Odwołanie dyrektor Aleksandry Gajewskiej

10-06-2019
Nagłe odwołanie Aleksandry Gajewskiej z funkcji dyrektora Teatru Rozrywki w Chorzowie.
14-12-2019
Ja, obywatelka!
- Pomagam, bo nie godzę się na świat, w którym się udaje, że się nie widzi. Nienawidzę poczucia bezsilności w każdej dziedzinie życia i próbuję zrobić wszystko, by je w sobie tłumić mówi Alina Czyżewska, aktorka, aktywistka Watchdog Polska.
25-06-2019
Kulisy przywrócenia dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie
Aleksandra Gajewska, którą zarząd województwa odwołał ze stanowiska dyrektora wraca do pracy. O uchylenie wnioskował marszałek na prośbę pracowników teatru i w efekcie rozmów z dyrektorką. Zarząd właśnie uchylił uchwałę o odwołaniu. Marszałek zaznaczył, że duży udział w pozytywnym wyjaśnieniu tej sytuacji miał zespół teatru. Jego delegacja też była obecna podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim
25-06-2019
Marszałek rozwiązał problem, który sam stworzył
PiS po raz kolejny udowodnił, że specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów, które sam tworzy. Dotyczy to głównie polityków z rządu, ale samorządowcy również nie ustępują im kroku - sprawę Teatru Rozrywki w Chorzowie komentuje Przemysław Jedlecki w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-06-2019
Chorzów. Aleksandra Gajewska pozostanie dyrektorem Teatru Rozrywki
Uchylona została uchwała zarządu woj. śląskiego odwołująca Aleksandrę Gajewską z funkcji dyrektora Teatru Rozrywki w Chorzowie.
19-06-2019
Warszawa-Chorzów. Posłowie ws. odwołania dyrektor Gajewskiej
Członkowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu proszą Piotra Glińskiego o zajęcia stanowiska w sprawie odwołania dyrektor Teatru Rozrywki. Są zdania, że urząd marszałkowski złamał konstytucję.
18-06-2019
Herosi i karły
Zbyt często dyrektorów polskich oper, filharmonii, teatrów muzycznych i dramatycznych traktuje się niepoważnie, niesprawiedliwie, lekceważąco i protekcjonalnie - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
17-06-2019
Warszawa-Chorzów. Rzecznik Praw Obywatelskich ws. Teatru Rozrywki
- Opinie wyrażane podczas rozmowy prywatnej wpisują się w prawo do wolności słowa i nie powinny uzasadniać decyzji o charakterze służbowym; rozmowy prywatne są też objęte ochroną konstytucyjną - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w interwencji ws. odwołanej dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie.
15-06-2019
Czy już mamy reżim? Sprawdzam. Piszę do Wojewody o unieważnienie odwołania dyrektorki Teatru Rozrywki w Chorzowie
Nie znam pani Aleksandry Gajewskiej. Ale znam niektóre przepisy prawa. I widzę, że ktoś je pogwałcił. Dlatego napisałam wniosek do Wojewody o unieważnienie uchwały Zarządu Województwa Śląskiego o odwołaniu Aleksanrdy Gajewskiej z funkcji dyrektora Teatru Rozrywki w Chorzowie, wskazując naruszenia prawa, jakich dopuścił się Marszałek w uchwale - pisze na swoim blogu Alina Czyżewska.
14-06-2019
Aleksandra Gajewska: Chcę dalej robić teatr
Rozmawiała z marszałkiem tylko raz. Po jej prośbie dał pieniądze, by mogła podwyższyć pensje pracownikom. Przy drugiej wizycie nie rozmawiał - od razu zwolnił. Ale wielu stoi za nią murem. Szefowa Teatru Rozrywki wyrzucona przez podsłuchaną prywatną rozmowę. "Zostałam niesprawiedliwie potraktowana" - mówi w Gazecie Wyborczej - Katowice Aleksandra Gajewska, dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie.
12-06-2019
Chorzów. Wojewoda ma wątpliwości ws odwołania Aleksandry Gajewskiej
Wojewoda sprawdzi decyzję marszałka w sprawie odwołania Aleksandry Gajewskiej, dyrektor Teatru Rozrywki.
12-06-2019
Marszałek rozpętuje burzę
Decyzja o zwolnieniu Aleksandry Gajewskiej, dyrektorki Teatru Rozrywki w Chorzowie, podjęta przez Jakuba Chełstowskiego Marszałka Województwa Śląskiego spotyka się z coraz większym sprzeciwem. Przedstawiciele środowiska teatralnego zwracają uwagę, że została podjęta z pominięciem koniecznych konsultacji z ministrem kultury oraz bez zasięgnięcia opinii stowarzyszeń twórczych - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
11-06-2019
Chorzów. Nie milkną głosy oburzenia po odwołaniu dyrektor Gajewskiej
Przeciwko odwołaniu szefowej Teatru Rozrywki w Chorzowie są - oprócz pracowników teatru i wielu sympatyków tej sceny - także dyrektorzy i zespoły teatrów muzycznych w Polsce, którzy wystosowali do marszałka województwa śląskiego list. Oświadczenie wydała też Unia Teatrów Polskich.
11-06-2019
Chorzów. Oświadczene pracowników Teatru Rozrywki po spotkaniu z marszałkiem Chełstowskim
Wczoraj reprezentacja Teatru Rozrywki spotkała się z Panem Marszałkiem Jakubem Chełstowskim. Rozmowa przebiegła w merytorycznej atmosferze, podczas której zapewniliśmy się wzajemnie o woli współpracy.
11-06-2019
Chorzów. Pracownicy Teatru Rozrywki: teatr nie jest instytucją zaangażowaną politycznie
Teatr Rozrywki nie jest instytucją zaangażowaną politycznie; gramy dla widowni, niezależnie od preferencji politycznych czy innych kryteriów - oświadczyli we wtorek pracownicy chorzowskiej placówki, zaangażowani w obronę odwołanej dyrektor teatru Aleksandry Gajewskiej.
11-06-2019
Warszawa. Stanowisko SDT ws. Teatru Rozrywki
Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów z najwyższym niepokojem przyjęło informację o nagłym odwołaniu p. Aleksandry Gajewskiej z funkcji dyrektora Teatru Rozrywki w Chorzowie - pisze Paweł Szkotak, prezes SDT do Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
11-06-2019
Zwolnienie dyrektor Teatru Rozrywki. PO: Marszałek złamał prawo
Mamy nadzieję, że w przypadku Teatru Rozrywki nie będzie kolesiostwa i wojewoda będzie działał zgodnie z przepisami. Zarzuty, które posłużyły jako pretekst do zwolnienia, są wyssane z palca. Aleksandra Gajewska nie złamała prawa, więc nie było powodu do jej zwolnienia - mówi poseł PO Borys Budka.
10-06-2019
Chorzów. PO chce unieważnienia odwołania dyr. Teatru Rozrywki
Śląska PO chce wstrzymania wykonalności i unieważnienia uchwały o odwołaniu dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie Aleksandry Gajewskiej. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski broni decyzji o odwołaniu dyrektor i ubolewa nad jej wykorzystywaniem do "awantury politycznej".
10-06-2019
Kraj. Apel dyrekcji i zespołów Teatrów Muzycznych ws. Teatru Rozrywki w Chorzowie
Kibicujemy nowemu tandemowi dyrektorskiemu wyłonionemu w niedawnym konkursie i pozytywnie oceniamy ich pracę. Apelujemy o cofnięcie Pańskiej decyzji - apeluje sześciu dyrektorów wraz z zespołami.
10-06-2019
Warszawa. Oświadczenie dyrektorów Teatru Polskiego
Z wielkim niepokojem śledzimy sytuację w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Decyzję lokalnych władz o odwołaniu ze stanowiska pani dyrektor Aleksandry Gajewskiej odbieramy jako niedopuszczalny przykład posługiwania się inwigilacją prywatnych rozmów w celu pozbycia się niewygodnej osoby.
10-06-2019
Warszawa. Unia Polskich Teatrów ws. zwolnienia dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie
Decyzja o zwolnieniu dyrektor Teatru, zarówno wobec prawa jak i ogólnie przyjętych praw zwyczajowych jest niedopuszczalna - pisze m.in. w oświadczeniu prezes Unii Polskich Teatrów Maciej Englert.
10-06-2019
Katowice. Nadzór wojewody śląskiego zbada uchwałę o odwołaniu szefowej Teatru Rozrywki
Nadzór prawny wojewody śląskiego wystąpił do zarządu województwa o uchwałę odwołującą ze stanowiska dyrektorkę Teatru Rozrywki w Chorzowie Aleksandrę Gajewską. - Po otrzymaniu uchwały nadzór będzie ją badać pod kątem zgodności z prawem - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.
08-06-2019
Chorzów. Marek Myszkowski p.o. dyrektora Teatru Rozrywki
Pracownicy Teatru Rozrywki przekazali w piątek w samo południe marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu list otwarty, w którym nie zgadzają się na odwołanie dyrektor teatru Aleksandry Gajewskiej, wyłonienie na jakiś czas nowego dyrektora p.o. oraz rozpisanie konkursu, który marszałek zapowiedział w niedalekiej przyszłości.
07-06-2019
Chorzów. Jacek Bończyk rezygnuje ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Rozrywki
W czwartek z pracownikami Teatru Rozrywki spotkał się Jacek Bończyk, dyrektor artystyczny teatru. I ogłosił rezygnację ze stanowiska.
07-06-2019
Chorzów. Oświadczenie Jacka Bończyka
W obliczu kompletnie nieuzasadnionej decyzji Pana marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zwolnił z funkcji dyrektora naczelnego Aleksandrę Gajewską na podstawie podsłuchanej prywatnej rozmowy z realizatorem spektaklu, wyrażam swój kategoryczny sprzeciw wobec tej krzywdzącej decyzji i ustępuję z funkcji dyrektora artystycznego Teatru Rozrywki w Chorzowie - pisze o swojej dymisji Jacek Bończyk.
07-06-2019
Chorzów. Pracownicy Teatru Rozrywki złożyli pismo u marszałka w związku z odwołaniem dyrektor
Pismo z prośbą o rychłe spotkanie z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim w związku z odwołaniem dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie Aleksandry Gajewskiej złożyli w piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przedstawiciele załogi teatru.
07-06-2019
Chorzów. Zespół Teatru Rozrywki wystąpił w obronie odwołanej dyrektor
Zespół Teatru Rozrywki w Chorzowie wystąpił w czwartek w obronie odwołanej dyrektor tej placówki Aleksandry Gajewskiej. W liście otwartym do marszałka województwa artyści wyrazili oczekiwanie pilnego wyjaśnienia sprawy i sprzeciwili się ogłoszeniu nowego konkursu na dyrektora teatru.
07-06-2019
Żenująca "afera taśmowa" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
Farsa w Rozrywce - taki nagłówek do niedawna zapowiadałby, może niezbyt subtelnie, sztukę na odstresowanie do obejrzenia w Chorzowie. Od niedawna oznacza lokalną, teatralną "aferę taśmową". Żenującą i nieśmieszną - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
07-06-2019
Chorzów. Dyrektorzy sześciu teatrów muzycznych przeciw odwołaniu szefowej Teatru Rozrywki
Protest przeciwko odwołaniu szefowej Teatru Rozrywki w Chorzowie wystosowali w piątek do marszałka woj. śląskiego dyrektorzy teatrów muzycznych z Łodzi, Poznania, Gdyni, Capitolu z Wrocławia oraz warszawskich Roma i Buffo.
06-06-2019
Chorzów. Marszałek zwalnia, artyści protestują
Aleksandra Gajewska, dyrektorka naczelna Teatru Rozrywki w Chorzowie, została odwołana z tego stanowiska we wtorek przez marszałka województwa śląskiego po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie nieformalnej rozmowy pani dyrektor z reżyserem Jerzym Bończakiem.
06-06-2019
Chorzów. List otwarty pracowników Teatru Rozrywki
Pracownicy Teatru Rozrywki wystosowali list do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, oczekując pilnego wyjaśnienia niezrozumiałego odwołania dyrektor Aleksandry Gajewskiej.
05-06-2019
Chorzów. Nagłe zwolnienie dyrektor Aleksandry Gajewskiej
Aleksandra Gajewska, dyrektorka chorzowskiego Teatru Rozrywki straciła we wtorek stanowisko. Zanim napiszę, dlaczego sprawa wymaga komentarza, krótki opis sytuacji.
05-06-2019
Chorzów. Zespół Teatru Rozrywki z petycją o przywrócenie odwołanej dyrektor
Petycję wyrażającą sprzeciw wobec odwołania dyrektor chorzowskiego Teatru Rozrywki Aleksandry Gajewskiej i apel o przywrócenie jej na stanowisko opublikowali w środę w internecie pracownicy tej sceny. Gajewska ocenia swoje odwołanie jako "kuriozalne" i rozważa kroki prawne.