Finansowanie kultury w 2020 roku

09-10-2019
21-01-2020
Gdynia. Przyznano granty na kulturę
Włodarze Gdyni przyznali granty na kulturę. Niezmienna w ostatnich latach kwota 465 tys. zł trafi w tym roku do 10 organizacji, zasilając 12 różnych projektów artystycznych. Projekty dofinansowano kwotami od 5 do 125 tys. zł.
21-01-2020
Szczecin. Dwie nowe oferty na rozbudowę Teatru Polskiego
Nieco ponad 196 mln zł oczekuje firma Budimex za rozbudowę Teatru Polskiego. Jest też jeszcze jedna oferta, która mieści się w zwiększonym budżecie na to
20-01-2020
Białystok. 15 artystów ze stypendiami prezydenta miasta
15 artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, przewodniki i płyty muzyczne.
20-01-2020
Kielce. Ile będzie kosztować przebudowa Teatru Żeromskiego?
Do połowy lutego powinien być znany nowy kosztorys przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
20-01-2020
Kielce. Budowa Teatru Kubuś pod znakiem zapytania
Dziewięć ofert wpłynęło w przetargu na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Ale nawet najtańsza jest o 3 miliony złotych za wysoka.
16-01-2020
Małopolskie. Ponad 3,5 mln zł na podwyżki dla pracowników instytucji kultury
3,6 mln złotych przeznaczono w ubiegłym roku na podwyżki dla pracowników instytucji kultury w Małopolsce - poinformował w czwartek marszałek województwa Witold Kozłowski. Jak zapewnił, wynagrodzenia będą wzrastać nadal.
16-01-2020
Wrocław. Radna PiS ma pretensje do marszałka o bunt w instytucjach kultury
Radni sejmiku dolnośląskiego komentują stanowisko szefów instytucji kulturalnych: - To nielojalność, żeby lecieć z tym od razu do mediów. Wiedzą, że w budżecie województwa pieniądze są i zarząd nikomu nic nie zabrał.
13-01-2020
Gdańsk-Gdynia. Droższe bilety do Miniatury i Gdyni Głównej
Od Nowego Roku dwa trójmiejskie teatry wprowadziły korektę swoich cenników biletów. O kilka złotych wzrosły ceny biletów do Miejskiego Teatru Miniatura i Teatru Gdynia Główna. W Miniaturze ujednolicono ceny do poziomu 25 zł za bilet normalny i 20 zł za ulgowy. Z kolei w TGG podniesiono ceny o 5 zł.
11-01-2020
Dolnośląskie. Okrojono im budżety instytucji podległych marszałkowi
"Wasze interesy są zagrożone" - ostrzega czytelników Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Jej, a także innym instytucjom kultury podległym marszałkowi, obcięto budżety na działalność.
08-01-2020
Wrocław. Urząd marszałkowski nie dofinansuje Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Nie o takim początku roku marzyli pracownicy Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, któremu teatr podlega, wycofał się właśnie z obietnicy dofinansowania.
07-01-2020
Białystok. Remont Teatru im. Węgierki
Od remontu dachu zacznie się w 2020 r. gruntowna modernizacja gmachu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - zapowiada dyrekcja placówki.
07-01-2020
Bydgoszcz. Inwestycje kulturalne w 2020 roku
Duże inwestycje trwają bądź rozpoczną się w bydgoskiej kulturze w 2020 r. Ale na efekty tych prac jeszcze trochę poczekamy.
07-01-2020
Wrocław. Stanowisko Zespołu WTP ws. decyzji UM
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wycofał się z dofinansowania Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
03-01-2020
Legnica. Dolnośląski sejmik powiększył budżet Modrzejewskiej
O blisko 1,2 mln zł wzrośnie w roku 2020 podstawowy budżet legnickiego teatru dzięki środkom zagwarantowanym przez wojewódzki samorząd. Wszystko za sprawą uchwały budżetowej, którą dolnośląscy radni przyjęli 19 grudnia ub. roku. Jest też szansa na kolejne podwyżki wynagrodzeń pracowników Modrzejewskiej.
03-01-2020
Piotr Gliński: Peerelowskie dziedzictwo wciąż straszy
- Wrogie nastawienie artystów do władzy nie jest wcale wynikiem tego, co się akurat dzieje w obszarze kultury, ponieważ nie zrobiliśmy nic, co mogłoby uderzyć w warunki pracy tego środowiska. Przeciwnie. Ono ma pełną wolność twórczą. Każdy artysta może się realizować - mówi Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Dorotą Łosiewicz w tygodniku Sieci.
02-01-2020
Bydgoszcz. W 2020 szykuje się czas budów i otwarć
Wartość tych inwestycji liczy się w setkach milionów złotych. Najwięcej emocji budzą dwie, które w nadchodzącym roku mają wziąć rozpęd: mowa o budowie czwartego kręgu Opery Nova i o rozbudowie Filharmonii Pomorskiej. Ale na tym nie koniec.
28-12-2019
Białystok. Do końca grudnia można zgłaszać kandydatury do nagród artystycznych prezydenta
Tylko do końca grudnia można składać wnioski o tegoroczne nagrody artystyczne prezydenta Białegostoku, przyznawane od 1993 r. m.in. za wzbogacanie życia kulturalnego miasta, ale też i za jego promocję kulturalną w kraju i za granicą - przypomina magistrat.
23-12-2019
Zachodniopomorskie. Rozbudowa teatru Polskiego w przyszłorocznym budżecie
Miliard złotych planuje wydać w przyszłym roku samorząd województwa. Najwięcej przeznaczono na poprawę infrastruktury transportowej. Rozbudowa i gruntowna przebudowa siedziby Teatru Polskiego pochłonie w przyszłym roku 28,5 miliona złotych.
14-12-2019
Szczecin. Jak Teatr Polski się buduje
W piątek Teatr Polski przystąpił do rozpoczęcia ponownej procedury przetargowej. Historia budowy Teatru Polskiego ciągnie się od 2010 r. To wtedy rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę gmachu.
13-12-2019
Szczecin. Rusza drugi przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego
Rusza procedura związana z ogłoszeniem drugiego przetargu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ oferty przekroczyły założony budżet.
12-12-2019
Szczecin. Przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego nagle unieważniony
Niecałe cztery tygodnie temu marszałek województwa Olgierd Geblewicz ogłosił, że mimo bardzo drogich ofert przetarg na modernizację i rozbudowę Teatru Polskiego nie zostanie odwołany. Nieoczekiwanie plany pokrzyżowała komisja przetargowa, która kategorycznie stwierdziła, że postępowanie należy unieważnić.
10-12-2019
Bydgoszcz. Walka o Centrum Teatrów Alternatywnych
Radni będą debatować nad wpisaniem do budżetu na 2020 r. utworzenia Centrum Teatrów Alternatywnych. To pokłosie wczorajszego (9 grudnia) posiedzenia komisji kultury i nauki.
29-11-2019
Camerimage Marka Żydowicza pożre toruńską kulturę na lata
Przywoływana przez toruńskich urzędników konkurencyjność w przypadku instytucji kultury oznacza tylko i wyłącznie kanibalizm i drenaż lokalnych zasobów. Camerimage Marka Żydowicza pożre toruńską kulturę na lata - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
25-11-2019
Śląskie. Taniej pociągiem na wydarzenia kulturalne - być może w 2020 r.
Tańszy o połowę dojazd Kolejami Śląskimi na spektakle, koncerty lub wystawy w Śląskiem - to pomysł Michała Nowaka na ułatwienie dostępu do kultury. Jak powiedział, propozycję zgłosił do śląskiego budżetu obywatelskiego. Do realizacji potrzeba 200 tys. zł.
22-11-2019
Szczecin. Inwestycje kulturalne będą musiały poczekać
Kilka inwestycji kulturalnych, na które mieszkańcy czekają od lat, będzie opóźnionych. Urzędnicy tłumaczą dlaczego.
21-11-2019
Podlaskie. Miliony na drogi, promocję, kulturę. Projekt budżetu województwa gotowy
Festiwal "Disco pod Gwiazdami", musical ."Jesus Christ Superstar". promocja na światowej wystawie Expo w Dubaju. Na to między innymi w przyszłym roku planują wydać pieniądze władze województwa podlaskiego i podległe im instytucje. W budżecie na rok 2020 zabraknie jednak 126 mln złotych.
20-11-2019
Toruń. Po 3 tys. zł od marszałka dla zasłużonych pracowników kultury
Pracownicy marszałkowskich instytucji kulturalnych z regionu odebrali we wtorek w Teatrze im. Wilama Horzycy nagrody za szczególne osiągnięcia w tworzeniu i upowszechnianiu kultury.
19-11-2019
Szczecin. Nowy Teatr Polski już w 2022 roku
Zarząd województwa nie unieważni przetargu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz ogłosił w poniedziałek, że mimo bardzo drogich ofert nowy gmach będzie budowany.
14-11-2019
Warszawa. Cięcia w budżecie. Opóźniona budowa siedziby TR Warszawa
W budżecie Warszawy na 2020 r. nie będzie wydatków na obwodnicę śródmiejską wokół Pragi i przedłużenie Trasy Świętokrzyskiej. Ratusz opóźni też budowę siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia na Grochowie i TR Warszawa na pl. Defilad.
08-11-2019
Kielce. Co z remontem Teatru im. Żeromskiego?
Niekończąca się historia z remontem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Sytuacja jest znana od czterech lat. Radni oczekują, żeby to zadanie było skutecznie zrealizowane - podkreśla Agnieszka Buras z PiS, przewodnicząca komisji kultury w sejmiku.
07-11-2019
Poznań. List otwarty "Nie dla cięć w kulturze" złożony
Ponad 600 osób podpisało się pod złożonym w środę listem otwartym do prezydenta Poznania. Sprzeciwiają się one zmniejszeniu wydatków na kulturę, które może być planowane w budżecie miasta na kolejny rok.
06-11-2019
Gdańsk. Wyższe ceny biletów do Teatru Wybrzeże
Korekcie uległ cennik biletów Teatru Wybrzeże. Niestety dla widzów ceny zostały podniesione, w zdecydowanej większości o 5 zł - w przypadku biletów normalnych i ulgowych. Zmieniono również kwalifikacje niektórych tytułów, które trafiły na wyższą półkę cenową.
04-11-2019
Warszawa. Orlen mecenasem opery
PKN Orlen został mecenasem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, największej sceny operowej w Europie i drugiej na świecie. To kolejna uznana instytucja kultury, którą Orlen bierze pod swoje skrzydła.
29-10-2019
Warszawa. PKN Orlen mecenasem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Do końca czerwca 2021 roku PKN Orlen będzie wspierał Teatr Wielki - Operę Narodową. We wtorek w Warszawie przedstawiciele obu instytucji poinformowali o rozpoczęciu współpracy.
23-10-2019
Szczecin. Parlamentarzyści o przebudowie Teatru Polskiego
Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej apelują o wsparcie przebudowy siedziby teatru oraz zapowiadają walkę o ważne inwestycje dla naszego miasta i Pomorza Zachodniego.
21-10-2019
Szczecin. Koszmarnie drogie oferty na rozbudowę Teatru Polskiego
Na inwestycję mamy 97,2 mln zł, tymczasem najtańsza oferta opiewa na 201,4 mln zł. Pozostałe dwie propozycje są jeszcze droższe. Przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego przyniósł fatalne wieści.
17-10-2019
Kielce. Na kulturę milion mniej w 2020 roku
Kieleckiemu Teatrowi Tańca zabraknie na media, Zameczek może zlikwidować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a BWA ograniczyć liczbę wystaw. Władze Kielc planują w przyszłym roku obniżyć wydatki na kulturę o milion złotych. - To jedynie plan - przekonuje skarbnik miasta.
11-10-2019
Gdańsk. 7,5 mln zł na projekty kulturalne
Miasto Gdańsk zakończyło "Otwarty Konkurs na Wydarzenia Kulturalne Realizowane w Latach 2019-2022", w ramach którego dofinansuje projekty w trybie czteroletnim. Na dofinansowanie przeznaczono ponad 7,5 mln zł (o połowę więcej niż na lata 2017-2019), z czego prawie 3,5 mln zł przeznaczone zostanie na festiwal Actus Humanus.
11-10-2019
Łódź. Teatr Wielki współfinansowany przez Ministerstwo Kultury
- Teatr Wielki będzie od teraz mógł występować do mnie o bezpośrednie dotacje celowe, nie musi brać udziału w konkursach ministerialnych. Możliwe jest też dodatkowe wsparcie w sprawach inwestycyjnych - mówił w czwartek w Łodzi Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, który w wyborach parlamentarnych 2019 jest jedynką na łódzkiej liście PIS.
10-10-2019
Łódź. Teatr Wielki będzie współprowadzony przez MKDiN
Nasze instytucje muszą być wreszcie doinwestowane. Dlatego zwiększyliśmy też środki na kulturę w Polsce i dlaczego Teatr Wielki w Łodzi ma z tego nie korzystać - powiedział w czwartek w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
09-10-2019
Bydgoszcz. MKiDN: Budowa Akademii Muzycznej zagwarantowana w budżecie na 2020 r.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że 52 mln zł na pierwszy etap budowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy to kwota zagwarantowana w budżecie państwa na przyszły rok. Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został przyjęty przez rząd 24 września 2019 r. Pierwsze prace inwestycyjne przy budowie bydgoskiej Akademii Muzycznej mogą rozpocząć się już na początku 2020 r.