Wejherowo. Misterium Męki Pańskiej w TVP 1

Co roku na Kalwarii Wejherowskiej odbywa się wyjątkowy spektakl - inscenizacja Drogi Krzyżowej z udziałem kilkudziesięciu aktorów. W Wielki Piątek niezwykły zapis dokumentalny tego widowiska zobaczyć można w TVP1.

«Sięgająca średniowiecza tradycja misteriów - "teatralnego" odgrywania stacji Drogi Krzyżowej - jest w Polsce niezwykle popularna. Najbardziej znane w kraju takie widowisko odbywa się na Kalwarii Zebrzydowskiej. Od 2002 roku oglądać je można także w XVII-wiecznym barokowym zespole kalwaryjnym w Wejherowie, zbudowanym dokładnie według wymiarów "jerozolimskich". W niezwykłym spektaklu bierze udział licząca około 40 osób amatorska grupa Misternicy Kaszubscy, widowisko reżyseruje Wojciech Rybakowski.

Inicjatorem udokumentowania tego wydarzenia na taśmie filmowej był Tomasz Żmuda-Trzebiatowski, autor kilku publikacji dotyczących historii Wejherowa. Swoim pomysłem udało mu się zarazić Yacha Paszkiewicza, autora kilkuset teledysków, filmów krótkometrażowych i muzycznego dokumentu "Przystanek Woodstock", współtwórcę Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. - Znam Yacha od wielu lat i przyjaźnimy się - opowiada Żmuda-Trzebiatowski. - Była to moja pierwsza w życiu przygoda z filmem, od razu pomyślałem o współpracy z nim. Ja włożyłem do filmu swoje pomysły i znajomość tematu, Yach - bogate doświadczenie realizatora.

Trwający trzy kwadranse film "Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej" jest skrótem blisko trzygodzinnego spektaklu (misterium towarzyszy "tradycyjnej" Drodze Krzyżowej). Zdjęcia do filmu powstawały jeszcze w 2005 roku. Misterium odbyło się wtedy w niezwykłej oprawie: niespodziewanie spadła wtedy temperatura i całą Kalwarię pokrył śnieg. Oglądamy zatem ostatnią drogę Chrystusa - powtórzenie wydarzeń sprzed 2000 lat z Jerozolimy - w oślepiająco białej scenografii. W "Wejherowskim Misterium Męki Pańskiej" nie ma komentarza zza kadru, rozmów z twórcami, pojawiają się tylko nieliczne dialogi. Rytm filmowi nadaje oryginalna muzyka, skomponowana specjalnie dla tego widowiska przez akordeonistę jazzowego Cezarego Paciorka. To ona narzuca sposób montażu, buduje nastrój i "komentuje" poszczególne stacje Drogi Krzyżowej.

Premiera filmu odbyła się 2 kwietnia zeszłego roku w kolegiacie Wejherowskiej. Dziś "Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej" będą mogli obejrzeć widzowie w całej Polsce.

Dzisiejsze projekcje dokumentu "Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej": TVP1 g. 15.10 i TVP3 Gdańsk g. 19.05.

Kolejna inscenizacja Drogi Krzyżowej w wykonaniu Misterników Kaszubskich: dziś o godz. 10 na Kalwarii Wejherowskiej.

Yach Paszkiewicz

współreżyser "Wejherowskiego Misterium Męki Pańskiej"

Pomimo to że praktycznie od zawsze zajmuję się teledyskiem, nie uważam, żeby ten film był dla mnie nietypowy. Zawsze interesowały mnie związki obrazu i muzyki. Znaleźć to można także w formie dokumentalnej. "Przystanek Woodstock" to rockowa historia o młodzieży, która przyjechała na festiwal. W "Wejherowskim Misterium..." przedstawiamy wyjątkową pracę amatorskiego teatru. Dużą inspiracją była dla mnie w tym przypadku muzyka Cezarego Paciorka. Udział w misterium przy pracy nad filmem był dla mnie dużym przeżyciem.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego