Finansowanie kultury w 2019 roku

23-10-2018
23-01-2019
Warszawa. Teatralne cięcia w budżecie miasta
Nowa władza w ratuszu da mniej teatrom na działalność, ale też chce podnieść pensje ich najbiedniejszym pracownikom. Dyrektorzy są zaskoczeni.
22-01-2019
Bydgoszcz. Marek Żydowicz żegna się z miastem
"Nie jesteśmy w stanie organizować tu Camerimage przy zaledwie 20-procentowym wkładzie miasta Bydgoszczy do budżetu festiwalu" - pisze Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage, w liście otwartym do mieszkańców miasta.
22-01-2019
Podlaskie. Budżet na 2019 rok zatwierdzony
Zarząd podlaski (PiS - Porozumienie) w wojewódzkim budżecie na ten rok zwiększył wydatki w stosunku do przygotowanego jeszcze przez koalicję PSL - PO o ponad 48 mln zł.
22-01-2019
Poznań. W kwietniu makieta nowej siedziby Teatru Muzycznego
Nowa siedziba Teatru Muzycznego zostanie zbudowana u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej. 29 czerwca, w dniu imienin Poznania, na działce u zbiegu tych ulic, Teatr Muzyczny planuje duży koncert plenerowy.
21-01-2019
Kielce. Co z siedzibą i przebudową Teatru Żeromskiego?
Ważą się losy przebudowy i siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W tym roku ma rozpocząć się zaplanowany remont teatru, a placówka przeniesiona ma zostać do Wojewódzkiego Domu Kultury. Nowy zarząd województwa, któremu podlega placówka, może mieć jednak inne plany. Jakie?
18-01-2019
Białystok. 25 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta
25 twórców otrzymało w piątek stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Rozdzielono w sumie 350 tys. zł. Dzięki stypendiom powstaną m.in. książki, filmy, spektakle teatralne czy płyty muzyczne.
17-01-2019
Downtown
Ciąg dalszy złych wiadomości w kulturze. Po decyzji o zaprzestaniu wydawania przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny "Dwutygodnika", ciągle niepewnej sytuacji Instytutu Teatralnego, dotacji na dalszą działalność nie otrzymało Centrum Sztuki Włączającej: Downtown.
17-01-2019
Warszawa. W Sejmie o Telewizji publicznej
Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie może wydawać zarządowi TVP S.A. wiążących poleceń dot. prowadzenia spraw spółki, stąd też nie odpowiada za wyniki oglądalności i za inne działania spółki - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Odpowiadał na pytania posłów w sprawie "radykalnego spadku oglądalności telewizji publicznej".
15-01-2019
Kraków. Scena STU zostaje teatrem miejskim
Od 1 stycznia teatr kierowany przez Krzysztofa Jasińskiego zmienia sposób finansowania. Do tej pory, Krakowski Teatr Scena STU był opłacany w 60 proc. przez wojewodę małopolskiego, a w 40 - przez miasto.
14-01-2019
Katowice. Samorząd woj. śląskiego: wydatki na kulturę rosną
Wydatki na kulturę zapisane w tegorocznym budżecie woj. śląskiego w wysokości 177,52 mln zł są większe od przewidywanego wykonania budżetu na 2018 r. na poziomie 168,62 mln zł - wskazali na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele samorządu regionu.
14-01-2019
Kraków. Co dalej z projektem Akademii Muzycznej?
Co z Akademią Muzyczną projektu Franka Gehry'ego? Mimo że konkurs na siedzibę krakowskiej uczelni muzycznej rozstrzygnięto w 2017 roku, wciąż nie ma umowy z pracownią słynnego amerykańskiego architekta.
11-01-2019
Śląskie. Marszałek chce zmniejszyć wydatki na kulturę
Zgodnie z najnowszym projektem budżetu województwa, który dostali radni Teatr Rozrywki w Chorzowie ma mieć mniejszy budżet o 1,1 mln zł niż pierwotnie planowano, Teatr Śląski w Katowicach o 1,8 mln zł, Muzeum Śląskie w Katowicach o 3 mln zł, Biblioteka Śląska w Katowicach o 4,5 mln zł, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach o 1,9 mln zł.
10-01-2019
Kraj. Kultura taniej dla każdego
Wyjście na koncert, do teatru czy do kina, zwłaszcza na głośne wydarzenia, może słono kosztować, ale jest też wiele sposobów, żeby wydatki na kulturę i rozrywkę bez wstrząsu zmieściły się i w skromniejszych budżetach. Sprawdzamy sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne
10-01-2019
Katowice. Pilch wg Głomba i inne plany Teatru Śląskiego
W sobotę 19 stycznia pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Śląskim. Będzie to tragikomedia kryminalna "Wiele demonów według książki Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy.
09-01-2019
Warszawa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Tryb przeprowadzania konkursów na dyrektora w samorządowych instytucjach kultury, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, określa nowela ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
08-01-2019
Sopot. Miasto finansuje kulturę: milion w grantach
Cieszące się popularnością festiwale, skromne, ale ważne projekty społeczne, nowe przedsięwzięcia - władze Sopotu przyznały tegoroczne granty na działania w dziedzinie kultury.
07-01-2019
Polityczny teatrzyk z teatrem
Grudziądz dostał 4,5 miliona na teatr, więc Bydgoszcz chce 16,5 miliona na swój. Mamy jakieś szanse? - zastanawia się Sławomir Bobbe w Expressie Bydgoskim.
04-01-2019
Bydgoszcz. Czy marszałek wesprze Teatr Kameralny?
Prezydent Rafał Bruski chce, by marszałek wsparł rewitalizację Teatru Kameralnego, po tym jak dołożył do modernizacji Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
02-01-2019
Warszawa. Porozumienie związkowców z dyrekcją TW-ON
W obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej podpisała porozumienie z dyrekcją TW-ON. Porozumienie zawiesza prowadzony od ponad roku przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" spór zbiorowy z pracodawcą.
28-12-2018
Kraków. Zakończono zamianę gruntów pod Centrum Muzyki
Akt notarialny w sprawie zamiany działek pod Centrum Muzyki w Krakowie podpisał w piątek m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i dyrektor krakowskiego oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego Przemysław Wierzba - poinformowała PAP AMW.
22-12-2018
Warszawa. Czy jest szansa na uratowanie Dwutygodnika?
- Ja podjąłem decyzję o zamknięciu Dwutygodnika, ale była ona konsultowana z Ministerstwem Kultury - mówi "Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Trwają rozmowy z instytucjami, które mogłyby przejąć od FINA wydawanie cenionego internetowego pisma kulturalnego.
20-12-2018
Białystok. Stypendia artystyczne prezydenta miasta
Projekty muzyczne, teatralne, filmowe czy z dziedziny sztuk wizualnych powstaną w ramach stypendiów artystycznych prezydenta Białegostoku. Zrealizują je zarówno młodzi twórcy, jak i profesjonaliści.
20-12-2018
Warszawa. Przyszłość "Dwutygodnika" zagrożona
Niepewne są dalsze losy "Dwutygodnika", jednego z ważniejszych w Polsce magazynów internetowych poświęconych kulturze. Ministerstwo Kultury zdecydowało, że będzie go finansować jedynie do końca roku.
19-12-2018
Bydgoszcz-Grudziądz. Awanturka o pieniądze dla Centrum Kultury Teatr
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wiceprzewodniczący kujawsko-pomorskiego sejmiku Łukasz Krupa dezaprobowali dzisiaj (18 grudnia) sposób udzielenia pomocy finansowej dla zadłużonego Grudziądza z budżetu województwa. Bydgoski ratusz zapowiada, że też zwróci się w tej sytuacji o dodatkowe wsparcie.
18-12-2018
Bydgoszcz. Trwają przepychanki o kasę na Camerimage
- Chcemy, by festiwal Camerimage rozwijał się w Bydgoszczy. 1,5 miliona złotych jest na stole - mówi wiceprezydent miasta Michał Sztybel. - 1,5 miliona to oferta obraźliwa - odpowiada jednak dyrektor imprezy Marek Żydowicz.
18-12-2018
Zielona Góra. W 2019 będą szczególnie inwestować w kulturę
Inwestycje w kulturę, ochronę zdrowia i koleje. Taki będzie rok 2019, w którym samorząd województwa zamierza wydać ponad 541 mln zł. Swoje oblicza zmienią m.in. muzeum, filharmonia i teatr.
17-12-2018
Słupsk. Nowy Teatr będzie miał nowy obiekt
Trwają prace budowlane nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego przy ulicy Lutosławskiego w Słupsku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 r.
15-12-2018
Kielce. Na teatr czy tancerzy? Pieniądze podzieliły radnych
Radni z komisji finansów publicznych kieleckiej rady miasta opiniowali w piątek poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu. Teraz decyzje podjąć będzie musiał prezydent Bogdan Wenta.
11-12-2018
Szczecin. Instytucje kulturalne dostaną trochę więcej pieniędzy
Trzy instytucje kulturalne w Szczecinie mogą liczyć na zwiększenie budżetu na podstawową działalność, pozostałe otrzymają dotacje na niezmienionym poziomie.
26-11-2018
Kraków. Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki
Zespół SBS Engineering Group razem z włoskim partnerem 3TI Progetti wygrał międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku. Planuje się, że budowa gmachu rozpocznie się w 2021 r., a jego otwarcie nastąpi w 2024 r.
26-11-2018
Wrocław. Metamorfoza Teatru Współczesnego
Znikną szklane tafle z frontowej ściany Wrocławskiego Teatru Współczesnego, remont prowadzony jest również wewnątrz budynku. Efekty zobaczymy już wiosną.
22-11-2018
Częstochowa. Pieniądze dla teatru
Prezydent przedstawił radnym swój pomysł na przyszłoroczne miejskie wydatki. Teraz radni zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane. 1 mln zł ma dostać Teatr im. Adama Mickiewicza.
15-11-2018
Kielce. Przebudują Teatr im. Żeromskiego
13,1 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego na przebudowę placówki. Inwestycja, której całkowity koszt ma wynieść ponad 70 mln zł, ma rozpocząć się na przełomie 2019/20 roku.
13-11-2018
Kraków. Budowa Centrum Muzyki coraz bliżej
Gmina Kraków i województwo małopolskie na podstawie podpisanej we wtorekumowy wymienią się działkami, dzięki czemu możliwa będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia - budowa pod Wawelem Centrum Muzyki.
08-11-2018
Kielce. Co dalej z nową siedzibą Teatru Kubuś?
W tym roku miały się rozpocząć prace przy adaptacji nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś przy ulicy Zamkowe. Do tej pory nie ogłoszono przetargu na wybór wykonawcy.
08-11-2018
Lubuskie. Ponad 30 mln zł na kulturę
Sześć związanych z kulturą projektów w województwie lubuskim otrzyma unijne dofinansowanie. Wśród nich jest m.in. rozbudowa Teatru Lubuskiego i Filharmonii Zielonogórskiej. Decyzję podjął we wtorek Zarząd Województwa Lubuskiego.
08-11-2018
Pacanów-Kielce. Zbudują Akademię i rozbudują Teatr Żeromskiego
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz Teatr Żeromskiego w Kielcach otrzymały unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsza instytucja na budowę parku edukacyjnego Akademia Bajki, druga - na przebudowę siedziby.
08-11-2018
Szczecin. Będzie całkiem nowy Teatr Polski
Pięć nowych scen, w tym szekspirowską z otwieranym dachem, będzie mieć Teatr Polski w Szczecinie. Wkrótce ruszy jego wielka przebudowa.
30-10-2018
Warszawa. Ruszył nabór do programów ministra kultury na 2019 rok
Ruszył nabór do 28 programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w tym m.in. Czasopism, Kultury Dostępnej, Teatru i Tańca, Kultury ludowej i tradycyjnej, na 2019 r. - ogłosiło we wtorek MKiDN. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada.
29-10-2018
Szczecin. Za trzy lata będzie nowy Teatr Polski
Teatr Polski wszedł w kolejny etap rozbudowy swojej siedziby. Podpisał umowę z inżynierem kontraktu. Inwestycję nadzorować będzie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-IN WEST ze Szczecina.
26-10-2018
Legnica. Teatr Modrzejewskiej poszukuje strategicznego sponsora
- Oferujemy dobre towarzystwo, markę legnickiej sceny i nasz dorobek artystyczny. Resztę możemy dogadać - zapewnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który sponsora postanowił szukać nie w zaciszu gabinetów, ale publicznie. - Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy - dodał.
26-10-2018
Pierwszy krok do profesjonalnej sceny tanecznej
Ponad 5000 mieszkańców zagłosowało w olsztyńskim budżecie obywatelskim na Olsztyński Teatr Tańca. To on wyprzedził budowę ogrodzenia stadionu rugby, Centrum Seniora i tężnie. Miasto zarezerwowało na 0B0 3 mln 700 tys. zł. Pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
25-10-2018
Olsztyn. Projekt Teatru Tańca zwycięzcą Budżetu Obywatelskiego
Nieco w cieniu wyników wyborów samorządowych poznaliśmy także rezultat głosowania Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów" - 5252 - uzyskał Olsztyński Teatr Tańca. Prolog.
25-10-2018
Wynik wyborów, a rządowa kasa na inwestycje. Bydgoszcz ma się czego obawiać?
W czasie kampanii wyborczej minister kultury Piotr Gliński zapowiadał, że łatwiej byłoby się starać o pieniądze na bydgoskie inwestycje, gdyby prezydentem został Tomasz Latoś. Nie został. Czy to oznacza kłopoty? - pyta Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
23-10-2018
Warszawa. Sejmowa komisja kultury pozytywnie o budżecie na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego
Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała we wtorek budżet na 2019 r. w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Projekt zakłada, że środki, którymi będzie dysponował minister kultury w 2019 r. wyniosą ok. 4 mld 811,5 mln zł i w porównaniu do 2018 r. wzrosną o 11,4 proc.
23-01-2018
Kapitalizm w teatrze
Teatry w Polsce najczęściej funkcjonują na granicy wytrzymałości budżetowej i trzeba wybierać - albo bezpieczną drogę i mało premier, albo sprawdzanie możliwości teatru - mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach w Dialogu.