Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego - 2018

31-10-2018
18-07-2019
Mirosław Pawłowski: Koncepcja programowo-organizacyjna Instytutu Teatralnego
Portal Teatrologia.info opublikował koncepcję programowo-organizacyjną Instytutu Teatralnego autorstwa Mirosława Pawłowskiego.
11-07-2019
Madeleine de La Rose / Odpowiedź na list Doroty Buchwald
Kolejna korespondencja ws. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego w portalu Teatrologia.info.
03-07-2019
Aldona Skiba-Lickel: Koncepcja kierowania Instytutem Teatralnym
Aldona Skiba-Lickel opublikowała koncepcję kierowania Instytutem Teatralnym w portalu Teatrologia.info.
03-07-2019
Odpowiedź Doroty Buchwald na komentarz Patryka Kenckiego
Na portalu teatrologia.info i wortalu e-teatr ukazał się komentarz Patryka Kenckiego do mojego listu do Szanownej Madelaine - czytamy w odpowiedzi Doroty Buchwald.
01-07-2019
Odpowiedź Doroty Buchwald na "Jazdowski menuet"
Dorota Buchwald odpowiada na tekst "Jazdowski menuet" Patryka Kenckiego.
01-07-2019
Komentarz do listu Doroty Buchwald
Patryk Kencki odpowiada na list Doroty Buchwald ws. tekstu "Jazdowski menuet".
28-06-2019
Konkursowy program dla Instytutu Teatralnego - propozycja Jacka Zembrzuskiego
Po tekście "Jazdowski menuet" Patryka Kenckiego swój program konkursowy nadesłał do redakcji Jacek Zembrzuski.
27-06-2019
Jazdowski menuet
Do sprawy konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego powraca Patryk Kencki w portalu Teatrologia.info.
19-06-2019
O konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego słów kilka
Drogi Patryku! Zapraszasz mnie do dyskusji o Twoim projekcie programu Instytutu Teatralnego. Zanim do niej dołączę, chciałabym odnieść się do tego, z czym się spotkaliśmy w momencie konkursu na stanowisko dyrektora, do którego oboje kandydowaliśmy.- pisze Aldona Skiba-Lickel w portalu teatrologia.info.
13-06-2019
Wracając do mojego programu...
Od konkursu [na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - przyp. e-teatr], w którym nie rekomendowano na dyrektorskie stanowisko żadnego z kandydatów, minęło już ponad pół roku. Ministerstwo rozwiązało problem w trybie pozakonkursowym, a emocje w środowisku zdały się opaść. Pomyślałem więc, Droga Madeleine, że nadszedł dobry moment, aby poddać ten mój niezrealizowany program pod publiczną ocenę. Załączam go do listu, licząc że nie będziesz jego jedyną czytelniczką - pisze Patryk Kencki w portalu Teatrologia.info.
04-04-2019
Na rozdrożu
Być może jest to dobry moment, aby całe nasze środowisko zastanowiło się nad możliwością wypracowania z władzami mądrego kompromisu - o powołaniu Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego pisze Patryk Kencki w portalu teatrologia.info.
03-04-2019
Gliński przejmuje kolejną instytucję kultury
Elżbieta Wrotnowska-Gmyz stanie na czele Instytutu Teatralnego w Warszawie. To teatrolożka, żona Cezarego Gmyza, korespondenta TVP w Berlinie. Na stanowisko mianował ją minister kultury Piotr Gliński - pisze Arkadiusz Gruszczyński w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
03-04-2019
Pytania do Elżbiety Wrotnowskiej
Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powierzeniu Elżbiecie Wrotnowskiej-Gmyz pełnienia obowiązków dyrektor Instytutu Teatralnego jest niewątpliwie zaskakująca i najdelikatniej mówiąc: kontrowersyjna - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
02-04-2019
Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego
Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył od 1 kwietnia obowiązki kierowania Instytutem Teatralnym Elżbiecie Wrotnowskiej-Gmyz. Powołanie jej - jak napisano w komunikacie - "ma przywrócić merytoryczny zarząd tej instytucji" - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
02-04-2019
Prima aprilis Glińskiego, czyli tajemnicza dyrektor Gmyz w Instytucie Teatralnym
Czy to Prima Aprilis? Pierwszego kwietnia minister Gliński ogłosił, że Instytut Teatralny ma nowego dyrektora. Nie podał jednak nazwiska tej osoby. Pracownicy jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury cały dzień przepracowali nie wiedząc, komu podlegają - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
02-04-2019
Warszawa. Elżbieta Wrotnowska-Gmyz p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - podało we wtorek MKiDN. Powołanie Wrotnowskiej-Gmyz ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji".
01-04-2019
Warszawa. Instytut Teatralny ma nowego dyrektora. Nazwisko ciągle nieznane
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 1 kwietnia 2019 Dorota Głowacka przestała pełnić obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Minister powołał nowego dyrektora placówki, ale jego nazwisko nie jest znane. Nowy dyrektor rozpocznie pracę w najbliższych dniach.
05-02-2019
Minister Gliński proponuje układ
Dodatkowe miejsca dla wskazanych przez ministra Piotra Glińskiego ludzi w strukturach ECS w zamian za dotacje rządowe dla tej instytucji miały zapewnić władzy wpływ na politykę historyczną - pisze publicysta Jacek Rakowiecki w Fakcie.
21-01-2019
Warszawa. Odpowiedź Lecha Śliwonika na list Jacka Zembrzuskiego
Prof. Lech Śliwionik odpowiada na list otwarty Jacka Zembrzuskiego dot. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego.
17-01-2019
Warszawa. List otwarty do prof. Lecha Śliwonika ws. konkursu w Instytucie Teatralnym
Jacek Zembrzuski, jeden z kandydatów na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego, kieruje list otwarty do Lecha Śliwonika, członka komisji.
15-01-2019
Perły i Plewy 2018
Największą naszą porażką był... największy sukces, czyli odkrycia i wysyp chał w kulturze - pisze Rafał Pikuła w Przeglądzie.
09-01-2019
Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego - protokoły
Czy rzeczywiście żadna z koncepcji nie nadawała się do realizacji, jak to oceniła Komisja? Cóż, pozostaje nam więc wierzyć na słowo. Jak w Rosji - o konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego pisze Alina Czyżewska na blogu Nic do ukrycia.
02-01-2019
Warszawa. Dorota Głowacka p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego
Dorota Głowacka, dotychczas sprawująca funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Teatralnego do spraw finansowo - administracyjnych, została pełniącą obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego - poinformowało na swojej stronie ministerstwo kultury.
02-01-2019
New Year's Day
Wczoraj wieczorem przyszła wiadomość, że jednak Dorota Buchwald nie będzie dyrektorem Instytutu Teatralnego. Ministerstwo Kultury pełnienie obowiązków dyrektora powierzyło dotychczasowej zastępczyni ds. finansowo-administracyjnych, Dorocie Głowackiej - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
31-12-2018
Polskiego teatru nie wolno ignorować. Podziękowania i życzenia Elżbiety Manthey
W związku z przekroczeniem 2018 roku, i tak dosyć trudnego dla naszego teatru z powodu braku stabilizacji między środowiskiem twórców a przedstawicielami władzy, chciałabym nam życzyć postawy szacunku dla pracy - pisze Elżbieta Manthey, szefowa Agencji Dramatu i Teatru"ADiT" w Warszawie.
24-12-2018
Pracowity rok 2018 ministra Glińskiego, czyli żarty, Żydzi i pieniądze
"Jestem odpowiedzialnym ministrem, który musi zapieprzać od rana do wieczora" - mówił Piotr Gliński "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Z tą odpowiedzialnością bym nie przesadzał, ale fakt - minął kolejny pracowity rok dla wicepremiera od kultury. Gliński odzyskiwał instytucje, powoływał nowe, kłócił się z mediami i prostował - czasem fałszywie - własne wypowiedzi. Gasił pożary, by za chwilę wywoływać nowe - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
20-12-2018
Pytania do oświadczeń
W sprawie konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego pojawiła się w ostatnim czasie seria oświadczeń: prof. Lecha Śliwonika i Jagody Hernik Spalińskiej, czyli dwójki jurorów konkursu oraz Patryka Kenckiego - uczestnika. Bardzo dobrze, że tak się stało, bo każdy głos osoby zaangażowanej w sprawę wydaje się cenny, choć te opublikowane pozostawiają wątpliwości, a przynajmniej pytania - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
19-12-2018
Warszawa. Mirosław Pawłowski ws. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego
Jako uczestnik konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego, który wycofał swoją kandydaturę nie komentowałem do tej pory decyzji komisji konkursowej, ani wypowiedzi na temat w/w konkursu. Lecz zmuszony jestem przerwać milczenie.
18-12-2018
Lech Śliwonik: Głos wolny wolność niewolący
W przesłanym wczoraj tekście prof. Lecha Śliwonika zabrakło końcowego fragmentu. Dziś publikujemy materiał w pełnej wersji.
18-12-2018
Warszawa. Jacek Kopciński odpowiada Dariuszowi Kosińskiemu
Profesor Kosiński sugeruje, że tylko z pozoru zachęcałem do dialogu, a w istocie dążyłem do wyeliminowania Doroty Buchwald jako kandydatki na dyrektora IT. Było dokładnie na odwrót - czytamy w odpowiedzi Jacka Kopcińskiego na felieton "Inne tańce na Jazdowie" Dariusza Kosińskiego.
18-12-2018
Warszawa. Oświadczenie Jagody Hernik Spalińskiej ws. IT
Podczas przesłuchania Komisji oceniającej kandydatów na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego zadałam pytania, które przy takiej okazji powinny padać, a w konsekwencji dalszych wydarzeń uważam, że powinny paść publicznie - czytamy w oświadczeniu Jagody Hernik Spalińskiej.
18-12-2018
Warszawa. Oświadczenie Patryka Kenckiego
Na portalu Teatrologia.info Patryk Kencki opublikował oświadczenie dot. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego.
17-12-2018
Gdy zakochasz się w Patryku
...będzie o to mnóstwo krzyku - powiada przysłowie. Imię sympatyczne, o łacińskim rodowodzie, ale dlaczego jakoś ostatnio niezbyt dobrze się kojarzy? - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
17-12-2018
Inne tańce na Jazdowie
Nie wiecie, o co chodzi w walce o Instytut Teatralny? Myślicie, że to jednostkowa sprawa personalna, albo zmiana opcji politycznej? Nie dajcie się nabrać. To niestety kolejny modelowy przejaw działania dzisiejszej polskiej demokracji. Demokracji frustratów - pisze Dariusz Kosiński.
17-12-2018
Warszawa. Unia Polskich Teatrów ws. Instytutu Teatralnego
W związku z nierozstrzygniętym konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Zgromadzenie Ogólne Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów wyraża zaniepokojenie sytuacją.
15-12-2018
Warszawa. Impas w rozmowach o przyszłości Instytutu Teatralnego
Dotychczasowe rozmowy w sprawie przyszłości Instytutu Teatralnego nie przyniosły rozwiązania umożliwiającego dalszą, niezakłócaną pracę instytucji.
14-12-2018
Męskość schodzi ze sceny
Do niedawna krytycznie o mężczyznach wypowiadały się w polskim teatrze głównie kobiety. W tym sezonie dołączyli do nich panowie - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
12-12-2018
Warszawa. Oświadczenie Jana Bończy-Szabłowskiego
Jan Bończa-Szabłowski wystosował oświadczenie ws. werdyktu Komisji Konkursowej konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego.
11-12-2018
Warszawa. MKiDN o konkursie na dyrektora IT: żadna z ofert nie uzyskała rekomendacji komisji
MKiDN w odpowiedzi na oświadczenie Prezesa Zarządu Głównego ZASP i Przewodniczącego ZZAP w sprawie wyniku konkursu na Stanowisko Dyrektora Instytutu Teatralnego podało, że "każdy z członków Komisji Konkursowej oświadczył, że żadna z przedłożonych ofert nie uzyskała jego rekomendacji".
11-12-2018
Warszawa. Wspólne oświadczenie ZASP i ZZAP ws. konkursu na dyrektora IT
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami środowiska oraz szerzącymi się domysłami i plotkami wokół konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, oświadczamy, że po zapoznaniu się z ofertami i przeprowadzeniu rozmów z kandydatami, obaj uznaliśmy, iż najlepszy program funkcjonowania Instytutu zaprezentowała dotychczasowa Dyrektor Instytutu Pani Dorota Buchwald - piszą prezes ZASP Paweł Królikowski i przewodniczący ZZAP Maksymilian Rogacki.
08-12-2018
Coraz smutniej w polskim teatrze
Komisja konkursowa nie wybrała szefa Instytutu Teatralnego, teraz może go wybrać minister kultury. Dotychczasowe wybory ministerstwa wróżą katastrofę kolejnej instytucji, członkowie komisji powinni być tego świadomi - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
07-12-2018
Warszawa. List otwarty Jacka K. Zembrzuskiego
Znając ustawę daję pełne prawo komisji i ministrowi do podejmowania suwerennych decyzji, tylko, decyzji podjętej wczoraj nie rozumiem! - pisze jeden z kandydatów w konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego.
07-12-2018
Żałosny teatr
Informacja o tym, że nikt z członków komisji konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego nie rekomendował żadnego z przedłożonych zgłoszeń, a tym samym konkurs nie został rozstrzygnięty, budzi najgorsze emocje - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
07-12-2018
Kraków. List otwarty "Didaskaliów" ws. Instytutu Teatralnego
List otwarty redakcji "Didaskaliów" w sprawie wyniku konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
07-12-2018
Po nieudanym konkursie minister Gliński osobiście wskaże dyrektora Instytutu Teatralnego. Czy otworzy kolejny front?
Nierozstrzygnięty pozostaje odwlekany od miesięcy konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie. Komisja wyznaczona przez Ministerstwo Kultury uciekła od odpowiedzialności, która spoczywa na ministrze Piotrze Glińskim - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
07-12-2018
Warszawa. Jacek Kopciński ws. konkursu na dyrektora IT
Po długim oczekiwaniu na ogłoszenie terminu konkursu, a następnie na jego rozstrzygnięcie, na trzy tygodnie przed zakończeniem kadencji obecnej pani dyrektor, nadal nie wiemy, kto będzie kierował Instytutem Teatralnym - oświadczenie Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr".
07-12-2018
Warszawa. MKiDN o możliwych rozwiązaniach prawnych ws. dyrektora Instytutu Teatralnego
Minister kultury, w związku z niewybraniem kandydata na dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, może ogłosić ponowny konkurs, powołać dyrektora tej instytucji, powołać p.o. dyrektora na okres nie dłuższy niż 1 rok lub wybrać zarządzającego instytucją kultury - podał resort kultury.
06-12-2018
Bielsko-Biała. List poparcia dla dyrektor Doroty Buchwald
W związku z rozpoczynającą się właśnie procedurą konkursową na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego, dyrekcja Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wyraża swoje poparcie dla kandydatury obecnej dyrektor - pani Doroty Buchwald, której kompetencje, olbrzymie zaangażowanie i otwartość czynią IT miejscem inspirującej dyskusji o polskim teatrze.
06-12-2018
Bydgoszcz. Teatr Polski popiera dyrektor Dorotę Buchwald
W imieniu Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wyrażam pełne poparcie dla kandydatury Doroty Buchwald na stanowisku Dyrektorki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
06-12-2018
Gdańsk. List poparcia dla dyrektor Doroty Buchwald
W związku z konkursem na stanowisko Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego wyrażam swoje poparcie dla obecnej pani dyrektor - pisze Romuald Wicza-Pokojski, założyciel Teatru Wiczy, dyrektor naczelny i artystyczny Miejskiego Teatr Miniatura i p.o. dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
06-12-2018
Katowice. List poparcia dla Doroty Buchwald
W związku z rozstrzygającym się w najbliższych chwilach konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pragniemy - jako dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - wyrazić swoje poparcie dla kandydatury Doroty Buchwald, dotychczasowej dyrektor Instytutu.
06-12-2018
Legnica. Rekomendacja dla dyrektor Doroty Buchwald
Dyrekcja i zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy mocno wspiera kandydaturę Doroty Buchwald w konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie.
06-12-2018
Łódź. List poparcia Teatru Powszechnego dla dyrektor Doroty Buchwald
W związku z konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie wyrażamy poparcie dla kandydatury obecnej dyrektor pani Doroty Buchwald.
06-12-2018
Poznań. List poparcia dla dyrektor Doroty Buchwald
W imieniu Teatru Polskiego w Poznaniu_1875 wyrażam pełne zaufanie wobec Doroty Buchwald kandydującej na stanowisko dyrektorki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - pisze dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, Marcin Kowalski.
06-12-2018
Wałbrzych. Teatr Szaniawskiego z Dorotą Buchwald
Dyrekcja i Zespół Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wyrażają swoje poparcie dla Doroty Buchwald jako właściwej osoby do kierowania Instytutem Teatralnym w Warszawie.
06-12-2018
Warszawa. List poparcia dla Doroty Buchwald
Teatr Powszechny w Warszawie udziela zdecydowanego poparcia dla kandydatury Doroty Buchwald biorącej udział w konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
06-12-2018
Wrocław. Podziemne oświadczenie ws. dyrekcji Doroty Buchwald
Wyrażamy poparcie i wdzięczność za dokonania Doroty Buchwald jako dyrektorki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, bez wątpienia to właśnie ona powinna dalej nim kierować.
06-12-2018
Wrocław. Wrocławski Teatr Pantomimy popiera dyrektor Dorotę Buchwald
W związku z konkursem na stanowisko Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego wyrażamy swoje poparcie dla kandydatury obecnej dyrektor pani Doroty Buchwald.
06-12-2018
Warszawa. Kandydat na stanowisko dyrektora IT nie został wybrany
Żadne z przedłożonych zgłoszeń na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego nie uzyskało rekomendacji Komisji Konkursowej, w związku z czym kandydat na dyrektora Instytutu nie został wybrany - poinformowano w czwartek na BIP MKiDN.
06-12-2018
Warszawa. Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego nierozstrzygnięty
Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydaci startujący w konkursie nie uzyskali rekomendacji żadnego z członków Komisji Konkursowej.
05-12-2018
Opole. Poparcie dla kandydatury Dyrektor Doroty Buchwald
W związku z konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, dyrekcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu wyraża zdecydowane poparcie dla kandydatury dotychczasowej Pani Dyrektor, Doroty Buchwald.
05-12-2018
Rekomendacje dla Doroty Buchwald
31 grudnia 2018 roku kończy się kadencja dyrektorska Doroty Buchwald w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Mimo szerokiego poparcia środowiska teatralnego wyrażonego listem podpisanym przez ponad tysiąc dwieście osób w sprawie przedłużenia jej kadencji, minister kultury powziął decyzję o rozpisaniu konkursu na to stanowisko - czytamy w miesięczniku "Dialog".
05-12-2018
Szczecin. List poparcia dla Dyrektor Doroty Buchwald
Dorota Buchwald jako dyrektor Instytutu Teatralnego gwarantuje jakość kierowanej przez siebie instytucji, ważnej dla teatrów znajdujących się w oddaleniu od centrum.
05-12-2018
Warszawa. Oświadczenie Nowego Teatru ws. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego
Zespół Nowego Teatru w Warszawie wyraża zdecydowane poparcie dla kandydatury pani Doroty Buchwald na stanowisko Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
05-12-2018
Warszawa. Oświadczenie Zespołu TR Warszawa w sprawie konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego
W związku z konkursem na dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Zespół TR Warszawa pragnie wyrazić swoje poparcie dla kandydatury Doroty Buchwald na to stanowisko.
05-12-2018
Warszawa. Teatr Polski popiera kandydaturę Doroty Buchwald
W związku ze spodziewanym wkrótce rozstrzygnięciem konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana wyraża zdecydowane poparcie dla kandydatury dotychczasowej pani dyrektor, Doroty Buchwald.
05-12-2018
Warszawa. Zespół Instytutu Teatralnego popiera kandydaturę Doroty Buchwald na dyrektora
Jako kierownicy i kierowniczki wszystkich działów merytorycznych Instytutu Teatralnego oraz osoby tworzące Zespół IT, wyrażamy zdecydowane poparcie dla kandydatury Doroty Buchwald na stanowisko dyrektora Instytutu oraz Jej programu - konsultowanego z całym Zespołem.
04-12-2018
Warszawa. Rekomendacja zarządu PTBT dla Doroty Buchwald
Rekomendacji na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego udzielił Dorocie Buchwald Zarząd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
04-12-2018
Kraków. Oświadczenie redakcji "Didaskaliów"
W związku z konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie informujemy, że redakcja "Didaskaliów" popiera na to stanowisko dotychczasową dyrektorkę IT, Dorotę Buchwald.
03-12-2018
Warszawa. Kandydaci na dyrektora Instytutu Teatralnego
Jak podaje Janusz Majcherek w portalu teatralny.pl, kandydatami do fotela dyrektora Instytutu Teatralnego są: Patryk Kencki, Aldona Skiba-Lickel, Mirosław Pawłowski, Jacek Zembrzuski i Dorota Buchwald.
03-12-2018
Znamy kandydatów na dyrektora Instytutu Teatralnego
Zaledwie pięcioro kandydatów zgłosiło się do udziału w konkursie ogłoszonym przez Piotra Glińskiego i odpowiadającą za instytucje kultury Wandę Zwinogrodzką na stanowisko szefa Instytutu Teatralnego w Warszawie - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
30-11-2018
Po szkodzie? Przed szkodą?
Jakimś testem będzie konkurs na dyrekcję Instytutu Teatralnego, który w najbliższym czasie ma być rozstrzygnięty. Nie był on konieczny, ale skoro Ministerstwo się przy nim uparło, to można by się przynajmniej spodziewać, że jego procedura będzie całkowicie przejrzysta - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
28-11-2018
Warszawa. Komunikat MKDiN o konkursie w Instytucie Teatralnym
Pierwsze posiedzenie Komisji Konkursowej wybierającej kandydata na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
14-11-2018
Warszawa. List Kaliny Zalewskiej ws. dialogu między ludźmi teatru a MKDiN
Warto rozmawiać, czyli głos w dyskusji przed konkursem na dyrektora Instytutu Teatralnego.
23-10-2018
Czy minister Gliński chce zdewastować kolejną ważną instytucję polskiej kultury?
Minister kultury Piotr Gliński w cieniu powyborczych emocji spełnił zapowiedzi wymiany cenionej w środowisku dyrektorki Instytutu Teatralnego w Warszawie. W poniedziałek ukazało się ogłoszenie o konkursie na to stanowisko - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-10-2018
Warszawa. Warunki konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
22-10-2018
Z życia teatralnego
Konrad Szczebiot zdjęty troską o przyszłość Instytutu Teatralnego pisze, że dla jego dobra z udziału w konkursie dyrekcyjnym powinna zrezygnować Dorota Buchwald. To ciekawa sugestia: żeby spokojnie wygrać konkurs ważne jest, aby obecna dyrektor IT w nim nie wystartowała. To tak jakby postanowiono, że w następnym Mundialu nie wystąpi Francja, bo jest za dobrą drużyną i może utrudnić grę innym. Powiedziałbym, że po liście ponad tysiąca osób z poparciem dla DB jest to kolejny dla niej niezwykły dowód uznania - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
22-10-2018
Warszawa. Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - poinformowało w poniedziałek MKiDN. Kandydaci mogą przesyłać bądź składać wnioski na to stanowisko do 22 listopada.
19-10-2018
Piotr Rudzki do Konrada Szczebiota
Komentarz Piotra Rudzkiego do tekstu "Ujazdowskie pole minowe".
19-10-2018
Warszawa. Gildia Reżyserek i Reżyserów ws. Instytutu Teatralnego
Oświadczenie Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w sprawie Instytutu Teatralnego.
18-10-2018
Warszawa. List otwarty w sprawie Instytutu Teatralnego
Do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych - AICT Polska.
12-10-2018
Ujazdowskie pole minowe
Z rosnącym niepokojem obserwuję wydarzenia związane ze zbliżającym się końcem kadencji Doroty Buchwald. Truizmem jest stwierdzenie, że Polacy podzielili się na dwa wyrzynające się nawzajem plemiona. Starożytni twierdzili, że w czasie wojny muzy milczą. Nie tylko Melpomena, Talia i Terpsychora zaczynają w dzisiejszej Polsce milknąć. Tu nawet ich kapłani ze sobą wojują na śmierć i życie, niszcząc przy okazji ich przybytki - pisze Konrad Szczebiot na stronie AICT.
20-09-2018
Instytut Teatralny w sieci Bronisława Wildsteina
Znany bojownik walki o Polskę prawą i sprawiedliwą, Bronisław Wildstein, z opóźnieniem na łamach tygodnika "Sieci" odniósł się do listu w sprawie planowanego przez Ministerstwo Kultury konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
20-09-2018
Warszawa. Sprostowanie Doroty Buchwald dot. artykułu Bronisława Wildsteina
Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, wystosowała sprostowanie do tygodnika "Sieci" dotyczące artykułu autorstwa Bronisława Wildsteina.
19-09-2018
Polemika z Bronisławem Wildsteinem
W najnowszym tygodniku "Sieci " w artykule "Dwa listy, czyli czyj teatr" Bronisław Wildstein kłamie. A kłamstwa należy prostować - pisze do e-teatru Łukasz Jaskuła.
18-09-2018
Dwa listy, czyli czyj teatr
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego okazał się wyjątkowo popularną instytucją. List w obronie jej dyrektor podpisało sporo ponad pół tysiąca osób - pisze Bronisław Wildstein w tygodniku Sieci.
25-08-2018
Instytut Teatralny ma już 15 lat. Jedno z najważniejszych miejsc dla polskiego teatru jest dziś zagrożone?
W sobotę 25 sierpnia Instytut Teatralny świętuje 15. urodziny. To jedna z nielicznych w dzisiejszej podzielonej Polsce przestrzeni wspólnych. Miejsce, gdzie możliwe jest rozwiązywanie konfliktów. Mimo to Ministerstwo Kultury we wrześniu zamierza rozpisać konkurs na stanowisko nowego dyrektora - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
25-07-2018
Warszawa. List do ministra Piotra Glińskiego ws. Instytutu Teatralnego
"Nie widzę na horyzoncie naszego życia teatralnego osoby, która byłaby bardziej kompetentna i miałaby lepsze kwalifikacje do pełnienia obowiązków Dyrektora Instytutu Teatralnego" - pisze Jacek Dobrowolski, poeta, tłumacz i krytyk teatralny, współpracownik BBC.
24-07-2018
Warszawa. Wicepremier Gliński o Instytucie Teatralnym
Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński odpowiada sygnatariuszom petycji w sprawie przyszłości Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
23-07-2018
Jeszcze w sprawie Instytutu Teatralnego
Być może w tych dniach sprawa planowanego konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego nie jest pierwszorzędnej wagi. Władze państwowe dokonują na naszych oczach dużo cięższego zamachu, niemniej przyszłość ważnej dla środowiska teatralnego instytucji domaga się również larum - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
20-07-2018
Warszawa. MKiDN: konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego jeszcze w 2018 r.
Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego zostanie rozpisany prawdopodobnie na przełomie września i października 2018 r.; powodem jest kończąca się kadencja obecnej dyrektor Doroty Buchwald - poinformowało PAP MKiDN, odnosząc się do listu poparcia dla Buchwald, wystosowanego przez środowisko teatralne.
20-07-2018
92 kolejnych sygnatariuszy listu poparcia ws. przyszłości Instytutu Teatralnego
List poparcia dla IT podpisało już 1201 sygnatariuszy. Od wczoraj swój podpis złożyły 92 kolejne osoby. List można cały czas podpisywać, pisząc na adres popieramIT@gmail.com.
18-07-2018
Poznań. List poparcia dla dyrektor Instytutu Teatralnego
Zarząd Polskiej Fundacji Artystów Scenicznych "Plac Teatralny" pragnie wyrazić swoje wsparcie dla p. Doroty Buchwald w sprawie przedłużenia kontraktu dyrektorskiego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
16-07-2018
Warszawa. Prof. Dudzik do ministra Glińskiego ws. Instytutu Teatralnego
W związku z ewentualnością ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, prof. dr hab. Wojciech Dudzik, skierował w dniu 10 lipca list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
13-07-2018
Kraj. Ludzie kultury przeciwko zmianom w Instytucie Teatralnym
Kadencja obecnej dyrektorki Instytutu Teatralnego Doroty Buchwald kończy się w grudniu, a Piotr Gliński nie zdecydował się przedłużyć z nią umowy. Decyzja ministra kultury wzburzyła środowisko artystyczne, które stanęło w obronie Buchwald.
13-07-2018
List poparcia dla dyrektor Instytutu Teatralnego Pani Doroty Buchwald
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało przed paroma dniami, że ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Od 2014 roku tę funkcję pełni Dorota Buchwald, osoba która od samego początku budowała tę instytucję, co ciekawe zanim jeszcze powstała! - pisze Oskar Świtała na blogu Sympatycy Sztuki.
13-07-2018
Po co zmiany w Instytucie Teatralnym skoro wszystko działa znakomicie?
Przez cztery lata jej [Doroty Buchwald] dyrektorowania Instytut Teatralny rozrósł się nie do poznania. Działa od rana niemal do północy. Codziennie odbywają się tu imprezy teatralne, spotkania z interesującymi ludźmi. Pokazy filmowe, dyskusje i wystawy. Instytut wydaje książki poświęcone wybitnym ludziom teatru - pisze Witold Sadowy.
12-07-2018
W sprawie przyszłości Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Wyrażamy zdecydowane poparcie dla obecnej dyrektor Instytutu Teatralnego Doroty Buchwald i kształtu prowadzonej przez nią instytucji. (...) Zachowanie jej autonomii i charakteru jest postulatem środowiska - piszą w liście dotyczącym przyszłości Instytutu Teatralnego ludzie teatru i kultury.
11-07-2018
Zła wiadomość
Złą wiadomość podało w zeszłym tygodniu Biuro Prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapowiedziano ogłoszenie w najbliższym czasie konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Kontrakt obecnej dyrektorki Instytutu, Doroty Buchwald, upływa z końcem tego roku - czytamy w komentarzu Jacka Sieradzkiego na blogu miesięcznika "Dialog".
06-07-2018
Po co potrzebny jest konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego?
Po dobrej wiadomości z Ministerstwa Kultury, że urząd przystał na kompromis zawarty między Radą Artystyczną Starego Teatru w Krakowie i jego dyrektorem, przyszła zła wiadomość: zapowiedź ogłoszenia konkursu na dyrekcję Instytutu Teatralnego - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
05-07-2018
Warszawa. Wicepremier Piotr Gliński zmieni szefa Instytutu Teatralnego?
To jedno z najważniejszych miejsc dla polskiego teatru, ośrodek intelektualny, wydawnictwo, archiwum i centrum środowiskowego dialogu. A także placówka konsekwentnie poszerzająca dostęp do kultury.