Bojkot występów gwiazd Teatru Bolszoj?

11-05-2005
25-05-2005
Sezony rosyjskie
Z bojkotem Teatru Bolszoj wyszło jak z rozdawaniem wołg ludności na placu Czerwonym - nie wołgi, ale rowery, i nie rozdają, lecz kradną... Teatr okazał się niebolszoj, nie było bojkotu, tylko marnie rozprowadzone bilety I plotka rozdmuchana przez dziennikarzy. Płomień sensacji zgasł, a kultura rosyjska ma się u nas wcale dobrze - pisze Anna Żebrowska.
19-05-2005
Wrocław. Gala Bolszoj odwołana - artyści bez gaży
Wielkiej Gali Operowo-Baletowej solistów Teatru Bolszoj we Wrocławiu nie będzie. Organizatorzy nie zapłacili artystom.
19-05-2005
Kultura rosyjska fascynuje
To nieprawda, że Polacy bojkotują rosyjską kulturę. Jest wręcz przeciwnie - nowa rosyjska i ukraińska literatura, białoruskie reggae, smak gruzińskiego wina to dla wielu młodych fascynujące zjawiska. W nich szukają słowiańskiej tożsamości i prawdziwego życia - pisze Aleksandra Więcka.
18-05-2005
Artyści z Teatru Bolszoj chcą wracać do Rosji
Rosyjscy artyści z teatrów Bolszoj i im. Stanisławskiego chcą wracać do Moskwy. Zapowiedzieli, że środowy koncert w Opolu będzie ostatnim w Polsce. Według nich, polscy widzowie nie bojkotowali ich występów i nie wyjeżdżają z przyczyn politycznych.
17-05-2005
Białystok. Kto zapłaci artystom z Teatru Bolszoj?
Właściciel Podlaskiej Agencji Koncertowej (PAK) Wiktor Świtoniak twierdzi, że nie jest winien żadnych pieniędzy artystom z Teatru Bolszoj, bo umowę podpisywał nie z nimi, lecz z ich impresario, Cezarym Szyjko. Mówi, że będzie z nim negocjował realizację umowy na występy rosyjskich artystów.
16-05-2005
Białystok. Gwiazdy Teatru Bolszoj bez honorarium
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Podlaską Agencję Koncertową - organizatora koncertów w Polsce solistów teatru Bolszoj - złożył impresario rosyjskich artystów.
16-05-2005
Nie bolszoj spektakl
To kawał Putina... Mało nabruździł Kwaśniewskiemu zapraszając go do Moskwy? (Swoją drogą, co by rozmaici mądrale mówili, gdyby nie zaprosił?) Ale żeby Teatrowi Bolszoj szkodzić, swoim, z Moskwy samej? Ponad wszelką zaś wątpliwość Podlaska Agencja(!) Koncertowa opanowała do perfekcji zdolność autokracji i manipulacji. Wywołać taki medialny szum wokół występów, na które po prostu sprzedano za mało biletów, i jeszcze wplątać w to prezydenta wielkiego państwa! - pisze Wacław Krupinski w cotygodniowych Kulturałkach.
13-05-2005
Białystok. Wystąpiły gwiazdy Teatru Bolszoj
Około tysiąca białostoczan przyszło w czwartek wieczorem [12 maja] na halę lodowiska w Białymstoku, by zobaczyć - jak napisano na biletach i plakatach - "Wielką GalęMoskiewskiego Teatru Bolszoj - megagwiazd rosyjskiej opery ibaletu".
13-05-2005
Spór o szyld
Nigdy nie mówiliśmy, że jesteśmy teatrem Bolszoj, tylko grupą czołowych artystów z moskiewskich teatrów, w tym teatru Bolszoj! Nigdy nie wykorzystaliśmy też logo teatru Bolszoj - bronią się moskiewscy artyści, którzy obecnie przebywają w Białymstoku - pisze Aneta Dzienis.
12-05-2005
Kto tu tańczy?
Na występy do Polski przyjechali czołowi soliści Teatru Bolszoj, ale nie jest to oficjalna wizyta tego teatru - powiedział w środę PAP [11 maja] krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński, prowadzący koncerty rosyjskich artystów w Polsce. Dodał, że informacja, iż do Polski przyjechali jedynie soliści teatru, jest zamieszczona na afiszach informujących o ich występach.
12-05-2005
Moskwa. Podlaska Agencja Koncertowa pod sąd?
Dyrekcja Teatru Bolszoj nie wyklucza podanie do sądu Podlaskiej Agencji Koncertowej.
12-05-2005
Zielona Góra i Gorzów: Nie oddaliśmy biletów do kas
Koncerty, które zaplanowaliśmy w obu miastach odbędą się na pewno - mówi Jerzy Michalski z Podlaskiej Agencji Koncertowej, organizatora trasy koncertowej Teatru Bolszoj. - Udało się nam przekonać artystów, żeby nie wyjeżdżali z Polski. Całą noc tłumaczyliśmy im, że akcja oddawania biletów to nie ich wina. Że to, co się stało uraziło nasze, polskie uczucia. Pamiętajmy, że to artyści, ludzie wrażliwi.
12-05-2005
Warszawa. Twórcy przeciwko upolitycznianiu sztuki
Polskie środowiska twórcze zaapelowały w czwartek [12 maja] do polskiej publiczności o nieuleganie sugestii, że w kraju bojkotowane są występy rosyjskich artystów. Apel związany jest z zamieszaniem powstałym w wyniku przesunięcia terminów pięciu koncertów solistów Teatru Bolszoj.
11-05-2005
Białystok. Wystąpią!
Krytyk i znawca opery Bogusław Kaczyński, który prowadzi koncerty moskiewskich artystów w Polsce uważa, że łączenie obchodów w Moskwie z tournee rosyjskich artystów jest niedorzecznością. W ocenie Kaczyńskiego, gdyby koncerty odwołano z powodu poniedziałkowego przemówienia prezydenta Rosji, byłaby to "barbarzyńska praktyka". - Jak można łączyć pięknie tańczące rosyjskie primabaleriny z brudną polityką - dziwi się Kaczyński.
11-05-2005
Lublin. Abp Życiński przeciw bojkotowi Teatru Bolszoj
Koncert Teatru Bolszoj w Lublinie został odwołany. Organizatorzy tłumaczą, że chcą przeczekać fatalną atmosferę, jaka zapanowała po słowach Władimira Putina. - Nie równajmy do poziomu polityków - zaapelował wczoraj metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński.
11-05-2005
Nowe terminy występów Teatru Bolszoj w Polsce
Przełożyliśmy terminy pięciu występów Teatru Bolszoj - poinformował PAP organizator krajowej trasy Teatru po Polsce, Wiktor Świtoniak z Podlaskiej Agencji Koncertowej. Najbliższy występ rosyjskiego Teatru odbędzie się w czwartek (12 maja) w Białymstoku.
11-05-2005
Warszawa. Maciej Nowak: Pójdę na występ Teatru Bolszoj
Dyrektor Teatru Wybrzeże Maciej Nowak komentuje sprawę bojkotu występów Teatru Bolszoj.
11-05-2005
Wrocław. Starania o koncert Teatru Bolszoj
Widzowie oddają bilety na występy najsłynniejszego rosyjskiego teatru. Wrocławianie, którzy zdecydują się przyłączyć do bojkotu i nie przyjść na koncert 23 maja w Hali Ludowej, muszą się liczyć ze stratą pieniędzy. - Na głowie stajemy, żeby koncert we Wrocławiu odbył się - deklarują organizatorzy.
11-05-2005
Moskwa. To nie Teatr Bolszoj występował w Polsce
Rosyjski Teatr Bolszoj nie wysłał swoich artystów do Polski - podała agencja prasowa ITAR-TASS, powołując się na kierownictwo administracyjne teatru.
11-05-2005
Sprawa Teatru Bolszoj - to nie był bojkot?
Organizator polskiej trasy koncertowej Teatru Bolszoj wycofuje się z wersji, że przyczyną odwołania niektórych koncertów jest zwracanie biletów do kas.
11-05-2005
Warszawa. Niech Jaś Kowalski nie prowadzi polityki polsko-rosyjskiej!
PEN CLUB uważa, że trzeba zbadać, czy w sprawie odwołanych występów Teatru Bolszoj nie doszło do prowokacji politycznej. Tymczasem organizator polskiej trasy koncertowej teatru wycofuje się z wersji, że przyczyną odwołania niektórych koncertów było masowe zwracanie biletów do kas.
10-05-2005
Warszawa. Występ Teatru Bolszoj bez zezwolenia
Poniedziałkowy [9 maja] koncert Teatru Bolszoj w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się bez zezwolenia - poinformowała PAP dziś [10 maja] stołeczna policja.