Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2018/2019

22-10-2018
31-10-2019
Gorzów Wlkp. "Tango Piazolla - marzenie" u Osterwy
Teatr im. Osterwy zaprasza 9 listopada na premierę sztuki Anny Burzyńskiej "Tango Piazzolla - marzenie" w reż. Jana Tomaszewicza.
24-04-2019
Katowice. Nowa sztuka Maliny Prześlugi w Ateneum
Ostatnia realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie nosi intrygujący tytuł "Ile żab waży księżyc". Prapremierę sztuki Maliny Prześlugi, nagrodzonej za ten właśnie tekst w ubiegłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, zaplanowano na 18 maja.
29-03-2019
Łódź. W Teatrze Powszechnym prapremiera "Wracaj" Przemysława Pilarskiego
Prapremiera sztuki "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reż. Anny Augustynowicz, zrealizowanej specjalnie na XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, odbędzie się w piątek w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
14-03-2019
Szczecin. Prapremierowy "Judaszaweł" we Współczesnym
29 marca, w Malarni, małej scenie Teatru Współczesnego prapremiera sztuki Bartosza Żurowskiego "Judaszaweł", realizowana we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie.
11-03-2019
Katowice. "Biwakowe Lowe" w Teatrze Żelaznym
Dramatopisarski debiut Marty Marzęckiej-Wiśniewskiej, aktorki Teatru Żelaznego, zdobywczyni nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, to znakomita, wartka komedia o dążeniu do szczęścia, miłości w różnych jej odsłonach oraz naszych codziennych śmiesznostkach i słabostkach. Premiera 15 marca.
13-02-2019
Warszawa. Premiera nowej sztuki Tadeusza Słobodzianka w Dramatycznym
- Ten spektakl jest jak fotografia Warszawy z 1938 r. To opowieść o świecie, którego nie ma, a którego było pełno dookoła - powiedział reżyser "Fatalisty" Wojciech Urbański. Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
12-02-2019
Sosnowiec. Nowy spektakl Janiczak i Rubina wkrótce w Zagłębiu
Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin pracują w Teatrze Zagłębia nad nowym spektaklem. Premiera "Dead Girls Wanted" odbędzie się 22 lutego. Jak zapowiadają twórcy: popowe przeboje, ikoniczne wizerunki, absurdalne strumienie świadomości bohaterek odsłonią paradoksy opresyjnego systemu, w zgodzie z logiką którego "dobra dziewczyna to martwa dziewczyna".
12-02-2019
Warszawa. Premiera "Fatalisty" w Teatrze Dramatycznym
15 lutego w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera najnowszej sztuki laureata Nagrody Nike Tadeusza Słobodzianka pt. "Fatalista" w reż. Wojciecha Urbańskiego.
08-02-2019
Katowice. "Inteligenci" prapremierowo w Śląskim
Prapremiera sztuki Marka Modzelewskiego "Inteligenci" w reżyserii Roberta Talarczyka odbędzie się w piątek na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
16-01-2019
Białystok. Ruszyły próby do "Obławy"
Białostocki teatr rozpoczyna kolejny rok pracy od przygotowania przedstawienia, które będzie artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej.
18-12-2018
Bydgoszcz. Paweł Łysak rozpoczął próby w Polskim
Paweł Łysak powraca do TPB, tym razem (ponownie) w roli reżysera. Premiera spektaklu "Trump i pole kukurydzy" odbędzie się 16 lutego. Autorem tekstu jest Artur Pałyga.
10-12-2018
Kraków. Premiera w Teatrze Midraszowym
Teatr Żydowski w Krakowie - Teatr Midraszowy zaprasza na premierowe przedstawienia dramatu Beniamina M. Bukowskiego "Mazagan. Miasto" w dniach 13, 15 i 17 grudnia 2018, o godzinie 19:00.
05-12-2018
Kraków. Juliusz Chrząstowski zagra Wiedźmina
Wiemy kto zagra tytułową rolę w spektaklu "Wiedźmin. Turbolechita" w reżyserii Piotra Siekluckiego. Dramat Ziemowita Szczerka powstał na zamówienie Teatru Nowego Proxima. Swą premierę będzie miał pod koniec roku.
04-12-2018
Kraków. Premiera bajki o Wyspiańskim
"Kwiat paproci" to spektakl familijny inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego i klasyczną baśnią o poszukiwaniu tego, co nieosiągalne. Premiera 6 grudnia w Teatrze im. Słowackiego.
15-11-2018
Olsztyn. W Jaraczu premierowo o życiu w sieci
"Jeremi się ogarnia. LOL" to spektakl familijny. Nastolatki obejrzą portret pokolenia, a dorośli sprawdzą, jakimi są rodzicami. Bo żyjemy w internecie i warto zobaczyć, jak to życie wygląda z widowni.
10-11-2018
Legnica. "Popiół i diament..." w Teatrze Modrzejewskiej
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przygotował na Święto Niepodległości premierę sztuki opartej na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i głośnego filmu Andrzeja Wajdy.
08-11-2018
Legnica. Premiera "Popiołu i diamentu - zagadki nieśmiertelności"
W niedzielę 11 listopada o godz. 19 na legnickiej Scenie Gadzickiego premiera dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności", dla którego inspiracją były film Andrzeja Wajdy i powieść Jerzego Andrzejewskiego. Ale nie tylko one. Siedem lat po legnickiej premierze głośnych "III Furii" ponownie reżyseruje Marcin Liber.
25-10-2018
Poznań. Janiczak i Rubin o Konopnickiej w Polskim
Biografia Marii Konopnickiej wymyka się schematom, nie daje się wpisać w żadne ramy, od wielu lat mierzą się z nią kolejni biografowie. Zainspirowała także twórców spektaklu, którego premiera w najbliższą sobotę otworzy "limonkowy" sezon w Teatrze Polskim.
12-10-2018
Kraków. Nadchodzi premiera Mateusza Pakuły
Rzecz o Plutonie - kiedyś dziewiątej planecie Układu Słonecznego, dziś zredukowanej do obiektu karłowatego. Premiera spektaklu "Pluton p-brane", debiutu reżyserskiego dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły, 18 października na Małej Scenie Teatru Łaźnia Nowa. W jednej z głównych ról zobaczymy Jana Peszka.
28-09-2018
Białystok. Poznajcie niezwykłą Ofelię. Nowy spektakl familijny w BTLu
"Teatr cieni Ofelii" to pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera w Białostockim Teatrze Lalek. Familijny spektakl mogą obejrzeć rodzice wraz z dziećmi.
25-09-2018
Czeski Cieszyn. Wkrótce prapremiera na Scenie Polskiej
6 października na deskach Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie odbędzie się prapremiera światowa "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki w reż Bogdana Kokotka.
19-09-2018
Gliwice. Próbują "Najmrodzkiego, czyli dawno temu w Gliwicach"
W Teatrze Miejskim trwają próby do nowego spektaklu - 19.premiery - "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach". Premiera na Dużej Scenie przy ul. Nowy Świat zaplanowana jest na 23 listopada.
07-09-2018
Kraków. Premiera "Wałęsy w Kolonos" w Łaźni Nowej
W Teatrze Łaźnia Nowa premiera goni premierę. Widzowie nie zdążyli jeszcze przemyśleć "Miłosnej wojny stulecia" Evy Rysovej, a już tydzień później kolejny godny uwagi spektakl. "Wałęsa w Kolonos" w reż. Bartosza Szydłowskiego w sobotę 8 września na Dużej Scenie Łaźni Nowej.