Finansowanie kultury w 2019 roku

23-10-2018
23-01-2020
Warszawa. PISF: ponad 51 mln zł dla 26 projektów
26 projektów skorzystało z systemu zachęt finansowych dla filmowców w Polsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał ponad 51 milionów złotych na wsparcie produkcji audiowizualnej - przekazał PAP PISF.
07-01-2020
Bydgoska kultura ma się czym pochwalić? Sprawdzamy miniony rok
Pisaliśmy już o tym, co się w kulturze budowało w ostatnim roku. Pisaliśmy też, jakich inwestycji w tym obszarze możemy się w Bydgoszczy spodziewać w 2020. Teraz czas na podsumowanie artystycznych wydarzeń 2019 - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
07-01-2020
Niesmak po Industriadzie. Właściciel elektrociepłowni Szombierki nie zapłacił aktorom i nie rozliczył dotacji
Zeszłoroczna Industriada, jak zawsze, była sukcesem. Ale pierwszy raz po ostatniej edycji imprezy pozostał niesmak. Właściciel elektrociepłowni Szombierki nie zapłacił bowiem aktorom i nie rozliczył publicznej dotacji - pisze Anna Malinowska w Gazecie Wyborczej - Katowice.
30-12-2019
Białystok. Teatr Dramatyczny podsumował projekty wsparte przez MKiDN
Konspekty lekcji o teatrze, książeczka dla dzieci towarzysząca spektaklowi o Koziołku Matołku - to niektóre z efektów projektów edukacyjnych, które w 2019 r. dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizował Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku. Projekty podsumowano w poniedziałek (30.12.) na konferencji prasowej w teatrze.
15-11-2019
Lepiej z mądrym stracić
Chodzi o zrozumienie, że jeśli kultura ma być gospodarką, to w gospodarce trzeba wyznaczyć dłuższy horyzont. I uwzględniać dalsze, a nie tylko natychmiastowe konsekwencje - mówi prof. Jerzy Hausner w miesięczniku Kraków.
14-11-2019
Szczecin. Spore pieniądze dla Pleciugi, ale na ich wydanie teatr ma siedem tygodni
Teatr lalek Pleciuga otrzymał 300 tys. zł dofinansowania od marszałka. Pieniądze mają być rozliczone do końca grudnia. Na co zostaną wydane?
13-11-2019
Kielce. Powraca temat remontu Teatru Żeromskiego
Teatr im. Żeromskiego w Kielcach szuka pieniędzy na remont siedziby przy Sienkiewicza. Czy się znajdą?
12-11-2019
Warszawa. Teatr Syrena składa wyjaśnienie ws. raportu OZZ Inicjatywy Pracowniczej
Teatr Syrena przygotował wyjaśnienie w sprawie raportu OZZ Inicjatywy Pracowniczej na temat wynagrodzeń w warszawskich instytucjach kultury.
07-11-2019
Gdańsk. Remont Teatru Miniatura do końca grudnia
Miejski Teatr Miniatura sezon rozpoczął zgodnie z planem, ale z dużymi kłopotami spowodowanymi zalaniem teatru po awarii rury na pierwszym piętrze budynku. Remont przebiega bez większych zakłóceń dla bieżącej pracy teatru i realizacji repertuaru.
04-11-2019
Kielce. Rosną koszty przygotowania nowej siedziby Teatru Kubuś
Rosną koszty adaptacji nowej siedziby dla Teatru Lalki i Aktora Kubuś przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Na inwestycje potrzeba już 35 milionów złotych, o 12 milionów złotych więcej niż pierwotnie planowano.
04-11-2019
Podlaskie. Od listopada podwyżki zarobków w instytucjach kultury
Pracownicy dziewięciu wojewódzkich instytucji kultury od listopada otrzymali podwyżki. Jak argumentował ten pomysł zarząd województwa podlaskiego, w sektorze kultury dla wszystkich pracowników nie było ich od sześciu lat. Na wzrost płac przeznaczono do końca tego roku ok. 2,5 mln zł.
23-10-2019
Warszawa. Pełna kultura - puste konta
Na rękę 3200 zł - tyle lub mniej zarabia połowa pracowników publicznych instytucji kultury w stolicy. Studio Filmowe "Zebra" płaci średnio 11,5 tys. brutto. Biblioteka Narodowa jest na czarnej liście płacących najmniej.
23-10-2019
Warszawa. Powstał raport "Pełna kultura - puste konta"
Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" opublikował raport opisujący najważniejsze problemy związane z zatrudnieniem w sektorze kultury, którego główne słabości to umowy śmieciowe, niskie płace i realne ubożenie pracownic i pracowników instytucji kultury.
21-10-2019
Szczecin. Koszmarnie drogie oferty na rozbudowę Teatru Polskiego
Na inwestycję mamy 97,2 mln zł, tymczasem najtańsza oferta opiewa na 201,4 mln zł. Pozostałe dwie propozycje są jeszcze droższe. Przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego przyniósł fatalne wieści.
11-10-2019
Gdańsk. 7,5 mln zł na projekty kulturalne
Miasto Gdańsk zakończyło "Otwarty Konkurs na Wydarzenia Kulturalne Realizowane w Latach 2019-2022", w ramach którego dofinansuje projekty w trybie czteroletnim. Na dofinansowanie przeznaczono ponad 7,5 mln zł (o połowę więcej niż na lata 2017-2019), z czego prawie 3,5 mln zł przeznaczone zostanie na festiwal Actus Humanus.
11-10-2019
Wieniec. Kujawskie Centrum Muzyki będzie gotowe latem
W odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Wieńcu powstanie latem 2020 Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Inwestycja pochłonie blisko 27 mln zł.
10-10-2019
Warszawa. Brakuje funduszy na kulturę
Pana rząd znacząco uszczuplił dochody Warszawy. Proszę zatem o wsparcie z budżetu państwa miejskich inwestycji o charakterze ponadlokalnym - napisał Rafał Trzaskowski do premiera Mateusza Morawieckiego.
07-10-2019
Mazowieckie. Podpisano 15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury
- 15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury na kwotę prawie 20 mln zł podpisano w niedzielę w Nurze (woj. mazowieckie). Chcemy, żeby Polska rozwijała się w sposób równomierny; to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju - mówił podczas uroczystości wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
05-10-2019
Kraków. Teatr Łaźnia Nowa tworzy w Nowej Hucie Dom Utopii
Sale tapicerskie i ceramiczne, zajęcia z animacji komputerowej, spotkania sąsiedzkie i warsztaty prowadzone przez artystów z całego świata - taki pomysł na centrum kultury ma dyrekcja Teatru Łaźnia Nowa. Otwarcie w 2021 roku.
04-10-2019
Kraków. Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii
W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii. W dawnym, nieczynnym skrzydle Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 na osiedlu Szkolnym 26 zostanie otwarty nowoczesny ośrodek rozwoju sztuki współczesnej i relacji międzyludzkich. 2200 m2 przestrzeni kreatywnej dla Nowej Huty i Krakowa.
04-10-2019
Opera z nowoczesnym potencjałem
Festiwal Moniuszko Inspiration!, premiera "My Fair Lady" oraz "Romea i Julii" - to najważniejsze pozycje, jakie znajdą się w nowym sezonie Opery na Zamku w Szczecinie, zaliczanej do jednej z najlepszych scen w Polsce - pisze Michał Stankiewicz w Rzeczpospolitej.
24-09-2019
Ile kosztuje teatr. "Każda premiera to ryzyko, które warto podjąć"
- Nasza scena, z widownią dla 1070 osób, daje ogromne możliwości. Np. w przypadku "Notre Dame do Paris", po odliczeniu wszystkich kosztów, z każdego spektaklu zostaje nam 25 tys. zł. Oczywiście przy założeniu, że gramy dla kompletu publiczności - rozmowa z Igorem Michalskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, Bogdanem Gasikiem, wicedyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni i Mateuszem Gigiewiczem, głównym specjalistą ds. umów licencyjnych Teatru Muzycznego w Gdyni.
20-09-2019
Kraków. Wbito łopatę pod budowę Teatru KTO
W czwartek przy ul. Zamoyskiego w Podgórzu prezydent Jacek Majchrowski oraz aktorzy Teatru KTO dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod budowę nowej siedziby teatru w miejscu dawnego kina Wrzos. Cała uroczystość przywodziła na myśl spektakle Teatru KTO .
20-09-2019
O klasie w kulturze
Miasto ma ambitny festiwal teatralny, ale zamiast inwestować w jego rozwój, chuchać na niego i dmuchać, dławi go, i to w wybitnie nieelegancki sposób - unikając kontaktu z jego pomysłodawczynią i dyrektorką artystyczną Anetą Adamską-Szukałą. Chodzi o "Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", festiwal, który odbywał się w Rzeszowie jesienią, a jego organizatorem oficjalnie był miejski Teatr Maska - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej-Rzeszów.
20-09-2019
Rzeszów. Festiwal "Źródła pamięci" ofiarą reformy edukacji
Osiem udanych edycji festiwalu teatralnego "Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" nie przekonało władz Rzeszowa o potencjale promocyjnym, jaki wynika z ambitnego wydarzenia kulturalnego. Miasto wydało festiwalowe pieniądze na edukację. - Musieliśmy zdecydować, co jest najważniejsze - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.
18-09-2019
Rzeszów. Druga kontrola w "Masce"
Za dużo pieniędzy wydanych na nagrody dla pracowników, niejasne zasady "pożyczania" teatralnych funduszy - to kolejne zarzuty ratusza pod adresem Moniki Szeli, dyrektorki rzeszowskiego Teatru Maska. Ona je odpiera.
13-09-2019
Białystok. Podwyżki płac w instytucjach kultury
Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił zwiększyć wynagrodzenia we wszystkich dziewięciu instytucjach. Na ten cel przeznaczono około 2,5 mln zł.
12-09-2019
Łódź. Miasto z największym wsparciem z Ministerstwa Kultury
- Łódź dostała w tej kadencji największe wsparcie z resortu kultury - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w czwartek odwiedził Muzeum Kinematografii oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa.
30-08-2019
Opole. Nowoczesny i komfortowy, taki będzie Teatr im. Kochanowskiego
Już niebawem rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego. 8 sierpnia dyrektor teatru, Norbert Rakowski, podpisał umowę z wykonawcą remontu - firmą TECH-BUD Sp. z o.o.
27-08-2019
Małopolskie. 4 mln zł na podwyżki dla pracowników instytucji kultury
Prawie 4 miliony złotych przeznaczono w bieżącym roku na podwyżki dla pracowników 22 instytucji kultury w Małopolsce - poinformował we wtorek (27 sierpnia) marszałek województwa Witold Kozłowski. Jest to odpowiedź na ich postulaty, m.in. systemowego rozwiązania kwestii płacowych.
20-08-2019
Bielsko Biała. Teatr Polski pięknieje
Trwa drugi etap renowacji budynku Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Inwestycja została dofinansowana przez Unię Europejską.
19-08-2019
Wrocław. Współfinansowanie Narodowego Forum Muzyki
Porozumienie zakładające zmniejszenie o połowę dotacji dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zawarł Samorząd Województwa Dolnośląskiego z Urzędem Miejskim Wrocławia i MKiDN. Brakującą kwotę zrekompensują solidarnie miasto i ministerstwo - poinformował w poniedziałek zarząd województwa.
14-08-2019
Kielce. Przebudowa sali gimnastycznej na teatralną
Za ok. 11,5 mln zł firma Anna-Bud z podkieleckiej Bilczy przebuduje salę gimnastyczną w Wojewódzkim Domu Kultury na salę teatralną. Prace potrwają osiem miesięcy.
12-08-2019
Gdańsk. Pieniądze na ciekawe wydarzenia kulturalno-społeczne
To program dla tych, którzy mają interesujące pomysły i chcieliby zorganizować wydarzenie kulturalno-społeczne dla mieszkańców Oruni - św. Wojciech - Lipce, ale nie mają środków finansowych. Mini granty w wysokości od 500 do 1500 zł przyznaje Komisja powołana przez organizatora - Stację Orunia Gdański Archipelag Kultury. Projekt należy złożyć do 26 sierpnia.
09-08-2019
Kraj. Dofinansowanie z programu Kultura - Interwencje 2019
II nabór do programu Kultura - Interwencje 2019 został rozstrzygnięty, dofinansowanie otrzyma 140 projektów. Złożono 872 wnioski - podaje Narodowe Centrum Kultury.
09-08-2019
Opole. W Teatrze im. Kochanowskiego po remoncie zmieni się wszystko
W czwartek podpisano umowę z wykonawcą na remont i modernizację teatru im. Jana Kochanowskiego. Zmieni się wszystko: od scen teatru, przez zaplecza i garderoby, po przebudowę fasady głównej, przy której pojawią się nowe tarasy. Inwestycja warta jest 22 mln zł.
08-08-2019
Opole. Teatr dramatyczny do remontu za 22 mln zł
Teatr im. Jana Kochanowskiego zyska m.in. nową fasadę i wejście główne, a także system klimatyzacji.
07-08-2019
Pacanów. Rozpoczyna się budowa Parku Rozrywki Europejskiego Centrum Bajki
Ponad 21,6 mln zł (16,5 mln zł to środki unijne) wyniesie koszt budowy Parku Edukacyjnego "Akademia Bajki", który będzie jedną z atrakcji Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W środę podpisano umowę na realizację inwestycji, która ma zostać oddana do użytku w maju 2022 roku.
29-07-2019
Koszalin. Podpisano umowę na przebudowę amfiteatru
Za prawie 37 mln zł spółka Budimex przebuduje koszaliński amfiteatr; prace obejmą m.in. przebudowę sceny, jej zaplecza, które ma być oszklone, a także taras zewnętrzny. W poniedziałek przedstawiciele wykonawcy i zarządcy miejskiego obiektu podpisali stosowną umowę.
23-07-2019
Poznań. Budynek Akademii Muzycznej przejdzie renowację
Prawie 7,9 mln zł pochłoną przebudowa i remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Uczelnia pozyskała na ten cel prawie 4,1 mln zł unijnego wsparcia.
22-07-2019
Kielce. Zagrożony remont Teatru Żeromskiego
Radni sejmiku mają wątpliwości, czy rozpoczynać remont kieleckiego teatru. Tłumaczą, że brakuje pieniędzy. - Być może przyjdzie nam wybierać między kulturą a zdrowiem - ostrzega Magdalena Zieleń z PiS.
19-07-2019
Jeżeli kultura, to tylko fizyczna
Sport i kultura są jak końce kija. A raczej dwóch, takich, które w rękach decydentów biją się o kasę. Wbrew pozorom klub sportowy Stomil Olsztyn oraz Olsztyński Teatr Lalek mają ze sobą więcej wspólnego niż może się wydawać. Z tym że tylko w tym pierwszym były problemy z przejrzystością przy wydawaniu pieniędzy - pisze Iwona Görke w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
17-07-2019
Co dalej z miejską kulturą w Olsztynie?
Miejską kulturę czekają zmiany. Ma powstać nowe centrum kultury. Pomysł ratusza, aby w nowym budynku umieścić Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyński Teatr Lalek i Miejską Bibliotekę Publiczną jest raczej nierealny. Dyskusja trwa. O opinie poprosiliśmy znawców współczesnych trendów i nowoczesnej sztuki, animatorów kultury i artystów - pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
16-07-2019
Olsztyn. Mecze Stomilu gromadzą mniej widzów niż spektakle w "Lalkach"
Osiemnaście spotkań Stomilu Olsztyn w sezonie 2018/2019 obejrzało 33 948 widzów, co daje średnią 1997 osób na mecz. Olsztyński Teatr Lalek przyciągnął 37 968 widzów. Frekwencja w teatrze jest więc wyższa niż na meczach Stomilu, ale to klub piłkarski jest bardziej wspierany finansowo z publicznych pieniędzy niż placówka kulturalna.
15-07-2019
Warszawa. MKiDN: inwestycja w Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi opóźniona mimo dotacji resortu
Inwestycja w Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi jest opóźniona mimo dotacji resortu kultury - podało MKiDN. Resort przyznał 25,8 mln zł dotacji na instytucję, jednak budynek wymaga adaptacji, której koszt jest pięciokrotnie wyższy niż zakładał projekt opracowany przez Łódź - dodano.
12-07-2019
"Lalki" mają dość. Echa listu do prezydenta
Praca w Teatrze Lalek w Olsztynie to kurs przetrwania i podróż w czasie jednocześnie. - Ale ile można tak pracować? - pyta jeden z aktorów. - Nikt nas nie traktuje poważnie. Pracujemy w warunkach wołających o pomstę do nieba. Od tego, czy znajdzie się nowa siedziba dla naszego teatru, zależy, czy będzie on miał jakaś przyszłość, czy dalej będzie uprawiał partyzantkę.
11-07-2019
Białystok. Chcą wystawić spektakl o Joannie Szalonej. Potrzebują 5 tys. złotych
Bernadeta i Karol to aktorzy na początku drogi zawodowej. Chcą zrealizować autorski spektakl, ale potrzebują wsparcia finansowego. W internecie utworzyli zbiórkę na materiały do wykonania lalek i scenografii, sprzęt muzyczny oraz opłacenie praw autorskich.
11-07-2019
Kielce. Oferty przebudowy sali na teatr znowu za drogie
Pięć ofert wpłynęło w drugim przetargu na przebudowę sali gimnastycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Każda z nich przewyższa kwotę zarezerwowaną na remont. Przebudowana sala WDK ma posłużyć za tymczasową siedzibę Teatru im. Żeromskiego w związku z planowanym remontem budynku przy ulicy Sienkiewicza.
11-07-2019
Kraków. Duże pieniądze dla kultury. Kto dostał najwięcej?
Capella Cracoviensis, Nowohuckie Centrum Kultury, Willa Decjusza, Teatr Ludowy - to tylko niektóre z instytucji kultury w Krakowie, którym zwiększone zostaną dotacje.
08-07-2019
Bielsko-Biała. W wakacje Teatr Polski będzie poddany renowacji
Renowacja budynku bielskiego Teatru Polskiego rusza w wakacje - podała Irena Świtalska, specjalistka ds. operacyjnych, marketingu i promocji sceny. Blask odzyskają m.in. sztukaterie. Wymalowane zostaną ściany, a na małej scenie położona będzie nowa podłoga.
08-07-2019
Koszalin. Radni zwiększyli plan wydatków na przebudowę amfiteatru
Radni zgodzili się na zmianę wieloletniej prognozy finansowej Koszalina, która zakłada m.in. zwiększenie o ok. 7 mln zł wydatków na przebudowę amfiteatru. W marcu już do inwestycji dołożyli 10 mln zł, ale to nie wystarczyło, by skutecznie rozstrzygnąć piąty przetarg.
04-07-2019
Białystok. BTL z unijną dotacją
Projekt "ConnectUp. The Lives of the Others" otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu "Creative Europe".
04-07-2019
Kraków. Drugi etap modernizacji w Teatrze im. Słowackiego
Rozpoczyna się drugi etap modernizacji infrastruktury technicznej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Najwięcej zmian czeka Scenę Miniatura, gdzie wymieniona zostanie mechanika sceny, zamontowane nowe nagłośnienie, oświetlenie i sprzęt multimedialny. Prace potrwają pół roku.
03-07-2019
Toruń. 107 mln zł z Unii Europejskiej na kulturę i turystykę
W województwie powstaną nowe miejsca kultury i rekreacji. Samorząd zajmie się także remontami turystycznych symboli naszego regionu.
02-07-2019
Warszawa. "Zeszyty Literackie" przechodzą do internetu
Wsparcie finansowe, którego udzielili sympatycy pisma oraz ich apele, aby kontynuować naszą misję, skłoniły mnie do podjęcia nowej przygody: próby istnienia w internecie - napisała Barbara Toruńczyk na stronie internetowej "Zeszytów Literackich".
26-06-2019
Bytom. "Lokal na kulturę"
Lokale w atrakcyjnym miejscu, a przede wszystkim z atrakcyjnym czynszem czekają na chętnych, którzy wezmą udział w I edycji programu "Lokal na kulturę" w Bytomiu. 1 lipca o 16.00 w Sali sesyjnej UM przy ul. Parkowej 2, odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych.
26-06-2019
Kraków. Wymiana klimatyzacji na Scenie MOS
25, 26 czerwca br. decyzją dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego zostały odwołane spektakle "Wojny polsko-ruskiej" na Scenie MOS z powodu całkowitej awarii systemu klimatyzacji. Koszt nowej klimatyzacji wynosi 1 800 000 zł, pokryje go Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
25-06-2019
Kontrola. Teatr bez dyrektora artystycznego. Zwolnią Monikę Szelę?
"Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" - stalinowska zasada wiecznie żywa. Ratusz po aferze ze spektaklem "#chybanieja" wziął pod lupę finanse Teatru Maska. Są uchybienia. Monika Szela straci stołek dyrektora? - pyta Joanna Gościńska w portalu Rzeszów News.
17-06-2019
Olsztyn. List otwarty ws. Olsztyńskiego Teatru Lalek
My pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek zwracamy się do Pana po raz kolejny, tym razem w formie listu otwartego, ponieważ poprzednie pisma wysyłane do Pana przez ostatnie kilka lat pozostały bez odpowiedzi, nawet tej pisemnej - piszą pracownicy OTL do prezydenta Piotra Grzymowicza.
12-06-2019
Kielce. Ministerstwo Kultury będzie współprowadziło Teatr Żeromskiego?
Zarząd województwa chce, by Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadziło Teatr im. Żeromskiego. Zwolennicy liczą, że dzięki temu znajdą się pieniądze na remont. Przeciwnicy obawiają się o repertuar.
07-06-2019
Częstochowa. Stypendia dla młodych artystów rozdane
27 młodych częstochowskich twórców otrzymało stypendia artystyczne prezydenta miasta Częstochowy. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w środę w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater".
06-06-2019
Katowice. Teatrogranty - nowy program wsparcia kultury
Pieniądze w ramach programu przeznaczone będą na realizację nowych projektów - np. spektakli, cykli warsztatów, projektów edukacyjnych czy słuchowisk. Można je przeznaczyć na opłacenie honorariów, zakup niezbędnych usług czy materiałów, ale także potrzebnego wyposażenia scenicznego - nagłośnienia, oświetlenia czy urządzeń projekcyjnych.
04-06-2019
Kraków. 134 zgłoszenia do konkursu na projekt Muzeum Wyspiańskiego
134 pracownie architektoniczne z Polski i Europy złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na projekt Muzeum Wyspiańskiego. Tak duże zainteresowanie pokazuje olbrzymi potencjał "tematu" i to jak bardzo stworzenie tego muzeum jest potrzebne i oczekiwane - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
24-05-2019
Kielce. Będzie przetarg na siedzibę Teatru Kubuś
- Do końca września ogłosimy przetarg na adaptację nowej siedziby teatru "Kubuś" - poinformowała na czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta pełnomocnik prezydenta Danuta Papaj. A radni zgodzili się, by przesunąć pieniądze na tę inwestycję.
24-05-2019
Opole. Drugie podejście do remontu Teatru im. Kochanowskiego
Nowa fasada, przeniesienie wejścia, montaż systemu klimatyzacji, nowe technologie na scenie - to wszystko zakłada modernizacja gmachu Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Prace mają się rozpocząć pod koniec roku.
23-05-2019
Kielce. Teatr Kubuś dostanie pieniądze na nową siedzibę
Są dobre wieści w sprawie budżetu Kielc. W czwartek zbiorą się radni na nadzwyczajnej sesji i zdecydują o przyznaniu pieniędzy na adaptację nowej siedziby dla Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
23-05-2019
Wałbrzych. Pomyślne wieści dla Teatru Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu otrzymał dofinansowanie, dzięki któremu będzie możliwa organizacja gali jubileuszowej oraz, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, odbędą się kolejne Fanaberie wraz z nowym festiwalem. To nie koniec dobrych nowin.
17-05-2019
Warszawa. Protest pracowników kultury
Komisje Zakładowe OZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy warszawskich instytucjach kultury organizują jutro protest pod hasłem "Pełna kultura - puste konta".
15-05-2019
Kielce. Bliżej nowej siedziby dla Teatru Kubuś
Na czerwcowej sesji kieleccy radni zdecydują, czy dołożyć około 10 mln zł na przebudowę kompleksu przy ul. Zamkowej, gdzie ma być nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
14-05-2019
Warszawa. 17 mln zł dotacji na mazowieckie zabytki
Wojewódzki konserwator zabytków przyznał dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Dofinansowanie otrzymało 119 wnioskodawców z całego Mazowsza. Gros z przeznaczonej do podziału puli 16 995 400 zł przypadło parafiom i klasztorom.
13-05-2019
Bydgoszcz. Teatr Polski do przebudowy
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaakceptowała projekt rozbudowy i przebudowy budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Poprzedniemu dyrekcja TP zarzucała wiele błędów. Prace mają zakończyć się do 2021 r.
13-05-2019
Kielce. Będą pieniądze na nową siedzibę Teatru Kubuś
Są dobre wiadomości w sprawie nowej siedziby dla Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Będą pieniądze na adaptację pomieszczeń przy ulicy Zamkowej na nową siedzibę.
10-05-2019
Katowice. Do końca maja rozstrzygnie się konkurs na "teatrogranty"
Do końca maja w Katowicach ma zostać rozstrzygnięty konkurs dla niezależnych teatrów. W poniedziałek zostanie udostępniony regulamin składania wniosków. W tym roku fundusz "teatrograntów" wynosi 200 tys. zł.
09-05-2019
Opole. Ile wydają miejskie instytucje kultury?
W ubiegłym roku ratusz przekazał pięciu podległym instytucjom kultury blisko 20 mln zł. Tylko Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zakończyło rok na minusie, ale przeprowadziło ważne inwestycje. Bez miejskiego dofinansowania żadna z tych jednostek nie byłaby w stanie utrzymać się sama. Takich oczekiwań ze strony ratusza jednak nie ma.
08-05-2019
Legnica. Sejmik dorzucił Modrzejewskiej blisko 900 tys. zł
Sejmik Województwa Dolnośląskiego na wniosek zarządu województwa przyznał legnickiemu Teatrowi Modrzejewskiej dodatkowe środki zarówno na tzw. wkład własny do dotacji ministra kultury oraz 575 tys. zł na inne zadania, które legnicka scena zrealizuje w 2019 roku. Łącznie to niemal 900 tys. zł.
07-05-2019
Kraków. Powstanie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Ogłoszono konkurs architektoniczny
Powstanie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłasza konkurs na projekt nowego pawilonu, poświęconego twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Powstanie obok Gmachu Głównego MNK.
06-05-2019
Katowice. Marszałek dał na kulturę
Zarząd województwa śląskiego zwiększył dotację na kulturę w tym roku o prawie 13 mln zł, w tym na działalność bieżącą instytucji kultury niemal o 11,5 mln zł.
06-05-2019
Rawicz. Teatralny festiwal z dofinansowaniem
Festiwal Teatralny im. Krystyny Sienkiewicz otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finansowe wsparcie w kwocie 30 tys. zł, ministerstwo przekazało z programu "Teatr i Taniec".
30-04-2019
Bielsko-Biała. Minister Gliński: inwestycje w kulturę to także koło zamachowe gospodarki
Miasto Bielsko-Biała (Śląskie) zmodernizowało główne obiekty Bielskiego Centrum Kultury - Dom Muzyki i połączony z nim ośrodek Kubiszówka. Wicepremier prof. Piotr Gliński podczas otwarcia podkreślił, że inwestycje w kulturę to również wsparcie dla gospodarki.
29-04-2019
Białystok. Piętnaście projektów zgłoszonych do programu wydarzeń kluczowych
Piętnaście projektów: imprez teatralnych, muzycznych, tanecznych, promujących czytelnictwo i historię - zgłosiły białostockie instytucje kultury i organizacje pozarządowe do miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych. Pięć z nich ma szansę otrzymać trzyletnie dofinansowanie.
26-04-2019
Kraków. Wciąż rosną koszty remontów siedzib instytucji kultury
0 4 miliony złotych zwiększona została dotacja na modernizację budynku po kinie Wrzos, w którym w przyszłości ma swoją działalność prowadzić teatr KTO
26-04-2019
Wrocław. Walka o 8,6 mln zł dotacji dla NFM
Kryzys w koalicji PiS i Bezpartyjni Samorządowcy na Dolnym Śląsku staje się faktem. Podzielił ich pomysł odebrania dotacji dla Narodowego Forum Muzyki.
24-04-2019
Szczecin. Zagospodarują Łąkę Kany?
Przedstawiciele Teatru Kana chcieliby zmodernizować przylegającą do siedziby teatru Łąkę. Radni dają zielone światło i będą szukali pieniędzy na realizację projektu.
19-04-2019
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier bez wsparcia ministerstwa
Ministerstwo Kultury nie przyznało dofinansowania jednej z flagowych kulturalnych imprez Bydgoszczy. - Wierzymy, że dzięki życzliwości innych partnerów Prapremiery nie będą jakościowo odbiegały od poprzednich edycji - mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiej sceny.
19-04-2019
Trzymam kciuki za Teatr Muzyczny!
- Lubię taki teatr - inteligentny, wolny od doraźnej publicystyki, poszukujący optymistycznego, humanistycznego przesłania nawet w opowieściach o trudnych sprawach; taki, który nie zakłada, że tylko szok i skandal są właściwą metodą zwrócenia uwagi publiczności, zainteresowania widza - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, w rozmowie z okazji 5-lecia Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.
18-04-2019
Bydgoszcz. MKiDN odpowiada w sprawie Prapremier
Kilka dni temu pisaliśmy o tym. że w tym roku Festiwal Prapremier, sztandarowe wydarzenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy, będzie musiał poradzić sobie bez finansowego wsparcia ministerstwa kultury. Dlaczego? Mamy odpowiedź resortu.
18-04-2019
Kraków. Wieża Ratuszowa pod lupą miejskich radnych
Radni z komisji mienia chcą, aby dochód z wynajmu kawiarni pod Wieżą Ratuszową trafiał do miasta, a nie działającego tam Teatru Ludowego. Podobne kroki zamierzają podjąć w stosunku do innych instytucji.
17-04-2019
Śląskie. Marszałkowskie łamańce nad budżetem na kulturę
Marszałek zabrał pieniądze na kulturę. Teraz je oddaje i chwali się, że zwiększa dotację.
16-04-2019
Białystok. Projekty kulturalne z Budżetu Obywatelskiego
Magistrat rozstrzygnął dwa konkursy z Budżetu Obywatelskiego 2019: "Biblia - źródło kulturowych kontekstów" i "Święto rzeki Białej". Wsparcie finansowe wyniosło prawie 50 tysięcy złotych.
16-04-2019
Bydgoszcz. Prapremiery bez wsparcia ministerstwa
W tym roku Festiwal Prapremier organizowany przez Teatr Polski będzie musiał sobie poradzić bez dotacji ministra kultury. Instytucja nie dostała jej ani w pierwszym etapie konkursu, ani po odwołaniu.
16-04-2019
Wrocław. Marszałek gasi protest dolnośląskiej "Solidarności" w kulturze
Dolnośląski marszałek Cezary Przybylski znalazł pieniądze na podwyżki dla pracowników instytucji kultury i tak zamierza zgasić protest "Solidarności". Tyle że nie trafią one do wszystkich. Poza tą pulą jest m.in. Opera Wrocławska.
15-04-2019
Kielce. Pracownicy instytucji kultury otrzymają podwyżki
Najmniej zarabiający pracownicy siedmiu instytucji kultury, podlegających samorządowi województwa świętokrzyskiego, będą mogli otrzymać podwyżki pensji. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni sejmiku.
15-04-2019
Śląskie. Wydatki na kulturę większe o blisko 13 mln zł
Wydatki na kulturę w tegorocznym budżecie woj. śląskiego wzrosną o 13 mln zł - wynika z poniedziałkowej informacji służb prasowych urzędu marszałkowskiego tego regionu. Prawie 11,5 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie działalności bieżącej wojewódzkich instytucji kultury.
04-04-2019
Jelenia Góra. Gorący spór o pieniądze za remont teatru
- Prezydent Jerzy Łużniak i jego poprzednik Marcin Zawiła powinni zrzec się pensji - senator PiS Krzysztof Mróz bezpardonowo podsumował wczoraj (29 marca) obecną sytuację. O co chodzi? Idzie o remont Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze i duże pieniądze.
03-04-2019
Brak dotacji od marszałka to likwidacja trzech festiwali albo zwolnienie większości filharmoników
- Brak dotacji od marszałka oznacza konieczność likwidacji trzech festiwali, z flagową Wratislavią i Jazztopadem na czele. Albo zwolnienie większości filharmoników - mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Rozmowa Beaty Maciejewskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-04-2019
Wałbrzych. "Bolko II Świdnicki w teatralnej odsłonie..." w TLiA
Teatr Lalki i Aktora otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury kwotą 39 000 zł w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2019 na realizację projektu "Bolko II Świdnicki w teatralnej odsłonie..."
03-04-2019
Warszawa. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł
Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Fundacji Malta kwotę 300 tys. zł wraz z odsetkami od Skarbu Państwa - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z niewypłaceniem w 2017 roku dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań 2017.
03-04-2019
Wrocław. Narodowe Forum Muzyki zbiera podpisy pod apelem o utrzymanie dotacji
Niemal 5 tys. osób podpisało się pod udostępnioną w internecie petycją o utrzymanie ponad ośmiomilionowej dotacji z samorządu województwa dolnośląskiego dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Cofnięcie tej dotacji rozważa zarząd województwa dolnośląskiego. Dolnośląski Urząd Marszałkowski jest jedną z instytucji współprowadzących Narodowe Forum Muzyki.
02-04-2019
Wrocław. Burza po zapowiedziach wycofania dotacji dla NFM
Władze regionu chcą wycofać dotacje dla NFM. - To pieniądze wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska - tłumaczył Michał Bobowiec. W sieci rozpętała się burza. Na horyzoncie jest kolejna, bo władze regionu mają nowe pomysły na cięcia w kulturze.
01-04-2019
Wrocław. Zakończył się remont i przebudowa WTW
Zakończył się remont i przebudowa budynku Wrocławskiego Teatru Współczesnego wraz z termomodernizacją i podniesieniem efektywności energetycznej.
30-03-2019
Jelenia Góra. Remont teatru - jest kolejne zagrożenie
Urząd Marszałkowski grozi odebraniem całego dofinansowania z RPO do remontu Teatru Norwida z powodu przekroczenia wartości inwestycji, która nie mogła wynieść więcej jak 5 milionów euro. Dyrektor jeleniogórskiej placówki kultury uspokaja i mówi, że to rutynowe zapytanie ze strony UMWD i wyjaśnił dlaczego - jego zdaniem - górna granica nie została przekroczona.
30-03-2019
Wrocław. Urząd Marszałkowski chce wycofać dotację dla Narodowego Forum Muzyki
Władze województwa chcą się wycofać z dotowania Narodowego Forum Muzyki. Chodzi o 8,6 mln zł. Dyrektor NFM Andrzej Kosendiak komentuje: - To chory pomysł.
29-03-2019
10. edycja "Dotknij Teatru" będzie ostatnia?
- W tym roku też zaprosiliśmy każdego, kto się zgłosił do akcji, ale nie mogliśmy zrefundować wszystkich projektów. Żeby to zrobić, musielibyśmy mieć 600 tys. zł. Mieliśmy 170 - z Anną Ciszowską, koordynatorką akcji "Dotknij Teatru" w Łodzi, rozmawia Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
29-03-2019
Jelania Góra. Do remontu Teatru Norwida trzeba sporo dopłacić
Podczas VII sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry radni pochylili się m.in. nad propozycjami zmian w budżecie miasta na rok 2019. Najistotniejszą było zwiększenie dotacji na remont Teatru Norwida o niemal 9,5 miliona złotych. Istnieje duże zagrożenie, że z planowanych 13,5 mln unijnych środków, placówka otrzyma jedynie 6,9 mln.
29-03-2019
Łódź. Ponad 3 mln zł dotacji na projekty instytucji kultury
Zakup prac twórcy Thorgala dla Centrum Komiksu, Festiwal Teatralna Karuzela i powiększenie kolekcji Muzeum Włókiennictwa - to kilka z 36 projektów, na które łódzkie instytucje kultury pozyskały łącznie ponad 3 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29-03-2019
Szczecin. Radni zamrozili 33 mln zł na przebudowę Polskiego
Gmach teatru przy ul. Swarożyca jeszcze w tym roku miał doczekać się modernizacji. Planowano generalną przebudowę obiektu, rozbudowę oraz wyposażenie w nowoczesną infrastrukturę techniczną. Ale w czwartek okazało się, że "projekt wymaga aktualizacji".
28-03-2019
Kielce. Komisja kultury w siedzibie Teatru Kubuś
Radni komisji kultury Rady Miasta Kielce w Międzynarodowy Dzień Teatru odwiedzili Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Na własne oczy zobaczyli w jak trudnych warunkach pracuje jeden z najlepszych teatrów lalkowych w Polsce. Niedawno rada zdecydowała o przesunięciu pieniędzy zarezerwowanych na budowę nowej siedziby Kubusia na inną inwestycję.
27-03-2019
Kultura na haku
Wczoraj Zarząd Województwa Lubuskiego "zarekomendował zwiększenie dotacji podmiotowej" o około 2,2 mln zł dla podległych jednostek kultury. Nie umiem tego przeliczyć na spektakle w naszych teatrach, wystawy w naszych muzeach, działania w naszych bibliotekach czy koncerty w filharmonii, ale... w kulturze każdy grosz się liczy. Bo kultura to podstawa (tak, tak, wiem, że Bill Clinton krzyczał: "liczy się gospodarka, głupcze!"), ale miło, że radni na grudniowym sejmiku zapowiadali, że "2019 rok upłynie pod znakiem kultury". I niech się dzieje! - pisze Zdzisław Haczek w Gazecie Lubuskiej.
27-03-2019
Łódź. Stypendia artystyczne prezydenta miasta
Prezydent Hanna Zdanowska po raz kolejny przyznała stypendia artystyczne. W Muzeum Kinematografii przedstawiono laureatów. Powstaną m.in. atlas łodzianek, lalki teatralne inspirowane morzem, przewodnik po rzece Łódce i reportaż radiowy o Marku Edelmanie.
27-03-2019
Teatry świetnie sobie radzą. I to nie tylko na artystycznym polu
Poziom artystyczny i frekwencja - to mocne strony scen pod Wawelem. Nieco gorzej idzie im z zarządzaniem i strategią. Tak pokazują wyniki audytu w krakowskich teatrach - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
25-03-2019
Bydgoszcz. Kiedy otwarcie Teatru Rozmaitości IV Śluza?
Pięknieje budynek przy ulicy Wrocławskiej, w którym od 2018 roku miał funkcjonować Teatr Rozmaitości. Niestety, nadal prowadzone są w nim prace budowlane, np. przy elewacji budynku.
25-03-2019
Dekretowanie jednego profilu byłoby zgubne
- Już zaczęliśmy starania o utworzenie w Warszawie impresaryjnego teatru otwartego dla różnych grup artystów i organizacji pozarządowych - mówi Aldona Machnowska-Góra, p.o. dyrektora koordynatora ds. kultury i komunikacji społecznej w Urzędzie m.st. Warszawy, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Teatrze.
25-03-2019
Świnoujście. Ważą się losy 49. Famy. Festiwal bez ministerialnego wsparcia
Finansowanie 49. Famy w Świnoujściu stoi pod znakiem zapytania. Festiwal nie otrzymał wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dotychczas było jego filarem. Chodzi łącznie o ponad 420 tysięcy złotych.
23-03-2019
Trójmiasto. Niezłe wyniki programów ministra dla kultury
Chociaż wyniki programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego co roku przynoszą przeważnie więcej rozczarowania wnioskodawcom niż radości, w tym roku w niektórych projektach udało się odwrócić ten trend.
22-03-2019
Jelenia Góra. Imprezy ze skromnym finansowaniem
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdysponowało środki dofinansowujące różnorodne festiwale, imprezy i inne przedsięwzięcia kulturalne. Z wielu zgłoszonych przez jeleniogórskie instytucje kultury projektów dofinansowanie zdobyły tylko nieliczne. Największą kwotą - 130 tys. zł - ministerstwo dofinansuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.
21-03-2019
Bydgoszcz. Przebudowa Teatru Polskiego jeszcze w tym roku?
Około 20 miesięcy ma potrwać modernizacja Teatru Polskiego. - Prace obejmą zmianę konstrukcji widowni, zmianę posadowienia balkonu, polepszenie akustyki dużej sceny, remont szatni i foyer oraz dobudowę nowego budynku - mówi dyr. Łukasz Gajdzis.
21-03-2019
Bydgoszcz. Wraca temat finansowania czwartego kręgu Opery
80 mln zł netto - na tyle wstępnie szacuje się koszt budowy czwartego kręgu Opery Nova wraz z parkingiem. Sprawdzamy, czy są już pomysły, w jaki sposób i z jakich źródeł sfinansować tę inwestycję.
21-03-2019
Gliwice. Teatr Miejski dostępny dla wszystkich dzieci
Teatr Miejski w Gliwicach otrzymał dotację z programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt rusza 22 marca 2019 r. będzie realizowany do końca listopada 2019r.
21-03-2019
Łódź. Projekt "szwalnia_expo" na jubileusz
Teatr Szwalnia otrzymał dofinansowanie z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi na realizację projektu "szwalnia_expo".
20-03-2019
Białystok. Ruszył nabór projektów do programu kluczowych wydarzeń kulturalnych w mieście
Władze Białegostoku chcą na trzy lata zapewnić pewność finansowania wydarzeń szczególnie ważnych dla miejskiej kultury. W środę ruszył nabór projektów do Programu Wydarzeń Kluczowych; pięć takich wydarzeń wybierze 5 czerwca specjalna kapituła.
20-03-2019
Płock. Themersonowie dofinansowani
Radni sejmiku województwa mazowieckiego zdecydowali we wtorek o podziale dodatkowych 170 mln zł na inwestycje w regionie. Część pieniędzy trafi do Płocka.
19-03-2019
Warszawa. 88 artystów otrzymało stypendia MKiDN "Młoda Polska"
Stypendia, które "mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej", otrzymało we wtorek 88 laureatów XVI edycji Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska". Dyplomy wręczył stypendystom wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
16-03-2019
Pomorskie. Marszałek dofinansowuje kulturę
Marszałek województwa pomorskiego na przedsięwzięcia kulturalne organizacji pozarządowych przeznaczył 1 mln 300 tys. zł. Większość tych środków trafi do Trójmiasta.
15-03-2019
Problemy kina Wars
Przy kameralnym rynku Nowego Miasta, czyli tym z rzeźbą niedźwiedzia, stoi od 1958 r. legendarne kino Wars. Do 2004 r. było ono własnością Instytucji Filmowej Max-Film, która podlegała władzom Mazowsza. Spółka ma nieciekawą historię: doprowadziła do zamknięcia takich kin jak Relax, Skarpa, Ochota czy właśnie Wars - pisze Arkadiusz Gruszczyński w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
14-03-2019
Gdańsk. Przyznano pieniądze na kulturę
Jako ostatni w Trójmieście także włodarze Gdańska przyznali granty na kulturę, rozbite na działania (prawie 700 tys. zł) i wydarzenia kulturalne (ponad 1 mln 350 tys. zł dotacji). Ponadto Gdańsk dofinansował także wspólne przedsięwzięcia kulturalne miasta i województwa pomorskiego kwotą 2,6 mln zł.
13-03-2019
Warszawa. Trudno grać na cudzej scenie
Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy ostrzega, że warszawskie teatry padają ofiarą cięć budżetowych, mogą też stracić siedziby.
12-03-2019
Legnica. Premiera "Wyzwoleń" Magdy Drab i Piotra Cieplaka
Na scenę Teatru im. Modrzejewskiej trafia oryginalny tekst Magdy Drab, dla którego dramat Stanisława Wyspiańskiego sprzed ponad stu lat jest inspiracją i pretekstem. Spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka będzie na wskroś współczesnym wielopiętrowym teatrem w teatrze, na przemian wesołym i smutnym, z dużą porcją muzyki, śpiewu i tańca. Premiera na Scenie Gadzickiego w sobotę 16 marca o godz. 19.
11-03-2019
Radom. Teatr Powszechny z kolejną dotacją
Teatr Powszechny pozyskał z programów ministerialnych w tym roku łącznie 464 tys. zł. Dzięki wsparciu będzie mógł rozwinąć formułę Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, a także doposażyć dużą scenę i zrealizować cykl warsztatów.
07-03-2019
Kielce. Przesunięcia w budżecie miasta uderzają w Teatr Kubuś
Samorząd Kielc nie zamierza na razie brać kredytu na przebudowę ulic Witosa i Zagnańskiej. By uniknąć kolejnej pożyczki przesuwa pieniądze na zaplanowane już inwestycje - budowę nowej siedziby teatru Kubuś oraz części ulic Barwinek i Bąkowej.
07-03-2019
Radom. Teatr Powszechny beneficjentem programów MKiDN
Po dofinansowaniu, jakie w ramach programu operacyjnego "Teatr i taniec" otrzymaliśmy na realizację "XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego" (264 tys. - projekt rozpisany na cykl dwuletni), przyszła kolej na dwa kolejne wnioski. Obydwa uzyskały wysokie noty i pieniądze na realizację!
06-03-2019
Warszawa. Stołeczne teatry walczą o przetrwanie
Warszawskie teatry czeka niepewna przyszłość, a wiele z nich zagrożonych jest likwidacją z powodu problemów lokalowych. To niestety nie element scenariusza dramatycznej sztuki, a prawdziwy dramat stołecznej kultury.
05-03-2019
Jelenia Góra. Wsparcie MFTU z Ministerstwa Kultury
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Jeleniej Górze - otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek Teatru Norwida uzyskał bardzo dobrą punktację w programie "Teatr i Taniec" i otrzyma dofinansowanie w wysokości 130 tysięcy złotych.
04-03-2019
550 spektakli i 60 tysięcy osób na widowni rocznie
- Nasze projekty są bardzo dobrze oceniane, są nowatorskie, kreatywne. W tym roku kontynuujemy pomysły, ale nie mamy warunków, by proponować jeszcze coś nowego - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, o efektach sześciu lat pracy, katastrofie budowlanej oraz planach.
04-03-2019
Dolnośląskie. W instytucjach kultury walczą o wyższe pensje
Dziewięć dolnośląskich instytucji kultury podległych marszałkowi zaczęło protest, domagając się podwyżek płac. Do akcji przyłączyły się Teatr Polski we Wrocławiu i Opera Wrocławska, w których dyrektorzy zarabiali krocie.
04-03-2019
Legnica. 800 tys. zł od ministra na programy Modrzejewskiej
Sześć tegorocznych wniosków legnickiego teatru otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie to 800 tys. zł na premiery, wyposażenie techniczne, promocję polskiej kultury za granicą, na programy społeczne i edukacyjne oraz na trzydniowe wydarzenie związane 20-leciem nadania legnickiej scenie imienia Heleny Modrzejewskiej.
28-02-2019
Gdynia. Podwyżka cen biletów w Teatrze Muzycznym
Teatr Muzyczny w Gdyni ogłosił już repertuar na drugą połowę roku. Można już nabywać bilety na spektakle do stycznia 2020 roku. Przy okazji ujednolicono cennik Dużej Sceny - podniesiono ceny starszych produkcji, za które teraz zapłacimy tyle, co za "Wiedźmina".
27-02-2019
Bydgoszcz. Więcej pieniędzy na festiwale
Miasto chce wesprzeć finansowo flagowe imprezy instytucji kulturalnych prowadzonych przez samorząd województwa. O tym, czy m.in. do Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej trafią dotacje, przekonamy się na dzisiejszej sesji Rady Miasta.
27-02-2019
Wałbrzych. Pieniądze na wydarzenia dla dzieci i młodzieży
W Teatrze Lalki i Aktora ruszyły prace nad projektem "Sztuka teatru dobrodziejstwem dla młodego pokolenia", dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Teatrowi udało się pozyskać na ten cel 90 tys. zł w ramach programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".
25-02-2019
Podlaskie. Milion na kulturę. Pieniądze na działania małe i duże
Ponad milion złotych przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego na realizację działań kulturalnych w roku 2019 przez stowarzyszenia, fundacje i parafie.
25-02-2019
Szczecin. Kontrapunkt, Kana i Pleciuga z dotacjami ministra
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotacje. Wiemy, które szczecińskie instytucje kulturalne dostały wsparcie.
21-02-2019
Kielce. Ministerialne dofinansowanie dla Teatru Kubuś
Teatr Lalki i Aktora Kubuś może pochwalić się kolejnym sukcesem - dotacją od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 41 000 zł na realizację projektu "Święto", w ramach programu "Kultura Dostępna".
19-02-2019
Płock. PKN ORLEN mecenasem Teatru Szaniawskiego
PKN ORLEN podjął decyzje o objęciu mecenatem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który rocznie odwiedza blisko 70000 widzów z Płocka, województwa mazowieckiego i całego kraju.
18-02-2019
Gdańsk. Ziaja mecenasem Teatru Wybrzeże
Firma Ziaja i Teatr Wybrzeże przedłużyły umowę o współpracy na kolejny rok. Mecenat firmy będzie wsparciem dla bieżącej działalności teatru, który przyznał przedsiębiorstwu tytuł Mecenasa Teatru.
16-02-2019
Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy się modernizuje
W gorzowskim teatrze znów zaczyna się remont. Tym razem do renowacji jest widownia razem z efektownymi polichromiami na plafonie i portalu sceny, ale też scena wraz z jej mechaniką. Prawie do końca kwietnia spektakle będą odbywać się normalnie. Potem wszystko przeniesie się do teatru letniego.
13-02-2019
Łomża. Są pieniądze na Festiwal "Walizka"
156 tys. złotych otrzymał Teatr Lalki i Aktora w Łomży na realizację 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Grant został przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Teatr i Taniec.
12-02-2019
Toruń. Teatr Baj Pomorski ma zapłacić i przeprosić scenografa
Scenograf Jerzy Murawski wygrał proces z Bajem Pomorskim o naruszenie praw autorskich. Teatr musi go przeprosić i zapłacić odszkodowanie.
11-02-2019
Legnica. Modrzejewska ma pieniądze na premiery i jubileusz
Dzięki rozstrzygnięciom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego legnicki teatr zrealizuje większość swoich tegorocznych planów artystycznych. - Jest lepiej, niż przed rokiem, gdyż decyzje o wsparciu finansowym zapadły dużo szybciej - uważa dyrektor Jacek Głomb.
08-02-2019
Gdańsk-Gdynia. Budżety teatrów w 2019 roku
Istnienie teatrów uzależnione jest od wsparcia ich organizatorów, bo kultura wysoka z natury rzeczy bywa deficytowa. Temat finansowania kultury od lat budzi duże zainteresowanie: kto ma ile i jak z tego korzysta? Dlatego przyglądamy się sytuacji finansowej największych trójmiejskich teatrów.
07-02-2019
Bytom. W Operze Śląskiej "Erkel i Moniuszko - Ojcowie Oper Narodowych"
9 lutego o godz. 16.00 w Operze Śląskiej odbędzie się koncert "Erkel i Moniuszko - Ojcowie Oper Narodowych".
06-02-2019
Kraków. Stolarnia Teatru Ludowego do remontu
Niepozorny budynek o nazwie Stolarnia przy Teatrze Ludowym czeka na remont, po którym stać się ma jednym z ważniejszych miejsc dla społeczności Nowej Huty.
06-02-2019
Poznań. Koniec z darmowymi wydarzeniami w miejskich instytucjach?
Od początku lutego dotychczas bezpłatne wydarzenia w CK Zamek będą kosztowały symboliczne 2 zł. Wszystko przez niekorzystne dla instytucji zmiany w rozliczaniu podatku VAT. Podobne zmiany mogą też dotknąć inne miejskie instytucje.
05-02-2019
Radom. Jak wykorzystają dotację na Festiwal Gombrowiczowski
Teatr Powszechny znalazł się wśród beneficjentów programu "Teatr i taniec 2019" i otrzymał dofinansowanie na "XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski". Projekt został sklasyfikowany na 12 pozycji w rankingu najwyżej ocenionych, a jego realizacja wsparta została kwotą 264 tys. - piszą organizatorzy
05-02-2019
Radom. Zmiany w formule Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego
Radomski teatr chce poszerzyć dotychczasowe działania. Planuje, by organizacja kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego przygotowanie XIV MFG rozpisał na cykl dwuletni 2019-2020.
05-02-2019
Co w Teatrze Szekspirowskim w 2019 roku?
- Naszym głównym wydarzeniem będzie oczywiście Festiwal Szekspirowski. Chcemy zaproponować kilka przedstawień sztuk, które powstały za życia Szekspira, napisanych przez dramatopisarzy z różnych krajów. Na projekt "Shaking the Walls" dostaliśmy z Unii Europejskiej 200 tys. euro. Prawda jest taka, że niestety jesteśmy całkowicie lub niemal całkowicie uzależnieni od finansowania zewnętrznego - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w rozmowie z Łukaszem Rudzińskim w portalu Trójmiasto.pl.
04-02-2019
Czym mogą nas zaskoczyć stypendyści prezydenta Białegostoku? Dostali 300 tys. zł!
Najpierw musieli mieć pomysł, później napisać wniosek i zdobyć uznanie zespołu fachowców. Teraz ostro zabierają się do pracy, bo kilkoro z nich ma tylko sześć miesięcy, żeby rozliczyć się z przyznanych pieniędzy. Będą kręcić filmy, nagrywać płyty, tworzyć teledyski, przygotowywać spektakle teatralne. Młodzi twórcy i profesjonaliści. Wszystko dzięki stypendiom artystycznym - pisze Jerzy Doroszkiewicz w Kurierze Porannym.
04-02-2019
Przelewem go, przelewem! Crowdfunding jako powstanie
Polacy wyskakują z kasy. Minister wycofał dotację dla Malty? 300 tys. szybko się zebrało. Dotychczasowy wydawca, ministerialna Filmoteka Narodowa zamyka Dwutygodnik? Zrzućmy się, możemy płacić abonament - popłynęły od razu tysiące deklaracji oburzonych czytelników - pisze Witold Mrozek.
01-02-2019
Kielce. Druga edycja konkursu ANIMATUS dofinansowana
W 2019 roku Teatr Lalki i Aktora Kubuś zrealizuje II edycję Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS dzięki dotacji w wysokości 73 800 zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
01-02-2019
Łódź. Sejmik wojewódzki zabrał pieniądze na kulturę
Na początku tygodnia przyjęto budżet dla województwa łódzkiego. Drastyczne cięcia dotknęły kulturę. Łódzkie Spotkania Baletowe pozbawiono miliona złotych. W kasie Muzeum Sztuki zabraknie 600 tys. zł.
30-01-2019
Kielce. Festiwal Teatru Kubuś dofinansowany przez MKiDN
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach informuje, że otrzymał dotację w wysokości 89 500 zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu: V Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, w ramach programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".
28-01-2019
Kraków. Będzie Centrum Muzyki
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protest Konior Studio. To otwiera drogę do budowy Centrum Muzyki w Krakowie.
28-01-2019
Rzeszów. Mniej pieniędzy na granty kulturalne
O 150 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku przeznaczył Rzeszów na granty dla organizatorów wydarzeń kulturalnych. To sporo mniej, bo do podziału zostało niecałe 350 tys. zł.
25-01-2019
Białystok. 57 prezydenckich dotacji na kulturę
Będą festiwale, koncerty i wystawy. Właśnie przydzielono kolejne dotacje do wydarzeń kulturalnych. Podział blisko 1,2 mln zł nie zamyka tematu.
25-01-2019
Szczecin. Budżet województwa przyjęty
Najwięcej pieniędzy (59 proc. budżetu inwestycyjnego, 267 mln zł) pochłoną wydatki na budowę i modernizację dróg. 41 mln zł, 9 proc. budżetu inwestycyjnego zarezerwowano na rozbudowę Teatru Polskiego. Gotowy ma być w 2021 roku.
24-01-2019
Kapitalizm w teatrze
- Teatry w Polsce najczęściej funkcjonują na granicy wytrzymałości budżetowej i trzeba wybierać - albo bezpieczną drogę i mało premier, albo sprawdzanie możliwości teatru - mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, w Dialogu.
24-01-2019
Warszawa. Solidarność wywalczyła podwyżki w Teatrze Wielkim
Pracownicy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej otrzymają po 250 zł brutto podwyżki. Dlatego zawiesili spór zbiorowy. - To duży sukces Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność - ocenia Grzegorz Iwanicki, sekretarz Zarządu Regionu Mazowsze "S".
23-01-2019
Warszawa. Teatralne cięcia w budżecie miasta
Nowa władza w ratuszu da mniej teatrom na działalność, ale też chce podnieść pensje ich najbiedniejszym pracownikom. Dyrektorzy są zaskoczeni.
22-01-2019
Bydgoszcz. Marek Żydowicz żegna się z miastem
"Nie jesteśmy w stanie organizować tu Camerimage przy zaledwie 20-procentowym wkładzie miasta Bydgoszczy do budżetu festiwalu" - pisze Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage, w liście otwartym do mieszkańców miasta.
22-01-2019
Podlaskie. Budżet na 2019 rok zatwierdzony
Zarząd podlaski (PiS - Porozumienie) w wojewódzkim budżecie na ten rok zwiększył wydatki w stosunku do przygotowanego jeszcze przez koalicję PSL - PO o ponad 48 mln zł.
22-01-2019
Poznań. W kwietniu makieta nowej siedziby Teatru Muzycznego
Nowa siedziba Teatru Muzycznego zostanie zbudowana u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej. 29 czerwca, w dniu imienin Poznania, na działce u zbiegu tych ulic, Teatr Muzyczny planuje duży koncert plenerowy.
21-01-2019
Kielce. Co z siedzibą i przebudową Teatru Żeromskiego?
Ważą się losy przebudowy i siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W tym roku ma rozpocząć się zaplanowany remont teatru, a placówka przeniesiona ma zostać do Wojewódzkiego Domu Kultury. Nowy zarząd województwa, któremu podlega placówka, może mieć jednak inne plany. Jakie?
18-01-2019
Białystok. 25 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta
25 twórców otrzymało w piątek stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Rozdzielono w sumie 350 tys. zł. Dzięki stypendiom powstaną m.in. książki, filmy, spektakle teatralne czy płyty muzyczne.
17-01-2019
Downtown
Ciąg dalszy złych wiadomości w kulturze. Po decyzji o zaprzestaniu wydawania przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny "Dwutygodnika", ciągle niepewnej sytuacji Instytutu Teatralnego, dotacji na dalszą działalność nie otrzymało Centrum Sztuki Włączającej: Downtown.
17-01-2019
Warszawa. W Sejmie o Telewizji publicznej
Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie może wydawać zarządowi TVP S.A. wiążących poleceń dot. prowadzenia spraw spółki, stąd też nie odpowiada za wyniki oglądalności i za inne działania spółki - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Odpowiadał na pytania posłów w sprawie "radykalnego spadku oglądalności telewizji publicznej".
15-01-2019
Kraków. Scena STU zostaje teatrem miejskim
Od 1 stycznia teatr kierowany przez Krzysztofa Jasińskiego zmienia sposób finansowania. Do tej pory, Krakowski Teatr Scena STU był opłacany w 60 proc. przez wojewodę małopolskiego, a w 40 - przez miasto.
14-01-2019
Katowice. Samorząd woj. śląskiego: wydatki na kulturę rosną
Wydatki na kulturę zapisane w tegorocznym budżecie woj. śląskiego w wysokości 177,52 mln zł są większe od przewidywanego wykonania budżetu na 2018 r. na poziomie 168,62 mln zł - wskazali na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele samorządu regionu.
14-01-2019
Kraków. Co dalej z projektem Akademii Muzycznej?
Co z Akademią Muzyczną projektu Franka Gehry'ego? Mimo że konkurs na siedzibę krakowskiej uczelni muzycznej rozstrzygnięto w 2017 roku, wciąż nie ma umowy z pracownią słynnego amerykańskiego architekta.
11-01-2019
Śląskie. Marszałek chce zmniejszyć wydatki na kulturę
Zgodnie z najnowszym projektem budżetu województwa, który dostali radni Teatr Rozrywki w Chorzowie ma mieć mniejszy budżet o 1,1 mln zł niż pierwotnie planowano, Teatr Śląski w Katowicach o 1,8 mln zł, Muzeum Śląskie w Katowicach o 3 mln zł, Biblioteka Śląska w Katowicach o 4,5 mln zł, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach o 1,9 mln zł.
10-01-2019
Kraj. Kultura taniej dla każdego
Wyjście na koncert, do teatru czy do kina, zwłaszcza na głośne wydarzenia, może słono kosztować, ale jest też wiele sposobów, żeby wydatki na kulturę i rozrywkę bez wstrząsu zmieściły się i w skromniejszych budżetach. Sprawdzamy sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne
10-01-2019
Katowice. Pilch wg Głomba i inne plany Teatru Śląskiego
W sobotę 19 stycznia pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Śląskim. Będzie to tragikomedia kryminalna "Wiele demonów według książki Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy.
09-01-2019
Warszawa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Tryb przeprowadzania konkursów na dyrektora w samorządowych instytucjach kultury, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, określa nowela ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
08-01-2019
Sopot. Miasto finansuje kulturę: milion w grantach
Cieszące się popularnością festiwale, skromne, ale ważne projekty społeczne, nowe przedsięwzięcia - władze Sopotu przyznały tegoroczne granty na działania w dziedzinie kultury.
07-01-2019
Polityczny teatrzyk z teatrem
Grudziądz dostał 4,5 miliona na teatr, więc Bydgoszcz chce 16,5 miliona na swój. Mamy jakieś szanse? - zastanawia się Sławomir Bobbe w Expressie Bydgoskim.
04-01-2019
Bydgoszcz. Czy marszałek wesprze Teatr Kameralny?
Prezydent Rafał Bruski chce, by marszałek wsparł rewitalizację Teatru Kameralnego, po tym jak dołożył do modernizacji Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
02-01-2019
Warszawa. Porozumienie związkowców z dyrekcją TW-ON
W obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej podpisała porozumienie z dyrekcją TW-ON. Porozumienie zawiesza prowadzony od ponad roku przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" spór zbiorowy z pracodawcą.
28-12-2018
Kraków. Zakończono zamianę gruntów pod Centrum Muzyki
Akt notarialny w sprawie zamiany działek pod Centrum Muzyki w Krakowie podpisał w piątek m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i dyrektor krakowskiego oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego Przemysław Wierzba - poinformowała PAP AMW.
22-12-2018
Warszawa. Czy jest szansa na uratowanie Dwutygodnika?
- Ja podjąłem decyzję o zamknięciu Dwutygodnika, ale była ona konsultowana z Ministerstwem Kultury - mówi "Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Trwają rozmowy z instytucjami, które mogłyby przejąć od FINA wydawanie cenionego internetowego pisma kulturalnego.
20-12-2018
Białystok. Stypendia artystyczne prezydenta miasta
Projekty muzyczne, teatralne, filmowe czy z dziedziny sztuk wizualnych powstaną w ramach stypendiów artystycznych prezydenta Białegostoku. Zrealizują je zarówno młodzi twórcy, jak i profesjonaliści.
20-12-2018
Warszawa. Przyszłość "Dwutygodnika" zagrożona
Niepewne są dalsze losy "Dwutygodnika", jednego z ważniejszych w Polsce magazynów internetowych poświęconych kulturze. Ministerstwo Kultury zdecydowało, że będzie go finansować jedynie do końca roku.
19-12-2018
Bydgoszcz-Grudziądz. Awanturka o pieniądze dla Centrum Kultury Teatr
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wiceprzewodniczący kujawsko-pomorskiego sejmiku Łukasz Krupa dezaprobowali dzisiaj (18 grudnia) sposób udzielenia pomocy finansowej dla zadłużonego Grudziądza z budżetu województwa. Bydgoski ratusz zapowiada, że też zwróci się w tej sytuacji o dodatkowe wsparcie.
18-12-2018
Bydgoszcz. Trwają przepychanki o kasę na Camerimage
- Chcemy, by festiwal Camerimage rozwijał się w Bydgoszczy. 1,5 miliona złotych jest na stole - mówi wiceprezydent miasta Michał Sztybel. - 1,5 miliona to oferta obraźliwa - odpowiada jednak dyrektor imprezy Marek Żydowicz.
18-12-2018
Zielona Góra. W 2019 będą szczególnie inwestować w kulturę
Inwestycje w kulturę, ochronę zdrowia i koleje. Taki będzie rok 2019, w którym samorząd województwa zamierza wydać ponad 541 mln zł. Swoje oblicza zmienią m.in. muzeum, filharmonia i teatr.
17-12-2018
Słupsk. Nowy Teatr będzie miał nowy obiekt
Trwają prace budowlane nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego przy ulicy Lutosławskiego w Słupsku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 r.
15-12-2018
Kielce. Na teatr czy tancerzy? Pieniądze podzieliły radnych
Radni z komisji finansów publicznych kieleckiej rady miasta opiniowali w piątek poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu. Teraz decyzje podjąć będzie musiał prezydent Bogdan Wenta.
11-12-2018
Szczecin. Instytucje kulturalne dostaną trochę więcej pieniędzy
Trzy instytucje kulturalne w Szczecinie mogą liczyć na zwiększenie budżetu na podstawową działalność, pozostałe otrzymają dotacje na niezmienionym poziomie.
26-11-2018
Kraków. Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki
Zespół SBS Engineering Group razem z włoskim partnerem 3TI Progetti wygrał międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku. Planuje się, że budowa gmachu rozpocznie się w 2021 r., a jego otwarcie nastąpi w 2024 r.
26-11-2018
Wrocław. Metamorfoza Teatru Współczesnego
Znikną szklane tafle z frontowej ściany Wrocławskiego Teatru Współczesnego, remont prowadzony jest również wewnątrz budynku. Efekty zobaczymy już wiosną.
22-11-2018
Częstochowa. Pieniądze dla teatru
Prezydent przedstawił radnym swój pomysł na przyszłoroczne miejskie wydatki. Teraz radni zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane. 1 mln zł ma dostać Teatr im. Adama Mickiewicza.
15-11-2018
Kielce. Przebudują Teatr im. Żeromskiego
13,1 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego na przebudowę placówki. Inwestycja, której całkowity koszt ma wynieść ponad 70 mln zł, ma rozpocząć się na przełomie 2019/20 roku.
13-11-2018
Kraków. Budowa Centrum Muzyki coraz bliżej
Gmina Kraków i województwo małopolskie na podstawie podpisanej we wtorekumowy wymienią się działkami, dzięki czemu możliwa będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia - budowa pod Wawelem Centrum Muzyki.
08-11-2018
Kielce. Co dalej z nową siedzibą Teatru Kubuś?
W tym roku miały się rozpocząć prace przy adaptacji nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś przy ulicy Zamkowe. Do tej pory nie ogłoszono przetargu na wybór wykonawcy.
08-11-2018
Lubuskie. Ponad 30 mln zł na kulturę
Sześć związanych z kulturą projektów w województwie lubuskim otrzyma unijne dofinansowanie. Wśród nich jest m.in. rozbudowa Teatru Lubuskiego i Filharmonii Zielonogórskiej. Decyzję podjął we wtorek Zarząd Województwa Lubuskiego.
08-11-2018
Pacanów-Kielce. Zbudują Akademię i rozbudują Teatr Żeromskiego
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz Teatr Żeromskiego w Kielcach otrzymały unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsza instytucja na budowę parku edukacyjnego Akademia Bajki, druga - na przebudowę siedziby.
08-11-2018
Szczecin. Będzie całkiem nowy Teatr Polski
Pięć nowych scen, w tym szekspirowską z otwieranym dachem, będzie mieć Teatr Polski w Szczecinie. Wkrótce ruszy jego wielka przebudowa.
30-10-2018
Warszawa. Ruszył nabór do programów ministra kultury na 2019 rok
Ruszył nabór do 28 programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w tym m.in. Czasopism, Kultury Dostępnej, Teatru i Tańca, Kultury ludowej i tradycyjnej, na 2019 r. - ogłosiło we wtorek MKiDN. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada.
29-10-2018
Szczecin. Za trzy lata będzie nowy Teatr Polski
Teatr Polski wszedł w kolejny etap rozbudowy swojej siedziby. Podpisał umowę z inżynierem kontraktu. Inwestycję nadzorować będzie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-IN WEST ze Szczecina.
26-10-2018
Legnica. Teatr Modrzejewskiej poszukuje strategicznego sponsora
- Oferujemy dobre towarzystwo, markę legnickiej sceny i nasz dorobek artystyczny. Resztę możemy dogadać - zapewnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który sponsora postanowił szukać nie w zaciszu gabinetów, ale publicznie. - Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy - dodał.
26-10-2018
Pierwszy krok do profesjonalnej sceny tanecznej
Ponad 5000 mieszkańców zagłosowało w olsztyńskim budżecie obywatelskim na Olsztyński Teatr Tańca. To on wyprzedził budowę ogrodzenia stadionu rugby, Centrum Seniora i tężnie. Miasto zarezerwowało na 0B0 3 mln 700 tys. zł. Pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
25-10-2018
Olsztyn. Projekt Teatru Tańca zwycięzcą Budżetu Obywatelskiego
Nieco w cieniu wyników wyborów samorządowych poznaliśmy także rezultat głosowania Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów" - 5252 - uzyskał Olsztyński Teatr Tańca. Prolog.
25-10-2018
Wynik wyborów, a rządowa kasa na inwestycje. Bydgoszcz ma się czego obawiać?
W czasie kampanii wyborczej minister kultury Piotr Gliński zapowiadał, że łatwiej byłoby się starać o pieniądze na bydgoskie inwestycje, gdyby prezydentem został Tomasz Latoś. Nie został. Czy to oznacza kłopoty? - pyta Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
23-10-2018
Warszawa. Sejmowa komisja kultury pozytywnie o budżecie na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego
Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała we wtorek budżet na 2019 r. w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Projekt zakłada, że środki, którymi będzie dysponował minister kultury w 2019 r. wyniosą ok. 4 mld 811,5 mln zł i w porównaniu do 2018 r. wzrosną o 11,4 proc.