Kontrowersje w sprawie dyrektora Opery Wrocławskiej

26-03-2019
13-02-2020
Wrocław. Wyrok ws. odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej
Najpierw wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że Marcin Nałęcz-Niesiołowski został odwołany z funkcji dyrektora zgodnie z prawem. Teraz sprawa trafiła do wyższej instancji.
06-09-2019
Wrocław. Kiedy nowy dyrektor w Polskim?
Przedwczoraj zarząd województwa, któremu podlega Teatr Polski we Wrocławiu, unieważnił konkurs na dyrektora Teatru Polskiego. Powodem jest fakt, że komisja, która miała wyłonić kandydata, została powołana niezgodnie z prawem.
05-09-2019
Wrocław. Sąd pozwala zwolnić dyrektora opery za nadużycia
Marcin Nałęcz-Niesiołowski od czwartku nie będzie już dyrektorem Opery Wrocławskiej. Zarząd województwa próbował go odwołać już w marcu za niegospodarność i nadużycia, ale wojewoda PiS-owski to zablokował. W środę sąd uznał, że nie miał do tego prawa.
05-09-2019
Wrocław. Zarząd województwa dolnośląskiego chce powołać p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej
Zarząd województwa dolnośląskiego chce jak najszybciej powołać p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej, a następnie ma zostać rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora. W środę WSA orzekł, że obecny dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski został odwołany przez zarząd województwa zgodnie z prawem.
04-09-2019
Wrocław. WSA uchylił decyzję wojewody o unieważnieniu odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody dolnośląskiego o unieważnieniu odwołania Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej. chwałę o dymisji podjął zarząd województwa, ale wojewoda ją natychmiast unieważnił.
22-08-2019
Wrocław. Ważą się losy dyrektora Opery. Zaczął się proces administracyjny
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się odwołaniem dyrektora Opery Wrocławskiej. - Od roku żyję z piętnem osoby niegospodarnej, bez prawomocnego wyroku - mówił na rozprawie Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
18-06-2019
Herosi i karły
Zbyt często dyrektorów polskich oper, filharmonii, teatrów muzycznych i dramatycznych traktuje się niepoważnie, niesprawiedliwie, lekceważąco i protekcjonalnie - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
20-05-2019
Wrocław. Odwołaniem dyrektora opery zajmie się sąd
Wojewódzki sąd administracyjny zajmie się teraz sprawą odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej. Taką decyzję podjęły władze regionu, ale zablokował ją wojewoda.
20-05-2019
Wrocław. Zarząd województwa zaskarżył do WSA decyzję o unieważnieniu odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji wojewody dolnośląskiego o unieważnieniu odwołania Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej.
19-04-2019
Wrocław. Wojewoda unieważnia uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak stwierdził nieważność uchwały o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Uchwałę taką podjął 25 marca zarząd województwa dolnośląskiego; dzień później wojewoda wstrzymał jej wykonanie.
19-04-2019
Związkowiec, który broni dyrektorów
Sympatie i antypatie polityczne nie mają znaczenia, reprezentujemy ludzi pracy - lubi powtarzać szef dolnośląskiej "S" Kazimierz Kimso. Tyle że w targanych konfliktami teatrze czy operze staje po stronie dyrektorów, a pod rękę z PiS chadza od lat. W Teatrze Polskim "S" jak niepodległości broniła Cezarego Morawskiego przed odwołaniem, zapowiadając nawet akcję protestacyjną i straszyła sprowadzaniem "autokarów ze związkowcami z Jelcza" - pisze Magdalena Kozioł w Gazecie Wyborczej - Wrocław
12-04-2019
Wrocław. Oświadczenie ws. dyrektora Opery Wrocławskiej
W związku z licznymi wypowiedziami Pana Michała Bobowca, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego w środkach masowego przekazu, mającymi formę nieuprawnionych i mijających się z rzeczywistością faktami, dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pragnie kolejny raz stanowczo zaprzeczyć stwierdzeniom, które naruszają jego dobra osobiste i autorytet w oczach opinii publicznej - czytamy w oficjalnym komunikacie opery.
11-04-2019
Wrocław. Dyrektor Opery uniewiniony
Dziś, 11 kwietnia Komisja Orzekająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej orzekła że dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski nie naruszył dyscypliny finansów publicznych
01-04-2019
Wrocław. Szef "S": W sprawie odwołania dyrektora opery chodzi o działkę wartą 25 mln zł
Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej "S", oskarżył władze regionu o to, że decyzja o odwołaniu dyrektora opery "była na biurku przed kontrolami", a w całej sprawie chodzi o działkę wartą 25 mln zł.
27-03-2019
Na rozkaz ministra. Wstrzymana dymisja dyrektora Opery
Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski składa samokrytykę, bo minister kultury Piotr Gliński wytłumaczył mu, co ma myśleć o dyrektorze Opery Wrocławskiej. Dwa miesiące temu chciał go odwołać, dzisiaj wynosi pod niebiosa i powtarza, że odwołanie to "sąd kapturowy". Takie rzeczy tylko w Prawie i Sprawiedliwości - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-03-2019
Wrocław. PiS broni dyrektora Opery
Władze województwa odwołały w poniedziałek dyrektora Opery Wrocławskiej, któremu ABW i NIK zarzuciły łamanie przepisów finansowych, ale PiS-owski wojewoda natychmiast ją wstrzymał.
26-03-2019
Wrocław. Dyrektor Opery Wrocławskiej ostatecznie odwołany ze stanowiska
Władze Dolnego Śląska w poniedziałek zdecydowały, że dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Został ostatecznie odwołany.
26-03-2019
Wrocław. Wojewoda wstrzymał uchwałę zarządu województwa o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wstrzymał uchwałę zarządu województwa dolnośląskiego o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Uchwała ma zostać zbadana pod względem prawnym - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Sylwia Jurgiel.
25-03-2019
Wrocław. Zarząd województwa podjął uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął w poniedziałek uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Wcześniej kontrole, przeprowadzone przez NIK oraz urzędników marszałka, wykazały w placówce nieprawidłowości finansowe.
25-02-2019
Wrocław. Minister Gliński przeciwny odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej
Zamiar odwołania dyrektora Opery Wrocławskiej, który dorabiał krocie, minister kultury Piotr Gliński zaopiniował negatywnie. Co teraz zrobią władze Dolnego Śląska, rządzonego przez Prawo i Sprawiedliwość i Bezpartyjnych?
15-01-2019
Wrocław. Dyrektor Opery odwołany
Jest decyzja o odwołaniu Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej. Władze Dolnego Śląska podjęły we wtorek uchwałę w tej sprawie.
14-01-2019
Wrocław. Pean "melomanów" w obronie dyrektora Opery Wrocławskiej
103 "melomanów z Dolnego Śląska" podpisało się pod petycją w obronie dyrektora Opery Wrocławskiej Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Dowodzą, że setki tysięcy złotych, które dorobił, wystawiając samego siebie do dyrygowań, mu się należały. Mimo to - jak się dowiadujemy - jutro zapadnie decyzja o odwołaniu.
08-01-2019
Wrocław. Co dalej z dyrektorem opery?
Władze województwa nie podjęły jeszcze decyzji o przyszłości dyrektora Opery Wrocławskiej. - Trzeba go odwołać - uważają radni sejmiku.
04-01-2019
Maestro broni się do upadłego
Dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski udowodnił, że na kulturze można nieźle zarabiać. Do własnej kieszeni. I bez wysiłku przenieść praktyki zarobkowe z Białegostoku do Wrocławia - pisze Magdalena Kozioł w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-01-2019
Wrocław. Działalność dyrektora Opery Wrocławskiej pod lupą CBA i prokuratury
Zawiadomienie o przestępstwie złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień i niegospodarności w wydawaniu dotacji Ministerstwa Kultury przez Operę Wrocławską.
02-01-2019
Wrocław. Nieprawidłowości finansowe w Operze Wrocławskiej
Kontrola prowadzona przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski w Operze Wrocławskiej wykazała liczne nieprawidłowości związane z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - poinformował w środę PAP rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Michał Nowakowski.
02-01-2019
Wrocław. Zarabiaj i daj zarobić innym
Dyrektor Opery Wrocławskiej wielokrotnie naruszył ustawę o finansach publicznych - uznali kontrolerzy, do raportu których dotarła "Wyborcza". Według nich Marcin Nałęcz-Niesiołowski dorabiał dzięki umowom, jakie podpisywał z zewnętrznymi podmiotami, którymi kierowali jego podwładni z Opery.
12-10-2018
Jak zarobić na kulturze? We Wrocławiu już wiemy, nie tylko dzięki Morawskiemu
Filharmonicy dorabiający jako taksówkarze, aktorzy chałturzący w przedszkolach, spektakle bez scenografii, teatry bez ogrzewania i ciepłej wody, czyli bieda w kulturze, wkrótce mogą zniknąć dzięki nowatorskim rozwiązaniom testowanym przez urząd marszałkowski. Wystarczy znaleźć właściwych ludzi, którzy wiedzą, jak zdobyć pieniądze i przyciągnąć ich do Wrocławia - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-07-2018
Wrocław. Dalsze konsekwencje kontroli w operze
NIK skierowała zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych i zawiadomiła CBA o wynikach kontroli w Operze Wrocławskiej. Izba zarzuciła dyrektorowi, że dorabiał do pensji, podpisując umowy o dzieło.
23-07-2018
Wrocław. Dyrektor opery broni się przed zarzutami NIK
Marcin Nałęcz-Niesiołowski twierdzi, że nigdy nie podpisywał sam ze sobą umów na dyrygowanie spektaklami, co zarzuciła mu Najwyższa Izba Kontroli. Twierdzi, że jego pieczątka na niektórych dokumentach widnieje z powodu błędu pracownika.
20-07-2018
Wrocław. NIK wskazał nieprawidłowości w Operze Wrocławskiej
Zawieranie umów o dzieło za dyrygowanie, dzięki którym dyrektor Opery Wrocławskiej zarabiał miesięcznie dodatkowo 26 tys. zł - to jeden z zarzutów niegospodarności wskazanych przez NIK. Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski twierdzi, że miał na to zgodę przełożonych.
17-07-2018
Wrocław. NIK prześwietla szefa opery
Niemal 600 tys. zł zarobił w ubiegłym roku dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski. NIK zarzuca mu, że większość pieniędzy zyskał dzięki umowom o dzieło, które podpisywał sam ze sobą.