. Minister Gliński o programie "Kultura w sieci"
- Do tej pory złożono 1641 wniosków o wsparcie projektów z programu "Kultura w sieci", a na pomoc dla ludzi kultury z tarczy antykryzysowej jest do 4 mld zł - poinformował w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński. Wspomniał też o jednorazowych zapomogach socjalnych.
20-04-2020
Warszawa. ZAiKS o słowach wiceministra Lewandowskiego
Pieniądze znajdujące się na kontach ZAiKS-u nie należą do nas, tylko do uprawnionych, czyli np. twórców - przekazało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Nasze działanie można porównać z działaniem banku: pieniądze klientów, które są na koncie, nie należą do banku, ale wykazywane są w jego bilansie - dodano.
20-04-2020
Warszawa. Przedłużenie terminów złożenia wniosków w programie "Kultura w sieci"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury zdecydowały o przedłużeniu do wtorku 21 kwietnia, do godz. 15.00 terminu naboru wniosków w programie dotacyjnym "Kultura w sieci", zarządzanym przez Narodowe Centrum Kultury.
18-04-2020
Do kiedy potrwa katastrofa polskiej kultury?
Czwartkowa konferencja premiera Mateusza Morawieckiego zmroziła ludzi kultury, która nie jest uwzględniona nawet w czwartym etapie przechodzenia do normalności - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
18-04-2020
Kanada. Pół miliarda dolarów na wsparcie dla artystów i sportowców
Rząd Kanady przeznaczył pół miliarda dolarów kanadyjskich na pomoc dla artystów i sportowców w związku z pandemią koronawirusa. Narodowe święto - Canada Day - odbędzie się, jak zawsze, z udziałem artystów, ale tylko wirtualnie - poinformował w piątek kanadyjski rząd w komunikacie.
18-04-2020
Konferencja premiera Morawieckiego i sprawa kultury
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zareagował na mój artykuł "Do kiedy potrwa katastrofa polskiej kultury" i zarzucił mi na Twitterze złą wolę w analizowaniu wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
18-04-2020
Łódź. Dyrektor Waldemar Zawodziński może zostać odwołany
Finansowe niedbalstwo czy politycznie niepoprawny repertuar? Waldemar Zawodziński, dyrektor Teatru Jaracza, może zostać odwołany. Protestują związki zawodowe, ale ostateczną decyzję podejmie minister kultury.
18-04-2020
Warszawa. Łukasz Chotkowski o zapomogach dla artystów
Łukasz Chotkowski, dramaturg i reżyser, po otrzymaniu jednorazowej zapomogi od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwraca się z pytaniem: jak artyści mają sobie radzić w trakcie pandemii koronawirusa?
18-04-2020
Warszawa. MKiDN przyznało zapomogi dla twórców i artystów
Przyznaliśmy już 429 zapomóg dla twórców i artystów na łączną kwotę ponad 800 tys. zł - informuje w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
18-04-2020
Warszawa. Odpowiedź na list Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada na list wystosowany przez Związek Zawodowy Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
17-04-2020
Jak uratować i odbudować po pandemii krakowską kulturę
Festiwale są pierwszą ofiarą pandemii i będą ostatnimi, które z tego kryzysu zaczną wychodzić na prostą. Dlatego prezydent Krakowa zapowiedział program "Kultura odporna". Chodzi o przebudowanie finansowania w taki sposób, aby zabezpieczyć przede wszystkim tę infrastrukturę społeczną: staramy się zachować jak najwięcej środków na cele kulturalne, organizacje pozarządowe i twórców, na utrzymanie instytucji. Rozmowa z Robertem Piaskowskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa do spraw kultury.
17-04-2020
Kraj. MkiDN zaleca organizacjom zbiorowego zarządzania, aby przeznaczały swoje środki na pomoc artystom
Rekomendujemy organizacjom zbiorowego zarządzania, które dysponują niekiedy ogromnymi środkami, aby przeznaczały je na pomoc artystom w tym trudnym czasie - powiedział PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Ocenił, że duże organizacje tego typu mogłyby bardziej angażować się w pomoc twórcom.
17-04-2020
Sho[r]t: Dlaczego Festiwal Szekspirowski w tym roku nie może się odbyć i co z Jarmarkiem
Apeluję do władz Gdańska i Województwa oraz innych pomorskich miast, by zaoszczędzone środki z ponadlokalnych wydarzeń kulturalnych poszły na pomoc dla artystów i ludzi kultury (także pozainstytucjonalnej!), w tym dla regionu, w którym jest po prostu dramat - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
17-04-2020
Warszawa. "Kultura w sieci" - zgłoszenia do 20 kwietnia
To ostatni moment na zgłoszenie do programu "Kultura w sieci" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który sfinansuje działania związane z prezentacją wydarzeń kulturalnych i udostępnianiem zasobów kulturalnych online.
17-04-2020
Kraków. "Kultura odporna" - ok. 12 mln zł na wsparcia sektora kultury
Ok. 12 mln zł z budżetu Krakowa zostanie przeznaczonych na wsparcie dla sektora kultury, który w związku z epidemią koronawirusa znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. W piątek władze miasta ogłosiły szczegóły programu "Kultura odporna".
17-04-2020
Wrocław. Brak imprez do września. 12 mln zł na pomoc artystom, sportowcom i NGO-som
W obliczu epidemii wrocławski magistrat podejmuje kolejne działania interwencyjne - tym razem w obszarze organizacji pozarządowych, sportu, kultury i spraw społecznych. Tak powstał Wrocławski Program Interwencji Społecznej, na który przeznaczy w tym roku 12 mln zł - podaje portal tuwroclaw.com.
16-04-2020
Kraj. List do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ZZ Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych wystosowała kolejny list skierowany do ministra kultury Piotra Glińskiego i podsekretarza stanu Wandy Zwinogrodzkiej.
16-04-2020
Warszawa. Minister kultury zwiększył o 11 mln zł budżet programu Infrastruktura domów kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwiększył o 11 mln zł budżet programu Infrastruktura domów kultury - poinformowało w czwartek na Twitterze MKiDN. To w sumie 22 mln zł na 147 projektów - dodano.
16-04-2020
Warszawa. Trwają prace nad ustawą regulującą status artysty w Polsce
- Toczą się prace nad ustawą systemowo regulującą status artysty w Polsce - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapewnił, że projekt jest "praktycznie gotowy".
16-04-2020
Kraj. Pomoc dla artystów może wynieść nawet do 4 mld zł
Pomoc dla artystów w ramach tarcz antykryzysowych może wynieść nawet do 4 mld zł - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał, że tegoroczny budżet kultury to 5 mld 250 mln zł, a w 2015 r. wynosił on 3 mld 600 mln zł.
15-04-2020
Kraków. Zrzutka na teatralny serial
"Zamknięci w Teatrze" - Teatr im. Słowackiego zbiera pieniądze na kontynuację produkcji serialu i rozpowszechnianie w sieci.
15-04-2020
Warszawa. MKiDN: zmiana w regulaminie programu "Kultura w sieci"
Zastąpienie punktu dot. licencji creative commons zapisem umożliwiającym nieodpłatne udostępnianie w internecie dzieł finansowanych z programu "Kultura w sieci" w okresie trwania programu oraz 6 miesięcy po jego zakończeniu - zakłada zmiana w regulaminie programu, o której informuje MKiDN.
14-04-2020
Kraj. Ogólnopolska akcja dobrowolnego dofinansowywania teatrów #WspieramKulture
Portal ewejsciowki.pl rusza z ogólnopolską akcją pomocy teatrom pod hasłem #WspieramKulture. Akcja ta umożliwia Widzom wsparcie wybranej Instytucji, poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na realizację celów statutowych teatrów.
14-04-2020
Kulturo, po pandemii pozostań w internecie!!!
Oglądam spektakl, czuję się widzem, choć w pieleszach, więc chciałabym po prostu zapłacić za bilet. Z chęcią wykupiłabym np. abonament, który umożliwiałby mi stały dostęp do wszystkich treści w czasie wybranym przeze mnie - pisze Beata Kamińska w Gazecie Wyborczej.
14-04-2020
Paweł Demirski: artysta głodny nie jest bardziej płodny
- Zastanawiałem się, skąd ten program "Kultura w sieci" w ogóle się wziął. Kto go wymyślił i na jakiej zasadzie. Gdyby spytać ludzi, do których on jest skierowany, po prostu artystów... Wszyscy mówią: "O, są jakieś pieniądze, które pozwolą przetrwać miesiąc i zapłacić czynsz". Potem wchodzą na stronę i okazuje się, że program jest absolutnie niepasujący do tego, czego teraz ludzie wykonujący artystyczne zawody doświadczają. Zupełnie nie tego potrzebujemy - mówi dramatopisarz Paweł Demirski w rozmowie z Witoldem Mrozkiem w Gazecie Wyborczej.
11-04-2020
Kraj. Apel Stowarzyszenia Forum Tańca do środowiska tanecznego
Stowarzyszenie Forum Środowisk Sztuki Tańca zwraca się w apelem do osób zawodowo związanych z tańcem o wzięcie udziału w ankiecie umożliwiającej oszacowanie strat przedstawicieli/ek środowiska w związku ze wstrzymaniem działalności kulturalnej. Pierwsze cząstkowe wyniki ankiet zostały już opublikowane.
10-04-2020
Kraj. Min. Gliński: Nowe rozwiązania prawne konieczne na obecne czasy
W zasadzie co tydzień, co dwa tygodnie będziemy przedstawiali nowe rozwiązania prawne, które są konieczne na obecne czasy - zapowiedział w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że nawet do 4 mld zł może wynieść wsparcie państwa dla sektora kultury.
09-04-2020
Kraj. Niezbędne jest zapewnienie wsparcia dla sektora kultury poprzez środki europejskie
Sektor kultury i kreatywny jest jednym z najsilniej dotkniętych konsekwencjami pandemii koronawirusa i w związku z tym niezbędne jest zapewnienie wsparcia dla niego poprzez środki europejskie - uważa wiceminister kultury Paweł Lewandowski.
09-04-2020
Warszawa. PISF ustanowił stypendia dla twórców filmowych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej
Twórcy filmowi, którzy z powodu pandemii koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się o stypendium PISF w wysokości 2,4 tys. zł brutto na kwartał, ustanowione w ramach Programu wsparcia zawodów filmowych. Wyasygnowany ze środków Instytutu budżet na ten cel wynosi 1 mln zł.
08-04-2020
A jeśli następnej pracy nie ma?
Wszystkie wady projektowego życia ludzi kultury dzisiaj widać ze zdwojoną siłą: niepewność, brak stabilności, wyzysk, nieprzewidywalność, brak ubezpieczenia zdrowotnego, płatnego urlopu i zabezpieczeń emerytalnych - pisze Arek Gruszczyński w portalu dwutygodnik.com.
08-04-2020
Piotr Gliński dla "Gazety Polskiej": Całkowita pomoc dla sektora kultury - do 4 mld zł
- Całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość do 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu - powiedział "Gazecie Polskiej" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
08-04-2020
Pomoc dla kultury w cenie rocznego budżetu
- Szacujemy, że całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach może mieć wartość nawet do 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile wynosi roczny budżet resortu. W tle działań pomocowych toczą się prace nad ustawą o statusie artysty, która systemowo ureguluje część problemów, wobec których dzisiaj stajemy - mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Anną Krajkowską w Gazecie Polskiej.
08-04-2020
Warszawa. Poseł Mieszkowski ponownie pyta ministra Glińskiego: Co z artystami?
- Jaka będzie wysokość wsparcia finansowego dla artystów, twórców i animatorów kultury, którzy utracili wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa? - pyta w swojej drugiej już interpelacji ministra kultury poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.
07-04-2020
15 mln dla instytucji. Jakie stypendia dla artystów?
Wiadomo już, jak będzie wyglądać "20 mln na kulturę w internecie", które minister Gliński obiecał ludziom kultury. Wnioski w nowym programie można składać do 20 kwietnia. Pieniądze między nie podzieli podległe ministrowi Narodowe Centrum Kultury - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
07-04-2020
Internet. Aplikacje do "Kultury w sieci" do 20 kwietnia
Do 20 kwietnia zbieramy aplikacje, później przez dwa tygodnie będziemy je analizować i wybierać te, które są najlepsze - powiedział o "Kulturze w sieci" dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski. Program ma działać od 1 maja do 30 października br.
07-04-2020
Internet. #Kulturawsieci na platformie Patronite.pl
Na platformie Patronite.pl powstała specjalna kategoria #Kulturawsieci przeznaczona dla twórców - podało w poniedziałek MKiDN, które wspólnie ze Związkiem Cyfrowa Polska zachęca artystów i instytucje kultury do korzystania z tej platformy w obecnej sytuacji.
07-04-2020
Internet. MKiDN: kultura cyfrowa dostępna dla wszystkich
Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy, platforma z bezpłatnymi audiobookami dla osób niewidomych i dyslektyków - to niektóre z projektów włączających osoby ze szczególnymi potrzebami w kulturę dostępną online, realizowanych dzięki wsparciu MKiDN.
07-04-2020
Kraj. Stowarzyszenia uruchamiają pomoc dla artystów
To trudny czas dla wszystkich, ale artyści, w przeważającej większości nie pracujący na etatach, z dnia na dzień zostali pozbawieni wpływów i środków do życia. Niedawno program wsparcia dla nich ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pomagają również ich Stowarzyszenia.
07-04-2020
Kraków. Magistrat uodporni kulturę na kryzys? Są pierwsze propozycje
Miasto postara się zapewnić doraźną opiekę twórcom i branżom ważnym dla polityki kulturalnej Krakowa oraz uodpornić ten sektor na spodziewany kryzys. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował pakiet "Kultura odporna".
07-04-2020
Warszawa. Min. Gliński podał planowaną kwotę na odbudowę kultury
50 mln na rekompensaty dla zamkniętych przez kwarantannę instytucji kultury to kolejna zapowiadana przez wicepremiera Glińskiego forma pomocy twórcom. "Ci, którzy gaszą lasy, też potrzebują róż" - mówił minister kultury.
07-04-2020
Warszawa. Ratusz wprowadza pakiety wsparcia dla instytucji kulturalnych
Warszawski ratusz wprowadza pakiet wsparcia ludzi kultury. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom pomożemy przetrwać instytucjom kultury i NGO w Warszawie. Uruchamiamy także środki na projekty dla ludzi kultury - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
06-04-2020
Kielce. Przez umowę z ministrem teatr straci unijne pieniądze
Komplikuje się sprawa remontu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dodanie resortu kultury jako nowego współprowadzącego placówkę może spowodować, że nie będzie można skorzystać z zapewnionych wcześniej unijnych pieniędzy.
06-04-2020
Kraj. Minister Gliński o programie "Kultura w sieci"
W ramach programu "Kultura w sieci" artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np. organizacje pozarządowe, mogą starać się o dotację w wysokości od 5 do 150 tys. zł - poinformował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
06-04-2020
Redbad Klynstra-Komarnicki: Da się zburzyć mur
W starszych inscenizacjach "Zemsty" postaci młodych nie są szczególnym tematem. Dla mnie oni są kluczem. Niby wszyscy chcemy w Polsce zgody, ale pokolenia starsze, ery transformacji, nie umieją jej znaleźć, już chyba trwale. Może czas, abyśmy ustąpili miejsca młodym - mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser, w rozmowie z Piotrem Zarembą w Rzeczpospolitej - Plus Minus.
06-04-2020
Warszawa. Trzaskowski daje milion złotych na kulturę
Milion złotych do rozdzielenia pomiędzy wybranych w konkursie artystów i 40 tys. zł dla trzech księgarń - takie wsparcie dla kultury ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
03-04-2020
14 tys. zł dla artysty, dotacje dla instytucji. Jak Gliński rozda 20 mln na kulturę w sieci?
Minister kultury Piotr Gliński podpisał rozporządzenie o nowym programie dofinansowania kultury w czasie epidemii. Pieniądze twórcy zobaczą zapewne nie wcześniej niż za trzy miesiące, gdy resort rozstrzygnie konkurs. A jak to wygląda w Europie? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
03-04-2020
Kraj. Rusza program MKiDN "Kultura w sieci"
Program ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Kultura w sieci" zakłada wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.
02-04-2020
Kraków. Magistrat próbuje ratować kulturę, ale żąda od ministra Glińskiego zmian w specustawie
Miejskie instytucje kultury, nawet tak dochodowe jak Tauron Arena czy ICE, przestały zarabiać. Umiera też kultura lokalna, z której Kraków słynął. Magistrat chce pomóc artystom i twórcom, ale bez zmian w prawie nie może tego robić.
02-04-2020
Opole. Trudny czas dla aktorów. "Zaciskamy pasa i czekamy"
Opolskie teatry nie wystawiają spektakli, więc aktorzy muszą liczyć każdy grosz. Dla artystów koronawirus to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i dla portfela, w którym niekoniecznie się przelewa.
02-04-2020
Warszawa. Pismo SDT w sprawie rekompensaty za utratę przychodów
Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów zwraca się do ministra kultury Piotra Glińskiego ws. wsparcia systemowego dla twórców i instytucji zagrożonych stratami finansowymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
02-04-2020
Warszawa. Projekt rozporządzenia dot. wsparcia finansowego m.in. dla twórców kultury
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt rozporządzenia, który w związku z epidemią koronawirusa przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury. Zgodnie z projektem wsparcie ma wynieść do 20 mln zł.
01-04-2020
Gdańsk. Rozdano ponad 2 mln zł na kulturę
W trudnym czasie pandemii miasto Gdańsk rozstrzygnęło konkursy grantowe na realizację działań i wydarzeń kulturalnych. Do organizatorów trafiły ponad 2 mln zł.
01-04-2020
Łódź. UMŁ przekazał 2 mln zł na wydarzenia kulturalne
Retrospektywy, Letnia Akademia Jazzu i Fortepiany Wolności - to tylko część z 37 wydarzeń kulturalnych, które otrzymały miejskie dotacje na 2020 r. Z powodu koronawirusa rodzą się jednak wątpliwości, czy wszystkie dojdą do skutku.
31-03-2020
Epidemia koronawirusa: Firmy nie zapłacą artystom. Problem w tym, że przepisy są niejasne
Za czas epidemii przedsiębiorcy nie będą odprowadzać tantiem organizacjom takim jak ZAiKS czy STOART. Problem w tym, że przepisy są niejasne i można je interpretować bardzo szeroko - pisze Sławomir Wikariak w Dzienniku Gazecie Prawnej.
31-03-2020
Kraj. Min. Gliński: tarcza antykryzysowa adresuje rozwiązania do ludzi kultury
Tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania do grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział też wsparcie dla placówek prowadzonych przez MKiDN.
31-03-2020
Kraj. Nowy fundusz na wypłaty świadczeń dla osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zalecenie
Środki, które będą służyły na wypłaty świadczeń dla osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zalecenie, będą pochodziły z nowego funduszu, który na mocy tej ustawy tworzymy - powiedziała w poniedziałek w Senacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
31-03-2020
Kraków. Prezydent Majchrowski apeluje do ministra o wsparcie dla sektora kultury
Z apelem o stworzenie narzędzi umożliwiających samorządom udzielanie realnego wsparcia dla sektora kultury zwrócił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
30-03-2020
Alina Czyżewska: Egzekwować prawa
- Demokracja nie polega na tym, że wszyscy rządzą. Ale teatr nie należy do dyrektora. Należy do mieszkańców - z Aliną Czyżewską rozmawia Katarzyna Flader-Rzeszowska w Teatrze.
30-03-2020
Szczecin. Miasto oferuje pakiet pomocowy dla lokalnych artystów
Stypendia twórcze miasta, program małych grantów czy imprezy po szczecińsku - to założenia przygotowywanego przez magistrat pakietu pomocowego dla lokalnych artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji podczas epidemii COVID-19.
28-03-2020
Gdańsk. 700 tys. zł na stypendia dla artystów
Rekompensaty za utracone zarobki z tytuły wynagrodzeń w oparciu o umowy cywilnoprawne, kontynuacja konkursu grantowego, uproszczone zasady przyznawania stypendiów kulturalnych, ulgi w płatnościach czynszowych - Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, podczas internetowej konferencji prasowej Urzędu Miasta w dniu 27 marca 2020 r. wyjaśniał, na jaką pomoc miasta mogą liczyć ludzie kultury.
28-03-2020
Gdańsk. Na jakie wsparcie od miasta mogą liczyć artyści i artystki?
Zawieszenie opłat za użytkowanie lokali miejskich, zabezpieczenie środków na granty i zmiana zasad przyznawania stypendiów kulturalnych. Gdańsk przedstawił działania mające pomóc twórcom w czasie epidemii koronawirusa.
27-03-2020
Jacek Mikołajczyk: Teatr nie przeniesie się do Internetu, nawet nie powinien
- Syrena traci, kiedy nie gra. Należymy do tych teatrów miejskich, w których dotacja nie pokrywa całości stałych kosztów działalności, musimy więc zwyczajnie zarobić, czy raczej: dorobić na utrzymanie. Koszty eksploatacji wszystkich spektakli Syreny są kształtowane poniżej potencjalnych wpływów z biletów, więc właśnie tracimy, kiedy nie gramy, i to tracimy sporo.
27-03-2020
Warszawa. Ankieta ws. strat finansowych środowiska tańca w czasie pandemii koronawirusa
Stowarzyszenie Forum Środowisk Sztuki Tańca utworzyło anonimową ankietę online, która ma na celu doraźne oszacowanie skali strat przedstawicieli/ek środowiska tańca w związku z decyzjami Rządu RP i władz samorządowych wstrzymującymi działalność kulturalną w Polsce, wynikającymi z zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i rozwijającą się pandemią.
26-03-2020
Teatralny rok niebezpiecznych marzeń
Wiadomo już, że Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca nie będzie w tym roku radosnym świętem. Koronawirus ujawnił tkwiące w systemie teatralnym problemy, podsumowując dyskusje o działaniu instytucji i społeczeństwa, pod znakiem których upłynął czas od ostatniego święta. Zarówno w kuluarach, jak i na scenie - pisze Katarzyna Niedurny w Przeglądzie.
26-03-2020
Warszawa. Piotr Gliński: będziemy wspierać działalność artystyczną, którą można realizować w sieci
Wszelka działalność artystyczna, związana z kulturą, którą można realizować w wirtualnej rzeczywistości, będzie wspierana z programu MKiDN dot. działań kulturalnych w internecie - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. MKiDN na program przeznaczy 20 mln zł.
26-03-2020
Warszawa. Poseł Mieszkowski pyta min. Glińskiego: Co z artystami?
Epidemia koronawirusa. Pandemia i związane z nią ograniczenia od początku uderzają w kulturę i ludzi z nią związanych. - Jak wyglądają plany wsparcia tego środowiska? - pyta ministra kultury w swojej interpelacji poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieczkowski.
25-03-2020
Kraków. Rząd obiecuje pomoc, ale na razie artyści muszą sobie radzić sami
Twórcy i artyści mogą już ubiegać się o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury, ale zanim program zostanie rozstrzygnięty, muszą sobie radzić sami. Dlatego Polskie Radio obniża ceny płyt polskich artystów, a Teatr Nowy Proxima udostępnia spektakle w internecie w zamian za darowizny dla pozaetatowych pracowników.
24-03-2020
Gliński chce dać 20 mln na kulturę w internecie w czasie koronawirusa. Wybory? Muszą być
Ile pójdzie na inne działania pomocowe dla kultury i jak będą działać zapowiadane programy - tego wciąż nie wiemy. W poniedziałek w Polsat News Gliński mówił też: "Wybory czasem muszą być w jakichś specyficznych okolicznościach realizowane" - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
24-03-2020
Warszawa. Piotr Gliński o programie dot. działań kulturalnych w internecie
Przygotowujemy (...) specjalny program ministra dot. działań kulturalnych, artystycznych w internecie; drugi program będzie rekompensować straty już po okresie epidemii - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
20-03-2020
Artyści i ludzie kultury w dramatycznej sytuacji. Jaką otrzymają pomoc?
Ogłoszona w środę przez rząd "tarcza antykryzysowa" ma też pomóc artystom i ludziom kultury, spośród których wielu straciło przez epidemię koronawirusa jakiekolwiek źródło utrzymania. Co zapowiada minister kultury Piotr Gliński?
20-03-2020
Kraj. MKiDN: przekazaliśmy 8 mln zł dotacji na kulturę cyfrową
Minister kultury zwiększył budżet odwołań w programie "Kultura cyfrowa" o ponad pół miliona złotych - wynika z nadesłanego PAP w czwartek komunikatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 420 tys. zł na kolejne trzy lata otrzymała Fundacja Nowoczesna Polska na rozwój serwisu "Wolne Lektury".
20-03-2020
Twórcy kultury przenieśli się do internetu. Działają, ale nie zarabiają
Zamknięte instytucje kultury, odwołane koncerty i festiwale. Stan zagrożenia epidemicznego dotyka mocno twórców kultury. Najgorzej mają ci, którzy są inicjatywą prywatną lub nie mają stałych umów - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.
20-03-2020
Warszawa. Tarcza Antykryzysowa obejmie ludzi i instytucje kultury
Wsparcie państwa dla twórców i artystów, wzrost środków na pomoc socjalną, wspieranie rozwoju nowych form udostępniania kultury w sieci i aktywizację po przywróceniu działalności - zakłada przygotowana przez rząd Tarcza Antykryzysowa, która obejmie ludzi i instytucje kultury.
20-03-2020
Warszawa. Min. Gliński: nie pozostawimy ludzi kultury bez wsparcia
Nie pozostawimy ludzi kultury bez wsparcia. Od początku uczestniczymy w pracach nad tarczą antykryzysową - zadeklarował w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Poinformował m.in. o zwiększeniu zasiłków dla ludzi kultury oraz o "elastycznym" podejściu do realizacji Programów Ministra.
18-03-2020
Kraków. Niepubliczne kina i teatry pozbawione gotówki. Jak poradzą sobie bez sprzedaży biletów?
Dla niezależnych teatrów i prywatnych kin studyjnych zawieszenie działalności jest odcięciem wszystkich zarobków. Dyrektorzy nieinstytucjonalnych placówek, które utrzymują wyłącznie ze sprzedaży biletów, liczą straty w dziesiątkach tysięcy.
17-03-2020
Szczecin. Umowa na nowy teatr podpisana w nietypowych warunkach
W poniedziałek pod siedzibą Teatru Polskiego w Szczecinie została podpisana umowa z firmą Budimex na wykonanie rozbudowy i przebudowy gmachu.
16-03-2020
Gdańsk. Marszałek przyznał granty na kulturę
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 10 marca przyznał organizacjom pozarządowym dotacje w ramach otwartego konkursu ofert "Rozwój kultury w województwie pomorskim w roku 2020", ze wsparciem do 40 tys. zł i powyżej 40 tys. zł. To środki na przedsięwzięcia co roku przygotowywane przez organizacje pozarządowe. W sumie rozdysponowano 1 mln 400 tys. zł.
16-03-2020
Szczecin. Rozbudowa Teatru Polskiego
Scena teatru szekspirowskiego, scena kabaretowa czy eksperymentalna mają znaleźć się w przebudowanym i rozbudowanym Teatrze Polskim w Szczecinie. Umowę na wykonanie prac podpisano w poniedziałek.
12-03-2020
Szczecin. Pleciuga otrzyma dodatkowe pieniądze na działalność
Teatr Lalek Pleciuga ma otrzymać 400 tys. zł. Uchwała ma być podjęta podczas najbliższej sesji sejmiku województwa.
10-03-2020
Warszawa. Olga Tokarczuk zwolniona z podatku od Nagrody Nobla
Rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk weszło we wtorek w życie.
09-03-2020
Bydgoszcz. Ruszył program grantowy "Bardzo Młoda Kultura"
Od 4 do 10 tys. zł można zyskać na edukację kulturalną. "Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie 2020" to jedyny program grantowy w województwie, w ramach którego wspólnie mogą aplikować domy kultury, szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i osoby fizyczne.
09-03-2020
Sokołowsko. Co z dotacją dla festiwalu Hommage a Kieślowski?
- Cały czas jesteśmy w procesie przyznawania dofinansowania, który jest dwuetapowy. Odwołujemy się i pokładamy wielkie nadzieje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze festiwal - powiedziała PAP Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji In Situ, organizatora festiwalu Hommage a Kieślowski.
09-03-2020
Warszawa. PZU wspiera Polską Operę Królewską
Polska Opera Królewska to kolejna ceniona instytucja kultury, którą PZU objął swoim mecenatem. - Wspieramy instytucje, które wnoszą wkład w pielęgnowanie i promowanie narodowego dziedzictwa kulturalnego i historycznego, a do takich z pewnością należy Polska Opera Królewska - mówi prezes PZU Paweł Surówka.
04-03-2020
Pomorskie. Dodatkowe 11,5 mln zł na instytucje kultury
Będą podwyżki w marszałkowskich instytucjach kultury. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego pod koniec lutego zatwierdził 11,5 mln zł przeznaczone na płace pracowników pomorskich instytucji kultury. Prawie 10 mln zł trafi do instytucji z Trójmiasta.
03-03-2020
Gorzów Wlkp. Stypendia prezydenckie rozdane
W sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej prezydent Jacek Wójcicki wraz z wiceprezydent od kultury Małgorzatą Domagałą wręczali stypendia twórcze artystyczne uzdolnionym gorzowianom.
02-03-2020
Kielce. Coraz bliżej nowej siedziby Teatru Kubuś
Nowa siedziba Kubusia mieścić się będzie w zabytkowych budynkach Dworu Starościńskiego i dawnej Kuźni na Wzgórzu Zamkowym. W oczekiwaniu na spektakl widzowie będą mogli spędzić czas w wygodnych i estetycznych strefach wypoczynku.
29-02-2020
Łódź. Ponad 3 mln rocznie dla Teatru Wielkiego. Umowa podpisana
Minister kultury Piotr Gliński i Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podpisali umowę o współfinansowaniu Teatru Wielkiego. Łódzka opera może liczyć na ponad 3 mln zł rocznie i dotacje celowe. - Spełnia się moje marzenie - mówi Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
29-02-2020
Tarnów. Teatr Solskiego uzyskał dotacje z MKiDN na trzy wydarzenia
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie otrzyma ponad 540 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na trzy realizowane projekty. Są to festiwale - komedii Talia oraz spektakli dla dzieci Mała Talia, a także wydarzenie "Muzyka na dachu".
28-02-2020
Bydgoszcz. Rusza II edycja programu Bardzo Młoda Kultura
W poniedziałek (2 marca) rozpocznie się nabór wniosków do tegorocznego programu Bardzo Młoda Kultura. Zgłaszane projekty muszą dotyczyć edukacji kulturowej, a granty wyniosą od 4 do 10 tysięcy złotych.
28-02-2020
Łódź. Minister kultury podpisał umowę o współprowadzeniu Teatru Wielkiego
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w piątek umowę o współprowadzeniu przez jego resort Teatru Wielkiego w Łodzi. Dzięki umowie scena zyska dodatkowe 3,1 mln zł oraz lepszy dostęp do środków inwestycyjnych i dotacji MKiDN.
28-02-2020
Tarnów. Teatr Solskiego z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło swoje konkursy na rok 2020. Teatr im. Solskiego łącznie otrzymał ponad pół miliona złotych na trzy projekty. Dofinasowane zostały: Festiwal Komedii TALIA, Festiwal Mała Talia oraz projekt "Muzyka na dachu".
28-02-2020
Zielona Góra. Przebudowa Regionalnego Centrum Animacji Kultury
20 mln zł będzie kosztowała przebudowa siedziby Regionalnego Centrum Animacji Kultury (RCAK) w Zielonej Górze. W piątek podpisano umowę z wykonawcą inwestycji - poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.
27-02-2020
Gorzów. Wlkp. 90 tys. zł na realizację opery dla dzieci i młodzieży w Filharmonii Gorzowskiej
Filharmonia Gorzowska uzyskała blisko 90 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację opery dla dzieci i młodzieży. Jej premiera jest planowana w listopadzie br. - podaje w czwartek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.
27-02-2020
Kłodawa. Otwarto Gminne Centrum Kultury
W podgorzowskiej Kłodawie otwarto w czwartek Gminne Centrum Kultury. Nowoczesny obiekt powstał nad jeziorem; budowa trwała ponad dwa lata i wraz z wyposażeniem kosztowała 9,3 mln zł (brutto) - poinformował Grzegorz Zapytowski z Urzędu Gminy Kłodawa.
26-02-2020
Łódź. Teatr Wielki z ministrem
Teatr Wielki będzie instytucją podległą nie tylko Urzędowi Marszałkowskiemu, ale i Ministerstwu Kultury.
26-02-2020
Toruń. Miasto przekazało grunt pod Europejskie Centrum Filmowe Camerimage
Miasto Toruń we wtorek przekazało grunt pod budowę siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, która ma powstać w 2025 r. Nieruchomość ma 1,8 ha powierzchni i została wyceniona na 3,4 mln zł.
26-02-2020
Zamość. Trwają inwestycje w infrastrukturę kulturalną
W Zamościu trwa remont barokowego kościoła oo. Franciszkanów, budynku dawnej Akademii Zamojskiej oraz budynku "Infułatki" przy zamojskiej katedrze. Inwestycje zakładają powstanie nowych przestrzeni kultury, m.in. kina i sali teatralnej.
25-02-2020
Białystok. "Kierunek Wschód IV" z ministerialnym dofinansowaniem
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki otrzymał kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dotacji z programu "Teatr i taniec" jesienią odbędzie się czwarta edycja festiwalu "Kierunek Wschód".
25-02-2020
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier bez ministerialnego wsparcia
Ministerstwo Kultury kolejny raz nie przyznało dofinansowania jednej z flagowych imprez kulturalnych w Bydgoszczy. Teatr Polski będzie się odwoływał od tej decyzji.
25-02-2020
Kielce. Konkurs Animatus dofinansowany po raz trzeci
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach otrzymał ponad 65 tysięcy złotych z ministerialnego programu "Teatr i taniec" na realizację III edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej "Animatus".
25-02-2020
Tak Gliński daje pieniądze kościołom z dotacji na kulturę cyfrową
Ministerstwo Kultury ogłosiło wyniki konkursu grantowego "Kultura cyfrowa". 27 proc. rozdzielanych pieniędzy trafi do instytucji katolickich. Pieniędzy nie dostały m.in. "Zeszyty Literackie" czy Fundacja Kultury Paryskiej. Największy grant otrzyma natomiast Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".
24-02-2020
Kalisz. Pieniądze na teatr i festiwale
310 tysięcy złotych planuje przekazać Ratusz wojewódzkim instytucjom kultury: Teatrowi im. W. Bogusławskiego, Centrum Kultury i Sztuki oraz Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej.
21-02-2020
Toruń. Radni decydują o budowie ECF na Jordankach
Budowa Europejskiego Centrum Filmowego "Camerimage" nie zwiększy naszego długu - zapewnia skarbniczka Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.
19-02-2020
Warszawa. Janda nie dostała dotacji na spektakle plenerowe
Nie wiadomo, czy w tym roku będzie można zobaczyć plenerowe spektakle wystawiane przez Teatr Polonia i Och-Teatr. Fundacja Krystyny Jandy nie dostała na nie dofinansowania ani od ministerstwa, ani od miasta.
19-02-2020
Wrocław. Festiwal Olgi Tokarczuk bez pieniędzy z ministerstwa
Festiwal Góry Literatury, który współtworzy Olga Tokarczuk, bez ministerialnej dotacji. Także Wrocław, który ubiegał się o dofinansowanie programu Miasta Literatury UNESCO, nie otrzyma wsparcia.
18-02-2020
Kielce. Teatr im. S. Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury
Teatr im. Stefana Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
17-02-2020
Białystok. Kolejne projekty Teatru Dramatycznego z dofinansowaniem
Teatr Dramatyczny otrzymał dofinansowanie na realizację kolejnych projektów. Tym razem, dzięki dotacji z programu "Kultura Dostępna", powstanie spektakl "Cicho sza...". W ramach wsparcia z programu "Kultura cyfrowa" zostaną natomiast zdigitalizowane kolejne materiały z archiwum artystycznego instytucji.
17-02-2020
Podlaskie. Ponad 3 mln zł wsparcia dla instytucji kultury
Dotacja w wysokości 150 tys. zł przyznana przez ministra kultury zostanie przeznaczona na opracowanie dokumentacji technicznej, dotyczącej poprawy akustyki w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w Białymstoku.
14-02-2020
Gdańsk. Grupa LOTOS mecenasem Teatru Szekspirowskiego
Spektakle, koncerty, lekcje szekspirowskie i warsztaty - Gdański Teatr Szekspirowski od lat przyciąga miłośników kultury z kraju i zagranicy. Teraz instytucja zyskała wsparcie Grupy LOTOS, która została jej mecenasem. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek 14 lutego br. w siedzibie Teatru.
14-02-2020
Kielce. Ministerialne dotacje 2020 dla Teatru Kubuś
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło pierwsze wyniki naborów wniosków o finansowe dotacje. Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał z nich ponad 140 tysięcy złotych na realizację projektów kulturalnych w mieście, w tym zwłaszcza Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!
11-02-2020
Bydgoszcz. Państwowa spółka wesprze kulturę
Trzeci rok z rzędu Enea będzie wspierać działania artystyczne Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Spółka od ponad pięciu lat jest także mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu.
11-02-2020
Wrocław. Nowe stypendia artystyczne prezydenta miasta
Prezydent Wrocławia otwiera konkurs, który ma wspierać materialnie artystów i działaczy kultury. Sprawdź, kto dokładnie może się zgłosić i co trzeba zrobić, żeby się zapisać.
07-02-2020
Radom. Na finansowym marginesie. Zarobki w miejskich instytucjach kultury?
W budżecie Radomia na 2020 r. radni zarezerwowali 750 tys. zł na podwyżki dla pracowników instytucji kultury. Ale nawet po podwyżkach ich zarobki są marne
06-02-2020
Trójmiasto. Jakimi środkami dysponują teatry
Sprawdzamy, jak w 2020 roku wyglądają dotacje dla największych trójmiejskich teatrów oraz jak wyglądają ich szacunkowe budżety, biorąc pod uwagę ich przychody i dotacje.
06-02-2020
Wrocław. Teatr Pantomimy dostał dodatkowe pieniądze na działalność
Wrocławski Teatr Pantomimy dostał dodatkowe 600 tys. zł na działalność. Michał Bobowiec, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, nie odpowiada na pytanie, skąd one są.
05-02-2020
Gdańsk. 2,5 roku bez Dużej Sceny Teatru Wybrzeże
Trwa wieloetapowa modernizacja Teatru Wybrzeże. W październiku 2018 roku oddano do użytku scenę Stara Apteka. Na koniec marca zaplanowano otwarcie sceny Malarnia. Jednak już w maju rozpocznie się najtrudniejszy etap remontu Wybrzeża - na 2,5 roku zamknięta zostanie Duża Scena przy Targu Węglowym.
05-02-2020
Szczecin. Dodatkowe fundusze na rozbudowę Teatru Polskiego
Konkurenci nie odwołali się od wyboru Budimexu w przetargu na rozbudowę i modernizację Teatru Polskiego. Pozostaje jeszcze tylko jedna formalność. Mamy też wyliczenia, ile zyskaliśmy dzięki rozbiciu inwestycji na dwa przedsięwzięcia.
01-02-2020
Ponad 11,1 mln zł dotacji dla prawie 200 projektów kulturalnych w Poznaniu
Prawie 200 projektów kulturalnych, w tym 43 festiwale i 12 dużych wydarzeń plenerowych, otrzymało w tym roku dotację z Miasta Poznania. Na wsparcie kultury władze miasta przekazały w 2020 r. ponad 11,1 mln zł.
01-02-2020
Poznań. Podzielono miejskie pieniądze na kulturę
Festiwal Malta, Łazęga Poznańska czy Short Waves Festiwal - to niektóre kulturalne projekty, które dostały dofinansowanie na 2020 r. Na liście dotacji ogłoszonej przez wydział kultury poznańskiego magistratu nie ma jednak popularnego festiwalu Ethno Port.
31-01-2020
Olsztyn. Dodatkowe pieniądze na kulturę
Miasto pozyskało pieniądze na olsztyńską kulturę. Dzięki nim dofinansowanych zostanie kilka imprez.
29-01-2020
Sopot. Konkurs na granty kulturalne rozstrzygnięty
Do I konkursu ofert na realizację zadań Sopotu w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji zgłosiło się 20 organizacji pozarządowych, proponując 24 różne wydarzenia artystyczne. Dofinansowanie przyznano 21 inicjatywom, na które sopocki magistrat przeznaczył dokładnie 906,5 tys. zł.
24-01-2020
Szczecin. Budimex zmodernizuje Teatr Polski
Powtórzony przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie wygrała oferta Budimeksu, opiewająca na ponad 196 mln zł. Koperty z ofertami otwarto w poniedziałek, a już dziś (piątek) komisja przetargowa wybrała zwycięzcę.
23-01-2020
Łódź. Blisko 50 mln zł na inwestycje w instytucjach kultury
Blisko 50 mln zł chce w tym roku przeznaczyć Miasto Łódź na inwestycje w instytucjach kultury. Ukończone zostaną remonty pałaców Poznańskiego i Scheiblera oraz Białej Fabryki ze skansenem architektury drewnianej a także modernizacja domów kultury na Górnej, Widzewie i Polesiu.
23-01-2020
Warszawa. PISF: ponad 51 mln zł dla 26 projektów
26 projektów skorzystało z systemu zachęt finansowych dla filmowców w Polsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał ponad 51 milionów złotych na wsparcie produkcji audiowizualnej - przekazał PAP PISF.
22-01-2020
Toruń. Stypendyści kulturalni miasta i ich pomysły
14 młodych twórców i animatorów kultury otrzyma stypendium kulturalne od toruńskiego samorządu. Dzięki temu wezmą udział w warsztatach, zrealizują spektakle, płyty, filmy i wystawy.
21-01-2020
Gdynia. Przyznano granty na kulturę
Włodarze Gdyni przyznali granty na kulturę. Niezmienna w ostatnich latach kwota 465 tys. zł trafi w tym roku do 10 organizacji, zasilając 12 różnych projektów artystycznych. Projekty dofinansowano kwotami od 5 do 125 tys. zł.
21-01-2020
Szczecin. Dwie nowe oferty na rozbudowę Teatru Polskiego
Nieco ponad 196 mln zł oczekuje firma Budimex za rozbudowę Teatru Polskiego. Jest też jeszcze jedna oferta, która mieści się w zwiększonym budżecie na to
20-01-2020
Białystok. 15 artystów ze stypendiami prezydenta miasta
15 artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, przewodniki i płyty muzyczne.
20-01-2020
Kielce. Ile będzie kosztować przebudowa Teatru Żeromskiego?
Do połowy lutego powinien być znany nowy kosztorys przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
20-01-2020
Kielce. Budowa Teatru Kubuś pod znakiem zapytania
Dziewięć ofert wpłynęło w przetargu na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Ale nawet najtańsza jest o 3 miliony złotych za wysoka.
16-01-2020
Małopolskie. Ponad 3,5 mln zł na podwyżki dla pracowników instytucji kultury
3,6 mln złotych przeznaczono w ubiegłym roku na podwyżki dla pracowników instytucji kultury w Małopolsce - poinformował w czwartek marszałek województwa Witold Kozłowski. Jak zapewnił, wynagrodzenia będą wzrastać nadal.
16-01-2020
Wrocław. Radna PiS ma pretensje do marszałka o bunt w instytucjach kultury
Radni sejmiku dolnośląskiego komentują stanowisko szefów instytucji kulturalnych: - To nielojalność, żeby lecieć z tym od razu do mediów. Wiedzą, że w budżecie województwa pieniądze są i zarząd nikomu nic nie zabrał.
13-01-2020
Gdańsk-Gdynia. Droższe bilety do Miniatury i Gdyni Głównej
Od Nowego Roku dwa trójmiejskie teatry wprowadziły korektę swoich cenników biletów. O kilka złotych wzrosły ceny biletów do Miejskiego Teatru Miniatura i Teatru Gdynia Główna. W Miniaturze ujednolicono ceny do poziomu 25 zł za bilet normalny i 20 zł za ulgowy. Z kolei w TGG podniesiono ceny o 5 zł.
11-01-2020
Dolnośląskie. Okrojono im budżety instytucji podległych marszałkowi
"Wasze interesy są zagrożone" - ostrzega czytelników Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Jej, a także innym instytucjom kultury podległym marszałkowi, obcięto budżety na działalność.
08-01-2020
Wrocław. Urząd marszałkowski nie dofinansuje Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Nie o takim początku roku marzyli pracownicy Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, któremu teatr podlega, wycofał się właśnie z obietnicy dofinansowania.
07-01-2020
Białystok. Remont Teatru im. Węgierki
Od remontu dachu zacznie się w 2020 r. gruntowna modernizacja gmachu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - zapowiada dyrekcja placówki.
07-01-2020
Bydgoszcz. Inwestycje kulturalne w 2020 roku
Duże inwestycje trwają bądź rozpoczną się w bydgoskiej kulturze w 2020 r. Ale na efekty tych prac jeszcze trochę poczekamy.
07-01-2020
Wrocław. Stanowisko Zespołu WTP ws. decyzji UM
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wycofał się z dofinansowania Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
03-01-2020
Legnica. Dolnośląski sejmik powiększył budżet Modrzejewskiej
O blisko 1,2 mln zł wzrośnie w roku 2020 podstawowy budżet legnickiego teatru dzięki środkom zagwarantowanym przez wojewódzki samorząd. Wszystko za sprawą uchwały budżetowej, którą dolnośląscy radni przyjęli 19 grudnia ub. roku. Jest też szansa na kolejne podwyżki wynagrodzeń pracowników Modrzejewskiej.
03-01-2020
Piotr Gliński: Peerelowskie dziedzictwo wciąż straszy
- Wrogie nastawienie artystów do władzy nie jest wcale wynikiem tego, co się akurat dzieje w obszarze kultury, ponieważ nie zrobiliśmy nic, co mogłoby uderzyć w warunki pracy tego środowiska. Przeciwnie. Ono ma pełną wolność twórczą. Każdy artysta może się realizować - mówi Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Dorotą Łosiewicz w tygodniku Sieci.
02-01-2020
Bydgoszcz. W 2020 szykuje się czas budów i otwarć
Wartość tych inwestycji liczy się w setkach milionów złotych. Najwięcej emocji budzą dwie, które w nadchodzącym roku mają wziąć rozpęd: mowa o budowie czwartego kręgu Opery Nova i o rozbudowie Filharmonii Pomorskiej. Ale na tym nie koniec.
28-12-2019
Białystok. Do końca grudnia można zgłaszać kandydatury do nagród artystycznych prezydenta
Tylko do końca grudnia można składać wnioski o tegoroczne nagrody artystyczne prezydenta Białegostoku, przyznawane od 1993 r. m.in. za wzbogacanie życia kulturalnego miasta, ale też i za jego promocję kulturalną w kraju i za granicą - przypomina magistrat.
23-12-2019
Zachodniopomorskie. Rozbudowa teatru Polskiego w przyszłorocznym budżecie
Miliard złotych planuje wydać w przyszłym roku samorząd województwa. Najwięcej przeznaczono na poprawę infrastruktury transportowej. Rozbudowa i gruntowna przebudowa siedziby Teatru Polskiego pochłonie w przyszłym roku 28,5 miliona złotych.
14-12-2019
Szczecin. Jak Teatr Polski się buduje
W piątek Teatr Polski przystąpił do rozpoczęcia ponownej procedury przetargowej. Historia budowy Teatru Polskiego ciągnie się od 2010 r. To wtedy rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę gmachu.
13-12-2019
Szczecin. Rusza drugi przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego
Rusza procedura związana z ogłoszeniem drugiego przetargu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ oferty przekroczyły założony budżet.
12-12-2019
Szczecin. Przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego nagle unieważniony
Niecałe cztery tygodnie temu marszałek województwa Olgierd Geblewicz ogłosił, że mimo bardzo drogich ofert przetarg na modernizację i rozbudowę Teatru Polskiego nie zostanie odwołany. Nieoczekiwanie plany pokrzyżowała komisja przetargowa, która kategorycznie stwierdziła, że postępowanie należy unieważnić.
10-12-2019
Bydgoszcz. Walka o Centrum Teatrów Alternatywnych
Radni będą debatować nad wpisaniem do budżetu na 2020 r. utworzenia Centrum Teatrów Alternatywnych. To pokłosie wczorajszego (9 grudnia) posiedzenia komisji kultury i nauki.
29-11-2019
Camerimage Marka Żydowicza pożre toruńską kulturę na lata
Przywoływana przez toruńskich urzędników konkurencyjność w przypadku instytucji kultury oznacza tylko i wyłącznie kanibalizm i drenaż lokalnych zasobów. Camerimage Marka Żydowicza pożre toruńską kulturę na lata - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
25-11-2019
Śląskie. Taniej pociągiem na wydarzenia kulturalne - być może w 2020 r.
Tańszy o połowę dojazd Kolejami Śląskimi na spektakle, koncerty lub wystawy w Śląskiem - to pomysł Michała Nowaka na ułatwienie dostępu do kultury. Jak powiedział, propozycję zgłosił do śląskiego budżetu obywatelskiego. Do realizacji potrzeba 200 tys. zł.
22-11-2019
Szczecin. Inwestycje kulturalne będą musiały poczekać
Kilka inwestycji kulturalnych, na które mieszkańcy czekają od lat, będzie opóźnionych. Urzędnicy tłumaczą dlaczego.
21-11-2019
Podlaskie. Miliony na drogi, promocję, kulturę. Projekt budżetu województwa gotowy
Festiwal "Disco pod Gwiazdami", musical ."Jesus Christ Superstar". promocja na światowej wystawie Expo w Dubaju. Na to między innymi w przyszłym roku planują wydać pieniądze władze województwa podlaskiego i podległe im instytucje. W budżecie na rok 2020 zabraknie jednak 126 mln złotych.
20-11-2019
Toruń. Po 3 tys. zł od marszałka dla zasłużonych pracowników kultury
Pracownicy marszałkowskich instytucji kulturalnych z regionu odebrali we wtorek w Teatrze im. Wilama Horzycy nagrody za szczególne osiągnięcia w tworzeniu i upowszechnianiu kultury.
19-11-2019
Szczecin. Nowy Teatr Polski już w 2022 roku
Zarząd województwa nie unieważni przetargu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz ogłosił w poniedziałek, że mimo bardzo drogich ofert nowy gmach będzie budowany.
14-11-2019
Warszawa. Cięcia w budżecie. Opóźniona budowa siedziby TR Warszawa
W budżecie Warszawy na 2020 r. nie będzie wydatków na obwodnicę śródmiejską wokół Pragi i przedłużenie Trasy Świętokrzyskiej. Ratusz opóźni też budowę siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia na Grochowie i TR Warszawa na pl. Defilad.
08-11-2019
Kielce. Co z remontem Teatru im. Żeromskiego?
Niekończąca się historia z remontem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Sytuacja jest znana od czterech lat. Radni oczekują, żeby to zadanie było skutecznie zrealizowane - podkreśla Agnieszka Buras z PiS, przewodnicząca komisji kultury w sejmiku.
07-11-2019
Poznań. List otwarty "Nie dla cięć w kulturze" złożony
Ponad 600 osób podpisało się pod złożonym w środę listem otwartym do prezydenta Poznania. Sprzeciwiają się one zmniejszeniu wydatków na kulturę, które może być planowane w budżecie miasta na kolejny rok.
06-11-2019
Gdańsk. Wyższe ceny biletów do Teatru Wybrzeże
Korekcie uległ cennik biletów Teatru Wybrzeże. Niestety dla widzów ceny zostały podniesione, w zdecydowanej większości o 5 zł - w przypadku biletów normalnych i ulgowych. Zmieniono również kwalifikacje niektórych tytułów, które trafiły na wyższą półkę cenową.
04-11-2019
Warszawa. Orlen mecenasem opery
PKN Orlen został mecenasem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, największej sceny operowej w Europie i drugiej na świecie. To kolejna uznana instytucja kultury, którą Orlen bierze pod swoje skrzydła.
29-10-2019
Warszawa. PKN Orlen mecenasem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Do końca czerwca 2021 roku PKN Orlen będzie wspierał Teatr Wielki - Operę Narodową. We wtorek w Warszawie przedstawiciele obu instytucji poinformowali o rozpoczęciu współpracy.
23-10-2019
Szczecin. Parlamentarzyści o przebudowie Teatru Polskiego
Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej apelują o wsparcie przebudowy siedziby teatru oraz zapowiadają walkę o ważne inwestycje dla naszego miasta i Pomorza Zachodniego.
21-10-2019
Szczecin. Koszmarnie drogie oferty na rozbudowę Teatru Polskiego
Na inwestycję mamy 97,2 mln zł, tymczasem najtańsza oferta opiewa na 201,4 mln zł. Pozostałe dwie propozycje są jeszcze droższe. Przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego przyniósł fatalne wieści.
17-10-2019
Kielce. Na kulturę milion mniej w 2020 roku
Kieleckiemu Teatrowi Tańca zabraknie na media, Zameczek może zlikwidować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a BWA ograniczyć liczbę wystaw. Władze Kielc planują w przyszłym roku obniżyć wydatki na kulturę o milion złotych. - To jedynie plan - przekonuje skarbnik miasta.
11-10-2019
Gdańsk. 7,5 mln zł na projekty kulturalne
Miasto Gdańsk zakończyło "Otwarty Konkurs na Wydarzenia Kulturalne Realizowane w Latach 2019-2022", w ramach którego dofinansuje projekty w trybie czteroletnim. Na dofinansowanie przeznaczono ponad 7,5 mln zł (o połowę więcej niż na lata 2017-2019), z czego prawie 3,5 mln zł przeznaczone zostanie na festiwal Actus Humanus.
11-10-2019
Łódź. Teatr Wielki współfinansowany przez Ministerstwo Kultury
- Teatr Wielki będzie od teraz mógł występować do mnie o bezpośrednie dotacje celowe, nie musi brać udziału w konkursach ministerialnych. Możliwe jest też dodatkowe wsparcie w sprawach inwestycyjnych - mówił w czwartek w Łodzi Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, który w wyborach parlamentarnych 2019 jest jedynką na łódzkiej liście PIS.
10-10-2019
Łódź. Teatr Wielki będzie współprowadzony przez MKDiN
Nasze instytucje muszą być wreszcie doinwestowane. Dlatego zwiększyliśmy też środki na kulturę w Polsce i dlaczego Teatr Wielki w Łodzi ma z tego nie korzystać - powiedział w czwartek w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
09-10-2019
Bydgoszcz. MKiDN: Budowa Akademii Muzycznej zagwarantowana w budżecie na 2020 r.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że 52 mln zł na pierwszy etap budowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy to kwota zagwarantowana w budżecie państwa na przyszły rok. Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został przyjęty przez rząd 24 września 2019 r. Pierwsze prace inwestycyjne przy budowie bydgoskiej Akademii Muzycznej mogą rozpocząć się już na początku 2020 r.