Próba zablokowania spektaklu "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie

25-02-2019
30-12-2019
Kobiety, które wkurzały i teatr bliski życiu. Rok 2019 na scenie i za kulisami
Śmierć w wyniku błędu lekarskiego, fantazje seksualne Polek, molestowanie, wpływy biskupów czy strajk nauczycieli. Polski teatr 2019 roku dotykał tego, co ważne i co boli. Żeby zobaczyć to, co najciekawsze w teatrze, warto nieraz zboczyć z utartej ścieżki wielkich nazwisk - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
14-12-2019
Ja, obywatelka!
- Pomagam, bo nie godzę się na świat, w którym się udaje, że się nie widzi. Nienawidzę poczucia bezsilności w każdej dziedzinie życia i próbuję zrobić wszystko, by je w sobie tłumić mówi Alina Czyżewska, aktorka, aktywistka Watchdog Polska.
19-09-2019
Rzeszów. Kontrola za kontrolą w Teatrze Maska po spektaklu "#chybanieja"
Biuro Kontroli Urzędu Miasta Rzeszowa już po raz trzeci w tym roku bada finanse w Teatrze Maska. Po ostatniej kontroli dyrektor biura postawił Monice Szeli, szefowej Maski, zarzuty wypłacania pracownikom "pożyczek chwilówek" i złego zarządzania finansami. - Kontrole mogą być aktem cenzorskim - komentuje Szela. Chodzi o spektakl "#chybanieja".
18-09-2019
Rzeszów. Druga kontrola w "Masce"
Za dużo pieniędzy wydanych na nagrody dla pracowników, niejasne zasady "pożyczania" teatralnych funduszy - to kolejne zarzuty ratusza pod adresem Moniki Szeli, dyrektorki rzeszowskiego Teatru Maska. Ona je odpiera.
25-06-2019
Kontrola. Teatr bez dyrektora artystycznego. Zwolnią Monikę Szelę?
"Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" - stalinowska zasada wiecznie żywa. Ratusz po aferze ze spektaklem "#chybanieja" wziął pod lupę finanse Teatru Maska. Są uchybienia. Monika Szela straci stołek dyrektora? - pyta Joanna Gościńska w portalu Rzeszów News.
25-06-2019
Rzeszów. Służby prezydenta Tadeusza Ferenca skontrolowały Teatr Maska
Na zlecenie prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca w Teatrze Maska przeprowadzono kontrolę. Miasto przekonuje, że kontrola nie miała związku z zamieszaniem wokół spektaklu "#chybanieja".
21-05-2019
Rzeszów. Senator PiS i rzecznik kurii na premierze "#chybanieja"
"Wstrząsająca", "mocna" i "poruszająca". Takie komentarze padały po niedzielnej premierze spektaklu "#chybanieja" w Teatrze Maska. Widownia pękała w szwach, a publiczność na zakończenie nagrodziła aktorów i twórców brawami na stojąco.
08-05-2019
Rzeszów. Wkrótce Maskarada, w programie "#chybanieja"
Jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2019, która rozpocznie się w niedzielę, 19 maja, naznaczona jest oczekiwaniem na premierę spektaklu "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego.
02-04-2019
Sztuka, która w kurii wywołała furię
Niedawno głośnym echem nie tylko w środowisku teatralnym odbiła się decyzja władz Rzeszowa, które postanowiły odwołać premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego, który miał zaczynać wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
27-03-2019
G jak Gliński, J jak Janda, P jak popcorn, W jak "Wróg się rodzi". Alfabet polskiego teatru 2019 na Dzień Teatru
Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowaliśmy alfabet polskiego teatru 2019 roku - piszą Witold Mrozek i Dorota Wyżyńska w Gazecie Wyborczej.
18-03-2019
Taką mamy demokrację, na jaką nas stać
Ostatnio stać nas na więcej - pisze Alina Czyżewska w nowym felietonie dla e-teatru.
11-03-2019
Chcemy odnowić dialog sztuki z religią
- Blisko nam do idei Jana Pawła II, by odnowić dialog sztuki z religią, ale na warunkach, które pozwolą artystom czuć się bezpiecznie - mówi PAP Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie, który do 14 kwietnia trwa w Warszawie.
08-03-2019
Paweł Passini: Judasz jest nam potrzebny
- Nie sądziliśmy, że wątki związane z pedofilią zaczną grać kluczową rolę - mówi reżyser Paweł Passini. Jego spektakl "#chybanieja", który miał odwołać prezydent Rzeszowa, ale dyrektorka teatru nie zgodziła się na to, będzie można zobaczyć w Warszawie na festiwalu Nowe Epifanie.
08-03-2019
Paweł Passini: Należałoby przeprosić za odwołanie spektaklu
- Myślę, że prezydent Ferenc nie docenił mieszkańców Rzeszowa i swoich wyborców. Słyszeliśmy często w Rzeszowie głosy zawodu: "Kurczę, a ja na niego głosowałem". Powinno to skłonić prezydenta i jego doradców do namysłu - mówi Paweł Passini w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
08-03-2019
Warszawa. Każdy aktor chciał być Judaszem
Spektakl "#chybanieja" rozpoczyna w sobotę bogatą odsłonę teatralną wielkopostnego warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie.
07-03-2019
Rzeszów. Ponad 100 twórców napisało do prezydenta Ferenca
Ponad setka polskich twórców podpisała się po listem do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca: "Pana działania są wyrazem jawnego naruszenia prawa" - napisano w nim.
05-03-2019
Warszawa. List otwarty do Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca
List otwarty do Prezydenta Rzeszowa, zainicjowany przez Forum Przyszłości Kultury, w sprawie powstającego w rzeszowskim Teatrze Maska spektaklu "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego.
04-03-2019
Rzeszów. Stanowisko Kurii Diecezjalnej ws "#chybanieja"
"Kuria Diecezjalna docenia troskę władz Miasta Rzeszowa o pokój społeczny oraz o to, aby miejski teatr nie stał się uczestnikiem kampanii ideologicznej" - napisał w specjalnym oświadczeniu ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii. I podejrzewa, że skandal to sposób na lansowanie spektaklu.
01-03-2019
Cenzura w Teatrze Maska oburza
Decyzja prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca o przerwaniu pracy nad premierą w Teatrze Maska z powodu "telefonów od mieszkańców", którzy przestrzegali, że sztuka może obrażać uczucia religijne, oburzyła wielu internautów.
01-03-2019
Które fragmenty mogły wzbudzić kontrowersje?
Sztuka powstawała w Teatrze Maska w Rzeszowie, przy współpracy z Centrum Kultury w Lublinie. Tegoroczna edycja festiwalu dotyczy postaci Judasza. Spektakl "#chybanieja" oprócz tematu biblijnej postaci porusza też sprawy, przez które wierni Kościoła mogą się poczuć zdradzeni - pisze Bartosz Godziński w Tygodniku Angora.
01-03-2019
Rzeszów. Rebelianty Podkarpackie przeciwko blokowaniu "#chybanieja"
W czwartek grupa aktywistów Rebelianty Podkarpackie zebrała się pod rzeszowskim ratuszem, by protestować przeciwko decyzji Tadeusza Ferenca, który po tajemniczych telefonach postanowił zablokować prace nad spektaklem "#chybanieja" w Teatrze Maska.
28-02-2019
Cicho bądź, gdy trzeba. Cenzura w teatrze i umowy na gębę
Próba odwołania spektaklu "#chybanieja" w Rzeszowie nie mówi tylko o bezczelnej cenzurze lokalnych włodarzy, ale o patologiach teatralnego rynku pracy, którym twórcy stawili opór. "Dostałam tylko przeprosiny", "umowę antydatowaliśmy dopiero po premierze" - opowiadają artyści o pracy w różnych miastach Polski. Pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
27-02-2019
Rzeszów. Rzecznik prezydenta dwuznacznie o decyzji dyrektor Maski
Po oświadczeniu rzecznika prezydenta, przyszła odpowiedź ze strony twórców spektaklu "#chybanieja". "Budzą niepokój słowa rzecznika prezydenta, który zapytany, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec Pani Dyrektor Teatru Maska z powodu jedynej możliwej prawnie decyzji, odpowiada groźnie; >Na razie trudno powiedzieć" - napisali.
27-02-2019
Warszawa. Stanowisko Unii Polskich Teatrów ws. Teatr Maska
Unia Polskich Teatrów popiera decyzję dyrekcji Teatru Maska w Rzeszowie o realizacji premiery spektaklu "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego.
26-02-2019
Rzeszów. Maska pracuje nad sztuką odwołaną przez prezydenta
Rzeszowski Teatr Maska kontynuuje prace nad spektaklem "#chybanieja" - zadeklarowała wczoraj dyrektor teatru Monika Szela. To wbrew decyzji prezydenta Rzeszowa, który wstrzymał prace nad sztuką.
26-02-2019
Wielka odwaga małego teatru
Niby nic wielkiego się nie stało - ot, teatr będzie grał i wywiąże się z umowy z artystami i warszawskim festiwalem Nowe Epifanie, który spektakl zamówił i współfinansował. Tak, to po prostu zachowanie zgodne z prawem - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
25-02-2019
Prezydent Ferenc: Nie będę płacił za sztukę, która obraża ludzi
- To, że ten spektakl może obrażać czyjeś uczucia, dowiedziałem się od ludzi. Scenariusza sztuki "#chybanieja", którą miał wystawić Teatr Maska, nie znam. Jak go poznamy, to podejmę decyzję, czy odwieszamy nad nim prace, czy też całkowicie z niego rezygnujemy - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
25-02-2019
Rzeszowski teatr nie daje się cenzurze
Dyrektorka Maski pokazała prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, kto rządzi w teatrze. - Kontynuujemy pracę nad spektaklem, nie przerywamy - oświadczyła w poniedziałek blada jak ściana Monika Szela, kilka dni po tym, jak prezydent zdecydował o zakończeniu prac nad sztuką "#chybanieja". Pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
25-02-2019
Rzeszów. Agnieszka Holland wspiera twórców odwołanego spektaklu
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował o przerwaniu prac nad spektaklem "#chybanieja" w miejskim Teatrze Maska na dwa tygodnie przed premierą.
25-02-2019
Rzeszów. Dziennikarze obejrzeli fragmenty zdjętego "#chybanieja"
Paweł Passini, reżyser odwołanego przez prezydenta Tadeusza Ferenca spektaklu "#chybanieja", zaprosił dziennikarzy na próbę składającą się ze scen, które do tej pory przygotowali twórcy.
25-02-2019
Rzeszów/Warszawa. "#chybanieja" - Centrum Myśli JP II analizuje sytuację
Władze Rzeszowa odwołały premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego, "bo może obrażać uczucia religijne". Chodzi m.in. o wątek pedofilii w Kościele.
25-02-2019
Warszawa. List SDT do prezydenta Rzeszowa
Zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o głębszą refleksję nad zaistniałą sytuacją, natychmiastowe zaprzestanie działań zmierzających do wstrzymania prac nad spektaklem "#chybanieja" oraz o przestrzeganie obowiązującego prawa.
25-02-2019
Rzeszów. Oświadczenie dyrekcji Teatru Maska w Rzeszowie
Dyrektor Teatru "Maska" w Rzeszowie oświadcza, że prace nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego będą kontynuowane zgodnie z planem. Warszawska premiera odbędzie się podczas Festiwalu Nowe Epifanie.
25-02-2019
Rzeszów. Prace nad spektaklem "#chybanieja" będą kontynuowane
Prace nad spektaklem "#chybanieja" będą kontynuowane - zapowiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Rzeszowie dyrektorka Teatru Maska Monika Szela. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, któremu podlega placówka, kilka dni temu nakazał wstrzymanie prac nad przedstawieniem.
25-02-2019
Warszawa. Stanowisko Centrum Myśli Jana Pawła II ws. spektaklu #chybanieja
Po zapoznaniu się z tekstem dramatu Artura Pałygi "#chybanieja" oraz po rozmowach z Pawłem Passinim - reżyserem spektaklu, mamy świadomość, że tekst "#chybanieja" porusza sprawy ważne i trudne. Niemniej nie jest on, w naszej ocenie, utworem dyskryminującym kogokolwiek.
22-02-2019
Rzeszów. Prezydent miasta kazał odwołać spektakl po telefonie z kurii
Władze Rzeszowa odwołały premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego, "bo może obrażać uczucia religijne". Poszło m.in. o wątek pedofilii w Kościele.
22-02-2019
Polscy politycy bardziej papiescy niż papież - po odwołaniu spektaklu "#chybanieja" w Rzeszowie
Prezydent Rzeszowa odwołał niewystawiony jeszcze spektakl "#chybanieja" Pawła Passiniego i Artura Pałygi. Przygotowywali go w miejskim teatrze Maska - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-02-2019
Rzeszów. Oświadczenie twórców spektaklu "#chybanieja"
Dwa tygodnie przed planowaną premierą spektaklu "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie poinformowano nas, że do premiery nie dojdzie, ponieważ nie pozwolił na to prezydent Rzeszowa. Zespół i realizatorzy zostali poinformowani przez dyrekcję Teatru, że decyzja zapadła po interwencji Kurii.
22-02-2019
Warszawa. Oświadczenie Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów
Oświadczenie Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w sprawie odwołania premiery spektaklu #chybanieja w Teatrze Maska w Rzeszowie